Máshova nem sorolható egészségügyi problémák

Moderátor: Axolotl moderátor

Gtuti
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2018.08.13. 20:28

Re: Fehér folt

Hozzászólás Szerző: Gtuti »

Maya » 2018.08.13. 23:50 írta:
Gtuti » Ma, 22:16 írta:Sziasztok!
Nem egészen 1 éve van 2 axynk,Albi és Goldi,kereskedésben vásárolt,picit nagyobbak mint 10 cm,a leírások alapján jóltápláltak,kb 4-5 naponta vannak etetve,félig sötétített szobában,1 cupival élnek együtt,aki akkora mint ők,meg 2 tetrával,az akvárium 80x35 cm 40-43 cm vízmagassággal,altalában 23 fokkal, kiveve ez a nagy meleg,ami miatt 25 re is fel szaladt,mi a légkondi és szobaajtó becsukással tudjuk csökkenteni a normál szintre a hőfokot,szinte mindig megy a hütőventillátor Cooler200,van hőmérő,értékelős,cool controll,óriás kocka Haliea szűrő, ACO6603,2-3 cm kerekded kavicsok,3 búvóhely, növények nincsenek,Ja és egy almacsiga, nincsen letakarva.
A problémám az, hogy Albi oldalán tegnap este egy fehér foltot észleltem, de nem pamacsos, mint ahogy a fórumon írtátok, nem színezi el a metilénkék, nem eszik, nincs meg görbülve a farka, viszont a víz ben lévő másik szűrő tetején van szinte egész nap,Goldi egy falatot evett és kész, Neki mintha a száján lenne fehér csík. Régebben Albi jobb étvágyú volt, az utóbbi egy-két hónapban kevésbé eszik ,Goldi jobban evett eddig...
Szia!

Több problémát vélek felfedezni.

Egy nem csodálkoznék, ha hősokk lenne, hiszen nem tudom tisztában vagy-e vele ez az állat alapvetően 18-20 fokos környezetben él (télen gyakran 10 fokban), 25 fokon történő tartása már az állat tűréshatárainak a próbálgatása és rengeteg maradandó károsodást tud okozni. Elsődlegesen a hőfokon kéne rendezni, mert szerencsétlenek többszörös hőgutának lehettek kitéve.

A magas hőmérséklet nem csak az állatokra van káros hatással hanem a szűrőben élő baktériumkultúrára is. Ennek függvényében mik a víz mért paraméteri mint nitrit és nitrát?
Mit jelent a heti vízcsere? Hány % kerül kicserélésre?

1 éves állat 10 cm akkor rettentessen hitvány szaporításból származik és törpenövésű (genetikai hulladék - van pofája ezt egy kereskedésnek egészségesként árulnia...). Ez az állat 1 évesen eléri a 30 cm-es testhosszt, de gyakran a 10 hónaposan.

Cupi alatt mit értesz? Ugye nem sügér? Egy agresszív minimum 200 litert igénylő sügér ami trópusi vízben 26-29 fokon érzi jól magát?

Belső szűrés eléggé kevésnek tűnik de ezzel máskor foglalkozunk, és érdemes élő növényzetet beszerezni, mert a vízbiológiában fontos szerepük van.

