TÖRPÉNET. :)
Két gömbmohát kaptak a nyáron a bojtipajtik. Az egyik szabályos volt, a másiknak viszont már kezdett kinőni a "gyereke", szóval egy nagyobb, laposabb gömb + a kisebb tartozéka. Ilyen "gyerekeset" kétszer is gondoljátok meg, hogy vesztek-e, mert a jószágaim szabályosan szétmarcangolták.

De szószerint: meg akarták enni, majd rájöttek, hogy nem ehető és kiköpték, de nem jegyezték ezt meg, hanem valahányszor arra jártak - vagy épp juszt el se mentek -, folytatták a ramazurit. Persze lehet, hogy egyszerűen csak kihívásnak tekintve az ügyet, kedvenc elfoglaltságként jegyezték raptor módjára széttépni szegény kis gömböcöt. A gömbmohának - egyébiránt algatelepnek - pedig jó tulajdonsága, hogy ha egyszer kitépsz belőle, onnantól a tépett rész nem illeszkedik vissza a gömb viszonylag homogén felszínébe, hanem a tépésnyom bizony lifeg, tökéletes kulcsingerként szolgálva az axiknak.

Miért is ne alapon.
ÉLET AZ AXIK UTÁN, AVAGY ALTERNATÍV FELHASZNÁLÁS.
Úgyhogy meguntam, és már nem csak a kicsi tépéseket, hanem az egész megnyomorított gömböt kiszedtem. Azóta a húgom déli fekvésű, fényáradatos szobájának ablakában, egy befőttesüvegben lebeg az összes, egységükben megtépázott tartozékával együtt.

Csodálatos, mert a sötét északi szobám mesterséges megvilágítást is nélkülöző akváriumához képest rettentő aktív fotoszintézis során a "mohák" által megtermelt oxigén ezer kis buborékba rendeződik, amik feltolják őket a vízfelszínig. :) A buborékok nem is pukkannak ki, hanem tartják őket. Nagyon különleges és szép látvány, főleg délelőtt, amikor besüt a nap az ablakon, megtörve a fényt a buborékokon, és a színek élénkzöldek. Az üvegben akváriumvíz van, nem csapvíz (nemtommé, de szerintem jobb), azt szoktam 2-3 hetente cserélgetni nekik. Szerintem marha jó dolog, és remélem, a sok kis cafat megnő felnőtt méretűre pár éven belül. :) És nem drágák, mert a 3-4 centi átmérőjű gömbmohákat valami 400 Ft-ért vettem darabját a kisállatosnál.
AKVÁRIUMI FUNKCIÓ.
Azt nem tapasztaltam, hogy játszanának velük - mármint nem horrorosdit, hanem úgy rendesen -, Sendyvel ellentétben. Lehet, hogy az axik bébikorában érdemes már a gömbmohát nekik adni, hogy belefeküdjenek, és valahogy hozzászocializálódjanak. Mint a bögréhez, amibe ma is ugyanúgy belemásznak, mint ahogy csarnoknyi méretek között elvesztek benne, mikor még üveggolyó hosszúságúak voltak. Így szép meg jó, de legalábbis az enyémek totál közömbösek a SZÉP SZABÁLYOS - axi nyelven semmi extrás - gömbök iránt, amit nem jön késztetésük meggyilkolni. :)
Viszont érdemes párat bedobálni nekik, mert csak-csak ide-odalöködik, egy hét alatt mindent bejár, és szabályosan koszt gyűjt magába (belül üreges, és a szálai vagy nemtommijei között simán beszűr bármit), kiegészítve ezzel bio módon a szűrő működését. Ezért érdemes a tisztításkor kimosni egy kicsit, óvatosan megnyomkodva, mint a szivacsot, de vigyázva, hogy ne essen szét.
Meg hát cuki is, ezért simán lehet önmagáért való. :)
HOGYAN.
Ha akváriumba vesztek! Próbáljatok minél szabályosabb gömböt kiválasztani, felületi egyenetlenségeket, "gyerekeket" (kinövéseket) kerülve. Otthon, mielőtt az akváriumba teszitek, alaposan mossátok le csap alatt, és akár áztathatjátok is másik vízben, hogy minél kevesebb koszt ÉS ÉLŐSKÖDŐT vigyetek át a kereskedésbeli ki tudja, milyen környezetből az axikhoz. Miután megvettem, a semmiből apró, bogárszerű akármik kezdtek elszaporodni, pedig még hígítatlan natúr tisztítószerrel (a reklám helye: Amway-féle L.O.C-vel) is megtisztítottam úgy, hogy ráfolyattam egy picit, és összenyomkodtam, mint a szivacsot, és amikor már habzott, alaposan leöblítettem. (Aki netán használ L.O.C-t, az bátran tisztítson vele akvárium-tereptárgyakat, szűrőt, magát az akváriumot is újonnan vagy nagytakarításnál, ha nem bírja a keze az ecetet. A szűrő szivacsát is mindig abba áztatom, időnként a szűrőt magát is, lévén pick up belső szűrő, minden tartozékával: pipával, tappanccsal stb.) Nem állítom, hogy a mohában laktak ezek a kis gizmók, főleg, hogy alaposan megpucoltam, de tény, hogy nem áztattam ki őket, ezért rájuk tapadva túlélhették a peték vagy ők maguk a behatásokat. Ezért mondom, hogy érdemes áztatni pár órát vagy egy éjszakát, és a vízben már látni, ha kimásznak belőle izék. :)
Ennyit a gömbmoháról, ajánlom szeretettel. Mondanom sem kell, hogy fényre totál igénytelen. Nem fog nőni valószínűleg, mert gyér fotoszintézist végez fény híján (onnan tudom, hogy nem tolják fel a bubik, meg mert törvényszerű

), de hogy megél, az immár 9 hónapja bizonyított tény. :) De az ablakban is jól mutat! :)
ÖGYÉB.
Ma pedig megvettem életem első igazi vízinövényét, egy anubiast, bízva a pozitív tapasztalatokban és figyelmen kívül hagyva a negatívakat. :) A falánkabbik bojtos azonnal megkörnyékezte, jól meggyőződött afelől, hogy nem érdemes megenni (szépen kiköpte a levelet, amit egészben befalt), tesztjelleggel belecsimpaszkodott, majd tudomásul véve az új hasznavehetetlen szerzet létezését, odébb somfordált. :) Már pár órája ismerik egymást, de eddig még nem háborúztak egymással. :) Meglátjuk, ha csúf véget ér az ismeretség / akváriumtagság / nem-kaja-de-hátha-ság meg mátkaság, szólok.

Következőkor megpróbálkozom egy olyan v-v-v-akármiszkusszal, amit már említettetek itt a fórumon. :)