Sufnituning, avagy házibarkács
Elküldve: 2010.12.08. 12:26
Ide várunk mindenféle otthon készített háttereket, tárgyakat, hűtést, technikákkal, pontos leírással, hogy mások is hasznosíthassák.
Szia!Chantal írta:Sziasztok!
Hogy tudnám szúnyoghálóval úgy kettéválasztani az akváriumot hogy ne tudjanak a kicsi átjutni a nagyhoz? Vettünk már 6db tapadókorongot és szúnyoghálót is...de pontos tervünk még nincs. Aki tud képet küldeni vagy feltenni ide egy kész szerkezetről, vagy arról hogy hogy is tette fel anno az elválasztót az kérem tegye meg, és nagyon hálás leszek érte. Előre is köszönöm.
Chantal
Szia!adam írta:...Nagyon új vagyok itt. ...!
Szia! Köszönöm a segítséget, igen érthető volt...csak a nagyfejű kicsit lenyomta a hálót így inkább beraktuk őket, a nagy mellé. :)tiffani írta:Szia!
Én úgy csináltam (bár nem mondom hogy bombabiztos volt mert a kicsi egyszer-kétszer annyira át akart menni hogy nem állította meg a szúnyogháló), hogy felül csipesszel rögzítettem az akvárium széléhez, alul pedig köveket raktam rá. Az akvi két széle között nem húztam meg túl feszesen,viszont a szélénél próbáltam úgy rápakolni követ,hogy a teteje és az alja között meg legyen húzva,de! A szélénél úgy csináltam a szúnyoghálót,hogy visszahajoljon,mert ha egyszerűen feszesen meghúztam,mindig átbújt rajta a kicsi.
Itt egy kép ahol talán látszik hogy mégis hogy van megoldva:) Remélem valamelyest érthető volt ahogy leírtam és tudtam segíteni!
Ha nagyon könnyű, akkor felúszik, és vedd figyelembe hogy a könnyű dolgokat egy felnőtt axi simán arrébb pakol, megemel, becsípheti vele a másik egyet részeit. Egyelőre tesztelés alatt áll az általam használt háttér káros hatása. Nem kizárt hogy esetleg keményíti a vizet, bár nem szabadna pár hét után mert ha tényleg oldódik, akkor idővel a kültéri járólapnál is kikezdődne. Ha nagyon oldódna akkor már nem olyan színű lenne a hátterem amilyen, mert a színezett réteg nagyon vékony. Felszíne viszont megfelelően nem túl dörzsölős, így kisebb a balesetveszélye. De barlangot negatív nélkül elég nehéz lenne elkészíteni. Max úgy tudnám elképzelni hogy egy zacskót felfújsz és az a barlang belseje és rétegről rétegre építed fel a barlangot. Esetleg ha nagyon nagyon vékony polisztirollal dolgozol és az adja a vázat és vonod be, de ott figyelni kell a flexragasztó mennyiségére hogy kellő súlya legyen, különben felúszik. Ideális az agyag lenne színezés nélkül, vagy holtbiztos akvarisztikai festékkel bevonva. Gipsz szerintem keményíti a vizet, de nem merek rá megesküdni, gyurma... hagyjuk az ötlet is rég rossz, beton... akkor már inkább kültéri flexragasztó. Kövek összeragasztva? És milyen ragasztóval? Max a kültéri flexragasztót tudom elképzelni, azzal működne a dolog. Szóba jöhet a műgyanta amivel akvarisztikai háttereket csinálnak, de ahhoz még nehezebb hozzájutni szerintem.Pattandia írta:Halihó! :)
Fontolgatom egy ideje, hogy bővítem a rendelkezésre álló "négyzetmétereket" egy barlanggal, aminek a teteje elég nagy felületű ahhoz, hogy plusz felszínt jelenthessen. (Az akváriumom magasabb, mint szélesebb. Bár talán a hosszúságát tekintve nem érkezett még panasz a szélességre.) Így is vannak bújóik, amiket nem használnak ki maximálisan, és azért igyekszem nekik teret is hagyni mindig, nem csak zegzugokat. De ez a barlang-terasz mindkettőt megdobhatja, ha ügyesen tervezem meg. :)
Nem tudom azonban, milyen anyagból fogjak hozzá, hogy erős is legyen, de ne is túl nehéz.
Alaktól és a pontos elhelyezésétől függően azért hozzávetőlegesen 30x30-as alapterülettel, és min. 15 cm-es magassággal számolnék. Be se omoljon, de nem célom a terület szűkítése, szóval a barlang belvilágát is méretesre, legfeljebb azon belül tagoltabbra - pl. kétosztatúra vagy szűkebb bejáratúra, házikószerűre - gondoltam megcsinálni.
A teteje viszonylag lapos lenne, hogy betöltse alapterület-növelő funkcióját, az oldala pedig vagy lankás, vagy ha faltól falig ér mondjuk az akvárium egyik végében, akkor annak megfelelően egyenes, vagy vegyesen lankás és egyenes...
Szóval nem tömör gyönyör lesz, hanem üreges; eleve kicsi súlyt szeretnék. Van egy olyan fixa ideám, hogy nem szeretném a víz súlyánál még több súllyal megpakolni az akváriumot.(Nyugi, ismerem a dalocskát Árkimédészről, de ez akkor is a fixa ideám.
)
Tudtok valamilyen anyagot javasolni? Agyaghoz nem kellene negatív, viszont nem tudnám hol kiégetni.Ez a hátteres bigyó ez jó erre a célra? Öntik vagy gyúrják vagy eszik vagy isszák?
A fő szempont, hogy a tudomány mai állása szerint ne engedjen ki magából káros anyagot. És az se hátrány, ha építhető valami módon, nem kell hozzá negatívot csinálni, és az anyaga is elég stramm ahhoz, hogy ne szakadjon be a saját súlyától. Gipsz? Süthető gyurma?
Beton??
Kövek összeragasztva?
Ha tudtok segíteni, Isten fizesse meg!
Nagyon szépSzilvi » Ma, 10:39 írta:Sziasztok!
Elkészült az én hátterem is, nagyjából Sendy leírása alapján, így az anyaglistát nem írom le, annyi különbséggel csináltam, hogy a végén az egészet, elöl-hátul lekentük akváriumhoz való epoxi gyantával. 120x60x60-as akvárium, 2 oldalán van háttér, ehhez 1 kg gyantát és fél kg térhálósítót vettem, egy kicsi meg is maradt. 22 euroért vettem, ez jelenleg kb. 6700 Ft, de azt nem tudom, hogy valójában mennyiért árulják Mo.-n. A gyantát érdemes kis mennyiségekben bekeverni, mert elég gyorsan megköt. Az ecset utána kuka, úgyhogy valami nagyon gagyi is megfelel hozzá. Ja, és gumikesztyü!
Mivel itt a fórumon már volt téma, hogy az axik lába beakadhat a müanyag virágtartókba, gondoltam, ha már maradt az epoxi gyantából, felhasználom biztonságos virágtartók készítésére. A virágtartó lágy hobbyagyagból készült (2,5 kg 11 euro), egészen olyan állaga van mint a gyurmának, mivel gondolom már mindenki gyurmázott, nem csináltam félkész képet, meg amúgysem vagyok nagyon ügyes, de a lényeg, hogy balesetmentesek.Az agyag 1 nap alatt a napon teljesen megszáradt, utána gyanta rá és kész is.
Szia!Natos » Tegnap, 20:33 írta:Sziasztok!
Most szereztem be az axiaimnak egy 260 literes akváriumot, és mindenképpen külső szűrőt akarok már használni. Az akvárium csak névlegesen 260 liter, kb. háromnegyedig töltené csak meg. Mivel szeretek spórolni ezért úgy gondoltam, hogy egy külső szűrőt is meg lehetne csinálni házilag, ami nem 30-40 ezer forint. Olvasgattam a neten is utána, és én arra gondoltam, hogy egy nagyjából 1000L/óra teljesítményű szivattyúval szívnám ki a vizet az aksiból, amit egy vastagabb nem túl hosszú PVC csövön keresztül, amit mind a két oldalán leszigetelnék, azon nyomnám át, és abba raknám a szűrő anyagokat. A cső alján fúrnék egy lyukat és azon nyomnám vissza az akváriumba. Elméletileg így egy esetleges áramszünet esetén nem is folyna vissza a koszos víz az akváriumba, és nagyon hátrányt se látok benne. Szerintetek ez így működne és milyen buktatói lehetnének, amikre oda kéne figyelnem?
Köszi a tippeket! :) Én a PVC csövet úgy gondoltam, hogy egy nagy átmérőjű, rövid csövet vennék, és abba raknám a szűrő anyagot, mert az biztos bírná a vizet, meg vannak hozzá olyan szabvány elemek, amivel le is lehetne zárni a végeit. Hogyha pedig egy ekkora akváriumba úgy nyomnám vissza a vizet, hogy megfodrozza a víz tetejét, akkor az elég oxigént juttatna a vízbe, vagy kellene bele mindenképpen egy porlasztó?Maya » Ma, 06:42 írta:Szia!Natos » Tegnap, 20:33 írta:Sziasztok!
Most szereztem be az axiaimnak egy 260 literes akváriumot, és mindenképpen külső szűrőt akarok már használni. Az akvárium csak névlegesen 260 liter, kb. háromnegyedig töltené csak meg. Mivel szeretek spórolni ezért úgy gondoltam, hogy egy külső szűrőt is meg lehetne csinálni házilag, ami nem 30-40 ezer forint. Olvasgattam a neten is utána, és én arra gondoltam, hogy egy nagyjából 1000L/óra teljesítményű szivattyúval szívnám ki a vizet az aksiból, amit egy vastagabb nem túl hosszú PVC csövön keresztül, amit mind a két oldalán leszigetelnék, azon nyomnám át, és abba raknám a szűrő anyagokat. A cső alján fúrnék egy lyukat és azon nyomnám vissza az akváriumba. Elméletileg így egy esetleges áramszünet esetén nem is folyna vissza a koszos víz az akváriumba, és nagyon hátrányt se látok benne. Szerintetek ez így működne és milyen buktatói lehetnének, amikre oda kéne figyelnem?
Én nem vagyok túlzottan házibarkács hívő, de néhány gyenge pontja lehet.
A PVC cső helyett inkább tényleg azt javasolom, hogy méterre vegyél direkt akváriumba szánt csövet, métere alig néhány száz ft (http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-s ... terre.html), mert 16-22mm-es csövet nehéz lesz különben találni.
Tömítés, minden szűrő szíve lelke. :) Némi vazelin a tömítésre és pl. a rotorra. Érdemes összespaniferezni vagy teljesen összecsavarozni(hegeszteni) a tetőt a testtel, ha még eresztene is a tömítés, legalább valamennyit (vagy teljesen) visszafogja a szivárgást, nem árasztja el a lakást és égeti le a motort.
Hátránya sok nincs, idő-energia függvénye, és a legtöbb esetben nem mutat jól a nappali közepén egy 60L-es hordó.
De ha már az ember saját maga csinál valamit nem éri meg kicsiben gondolkodni, ahol van még több hely oda minél több szűrőanyagot érdemes elhelyezni.
Visszafolyás nagyon ritka esetekben probléma, inkább akkor amikor a szűrő test magasabb van mint az akvárium, ezen felül érdemes a szűrő szívó ágát a talajtól legalább 5cm-re elhelyezni, még ha eresztene is a tömítés legalább nem dolgozza ki nullára az állatok alól a vizet, legalább ők életben maradnak tovább az 5 centis vízben, ha beüt a baj.
Lényegében ennyi, a többi pedig majd időközben kitapasztalod, milyen legyen maga a konstrukció, alapanyagok, apróságok mint szűrőanyagok vagy ki-be folyó ágak. Hajrá! :) A végeredményről sok képet kérünk!
Üdv,
Maya
Hű, akkor félreértettük egymást.Natos » Ma, 16:05 írta:Köszi a tippeket! :) Én a PVC csövet úgy gondoltam, hogy egy nagy átmérőjű, rövid csövet vennék, és abba raknám a szűrő anyagot, mert az biztos bírná a vizet, meg vannak hozzá olyan szabvány elemek, amivel le is lehetne zárni a végeit. Hogyha pedig egy ekkora akváriumba úgy nyomnám vissza a vizet, hogy megfodrozza a víz tetejét, akkor az elég oxigént juttatna a vízbe, vagy kellene bele mindenképpen egy porlasztó?