Mindenképpen kép kéne a sérülésről. Az elmondottak alapján sérülésre tippelnék, napokban volt szerencsém hasonlóhoz, egy kollégánál az anci tépte meg az axit. Volt gondolva mindenre a bőrfertőzéstől a gombásodásik, de végül kiderült, hogy az anci rácuppant párszor az axi hátára. Ami egy ilyen állatnál elég súlyos sérülés, majdnem belehalt az axi. Ebben az esetben mivel az akváriumban van egy agresszív ragadozó, simán el tudnám képzelni, hogy megcsipkedte, de jó lenne képet látni róla. Mert pl. hőguta is tud olyan károsodást okozni, hogy az állat bőre foszlásnak indul. A szűrő tetején lévő üldögélés jellegzetes oxigénhiányra utalhat.
A 37985186_1344537802357009_7358002722987048960_n.jpg csatolmány már nem érhető el.
Ha kevésbé eszik az állat ilyen tartós ideje (hónapok óta) mindenképpen fel kéne keresni egy egzotikus állatorvos (Exo-Pet Álltagyógyszati centrum - Dr. Schütz Éva doktornő) és el kéne indítani egy széles spektrumú antibiotikum kúrát. Mert ilyen tüneteket gyakran okoz egy gyomor-bélrendszeri fertőzést amit okozhat baktérium vagy parazita - amelynek kezelésére nincs otthoni megoldás. Nincs semmilyen házi sarlatán módszer amivel helyettesíthető lenne az antibiotikum, csak az állat lassú halálának történő végignézése.
Kedves Maja!Először is nagyon köszönöm a választ és azt,hogy egy csomó mindent megtalálhatunk a fórumon!Már válaszoltam tegnap,de nem engedte feltölteni a rendszer még a szöveget sem,képet meg semmit.Az általad ajánlott Drnővel viszont sikerült beszélni,azóta már megfesti a metilénkék,úgyhogy gombaölőt és antibiotikumot is kap az axy,éppen hűtőztetjük.Nagyon bízom a gyógyulásban.Amúgy a kérdéseidre a válasz,hogy igen,ismerem az axykról a hőfokot,tartást stb,de 40 fokban felszökött sajnos a vízhőfok is.Algaevő harcsával van egy akváriumban,őket békés állatnak nem aggresszívnek írnak.A ph 7,5.Lemértem őket és 22 cm és ősszel lesznek egy évesek.A levegőztető nagyon jól működik,a térdemig ér és be van építve a szekrény alá,sztem azzal sincsen baj.Gondolom a meleg okozhatta,utólag sajnos én is okosabb vagyok.Most ápolom és izgulok,hogy túléljék.Minden segítséget köszönök és képet is megpróbálok feltölteni.
Üdv.Tné Timi
Maya írta:
Gtuti » Ma, 22:16 írta:Sziasztok!
Nem egészen 1 éve van 2 axynk,Albi és Goldi,kereskedésben vásárolt,picit nagyobbak mint 10 cm,a leírások alapján jóltápláltak,kb 4-5 naponta vannak etetve,félig sötétített szobában,1 cupival élnek együtt,aki akkora mint ők,meg 2 tetrával,az akvárium 80x35 cm 40-43 cm vízmagassággal,altalában 23 fokkal, kiveve ez a nagy meleg,ami miatt 25 re is fel szaladt,mi a légkondi és szobaajtó becsukással tudjuk csökkenteni a normál szintre a hőfokot,szinte mindig megy a hütőventillátor Cooler200,van hőmérő,értékelős,cool controll,óriás kocka Haliea szűrő, ACO6603,2-3 cm kerekded kavicsok,3 búvóhely, növények nincsenek,Ja és egy almacsiga, nincsen letakarva.
A problémám az, hogy Albi oldalán tegnap este egy fehér foltot észleltem, de nem pamacsos, mint ahogy a fórumon írtátok, nem színezi el a metilénkék, nem eszik, nincs meg görbülve a farka, viszont a víz ben lévő másik szűrő tetején van szinte egész nap,Goldi egy falatot evett és kész, Neki mintha a száján lenne fehér csík. Régebben Albi jobb étvágyú volt, az utóbbi egy-két hónapban kevésbé eszik ,Goldi jobban evett eddig...
Szia!

Több problémát vélek felfedezni.

Egy nem csodálkoznék, ha hősokk lenne, hiszen nem tudom tisztában vagy-e vele ez az állat alapvetően 18-20 fokos környezetben él (télen gyakran 10 fokban), 25 fokon történő tartása már az állat tűréshatárainak a próbálgatása és rengeteg maradandó károsodást tud okozni. Elsődlegesen a hőfokon kéne rendezni, mert szerencsétlenek többszörös hőgutának lehettek kitéve.

A magas hőmérséklet nem csak az állatokra van káros hatással hanem a szűrőben élő baktériumkultúrára is. Ennek függvényében mik a víz mért paraméteri mint nitrit és nitrát?
Mit jelent a heti vízcsere? Hány % kerül kicserélésre?

1 éves állat 10 cm akkor rettentessen hitvány szaporításból származik és törpenövésű (genetikai hulladék - van pofája ezt egy kereskedésnek egészségesként árulnia...). Ez az állat 1 évesen eléri a 30 cm-es testhosszt, de gyakran a 10 hónaposan.

Cupi alatt mit értesz? Ugye nem sügér? Egy agresszív minimum 200 litert igénylő sügér ami trópusi vízben 26-29 fokon érzi jól magát?

Belső szűrés eléggé kevésnek tűnik de ezzel máskor foglalkozunk, és érdemes élő növényzetet beszerezni, mert a vízbiológiában fontos szerepük van.

Mindenképpen kép kéne a sérülésről. Az elmondottak alapján sérülésre tippelnék, napokban volt szerencsém hasonlóhoz, egy kollégánál az anci tépte meg az axit. Volt gondolva mindenre a bőrfertőzéstől a gombásodásik, de végül kiderült, hogy az anci rácuppant párszor az axi hátára. Ami egy ilyen állatnál elég súlyos sérülés, majdnem belehalt az axi. Ebben az esetben mivel az akváriumban van egy agresszív ragadozó, simán el tudnám képzelni, hogy megcsipkedte, de jó lenne képet látni róla. Mert pl. hőguta is tud olyan károsodást okozni, hogy az állat bőre foszlásnak indul. A szűrő tetején lévő üldögélés jellegzetes oxigénhiányra utalhat.
A 37985186_1344537802357009_7358002722987048960_n.jpg csatolmány már nem érhető el.
Ha kevésbé eszik az állat ilyen tartós ideje (hónapok óta) mindenképpen fel kéne keresni egy egzotikus állatorvos (Exo-Pet Álltagyógyszati centrum - Dr. Schütz Éva doktornő) és el kéne indítani egy széles spektrumú antibiotikum kúrát. Mert ilyen tüneteket gyakran okoz egy gyomor-bélrendszeri fertőzést amit okozhat baktérium vagy parazita - amelynek kezelésére nincs otthoni megoldás. Nincs semmilyen házi sarlatán módszer amivel helyettesíthető lenne az antibiotikum, csak az állat lassú halálának történő végignézése.
Csatolmányok
axy3.jpg
axy3.jpg (293.3 KiB) Megtekintve 7094 alkalommal
axy2.jpg
axy2.jpg (57.84 KiB) Megtekintve 7094 alkalommal
axy1.jpg
axy1.jpg (415.65 KiB) Megtekintve 7094 alkalommal
axy.jpg
axy.jpg (163.84 KiB) Megtekintve 7094 alkalommal
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Re: Bőrelváltozás

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Maya » 2018.05.17. 20:50 írta:
Picificsi » 16 perccel ezelőtt írta: Kedves Maya!

Nagyon köszönöm a gyors választ. A mai napon 6 db egész fagyasztott halacsát evett meg, közepes méretűt, ami ezen a hőmérsékleten szerintem nem rossz teljesítmény. Küldök róla felülnézeti képet, hogy jobban meg tudd ítélni az állapotát. Azt hozzá kell tenni, hogy ő sokkal kevésbé hajlamos a hízásra, még akkor is hasonló formájú, mikor a lány már kimondottan dundi, holott mindig többet eszik nála. Mára a foltok valamivel halványodtak, ezért úgy döntöttünk, megvárjuk a hétfőt, és amennyiben nem javul az állapota, akkor megkezdjük a hűtőzést. A vizet folyamatosan hűtjük.
Darakórra eddig azért nem gyanakodtam, mert a jelenlegi halállomány még februárban került betelepítésre. Ez a betegség később is kialakulhat?

Üdv.:
Picificsi
Szia!

Örülök, hogy evett! Hát vannak ilyen kis méretű ilyen soványka kis hímek az én állományomban is, de ezek a kis nyeszlettek pont hajlamosabbak mindenre. A súlyok pedig így alakulnak ahogy leírod, a nőstény nagyon kövér közel 250-300 grammos szörnyeteg, a hímek hosszúkás nyurga 150-200 grammosak, tehát a nőstény mindig jóval kövérebb lesz hímnél. Hímeket lehetetlen elhízlalni.

Az a baj nincs ötletem vagyis inkább szakképesítésem, hogy bármi épkézláb tanácsot adjak. Nem tudom pontosan mi lehet, nem találkoztam még pontosan ilyen tünetekkel, nem kezeltem még ilyennel axit. Nem csak darakór okozta egysejtű létezik, hanem jóval több egysejtű ami problémát tud okozni, vagy a bőrben keresendő a probléma vagy a vízben. Én a hűtőzést megpróbálnám, utána állatorvos, de ha rosszabbodik az állapota akkor azonnal egzotikus állatorvos fog kelleni. Nem tudtam túl sokat segíteni, elég ritka eset. :(

Üdv,
Maya
Kedves Maya!

Megígértem, hogy tájékoztatlak a fejleményekről, habár, ez most elég sokáig váratott magára. A bőrelváltozás alig két hét leforgása alatt magától elmúlt. Szépen elhalványult, majd eltűnt, még mielőtt hűtőzni kezdtem volna. További jó hír, hogy idén nem akadtak nem evésből adódó problémáink, még a hosszú kánikula ideje alatt sem. Most már ki merem jelenteni, mivel végre bejött a hűvösebb idő, hogy az idei nyarat épségben átvészeltük. Ezúton is köszönöm a támogatásotokat és persze Picúr és Ficsúr is nagyon hálásak. :)

Üdv.:
Picificsi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Bőrelváltozás

Hozzászólás Szerző: Maya »

Picificsi » Tegnap, 21:33 írta:
Maya » 2018.05.17. 20:50 írta:
Picificsi » 16 perccel ezelőtt írta: Kedves Maya!

