Dumaláda

Ami nem kíván szaktopikok, de még is az axolotl-okról szól, ide való:
- axiszitter keresése nyaralás idején
- beszélgetés (nem napló és nem szakirányú)
- videók és képek (érdekességek, különlegességek)

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Szomorú hirdetés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

benewfy » Tegnap, 20:08 írta:Sziasztok!

A mai napon !véletlenül! (a hirdetés leírásában látható, hogy konkrét kereséssel meg sem találtam volna...) találtam egy hirdetést eladó "kutya hal"-ról (mint kiderült a képekből, egy axolotlról van szó). Úgy gondoltam, hogy az aksimban még kényelmesen elférne pár axolotl (jelenleg ketten vannak, az aksi 150x50 alapterületű) és amúgy a képeken látszik, hogy milyen körülmények között van tartva (nagyon kicsi alapterület, levegő hiánya, kagyló, apró kavics, fény, bújó nincs), így fel is vettem a hirdetővel a kapcsolatot. Az 'Úriember' itthon hagyta a nagyinak az axit, e-mailben reagál csak a megkeresésre. A nagyinak fogalma sem volt, hogy milyen axolotlról beszélek, remélem, hogy nem "kutya"táppal etetik... Írtam a srácnak, hogy csak az axolotl érdekelne (mivel a 'dunsztos üveg'-gel nem tudok mit kezdeni). Árat nekem kellett ajánlanom, gondoltam 3500 jó lesz alkukezdésre, viszont ő úgy döntött, hogy inkább egyben adja el 8000ért, viszont a fentebb írtak miatt, ez a megoldás nem érdekel.

Gondoltam megosztom veletek ezt az információt és egyben felhívnám a figyelmet arra, hogy csak az vállalkozzon állattartásra, aki megfelelő körülményeket tud neki(k) biztosítani.

A hirdetés:
http://www.jofogas.hu/zala/Mexikoi_kuty ... tm?first=1
Szia!

Fórum házigazdájaként sokszor vissza kell fognom a személyes véleményemet a fórum és a közösség érdekében, nehogy általánosítás legyen a vége, de most azért szeretném megosztani a témával kapcsolatos saját privát véleményemet:

Naponta tudnánk sajnos ilyen esetekkel szolgálni. Nagy az isten állatkertje, ahogy szokás mondani, de nem is ez a baj, hanem már ellopták a kerítést is. Erről az állatfajról az axolotltartók töredéke, talán 10-20 emberből 1 tud valamiféle félig jó információkat. A többiekkel néha lehet mit kezdeni,de egy részt buta vagy/és bunkó emberekről beszélünk, akikben az állatszeretet morzsája sincs meg, másrészt az anyagiak hajtják, nem pedig az állatok jóléte, más részük viszont tudatlan, de képes fejlődni, velük lehet mit kezdeni, de idővel fárasztó, unalmas, és az ember fásulttá válik az által, hogy a legtöbbjének szájába kell újra és újra adni, hogy mit olvasson el, miközben a feladat egyszerű: olvasd végig a fórumot. A többiekkel viszont nem tudsz mit kezdeni, se kibírni, se lelőni sajnos. Sajnos az állattartást nem kötik vizsgához, igazolványhoz, nem ellenőrzi ezt senki, nincs büntetés, így szabadon garázdálkodhat, kínozhat állatokat mindenféle következmény nélkül. Nem tudunk mást tenni, mint ezeknek a majomból kialakult embernek nevezett lényeknek próbáljuk a figyelmét felhívni arra, hogy amit csinálnak rossz, próbálunk jó példákat mutatni nekik, mert a birka üzemmód működik náluk, ha több helyről látják a helyes tartási körülményeket, talán-talán elgondolkodnak, és megpróbálnak egy hasonlót összehozni. Az állatok védelme szempontjából viszont a legtöbbet azzal tehetjük, hogy a gyerekeknek tanítjuk meg az állatszeretetet, az állatok helyes gondozását, mert ők még képesek változni, tiszta szívvel képesek az állatszeretet befogadni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Re: Költöztetés

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Maya » 2015.07.26. 13:00 írta:
Picificsi » Ma, 11:26 írta:Sziasztok!

Számomra nagyon bonyolult és stresszes ügyben kérnék tőletek tanácsot, az axijaim és az akváriumom elköltöztetésével kapcsolatban.
Sajnos a párommal megromlott a kapcsolatunk ezért egy 4. emeleti lakásba költözök és értelem szerűen viszem magammal a kedvenceimet is. Dobozos autóval megyünk értük, több férfi társaságában, ettől függetlenül mégis nagyon aggódok.

A terv: -Először leszívnám a víz nagy részét és csak utána venném ki az axikat egy jó nagy tupperbe (kerek oldalú, lezárható tetővel), előre hűtött vízbe
-Ezután leszívnám a maradék vizet, gyorsan behajigálnám a kiegészítőket az akváriumba (világítás, küldő szűrő...stb.) és betennénk a kocsiba
-Az út a következő lakóhelyemig kb. 15 perc
-Azonnal felvinnénk őket és az akváriumot, ők tupperestől a hideg-vizes csapba kerülnének (a lakás kb. 30 fokos lesz mikor megérkezünk, de van klíma)
-Az akváriumot rögtön elkezdenénk vízzel tölteni, és már 20 cm-es vízmagasságnál visszatenném őket

Az akvárium 200l-es, az aljába kövek vannak ragasztva, ezért nem tudjuk megoldani, hogy maradjon valamennyi a vizükből sehogy, főleg, hogy ilyen magasra kell cipelni. Szerintetek vegyek nekik vízelőkészítőt, vagy mit tegyek? Ha volt már olyan, akik axikkal és ekkora akváriummal költözött, az hogyan oldotta meg és milyen tapasztalatai voltak?

Előre is köszi a segítséget, a költözés vasárnap esedékes, addig kérlek szorítsatok az nekik, hogy minden rendben legyen velük!
Szia!

Ilyen nagy távra igaz nem költöztem, de egyik akváriumból a másikba igen, ami hasonlóan nagy műveletnek mondható.
Ahogy ezt én csinálnám: Kipakolnám nullára először is, növények szárazon is kibírják egy jóó ideig. Állatokat kivenni dobozokba rakni, a dobozt pedig jégakkus hűtőtáskába, így bőven ki fogják bírni. A víz - én mikor költözködtem először leszívtam az üres akvárium alján lévő trutyit, majd ami maradt annak a 100%-át hordókba raktam. Valószínűleg ha költöznék sem, csinálnám másként, mivel hatalmas kincs az a víz, a biológia. Aztán a szűrőt beletenném a hordóba, hogy járjon ott, a biológia ne haljon meg. Jó lenne kiszívni az összes vizet belőle, nagyon egyszerű a válasz, mert rohadt nehéz lesz, a másik, hogy fizikailag nem így tervezték az akváriumot, hogy mikor emeled, minden súlyt az alja illetve a ragasztása viseljen el. A helyedben pedig nem, vagy csak nagyon óvatosan pakolnék az akváriumba üres állapotában, a kocsiba előszeretettel fog csúszkálni és szépen össze fog karcolódni a benne lévő cuccoktól. No már az akvárium átköltözött, vinném a vizet, a szűrőt kikap - 15 percet kibírnak a bacik. Majd SOS-be a jó akváriumvizet az akváriumba és szűrő bekapcs. Ezek voltak a fontos dolgok, őszintén ilyen volumenű költőzésnél az állatok a legutolsóak, rajtuk nem kell aggódni, nagyon sokáig kibírják a hűtőtáskába.

Ha nincs lehetőség a vizet költöztetni az gáz, mivel az új helyen kezdődhet előröl a biológia beállítása, ahol elkerülhetetlen lesz némi mérgezés. A vízelőkészítős kérdést nem igazán értem, azt hiszem axiknál evidens, hogy alapjáraton, minden vízcserénél alkalmazzuk. :) Vízelőkészítő nem csodaszer, néhány közvetlen mérgezés elkerülhető vele csapvíznél. Ha nem is tudod az összes vizet átvinni, jó lenne annyit amennyit lehet 3-50 liter, az új akváriumnak szüksége lesz rá az induláshoz.

Én költözésnél a víz és szűrő/biológia miatt jobban aggódtam mint az állatokért, nagyon strapabíróak, ha jégakkus hűtőtáskába elteszed őket jóó 3 napig is kibírják, oxigén miatt kell őket csak felnyitni.

Maya
Sziasztok!

Nagyon köszönöm Maya, rengeteget segítettél! Minden úgy csináltam, ahogy mondtad. Oké, a biológia megsínylette kicsit a dolgot, de azóta már bőven visszaállítunk a rendes kerékvágásba. Az axik szebbek mint vala, hamarosan teszek fel képet is róluk. :)
Nem is tudom mihez kezdtem volna nélkületek az elmúlt másfél évben! Klassz, hogy vagytok!
Annie
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.12. 20:56
Tartózkodási hely: Jászberény

Márna

Hozzászólás Szerző: Annie »

Sziasztok!
Talán költői lesz a kérdésem, de inkább úgy vagyok vele, hogy kérdezek mintsem butaságot csinálják! :D
Minap voltam a kereskedésben ahol vettem az axit, és beszélgettünk az eladóval, akinek mondtam hogy szeretnék majd almacsiguszt. Mesélte hogy a van egy axi tartó aki ha jól emlékszem moszat evő márnát tart axi mellett, mint algaevőt és teljesen jól elférnek egymás mellett. Sokszor át böngésztem a fórumot már és tudom hogy axis akváriumban csak axit lehet tartani maximum békés halfajokkal vagy táplálék halakkal, na meg almacsigákkal. Ti hallottatok már erről a fajta halról? Tényleg megvannak egymás mellett? Nem szeretném hogy bármelyiknek is baja legyen, így inkább informálódok. Előre is köszönöm a válaszokat és az infókat.
További szép napot! :)
Csatolmányok
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_Gyrinocheilus_aymonieri4.jpg
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_Gyrinocheilus_aymonieri4.jpg (15.63 KiB) Megtekintve 3289 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Márna

Hozzászólás Szerző: Maya »

Annie » Ma, 18:55 írta:Sziasztok!
Talán költői lesz a kérdésem, de inkább úgy vagyok vele, hogy kérdezek mintsem butaságot csinálják! :D
Minap voltam a kereskedésben ahol vettem az axit, és beszélgettünk az eladóval, akinek mondtam hogy szeretnék majd almacsiguszt. Mesélte hogy a van egy axi tartó aki ha jól emlékszem moszat evő márnát tart axi mellett, mint algaevőt és teljesen jól elférnek egymás mellett. Sokszor át böngésztem a fórumot már és tudom hogy axis akváriumban csak axit lehet tartani maximum békés halfajokkal vagy táplálék halakkal, na meg almacsigákkal. Ti hallottatok már erről a fajta halról? Tényleg megvannak egymás mellett? Nem szeretném hogy bármelyiknek is baja legyen, így inkább informálódok. Előre is köszönöm a válaszokat és az infókat.
További szép napot! :)
Szia!
Hol olvasható a fórumon, hogy javasoljuk axikat együtt tartani békés halfajokkal?

Minden együttartásnak általában két vége szokott lenni, a társat eszik meg vagy a társ eszi meg őket. Nagyon békés anci vagy pleco is okozott már halálos sérüléseket és halált is axinak, guppik is képesek egy axolotl kopoltyút széttépni, de a karmosbékáknál is tapasztaltam ugyanezt, de még az almacsiga is megkóstolta őket. Egyedül a garnélákat javasolom, de az ő hőmérsékleti igényük máshol helyezkedik el.

Szerintem elégedj meg az axolotl és csiga tartással. Tudom mindenki, az hiszi majd nála nem lesz semmi baj, de ezt a fórumon is sokszor bebizonyosodott már, hogy az elképzelés távol áll a valóságtól. Néhány éve csíkhalak kezdtek tépázni egy axit pl.

Alapvetően a társas együttartást sem értem, látott már valaki állatkertbe rókák mellet tyúkokat? Axolotl-ból egy hal jelenléte semmilyen társas kontextust nem fog kiváltani, maximum ragadozóösztönt, ha pedig nagyobb nála a préda, akkor pedig rengeteg bunyót, az éjszaka közepén vagy amikor a gazdi dolgozik.

Nem javasolom. De mindenki a saját állataiért felelős, ha pedig beüt a baj az eladónál lehet reklamálni?

Öreg motorosokról elmondható, hogy más kárán nagyon sokat tanultunk, de megvolt a saját tanulópénzünk is, nekem személy szerint a gyilkos kis afrikai karmos békákkal.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Márna

Hozzászólás Szerző: Maya »

Maya » Ma, 20:07 írta:
Annie » Ma, 18:55 írta:Sziasztok!
Talán költői lesz a kérdésem, de inkább úgy vagyok vele, hogy kérdezek mintsem butaságot csinálják! :D
Minap voltam a kereskedésben ahol vettem az axit, és beszélgettünk az eladóval, akinek mondtam hogy szeretnék majd almacsiguszt. Mesélte hogy a van egy axi tartó aki ha jól emlékszem moszat evő márnát tart axi mellett, mint algaevőt és teljesen jól elférnek egymás mellett. Sokszor át böngésztem a fórumot már és tudom hogy axis akváriumban csak axit lehet tartani maximum békés halfajokkal vagy táplálék halakkal, na meg almacsigákkal. Ti hallottatok már erről a fajta halról? Tényleg megvannak egymás mellett? Nem szeretném hogy bármelyiknek is baja legyen, így inkább informálódok. Előre is köszönöm a válaszokat és az infókat.
További szép napot! :)
Szia!
Hol olvasható a fórumon, hogy javasoljuk axikat együtt tartani békés halfajokkal?

Minden együttartásnak általában két vége szokott lenni, a társat eszik meg vagy a társ eszi meg őket. Nagyon békés anci vagy pleco is okozott már halálos sérüléseket és halált is axinak, guppik is képesek egy axolotl kopoltyút széttépni, de a karmosbékáknál is tapasztaltam ugyanezt, de még az almacsiga is megkóstolta őket. Egyedül a garnélákat javasolom, de az ő hőmérsékleti igényük máshol helyezkedik el.

Szerintem elégedj meg az axolotl és csiga tartással. Tudom mindenki, az hiszi majd nála nem lesz semmi baj, de ezt a fórumon is sokszor bebizonyosodott már, hogy az elképzelés távol áll a valóságtól. Néhány éve csíkhalak kezdtek tépázni egy axit pl.

Alapvetően a társas együttartást sem értem, látott már valaki állatkertbe rókák mellet tyúkokat? Axolotl-ból egy hal jelenléte semmilyen társas kontextust nem fog kiváltani, maximum ragadozóösztönt, ha pedig nagyobb nála a préda, akkor pedig rengeteg bunyót, az éjszaka közepén vagy amikor a gazdi dolgozik.

Nem javasolom. De mindenki a saját állataiért felelős, ha pedig beüt a baj az eladónál lehet reklamálni?

Öreg motorosokról elmondható, hogy más kárán nagyon sokat tanultunk, de megvolt a saját tanulópénzünk is, nekem személy szerint a gyilkos kis afrikai karmos békákkal.


Üdv,
Maya
UI: Lehagytam, nem akartam durva lenni, csak sietésben voltam. :)
M
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Annie
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.12. 20:56
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Márna

Hozzászólás Szerző: Annie »

Szia Maya!
Köszönöm a válaszodat! Prsze furán néztem mikor olvastam a válaszod, mert itt ( viewtopic.php?f=9&t=168&p=872&hilit=aranyhal#p872 ) olvastam Sendy összegzésénél, hogy békésebb párszáz forintos halakkal melyek eledelként is végezhetik együtt tarthatók az axik, bár márnáknál sem mindegyik békés. :) Szóval semmi baj! Végül nem vettem meg a márnákat, mert neten is agresszívnak írták őket... Igazából valami tisztogató lakót szerettem volna az aksiba, mert van bent növény is, az alga meg nem hiányzik. :( Almacsigát szeretnék, de nem könnyű beszerezni, mert csak szép nagy sárgát hoz az eladó ami ritka a nagykerben... :(
Viszont megosztanék valamit veletek!
Már van bent egy szép mohalabda, meg egy másik erősebb levelű növény ami hasonlít a kukoricához ( csak a nevét elfelejtem mindíg)! Gyönyörű tiszta a víz is, tegnap előtt raktam a vizbe folyékony növény tápot, ma reggel pedig észre vettem hogy valami fehér hajszál vékony izé van az aksi alján, ami úgy mozog mint a tubifex... Majd szívbajt kaptam! Axi ki, egy vödör vízbe levegőztetővel aztán kezdtem kutakodni! Sajnos nem tudtam eldönteni, hogy planária vagy fonálféreg, mert miközben kutakodtam már az akvárium falán is kúsztak... Úgy döntöttem, mivel már több helyen is olvastam hasonlót, hogy besózom az akváriumot! A kis dögök pedig mozgásképtelenek lettek meg a só ilyen kicsi bubikat vont köréjük ( gondolom marni kezdte őket), aztán elkezdtek felfelé szállni a víz felszínére. Sóztam a falra is rá egy órára mert még láttam egy kettőt mozogni, úgy látom kipusztulnak!
Fogalmam sincs Mik voltak ezek, de nyunyókámat még hagyom a nagy vödörben, amíg ki nem mosom a helyét meg át nem forrázok minden berendezést... Holnapra remélem már visszakerül minden a helyére.
A növény karanténba volt Mielőtt bekerült az axihoz, akkor nem láttam semmi ilyet. Valószínű, hogy az új nagy kővel kerültek be ezek a valamik, ami egy halas aksiból jött, percig előtte 3x forrázva lett, meg át is lett sikálva mindegyik forrázás előtt...
Szóval nagyon vigyázni kell...! :/ :(
Ha valaki esetleg találkozott már ilyennel, és tudja Mik voltak ezek a bizék akkor szívesen fogadom a Velük kapcsolatos infókat! ;)
Szép napot mindnkinek! :D
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Márna

Hozzászólás Szerző: Maya »

Annie » 2016.07.09. 17:07 írta:Szia Maya!
Köszönöm a válaszodat! Prsze furán néztem mikor olvastam a válaszod, mert itt ( viewtopic.php?f=9&t=168&p=872&hilit=aranyhal#p872 ) olvastam Sendy összegzésénél, hogy békésebb párszáz forintos halakkal melyek eledelként is végezhetik együtt tarthatók az axik, bár márnáknál sem mindegyik békés. :) Szóval semmi baj! Végül nem vettem meg a márnákat, mert neten is agresszívnak írták őket... Igazából valami tisztogató lakót szerettem volna az aksiba, mert van bent növény is, az alga meg nem hiányzik. :( Almacsigát szeretnék, de nem könnyű beszerezni, mert csak szép nagy sárgát hoz az eladó ami ritka a nagykerben... :(
Viszont megosztanék valamit veletek!
Már van bent egy szép mohalabda, meg egy másik erősebb levelű növény ami hasonlít a kukoricához ( csak a nevét elfelejtem mindíg)! Gyönyörű tiszta a víz is, tegnap előtt raktam a vizbe folyékony növény tápot, ma reggel pedig észre vettem hogy valami fehér hajszál vékony izé van az aksi alján, ami úgy mozog mint a tubifex... Majd szívbajt kaptam! Axi ki, egy vödör vízbe levegőztetővel aztán kezdtem kutakodni! Sajnos nem tudtam eldönteni, hogy planária vagy fonálféreg, mert miközben kutakodtam már az akvárium falán is kúsztak... Úgy döntöttem, mivel már több helyen is olvastam hasonlót, hogy besózom az akváriumot! A kis dögök pedig mozgásképtelenek lettek meg a só ilyen kicsi bubikat vont köréjük ( gondolom marni kezdte őket), aztán elkezdtek felfelé szállni a víz felszínére. Sóztam a falra is rá egy órára mert még láttam egy kettőt mozogni, úgy látom kipusztulnak!
Fogalmam sincs Mik voltak ezek, de nyunyókámat még hagyom a nagy vödörben, amíg ki nem mosom a helyét meg át nem forrázok minden berendezést... Holnapra remélem már visszakerül minden a helyére.
A növény karanténba volt Mielőtt bekerült az axihoz, akkor nem láttam semmi ilyet. Valószínű, hogy az új nagy kővel kerültek be ezek a valamik, ami egy halas aksiból jött, percig előtte 3x forrázva lett, meg át is lett sikálva mindegyik forrázás előtt...
Szóval nagyon vigyázni kell...! :/ :(
Ha valaki esetleg találkozott már ilyennel, és tudja Mik voltak ezek a bizék akkor szívesen fogadom a Velük kapcsolatos infókat! ;)
Szép napot mindnkinek! :D
Szia!
Az a probléma, hogy nagyon-nagyon sok információ elavult a fórum alakulása óta. Miért? A világ változik, több információ jut el hozzánk, tanulunk mások hibáiból, és legfőképp már rendelkezünk saját hosszútávú tapasztalatokkal, tehát a lényeggel, hogyan is kell minél tovább egészségesen életben tartani az axikat. Így egy 2012-es hozzászólásra már nem hivatkoznék. Lényegében minden 2014-nél régebbi hozzászólást úgy kell tekinteni, mint ami tájékoztató jellegű vagy ottsem lenne.

Fonálféreg nem látható szemmel (vagyis de, de akváriumi viszonylatokban megtermő férgekkel, 0,00001% esélyt fogok látni rá, hogy valaki összefut). Van ahogy Sendy hívja "albínó tubifex" lényegben ugyanúgy csőféreg csak fehér, de állatosnál kapni eledelként is (mármint pöstön) "white worm" néven, lövésem sincs a magyar köznyelv hogy hívja, a mai napig albínó tubinak becézem.

Sendynek van egy nagyon jó "illegális bevándorlók" (és amikor ez íródott még szósem volt migránsokról....) cikke, azt forgattad esetleg? Nagyon hasznos infók vannak benne képestül. Parazitákról, apró élőlényekről, algákról.

TUTI TIPP:
Új növény érkezésekor érdemes azt egy vödörbe helyezni majd ráengedni annyi patronos szódavizet vagy bubis ásványvizet hogy ellepje, 1-2 liter. Majd 10 perce érdemes benne hagyni, ennyi idő alatt nem sok kár keletkezik a növényben, viszont a paraziták (csigák stb.) leoldódnak róla és meghalnak, emellett rengeteg kosz/szennyeződés is leválik. Az elején kissé pezsegni fog. Tekinthető egy röpke bio fertőtlenítésnek. :)


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése