Kylie » Ma, 20:13 írta:Sziasztok!
A én kis axim utolsó napokban kb. 3 napja fent lebeg a víz tetején nagyon félek. Utoljára evett vasárnap máma szerda van. Nem bírt lejönni,anyukám kevert neki vízbe egy kanál sót, hátha kiirtsa a baktériumokat ha voltak a vízben és meg simogatta a hasát. Máma reggel már lent volt és lent is bírt maradni.Viszont itt ott fel úszik és ott felejtkezik. Nagyon gyakran vesz levegőt is. Mi lehet a baja? + Kedden kijöttek a farkán piros "véres" foltok. A "haja" is túl vörös és csúnya. Kérem segítsenek!!!!
Szia!
Üdv a fórumon!
A probléma, hogy nagyon sok tippem lenne az állapotára, sajnos egyiket se tudom megerősíteni, mivel szinte semmi konkrétat nem írtál az üggyel kapcsolatban... nem lehet úgy orvoshoz, menni, hogy "doktor úr beteg vagyok segítsen", hanem fel kell vázolni a tünetegyüttest és a körülményeket, kórelőzményt.
Ami információ kéne:
Betegség esetén amit feltétlenül írj meg:
állat kora, színe, hány cm, hol vetted (mely tenyésztő vagy bolt név szerint), mikor vetted, egyedül vagy többen vannak, ha többen akkor axikkal vagy más állatokkal, ha axikkal, akkor mekkorákkal, milyen agresszivitásúakkal, ha másokkal, akkor mivel, mekkorával? Mivel eteted alapjában véve (milyen táplálék, milyen típus - fagyasztott, élő, friss hús... -, márkája), mikor evett utoljára és mit?
életkörülmények pontos leírása: mekkora akvárium (cmxcm alapterület, cm vízmagasság, az nem érdekes, hány literes, mi azt kiszámoljuk, nekünk alapterület és vízmagasság adatok szükségesek), milyen tető van, milyen technikai háttérrel rendelkezik az akvárium (légpumpa márkája és típusa, szűrő márkája és típusa, világítás típusa, teljesítménye, világítási óraszáma), egyéb technikai kütyü ha van bent, típus, fajtája. Milyen aljzat van az akváriumban (szemcseméret, anyaga, formája, felülete), milyen tereptárgyak (fénykép vagy pontos leírás), milyen bújó (fénykép vagy pontos leírás vagy linkelés webáruházból), milyen élő és műnövények.
vízparaméterek: hőmérséklet, pH (kémhatás, sav-lúg mérték), vízkeménység összes és változó (pontos számszerűen kifejezhető adat, az nem elegendő, hogy nálunk kemény a víz, mert vízkövesedik a fürdőben a csempe), ammónia, nitrit, nitrát, klór. Az ammónián kívül ezekhez elegendő egy hőmérő és egy JBL 6 in 1 teszter. Ammóniához folyamatos teszter használata javasolt, ami bármikor leolvasható és életmentő lehet. Ezekkel az értékekkel az alapvető leggyakoribb mérgezési lehetőségeket ki lehet zárni, vagy igazolni lehet. Ezeken kívül ha más teszt is van otthon, azokra is nézzük meg a vizet természetesen pl: vezetőképesség, vas, réz...
Fontos, hogy volt-e nagyobb vagy furcsa változás a víz paramétereiben a beteget megelőző egy hétben? Pl: nyáron 24 fokot meghaladó hőmérséklet, vagy mérhető nitrit szint nitrát mérése nélkül...
akvárium karbantartásának módszere: vízcserék gyakorisága, mértéke, akvárium teljes takarítása volt-e és mikor, ezt pontosan mit takart, szűrőt hogyan takarítod és mikor takarítottad
teljes kórtörténet: mikor kezdődtek az első tünetek, mik voltak, milyen további tünetek léptek fel és mikor
fényképek: fénykép az élőhelyről amin látszik minden, fénykép az állat még egészséges állapotáról (sokszor kiderül sajnos, hogy amikor egészségesnek hitték akkor is már borzalmasan le volt fogyva és satnya volt a kopoltyúja), kép a beteg állat tüneteiről, a beteg állatról felülnézetben, hogy lássuk a has-fej szélesség arányát. Igyekezzetek a legjobb képeket elkészíteni, ha kell, kérjetek kölcsön fényképezőgépet, mert homályos színtelen képekről keveset tudunk megállapítani, főleg egy sérülésnél, gombásodásnál. Az átlagos telefonos homályos fényképeken csak akkor látunk betegséget ha az már nagyon súlyos.
Alapvetően számomra az lenne fontos mekkora, mennyi idős állatról beszélünk. Mekkora az adott akvárium amiben él, milyen a szűrő konkrét típusa, esetleg van-e levegőztető, milyen gyakoriak a vízcserék.
Alapvetően ez egy mérgezésnek néz ki, a vízben lévő baktériumkultúra egyensúlya felborulhatott és mérgező nitrit/nitrát gyülemlett a vízben (színtelen, szagtalan), ami folyamatosan mérgezi az állatot és vonja el az oxigént. Ennek nagyon sok kiváltó oka lehet, például a gyenge/elégtelen szűrés, nem megfelelő vízcserék és bomlástermékek felgyülemlése, illetve ha a biológiai egyensúly soha nem állt helyre, a szűrőbaktériumok nem szaporodtak el a kellő mennyiségben és minőségben. JBL 6 in 1 tesztel rá kéne mérni a nitrát és nitrit értékekre.
Axolotl-lot tilos sózni. Akkor sózzuk, ha meg akarjuk ölni - kínhalállal - vagy miután kisütöttük zsírban. A só marja az érzékeny bőrüket, kopoltyújukat és belülről is károsítja az állatok mirigyrendszerét, axolotl közelében semmi keresnivalója a konyhasónak. Emellett hatalmas tévedés, hogy bármit tenne a baktériumokkal, minimálisan változtat némely vegyületen, de alapvetően a baktériumokat antibiotikummal szokás kezelni....
Kép kéne róla, mert a leírtak egy súlyos állapotra utalnak, ha ilyen súlyos bevérzései vannak lehet, hogy hamarosan meg fog halni.
Amit feltétlenül kéne tenni, kivenné az oxigénhiányos, mérgező és sós vízből és egyenlőre külön rakni egy 10 liter körüli karanténba. Ez lehet vödör, tál stb. ebbe kéne hűteni 19 fokra és 2 naponta 100% vízcserét végezni. Sokkal egyszerűbb lesz neki egy karanténban regenerálódnia, mint a mérgező környezetben és ez idő alatt lesz kellő időd neked is, hogy utánaolvass az akvarisztikai alapismereteknek, vízkezelésnek ami ehhez a speciális állathoz szükséges.
Üdv,
Maya