Nagyon köszönöm a gyors választ. A mai napon 6 db egész fagyasztott halacsát evett meg, közepes méretűt, ami ezen a hőmérsékleten szerintem nem rossz teljesítmény. Küldök róla felülnézeti képet, hogy jobban meg tudd ítélni az állapotát. Azt hozzá kell tenni, hogy ő sokkal kevésbé hajlamos a hízásra, még akkor is hasonló formájú, mikor a lány már kimondottan dundi, holott mindig többet eszik nála. Mára a foltok valamivel halványodtak, ezért úgy döntöttünk, megvárjuk a hétfőt, és amennyiben nem javul az állapota, akkor megkezdjük a hűtőzést. A vizet folyamatosan hűtjük.
Darakórra eddig azért nem gyanakodtam, mert a jelenlegi halállomány még februárban került betelepítésre. Ez a betegség később is kialakulhat?

Üdv.:
Picificsi
Szia!

Örülök, hogy evett! Hát vannak ilyen kis méretű ilyen soványka kis hímek az én állományomban is, de ezek a kis nyeszlettek pont hajlamosabbak mindenre. A súlyok pedig így alakulnak ahogy leírod, a nőstény nagyon kövér közel 250-300 grammos szörnyeteg, a hímek hosszúkás nyurga 150-200 grammosak, tehát a nőstény mindig jóval kövérebb lesz hímnél. Hímeket lehetetlen elhízlalni.

Az a baj nincs ötletem vagyis inkább szakképesítésem, hogy bármi épkézláb tanácsot adjak. Nem tudom pontosan mi lehet, nem találkoztam még pontosan ilyen tünetekkel, nem kezeltem még ilyennel axit. Nem csak darakór okozta egysejtű létezik, hanem jóval több egysejtű ami problémát tud okozni, vagy a bőrben keresendő a probléma vagy a vízben. Én a hűtőzést megpróbálnám, utána állatorvos, de ha rosszabbodik az állapota akkor azonnal egzotikus állatorvos fog kelleni. Nem tudtam túl sokat segíteni, elég ritka eset. :(

Üdv,
Maya
Kedves Maya!

Megígértem, hogy tájékoztatlak a fejleményekről, habár, ez most elég sokáig váratott magára. A bőrelváltozás alig két hét leforgása alatt magától elmúlt. Szépen elhalványult, majd eltűnt, még mielőtt hűtőzni kezdtem volna. További jó hír, hogy idén nem akadtak nem evésből adódó problémáink, még a hosszú kánikula ideje alatt sem. Most már ki merem jelenteni, mivel végre bejött a hűvösebb idő, hogy az idei nyarat épségben átvészeltük. Ezúton is köszönöm a támogatásotokat és persze Picúr és Ficsúr is nagyon hálásak. :)

Üdv.:
Picificsi
Szia!

Ennek nagyon örülök, hogy minden rendben van. Sajnos még mindig vannak ezeknek a kis dögöknek rejtélyes dolgaik... rengeteg mindent tudnak produkálni.
Ami magától eltűnik...hát pigmentáció? Mintázat? Nyálkahártya probléma? Nem volt semmi súlyos ez a lényeg. :)

Az idei nyár nem is volt annyira vészes mint tavaly vagy azelőtt amikor 8 hétig folyamatos hőségriadó volt. Szerencsére. Idén rövidebb dög meleg időszakok voltak (mármint nálunk-felénk).


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Pruzsifarkas
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2019.01.02. 16:27

Puffadás, lebegés

Hozzászólás Szerző: Pruzsifarkas »

Sziasztok! Segítséget szeretnénk kérni. Az egyik axink felpuffadt, és csak a víz felszínén tud lebegni. Sem az etetésén, sem a víz hőmérsékleten nem változtattunk. A másik 2 axinak mellette semmi baja nincs. Mit tehetnénk érte? Előre is köszönöm.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2019.01.14. 22:17-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Puffadás, lebegés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Pruzsifarkas » 2019.01.02. 17:33 írta:Sziasztok! Segítséget szeretnénk kérni. Az egyik axink felpuffadt, és csak a víz felszínén tud lebegni. Sem az etetésén, sem a víz hőmérsékleten nem változtattunk. A másik 2 axinak mellette semmi baja nincs. Mit tehetnénk érte? Előre is köszönöm.
Privátban került megbeszélésre az eset.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
NabiliusTM
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2019.01.20. 22:01

Mi történik

Hozzászólás Szerző: NabiliusTM »

S.O.S segítség, mi történik?
Folyamatosan felúszik és kapkodja a levegőt, reggel még nem volt ilyen :(

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?fil ... 215052.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2019.01.21. 09:42-kor.
Ok: Házirend be nem tartása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mi történik

Hozzászólás Szerző: Sendy »

NabiliusTM » Tegnap, 23:18 írta:S.O.S segítség, mi történik?
Folyamatosan felúszik és kapkodja a levegőt, reggel még nem volt ilyen :(

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?fil ... 215052.jpg
Szia!

A link itt sem elérhető. Mellesleg minden információra szükség lenne ami az eü topikban szerepel, mert néhány képből nehéz diagnózist felállítani.
viewtopic.php?p=535#p535 Ki is van emelve, hogy Olvasd el mielőtt bármit írnál.

Üdv
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
NabiliusTM
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2019.01.20. 22:01

Re: Mi történik

Hozzászólás Szerző: NabiliusTM »

Sendy » 9 perccel ezelőtt írta:
NabiliusTM » Tegnap, 23:18 írta:S.O.S segítség, mi történik?
Folyamatosan felúszik és kapkodja a levegőt, reggel még nem volt ilyen :(



http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?fil ... 215052.jpg
Szia!

A link itt sem elérhető. Mellesleg minden információra szükség lenne ami az eü topikban szerepel, mert néhány képből nehéz diagnózist felállítani.
viewtopic.php?p=535#p535 Ki is van emelve, hogy Olvasd el mielőtt bármit írnál.

Üdv
Sendy

Bocs de eléggé bepánikoltam mikor erre értem haza

Nyáron lesz egy éves akkor vettem állatkereskedésbe, vadas színű, hogy mekkora azt nemtudom, az alvárium 80hosszú, 30széles 40magas víz kb 30cm, azzal kezdődött az a dolog hogy kb másfél hete nem tudtam megetetni mert nem fogadott el semmit, próbáltam már akkor hűtőzéssel, utána jobban lett, úszkált már nem csak egy helyben volt egész nap,bár továbbra sem evett, de tegnap arra értem haza hogy megvan dagadva a feje és folyamatosan fel megy vagy le se jön és kapkodja be a levegőt és a kloákája is szét volt nyílva, azonnal beraktam a hűtőbe és mintha valami pamacs szerűt vettem volna észre egyik oldalt a,,füle,, mögött úgyhogy metilénkékkel kezeltem, de ma reggelig addig kötött a dolog hogy az oldalára dölve lebeg is meg nem is, úgyhogy felkészültem hogy valószínűleg elfogom veszíteni.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mi történik

Hozzászólás Szerző: Sendy »

NabiliusTM » 49 perccel ezelőtt írta:
Sendy » 9 perccel ezelőtt írta:
NabiliusTM » Tegnap, 23:18 írta:S.O.S segítség, mi történik?
Folyamatosan felúszik és kapkodja a levegőt, reggel még nem volt ilyen :(



http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?fil ... 215052.jpg
Szia!

A link itt sem elérhető. Mellesleg minden információra szükség lenne ami az eü topikban szerepel, mert néhány képből nehéz diagnózist felállítani.
viewtopic.php?p=535#p535 Ki is van emelve, hogy Olvasd el mielőtt bármit írnál.

Üdv
Sendy

Bocs de eléggé bepánikoltam mikor erre értem haza

Nyáron lesz egy éves akkor vettem állatkereskedésbe, vadas színű, hogy mekkora azt nemtudom, az alvárium 80hosszú, 30széles 40magas víz kb 30cm, azzal kezdődött az a dolog hogy kb másfél hete nem tudtam megetetni mert nem fogadott el semmit, próbáltam már akkor hűtőzéssel, utána jobban lett, úszkált már nem csak egy helyben volt egész nap,bár továbbra sem evett, de tegnap arra értem haza hogy megvan dagadva a feje és folyamatosan fel megy vagy le se jön és kapkodja be a levegőt és a kloákája is szét volt nyílva, azonnal beraktam a hűtőbe és mintha valami pamacs szerűt vettem volna észre egyik oldalt a,,füle,, mögött úgyhogy metilénkékkel kezeltem, de ma reggelig addig kötött a dolog hogy az oldalára dölve lebeg is meg nem is, úgyhogy felkészültem hogy valószínűleg elfogom veszíteni.
Jó lenne kép is, de ennyiből ödémára tippelnék, mert a fej csak akkor dagad meg. Ödémás esetből meggyógyult állatról még nincs tudomásunk sajnos. Az ödémát hol fertőzésekkel, hol rossz akváriumi körülményekkel összefüggésbe tudjuk hozni. Ha van további állat, akkor az akváriumot azonnal felül kell vizsgálni vízparaméterekre. Ő pedig hűtőben legyen. Tebang, égertoboz, szárított diófalevelet kapjon a vizébe, hátha segít. Ártani nem fog, én pedig várok képeket. Ilyen hirtelen nem kéne ödémának történnie, ezért gyanús az eset és feltétlen szükséges a kép.

Szakorvos: dr. Schütz Éva exopet klinika, ha valaki tud vele kezdeni valamit, akkor ő.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sugi
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2023.07.29. 14:50

Foltok és púp

Hozzászólás Szerző: Sugi »

Helló!
Azért írok ide mert, segítséget szeretnék kérni tőletek. Kb 4 éve tartok 2 axolotlt, eddig semmi probléma nem volt velük, aztán március körül az egyik fején megjelent egy pici púp, semmiben nem változtatott az állat viselkedése egészsége, étvágya téren, de azért elvittem állatorvoshoz mert eléggé megijedtem. Sajnos nem kaptam rá semmi választ. Amikor június elején elmentem egy hónapra munka kapcsán a családom vigyázott az akváriumra. Folyamatosan kértem a képeket, de a vége felé egyre kevesebbet kaptam.
Majd amikor haza jöttem egy hónap múlva, azt vettem észre hogy a púp megnőtt az egyik állat fején és az egyébként vadas axolotl fején rózsaszínű foltok jelentek meg. Foltokban a kopoltyúján is, és ott vissza is húzódott. A víz hőmérséklete 24 fok körül volt amire azóta is nagyon figyelek. Még mindig nem látom a viselkedésén vagy étvágyán jelét ennek szerencsére.
Másik axolotl jól van azon kívül hogy vissza húzódott egy picit a kopoltyúja a meleg víz miatt.
Esetleg van valami tanácsotok a víz hűtésével kapcsolatban? Jelenleg 22 fokos, ezt még mig igyekszem lejjebb vinni. És hogyan tudnék segíteni az axoloton? Esetleg ez is egy fajta gombásodás?
Csatoltam képeket,
A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!!
Csatolmányok
IMG_20230729_144516.jpg
IMG_20230729_144516.jpg (2.58 MiB) Megtekintve 2953 alkalommal
IMG_20230729_144320.jpg
IMG_20230729_144320.jpg (963.17 KiB) Megtekintve 2953 alkalommal
IMG_20230729_144432.jpg
IMG_20230729_144432.jpg (2.56 MiB) Megtekintve 2953 alkalommal
IMG_20230729_144454.jpg
IMG_20230729_144454.jpg (2.67 MiB) Megtekintve 2953 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Foltok és púp

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sugi írta: 2023.07.29. 15:26 Helló!
Azért írok ide mert, segítséget szeretnék kérni tőletek. Kb 4 éve tartok 2 axolotlt, eddig semmi probléma nem volt velük, aztán március körül az egyik fején megjelent egy pici púp, semmiben nem változtatott az állat viselkedése egészsége, étvágya téren, de azért elvittem állatorvoshoz mert eléggé megijedtem. Sajnos nem kaptam rá semmi választ. Amikor június elején elmentem egy hónapra munka kapcsán a családom vigyázott az akváriumra. Folyamatosan kértem a képeket, de a vége felé egyre kevesebbet kaptam.
Majd amikor haza jöttem egy hónap múlva, azt vettem észre hogy a púp megnőtt az egyik állat fején és az egyébként vadas axolotl fején rózsaszínű foltok jelentek meg. Foltokban a kopoltyúján is, és ott vissza is húzódott. A víz hőmérséklete 24 fok körül volt amire azóta is nagyon figyelek. Még mindig nem látom a viselkedésén vagy étvágyán jelét ennek szerencsére.
Másik axolotl jól van azon kívül hogy vissza húzódott egy picit a kopoltyúja a meleg víz miatt.
Esetleg van valami tanácsotok a víz hűtésével kapcsolatban? Jelenleg 22 fokos, ezt még mig igyekszem lejjebb vinni. És hogyan tudnék segíteni az axoloton? Esetleg ez is egy fajta gombásodás?
Csatoltam képeket,
A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!!
Szia,
A színezete az egyetlen ami miatt nem kell aggódni, a világos foltok amik vándorolnak (kisebbek-nagyobbak) a szájánál csupán pigmenthiány. Ez egy genetikai eredetű dolog és vadasoknál tud jóval későbbi életszakaszban jelentkezni. [A sima fehér pigmentfoltok ami a farok/hát/fejen is el vannak szórva az teljesen normális, az a vadas mintázat része.]

A többi dolog viszont zavaró, a fejen lévő púp általában ütéstől szokott jelentkezni. Nagy erővel beleúsznak egy tereptárgyba (kőbe, barlangba, hőmérőbe-volt akinek így törte szét), de ezek a púpok idővel leapadnak. A tiéd viszont már formájából és méretéből is adódóan valamilyen daganatos elváltozásra hasonlít. Hogy jó vagy rossz indulatú azt valóban hozzáértő egzotikus állatorvos tudná megmondani, mintavétel és citológia útján. Agyi érintettség esetén természetesen lehetnek neurológiai tünetei, ilyet sajnos már láttunk, irányíthatatlan úszás, koordinálatlanság, pörgés a saját tengelye körül és minden más.

A kopoltyúszőrök visszahúzódása pedig sajnos a rossz tartási körülményekre vezethető vissza a folytonos hőguta a rossz vízminőség. :(
Ezeken kellene javítani. Tudástár oldalunkon van egy cikk a hűtési módszerekről: https://tudastar.axolotl.hu/2021/06/19/ ... l-tomoren/

Üdv,
MAYA
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sugi
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2023.07.29. 14:50

Re: Foltok és púp

Hozzászólás Szerző: Sugi »

Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
A foltok kapcsán megnyugodtam, a púppal pedig megpróbálok tovább menni. A víz hőmérsékletét sikerült levinnem 19 fokra, így szerintem nemsokára vissza is nő a kopoltyúja!
csbence
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2023.10.09. 21:49

Fura viselkedés

Hozzászólás Szerző: csbence »

Sziasztok!
Pár napja lettünk gazdái egy kb 6 éves axinak. Néha néha észreveszem, hogy öklendezik, hányás nem jön. Valamint úgy naponta, kétnaponta egyszer ( persze amit látok) feljön a felszínre. Mikor hozzánk került már volt egy dudor a hasán, esetleg ehetett az érkezése előtt valamit ami nyomja és ezt okozza. Elég sovány szegény de dolgozunk azon, hogy jobb húsban legyen. Azon kívül rá nem jellemző amit lehet olvasni, hogy napokig egy helyben marad, mondhatni elég aktív. A volt gazdájával nem találkoztunk így nem sokat tudunk az előző tartási körülményeiről. Viszont innen onnan kaptunk róla pár infót: nem kezelt vízben volt ezelőtt és plusz levegőztetője sem volt és talán elő növényei sem. Nálunk ez mind van és a vizet biotopol vízelőkészítővel képzeltem. Esetleg a jelenségek hátterében állhat a nagymértékű környezet változás ? Vagy talán hozzá van szokva a kezeletlen vízhez és nem tetszik neki a kezelt? A válaszaitokat előre is köszönöm!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fura viselkedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

csbence írta: 2023.10.12. 12:39 Sziasztok!
Pár napja lettünk gazdái egy kb 6 éves axinak. Néha néha észreveszem, hogy öklendezik, hányás nem jön. Valamint úgy naponta, kétnaponta egyszer ( persze amit látok) feljön a felszínre. Mikor hozzánk került már volt egy dudor a hasán, esetleg ehetett az érkezése előtt valamit ami nyomja és ezt okozza. Elég sovány szegény de dolgozunk azon, hogy jobb húsban legyen. Azon kívül rá nem jellemző amit lehet olvasni, hogy napokig egy helyben marad, mondhatni elég aktív. A volt gazdájával nem találkoztunk így nem sokat tudunk az előző tartási körülményeiről. Viszont innen onnan kaptunk róla pár infót: nem kezelt vízben volt ezelőtt és plusz levegőztetője sem volt és talán elő növényei sem. Nálunk ez mind van és a vizet biotopol vízelőkészítővel képzeltem. Esetleg a jelenségek hátterében állhat a nagymértékű környezet változás ? Vagy talán hozzá van szokva a kezeletlen vízhez és nem tetszik neki a kezelt? A válaszaitokat előre is köszönöm!
Szia,
Jajj egy kicsit megcsúsztam a válaszadással, pedig mindennap néztem van-e új hozzászólás, a tiéd nagyon megbújt.

Az öklendezés sosem normális állapot. Utalhat súlyos gyomor-bélrendszeri fertőzésre (bakteriális vagy parazita-egysejtű okozta). Étvágya milyen egyébként? Annak ellenére, hogy sovány van étvágya, kéri a kaját? Ha a felszínről is vesz levegőt az nem akkora probléma, csak ne legyen kóros állapot pár óránként 1-2x normális, 2 percenként nem. Elképzelhető, hogy lenyelt idegen tárgyat az előző helyen, követ, kavicsot, más odanemvalót, üvegkavics, fa vagy kerámia dísz.
Nem állhat, a hányás minden esetben egy súlyos tünet. A környezetváltozás okozta stressz másképp jelentkezne. Lehetséges, hogy egzotikus állatorvos fog kelleni és antibiotikum kúra.
(Szájába benéztetek, nincs semmi a torkában megakadva?)
Széklete milyen egyébként? Nyugodtan tölts fel róla fotót is, képekről több mindent észreveszünk.

Üdv,
MAYA
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
csbence
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2023.10.09. 21:49

Re: Fura viselkedés

Hozzászólás Szerző: csbence »

Köszi a választ!
Enni eszik rendesen. A néztem a száját de nem láttam semmit ami arra utalna, hogy megakadt valami. Viszont ha a pár óránkénti egy két fenti légvétel sem baj akkor az jó lehet ha nem megy folyamat a levegőztető? Akkor talán a rezgése se zavaró neki bár gumi talpai vannak. A széklet pedig kissé nyálkás és úgy borsó szemnyi volt utoljára, azt sajnos nem tudom megmutatni mert amint megláttam ki is szedtem.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fura viselkedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

csbence írta: 2023.10.12. 21:48 Köszi a választ!
Enni eszik rendesen. A néztem a száját de nem láttam semmit ami arra utalna, hogy megakadt valami. Viszont ha a pár óránkénti egy két fenti légvétel sem baj akkor az jó lehet ha nem megy folyamat a levegőztető? Akkor talán a rezgése se zavaró neki bár gumi talpai vannak. A széklet pedig kissé nyálkás és úgy borsó szemnyi volt utoljára, azt sajnos nem tudom megmutatni mert amint megláttam ki is szedtem.
Levegőztetőnek folyamatosan kell mennie, 0-24 órában. Nincs olyan, hogy ne lélegezzen az állat párórát. Pláne, hogy a növények nappal fény hatására termelnek oxigént, éjjel ők is oxigént fogyasztanak (szén-dioxidot állítanak elő) szóval az egész akvárium oxigén körforgásának nagyon fontos lenne, hogy egész álló nap menjen. Tapasztalataink alapján többségében nem okoznak stresszt a porlasztós légpumpák, vannak olyan fajták ahol belül van a motor a víztérben, fogger pláne (rá is van írva kétéltűeknél nem használható) egyéb nagyon zajos belső szűrők... Nyálkás széklet nem igazán jó :/
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Awrach
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2022.11.03. 08:55

Puffadásos megbetegedés

Hozzászólás Szerző: Awrach »

Sziasztok hatalmas bajban vagyunk az egyik axolotlunknak teljesen felpuffadt a teste, a lábai és a feje is. A szine egy kissé erősebb lett a kopoltyúi pedig kissé megkoptak illetve fakóbbak lettek. A viz paraméterei mint nitrát nitrit ammónia foszfát ph, vizkemémység határétéken belül vannak. A másik axolotl rendben van bár neki is kopottasak a kopotlyúi és 3 hete evési gondokkal küzdünk de most már néha eszik egy két pici haldarabot. A viz hőmérséklete 20-21 fok. Elkülönítettem egy üresbe és levittem 18 fokra a viz hőmérsékletét, amit igyekszek tovább hűteni 16ra. Amit még észrevettem hogy a vizben is nyelő mozdulatokat tesz. Csütörtökön kaptam időpontot az orvostól de attól félek hogy nem bírja addig ki. 5 mapja kezdödött és először fel sem tünt mert igen jól tápláltak voltak és erőteljesek kövérek. Páran azt mondták ödémás lett. Segítségeteket előre is köszönöm.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2024.01.09. 17:59-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Puffadásos megbetegedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Awrach írta: 2024.01.09. 15:27 Sziasztok hatalmas bajban vagyunk az egyik axolotlunknak teljesen felpuffadt a teste, a lábai és a feje is. A szine egy kissé erősebb lett a kopoltyúi pedig kissé megkoptak illetve fakóbbak lettek. A viz paraméterei mint nitrát nitrit ammónia foszfát ph, vizkemémység határétéken belül vannak. A másik axolotl rendben van bár neki is kopottasak a kopotlyúi és 3 hete evési gondokkal küzdünk de most már néha eszik egy két pici haldarabot. A viz hőmérséklete 20-21 fok. Elkülönítettem egy üresbe és levittem 18 fokra a viz hőmérsékletét, amit igyekszek tovább hűteni 16ra. Amit még észrevettem hogy a vizben is nyelő mozdulatokat tesz. Csütörtökön kaptam időpontot az orvostól de attól félek hogy nem bírja addig ki. 5 mapja kezdödött és először fel sem tünt mert igen jól tápláltak voltak és erőteljesek kövérek. Páran azt mondták ödémás lett. Segítségeteket előre is köszönöm.
Szia!
Igen a tünetek alapján ödémára gondolnék. Ennél többet nem tehettek érte, minthogy hideg vízbe teszitek. Őszintén csak antibiotikum kúra segíthetne, de nagyon ritkán reagálnak rá jól. Tehát fel kell készülni, hogy az állat el fog pusztulni. Evésgondot érdemes megemlíteni az állatorvosnak, mert úgy hangzik nekem mint egy belső fertőzés, amire szintén antibiotikum kúra kéne, hogy meggyógyuljon a nem evő is. (Gombásodásra csekkoljátok a kopoltyúkat, akkor is ha nincs rajta fehér pamacs, lehet "láthatatlan" nagyon vékony szálú gomba is.)

Sajnos ödéma rosszabb mint a felvizesedés, ahol van lehetőség tüneti kezelésre. Ödémát nagyon korai szakaszban kell elkapni, hogy gyógyítható legyen. Nincs ennél több amit megtehetnél érte, mielőbb orvoshoz kell jutnia. A kiváltó okok között szerepel a bármi és akármi: rossz tartási körülményektől, fertőzéseken, genetikán, betegségekig minden, sőt társtünet is lehet egy nagyobb problémában.

Üdv,
MAYA
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése