Szűrők, vízpumpák, légpumpák és porlasztók

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

Julcsi » 2015.11.11. 18:31 írta:
Maya » 2015.11.05. 21:10 írta:
Julcsi » Ma, 20:29 írta:Sziasztok!
Most készül Smaugnak egy nagyobb hely. A szűrő csövére az van írva, hogy 16/22 mm. Ez mit jelent? Kosarat szeretnék rá rendelni, de nem tudom, hogy mekkora kell rá. Vagy egyáltalán kell rá kosár (még kezdő vagyok)? A szívás erőssége miatt mindenképp akarok rá, de amilyen nagy csomagokat letesz ez a kis "szörnyeteg", azokat gondolom nem szívná fel kosárral. Vagy azokat szedjem össze majd külön?
Másik: A szűrőnek van vízmelegítő része, amit nem kapcsolok be neki. Külön konnektor van hozzá, szóval biztos, hogy nem megy...viszont a víz 25 fokos (21-22 fok van a szobában). Nagyon kicsit meleg a szűrő teteje, nem tudom ez normális e. Felmelegítheti e az a vizet ennyire?
A szűrő Eheim Professionel.
Szia!
A cső mérete 16/22 mm. Gyári kosárat érdemes a szívóágra venni,(http://www.tropus-szeged.hu/akvarisztik ... r-7471800/) nehogy a szívás ereje az axikban kárt tegyen, illetve nagy darabok pl. növénydarabkák ne dugítsák el az előszűrőt és motort. A szűrő pedig inkább a biológiáért és minimális kémiáért felel, sajnos szűrőtől függetlenül fel kell takarítani. A szűrés mellett is ugyanúgy szükséges a mulm és egyéb aljzaton megrekedő hulladék összeszedése és a vízcsere is. Mivel ez egy elég régi típusú szűrő így melegít, amiket az utóbbi években gyártottak maximum 0,5-1 fokot számít a melegedés, de működés közben az ilyen régebbi fajták sokat melegednek. Szóval a szűrőtől ez természetes, axis akváriumba nem szerencsés... főleg nyáron. Ha jól látom ez Prof. széria. Nálam az egyik Prof III. szériás és nulla a melegedése, viszont Experience sorozatnak van egy minimális. Évjáratok szerint javították ki mindig az előző széria apróbb hibáit. Teljesítményre elpötyög ahogy látom, de a belső elrendezése nem tetszik... én jó kis ülepítőt alakítanék az aljába.


Maya
Köszönöm. A kosarat megrendeltem hozzá. "jó kis ülepítőt alakítanék az aljába" Ez mit jelent? Hogyan kell csinálni? :$ Olvastam, hogy 25°C fölé ne igen menjen a víz hőmérséklete. De azért gondolom a 24-25°C se épp jó neki. A mostani helyén 22°C van, nyáron folyamatosan hűtöttem, de így is volt, hogy 25°C-os lett a vize. De persze az nem ugyanaz, mint hogy állandóan 25 legyen szegénynek. Mennyire vészes ez a hőmérséklet? Egy hete indítottam be az akváriumot. A meglévőből is raktam bele vizet, illetve kaptam egy Tetra Bactozym tablettát, hogy szippantsam fel a szűrővel. Növényeket nem ajánlottak bele, mert hogy akkor erősebb szűrés kellene neki, így műnövényeket rendeltem neki. Jelenleg itt tartok, de szeretnék majd neki hűtést csinál(tat)ni, mert a jégakku túl hamar kiolvad mindig, meg gondolom a hőmérséklet ingadozás se tesz olyan jót neki. Meg egyszerűbb is, ha van ami folyamatosan hűti.
Szia!

Ne haragudj, hogy ilyen későn válaszolok (najó ez már bunkóság), de nagyon sokat dolgoztam az elmúlt időszakban.

Alapvetően ezek a külső szűrők a kosarak mentén először letolják a vizet a tartály aljába, majd onnét felnyomva a (szűrőnként eltérő hány db) 2-3 rétegen távoznak a szűrőből. A tartály legutolsó szűrőközegét, tehát a legelsőt amivel a víz találkozik érdemes megcsinálni egy durva szivacsból, az előszűrő a nagy fizikai szennyeződéseket szépen meg fogja fogni, ha pedig egy elég sűrű szivacsot helyezel el ide, a következő adag mulm ide fog leülepedni, nem pedig a szűrőanyagokra fog rátapadni a fizikai kosz, a többi szűranyag nem a fizikai szűrés miatt van ott, hanem a biolóigai szűrésnek nyújtanak felületet, amire ha nem vigyázunk tele lesz fizikai szennyeződéssel. Szóval egy durva szivacs az aljába és takarításnál látni fogod, hogy micsoda mulm tud szó szerint "leülepedni".

24-25 fok nálam már az erősen cselekvési időszak, illetve állatkínzás. Ezek az állatok nagyon sokáig tűrnek, ezt mindenki elmondhatja, csak nem mindegy mennyire tesszük őket tönkre ez idő alatt, hogy az állat 15 vagy 2 évig fog élni, no ezen múlnak a körülmények. Szóval hűteni-hűteni-hűteni, mert ezeket az állatokat nem erre a hőmérsékletre találták ki, mint ahogy az embert sem arra, hogy lélegezzen a víz alatt. Alacsonyabb hőmérsékleten vígan elvannak akár 10-15 fokban is gyönyörűen esznek, de az ilyen tartósan magas hőmérséklet káros lehet.

Jézusom ki mondta, hogy a növények miatt nagyobb szűrés kell, már pardon, de mekkora idiótának kell ehhez lenni? Növények kellenek, tudok jópár olyan fajt mondani, ami 0 fénnyel évekig elél és dolgozik. A növények oxigént termelnek és nitrátot vesznek fel (lélegzés és káros anyag mentesítés nappal), mindkettőre szüksége van az élővíznek (oké emellett kiszűrnek és felvesznek még egy sor anyagot, de ezek voltak a lényegesek), ha nem high tech növényesben gondolkozol (axiknál halva született ötlet), akkor bőven elegendő egy axis szűrés a növényekhez. A növények pedig néha többet dolgoznak a víz érdekében mint a szűrő, nem szabad őket elhanyagolni.

Megkésve,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Julcsi
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.03.30. 15:21
Tartózkodási hely: Koroncó

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Julcsi »

Köszi a választ. :) Örülök, hogy kiderült, hogy hülyeség ez a növényekhez erősebb szűrés kell dolog, ugyanis a műnövények nem igen tetszenek. Egyébként ezt olyan valaki mondta nekem, akinek jó pár akváriuma van. Kisebbek, nagyobbak. Szép is neki. De ezek szerint ettől függetlenül mondhat hülyeségeket. Igaz nem ez az első olyan kijelentése, aminek ellent mondanak itt a fórumon olvasottak. Ez volt az utolsó, hogy hallgattam rá. :) A szűrőt használtan kaptam, és egyébként ő rakta össze nekem, de most már kezdek abban is kételkedni, hogy azt jól csinálta. :D Ennek is van egy sűrű szivacsa, viszont a tetején. És azt mondta, hogy elég azt néha kimosni, a kosarakat pedig csak kicsit megmozgatni, megrázogatni. De majd holnap megnézem, hogy pontosan hogy is van benne a sorrend, és akkor a szivacsot az aljára rakom. Vagy az másfajta szivacs és az a tetejére kell?
A szűrő csövére megérkezett a kosár, szóval legalább az ki van pipálva. :)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

Julcsi » Tegnap, 23:47 írta:Köszi a választ. :) Örülök, hogy kiderült, hogy hülyeség ez a növényekhez erősebb szűrés kell dolog, ugyanis a műnövények nem igen tetszenek. Egyébként ezt olyan valaki mondta nekem, akinek jó pár akváriuma van. Kisebbek, nagyobbak. Szép is neki. De ezek szerint ettől függetlenül mondhat hülyeségeket. Igaz nem ez az első olyan kijelentése, aminek ellent mondanak itt a fórumon olvasottak. Ez volt az utolsó, hogy hallgattam rá. :) A szűrőt használtan kaptam, és egyébként ő rakta össze nekem, de most már kezdek abban is kételkedni, hogy azt jól csinálta. :D Ennek is van egy sűrű szivacsa, viszont a tetején. És azt mondta, hogy elég azt néha kimosni, a kosarakat pedig csak kicsit megmozgatni, megrázogatni. De majd holnap megnézem, hogy pontosan hogy is van benne a sorrend, és akkor a szivacsot az aljára rakom. Vagy az másfajta szivacs és az a tetejére kell?
A szűrő csövére megérkezett a kosár, szóval legalább az ki van pipálva. :)
Szia!
Annyi igazság van benne, hogy egy komoly high tech növényes akváriumot nem lehet megoldani brutál szűrés nélkül, de axis viszonylatban esélytelen ilyenről beszélni. Egy axis szűrés mellett simán megmaradnak az igénytelenebb növények. Nézz csak rá Sendy akváriumára (http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=177)
Sendy
Sendy
HAC_6_versenykep.jpg (1.67 MiB) Megtekintve 13163 alkalommal
Nem kell brutál szűrésre gondolni, nála egy Eheim Experience 350 dolgozik csupán (bruttó 176 literre), illetve néha-néha egy Eheim Skimmer.

A tetején az utolsó szűrési réteg szinte kivétel nélkül mindenkinél a perlon vatta szokott lenni, ez egy fehér inkább vattára hasonlító anyag.
Alulra, érdemes egy sűrű (kék) szivacsot tenni, majd különböző biológiai felületeket vagy akinél szükséges kémiai anyagokat tőzeg, zeolit, aktív szén stb.
Majd a perlon vatta, amit minden felnyitáskor érdemes cserélni, ez szűri ki az utolsó legapróbb szennyeződéseket. A többi szűrőanyagot és a szivacsot valóban csak átlötybölni kell leszívott akváriumvízben kb. 6 havonta.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Julcsi
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.03.30. 15:21
Tartózkodási hely: Koroncó

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Julcsi »

Maya » 2015.11.21. 21:02 írta:
Julcsi » Tegnap, 23:47 írta:Köszi a választ. :) Örülök, hogy kiderült, hogy hülyeség ez a növényekhez erősebb szűrés kell dolog, ugyanis a műnövények nem igen tetszenek. Egyébként ezt olyan valaki mondta nekem, akinek jó pár akváriuma van. Kisebbek, nagyobbak. Szép is neki. De ezek szerint ettől függetlenül mondhat hülyeségeket. Igaz nem ez az első olyan kijelentése, aminek ellent mondanak itt a fórumon olvasottak. Ez volt az utolsó, hogy hallgattam rá. :) A szűrőt használtan kaptam, és egyébként ő rakta össze nekem, de most már kezdek abban is kételkedni, hogy azt jól csinálta. :D Ennek is van egy sűrű szivacsa, viszont a tetején. És azt mondta, hogy elég azt néha kimosni, a kosarakat pedig csak kicsit megmozgatni, megrázogatni. De majd holnap megnézem, hogy pontosan hogy is van benne a sorrend, és akkor a szivacsot az aljára rakom. Vagy az másfajta szivacs és az a tetejére kell?
A szűrő csövére megérkezett a kosár, szóval legalább az ki van pipálva. :)
Szia!
Annyi igazság van benne, hogy egy komoly high tech növényes akváriumot nem lehet megoldani brutál szűrés nélkül, de axis viszonylatban esélytelen ilyenről beszélni. Egy axis szűrés mellett simán megmaradnak az igénytelenebb növények. Nézz csak rá Sendy akváriumára (http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=177)
HAC_6_versenykep.jpg
Nem kell brutál szűrésre gondolni, nála egy Eheim Experience 350 dolgozik csupán (bruttó 176 literre), illetve néha-néha egy Eheim Skimmer.

A tetején az utolsó szűrési réteg szinte kivétel nélkül mindenkinél a perlon vatta szokott lenni, ez egy fehér inkább vattára hasonlító anyag.
Alulra, érdemes egy sűrű (kék) szivacsot tenni, majd különböző biológiai felületeket vagy akinél szükséges kémiai anyagokat tőzeg, zeolit, aktív szén stb.
Majd a perlon vatta, amit minden felnyitáskor érdemes cserélni, ez szűri ki az utolsó legapróbb szennyeződéseket. A többi szűrőanyagot és a szivacsot valóban csak átlötybölni kell leszívott akváriumvízben kb. 6 havonta.


Üdv,
Maya
Na, most én késtem a válasszal. Van vatta a tetején, de alatta szivacs is. Ami ilyen:http://aquafauna.hu/7930-large_default/ ... s-2-db.jpg Akkor ez menjen az aljára? Láttam belőle kéket is. Ez akkor az lehet, amit te is említettél? Egyik rekeszben kerámia gyűrűk vannak, másikban meg valami fekete rácsos kockák, amikre azt mondták, hogy aktív szén.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

Julcsi » 2015.12.08. 22:10 írta:
Maya » 2015.11.21. 21:02 írta:
Julcsi » Tegnap, 23:47 írta:Köszi a választ. :) Örülök, hogy kiderült, hogy hülyeség ez a növényekhez erősebb szűrés kell dolog, ugyanis a műnövények nem igen tetszenek. Egyébként ezt olyan valaki mondta nekem, akinek jó pár akváriuma van. Kisebbek, nagyobbak. Szép is neki. De ezek szerint ettől függetlenül mondhat hülyeségeket. Igaz nem ez az első olyan kijelentése, aminek ellent mondanak itt a fórumon olvasottak. Ez volt az utolsó, hogy hallgattam rá. :) A szűrőt használtan kaptam, és egyébként ő rakta össze nekem, de most már kezdek abban is kételkedni, hogy azt jól csinálta. :D Ennek is van egy sűrű szivacsa, viszont a tetején. És azt mondta, hogy elég azt néha kimosni, a kosarakat pedig csak kicsit megmozgatni, megrázogatni. De majd holnap megnézem, hogy pontosan hogy is van benne a sorrend, és akkor a szivacsot az aljára rakom. Vagy az másfajta szivacs és az a tetejére kell?
A szűrő csövére megérkezett a kosár, szóval legalább az ki van pipálva. :)
Szia!
Annyi igazság van benne, hogy egy komoly high tech növényes akváriumot nem lehet megoldani brutál szűrés nélkül, de axis viszonylatban esélytelen ilyenről beszélni. Egy axis szűrés mellett simán megmaradnak az igénytelenebb növények. Nézz csak rá Sendy akváriumára (http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=177)
HAC_6_versenykep.jpg
Nem kell brutál szűrésre gondolni, nála egy Eheim Experience 350 dolgozik csupán (bruttó 176 literre), illetve néha-néha egy Eheim Skimmer.

A tetején az utolsó szűrési réteg szinte kivétel nélkül mindenkinél a perlon vatta szokott lenni, ez egy fehér inkább vattára hasonlító anyag.
Alulra, érdemes egy sűrű (kék) szivacsot tenni, majd különböző biológiai felületeket vagy akinél szükséges kémiai anyagokat tőzeg, zeolit, aktív szén stb.
Majd a perlon vatta, amit minden felnyitáskor érdemes cserélni, ez szűri ki az utolsó legapróbb szennyeződéseket. A többi szűrőanyagot és a szivacsot valóban csak átlötybölni kell leszívott akváriumvízben kb. 6 havonta.


Üdv,
Maya
Na, most én késtem a válasszal. Van vatta a tetején, de alatta szivacs is. Ami ilyen:http://aquafauna.hu/7930-large_default/ ... s-2-db.jpg Akkor ez menjen az aljára? Láttam belőle kéket is. Ez akkor az lehet, amit te is említettél? Egyik rekeszben kerámia gyűrűk vannak, másikban meg valami fekete rácsos kockák, amikre azt mondták, hogy aktív szén.
Szia!

Na akkor mi is a sorrend? Van egy előszűrőd ez egy szivacs gondolom. Majd alulról felfelé, hogy jönnek a rétegek? Kerámia gyűrűk jók biológiai felületnek, viszont az aktív szént ki kéne venni és mással helyettesíteni. Teljesen felesleges állandóan bent lennie, az alábbi cikket tudom javasolni, ezért most nem részletezem: http://www.nigro.hu/2009/12/21/mi-fan-t ... aktivszen/ Csak szakaszosan és szükség szerint pl. gyógyszeres kezelés után szoktuk kizálag használni, illetve igény szerint.

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Julcsi
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.03.30. 15:21
Tartózkodási hely: Koroncó

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Julcsi »

Szia! Legalsó rekeszben a kerámia gyűrűk, fölötte lévő rekeszben az aktív szén, fölötte a szivacs, afölött pedig a vatta. Hozzáteszem az aktívszénben nem vagyok biztos, hogy az is. Nekem ez csak sima műanyagnak tűnik, de ismerősöm erősködött, hogy ez bizony aktív szén. De amit te is linkeltél, ott se úgy néz ki mint nekem. Így inkább küldök róla egy képet, és légyszi mondd meg, hogy mi ez. :D 2 cm-es kockák.
Csatolmányok
IMG_1921.JPG
IMG_1921.JPG (1.77 MiB) Megtekintve 13150 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Meleg a víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

Julcsi » 2015.12.13. 16:36 írta:Szia! Legalsó rekeszben a kerámia gyűrűk, fölötte lévő rekeszben az aktív szén, fölötte a szivacs, afölött pedig a vatta. Hozzáteszem az aktívszénben nem vagyok biztos, hogy az is. Nekem ez csak sima műanyagnak tűnik, de ismerősöm erősködött, hogy ez bizony aktív szén. De amit te is linkeltél, ott se úgy néz ki mint nekem. Így inkább küldök róla egy képet, és légyszi mondd meg, hogy mi ez. :D 2 cm-es kockák.
Szia!
Privátban írtam, mert itt kezd elhúzódni! :)

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
bogibereczki
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.05.20. 09:19

Új külső szűrő beszerzése

Hozzászólás Szerző: bogibereczki »

Sziasztok, szia Liquid!
Két drága aximnak szeretnék külső szűrőt, körülbelül 30e Ft-ig.
A jelenlegi akvárium méretei: 115 liter, 82×35×40cm

Kinéztem egy JBL CristalProfi e901-et http://www.greenaqua.hu/hu/jbl-cristalp ... szuro.html, töltettel a GreenAqua-nál 29490 Ft most.
Vannak ezzel tapasztalatok, megbízható? Gyári ajánlott akváriumméret: 90-300 l, így gondolom a mi 115 literesünk (ami nincs természetesen teljesen feltöltve) kompatibilis lenne ezzel? A jövőben szeretnénk 200-250 liter körülire cserélni az akváriumot, ahhoz esetleg ez még kényelmesen használható lenne?

Hasonló árban, teljesítményben mit ajánlanátok még?

Köszönettel,
Bogi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új külső szűrő beszerzése

Hozzászólás Szerző: Maya »

bogibereczki » Ma, 08:21 írta:Sziasztok, szia Liquid!
Két drága aximnak szeretnék külső szűrőt, körülbelül 30e Ft-ig.
A jelenlegi akvárium méretei: 115 liter, 82×35×40cm

Kinéztem egy JBL CristalProfi e901-et http://www.greenaqua.hu/hu/jbl-cristalp ... szuro.html, töltettel a GreenAqua-nál 29490 Ft most.
Vannak ezzel tapasztalatok, megbízható? Gyári ajánlott akváriumméret: 90-300 l, így gondolom a mi 115 literesünk (ami nincs természetesen teljesen feltöltve) kompatibilis lenne ezzel? A jövőben szeretnénk 200-250 liter körülire cserélni az akváriumot, ahhoz esetleg ez még kényelmesen használható lenne?

Hasonló árban, teljesítményben mit ajánlanátok még?

Köszönettel,
Bogi
Szia!

Ez a szűrő JBL CristalProfi e901 jelenleg nagyon jól elvinné a 115 l-est, 120 lityós tenyészlakban én is egy 900l/h üzemeltetek ami valljuk be szűrőanyagokkal megtömve már korántsem az a lendület/teljesítmény, de kiegészítve levegőztetéssel elpötyög, oda kell figyelni a rendszeres 3-4 havonta történő takarításra. Ha nagyobbra váltanál nehezen bírná, nem tudná a kellő mennyiségben átforgatni a vizet és bizony kell a baktériumkultúrának is hely, egy nagyobbhoz én már minimum Ehem Exp. 350 erősségűt használnék ami elpötyögne. A Eheim Ecco Pro-m és az Exp. között ég és föld a különbség, nagyon hasonlóak az értékeik (pl. l/h szempontból) viszont míg az egyik alig csobog a másik kiviszi az akvárium üvegét, mindkettő szűrőanyaggal megtömve.

Még Tetra Tetratec EX 1200 tudom ajánlani ami elvinné a nagyobb akváriumot is.

JBL szűrők nincsenek valami jó helyen minőségileg/értékelésben, de kellő odafigyeléssel használható. Nem lesz a legcsendesebb, lesz egy bizonyos zúgása/morajlása, a tömítésre pedig kifejezetten sok figyelmet fordítanék mert elmondások alapján szereti felmondani a szolgálatot és elárasztani a lakást. Ha mindenképpen ilyen szűrőket keresel szerintem most az emag-on lesznek akcióban.

Első külső szűrőmnél még én is meghatároztam egy összeghatárt, később szidtam magam, mert egy kicsivel többért sokkal jobbat kaphattam volna, természetesen később vettem, aztán pedig ismételten ott találtam magam, hogy megint csak egy picit kéne rákölteni, ezért megvettem, tehát így lesznek az embernek egyre nagyobb és drágább szűrői, de akkor bele kellett esnem a saját hibámba. Volt vízminőségromlás, mérgezés és küszködés a beindítással, takarítással.

Nem neked szól, de jó ha látja mindenki a fórumon. Amikor összeghatárokról beszélünk sokan meglepődnek hogy 5-10e forintért nem kapsz új külső szűrőt. Tehát mindenki olyan fajta állatot válasszon magának ami belefér a pénztárcájába, így nem később kell meglepődni a felmerülő költségeken. Tartanék én oroszlánt is szívesen...de annyi husikát megfizetni...

Szerintem maguk a töltetekről is érdemes gondolkozni a későbbiekben, vannak kifejezetten csodatévők és használhatatlan átverések.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Külső szűrő tapasztalt érdekelne, kiszemelt van, de egyszer szeretnék venni :D

https://abc-zoo.hu/4765-jbl-cristalprof ... nline.html

Köszönöm szépen!
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

sirrra » 2016.11.26. 16:54 írta:Külső szűrő tapasztalt érdekelne, kiszemelt van, de egyszer szeretnék venni :D

https://abc-zoo.hu/4765-jbl-cristalprof ... nline.html

Köszönöm szépen!
Visszaolvastam, pont előttem kérdezte egy tag, így a kérdés felesleges is volt.
JBL kukázva, Eheim a kiszemelt.
120 literes akvárium és marad is ennyi.
Az Eheim ecco pro szűrőit néztem. Elvileg már a legkisebb a 130 -as elég lenne, de lehet célszerű lenne a 200 as, ami 200 literig jó. A 300 literig szűrőt, már erősnek érzem. Nem szeretném ha nagyon erős lenne a vízmozgás, ezért variálok, hogy 130-as vagy 200-as.
Kérdeztem szakboltot is, ott a kisebbet ajánlották, kérdeztem akvarisztikában jártas ismerőst, ő egyértelműen azt tanácsolta hogy a 200-as kellene. Most jó lenne olyan megerősítés valakitől, aki axiban jártas.
Köszi előre is. Kata
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: Maya »

sirrra » Ma, 07:50 írta:
sirrra » 2016.11.26. 16:54 írta:Külső szűrő tapasztalt érdekelne, kiszemelt van, de egyszer szeretnék venni :D

https://abc-zoo.hu/4765-jbl-cristalprof ... nline.html

Köszönöm szépen!
Visszaolvastam, pont előttem kérdezte egy tag, így a kérdés felesleges is volt.
JBL kukázva, Eheim a kiszemelt.
120 literes akvárium és marad is ennyi.
Az Eheim ecco pro szűrőit néztem. Elvileg már a legkisebb a 130 -as elég lenne, de lehet célszerű lenne a 200 as, ami 200 literig jó. A 300 literig szűrőt, már erősnek érzem. Nem szeretném ha nagyon erős lenne a vízmozgás, ezért variálok, hogy 130-as vagy 200-as.
Kérdeztem szakboltot is, ott a kisebbet ajánlották, kérdeztem akvarisztikában jártas ismerőst, ő egyértelműen azt tanácsolta hogy a 200-as kellene. Most jó lenne olyan megerősítés valakitől, aki axiban jártas.
Köszi előre is. Kata
120 literes tenyészakváriumba, ahol minimális a berendezés használok Eheim Ecco Pro 300-ast, nagyon egyszerű gépezet és ereje mint a lepkefing. Tehát pont elpötyög vele a 120 l-es akvárium, de ennél többet nem bírna. A 130-as és a 200-as is olyan lenne, mint egy kínai belső szűrő. Szűrőanyagok tekintetnében a fele kuka, a MechPro (fekete műanyagdarabok), helyett érdemesebb bele szivacsot tenni legalulra. A SubstratPro és BioMech ideális lesz, perlon vattából érdemes hozzá még egy nagy zacskót venni. Nekem anno garanciálisan lett fejcseréje, sajnos a motorba valami megadta magát az első 1 év után. Viszont mióta cserélték rendesen működik, a műanyag fedél csatolást nem érzem életbiztosításnak (néha úgy érzem majd eltörik 1-1 visszazárásnál). Ez egy nagyon régi modell, ennél fogva nem szabad tőle túl sokat várni. Ha infókat szeretnél mindenképpen ez az oldalt ajánlom: http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-2036-e ... 0wod8H4BZQ Nem véltlenül van írva 60 L-ig, ezért mondom, hogy viszonylag elpötyög vele egy 120 literes, maximum nem telepíteném agyon. A forgatása mondjuk úgy, hogy csúnyán vissza tud esni, hiszen van emelőmagasság és megvan tömve szűrőanyagokkal, tehát jó ha a leírásban szereplő felét teljesíti. Összességében meg vagyok vele elégedve (valamire jó), ha ezt választod, lesz majd némely tanácsom a beindításra. :) Ha tervezel nagyobb akváriumot akkor viszont nem ajánlanám.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

120 literes tenyészakváriumba, ahol minimális a berendezés használok Eheim Ecco Pro 300-ast, nagyon egyszerű gépezet és ereje mint a lepkefing. Tehát pont elpötyög vele a 120 l-es akvárium, de ennél többet nem bírna. A 130-as és a 200-as is olyan lenne, mint egy kínai belső szűrő.
Üdv,
Maya
Őszintén szólva most nézegetek, mint hal a szatyorba. Most akkor ez konkrétan vásárló megtévesztése és hasonló finomságok? 60 és 300 liter között azért még van pár liter, hogy az egyik tájékoztatás szerint 300 literhez jó a Pro 300-as, a másik szerint 60 !
Még azt az ember kisakkozza, hogy az adott infó szerint érdemes inkább egyel nagyobbat vásárolni, de hogy ennyire megtévesztő, az botrányos.
Ennek alapján kínálja eladásra egy viszonteladó, és ad információt, tanácsot, hogy melyiket is válassza a vevő.
Az az igazság a "valamire jó"-hoz számomra drága mutatvány. Tudom, hogy drága az axizás, a kutya is és más állat is ha jól akarunk valamit, de ez azért gáz.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: Maya »

sirrra » Ma, 11:02 írta:
120 literes tenyészakváriumba, ahol minimális a berendezés használok Eheim Ecco Pro 300-ast, nagyon egyszerű gépezet és ereje mint a lepkefing. Tehát pont elpötyög vele a 120 l-es akvárium, de ennél többet nem bírna. A 130-as és a 200-as is olyan lenne, mint egy kínai belső szűrő.
Üdv,
Maya
Őszintén szólva most nézegetek, mint hal a szatyorba. Most akkor ez konkrétan vásárló megtévesztése és hasonló finomságok? 60 és 300 liter között azért még van pár liter, hogy az egyik tájékoztatás szerint 300 literhez jó a Pro 300-as, a másik szerint 60 !
Még azt az ember kisakkozza, hogy az adott infó szerint érdemes inkább egyel nagyobbat vásárolni, de hogy ennyire megtévesztő, az botrányos.
Ennek alapján kínálja eladásra egy viszonteladó, és ad információt, tanácsot, hogy melyiket is válassza a vevő.
Az az igazság a "valamire jó"-hoz számomra drága mutatvány. Tudom, hogy drága az axizás, a kutya is és más állat is ha jól akarunk valamit, de ez azért gáz.
GreenAqua főként növényes akvarisztikában van otthon, amely valóban más világ, de én is közel igazat adok nekik, így ismerve a szűrőt.
Egyébként ameddig meg nem jött anno az Eheim Exp 350 (és Eheim Prof 3 szűrőm), addig néhány napig a 300 literesbe ez az EccoPro volt használva. Nem bírta, nagyon nem. Tehát van egy 150 cm hosszú akvárium, ahol látványosan a vízfelszín mozgását 60 cm-ig nyomja el, tehát konkrétan a 300 literes akvárium felébe van bármiféle vízmozgatás a szűrésről ne is beszéljünk...az óránkénti vízforgatásról pláne.
A valamire jót úgy értettem, hogy ódákat nem fogok róla zengeni, mint Eheim Experience vagy Professionel sorozatokról (amik életem csúcspontjai), de ekkora akváriumban 120 literben pont elvégzi a dolgát. Szűr, vízforgatás elégséges, mellé még szoktam légpumpát használni. Még a Tetra EX 1200 jutott eszembe, még az is egy tűrhető gépezet, csak nem tudom most milyen árban mozog. 4 éve használoma az EccoPro-mat, túl sok problémám nem volt vele, csupán annyi karbantartás mint bármely külső szűrővel, elinte nagyon szépen dolgozik, aztán ahogy telnek a hónapok és koszolódik, tömődik el mindenhol, nagyon csúnyán visszaesik a teljesítménye, évek óta tartó használattól pedig gyengül a motorja. Évente tartok egy nagy karbantartást, csőcserével, amikor minden csatlakozóját kitisztítom, ezt nagyon meg szokta hálálni. Konkrétan ha nem akarsz nagyobb akváriumot, akkor ez is el fogja vinni.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Hát egyelőre most csalódott vagyok. Csak azért, hogy egy külső szűrő legyen és "eltöszörgjön" azért nem 30 ezer forintot, de 10 forintot sem adnék.
Ha valóban azt tudná, amit írtak, nem is gondolkodnék tovább, akkor egye kukac ha 30 akkor 30, de akkor olyan is legyen.
Még jó, hogy nem kapkodtam el a vásárlást.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: Maya »

sirrra » 2016.11.29. 15:43 írta:Hát egyelőre most csalódott vagyok. Csak azért, hogy egy külső szűrő legyen és "eltöszörgjön" azért nem 30 ezer forintot, de 10 forintot sem adnék.
Ha valóban azt tudná, amit írtak, nem is gondolkodnék tovább, akkor egye kukac ha 30 akkor 30, de akkor olyan is legyen.
Még jó, hogy nem kapkodtam el a vásárlást.
Én ajánlanám nagyon az Eheim Experience sorozatokat abból is a kisebbeket 150 (határeset) vagy 250-et. Ami még talán jó lehet.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Zsolti
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.08.31. 19:32

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: Zsolti »

Maya » Ma, 09:06 írta:
sirrra » 2016.11.29. 15:43 írta:Hát egyelőre most csalódott vagyok. Csak azért, hogy egy külső szűrő legyen és "eltöszörgjön" azért nem 30 ezer forintot, de 10 forintot sem adnék.
Ha valóban azt tudná, amit írtak, nem is gondolkodnék tovább, akkor egye kukac ha 30 akkor 30, de akkor olyan is legyen.
Még jó, hogy nem kapkodtam el a vásárlást.
Én ajánlanám nagyon az Eheim Experience sorozatokat abból is a kisebbeket 150 (határeset) vagy 250-et. Ami még talán jó lehet.


Üdv,
Maya
Bocs, hogy én is beleszólok csak kb 2 hónapja mentem keresztül pont ugyan ezen és én is a lányokat kérdezgettem ugyanilyen kérdésekkel. Akkor végül inkább költöttem többet és vettem egy az általuk javasol Experience 350-et a 160as akváriumhoz, ami természetesen tökéletesen működik. Nagyobb jelentést nem tudok róla mondani, de utólag jobban jártam, mint ha vettem volna egy kisebbet vagy olcsóbbat, pedig elhiheted, hogy keresgéltem a kompromisszumokat :)

A fentebbi dologhoz, hogy szaktanácsadó javasolta. Nekem a GreenAquanál ezt javasolták vagy az Oase-t, míg a kisállatboltomban azt mondták, hogy ekkora szűrővel mit akarok, simán lehet szűrni belsővel is axikat, szóval ilyen emberekre ne hallgass.

Túl nagy szűrőt nem tudsz venni, én is meglepődtem első nap, hogy milyen erős a vízforgatás, akkor idegeltem is magam, mert csak úgy repkedett az állatok haja meg néha ők maguk is, azóta eltelt 2 hónap és teljesen jó a vízmozgás, ennyi idő míg beáll kb a cucc. Lényeg a lényeg, hogy inkább nagyobbat vegyél mint kisebbet.

Másik dolog, amit még hozzáfűznék, hogy ilyen árfekvésű terméknél szerintem vedd figyelembe azt is, hogy honnan veszed, gondolok itt arra, hogy konkrétan nem ismerem az abc-zoo-t, talán egyszer rendeltem valami kisebb dolgot tőlük, de lehetséges, hogy bonyolult lenne esetleges probléma során a garanciázás, pontosan emiatt vettem én anno a GA-tól.

Csak segítségnek szántam amit írtam, nem okoskodásnak, plusz irgalmatlan mennyiségű dolgot elolvastam ebben a témában a saját nyomorom leküzdése érdekében, aminek az lett a vége, hogy megvettem azt, amit a lányok mondtak a beszélgetésünk 3. mondatában. :)
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Én ajánlanám nagyon az Eheim Experience sorozatokat abból is a kisebbeket 150 (határeset) vagy 250-et. Ami még talán jó lehet.


Üdv,
Maya
Azokat néztem most. Olvasgatok is. Előbb utóbb az eldöntendőből eldöntött lesz, mert ez a jelenlegi nem megfelelő állapot.
Köszi szépen!
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Zsolti » Ma, 11:46 írta:
Maya » Ma, 09:06 írta:
sirrra » 2016.11.29. 15:43 írta:Hát egyelőre most csalódott vagyok. Csak azért, hogy egy külső szűrő legyen és "eltöszörgjön" azért nem 30 ezer forintot, de 10 forintot sem adnék.
Ha valóban azt tudná, amit írtak, nem is gondolkodnék tovább, akkor egye kukac ha 30 akkor 30, de akkor olyan is legyen.
Még jó, hogy nem kapkodtam el a vásárlást.
Én ajánlanám nagyon az Eheim Experience sorozatokat abból is a kisebbeket 150 (határeset) vagy 250-et. Ami még talán jó lehet.


Üdv,
Maya
Bocs, hogy én is beleszólok csak kb 2 hónapja mentem keresztül pont ugyan ezen és én is a lányokat kérdezgettem ugyanilyen kérdésekkel.
Én köszönöm, hogy beleszólsz. A megerősítés és a plusz infó mindig jól jön. Főleg nekem, mert nem szeretnék a saját káromon a hülyeségemből tanulni, hogy az ixedik szűrő után is mellényúlok, mert képes vagyok rá. Iszonyú nagy a véleménykülönbség állatkereskedésben, akvarisztikában dolgozók, áruházak ( "mindeneladó :D ), és a tapasztalatból beszélő állattartók között. Nem egy emberrel, boltban dolgozóval beszéltem. A nem kell szűréstől egészen idáig, amiről itt beszélünk. Abc-zooval nem volt gondom, igaz az akvárium szekrény jött onnan, és minden csavar a dobozban volt, de a netes rendelés 90%-a az utóbbi időben botrányos. Hiányos, sérült, nem az van a csomiban. Személyes meghozatal lesz a boltba ebből :D Emag remélem a tesztet és az előkészítőt küldi, abból csak nem hagynak ki semmit :D
Avatar
Zsolti
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.08.31. 19:32

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: Zsolti »

sirrra » 53 perccel ezelőtt írta:
Én köszönöm, hogy beleszólsz. A megerősítés és a plusz infó mindig jól jön. Főleg nekem, mert nem szeretnék a saját káromon a hülyeségemből tanulni, hogy az ixedik szűrő után is mellényúlok, mert képes vagyok rá. Iszonyú nagy a véleménykülönbség állatkereskedésben, akvarisztikában dolgozók, áruházak ( "mindeneladó :D ), és a tapasztalatból beszélő állattartók között. Nem egy emberrel, boltban dolgozóval beszéltem. A nem kell szűréstől egészen idáig, amiről itt beszélünk. Abc-zooval nem volt gondom, igaz az akvárium szekrény jött onnan, és minden csavar a dobozban volt, de a netes rendelés 90%-a az utóbbi időben botrányos. Hiányos, sérült, nem az van a csomiban. Személyes meghozatal lesz a boltba ebből :D Emag remélem a tesztet és az előkészítőt küldi, abból csak nem hagynak ki semmit :D
Szerintem az egész csak attól függ amúgy mennyi pénzt szánsz rá. Ha ez nem akadály akkor Eheimet vegyél, ha ennél olcsóbb kell akkor meg vedd meg a Tetra ex800at. Ennél nem igazán érdemes szerintem ilyen komoly és hosszútávú berendezésnél lejjebb adni, utólag tapasztalva és átgondolva örülök, hogy a drágábbat vettem. Nem mellesleg ez a két szűrő szerintem még bőven elvisz egy másfélszer ekkora akváriumot is mint amihez neked kell, tehát ha váltanál később akkor nem kell cserélni.

Furcsa de még nem volt említve egyébként a szűrőanyag, amit kapsz a szűrőhöz. A Tetránál ugye azzal kezded, hogy az egészet kb a szemétbe öntöd és ráköltesz kb 10ezret a szűranyagra (viszont ide tudok ajánlani egy oldalt, ahol még mindig kapsz hozzá 2 L Mátrix Tropot, ami szerintem, meg amit róla olvastam bőven jó biológia szűrőanyag - így kerül 27.600 Ft-ba). Eheimnél meg ugye kapsz hozzá 2 l Substratot, mondjuk az exp350-hez, amit én is használok, aminek az ára 40ezer most GA-nál. Minőségben biztos az Eheim a jobb, de gondolom ha rendesen ápolod a Tetrát, akkor azzal se lesz baj (itt azt olvastam, hogy a fejtömítés szokott elöregedni, ha ugye szilikonozod vagy vazelinezed akkor ez nem probléma, bár ezt minden szűrőnél csinálni kell).
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Szűrő választás

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Szerintem az egész csak attól függ amúgy mennyi pénzt szánsz rá.
25-30 közé tettem, de inkább megvárom, míg felmegy magasabbra az összeg. A kis Eheim-ek nem jók, tehát csak pénzkidobás, így marad amit ti mondtatok és egy kicsi türelem még.
Csak Eheim-et veszek, ebben az egyben több megerősítést kaptam, külsö, belső szűrésben is.
Tigrics
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.03.25. 17:47

Milyen szűrőt vegyek?

Hozzászólás Szerző: Tigrics »

Hello. Az lenne a kérdésem hogy egy körülbelül 90x40-50cm alapterületű és 25-30cm magasságig megtöltött aksiba milyen szűrőt vegyek? Nem vagyok lusta utána nézni, már mindenhol kerestem hogy mi alapján kell választani, de nem lettem okosabb. Nézegettem a külső szűrőket, de fogalmam sincs hogy melyik lenne megfelelő. Ha nem gond le tudnád/tudnátok írni hogy miből (szűrő,porlasztó stb.) melyikek a legjobb modellek? Annyit kérnék hogy ne a legdrágább legyen. Előre is köszönöm.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Milyen szűrőt vegyek?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Tigrics » 25 perccel ezelőtt írta:Hello. Az lenne a kérdésem hogy egy körülbelül 90x40-50cm alapterületű és 25-30cm magasságig megtöltött aksiba milyen szűrőt vegyek? Nem vagyok lusta utána nézni, már mindenhol kerestem hogy mi alapján kell választani, de nem lettem okosabb. Nézegettem a külső szűrőket, de fogalmam sincs hogy melyik lenne megfelelő. Ha nem gond le tudnád/tudnátok írni hogy miből (szűrő,porlasztó stb.) melyikek a legjobb modellek? Annyit kérnék hogy ne a legdrágább legyen. Előre is köszönöm.
Szia!

Ha jól számolom (agyhalott vagyok már egész nap melóztam) akkor ez 135 liternyi vizet jelent. Ehhez egy Eheim Experince 350 vagy egy OASE 200 OASE 350 szűrőt ajánlanék. OASE szűrőt személy szerint még nem próbáltuk, de nagyon jókat hallunk róla és amit láttunk eddig belőle az Eheim vagy jobb minőséget tükröz. Méretei alapján elvileg jó az OASE 200 is, de nem ismerem a nyomóerejét és a csőátmérőt. Eheim exp 350 nagyjából 70-80 cm-ig tud elnyomni a víz felszínén hullámzást. OASE 350 viszont lehet hogy túl erőset nyom. Greenaquas srácoknál érdemes érdeklődni, hogy milyen messzire nyom el, vagy egy exp 350-hez képest mekkora az ereje a 200-asnak. Nem fognak átverni. Ha nagyjából tudja amit az exp 350 akkor az OASE 200 lényegesen olcsóbb beruházás és mátrix szűrőanyagot adnak hozzá. Eheimet ha nem sürgős akkor a fisch.hu weblapon szokták évente kétszer durán leárazni. Esőztetővel vagy lily pipe (ne vedd meg, gyártsd le házilag) az ideális oxigénbeoldás szempontjából. Hűtés szempontjából az esőztető jobb, mert a hullámokon jobban párolog az akvárium.

A többi olcsóbb szűrő utánzat, kínai, gagyi, vagy folyhat, gagyi szűrőanyag van benne, nem éri meg mert mire megveszed a szűrőanyagot többre jössz ki, eheimre a gyártás befejezése után még 10 év alkatrész biztosítás van. Sokan esküdnek a tetra szűrőire, míg másoknál az O-gyűrű elengedett és elfolyt a víz... ez valahol részben vallási kérdés, ki mire esküszik... én három eheim szűrő után elégedett vagyok vele, nem mondom hogy apró tervezési kényelmi dolgok nem hiányoznak, de a működése hibátlan. Eheimnél egyre kell figyelni, a lefogatópántból a vásárláskor kérj egyet pótba. Nem drága, de eltörhet, műanyag. 5 év alatt 1 tört le három szűrő 12 pántjából, de az az egy kb az első szétszedéskor, szóval anyaghiba volt. Szilikont is kell venni, mert nem sok az amit adnak hozzá. A tömítéseket, illesztéseket kenni kell, ha sokáig akarod használni. A kerámiatengelynek is jót tesz.

Szűrőanyag: szivacs előszűrőnek, biológiai szűrőanyag(eheim substratja jó - sima a jobb, nem a pro -, seechem mátrix mégjobb, többit felejtsd el), perlon vatta (márka mindegy) finomszemcsére. Spec anyagok is vannak pl: szat gyanta, purigen, aktív szén stb... igény szerint.

Baktérium kultúra: ADA - Green bacter kötelező! Megéri minden cseppjét.

Porlasztót is kérdezted, de az egy külön témakör. Az légpumpa és porlasztó.
Légpumpából csak eheim eheim eheim, mert zajmániás vagyok, nem bírom ha valami kerepel, az eheim 100 pedig szinte hangtalan 3 évig, utána halkan elkezd zörögni. Elvileg van még csendes fajta, de személy szerint nem ismerem őket, boltban anno ez volt a leghalkabb, mindet bedugattam meghallgatni :D
Porlasztó: Greenaquaban van Sander (néha más boltokban is kapni, de akkor látod hogy importör GA) nevű fa porlasztó. A legjobb. Felejtsd el a többi márkájút, vagy kerámia vagy mittommi... végigpróbáltam az összeset, ez tuti! Igaz mivel fából van, fél évente sajnos cserélni kell.

Van még egy másik lehetőség légpumpára, igaz ennek van kicsi hangja.https://goo.gl/photos/Cp4Y2ewuZEkwKoGa8 Olcsóbb, és apró bubikat csinál, de van hangja.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Tigrics
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.03.25. 17:47

Re: Milyen szűrőt vegyek?

Hozzászólás Szerző: Tigrics »

Sendy » Ma, 18:56 írta:
Tigrics » 25 perccel ezelőtt írta:Hello. Az lenne a kérdésem hogy egy körülbelül 90x40-50cm alapterületű és 25-30cm magasságig megtöltött aksiba milyen szűrőt vegyek? Nem vagyok lusta utána nézni, már mindenhol kerestem hogy mi alapján kell választani, de nem lettem okosabb. Nézegettem a külső szűrőket, de fogalmam sincs hogy melyik lenne megfelelő. Ha nem gond le tudnád/tudnátok írni hogy miből (szűrő,porlasztó stb.) melyikek a legjobb modellek? Annyit kérnék hogy ne a legdrágább legyen. Előre is köszönöm.
Szia!

Ha jól számolom (agyhalott vagyok már egész nap melóztam) akkor ez 135 liternyi vizet jelent. Ehhez egy Eheim Experince 350 vagy egy OASE 200 OASE 350 szűrőt ajánlanék. OASE szűrőt személy szerint még nem próbáltuk, de nagyon jókat hallunk róla és amit láttunk eddig belőle az Eheim vagy jobb minőséget tükröz. Méretei alapján elvileg jó az OASE 200 is, de nem ismerem a nyomóerejét és a csőátmérőt. Eheim exp 350 nagyjából 70-80 cm-ig tud elnyomni a víz felszínén hullámzást. OASE 350 viszont lehet hogy túl erőset nyom. Greenaquas srácoknál érdemes érdeklődni, hogy milyen messzire nyom el, vagy egy exp 350-hez képest mekkora az ereje a 200-asnak. Nem fognak átverni. Ha nagyjából tudja amit az exp 350 akkor az OASE 200 lényegesen olcsóbb beruházás és mátrix szűrőanyagot adnak hozzá. Eheimet ha nem sürgős akkor a fisch.hu weblapon szokták évente kétszer durán leárazni. Esőztetővel vagy lily pipe (ne vedd meg, gyártsd le házilag) az ideális oxigénbeoldás szempontjából. Hűtés szempontjából az esőztető jobb, mert a hullámokon jobban párolog az akvárium.

A többi olcsóbb szűrő utánzat, kínai, gagyi, vagy folyhat, gagyi szűrőanyag van benne, nem éri meg mert mire megveszed a szűrőanyagot többre jössz ki, eheimre a gyártás befejezése után még 10 év alkatrész biztosítás van. Sokan esküdnek a tetra szűrőire, míg másoknál az O-gyűrű elengedett és elfolyt a víz... ez valahol részben vallási kérdés, ki mire esküszik... én három eheim szűrő után elégedett vagyok vele, nem mondom hogy apró tervezési kényelmi dolgok nem hiányoznak, de a működése hibátlan. Eheimnél egyre kell figyelni, a lefogatópántból a vásárláskor kérj egyet pótba. Nem drága, de eltörhet, műanyag. 5 év alatt 1 tört le három szűrő 12 pántjából, de az az egy kb az első szétszedéskor, szóval anyaghiba volt. Szilikont is kell venni, mert nem sok az amit adnak hozzá. A tömítéseket, illesztéseket kenni kell, ha sokáig akarod használni. A kerámiatengelynek is jót tesz.

Szűrőanyag: szivacs előszűrőnek, biológiai szűrőanyag(eheim substratja jó - sima a jobb, nem a pro -, seechem mátrix mégjobb, többit felejtsd el), perlon vatta (márka mindegy) finomszemcsére. Spec anyagok is vannak pl: szat gyanta, purigen, aktív szén stb... igény szerint.

Baktérium kultúra: ADA - Green bacter kötelező! Megéri minden cseppjét.

Porlasztót is kérdezted, de az egy külön témakör. Az légpumpa és porlasztó.
Légpumpából csak eheim eheim eheim, mert zajmániás vagyok, nem bírom ha valami kerepel, az eheim 100 pedig szinte hangtalan 3 évig, utána halkan elkezd zörögni. Elvileg van még csendes fajta, de személy szerint nem ismerem őket, boltban anno ez volt a leghalkabb, mindet bedugattam meghallgatni :D
Porlasztó: Greenaquaban van Sander (néha más boltokban is kapni, de akkor látod hogy importör GA) nevű fa porlasztó. A legjobb. Felejtsd el a többi márkájút, vagy kerámia vagy mittommi... végigpróbáltam az összeset, ez tuti! Igaz mivel fából van, fél évente sajnos cserélni kell.

Van még egy másik lehetőség légpumpára, igaz ennek van kicsi hangja.https://goo.gl/photos/Cp4Y2ewuZEkwKoGa8 Olcsóbb, és apró bubikat csinál, de van hangja.

Üdv:
Sendy
akkor ha jól értem a porlasztó a légpumpára megy? vagy semmi közük egymáshoz? Az OASE filtosmart 200 szűrőt néztem ki, majd még utána kérdezek. Köszönöm a válaszod!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Milyen szűrőt vegyek?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Tigrics » 35 perccel ezelőtt írta: akkor ha jól értem a porlasztó a légpumpára megy? vagy semmi közük egymáshoz? Az OASE filtosmart 200 szűrőt néztem ki, majd még utána kérdezek. Köszönöm a válaszod!
Porlasztó a légpumpa vége ami kicsi bubit csinál. Ezek együtt járnak.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Milyen szűrőt vegyek?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sendy » 2017.03.25. 20:57 írta:
Tigrics » 35 perccel ezelőtt írta: akkor ha jól értem a porlasztó a légpumpára megy? vagy semmi közük egymáshoz? Az OASE filtosmart 200 szűrőt néztem ki, majd még utána kérdezek. Köszönöm a válaszod!
Porlasztó a légpumpa vége ami kicsi bubit csinál. Ezek együtt járnak.
Miért a Mátrix? Ezért:
https://www.facebook.com/greenaqua/phot ... =3&theater
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
britt
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.06.01. 14:11
Tartózkodási hely: Nudapest
Kapcsolat:

Szivacs helyére szén...?

Hozzászólás Szerző: britt »

Helló!
A kérdésem, hogy egy szivacsos szűrőbe (AqaEl Fan1) csak szivacsot lehet (szabad) rakni, vagy mást is lehet alkalmazni.
Arra gondolok, hogy a szivacs helyére lehet-e mondjuk aktív szén darabkákat szórni, vagy ez így teljesen rossz ötlet?
Köszi.
------
britt
------
britt
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.06.01. 14:11
Tartózkodási hely: Nudapest
Kapcsolat:

Milyen teljesítményű szűrő kell?

Hozzászólás Szerző: britt »

Sziasztok!
Olvasgatom a fórumot, de nem találok "egyenletet" az akvárium mérete/űrtartalma alapján alkalmazandó szűrő teljesítménye között.
Tudtok segíteni egy elméleti példán keresztül?
Mondjuk lenne egy 100 cm hosszú, 60 cm széles és 45 cm magas akvárium. Milyen teljesítményű/vízforgatású szűrő lenne az ideális ehhez?

(És egy plusz kérdés: ha kevés növény lenne benne, akkor kellene ehhez a mérethez plusz levegőporlasztó?)

Előre is köszi a segítséget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2017.07.19. 22:44-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
------
britt
------
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Milyen teljesítményű szűrő kell?

Hozzászólás Szerző: Maya »

britt » Tegnap, 10:25 írta:Sziasztok!
Olvasgatom a fórumot, de nem találok "egyenletet" az akvárium mérete/űrtartalma alapján alkalmazandó szűrő teljesítménye között.
Tudtok segíteni egy elméleti példán keresztül?
Mondjuk lenne egy 100 cm hosszú, 60 cm széles és 45 cm magas akvárium. Milyen teljesítményű/vízforgatású szűrő lenne az ideális ehhez?

(És egy plusz kérdés: ha kevés növény lenne benne, akkor kellene ehhez a mérethez plusz levegőporlasztó?)

Előre is köszi a segítséget!
Szia!

Biztos leírtuk valahol, de összefoglaló cikk nincs róla.
A szűrő teljesítménye akkora legyen, hogy legalább óránként 4x átforgassa a teljes vízmennyiséget, ezen felül minél nagyobb belső térfogattal rendelkezzen pl. 3-5 liter, lehetőség szerint legyen 2-3 elválasztható rekesze a biológiai és kémia szűréshez, emellett ideális ha rendelkezik előszűrővel és esőztetővel. Amire figyelni kell, hogy a gyári liter per óra teljesítmény nagyon-nagyon csalóka, ezen adatokat szűrőtöltetek nélkül (ellenállás nélkül) és emelőmagasság nélkül mérik, tehát a gyári adatok felét, ha produkálja rendeltetés szerűen egy szűrő.

Ezt a honlapot javaslom, mert náluk valósághűen vannak kiírva, hogy milyen szűrőt mekkora akváriumhoz ajánlják:
http://www.greenaqua.hu/

Egy adott 270 literes akváriumhoz, legalább egy 1200 l/h szűrő kell és és minél több légpumpára köthető szűrőszivacs, ha még ez sem viszi el a terhelést, bármilyen áramoltató szűrő kellene még bele. Személy szerint Eheim és Oase márkákat javaslok.

Ha kevés növény van pláne kellene levegőztető, növények hasznos munkáját pótolni kell pláne ekkora akvárium esetében. Növények esetében is kell a megtámogatás, kivétel a teljesen növénnyel betelepített akvárium, a többi esetben pótolni kell az éjszaka a növények által elfogyasztott oxigén mennyiséget is, ekkora akvárium esetében nem kerülhető meg a légpuma. Ha szereted magad és szeretsz aludni kizárólag Eheim márkát választasz. Nem hallani, hogy működik, emellett elég hosszú a garanciális ideje.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szivacs helyére szén...?

Hozzászólás Szerző: Maya »

britt » 2017.06.12. 13:41 írta:Helló!
A kérdésem, hogy egy szivacsos szűrőbe (AqaEl Fan1) csak szivacsot lehet (szabad) rakni, vagy mást is lehet alkalmazni.
Arra gondolok, hogy a szivacs helyére lehet-e mondjuk aktív szén darabkákat szórni, vagy ez így teljesen rossz ötlet?
Köszi.
Szia!

Mint említettem ez a szűrő ezzel a nevetséges térfogattal annyit ér mint halottnak a csók. Nem lesz egy gyufásdoboznál nagyobb felülete akármit teszel bele. A szivacson kívül a legjobb felület az alábbi anyag lenne: http://www.greenaqua.hu/hu/seachem-matr ... liter.html
"A Matrix™ egy porózus szervetlen anyag 10mm-es szemcsemérettel. Minden liter Seachem Matrix™ szűrőanyag kb. 700nm felületű szűrőközegnek felel meg"

Aktív szenet nem szoktunk használni axik esetében, túl sok mindent von ki a vízből, beoldott tápot, tápanyagokat. Kizárólag gyógyszeres kezelés után javasolt az aktív szén használata így megköti a gyógyszermaradékokat/parazita fertőzöttség esetén is használható, egyébiránt többet árt mint használ. Inkább valami jó biológia töltőanyagot javasolok.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
britt
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.06.01. 14:11
Tartózkodási hely: Nudapest
Kapcsolat:

Re: Milyen teljesítményű szűrő kell?

Hozzászólás Szerző: britt »

Maya » Tegnap, 22:56 írta:
britt » Tegnap, 10:25 írta:Sziasztok!
Olvasgatom a fórumot, de nem találok "egyenletet" az akvárium mérete/űrtartalma alapján alkalmazandó szűrő teljesítménye között.
Tudtok segíteni egy elméleti példán keresztül?
Mondjuk lenne egy 100 cm hosszú, 60 cm széles és 45 cm magas akvárium. Milyen teljesítményű/vízforgatású szűrő lenne az ideális ehhez?

(És egy plusz kérdés: ha kevés növény lenne benne, akkor kellene ehhez a mérethez plusz levegőporlasztó?)

Előre is köszi a segítséget!
Szia!

Biztos leírtuk valahol, de összefoglaló cikk nincs róla.
A szűrő teljesítménye akkora legyen, hogy legalább óránként 4x átforgassa a teljes vízmennyiséget, ezen felül minél nagyobb belső térfogattal rendelkezzen pl. 3-5 liter, lehetőség szerint legyen 2-3 elválasztható rekesze a biológiai és kémia szűréshez, emellett ideális ha rendelkezik előszűrővel és esőztetővel. Amire figyelni kell, hogy a gyári liter per óra teljesítmény nagyon-nagyon csalóka, ezen adatokat szűrőtöltetek nélkül (ellenállás nélkül) és emelőmagasság nélkül mérik, tehát a gyári adatok felét, ha produkálja rendeltetés szerűen egy szűrő.

Ezt a honlapot javaslom, mert náluk valósághűen vannak kiírva, hogy milyen szűrőt mekkora akváriumhoz ajánlják:
http://www.greenaqua.hu/

Egy adott 270 literes akváriumhoz, legalább egy 1200 l/h szűrő kell és és minél több légpumpára köthető szűrőszivacs, ha még ez sem viszi el a terhelést, bármilyen áramoltató szűrő kellene még bele. Személy szerint Eheim és Oase márkákat javaslok.

Ha kevés növény van pláne kellene levegőztető, növények hasznos munkáját pótolni kell pláne ekkora akvárium esetében. Növények esetében is kell a megtámogatás, kivétel a teljesen növénnyel betelepített akvárium, a többi esetben pótolni kell az éjszaka a növények által elfogyasztott oxigén mennyiséget is, ekkora akvárium esetében nem kerülhető meg a légpuma. Ha szereted magad és szeretsz aludni kizárólag Eheim márkát választasz. Nem hallani, hogy működik, emellett elég hosszú a garanciális ideje.


Üdv,
Maya
Köszönöm szépen a választ.
Én is a Green Aqua oldalát nézegetem és egy Eheim Experience 350-es szűrőt néztem ki magamnak. Mivel számításaim szerint majd a nagyobb akváriumban is "csak" 210 l víz lesz, remélem ez jól fog működni akkor is. A gyári adat szerint ez 1050 l vizet forgat óránként. Bár ha töltettel és vízemeléssel csak a felét fogja produkálni, akkor lehet, hogy kevés lesz...? :-O
------
britt
------
britt
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.06.01. 14:11
Tartózkodási hely: Nudapest
Kapcsolat:

Re: Szivacs helyére szén...?

Hozzászólás Szerző: britt »

Maya » Tegnap, 23:01 írta:
britt » 2017.06.12. 13:41 írta:Helló!
A kérdésem, hogy egy szivacsos szűrőbe (AqaEl Fan1) csak szivacsot lehet (szabad) rakni, vagy mást is lehet alkalmazni.
Arra gondolok, hogy a szivacs helyére lehet-e mondjuk aktív szén darabkákat szórni, vagy ez így teljesen rossz ötlet?
Köszi.
Szia!

Mint említettem ez a szűrő ezzel a nevetséges térfogattal annyit ér mint halottnak a csók. Nem lesz egy gyufásdoboznál nagyobb felülete akármit teszel bele. A szivacson kívül a legjobb felület az alábbi anyag lenne: http://www.greenaqua.hu/hu/seachem-matr ... liter.html
"A Matrix™ egy porózus szervetlen anyag 10mm-es szemcsemérettel. Minden liter Seachem Matrix™ szűrőanyag kb. 700nm felületű szűrőközegnek felel meg"

Aktív szenet nem szoktunk használni axik esetében, túl sok mindent von ki a vízből, beoldott tápot, tápanyagokat. Kizárólag gyógyszeres kezelés után javasolt az aktív szén használata így megköti a gyógyszermaradékokat/parazita fertőzöttség esetén is használható, egyébiránt többet árt mint használ. Inkább valami jó biológia töltőanyagot javasolok.


Üdv,
Maya
Igen, igen... vettem az adást. :)
Köszönöm szépen a választ.
------
britt
------
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Milyen teljesítményű szűrő kell?

Hozzászólás Szerző: Maya »

britt » Ma, 08:18 írta:
Maya » Tegnap, 22:56 írta:
britt » Tegnap, 10:25 írta:Sziasztok!
Olvasgatom a fórumot, de nem találok "egyenletet" az akvárium mérete/űrtartalma alapján alkalmazandó szűrő teljesítménye között.
Tudtok segíteni egy elméleti példán keresztül?
Mondjuk lenne egy 100 cm hosszú, 60 cm széles és 45 cm magas akvárium. Milyen teljesítményű/vízforgatású szűrő lenne az ideális ehhez?

(És egy plusz kérdés: ha kevés növény lenne benne, akkor kellene ehhez a mérethez plusz levegőporlasztó?)

Előre is köszi a segítséget!
Szia!

Biztos leírtuk valahol, de összefoglaló cikk nincs róla.
A szűrő teljesítménye akkora legyen, hogy legalább óránként 4x átforgassa a teljes vízmennyiséget, ezen felül minél nagyobb belső térfogattal rendelkezzen pl. 3-5 liter, lehetőség szerint legyen 2-3 elválasztható rekesze a biológiai és kémia szűréshez, emellett ideális ha rendelkezik előszűrővel és esőztetővel. Amire figyelni kell, hogy a gyári liter per óra teljesítmény nagyon-nagyon csalóka, ezen adatokat szűrőtöltetek nélkül (ellenállás nélkül) és emelőmagasság nélkül mérik, tehát a gyári adatok felét, ha produkálja rendeltetés szerűen egy szűrő.

Ezt a honlapot javaslom, mert náluk valósághűen vannak kiírva, hogy milyen szűrőt mekkora akváriumhoz ajánlják:
http://www.greenaqua.hu/

Egy adott 270 literes akváriumhoz, legalább egy 1200 l/h szűrő kell és és minél több légpumpára köthető szűrőszivacs, ha még ez sem viszi el a terhelést, bármilyen áramoltató szűrő kellene még bele. Személy szerint Eheim és Oase márkákat javaslok.

Ha kevés növény van pláne kellene levegőztető, növények hasznos munkáját pótolni kell pláne ekkora akvárium esetében. Növények esetében is kell a megtámogatás, kivétel a teljesen növénnyel betelepített akvárium, a többi esetben pótolni kell az éjszaka a növények által elfogyasztott oxigén mennyiséget is, ekkora akvárium esetében nem kerülhető meg a légpuma. Ha szereted magad és szeretsz aludni kizárólag Eheim márkát választasz. Nem hallani, hogy működik, emellett elég hosszú a garanciális ideje.


Üdv,
Maya
Köszönöm szépen a választ.
Én is a Green Aqua oldalát nézegetem és egy Eheim Experience 350-es szűrőt néztem ki magamnak. Mivel számításaim szerint majd a nagyobb akváriumban is "csak" 210 l víz lesz, remélem ez jól fog működni akkor is. A gyári adat szerint ez 1050 l vizet forgat óránként. Bár ha töltettel és vízemeléssel csak a felét fogja produkálni, akkor lehet, hogy kevés lesz...? :-O
Szia!

Eheim Exp. 350-em van jelenleg, 370 lityóshoz 2 Eheim külső szűrőt használok a másik Eheim Prof. 3 350. Anno már a bruttó 300 literesemhez is kevés volt az egy külső szűrő. Maga az Exp. sorozat régebbi mint a Prof 3 mégis nagyobb egyszerű és nagyon erős, sokkal gyorsabban beindul mint az újabb verzió és úgy tol, hogy majd kiviszi az üveget. Nagyon határeset, hogy egyedül el fogja-e bírni. De ez majd ki fog derülni a beüzemelést követő 1-2 hónapban. Kicsit megtámogatva növényekkel, légpumpára köthető szűrőszivaccsal érdemes megpróbálni.

Alapvetően kevés lenne, de az Exp. sorozat motorja különösen erős. Nagyon kedvelem, jó választás.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Külső szűrő segítség

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Sziasztok!
Tudna valaki segíteni? Azt írta a hirdető erre a külső szűrőre hogy jó lenne 230literhez. Tartok tőle hogy csak el akarja adni, így kérlek segítsetek. Ezekkel a paraméterekkel tényleg jó lesz nekünk?
Csatolmányok
IMG_1577.PNG
IMG_1577.PNG (890.33 KiB) Megtekintve 12405 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Külső szűrő segítség

Hozzászólás Szerző: Maya »

hachiko68 » Ma, 14:59 írta:Sziasztok!
Tudna valaki segíteni? Azt írta a hirdető erre a külső szűrőre hogy jó lenne 230literhez. Tartok tőle hogy csak el akarja adni, így kérlek segítsetek. Ezekkel a paraméterekkel tényleg jó lesz nekünk?
Szia!

Tudom, hogy nincs összefoglaló cikk róla, de a te hozzászólásod fölött egy kicsivel idézném magamat.
A szűrő teljesítménye akkora legyen, hogy legalább óránként 4x átforgassa a teljes vízmennyiséget, ezen felül minél nagyobb belső térfogattal rendelkezzen pl. 3-5 liter, lehetőség szerint legyen 2-3 elválasztható rekesze a biológiai és kémia szűréshez, emellett ideális ha rendelkezik előszűrővel és esőztetővel. Amire figyelni kell, hogy a gyári liter per óra teljesítmény nagyon-nagyon csalóka, ezen adatokat szűrőtöltetek nélkül (ellenállás nélkül) és emelőmagasság nélkül mérik, tehát a gyári adatok felét, ha produkálja rendeltetés szerűen egy szűrő.

Ezt a honlapot javaslom, mert náluk valósághűen vannak kiírva, hogy milyen szűrőt mekkora akváriumhoz ajánlják:
http://www.greenaqua.hu/

Egy adott 270 literes akváriumhoz, legalább egy 1200 l/h szűrő kell és és minél több légpumpára köthető szűrőszivacs, ha még ez sem viszi el a terhelést, bármilyen áramoltató szűrő kellene még bele. Személy szerint Eheim és Oase márkákat javaslok.
Ez egy Eheim 2213 Classic 250 szűrő. http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-2213-c ... appal.html?

Maximum 65 l-ig ideális. Amivel egyetértek.

Én egy Eheim Ecco Pro 350-et használok ami külső méretre ugyanakkora mint a Classic, motorja is ugyanannyi, sőt erősebb is (mivel az 350) elég (pont elviszi) a 120 literest. Ez a lepkefing szűrő nem bírná el a terhelés. Másrész amilyen alacsony árkategóriájú, ebből inkább megéri egy új, amire van 3 év garancia, mint egy használtan átvett ami 2 hét múlva fölmondja a szolgálatot.

Nem lesz jó. 440l/h csak alig 2x vízforgatást jelent ami NEM elég.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Re: Külső szűrő segítség

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Maya » Ma, 18:55 írta:
hachiko68 » Ma, 14:59 írta:Sziasztok!
Tudna valaki segíteni? Azt írta a hirdető erre a külső szűrőre hogy jó lenne 230literhez. Tartok tőle hogy csak el akarja adni, így kérlek segítsetek. Ezekkel a paraméterekkel tényleg jó lesz nekünk?
Szia!

Tudom, hogy nincs összefoglaló cikk róla, de a te hozzászólásod fölött egy kicsivel idézném magamat.
A szűrő teljesítménye akkora legyen, hogy legalább óránként 4x átforgassa a teljes vízmennyiséget, ezen felül minél nagyobb belső térfogattal rendelkezzen pl. 3-5 liter, lehetőség szerint legyen 2-3 elválasztható rekesze a biológiai és kémia szűréshez, emellett ideális ha rendelkezik előszűrővel és esőztetővel. Amire figyelni kell, hogy a gyári liter per óra teljesítmény nagyon-nagyon csalóka, ezen adatokat szűrőtöltetek nélkül (ellenállás nélkül) és emelőmagasság nélkül mérik, tehát a gyári adatok felét, ha produkálja rendeltetés szerűen egy szűrő.

Ezt a honlapot javaslom, mert náluk valósághűen vannak kiírva, hogy milyen szűrőt mekkora akváriumhoz ajánlják:
http://www.greenaqua.hu/

Egy adott 270 literes akváriumhoz, legalább egy 1200 l/h szűrő kell és és minél több légpumpára köthető szűrőszivacs, ha még ez sem viszi el a terhelést, bármilyen áramoltató szűrő kellene még bele. Személy szerint Eheim és Oase márkákat javaslok.
Ez egy Eheim 2213 Classic 250 szűrő. http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-2213-c ... appal.html?

Maximum 65 l-ig ideális. Amivel egyetértek.

Én egy Eheim Ecco Pro 350-et használok ami külső méretre ugyanakkora mint a Classic, motorja is ugyanannyi, sőt erősebb is (mivel az 350) elég (pont elviszi) a 120 literest. Ez a lepkefing szűrő nem bírná el a terhelés. Másrész amilyen alacsony árkategóriájú, ebből inkább megéri egy új, amire van 3 év garancia, mint egy használtan átvett ami 2 hét múlva fölmondja a szolgálatot.

Nem lesz jó. 440l/h csak alig 2x vízforgatást jelent ami NEM elég.


Üdv,
Maya
Sejtettem, hogy csak rám akarja tukmálni.
Akkor a 230 literhez ha találok 1200 l/h-sat plusz szűrőszivacsokat is rakok mellé, akkor azzal már rendben lesz, ha jól értem. Ugye? Eleinte átviszem a régiből a belső szűrőt a bacikolónia miatt. Azt hagyjam benne később is, segíti a külső szűrő munkáját (az 1200l/h-s szűrő mellett), vagy nem szükséges?
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Külső szűrő

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Még egy kérdésem hadd legyen, most találtam két újat.
Nyilvánvalóan mind a kettő valamilyen formában kompromisszumos döntés lesz szerintem, de szeretném a kevésbé rosszat választani. Nem nagy márkák - gondolom ez az első gond, de jelenlegi költségvetésbe nem fér bele más. Ebben kérem a segítségeteket.
1. http://vitalpet.hu/AQUAEL-FZN-3-akaszto ... o-80-300-l - ez teljesíti a minimum 5× arányt, mert 1200 l/h. Azonban nekem picinek tűnik a szűrője, és ezek az akasztós verziók kicsit gagyibbnak tűnnek, mint a többi típus.
2 . http://www.famtastic.hu/Waldbeck-Clearf ... 355694.htm - ez drágább, sokkal nagyobb a tartálya, skimmeres, 3 szűrő kosara van, előszűrős, és sokkal nagyobb teljesítményű, azonban "csak" 1000 l/h. Ez nekem sokkal professzionálisabbnak tűnik, mint az első, bár a nagy márkákhoz képest gondolom ezt is gagyinak fogjátok találni :-)

Szóval, ha nincs több rá, mert a pénztárca ennyit bír, mit ajánlotok, ha szigorúan ebből a kettőből tudok választani? Inkább a 1200 l/h döntsön, ami minden másban kevésbé szimpi, vagy jobb az 1000l/h de cserébe a szűrőtartályok meg minden más jobb ennél? Döntenem kell, holnap jön a nagyobb aksi, el kell kezdenem lassan telepíteni, mert az aximnak már szűkösödik ott ahol jelenleg van.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Külső szűrő segítség

Hozzászólás Szerző: Maya »

hachiko68 » Tegnap, 20:41 írta: Sejtettem, hogy csak rám akarja tukmálni.
Akkor a 230 literhez ha találok 1200 l/h-sat plusz szűrőszivacsokat is rakok mellé, akkor azzal már rendben lesz, ha jól értem. Ugye? Eleinte átviszem a régiből a belső szűrőt a bacikolónia miatt. Azt hagyjam benne később is, segíti a külső szűrő munkáját (az 1200l/h-s szűrő mellett), vagy nem szükséges?
Ott egy kicsivel nagyobb akváriumról értekeztünk. A tiédhez egy 1200 l/h külső szűrő + légpumpás szűrőszivacs el fogja vinni bőven. Eleinte a régi szűrő kelleni fog, de meglátásom szerint későbbiekben már kivehető lesz. De ezt te fogod látni, az állatokon, és a paramétereken.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Külső szűrő

Hozzászólás Szerző: Maya »

hachiko68 » Tegnap, 21:08 írta:Még egy kérdésem hadd legyen, most találtam két újat.
Nyilvánvalóan mind a kettő valamilyen formában kompromisszumos döntés lesz szerintem, de szeretném a kevésbé rosszat választani. Nem nagy márkák - gondolom ez az első gond, de jelenlegi költségvetésbe nem fér bele más. Ebben kérem a segítségeteket.
1. http://vitalpet.hu/AQUAEL-FZN-3-akaszto ... o-80-300-l - ez teljesíti a minimum 5× arányt, mert 1200 l/h. Azonban nekem picinek tűnik a szűrője, és ezek az akasztós verziók kicsit gagyibbnak tűnnek, mint a többi típus.
2 . http://www.famtastic.hu/Waldbeck-Clearf ... 355694.htm - ez drágább, sokkal nagyobb a tartálya, skimmeres, 3 szűrő kosara van, előszűrős, és sokkal nagyobb teljesítményű, azonban "csak" 1000 l/h. Ez nekem sokkal professzionálisabbnak tűnik, mint az első, bár a nagy márkákhoz képest gondolom ezt is gagyinak fogjátok találni :-)

Szóval, ha nincs több rá, mert a pénztárca ennyit bír, mit ajánlotok, ha szigorúan ebből a kettőből tudok választani? Inkább a 1200 l/h döntsön, ami minden másban kevésbé szimpi, vagy jobb az 1000l/h de cserébe a szűrőtartályok meg minden más jobb ennél? Döntenem kell, holnap jön a nagyobb aksi, el kell kezdenem lassan telepíteni, mert az aximnak már szűkösödik ott ahol jelenleg van.
Felejtsük el a belső szűrőket és akasztós szűrőket. Neked olyan szűrő kell amelyben van elegendő tér/térfogat, hogy a szűrőbacik éljenek és dolgozzanak. Egy akasztós szűrőnek van egy gyufásdoboznyi szűrőszivacskája, ami a fizikális szennyeződést megfogja, abban nem fog kialakulni a kellő baktériumkultúra.

Hamár ez a kettő a választék akkor legyen a WALDBECK CLEARFLOW, viszont ne hidd, hogy ezzel vége a költségeknek mivel ezt kizárólag szűrőszivaccsal adják, mindenképpen javasolnám, hogy 2 rekeszt egyéb biológiai szűrőanyagra cserélj le (Substrat, matrix, biomech, siporax). Nem írja mennyi rá a garancia, érdemes lenne rákérdezni. A márkát nem ismerem, nem tudok róla nyilatkozni. Általában fel kell készülni, hogy ezeknek az olcsóbb márkáknak nagyon erős hangja van és erőteljesen zúgnak, lehetőleg ne hálószobában legyen az akvárium és ne is közel hozzá. Teljesítménye elegendőnek tűnik, papíron, nincs vele tapasztalatom.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Kell vajon mind a kettő?

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Sikeres volt a költözés : ) Hála a sok segítségnek amit innen is kaptam tőled Maya, meg egyéb helyekről is nagyon sokat utánaolvastam, egy egész kis axi barát otthont tudtam varázsolni a 230 literes aksiban, 3 anubias, meg kb 10 gömbmoha társaságát élvezi Wolfi és az új családtag.
A víz kémiai értékei azóta is jók hál istennek, a hőmérsékletet is jól tartom, szóval nem panaszkodhatok. Csatoltam képet : )

Egy kérdés merült még fel bennem. A költözésnél a bacik miatt áthoztam a régi belső szűrőt, az 1000l/h-s külső mellé. Nem tudom, kell ez még (mármint a belső)? Igazából nem zavar, hogy ott van, nem hangos, az anubias is eltakarja, szóval a látképet sem zavarja, igazából csak villanytakarékossági szándékból fordult meg a fejemben, hogy szükséges lesz e még a jövőben :-D Amíg járattam be az új aksit, csak a külső üzemelt benne, és akkor is jók voltak a kémiai értékek, bár akkor még a 2 axi nem volt benne.

Ti benne hagynátok?
Csatolmányok
aksi2.jpg
aksi2.jpg (579.35 KiB) Megtekintve 12356 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kell vajon mind a kettő?

Hozzászólás Szerző: Maya »

hachiko68 » Ma, 17:11 írta:Sikeres volt a költözés : ) Hála a sok segítségnek amit innen is kaptam tőled Maya, meg egyéb helyekről is nagyon sokat utánaolvastam, egy egész kis axi barát otthont tudtam varázsolni a 230 literes aksiban, 3 anubias, meg kb 10 gömbmoha társaságát élvezi Wolfi és az új családtag.
A víz kémiai értékei azóta is jók hál istennek, a hőmérsékletet is jól tartom, szóval nem panaszkodhatok. Csatoltam képet : )

Egy kérdés merült még fel bennem. A költözésnél a bacik miatt áthoztam a régi belső szűrőt, az 1000l/h-s külső mellé. Nem tudom, kell ez még (mármint a belső)? Igazából nem zavar, hogy ott van, nem hangos, az anubias is eltakarja, szóval a látképet sem zavarja, igazából csak villanytakarékossági szándékból fordult meg a fejemben, hogy szükséges lesz e még a jövőben :-D Amíg járattam be az új aksit, csak a külső üzemelt benne, és akkor is jók voltak a kémiai értékek, bár akkor még a 2 axi nem volt benne.

Ti benne hagynátok?
Ha az axik is bekerülnek, szerintem utána még 2-3 hétig járathatod benne nyugodtan aztán kivehető. :)

Egyébként gratula, szép munka, egész otthonos kis lakjuk lett. :) Csak így tovább. ;)


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kapuvaripetike
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.01.13. 21:56

Melyik szűrőt válasszam?

Hozzászólás Szerző: kapuvaripetike »

Sziasztok!
Tanácsot illetve segítséget szeretnék kérni külső szűrő vásárláshoz egy 250 literes akvariumhoz. Ki néztem 2 típust nem tudom melyik lenne jobb választás. Az egyik egy Eheim professional 4+600as tipus vagy Eheim experience 350es típus lenne jobb? Igazából amit találtam adatokat az alapján elég közel vannak teljesítményben. Köszi a segítséget.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.01.15. 18:37-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Melyik szűrőt válasszam?

Hozzászólás Szerző: Maya »

kapuvaripetike » 2018.01.13. 22:33 írta:Sziasztok!
Tanácsot illetve segítséget szeretnék kérni külső szűrő vásárláshoz egy 250 literes akvariumhoz. Ki néztem 2 típust nem tudom melyik lenne jobb választás. Az egyik egy Eheim professional 4+600as tipus vagy Eheim experience 350es típus lenne jobb? Igazából amit találtam adatokat az alapján elég közel vannak teljesítményben. Köszi a segítséget.
Szia!

Ha a kettő közül kellene választani akkor inkább az Eheim Pro 4+. A miértek. Teljesítményre nagyobb, 250 l pont a határeset annak amit a Exp. 350 elbír, jelenleg is használom én 200 literig mondanám, hogy elpörgeti a vizet (végzi a biológiai szűrést), ezen felül csodát ne várjunk tőle. Pro-nak több rekesze van és literszámban alapvetően több, tehát több felület fog jutni a különböző szűrőbaktériumoknak és kémiai tölteteknek. Ha van lehetőséged viszont én még az Oase márkát is javasolnám https://www.greenaqua.hu/hu/oase-biomas ... ct-similar Még nem használtam, de visszajelzések alapján nagyon ígéretes. Exp. 350 egy nagyon régi széria, semmi baj vele, egy nagy lórúgás a motorja, Pro 4+ pedig egy nagyon friss modell, Eheim esetében gyakori, hogy az újabb modellek a régiek hibáit javítják ki, majd adják ki új formában, tehát mindenképpen a továbbfejleszetett választanám. (Még úgy is hogy semmi(!) problémán nincs Exp. 350-el, de ekkora akváriumhoz nagyon kevésnek érezném a 2L töltetet).


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kapuvaripetike
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.01.13. 21:56

Re: Melyik szűrőt válasszam?

Hozzászólás Szerző: kapuvaripetike »

Maya » Tegnap, 18:46 írta:
kapuvaripetike » 2018.01.13. 22:33 írta:Sziasztok!
Tanácsot illetve segítséget szeretnék kérni külső szűrő vásárláshoz egy 250 literes akvariumhoz. Ki néztem 2 típust nem tudom melyik lenne jobb választás. Az egyik egy Eheim professional 4+600as tipus vagy Eheim experience 350es típus lenne jobb? Igazából amit találtam adatokat az alapján elég közel vannak teljesítményben. Köszi a segítséget.
Szia!

Ha a kettő közül kellene választani akkor inkább az Eheim Pro 4+. A miértek. Teljesítményre nagyobb, 250 l pont a határeset annak amit a Exp. 350 elbír, jelenleg is használom én 200 literig mondanám, hogy elpörgeti a vizet (végzi a biológiai szűrést), ezen felül csodát ne várjunk tőle. Pro-nak több rekesze van és literszámban alapvetően több, tehát több felület fog jutni a különböző szűrőbaktériumoknak és kémiai tölteteknek. Ha van lehetőséged viszont én még az Oase márkát is javasolnám https://www.greenaqua.hu/hu/oase-biomas ... ct-similar Még nem használtam, de visszajelzések alapján nagyon ígéretes. Exp. 350 egy nagyon régi széria, semmi baj vele, egy nagy lórúgás a motorja, Pro 4+ pedig egy nagyon friss modell, Eheim esetében gyakori, hogy az újabb modellek a régiek hibáit javítják ki, majd adják ki új formában, tehát mindenképpen a továbbfejleszetett választanám. (Még úgy is hogy semmi(!) problémán nincs Exp. 350-el, de ekkora akváriumhoz nagyon kevésnek érezném a 2L töltetet).


Üdv,
Maya
Helló
Köszi szépen. Illetve még 1 dolog ami kérdéses számomra és ezért húzok inkább az experience felé. Az emelési magassága nagyobb, ennel a 2 típusnál a különbség mennyire számít mivel az experience ebbe jobb és arra gondolok hogy így le tudja dolgozni az óránkénti víz hozamban a 250l-es hátrányát. Vagy ez nagyon rossz gondolat? Illetve egy belső szűrős meg támogatásról mi a véleményed? Köszi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Melyik szűrőt válasszam?

Hozzászólás Szerző: Maya »

kapuvaripetike » Ma, 01:06 írta:
Maya » Tegnap, 18:46 írta:
kapuvaripetike » 2018.01.13. 22:33 írta:Sziasztok!
Tanácsot illetve segítséget szeretnék kérni külső szűrő vásárláshoz egy 250 literes akvariumhoz. Ki néztem 2 típust nem tudom melyik lenne jobb választás. Az egyik egy Eheim professional 4+600as tipus vagy Eheim experience 350es típus lenne jobb? Igazából amit találtam adatokat az alapján elég közel vannak teljesítményben. Köszi a segítséget.
Szia!

Ha a kettő közül kellene választani akkor inkább az Eheim Pro 4+. A miértek. Teljesítményre nagyobb, 250 l pont a határeset annak amit a Exp. 350 elbír, jelenleg is használom én 200 literig mondanám, hogy elpörgeti a vizet (végzi a biológiai szűrést), ezen felül csodát ne várjunk tőle. Pro-nak több rekesze van és literszámban alapvetően több, tehát több felület fog jutni a különböző szűrőbaktériumoknak és kémiai tölteteknek. Ha van lehetőséged viszont én még az Oase márkát is javasolnám https://www.greenaqua.hu/hu/oase-biomas ... ct-similar Még nem használtam, de visszajelzések alapján nagyon ígéretes. Exp. 350 egy nagyon régi széria, semmi baj vele, egy nagy lórúgás a motorja, Pro 4+ pedig egy nagyon friss modell, Eheim esetében gyakori, hogy az újabb modellek a régiek hibáit javítják ki, majd adják ki új formában, tehát mindenképpen a továbbfejleszetett választanám. (Még úgy is hogy semmi(!) problémán nincs Exp. 350-el, de ekkora akváriumhoz nagyon kevésnek érezném a 2L töltetet).


Üdv,
Maya
Helló
Köszi szépen. Illetve még 1 dolog ami kérdéses számomra és ezért húzok inkább az experience felé. Az emelési magassága nagyobb, ennel a 2 típusnál a különbség mennyire számít mivel az experience ebbe jobb és arra gondolok hogy így le tudja dolgozni az óránkénti víz hozamban a 250l-es hátrányát. Vagy ez nagyon rossz gondolat? Illetve egy belső szűrős meg támogatásról mi a véleményed? Köszi
Túl nagy az akvárium. :/ Hosszba maximum 70 cm-et tol el mindkét Eheim szűrő. Én a 370 literest egy Prof 3. 350 és egy Exp. 350-el szűröm, egyszerre, mindkettő 70-75 cm-re tol el és szinte egyforma a motorjuk. Kevés lenne csak az Exp. 350, szűrőtérfogatra és teljesítményre is egy kicsit erősebb kéne. Emelési magasság nem számottevően különböző. Nagyon fontos figyelembe venni, hogy a mért teljesítmény adatok mind úgy vannak feltüntetve hogy abba se a szűrőtöltetek ellenállása, se emelőmagasság nincs kalkulálva, tehát tisztán a motor teljesítménye, a valódi teljesítménye kevesebb. Ha megvan támogatva egy Exp. 350 szűrése még belső szűrővel (lehetőleg olyannal aminek szintén nagy felülete vagy) úgy látok benne rációt, de nem lesz túl esztétikus még egy akkora belső szűrő, esetleg még egy légpumpára köthető szűrőszivacs is szóba jöhet (én azt is használok pluszba 2 db Eheim légpumpával). Azt szoktuk mondani a szűrő teljesítménye olyan legyen hogy óránként megtudja forgatni a teljes vízmennyiséget 4x. Tehát az itt lévő 200l/h nagyon lényeges és én inkább az Eheim Prof. 3-4 szériát javasolnám. A 20 cm-es emelőmagasságban lévő eltérés lényegtelennek mondaható. De a másik is megoldható ha megvan támogatva kellőképpen. Ilyen esetekben az egyik rövid élére kerüljön a külső szűrő esőtetője a túlsó oldalra vele szembe pedig a másik külső vagy belső szűrő.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kapuvaripetike
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.01.13. 21:56

Re: Szűrők, vízpumpák, légpumpák és porlasztók

Hozzászólás Szerző: kapuvaripetike »

Helló.
Nagyon szépen köszönöm. Sok hasznos apróságot kaptam, és közben ki találtam egy olyan rendszert amiben az experience 350 dolgozna meg támogatva egy uv szűrővel és egy belső szűrővel biopower 240es. Ezt ugy gondolnám komolyan és normálisan tudnám szűrni az akvi.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szűrők, vízpumpák, légpumpák és porlasztók

Hozzászólás Szerző: Maya »

kapuvaripetike » Ma, 14:02 írta:Helló.
Nagyon szépen köszönöm. Sok hasznos apróságot kaptam, és közben ki találtam egy olyan rendszert amiben az experience 350 dolgozna meg támogatva egy uv szűrővel és egy belső szűrővel biopower 240es. Ezt ugy gondolnám komolyan és normálisan tudnám szűrni az akvi.
UV szűrőt ne! Nem fertőtlenített vizet akarunk, hanem egy élő "lélegző" dentrifikáló és nitrifikáló baciktól hemzsegő szűrőt. :) Sajnos az UV szűrés sok hasznos bacit is megöl, ami miatt a veszélyes vegyületek nitrit/nitrát nem fog tudni majd kellő mértékben vagy kellően gyorsan lebomlani. Egy jó külső szűrőt ha (beállított vízbiológia mellett) 2-3 havonta takarítasz egy fekete-sötétbarna massza szerű, sár keletkezik benne, ami kissé büdös és ragadós, ez maga az élet, ez az amitől olyan kristálytiszta az akvárium, mintha víz se lenne benne. Szóval szűrés esetében nem a tisztaságot akarjuk (azért ne feledkezzünk meg a fizikai szennyeződés kiszippantásáról, előszűrő-ülepítő fizikai takarításáról.)

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kapuvaripetike
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.01.13. 21:56

Áramoltató

Hozzászólás Szerző: kapuvaripetike »

Uv szűrésre az alga kordában tartása miatt gondolnám egy kisebb modellt. Viszont akkor a külső plussz belső szűrő kombinációm megfelelő lenne úgy vagy azon is változtassak? Ajánlottak a belső szűrő helyett csak egy áramoltatót is megoldás képen hogy úgy a külső szűrőhöz jobban el jutna a szennyeződés. Bár én ezt annyira nem támogatom mivel nagy áramlást nem szeretnék a halak illetve a növények miatt. Inkább maradnék a experience 350 és a biopower belső szűrő kombohoz. Még arra lennék kiváncsi hogy olvastam olyan talajról ami agyag alapú és meg tudnak rajta telepedni a lebontásért felelős baktériumok mint a szűrőkben. Ez mennyire reális vagy mekkora lehetőség van a dologba illetve a talajlakókra milyen hatással lehet? Erről nem sok infót találtam.
Köszönöm
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.01.21. 12:48-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi! Maya
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Szűrő takarítás

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Sziasztok!

Időleges lenne a külső szűrőm takarítása, le sem merem írni, mióta nem takarítottam ki :-D Viszont nagyon félek tőle (ezért is húztam idáig), mert amikor legutóbb szűrőt takarítottam, igaz az egy belső szűrő volt, utána nagyon rossz lett a vizem, tele volt nitráttal, meg nitrittel, gondolom kinyírtam a jó bacikat a pucolás közben.

Mivel ez az első külső szűrőm, és a múltkori belső takarítása sem sikerült jól, most mielőtt nekiállok elfogadnék egy szakszerű leírást, hogy hogyan csináljam, hogy ne nyírjak ki annyi bacit, meg úgy általában a külső szűrőket hogy szokás takarítani. Szőke vagyok, szóval lassan és érhetően :D :D :D
Olyan jól beállt a vizem, tökéletes az értéke amióta elindítottam ezt a nagyot, nem szeretném elcseszni :(

Előre is köszönöm a segítséget!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Áramoltató

Hozzászólás Szerző: Maya »

kapuvaripetike » 2018.01.17. 17:20 írta:Uv szűrésre az alga kordában tartása miatt gondolnám egy kisebb modellt. Viszont akkor a külső plussz belső szűrő kombinációm megfelelő lenne úgy vagy azon is változtassak? Ajánlottak a belső szűrő helyett csak egy áramoltatót is megoldás képen hogy úgy a külső szűrőhöz jobban el jutna a szennyeződés. Bár én ezt annyira nem támogatom mivel nagy áramlást nem szeretnék a halak illetve a növények miatt. Inkább maradnék a experience 350 és a biopower belső szűrő kombohoz. Még arra lennék kiváncsi hogy olvastam olyan talajról ami agyag alapú és meg tudnak rajta telepedni a lebontásért felelős baktériumok mint a szűrőkben. Ez mennyire reális vagy mekkora lehetőség van a dologba illetve a talajlakókra milyen hatással lehet? Erről nem sok infót találtam.
Köszönöm
Szia!

Kezdem úgy érezni te inkább mindig a könnyebb dolgokat választod. Axolotl-os akváriumban NINCS uv szűrés. NINCS. Megöli a hasznos baktériumokat, gondolom nem egy steril karantént akarsz létrehozni ahol az első kósza baktérium megöli az állatot vagy egy olyat, ahol mindennap nitritmérgezésnek van kitéve az állat. Az algásodás rengeteg más tényezőn múlik főleg világítás és tápozáson. Tehát ne válaszd a könnyebb utat, ha algásodni fog az akvárium, te majd kideríted mi okozza (minden alga esetében más és más), ne pedig tüneti kezelés végezz és olvasd el Sendy irományát. viewtopic.php?p=4343#p4343 és viewtopic.php?p=4624#p4624

Még mindig nem érted a lényeget. Az áramlás egy téma, de nincs elég felület a szűrőben, minimális 2 liter ahol bacik dolgozhatnak, ezért méééég plusz felületre van szükséged belső szűrőben. Egy áramoltatóval ugyanott leszel, lesz egy túlterhelt külső szűrőd. Várjunk, milyen halak? Milyen halakról beszélünk? Axolotl-os akvárium esetében? Táplálékhalak esetleg? Az ő életük elég rövid lesz ahhoz hogy bármilyen diszkkomfort érzet kialakulhasson. Axik számára az áramlás nem zavaró, hiszen ők a talajon élnek főként, az áramlás pedig a vízfelszín tetején következik be, tehát 4-6000 l/h áramlás mellett is ők a talajon nyugodtan élnek.

Linkeld be kérlek milyen talajra gondolsz. Axolotl-ok estében minden ami 3 cm-nél kisebb átmérőjű, lenyelik és halálos bélelzáródást okozhat, esetek 90% ez be is szokott következni. Tehát minden kis szemű talaj kizárva.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése