bogibereczki » Tegnap, 21:44 írta:Maya » Tegnap, 17:39 írta:
Szia!
Alakul ez az akvárium, de kellene bele még jóópár növény illetve tető/háló, mivel később könnyen kiugorhatnak.
A jelenlegi belső szűrő egy az egyben kuka, másra nem jó maximum áramoltatni, van egy fél marék felülete (gondolom szivacs) ahol éljenek és dolgozzanak a baktériumok....
Néztem külső szűrőt, bár eddig a jelenlegivel sem volt gondunk. Kétféle szivacs és szén van benne. Tetőnk lesz, tépőzáras szúnyogháló... ezt találtam ki, mint "legszebb" és legegyszerűbb megoldás. Növényeken még gondolkozok, annyi tuti nem lesz benne, mint az Axolotthonban. Most moha van, 3 anubias, 1 echinodorus.
Egyébként a fórum tanulmányozásával kezdtem a pályafutásom, mint kezdő gazdi. Azért az elhalálozási arányok emlegetése így ismeretlenül egy kicsit sértő, de elnézem. Ismerek pár hasonló habitusú embert.
Na, átolvastam a kémiai és biológia topikokat, ellenőriztem rendszeresen a vízminőséget. A mártogatós tesztekkel az NO és NO2 mindig 0 - körüli -volt. Az indikátorpapír színe nem változott, nem hogy lila nem lett... pH-t és keménységet is mértem, a ti adataitokkal közel megegyező.
Külső szűrőből egyébként ezt néztem: JBL CristalProfi e401 greenline külső szűrő (bocs, de emberibb árban van...) Ahogy láttam itt a fórumon többen is használnak belső szűrőt, azért gondolom nem akkora szentségtörés... De kövezettek meg ha mégis az lenne.
Amire nem találtam konkrét választ, az az, hogy mi lett Sendy tesztje a vízszűrő kancsóval? Sajnos itt 47 m2-en nem tudok 3-4 vödörnyi vizet napokig szellőztetni, egyszerűbb és gyorsabb lenne kancsózni. Remélem tudsz/tudtok rá válaszolni.
Köszi, Bogi
Szia!
Lehet kicsit erősebben sikerült fogalmaznom mint szerettem volna, de én a nyakamat törtem volna ezért, hogy valaki ennyire az arcunkba mondja anno az információkat. A fórum régi, az információk kezdenek elavulni, hiszen 5 évvel ezelőtt még egy átlagos axis akvárium méretét 60 literben határoztuk meg te jó isten... és még egy tucat tévhit, a belső szűrő is egy a sok közül. Én a 2 évnél régebbi hozzászólásoknak nem hinnék. Az a baj, hogy mi már megfizettük a tanulópénzt, igen nálam is volt már nitrit és nitrátmérgezés, de azért vagyunk sokszor ilyen durvák, hogy ezek az események másnál ne történjenek meg, mert mi tanultunk belőle, és a saját hibáink során tanítunk is. Miért kérdeztem rá a tetőre? Mert Siwonom egyik éjjel anno kiugrott és a 3 métert zuhant a lépcső mellett... küzdelmek árán megmaradt, mai napig él. Hasonló belső szűrővel kezdtem, ahogy felnőnek az axik lesz rengeteg végtermék, maradék és egyéb dolgok amiket az ember észre sem vesz (halott csiga a barlangban), aztán csak pislogunk miért haldokolnak az állatok.
Szént vedd ki a szűrőből, megköt olyan dolgokat is amik szükségesek lennének, csak gyógyszeres kezelés/fertőtlenítés után használjuk. Inkább különböző kémia-biológia felületeket kéne biztosítani a baciknak és minnél nagyobb felületen.
A választott szűrővel epötyögne, de akkor kevesebb perlont raknék bele és egy percre se fojtanám le, maxon kéne húzatni. Eheimet azért ajánlottam, hogy ne legyen 1 év múlva meglepetés, mint az olcsóbb fajtákkal, hogy eltörik a rotor és elenged a tömítés. Aztán arra mész haza, hogy az egész akváriumvíz a földön van, a szűrő leégett az állatok szárazon kinyúvadtak. (Oké, koppra nem tudja kiszívni...).
Nagyon sok információnk változott, fejlődött, tanultunk, fejlődött a technológia, és mi is fejlődünk, ha kétségeid vannak, hogy a régi információ jó-e vagy nem, keress fel nyugodtan minket, mert inkább kérdezzen az ember hülyeségeket... hiszen óóó mennyi haláleset megelőzhető lett volna a fórumon... felesleges vegyszerezés, kezelés, rossz táplálás, pedig én már előre megmondtam, volna bárkinek, hogy a párizsi evésbe és a homoknyelésbe bele fog halni az axik... de az emberek szeretnek dolgokat saját magukon tapasztalni, ami nekem nem fáj, csak az állatokat sajnálom végtelenül.
Sendy arra jutott az a módszer hosszú távon nagyon drága. Ő ozmózik a GH 32 nk csapvízéhez kell is, tökéletesen bevált nála, költséghatékonyabb - azt hiszem a kis lakásról ő is tudna egy-két dolgot mesélni.
Végülis mi lenne a célod a kancsóval, sok mindenre teszteltük de te mire szeretnél megoldást konkrétan, ph, keménység, klór?
Mióta felfedeztük a biotopolt már magunk mögött hagytuk az ősi mítoszt miszerint szellőztetéssel távozik a klór... igen csak aztán ott marad a többi gyógyszermaradék és nehézfémek. JBL Biotopol vízelőkészítő az amit erre a problémára maximálisan ajánlani tudok (625 ml utántöltős kiszerelés a legolcsóbb...), szinte azonnal megköti a klórt, én kitöltöm a 60 literes hordóba a vizemet, bele Biotopol, 5 perc várakozás majd mehet is a vízcsere, nincsen napokig szellőztetés. (Megjegyzem az én csapvizem maximálisan alkalmas: GH 11 KH 9, ph 8,14 - ezt utólag csökkentem) Miért a JBL Biotopol? Azt hiszem erre van valahol, egy frappáns összegzőnk és Sendy egyik története a garnéláiról. Egyszerűen hatékony, az axik kedvelik - ami a legfontosabb, hiszen már tudjuk, hogy hosszú távon a jódos vízelőkészítők mérgezik a szervezetüket a jódos vízelőkészítős akváriumok axijai gyakrabban lesznek ödémások és lesznek nyirokrendszeri megbetegedéseik ez eddig egy nagyon erős statisztika. Üzletrontás címen a Sera termékeket nem ajánlom, majdnem az össze vízelőkészítőjükben/algagátlóban/növénytápban jód van, JBL Biotopol évek óta beválik. :)
Pussz,
Maya