Hőmérséklet? Hűtés? Mindezt hogyan?

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Hőmérséklet? Hűtés? Mindezt hogyan?

Hozzászólás Szerző: liquid »

A hűtés a legfogósabb kérdés, sajnos a legolcsóbb akvárium-klíma is több százezer forintba kerül, így a hűtést tiszta jégakku behelyezésével és a víz egy részének hideg vízre való cseréjével tudjuk csak megoldani, bár ez csak nyáron nagyon melegben fog érinteni mindenkit.

Én személy szerint alaposan megtisztított jégakkukat szoktam a vízbe helyezni, majd nejlonzacskóban visszateszem őket a mélyhűtőbe, így ha újrafagynak, megint be tudom tenni a vízbe, illetve naponta 10-15 liter vizet szoktam lecserélni azokon a nyári napokon, amikor az akvárium hőmérője felkúszhat 26 fok fölé is. Tapasztalatom szerint bár sokkal gyakrabban éhesek és feszültebbek, de a 24 fok körüli hőmérsékletet el tudják viselni huzamosabb ideig is.

Házi gyártású hűtésekre is volt példa, erről esetleg a Sufnituning: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=38 fórumban többet is olvashattok.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Kyme
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

22 fok vajon mennyire sok?

Hozzászólás Szerző: Kyme »

Hali! Ez nem sos kérdés, csak szerintem sehova sem illik. :)
Szerintetek a 22'C az már nagyon sok az axinak? Egy csomó helyen utánaolvastam, de valahol azt írják, hogy jó, valahol meg nem.
Még nagyon kezdő vagyok, ezért inkább megkérdezlek titeket is.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2011.01.27. 06:27-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, legközelebb légyszi figyelj rá, most én adtam egyet. A kérdésed áthelyeztem, szerintem itt jobb helyen van.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 22 fok vajon mennyire sok?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Kyme írta:Hali! Ez nem sos kérdés, csak szerintem sehova sem illik. :)
Szerintetek a 22'C az már nagyon sok az axinak? Egy csomó helyen utánaolvastam, de valahol azt írják, hogy jó, valahol meg nem.
Még nagyon kezdő vagyok, ezért inkább megkérdezlek titeket is.
Állatorvos, és sok szakirodalom szerint 18-20 fok lenne az ideális. Enyémek 20 fok és alatta egész nap meg se mozdulnak, enni is jóval kevesebbet esznek (ami nem gond, mert hideg vízben kisebb az anyagcseréjük). Az enyémek 21-22 fokon érzik magukat a legjobban, akkor legszebb a hajuk, legnagyobb az érdeklődésük. 24 fokos vízben már nem olyan virgoncak, nem olyan szép élénk a hajuk, és könnyebben gombásodhatnak (ez csak egy adalékinfó hogy a vizipenésznek a 24 fok és feletti ideális). Nekem az a véleményem, hogy a 22 fok tökéletes, de majd ahogy hül, melegszik a vized, rá fogsz jönni, mi nekik az ideális. Látni fogod rajtuk.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: 22 fok vajon mennyire sok?

Hozzászólás Szerző: liquid »

Kyme írta:Hali! Ez nem sos kérdés, csak szerintem sehova sem illik. :)
Szerintetek a 22'C az már nagyon sok az axinak? Egy csomó helyen utánaolvastam, de valahol azt írják, hogy jó, valahol meg nem.
Még nagyon kezdő vagyok, ezért inkább megkérdezlek titeket is.
Csak ezt tudom énis alátámasztani. 22 fok körül van az enyém is, amikor 24-26ra ugrik fel, akkor láthatóan nem érzik jól magukat, de ez nálam igaz a 18 fokra is.

20-22 az ideális tapasztalataim szerint.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Kyme
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Re: 22 fok vajon mennyire sok?

Hozzászólás Szerző: Kyme »

Köszi szépen :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára liquid 2011.01.27. 18:16-kor.
Ok: Állitsd be mindig a témában, hogy melyik hozzászólásra válaszolsz igy: Re: 22 fok vajon mennyire sok?
vic70
Fórumozó
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2011.01.26. 15:01

Elektromos hűtőtáskás hűtés

Hozzászólás Szerző: vic70 »

Sziasztok!Bár még nincs itt a nyár,nálam már most meleg(24 fok) a víz.Ki mivel hűti az aksiját?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Elektromos hűtőtáskás hűtés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

vic70 írta:Sziasztok!Bár még nincs itt a nyár,nálam már most meleg(24 fok) a víz.Ki mivel hűti az aksiját?
Szia!

Készül már egy cikk arról, hogy én hogyan hűtök, de sajnos sok itthon most a beteg állat, magamra nincs időm, nem hogy a fórumra. Röviden leírnám, hogy mi hogyan csináltuk, aztán ha van kedved, nézegess utána neten.

Vettünk autós hűtőtáskát ami 12 V-ról műkszik. Ezek Thermoelektromos Peltier elemmel működnek. Ennek egyik fele melegszik, másik hűl áram hatására. Ezt kibarkácsoltuk belőle. Alumíniumból esztergáltattam egy nagy hűtőbordát a kicsi hőleadó helyére. A hűtőborda a vízben van a szűrővel egy elhatárolt részben, így egy helyen megy be a melegebb víz és egy helyen jön ki a hidegebb. Eszkábálni kellett 12V-os tápot hozzá. A hűtést továbbá két 8 cm-es ventivel 5 volton járatva támogatjuk meg. A vezérlést programozható kazánvezérlővel végezzük. 0,4 fok pontossággal műkszik. 75 L vizet 24-25 fok helyett stabilan 18,6 fokra sikerült lehűteni úgy hogy folyamatosan ment a hűtő. A 21 fokhoz naponta csak párszor kapcsol be. Költsége úgy 30 e ft körüli, de érteni kell a elektronikákhoz.
http://sendy.hanzo.hu/keptar/thumbnails.php?album=18 Itt találsz pár képet érdekességként.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Torokgyik
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Re: Elektromos hűtőtáskás hűtés

Hozzászólás Szerző: Torokgyik »

Sendy a hűtőtáskából tulajdonképpen csak a hűtőbordák és a ventilátorok kellettek?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Elektromos hűtőtáskás hűtés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Torokgyik írta:Sendy a hűtőtáskából tulajdonképpen csak a hűtőbordák és a ventilátorok kellettek?
Pontosan. De most bajban vagyok mert 25-26 fok van bent a szobában és 22 fok-ra bírja hűteni, valami nem okés a rendszerben most :( Most utánanézett már párom a hűtőszekrénykibelezős módszzernek. Az a baj hogy a peltier úgy látszik, ekkora vízmennyiséggel nem bír. És még hol van a nyár?
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Torokgyik
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Re: Elektromos hűtőtáskás hűtés

Hozzászólás Szerző: Torokgyik »

Lehet venni erősebb peltiert , bár nemtudom hogy neked milyen erős van de 400w-s peltiert is lehet venni és nem olyan drágák.
Én tegnap a te leírásodnak és egy barátom segítségével megcsináltam a peltieres hűtőbordás ventis dolgot.Egyenlőre még csak tesztelem lehet hogy erősebb peltiert kell vennem.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Nyári tesztelés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sajnos a peltieres hűtés hiába 57 wattosról 85-re cseréltem a peltiert, nem hűt szinte semmit. Hiába van bekapcsolva 0,1 foknyi különbséget nem tud produkálni.
Peltiernek a jó működéshez, hogy jól hűtsön, a hőleadó bordát kell erősen hűteni. Mivel most átlagban 10-13 fokkal is melegebb lehet a lakásban, így nem tud annyira lehülni és így a peltier nem tud annyira hűteni se. Akinek van ötlete, szívesen várnám.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Nyári tesztelés

Hozzászólás Szerző: liquid »

Sendy írta:Sajnos a peltieres hűtés hiába 57 wattosról 85-re cseréltem a peltiert, nem hűt szinte semmit. Hiába van bekapcsolva 0,1 foknyi különbséget nem tud produkálni.
Peltiernek a jó működéshez, hogy jól hűtsön, a hőleadó bordát kell erősen hűteni. Mivel most átlagban 10-13 fokkal is melegebb lehet a lakásban, így nem tud annyira lehülni és így a peltier nem tud annyira hűteni se. Akinek van ötlete, szívesen várnám.
Szia!

Nálam 29 fokos az akvárium most. köbö 10-15 litert fogok szép lassan adagolva lecserélni csaphideg vizre benne. Nameg a jóöreg 3-4 jégakku a vizbe lesz.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
vic70
Fórumozó
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2011.01.26. 15:01

Vízcsere és jégdarabok

Hozzászólás Szerző: vic70 »

Sziasztok! Tegnap én is lecseréltem kb.15 litert hideg csapvízre.De az is 15 fokos volt,ráadásul két óra múlva már 24 fokot mutatott a hőmérő.Nem tudom,hogy meddig fogják bírni a szörnyek ezt a rettentő hőséget... :A jégakku is csak ideig-óráig működik.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Vízcsere és jégdarabok

Hozzászólás Szerző: liquid »

vic70 írta:Sziasztok! Tegnap én is lecseréltem kb.15 litert hideg csapvízre.De az is 15 fokos volt,ráadásul két óra múlva már 24 fokot mutatott a hőmérő.Nem tudom,hogy meddig fogják bírni a szörnyek ezt a rettentő hőséget... :A jégakku is csak ideig-óráig működik.
kibírják nyugi, csak próbáld hidegebben tartani mint 26 fok. és etesd őket picit sűrűbben :)
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

SOS megoldás pár fok tartós leviteléhez

Hozzászólás Szerző: Sendy »

SOS megoldás tartós 3-5 fok leviteléhez:
2 db 8 cm-es PC-s ventivel 5 volton járatva a víz felszínét fújva 3 fokot simán le tudtok stabilan vinni a szoba hőmérsékletéhez képest.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Peltier tapasztalat

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Olvashattátok, hogy mi peltier elem használatával próbáltuk hűteni az akváriumot.
Nagyon jól működött amíg a szoba hőmérséklete el nem érte a 25 fokot. Utána nem volt 1 tized fokos mérhető különbség se a be vagy kikapcsolt állapot között.
57 wattos peltier 9 liternyi levegőt a külső hőmérséklet -15 fok hőmérsékletre zárt hőszigetelt térben képes hűteni.
30 fokos szobában ez 15 fokot jelentene maximum. De minél melegebb a külső hőmérséklet annál rosszabb a hatásfoka a tapasztalatunk alapján. Így inkább 20 fok körül számolnék, hogy annyira tud lehűteni.
Nálunk egy akváriumról van szó, ami ugye nem szigetelt, az üveg pedig nem szigetel túl sokat, így hővesztés (akarom mondani, hidegvesztés) van folyamatosan. 9 liter helyett pedig több mint 60-65 litert kell hűtenie. Ebből következik, hogy már a 3-4 fokos hűtési teljesítmény is igen jónak tűnik.
22 fokos szobában simán 19,5-20,5 fokon tartható vele a hőmérséklet, mert a hűtőborda 10 fok körülre képes lehűlni. 30 fokos szobában viszont a hűtőborda maga is minimum 21 fok vagy afeletti hőmérsékletű. A víz ilyenkor 26-28 fokra tud a normál párolgás miatt hűlni. Ha megtámogatjuk 2 db 5 volton járatott pc ventivel akkor további 2-3 fokos tudunk nyerni. Tehát 24 fok körül van a víz hőmérséklete a peltier hűtőborda pedig 21 fokon. Külön magyarázatot nem igényel, hogy a 3 fokos különbség 65 liter víz esetén a legjobb esetben is 1-2 tized fok hőmérsékletcsökkenést tudna kiharcolni, de sajnos a gyakorlat 0 tized fokos különbség volt. De mivel zabálja az áramot, a táp melegszik... nem éri meg semmilyen formában az üzemeltetése.
85 wattos peltier esetén pontos adatokkal nem szolgálhatok, csak azzal, hogy hiába cseréltük erre az 57 wattost, észlelhető változás nem történt.

Feltehető a kérdés, hogy mi történik ha nincs ventis párolágási hűtéstámogatás. A válasz szintén semmi. A peltier képtelen volt ventivel vagy venti nélkül is bármit produkálni 57 és 85 watton.

Annak sem látom értelmét, hogy egy külső edényt hűtsünk, és abból szivattyúzzuk a hideg vizet:
- a pumpa amivel pumpáljuk a vizet melegíti a vizet a működésével
- úgyanúgy nem fogja tudni hűteni az akvárium vizét hiszen akkor is ugyanannyi litert kell hűtenie, csak külön dobozban, mozgó víz esetén, az akváriumba átpumpált (csövön keresztül melegedni tudó ) víz pedig nem fog változást eredményezni
- plusz áram és alapanyagköltséget jelent
Tehát a legtisztább ha helyben az akváriumban található a hűtő egység, azaz a hűtőborda, és ha úgy képtelen hűteni, akkor pumpálgatva másik edényből, csöveken keresztül még annyit se fog érni.

Egyelőre a legjobb megoldás egy vezérlőegységgel ellátott ventipáros + jégakkuk dobálása az akváriumba, és a világítás hanyagolása, hisz a neonok is melegítik a vizet.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Kati68
Fórumozó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2011.08.27. 22:51

Hőség mennyire viseli meg őket?

Hozzászólás Szerző: Kati68 »

Sziasztok!

Friss axolotl tartó vagyok. A mostani hőség igen megviselt, panelban lakom, és az akvárium vize állandóan felmelegedett. Hűtöttük az axikat a lányommal folyamatosan, de így is volt hőingadozás. Mennyire viseli meg őket ez?
Kati
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Hőség mennyire viseli meg őket?

Hozzászólás Szerző: liquid »

Kati68 írta:Sziasztok!

Friss axolotl tartó vagyok. A mostani hőség igen megviselt, panelban lakom, és az akvárium vize állandóan felmelegedett. Hűtöttük az axikat a lányommal folyamatosan, de így is volt hőingadozás. Mennyire viseli meg őket ez?
Szia!

A hőingadozást nem szereitk túlzottan, nálam olyankor nem nagyon esznek, de inkább hűtöm a vizet többször 28-29-ről 25re minthogy folyamatosan 29 legyen, mert az sokkal rosszabb.

Végre vége a kánikulának, mostmár 25 a max amire felmegy nálunk.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Jegezés

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sziasztok!
Én úgy is csináltam a hűtést, hogy akvárium vizet kimerítettem egy bögrével..majd jégkockatartóba öntöttem és azt be a fagyóba...jégkockaként meg vissza a vízbe. 1-2 fokot sikerült vele hűtenem. Illetve 1,5 ásványvizes palackokba tettem csapvizet azt lefagyasztottam és a palackot beleállítottam stabilan az akváriumba...a kettő együtt a 27 fokos vízből csinált 21 fokosat.
és szinten tudtam tartani is a vízhőt.
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Jegezés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sarah írta:Sziasztok!
Én úgy is csináltam a hűtést, hogy akvárium vizet kimerítettem egy bögrével..majd jégkockatartóba öntöttem és azt be a fagyóba...jégkockaként meg vissza a vízbe. 1-2 fokot sikerült vele hűtenem. Illetve 1,5 ásványvizes palackokba tettem csapvizet azt lefagyasztottam és a palackot beleállítottam stabilan az akváriumba...a kettő együtt a 27 fokos vízből csinált 21 fokosat.
és szinten tudtam tartani is a vízhőt.
A jégakkuzás is hasonlóan működik. Az akváriumvíz fagyasztásában viszont nem vagyok annyira biztos. A víznek van egy élő flórája. Ami ha megfagy, elpusztul és utána nem hasznos része a víznek, inkább csak hulladék. Ez csak az én véleményem, majd aki hozzáértőbb megerősít vagy rámcáfol. Ha -1-3 fokosra hűtöd a vizet akkor talán nincs gond, de -18 fokon szerintem változik a visszaolvadt víz.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Télen hány fok legyen?

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sziasztok!
Nemsokára jön a tél, ilyenkor hány fokon tartsuk az axik vizét? Vagy sima szoba hőmérséklet elég lesz nekik?
Sarah
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Télen hány fok legyen?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sarah írta:Sziasztok!
Nemsokára jön a tél, ilyenkor hány fokon tartsuk az axik vizét? Vagy sima szoba hőmérséklet elég lesz nekik?
Sarah
18-22 fok között lehetőleg nagyjából állandó hőmérsékleten legyen a víz. A nagy ingadozásokat nem szeretik.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Hőguta tünet

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Ma érkezett két hozzászólásból egy kis infó ide is.

Ha az axik már nem bírják a víz hőfokát, mert túl meleg nekik, akkor hassal felfele lebeghetnek a víz felszínén. Ekkor SOS-ben próbáljatok még több mindent bevetni a hőfok rendezéséért. Legleglegleglegvégső esetben én személy szerint a hűtőzést sem zárnám ki, ha látnám az axin, hogy szenved a melegtől.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Tájékoztató adat

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Akvárium 70 liter, háttérrel rendelkezik, hátsó fala szigetelve is van, nyitott szúnyoghálós teteje van és két 8 centis ventivel fújatom a vízfelszínt 4 volton (de ma feltolom lehet 12-ig). Szoba 26 fok reggel, nappal 34. A vizet 2 db 1 literes jégakkuval naponta 2-3 alkalommal cserélve masszívan 24 fok alatt tudom tartani a hőmérsékletet még. Ling-ling még jól van, van étvágya, igaz csak a barlangjában gubbaszt.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Monique
Mániákus fórumozó
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2012.05.02. 23:48
Tartózkodási hely: Budapest

Hőmérő

Hozzászólás Szerző: Monique »

Talán egy szinten ide sorolható... Kinek milyen a hőmérője? Én nemrég takarításnál eltörtem az üveg hőmérőmet, és amég az volt, addig hiába tettem jeges palackokat az akváriumba, ígyis-úgyis 24-25fokos volt a víz reggel és este is, pedig akkor még nem volt ekkora kánikula. Most öntapadós hőmérőm van amit matrica szerűen kell az akvárium külsejére ragasztani, és az sokkal inkább mutat hőingadozást. A szobában jelenleg 27-28fok van, az akváriumban pedig 23, reggel pedig 27 volt. Lehet, hogy valamelyik hőmérő nem mér pontosan? Melyiket ajánlatos venni?
Ági
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hőmérő

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Ági írta:Talán egy szinten ide sorolható... Kinek milyen a hőmérője? Én nemrég takarításnál eltörtem az üveg hőmérőmet, és amég az volt, addig hiába tettem jeges palackokat az akváriumba, ígyis-úgyis 24-25fokos volt a víz reggel és este is, pedig akkor még nem volt ekkora kánikula. Most öntapadós hőmérőm van amit matrica szerűen kell az akvárium külsejére ragasztani, és az sokkal inkább mutat hőingadozást. A szobában jelenleg 27-28fok van, az akváriumban pedig 23, reggel pedig 27 volt. Lehet, hogy valamelyik hőmérő nem mér pontosan? Melyiket ajánlatos venni?
Tapasztalatom szerint egy akvarisztikai hőmérő se mér jól. Nekünk volt 2-3 féle eddig, mind max 1500 ft-os, és 1-3 fok diffet mind mutatott. Az öntapadós is csak nagyjából tájékoztató adatnak jó. Nekem időjárás állomásom van, aminek van vízbe dugható része, ez a kontrollerem. Az akvárium hőmérsékletét viszont egy gázkazánvezérlő méri (tudom az légi, de párom átalakított az érzékelőt vízbe dughatóvá) és szabályozza, de 2 tized pontossággal ugyanazt méri mint az időjárás állomás.
Minden bizonnyal vannak olyan drága hőmérők amik pontosan mérnek, de én a digitális mérésre esküszöm pontos és összemért készülékkel.

Én valami ilyenben gondolkodnék: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=103179
Az akvarisztikai kínálat eléggé siralmas...
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Monique
Mániákus fórumozó
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2012.05.02. 23:48
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hőmérő

Hozzászólás Szerző: Monique »

Sendy írta: Tapasztalatom szerint egy akvarisztikai hőmérő se mér jól. Nekünk volt 2-3 féle eddig, mind max 1500 ft-os, és 1-3 fok diffet mind mutatott. Az öntapadós is csak nagyjából tájékoztató adatnak jó. Nekem időjárás állomásom van, aminek van vízbe dugható része, ez a kontrollerem. Az akvárium hőmérsékletét viszont egy gázkazánvezérlő méri (tudom az légi, de párom átalakított az érzékelőt vízbe dughatóvá) és szabályozza, de 2 tized pontossággal ugyanazt méri mint az időjárás állomás.
Minden bizonnyal vannak olyan drága hőmérők amik pontosan mérnek, de én a digitális mérésre esküszöm pontos és összemért készülékkel.

Én valami ilyenben gondolkodnék: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=103179
Az akvarisztikai kínálat eléggé siralmas...
Egy ilyenre tényleg jó lenne beruházni :)
Ági
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hőmérő

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Ági írta:
Sendy írta:Én valami ilyenben gondolkodnék: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=103179
Az akvarisztikai kínálat eléggé siralmas...
Egy ilyenre tényleg jó lenne beruházni :)
Conrad jó, alapjában véve olcsó, értenek hozzá az eladók, és nagy a választék, de bármilyen ilyen jellegű kütyüvel lehet próbálkozni, de célszerűbb először picit többet rászánni, és jót venni, mint 2-3 gagyit, mert több szívás és végül több lóvé is és úgy is a drágább jobbat fogod végül megvenni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Monique
Mániákus fórumozó
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2012.05.02. 23:48
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hőmérő

Hozzászólás Szerző: Monique »

Sendy írta:Conrad jó, alapjában véve olcsó, értenek hozzá az eladók, és nagy a választék, de bármilyen ilyen jellegű kütyüvel lehet próbálkozni, de célszerűbb először picit többet rászánni, és jót venni, mint 2-3 gagyit, mert több szívás és végül több lóvé is és úgy is a drágább jobbat fogod végül megvenni.
Én most a nagy meleg miatt nem akartam/tudtam várni, főleg, hogy teljes takarítást csináltam, csak találomra lőttem be a víz hőfokát, mert persze már zárva volt a közelben lévő állatos. Gondoltam most egy ideig jó lesz ez, aztán utánajárok a dolognak.
Ági
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Gucurka
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.07.01. 18:40
Tartózkodási hely: Érd

Hőguta jelei

Hozzászólás Szerző: Gucurka »

Sziasztok.

Én kb. 1 hete regiztem a fórumra, és nagyon tetszik az oldal. Kb. 1 hete szereztünk be egy 15 cm-es "szörnyecskét", akit már most nagy szeretettel nézegetünk. Már ha elődugja a pofiját :) A sarokba állított vasfa, vagy a másik sarokba állított vár alatt bujkál.
Sajnos tetőtéri lakásunk van, ahol a mostanában megszokott hőmérséklet 33 C-fok. A vizet folyamatosan hűtjük két nagyobb jégakkuval, illetve 1,5 l-es jéggé fagyott vizes palackkal. Sajnos így is csak max. 26 C-fokra megy le a napközbeni hőmérséklet.
Egyenlőre nem látok semmi jelet a "hőgutára", de igaz nem is tudom mit kéne lássak. Olvastam a fórumon, hogy ha lebegne a víz teteje felé akkor baj van.
Nekünk 120 literes az akvárium, és folyamatosan az alján van, illetve egyszer láttam az anubias-on ücsörögni. Két naponta etetem vörös szúnyog lárvával, amit mindig vadászva elfogyaszt. (pár kaviccsal együtt, amit kiköpköd) Idővel lecserélem a kavicsokat is nagyobbra, mert olvastam, hogy nem a legjobb ez a 4-8 mm-es méret.
Visszatérve a hőfokra, meddig bírja szegénykém ki ezt az aránylag meleget, és mikor kell sürgősen cselekedjek, ha máshogy nem akkor nagyobb vízcserével.
Mik az egyértelmű jelei a hőgutának?

Köszönöm a válaszokat. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Monique 2012.07.05. 20:30-kor.
Ok: Témacím nem volt megadva, kérlek olvasd át a házirend ezen részét!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hőguta jelei

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Gucurka írta:Sziasztok.

Én kb. 1 hete regiztem a fórumra, és nagyon tetszik az oldal. Kb. 1 hete szereztünk be egy 15 cm-es "szörnyecskét", akit már most nagy szeretettel nézegetünk. Már ha elődugja a pofiját :) A sarokba állított vasfa, vagy a másik sarokba állított vár alatt bujkál.
Sajnos tetőtéri lakásunk van, ahol a mostanában megszokott hőmérséklet 33 C-fok. A vizet folyamatosan hűtjük két nagyobb jégakkuval, illetve 1,5 l-es jéggé fagyott vizes palackkal. Sajnos így is csak max. 26 C-fokra megy le a napközbeni hőmérséklet.
Egyenlőre nem látok semmi jelet a "hőgutára", de igaz nem is tudom mit kéne lássak. Olvastam a fórumon, hogy ha lebegne a víz teteje felé akkor baj van.
Nekünk 120 literes az akvárium, és folyamatosan az alján van, illetve egyszer láttam az anubias-on ücsörögni. Két naponta etetem vörös szúnyog lárvával, amit mindig vadászva elfogyaszt. (pár kaviccsal együtt, amit kiköpköd) Idővel lecserélem a kavicsokat is nagyobbra, mert olvastam, hogy nem a legjobb ez a 4-8 mm-es méret.
Visszatérve a hőfokra, meddig bírja szegénykém ki ezt az aránylag meleget, és mikor kell sürgősen cselekedjek, ha máshogy nem akkor nagyobb vízcserével.
Mik az egyértelmű jelei a hőgutának?

Köszönöm a válaszokat. :)
Szia!
A hőguta jelei részben a lebegés, kedvetlenség, étvágytalanság. Ilyen meleg vízben a gombásodás is hamar megindulhat, figyelni kell rá.
Van elborult tippem még: körbe kell tekerni az akváriumot hővisszaverő fóliával (obiban is kapni nem túl drága egy lap). Úgy rakod bele a hűtött vizet, kell az akvárium alá is. Ha van külön légpumpa, akkor a szűrőt húzd ki, nem kell, csak fűt... ez mellé ventivel fúvatni a vízfelszínt, jeget, jégakkut bele rendszeresen, és tudjon szellőzni a tetején az akvárium. A tartós 26 fok valszeg elég kemény nekik. Naponta ajánlanám a részleges hideg vízcserét (csapvíz fél-egy órát szellőztetve). Ha más nem legalább felüdülési szinten legyen néhány órán át 24 fok.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Hőguta jelei

Hozzászólás Szerző: liquid »

Gucurka írta: Mik az egyértelmű jelei a hőgutának?

Köszönöm a válaszokat. :)
Szia!

http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=43#p2027 Itt megtalálod.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Hűtés szezon

Hozzászólás Szerző: SzySza »

Sziasztok!

Eljött az amitől rendes paraanyuként féltem. A kis 20 literes akváriumom elkezdett melegedni. Míg a hűvösebb időszakban a 15-16 fok volt a baj, amit sikerült hamar orvosolni, most a 22 fokos víz aggasztott, így bekészítettem a jégakkukat a hűtőbe. Ma már picit túlment a hőmérő szála a 22 fokon, így egy fél literes lefagyasztott palackot tettem be egy fél órára ami hála ég orvosolta , és levitte 20 fokra a hőmérsékletet. A fórum tagjainak tudom, hogy nagyobb akváriuma van, így gondolom egyenlőre még nincs vele probléma. Remélem jövő hónaptól nálunk se lesz. :)
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hűtés szezon

Hozzászólás Szerző: Sendy »

SzySza írta:Sziasztok!

Eljött az amitől rendes paraanyuként féltem. A kis 20 literes akváriumom elkezdett melegedni. Míg a hűvösebb időszakban a 15-16 fok volt a baj, amit sikerült hamar orvosolni, most a 22 fokos víz aggasztott, így bekészítettem a jégakkukat a hűtőbe. Ma már picit túlment a hőmérő szála a 22 fokon, így egy fél literes lefagyasztott palackot tettem be egy fél órára ami hála ég orvosolta , és levitte 20 fokra a hőmérsékletet. A fórum tagjainak tudom, hogy nagyobb akváriuma van, így gondolom egyenlőre még nincs vele probléma. Remélem jövő hónaptól nálunk se lesz. :)
A 70 liter és két ventivel fúvatás alacsony volton még tartja masszívan a 21 fokot, de egy-két hét és 12 volton fog süvíteni utána pedig jégakku.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Hűtés szezon

Hozzászólás Szerző: SzySza »

Sendy írta:
SzySza írta:Sziasztok!

Eljött az amitől rendes paraanyuként féltem. A kis 20 literes akváriumom elkezdett melegedni. Míg a hűvösebb időszakban a 15-16 fok volt a baj, amit sikerült hamar orvosolni, most a 22 fokos víz aggasztott, így bekészítettem a jégakkukat a hűtőbe. Ma már picit túlment a hőmérő szála a 22 fokon, így egy fél literes lefagyasztott palackot tettem be egy fél órára ami hála ég orvosolta , és levitte 20 fokra a hőmérsékletet. A fórum tagjainak tudom, hogy nagyobb akváriuma van, így gondolom egyenlőre még nincs vele probléma. Remélem jövő hónaptól nálunk se lesz. :)
A 70 liter és két ventivel fúvatás alacsony volton még tartja masszívan a 21 fokot, de egy-két hét és 12 volton fog süvíteni utána pedig jégakku.
Nem lesz egyszerű ez a nyár. :-)
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hűtés szezon

Hozzászólás Szerző: Sendy »

SzySza írta:
Sendy írta:
SzySza írta:Sziasztok!

Eljött az amitől rendes paraanyuként féltem. A kis 20 literes akváriumom elkezdett melegedni. Míg a hűvösebb időszakban a 15-16 fok volt a baj, amit sikerült hamar orvosolni, most a 22 fokos víz aggasztott, így bekészítettem a jégakkukat a hűtőbe. Ma már picit túlment a hőmérő szála a 22 fokon, így egy fél literes lefagyasztott palackot tettem be egy fél órára ami hála ég orvosolta , és levitte 20 fokra a hőmérsékletet. A fórum tagjainak tudom, hogy nagyobb akváriuma van, így gondolom egyenlőre még nincs vele probléma. Remélem jövő hónaptól nálunk se lesz. :)
A 70 liter és két ventivel fúvatás alacsony volton még tartja masszívan a 21 fokot, de egy-két hét és 12 volton fog süvíteni utána pedig jégakku.
Nem lesz egyszerű ez a nyár. :-)
Én már tudom a programot: hűtő folyamatosan tele jégakkuval és 2 literes flakonnal, 6-kor vagy 8-kor jégakku be 14-kor csere, este csere. Nyúlra detto, de ez off :)
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Hőmérő

Hozzászólás Szerző: SzySza »

Sendy írta:
Ági írta:Talán egy szinten ide sorolható... Kinek milyen a hőmérője? Én nemrég takarításnál eltörtem az üveg hőmérőmet, és amég az volt, addig hiába tettem jeges palackokat az akváriumba, ígyis-úgyis 24-25fokos volt a víz reggel és este is, pedig akkor még nem volt ekkora kánikula. Most öntapadós hőmérőm van amit matrica szerűen kell az akvárium külsejére ragasztani, és az sokkal inkább mutat hőingadozást. A szobában jelenleg 27-28fok van, az akváriumban pedig 23, reggel pedig 27 volt. Lehet, hogy valamelyik hőmérő nem mér pontosan? Melyiket ajánlatos venni?
Tapasztalatom szerint egy akvarisztikai hőmérő se mér jól. Nekünk volt 2-3 féle eddig, mind max 1500 ft-os, és 1-3 fok diffet mind mutatott. Az öntapadós is csak nagyjából tájékoztató adatnak jó. Nekem időjárás állomásom van, aminek van vízbe dugható része, ez a kontrollerem. Az akvárium hőmérsékletét viszont egy gázkazánvezérlő méri (tudom az légi, de párom átalakított az érzékelőt vízbe dughatóvá) és szabályozza, de 2 tized pontossággal ugyanazt méri mint az időjárás állomás.
Minden bizonnyal vannak olyan drága hőmérők amik pontosan mérnek, de én a digitális mérésre esküszöm pontos és összemért készülékkel.

Én valami ilyenben gondolkodnék: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=103179
Az akvarisztikai kínálat eléggé siralmas...
Nálam egy sima egyszerű bébi hőmérő van. Olyan amit a picik fürdővizébe kell tenni. Elég pontos ahogy néztem.
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Hűtés szezon

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sendy írta: Én már tudom a programot: hűtő folyamatosan tele jégakkuval és 2 literes flakonnal, 6-kor vagy 8-kor jégakku be 14-kor csere, este csere. Nyúlra detto, de ez off :)
Nálunk a majd 80 liter vizet 2-3 jégakuval és egy fagyasztott petpalackkal hűtöm. Illetve jégkocka készítőbe szoktam tenni akvárium vizet és azt is lefagyasztom. Minden redőny leengedve....esténként nagy szellőztetés és akkor örülhetek a 24 foknak. Plusz rendszeres vízcsere ami még segít. Jah és az akukat 2-3 óránként cserélgetem. Ennyit tudok csak tenni...de nagyon izgulok most is,hogy hogy viselik majd.
Chantall
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hűtés szezon

Hozzászólás Szerző: Maya »

Chantall írta:
Sendy írta: Én már tudom a programot: hűtő folyamatosan tele jégakkuval és 2 literes flakonnal, 6-kor vagy 8-kor jégakku be 14-kor csere, este csere. Nyúlra detto, de ez off :)
Nálunk a majd 80 liter vizet 2-3 jégakuval és egy fagyasztott petpalackkal hűtöm. Illetve jégkocka készítőbe szoktam tenni akvárium vizet és azt is lefagyasztom. Minden redőny leengedve....esténként nagy szellőztetés és akkor örülhetek a 24 foknak. Plusz rendszeres vízcsere ami még segít. Jah és az akukat 2-3 óránként cserélgetem. Ennyit tudok csak tenni...de nagyon izgulok most is,hogy hogy viselik majd.
Tavaly a 120literessel még könnyen megoldottuk, hogy levittük a kamrába, idén nem tudom mi lesz a 300literessel, tervbe van véve légkondi beszereltetése, és reméljük tényleg lesz még a nagy meleg előtt. Tavaly: 3db kicsi akvárium ventilátor éjjel-nappal fújta a vizet, ezek mellett néha 2-3jégakku, naponta 10-15liter vizet pótoltunk a párolgás miatt, így volt állandóan 16-18fok :). Bezzeg most télen végig 22 volt. :D
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

2013. nyár

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sziasztok!
Elkezdtétek már a fagyasztóba pakolást? Nekem már pihennek a fagyasztóban a petpalackok. Ugyanis 24 fokos már most az akvárium vize...mi lesz így később...kezdetét veszi az aksik és palackok pakolása.
Chantall
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 2013. nyár

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Chantall írta:Sziasztok!
Elkezdtétek már a fagyasztóba pakolást? Nekem már pihennek a fagyasztóban a petpalackok. Ugyanis 24 fokos már most az akvárium vize...mi lesz így később...kezdetét veszi az aksik és palackok pakolása.
Nálam 22-ig ment fel a 80 l-esakvárium vize, beraktam két másfél literes csontig fagyasztott palackot a vízbe, és mire kiolvadt 20 lett :) Aggódok kicsit, hogy mi lesz később...
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 2013. nyár

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Chantall írta:Sziasztok!
Elkezdtétek már a fagyasztóba pakolást? Nekem már pihennek a fagyasztóban a petpalackok. Ugyanis 24 fokos már most az akvárium vize...mi lesz így később...kezdetét veszi az aksik és palackok pakolása.
Jelentem a ventillátorok stabil 21 fokot bírják még és nem mennek folyamatosan és még csak 8 volton mennek és 12-ig lehet húzatni. Még pár fok emelkedést lazán bírok :)
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Hűtési szezon

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Megkezdődött a hűtési szezon. Nálunk egyenlőre sikerül 23 fok alatt tartani a hőmérsékletet (általában 21 és 22 fok között mozog, mire hazaérek munkából van, hogy 23 fokig kúszik, de a reggeli hűtésnek hála, fölé nem ment) : két másfél literes ásványvizes üveg van lefagyasztva, mindig 1 az akváriumban pihen olvadásig, emellett kettévágtam egy ugyanilyen palackot és lefagyasztottam benne akvárium vizet, amit fagyás után mindig újra cserélek. Reggel palack be, víz be, mehetek dolgozni, hazajövet ugyanez. Ha nagyon felmegy van egy jégakku két zacskóba csavarva, vész esetére. Már csak azon drukkolok, hogy jövőhétre legyen hűvösebb mire elutazunk, mert anyukámmal nem csináltathatok ezt meg minden nap kétszer.

Ti hogyan bírjátok?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hűtési szezon

Hozzászólás Szerző: Maya »

PBorsó » 17 perccel ezelőtt írta:Megkezdődött a hűtési szezon. Nálunk egyenlőre sikerül 23 fok alatt tartani a hőmérsékletet (általában 21 és 22 fok között mozog, mire hazaérek munkából van, hogy 23 fokig kúszik, de a reggeli hűtésnek hála, fölé nem ment) : két másfél literes ásványvizes üveg van lefagyasztva, mindig 1 az akváriumban pihen olvadásig, emellett kettévágtam egy ugyanilyen palackot és lefagyasztottam benne akvárium vizet, amit fagyás után mindig újra cserélek. Reggel palack be, víz be, mehetek dolgozni, hazajövet ugyanez. Ha nagyon felmegy van egy jégakku két zacskóba csavarva, vész esetére. Már csak azon drukkolok, hogy jövőhétre legyen hűvösebb mire elutazunk, mert anyukámmal nem csináltathatok ezt meg minden nap kétszer.

Ti hogyan bírjátok?
Én szörnyen, 6kics ventilátor megy egész nap és így is 24fokos, de tegnaptól már mérünk 27-et is. 2 jégakkut bedobok a hőmérő meg se mozdul, most a nagy ventilátort vágtam rá, így már 24. Lent pedig 5doboz kicsit hűtök lefagyasztott palackkal, jégakkuval. Elvileg hétvégén felszerelik végre a klímát (már 1 hete véssük a falat, hogy az áram körbejöhessen) onnétól viszont várhatóan állandó 18-20fokunk lesz.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Hűtési szezon

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Egyre nehezebben bírjuk mindannyian. Két fagyott palack meg egy jégaku naponta többször. Megy a ventillátor, de holnaptól már a mobilklíma fog menni. Reggel hiába tettünk be fagyasztott pet palackot 9kor már 23 fokos volt a víz, most meg hála hogy sötétség van, ablak becsuk, ventillátor, meg két pet palack és az aku így 21...jah és akvárium vizet is hűtök. (nem fagyasztom le csak jól lehűtöm és úgy teszem vissza a vízbe. Alig egy másfél liternyit)
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Hőségriadó

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sziasztok!

Talán az idei nyár legmelegebb napjai következnek.
Figyeljetek oda az axijaitok akvárium hőfokára. 24 fokig tűrhető a helyzet, de felette, már intézkedjetek!

A tavalyi üzenetet pár aprósággal kiegészítettem, érdemes ismét szánni rá egy percet és elölről átolvasni.

Tanácsok:
- PC ventivel fúvatni a vízfelszínt
- naponta részleges vízcsere hűsebbre
- csak és kizárólag függöny vagy szúnyoghálótető legyen rajtuk, hogy a víz természetes párolgása is hűtse a vizet
- sok víz fog most elpárologni ezért lágyított vagy felesben desztvízzel pótoljátok az elpárolgott vizet, hogy ne keményedjen annyira be
- 1,5-2 literes flakonokat lefagyasztva is beletehettek az akváriumba
- próbálkozhattok jégakkukkal is
- lefagyasztott akváriumvizet nem javaslom mert szemcsésedik, de akinek van rá lehetősége hogy hűtőben vagy pincében lehűtsön 10-20 liter vizet és azt minden nap tudja cserélni, az jó
- a lakás/ház hűvősebb szobájába akinek van rá lehetősége tegye be az állatot, vagy akár a pince is megfelel, ha más nem jöhet szóba
- figyeljetek rá, hogy melegebb vízben éhesebbek az axik, gyorsabb az anyagcseréjük, a többször kevesebb elvet használjátok, hogy ne terheljétek túl őket.
-Mozgékonyabbak is, többet úsznak, de ez nem annak a jele, hogy milyen jól érzik magukat, hanem az, hogy melegebb a vizük a kelleténél
- leglegleglegvégső esetben ha látszik már az axin a hősokk, és sehogy se tudtok hűteni, akkor a hűtőzéses topikban leírtak alapján tegyétek őket hűtőbe lassan lehűtve a vizüket. Aki esetleg most megy nyaralni több napra és nem tudja hűteni a vizet, se senkit megkérni aki erről gondoskodik és gyakrabban eteti az állatot is, és esélyes, hogy hőgutát kapnak az axijai, annak is a hűtőzést tudom javasolni, akkor ugye etetni se kell. Itt fent áll a vízcsere hiánya miatti probléma, hiszen kisebb vízben lesz, igaz hidegebben, de könnyen begombásodhat.
- figyeljetek oda hogy 3-5 foknál semmi esetre se legyen azonnali vízhőmérsékletváltozás, ügyeljetek a fokozatosságra amennyire tudtok
- ha a kaját amit adtok nekik pl fagyasztott akkor nem kell vízhőmérsékletűre felmelegíteni most (be is rakhatjátok hűtőbe vagy fagyóba kicsit hűlni), lehet hidegebb a víznél, vagy éppen mármár majdnem kiolvadt állapotú, amikor bekapják hűlni fognak vele. Ezt ésszel csináljátok, átgondolva, ne jégkockákat dobáljatok be amit egyben le tud nyelni aztán szegény állat sokkot kap. Gondolj bele amikor mondjuk jeges vízből leöntesz fél litert a torkodon és minden bajod van.

Pár olyan tanács ami nekünk és más állatoknak is fontos:
- nappalra a sötétítőket húzzátok be hogy ne tűzzön úgy be a nap. Ha a sötétítő nagyon szívja a meleget, csíptessetek fel a napos oldalára egy fehér lepedőt, sokkal jobb lesz a helyzet, nem szép, de annál hatékonyabb
- éjjelre és reggel mindenképp szellőztessetek végig, próbáljatok huzatot csinálni de gyereket, állatot, ne rakjatok huzatba
- paneleknél maradjon nyitva az ablak bukóra , családi házaknál pedig mindent zárjatok be hogy hideg maradjon
- fontos a sok folyadék pótlása, állatoknak mindig legyen vize, árnyékos helye, esetleg ha olyan az állat, el lehet vinni megnyírni
- állatnak és embernek is jó: vizes törülközővel átdörgölni magunkat. Főleg azokra az állatokra figyeljetek akik nem tudnak rendesen hűlni: pl patkányok csak a farkukon és talpukon hűlnek (náluk ezt kell bevizezni, kismedencét adni amibe kényük-kedvük szerint pancsolhatnak), nyulaknál a fej és fül hűtése fontos
- 2 literes fagyasztott vizes palackokat a ketrecekre rakhatunk és a ketrec azon részét fedjük törülközővel hogy a hideg kicsit beszoruljon, tegyünk bevizezett járólapot az állat közelébe az is hűt
- ne tartózkodjunk sokat tűző napon, az állatokra is figyeljünk oda nagyon, nem tudom van-e pl kutyasapka, de egy vizes törülköző is biztos megfelel ennek
- ha kutyát sétáltatni visszük, mindig legyen nálunk víz, fresiben lehet kapni palackot amihez van kis edény ami pont rápasszol, így bármikor meg tudod itatni, vagy mondjuk be tudod vizezni a szőrét
- se állatnak se embernek nem jó ha hirtelen hideg vizet kap vagy hirtelen nagyon hideget eszik, iszik, erre figyeljetek. Fő a fokozatosság : ugye a fagyit se harapjuk, hanem nyaljuk.

További szép napot, és kisebb hőséget!

Üdvözlettel:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Hőmérők...

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Kedves Fórumozók!

Megérett egy rövidebb hozzászólásra ez a témakör is. Sajnos ahány hőmérő, annyi hőmérséklet, és az a pár foknyi tévedés akár élet és halál elválasztója is lehet.

Nézzük a lehetőségeket:
Akvárium falára ragasztható hőmérő: felejtsük el, ez minden csak nem pontos, akármennyire is jól néz ki. Mivel nem is a vízben van, így a külső hőmérséklet is befolyásolja az értéket. Gondoljunk csak abba bele amikor 30 fok van nyáron a szobában, és jégtömbökkel hűtjük az akvárium vizét (legyen 21 fokos). Az tuti hogy a hőmérő nem fog 21 fokot mutatni, sokkal inkább 22-24 fokot, hiszen nem a vízben van, hanem az üveg túlsó felén ahol bizony már 30 fok van. 1,5 fokon belül pontosabb értéket még ilyennel nem tudtam mérni, tehát a hibahatára legalább 1,5 fok.
Áruk: 400-800 Ft
A kép a JBL tulajdona!
A kép a JBL tulajdona!
jblontapado.jpg (18.69 KiB) Megtekintve 18663 alkalommal
Üveghőmérők: többféle márka van, de szinte mind ugyanaz csak más csomagolásban. Van a tömzsi ronda, a karcsú sárga, meg még elvétve egy-két típus. Jó oldaluk, hogy a vízben mérnek, rossz, hogy üvegből vannak, törhetőek és ezek sem olyan hű de nagyon pontosak. Ezek 1-1,5 pontnál hála égnek nem tévednek többet. További hátrányuk, hogy lassan reagálnak pl hűtéskor. Jó pár perc kell nekik, hogy pontos értéket mutassanak.
Áruk: 400-4000Ft (Ada hőmérők drágák)
Ada dizájn után a JBL is legyártotta a hajlított hőmérőket. A kép a JBL tulajdona!
Ada dizájn után a JBL is legyártotta a hajlított hőmérőket. A kép a JBL tulajdona!
jblhajlitott.jpg (18.81 KiB) Megtekintve 18663 alkalommal
A kép a JBL tulajdona!
A kép a JBL tulajdona!
jbltomzsi.jpg (17.72 KiB) Megtekintve 18663 alkalommal
A kép a JBL tulajdona!
A kép a JBL tulajdona!
jblsarga.jpg (17.32 KiB) Megtekintve 18663 alkalommal
Egyszerű digitális hőmérők: ezek többnyire a legpontosabbak. Az ár nem minden esetben egyenes a pontossággal. Csak azok jók amiknek külön belógatós érzékelőjük van és nem kell az egész műszert a vízbe rakni, hiszen elég ha pont az gyári hibás amit ti vettetek és beázik, vagy rosszabb esetben valami kiázik belőle a vízbe. Nagyon vigyázni, hogy ne legyen az állat szeme előtt, mert a kábelen lógó "izé" nagyon vonzó kajaszerűség tud lenni számukra és megpróbálják megenni.
Áruk: 2000-4000 Ft
Greenaqua kínálatában szereplő digitális hőmérő. A kép a GA tulajdona!
Greenaqua kínálatában szereplő digitális hőmérő. A kép a GA tulajdona!
gahomero.jpg (15.29 KiB) Megtekintve 18663 alkalommal
Hőmérsékletvezérlős, kalibrálható digitális hőmérők: ezekben olyan elektronika is van már ami képes kapcsolni fűtést vagy hűtést (a hűtő-fűtőt külön kell vásárolni, építeni, ez csak kapcsolja, önmagában tehát csak hőmérő). Halak estén fűtést kötnek rá, és azt kapcsolja be, axiknál hűtést. Vannak olyan típusok, amik képesek hűtést és fűtést is egyszerre kezelni. Minimum hőmérséklet alatt fűti a vizet, maximum hőmérséklet fölött pedig hűti. Ezek a nagyon precíz műszerek beállíthatóak is. Ha van egy halálpontos hőmérőnk, akkor hozzá állítható a vezérlős hőmérő, hogy tényleg pontos és jó legyen. Ezek 0,2-0,5 fok pontosan mérnek.
Áruk 4-5 e ft-tól (ebay) a csillagos égig mehet (márkás spec akvarisztikai felszerelés). Nekünk 4 e Ft-os van és tökéletesen működik a halaknál. Fűt ha kell, hűt ha kell, pontosan mér, szolid és könnyen beállítható. Hátránya, hogy némi elektronikai ismeretet megkövetel.
Ebayen vásárolható hűtés-fűtés vezérlős, állítható hőmérő műszer.
Ebayen vásárolható hűtés-fűtés vezérlős, állítható hőmérő műszer.
stc-1000.jpg (25.58 KiB) Megtekintve 18663 alkalommal
Egyéb hőmérő: lehet kapni szobai hőmérőket amiknek van belógatható érzékelője. Nekem egy ilyen több mint 6-8 éven át pontosan mért, mára a műszer úgy látszik megöregedett és akár 4 fokot is csalhat. A vízkémiában volt már szó a vezetőképesség mérő műszerről. Abban is van hőmérő, ami elméletben igen pontos. Nekem Adwa AD 31 műszerem van, amit volt szerencsém összemérni egy igen pontos és hiteles méregdrága műszerrel, és hőmérséklet szinten igen jól szerepelt. Folyamatosan 0,1 fokkal mutatott kevesebbet.
Adwa AD31 : 9-13 e Ft.

Hogyan mérjünk pontosat?
Egy hőmérő igazából nem hőmérő, mert:
- ha elromlik, eltörik, biztosan akkor fog bekövetkezni amikor napokig nem tudsz venni, és a legégetőbb szükséged volna rá
- egy hőmérő mér valamit, két hőmérő átlaga már esélyes egy pontos hőmérséklet meghatározására, három különféle hőmérő pedig igazságot tesz a hőmérők között, hogy mi a valósabb érték.
Legpraktikusabb egy vezérlős hőmérsékletmérőt venni és beépíteni az akváriumba és venni mellé másik digitálisat és/vagy üveghőmérőt, vagy ha van vezképmérő, az is segíthet a döntésben.

Miért kell ennyire pontosra?
Igazából nem kell nagyon nagyon pontosnak lennie, ha kellően tudod hűteni az akváriumot, ilyenkor 1-2 foknyi csalás belefér, de amikor hőgutahatáron van az akvárium vize, akkor az a 2 foknyi csalás az állat halálát is okozhatja, mert nem veszed észre időben hogy már nem 24 fokos, hanem 26 fokos a vized, és csak az állat rosszullétéből tudod, hogy túl meleg a víz. 20-21 fokos akváriumvíznél a 2 fokos csalás még hőgutahatár alatt van. Pontosan ezért célszerűbb kicsit alálőni a hőmérsékletet 1-2 fokkal ha nem tudjuk, mennyire megbízható és pontos a hőmérőnk.

Végezetül egy kis sztori, hogy ti ne járjatok úgy mint én most:
Adott egy 6-8 éves belógatható érzékelős hőmérő, ami még 2 éve nagyon pontos volt (azóta nem mértem össze, hittem neki, ha 4-6 évig pontos volt, mitől változna?). Az új akvárium már kész volt Ling-ling áthelyezésére, így át is tettük, feltűnt hogy az új víz picikét melegebb, de 23 foknál semmi esetre sem saccoltam volna többre. Megmértem ezzel a mérővel ami szerint 25,8 fokos a víz. Azonnal agresszív hűtésbe kezdtünk (ventilátor összeeszkábálás gyorsan, azonnali részleges vízcsere, jégakkuk a fagyasztóba dobása). Sikerült lejjebb tornázni a hőmérsékletet pár óra alatt, de még mindi 23 fok felett volt. Megmértem vezképmérővel ami szerint a 23,6 fokos víz 21,7. Ez elgondolkodtatott, és összevetettem a három hőmérőt (a régi vezérlős ami a régi akváriumot irányította, ez a belógatós ideiglenes és a vezképmérő) ugyanazon vízben és a régi hőmérő szerint a víz 21,4 fokos (0,2 fokos hibahatár) vezképmérő szerint 21,7 fokos (ez 0,1 fokkal téved) és a belógatós ami a szívbajt hozta rám 24,8 fokos.
Szóval, ha gyanús a hőmérséklet, akkor ne higgyetek a hőmérőnek, mérjetek rá többfélével!

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
North
Fórumozó
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013.12.03. 11:57
Tartózkodási hely: Bp.

Hűtés gyári tetőre

Hozzászólás Szerző: North »

Most mutatta egyik ismerősöm ezt a cikket. Tulajdonképpen olyan ventilátoros hűtés, ami egy kisebb lyuk kivágásával használhatú gyári tetőkön is. Feltételezem, h nagyobb méretű ventikkel is működik.
A cikk:

http://www.akvarista.hu/?oldal=1&cikk=1662
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hűtés gyári tetőre

Hozzászólás Szerző: Sendy »

North » Ma, 16:06 írta:Most mutatta egyik ismerősöm ezt a cikket. Tulajdonképpen olyan ventilátoros hűtés, ami egy kisebb lyuk kivágásával használhatú gyári tetőkön is. Feltételezem, h nagyobb méretű ventikkel is működik.
A cikk:

http://www.akvarista.hu/?oldal=1&cikk=1662
Killer elég ügyes barkácsos, bár nem minden fórumon örvend közkedveltségnek. Majd alaposan átolvasom és átnézem amit írt, de már látok benne dolgokat amit máshogy csinálnék. Alapvetően a probléma a víztömeggel és vízmagassággal van. Amíg a 70 literes akváriumot lazán 27,5 külső hőmérsékletig nem kellett beavatkozással hűteni (azaz jégakkuk, napi vízcsere...), addig most a 170 literes akváriumnál 2-3 cm vízmagasság változtatás is fél-egy foknyi hőmérsékletnövekedést vagy csökkenést okoz, mert más a párolgás az mellett, hogy nem tudom annyira nagyon hűteni a vizet mint szeretném (most még jó, de nyáron ennyi nem elég). Mivel hál istennek a nyári hőség arrébb van, lesz időm addig megírni egy cikket az elméleteimről. Sajnos mérnök nem vagyok, de konzultáltam olyannal akinek ilyesmi jellegű szakterülete van.

A fontos tényezői a hűtésnek:
  • hőszigetelő burkolat ahova csak lehet az akvárium alá, köré
  • légpumpával buborékoztatni a vizet
  • esőztetővel 45 fokban felfele irányított vízsugárral a lehető legjobban hullámoztatni a vízfelszínt
  • lehető legnagyobb légmozgatású ventillátorfelszínnel fújatni a leghullámosabb, buborékosabb vízfelszínt, mert ott a legnagyobb a párolgás
  • be és kivezetőnyílás a levegőnek
  • külső páratartalom csökkentése
  • megtalálni azt a víztömeg, vízmagasságot ahol a leghatékonyabb a párolgás ennél a legideálisabb, ha minél kisebb víztömeghez a lehető legkisebb vízmagasság és legnagyobb vízfelszínnél a ventillátorok pár cm magasból fújják a vizet. Ezt elég nehéz összehozni ideálisra.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Hőségriadó! 2014

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sziasztok!

Idei nyár első meleg napjai következnek, figyeljetek oda az axijaitok akvárium hőfokára. 23 fokig tűrhető a helyzet, de felette, már intézkedjetek!

Idei üzenetünket is kiegészítettük pár új tanáccsal!

Tanácsok:
- PC ventivel fúvatni a vízfelszínt
- naponta részleges vízcsere hűsebbre
- csak és kizárólag függöny vagy szúnyoghálótető legyen rajtuk, hogy a víz természetes párolgása is hűtse a vizet
- sok víz fog most elpárologni ezért lágyított vagy felesben desztvízzel pótoljátok az elpárolgott vizet, hogy ne keményedjen annyira be
- 1,5-2 literes flakonokat lefagyasztva is beletehettek az akváriumba
- próbálkozhattok jégakkukkal is
- lefagyasztott akváriumvizet nem javaslom mert szemcsésedik, de akinek van rá lehetősége hogy hűtőben vagy pincében lehűtsön 10-20 liter vizet és azt minden nap tudja cserélni, az jó
- a lakás/ház hűvősebb szobájába akinek van rá lehetősége tegye be az állatot, vagy akár a pince is megfelel, ha más nem jöhet szóba
- figyeljetek rá, hogy melegebb vízben éhesebbek az axik, gyorsabb az anyagcseréjük, a többször kevesebb elvet használjátok, hogy ne terheljétek túl őket.
-Mozgékonyabbak is, többet úsznak, de ez nem annak a jele, hogy milyen jól érzik magukat, hanem az, hogy melegebb a vizük a kelleténél
- leglegleglegvégső esetben ha látszik már az axin a hősokk, és sehogy se tudtok hűteni, akkor a hűtőzéses topikban leírtak alapján tegyétek őket hűtőbe lassan lehűtve a vizüket. Aki esetleg most megy nyaralni több napra és nem tudja hűteni a vizet, se senkit megkérni aki erről gondoskodik és gyakrabban eteti az állatot is, és esélyes, hogy hőgutát kapnak az axijai, annak is a hűtőzést tudom javasolni, akkor ugye etetni se kell. Itt fent áll a vízcsere hiánya miatti probléma, hiszen kisebb vízben lesz, igaz hidegebben, de könnyen begombásodhat.
- figyeljetek oda hogy 3-5 foknál semmi esetre se legyen azonnali vízhőmérséklet változás, ügyeljetek a fokozatosságra amennyire tudtok
- ha a kaját amit adtok nekik pl fagyasztott akkor nem kell vízhőmérsékletűre felmelegíteni most (be is rakhatjátok hűtőbe vagy fagyóba kicsit hűlni), lehet hidegebb a víznél, vagy éppen mármár majdnem kiolvadt állapotú, amikor bekapják hűlni fognak vele. Ezt ésszel csináljátok, átgondolva, ne jégkockákat dobáljatok be amit egyben le tud nyelni aztán szegény állat sokkot kap. Gondolj bele amikor mondjuk jeges vízből leöntesz fél litert a torkodon és minden bajod van.
- hungarocellel körbeburkolt akvárium jobban tartja a hőt, először alul-hátul, majd két oldalt is, ha nagyon nagy a hőség előröl is szigeteljük le (érdemes kis kukucskáló rész hagyni)

Leglényegesebb információ, mik a tünetek, természetesen azon kívül amit a hőmérő mutat.
Hőguta/hősokk tünetei:
- bőr pirosodása az egész testen (farok-faroktő pirossága a sok mozgástól és evéstől is lehetséges)
- hólyagok jelennek meg a bőrön, vedlésre-hámlásra hasonlító bőrleválás
- nyálka(hártya) leválás
- kedvetlenség vagy túlzott aktivitás
- esetleg kiugrási kísérlet

A tünetek nem egyszerre jelentkeznek, bármelyik tünet esélyes lehet hőgutára, ekkor ellenőrizni kell a hőmérséklet biztos jó-e. (Megfelelő hőmérő(ket) használunk-e) Hűteni 2-3fokot, hogy szűnni látszanak-e a tünetek, ha igen akkor hőguta előjele volt.

Pár olyan tanács ami nekünk és más állatoknak is fontos:
- nappalra a sötétítőket húzzátok be hogy ne tűzzön úgy be a nap. Ha a sötétítő nagyon szívja a meleget, csíptessetek fel a napos oldalára egy fehér lepedőt, sokkal jobb lesz a helyzet, nem szép, de annál hatékonyabb
- éjjelre és reggel mindenképp szellőztessetek végig, próbáljatok huzatot csinálni de gyereket, állatot, ne rakjatok huzatba
- paneleknél maradjon nyitva az ablak bukóra , családi házaknál pedig mindent zárjatok be hogy hideg maradjon
- fontos a sok folyadék pótlása, állatoknak mindig legyen vize, árnyékos helye, esetleg ha olyan az állat, el lehet vinni megnyírni
- állatnak és embernek is jó: vizes törülközővel átdörgölni magunkat. Főleg azokra az állatokra figyeljetek akik nem tudnak rendesen hűlni: pl patkányok csak a farkukon és talpukon hűlnek (náluk ezt kell bevizezni, kismedencét adni amibe kényük-kedvük szerint pancsolhatnak), nyulaknál a fej és fül hűtése fontos
- 2 literes fagyasztott vizes palackokat a ketrecekre rakhatunk és a ketrec azon részét fedjük törülközővel hogy a hideg kicsit beszoruljon, tegyünk bevizezett járólapot az állat közelébe az is hűt
- ne tartózkodjunk sokat tűző napon, az állatokra is figyeljünk oda nagyon, nem tudom van-e pl kutyasapka, de egy vizes törülköző is biztos megfelel ennek
- ha kutyát sétáltatni visszük, mindig legyen nálunk víz, fresiben lehet kapni palackot amihez van kis edény ami pont rápasszol, így bármikor meg tudod itatni, vagy mondjuk be tudod vizezni a szőrét
- se állatnak se embernek nem jó ha hirtelen hideg vizet kap vagy hirtelen nagyon hideget eszik, iszik, erre figyeljetek. Fő a fokozatosság : ugye a fagyit se harapjuk, hanem nyaljuk.

További szép napot, és kisebb hőséget!

Üdvözlettel:
MAF csapata
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése