Cafty

Itt megismerheted a többieket, illetve Te is bemutathatod kedvenceidet. Úgy működik mint egy kisebb blog.

Moderátor: Axolotl moderátor

Válasz küldése
Cafty
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.21. 11:56
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Cafty

Hozzászólás Szerző: Cafty »

Sziasztok, nemrég én is gazdája lettem 2 Axinak. Szeretném megmutatni őket, illetve megkérni titeket, hogy ha netán valami szokatlant véltek látni rajtuk akkor azt jelezzétek (sajnos még nagyon kezdő vagyok :c ). Szerintem kb. 1-2 hónaposak lehetnek, a nemüket nem tudtuk eldönteni. Ami viszont szemet szurt nekem, hogy az egyiknek a bal keze visszafelé hajlik, és állandóan bele akad a koronájába (vagy mi az). Remélem kinövi, azt olvastam képesek regenerálni a végtagjaikat. Előre is köszönöm a segitséget, ők lennének azok: Kép
Kép
Kép
Kép
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Cafty

Hozzászólás Szerző: Maya »

Cafty » Ma, 12:17 írta:Sziasztok, nemrég én is gazdája lettem 2 Axinak. Szeretném megmutatni őket, illetve megkérni titeket, hogy ha netán valami szokatlant véltek látni rajtuk akkor azt jelezzétek (sajnos még nagyon kezdő vagyok :c ). Szerintem kb. 1-2 hónaposak lehetnek....
Először is üdv a fórumon! :D

Azt szoktuk javasolni minden kezdő akvaristának és kezdő axolotl gazdinak, hogy előbb informálódjon az állatról amit meg kíván venni és utána vágjon bele. Sokkal jobb előre megtudni mikre kell figyelni, mint utólag kapkodni és pánikba esni. Kezdjük néhány alapfogalommal amit látunk. A két kicsi golden albínó, gondolom egy helyről hoztad őket, így testvérek, tehát tenyésztés kizárva a beltenyészet elkerülése végett. Méretükből adódóan 3. hónapjukat betöltötték, de szerintem a 4. is hamarosan. (1-2hónaposan ennél jóóóóval pinduribbak :) 1 hónaposan még hátsó lábuk sincs, 2. hónap végére jönnek elő a hátsó lábak, 3. hónapban nyúlnak szépen mint ahogy a tieiden is látszik). Nemüket 1 éves korukig nem lehet 100%-osan megállapítani. (Fél évesen lehet megsaccolni) Alaposan megnézetve a képeket látom, hogy több lábproblémájuk van. Az ilyen jellegű probléma 1.kis korában egyik tesója leharapta a lábát és így nőtt vissza (100%-os regeneráció nincs) 2.beltenyészetből származik és deformáltak lettek a végtagjai (csavart lábak, össze vissza kinőtt lábujj, több-kevesebb lábujj, furcsán elágazó lábujj, fura lábtartás). Mivel több lábán is látni, valószínűleg az utóbbi. Koronája... az az állatkád kopoltyúja, amivel lélegzik, veszi fel az oxigént, mutatja neked mennyire érzi jól magát, milyen a vízminőséged.

Rossz hírem, hogy rettentően nagyon-nagyon gebék, éheznek, le vannak fogyva teljesen, hogy így nézzenek ki nem 1 napig nem kaptak kaját véletlenül, hanem 3-4 napja éheznek. Ideális etetés piciknek (milliószor levéstem már a fórumon) Fél éves korukig, jó 13-15cm-es testhosszig NAPONTA egyenek, a hét minden egyes napján, 6 nap vörös szúnyoglárva (élő, fagyasztott-képes v ruto márkás semmiképp se a magyar háromcáá forintos) 1 nap tubifex (élő végszükség esetén fagyasztott), ezen felül 1-2napig élő vizibolha mert abban van az igazság. Mennyiségre ketten 1-2 kockát ehetnek meg jelenleg, ha már kerekedik a pocakjuk akkor jóllaktak. Etetés menete: kaját kiolvasztani és átmosni, nem beszórni (!), csipesszel apróbb mennyiségeket orra elé vinni és úgy etetni. Kajamaradékot etetés után 1-2órával leszívjuk, nem hagyjuk bent egész éjszakára rothadni. Kopoltyúik viszonylag jó állapotban vannak, határeset. (Mérgezés gyanús)

Az apró szemű fekete kavics nem lesz jó ha felnőnek, könnyel lenyelhetik és halálos bélelzáródást okozhat. Az ilyen 1-2cm átmérőjű kavicsokat simán lenyelik, 3cm-nél nagyobb átmérőjű folyami kavicsot javaslunk ami biztonságos. (lapos, kerekített szélű) Látom a víz kissé homályos, ami arra utal még nem állt be a baktériumkultúra, egy akváriumot állat érkezése előtt 3 hétig üresbe kell járatni, hogy elkerüljük a mérgező anyagok felhalmozódást. Javaslom kezdőként a JBL 6in1 tesztet, és mérjél rá azonnal, szemmel megmondom neked, hogy nitrites és nitrátos a víz.

Nem elrettenteni akarlak, ezek szimplán a tények, egy ilyen igényes állat tartásához sok olvasás/tanulás szükséges és pénz. Most elárasztalak néhány linkkel, hogy mit kell azonnal feltétlenül elolvasnod.
MAF alap tartási útmutató 4 oldalas tömör PDF kívülről-betépve kell tudni. (Főleg esetedben akvarisztika kémia, biológia) http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491
Fórumkalauz: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=36&t=182
Növekedési ütem táblázat (rövidke etetéssel) http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3796#p3796
Axolotl-os akvárium építése: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=177
Akvarisztika biológia: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4827#p4827
Mérgezések tünetei (kezdőként fontos átolvasni) http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3531#p3531
Röviden ennyi, ha bármi kérdésed van, nem érted/bonyolult, bármilyen egyszerű butaságnak tűnő kérdésre szívesen válaszolunk akár itt, akár privátban azért vagyunk, hogy segítsünk az állatkákon. Sok óra tanulással, olvasással későbbiekben sikeresen lehet tartani ezt a kis állatfajt, viszont arra lenne szükség, hogy most leülj és olvasgass, mielőtt bekövetkezne valami halálos (könnyen elkerülhető) baj. Tudom, elsőre sokkoló az információ rengeteg főleg kezdőként... él a vizem, bacik dolgoznak benne stb. de minél többet olvasol róla, annál jobban kezded majd érteni (főleg idő és tapasztalat múlásával).

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Cafty
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.21. 11:56
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cafty

Hozzászólás Szerző: Cafty »

Rendben, figyelmesen elolvasom mind :) tegnap mar lattam, hogy kiskorukban naponta kell etetni ughogy gyorsan adtam is nekik, meg ma is. Picit mostmar nagyobb a pocijuk. A masik dolog amit eszre vettem, hogy neha felmennek a felszinre 1 masodperc erejeig levegot venni (szerintem). Eddig nem volt viz szuro, de ma vettem nekik. A metilenkeket milyen idonkent kell bele csepegtetni? Majd meg kuldok kepet az akvarium berendezeserol:) remelm azzal nincsen gond.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Cafty

Hozzászólás Szerző: Maya »

Cafty » 44 perccel ezelőtt írta:Rendben, figyelmesen elolvasom mind :) tegnap mar lattam, hogy kiskorukban naponta kell etetni ughogy gyorsan adtam is nekik, meg ma is. Picit mostmar nagyobb a pocijuk. A masik dolog amit eszre vettem, hogy neha felmennek a felszinre 1 masodperc erejeig levegot venni (szerintem). Eddig nem volt viz szuro, de ma vettem nekik. A metilenkeket milyen idonkent kell bele csepegtetni? Majd meg kuldok kepet az akvarium berendezeserol:) remelm azzal nincsen gond.
Minden benne van a linkekben amiket küldtem. :) Azért járnak fel levegőért, mert kevés az oxigén a vízben (oxigént élő növények is termelnek), ilyenkor lehet tapasztalni, hogy járkálnak fel levegőt nyelni/venni/áramoltatni a kopoltyúikon, ebben az esetben érdemes venni a szűrő mellé, plusz egy légpumpát más néven levegőztetőt. Ezekből van olcsóbb hangosabb és drágább hangtalan is, teljesítménybe kb. egy 100l/h-s elég szokott lenni, ezekből van 2500ft-ért is és 10.000ft-ért is a különbség közöttük a hangjukban (márkában) rejlik. Légpumpa végére szivacsszűrőt javaslok, megkönnyíti a biológiai beállítást, egyszerű kis szerkezet, annál hatásosabb, pár száz forintos kis tétel, így néz ki: http://www.akvariumplus.hu/wimg/images/ ... F3323_.JPG

Hány literes az akvárium?

Szűrő kötelező, de nem csak axikhoz, minden akváriumban élő élőlényhez… A szűrőt SOSE kapcsoljuk ki, estére SEM! Különben meghalnak a benne élő bacik és oda a baktériumkultúra.

Nem tudom, hol olvastad, de metilénkéket NEM csepegtetünk az akváriumba, kizárólag akkor használunk metilénkéket ha gombásak, de akkor sem a vízben alkalmazzuk, hanem célirányosan az állat gombás részére csepegtetjük. (Lehetőleg ne az akváriumban kezeljük) Gomba: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=182#p182

Még annyit, hogy ilyen picurikhoz max. 15cm-es vízmagasság javallott, ha ennél több, nagyon sokat kell erőlködniük, hogy például etetés után teli pocakkal felússzanak. Nagyon megterhelő nekik pl. 30cm-es vízmagasság plusz a szűrő áramlása, ennyi mozgástól sokat fogyhatnak és túlzottan megerőltetik a (fejletlen) izmaikat.

Képeket várjuk, olvass sokat. :) Van kérdésed csak nyugodtan.

(Ui. Kicsit figyelj légyszi a magyar helyesírás szabályaira, az én kis kényszeresen pedáns szememet bántja, ez nem a facebook...)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Cafty
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.21. 11:56
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cafty

Hozzászólás Szerző: Cafty »

xj2014_04_23_20_56_26.jpg
xj2014_04_23_20_56_26.jpg (962.39 KiB) Megtekintve 2335 alkalommal
xj2014_04_23_20_56_56.jpg
xj2014_04_23_20_56_56.jpg (869.96 KiB) Megtekintve 2335 alkalommal
Itt vannak a kepek, bocsanat a helyesirasom miatt, telefonrol nem szoktam ekezetet irni.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Cafty

Hozzászólás Szerző: Maya »

Cafty » 12 perccel ezelőtt írta:
xj2014_04_23_20_56_26.jpg
xj2014_04_23_20_56_56.jpg
Itt vannak a kepek, bocsanat a helyesirasom miatt, telefonrol nem szoktam ekezetet irni.
Ha előre közlöd, hogy mobilos vagy semmi baj.
Akvárium hibái:
Kicsi, ez így állatkínzás, ez az állat 30cm-re fog megnőni, ilyen kis lukba nem zárhatod be, miközben hiperaktívok fiatalon. Törvényileg előírt MINIMUM akvárium mérete 100*30cm (reális minimumnak 1-3 állat esetében). Nem véletlenül, ebbe stresszesek és agresszív lesznek (egymással), nem beszélve, hogy mozgáshoz rettentő kicsi.
Kagyló: Mész oldódik ki belőle, így keményíti a vizet (ami puffereli a ph-t), érdemes volna kivenni.
Szűrő kicsi, nem forgatja meg kellően. Több élő növény kéne. Rendes barlang, ahová eltudnak bújni, a barlang full sötét legyen belül (akár fél virágcserép is lehet). Az apró szemű fekete kavicsot meg már említettem, hogy 2-3hónap és már le tudják nyelni. Tető!!!!! A kicsik ugrálnak, nem akkor mikor mellettük állsz, hanem az éjszaka közepén, és úgy jársz mint egyesek akinek a másodikról lesétált az axija az elsőre 3métert zuhanva. Szúnyoghálóból és csipeszből tudsz hálót fabrikálni ami nem dizájnos de nagyon hatásos, sokkal jobb lesz, mint reggel holtan találni az axit a padlón. Hirtelen ennyit, épp sietésbe vagyok.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése