Néhányan már jeleztétek, hogy bár egyszer már találkoztatok egy jó hozzászólással, leírással, de később nagyon kevésre emlékeztek belőle, és problémásan találjátok meg, főleg ha esetleg 2-3 témakörhöz is kapcsolódik, és nem tudjátok, hogy pontosan hol volt. Továbbá volt akinek az okozott gondot újoncként, hogy honnan kezdje el olvasni a fórumot.
Sokat gondolkoztam, hogy vajon hogyan tudnánk segíteni ezen a két problémán, és arra jutottam, hogy ha készítek egy átfogó tartalomjegyzéket apró megjegyzésekkel, az adott témát érintő topikok linkjével illetve a legfontosabb, értékesebb hozzászólások linkjeivel, a szakcikkeink egy csokorba lesznek gyűjtve, és itt könnyedén megtalálhatjátok.
A tartalomjegyzék felépítése nem pontosan olyan sorrendbe fogja venni a témákat ahogy a fórumon találjátok. A tartalomjegyzék olyan sorrendben került felépítésre, amilyen sorrendben érdemes lenne kezdeni az akvarisztikát egy teljesen kezdőnek. Sokan úgy vágnak bele, hogy keverik a szűrőt a levegőztetővel, a vízelőkészítőt a metilénkékkel, fogalmuk sincs mit jelentenek a biológiai körforgások, nem tudják milyen folyamatok mennek végbe az akváriumában és még sorolhatnánk, mert csak belevágtak, aztán jönnek a problémák, amikhez segítséget kérnek. Utólag kapkodva sokkal nehezebb, hiába tanácsolunk valamit, ha valaki nem érti a felét se, mert sajnos szakszöveg és elbeszélünk egymást mellett. Érdemben is csak akkor tudunk egy témában beszélgetni, vitázni, ha mindketten hozzá tudnak szólni.
Tisztában vagyunk azzal, hogy nagyon száraz, nagyon nehéz témakörök és cikkek is vannak a fórumon eléggé mélyen feszegetve, de ezek mind azért vannak, mert szükség volt rájuk, kérdés volt belőlük és ha már a témába beleássuk magunkat, átrágjuk az egészet pontos válasz után kutatva, akkor miért ne osztanánk meg azt a tudást amit szereztünk a válaszkeresés közben? Persze ez több munkával jár így nekünk jóval, ti pedig azt látjátok, hogy valaki már megint nem bírt magával és a fél lexikont bemásolta a fórumba, és teljesen feleslegesnek tartjátok mindaddig míg nem lesz rá szükségetek, míg be nem üt valami baj.
A fórum feldolgozásához pár tanács, ami könnyíti:
- ismerkedjetek meg a keresővel
- próbáljátok megjegyezni vagy feljegyezni a fórum tagolását (mely témakörökről hol van szó, mert ha a szaktopikot se tudod, hogy hol van, esélyed nincs benne információt megtalálni, vagy kérdést feltenni)
- szaktopikok olvasásakor mindig az első hozzászólástól a legutolsóig olvassátok végig, mert telnek az évek, változnak az információk és nincs kapacitásunk naprakészen frissíteni több ezer régi hozzászólást, viszont a topikot végigolvasva a legfrissebb tudással fogsz rendelkezni.
- egy apró jegyzetfüzet nagy segítségedre lehet, nem szégyen, viszont annál hasznosabb (mi merre található, mi az a pár fogalom amit mindig összekeversz...)
- a fórumot ezen tartalomjegyzéket követve célszerű elejétől a végéig végigolvasni, így nem marad ki semmi, és a sorrend se mindegy, mert hiába olvasol a nitrogénkörforgásról, ha azt se tudod mi az a nitrogén. A tartalomjegyzék egyes pontjaiban először egy átfogó leírás, és a szakcikkek linkjei vannak, majd legalul az érintett témakörhöz egy link, mely az adott témákhoz vezet, azaz az összes hozzászóláshoz, ami ebben a témakörben íródott. Fontos ezeket is végigolvasni, nem csak azt a pár cikket amit kiemeltünk!
A tartalomjegyzéket időről időre átnézzük, kiegészítjük, javítjuk, melyről fogunk értesítést küldeni facebookon, és itt a fórumon is. Most még sok dőlt betűs tervezett cikkcímet fogtok látni. Terveink szerint 11 pontból fog állni a Fórumkalauz. Ezeket igyekszünk minél gyorsabban megírni, de sajnos csigalassúsággal haladunk, de azért hogy lássátok, mik tartoznak még az adott témába, a címüket már feltüntettük.
Üdv:
Sendy