Szaporodás

Moderátorok: Monique, Axolotl moderátor

Puncs
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.12.30. 19:00

Re:Peték

Hozzászólás Szerző: Puncs »

Aha,értem,csak az a baj,hogy én őt már így kaptam kb. 1 hónapja :( ...De aztán lehet,hogy csak dagadt... XD
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Re:Peték

Hozzászólás Szerző: Maya »

Puncs írta:Aha,értem,csak az a baj,hogy én őt már így kaptam kb. 1 hónapja :( ...De aztán lehet,hogy csak dagadt... XD
Semmi baj nincs vele, ha kicsit pufók, akkor mondjuk kövérnek mikor a hasa szélessége meghaladja a feje szélességét. Megjegyzem az enyém mikor lepetézett egyszer se volt kövér, akkor éppen kifejezetten sovány is volt.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Veron
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.02.16. 23:24
Tartózkodási hely: Kecskemét

Beltenyészet elkerülése, hogyan?

Hozzászólás Szerző: Veron »

Sziasztok Veron vagyok!Új tag,és még nincs Axim:(DE már nem sokáig lógok ki a sorból.Megláttam,és megszerettem:)))Május közepe körül mehetek a kis Drágákért.Nem egy Axit szeretnék,hanem többet,az én Drága jó férjem egy hatalmas akváriumot csináltat Nekik,mert úgy gondolom jobb az ha ők is társaságban vannak.Az volna a kérdésem,hogyan akadályozhatom meg a szaporodásukat? tesók jönnek,és úgy tudom nem igazán jó ha egymással szaporodnak.
Olyan jó látni,hogy ennyire szeretitek az Axikat,sokan ha meglátják,a külsejükből ítélik el őket :( Szerintem nagyon szépek,és titokzatosak.Nagyon várom,hogy én is elmondhassam magamról,hogy tulajdonos vagyok!!!!Remélem fordulhatok hozzátok segítségért.A tanácsokat,véleményeket elfogadom,és nagyon hálás vagyok értük.Szép napot Mindenkinek a kis Axijával!!!!!:)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.02.18. 17:37-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Beltenyészet elkerülése, hogyan?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Veron írta:Sziasztok Veron vagyok!Új tag,és még nincs Axim:(DE már nem sokáig lógok ki a sorból.Megláttam,és megszerettem:)))Május közepe körül mehetek a kis Drágákért.Nem egy Axit szeretnék,hanem többet,az én Drága jó férjem egy hatalmas akváriumot csináltat Nekik,mert úgy gondolom jobb az ha ők is társaságban vannak.Az volna a kérdésem,hogyan akadályozhatom meg a szaporodásukat? tesók jönnek,és úgy tudom nem igazán jó ha egymással szaporodnak.
Olyan jó látni,hogy ennyire szeretitek az Axikat,sokan ha meglátják,a külsejükből ítélik el őket :( Szerintem nagyon szépek,és titokzatosak.Nagyon várom,hogy én is elmondhassam magamról,hogy tulajdonos vagyok!!!!Remélem fordulhatok hozzátok segítségért.A tanácsokat,véleményeket elfogadom,és nagyon hálás vagyok értük.Szép napot Mindenkinek a kis Axijával!!!!!:)
A beltenyészetről itt volt szó: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=7&t=18&start=50#p3135
Testvéreket nem ajánlatos szaporítani a beltenyészetes utódok gnómok lehetnek.
Ha a baj meg is történik fogod a petéket és egyszerűen kiöntöd. Petéket elég könnyű észrevenni (http://axolotl.hu/download/file.php?id=514&mode=view) vagy ilyen feketékkel vagy fehérekkel varázsolnak a növényekből karácsonyfát. Remélem hasznodra lesz a fórum és minden információt megtalálsz majd. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Veron
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.02.16. 23:24
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Beltenyészet elkerülése, hogyan?

Hozzászólás Szerző: Veron »

Köszönöm szépen a segítséget!!!!:)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.02.18. 20:09-kor.
Ok: Kérlek használj idézést és témacímet! Olvasd el a házirend erre vonatkozó pontját! Köszi!
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Csöppségek

Hozzászólás Szerző: Chantall »

kaloczir írta:
Ági írta:Sziasztok!
Pótmamája lettem pár petének. Kaloczirral összebeszéltünk a háttérben, és mivel Lotti lepetézet, átmentem hozzá és halásztunk néhány petét. Reméljük túlélték az utat, és már üzemel is nekik a porlasztó. Csatolok képet az 1. napról, aztán meglátjuk, hogy bírják ezt a hőséget. :)
07.05-1.nap.JPG
Már alig várom, hogy mi lesz velük! Remélem megmarad jó sok! :)
Mi lenne? A nálam lévő kettő szép nagy viziszörnnyé nőtte ki magát. Majd randizgattak a nagyfejűmmel így a csöpségeitek csöppségei hamarosan kikelnek :D Kíváncsi vagyok milyenek lesznek a kicsik.
Chantall
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

2.szaporulat

Hozzászólás Szerző: Maya »

Nos tegnapelőtt ismét megörvendeztetett az öreglány, ismét lepetéztünk. De mégis teljesen másképp zajlott az egész:

Első petézés: Siwon (apuka) gombás volt így lehűtöttük, visszatéve pár nap múlva jöttek is a peték, ő volt az egyetlen hím az akváriumba, 100%-osan ő a papa. Október 1. Kimondottan kövérnek nem tűnt, ahhoz képest rengeteg petét rakott. Maga a petézés rettentő fárasztó volt, az öreglány föl le úszkált órákon át, hogy megfelelő helyet találjon a kicsiknek, majd rengeteg nyálkával a növényekhez ragasztotta őket. Egy napig is eltartott. 500 pete volt, 2 felé osztottam őket, 300 és 200 arányba. A 300-as dobozból egyse maradt meg, az a 40 amelyik megmaradt mind a 200-as dobozból való.

Petézés 1,5: 20nap múlva október 20-án is lepetézett, ugyanaz a tortúra. 200 kicsi lett, egyse marad meg. :( Októberbe összesen 700 petét szült, ami szerintem még axik között is szép mennyiség.

Második petézés: Siwon ismét gombás volt, így lehűtöttük, szombaton visszatettem, vasárnap már a peték vártak. (Siwonon kívül még van 2vadas fiúm is, de nagy valószínűséggel ő az apa) A petézés teljesen a múltkori ellentéte volt. Lomha, lusta, nem úszkált fel-alá. Jóval kevesebb nyálkával és jóval kevesebb petét rakott. Most nagyjából 150 kicsi született, lett néhány fura pete amikhez nem került burok, csak pete, ez nem tudom mitől lehet. Legutóbb mindegyik szinte ikerpár volt 2-3-4-5-ös ikerek is akár, most egy darab ikerpárunk sincs. Ebből is látszik mekkora különbség van petézés és petézés között.
Csatolmányok
PICT0003.JPG
PICT0001.JPG
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Szaporodás összegzés tapasztalatokból, lépésről lépésre

Hozzászólás Szerző: Maya »

Mindannyian valami gyönyörű és csodálatos dolognak éljük meg axolotl-jaink szaporodását, ám gyakran elfelejtjük, hogy ez mekkora felelősséggel is jár számunkra. Hisz sehol sem írják, hogy számoljuk hullatengerrel és napi többszöri halott-halászattal, minimum időmilliomosnak kell lennünk, hogy a kicsikkel annyit tudjunk foglalkozni amennyit kell vagy csak szimplán milliomosnak. Már az elején meg kell hiteleznünk a kicsik későbbi értékét, ami több tízezer forint. Nem is beszélve a rengeteg rohangálásról a sórák vagy a különböző tartozékok után, hiszen az akvarisztikák alig 40% foglalkozik csak sórák kereskedéssel, a sórák pedig egy külön macerának számít, vagy kikel vagy nem. Ha az utóbbi, akkor nincs mit enni adni a kicsiknek, léteznek alternatívák, cyplops (kandicsrák) méretű vízibolha (inkább élő de ha nincs más fagyasztott is lehet), apró cyplops, bármi ami él és nagyon apró, de gyakran ezekhez hozzá se szagolnak. Node kezdjük az elején.

Ivarérettségük kb. 1év körül van, szaporítani a szakértők szerint csak másfél-2éves korukba kezdjük el őket, kizárólag egészséges, jól táplált (szinte már kövér) egyedekkel, akik semmilyen rokoni kapcsolatba nem állnak egymással. Nagyon fontos, hogy elkerüljük a beltenyészetet, a fórumon látható betegségek nagy része elkerülhető lenne véleményem szerint, ha sokan nem tartanák meg a beltenyészetes petéket.

Fogságban szaporítani az év bármelyik szakán lehet őket, mégis két fő időszak van, tavasz és ősz. Ajánlatos utánozni az évszakok váltakozását (de ne essünk túlzásokba) téli időszakban legyen kicsit alacsonyabb a hőmérséklet 18-20fok, alapvetően kevesebb napfény szűrődik be, próbáljuk meg a lámpákat is kevesebbszer kapcsolgatni, nyáron pedig 21-22fok lehet, fény pedig alapvetően sok, fontos hogy tűző napon ne legyenek, fény bejön félig leeresztett redőnyön keresztül is.
A hímek párzási kedvét serkenteni tudjuk, (nálam 100%-osan bevált módszer) hímek áttétele hidegebb 14-16fokos vízbe majd 2-3nap múlva visszatehetjük, ez termikus sokként hat az állatra, növeli a párzási kedvet, viszont ha nőstény nem áll készen a párzásra, nem lesz belőle semmi.

A hím jellegzetes feromonokat bocsájt ki, üzenve a nősténynek, hogy termeljen petéket. Maga az ívás nagyon látványos dolog, körbetáncolják az egész akváriumot, a hím megpróbál a nőstény alá férkőzni, hogy még jobb pozícióban rakhassa le spermakúpjait (kép lentebb), amiből egy párzás során 25db-ot is letehet, ezekből pár darabot a nőstény felszippant a kloákájával és megtörténik a megtermékenyítés. Az ívás leggyakrabban éjszaka zajlik, szerencsésnek kell lennünk, hogy láthassuk egyszer. Itt egy videó (szépség hiába, hogy 3hím próbál meg párzani): http://www.youtube.com/watch?v=DSqHhvw5aJI
Spermakúp vízben és szárazon (kb mérete: 1x1cm)
Spermakúp vízben és szárazon (kb mérete: 1x1cm)
Megtermékenyítést követően a nőstény egy napon belül belekezd a petézésbe, 300-1000 petét is lerakhat. Érdekesség, hogy nálam egyik petézés előtt sem volt kifejezetten kövér, nem látszott rajta semmi, de hogy fér el bennünk időnként 700pete, rejtély számomra. Fontos, hogy a nőstényt ne tegyük át máshová, ne okozzunk neki még több stresszt, később egyszerűen eltávolíthatjuk a petéket az akváriumból. Petézéskor a nőstény eszeveszetten úszni kezd fel-alá az akváriumban, megfelelő helyet keres a petéinek, ideális sok főként hosszú szálas növényt elhelyezni az akváriumban. Az ideális ágra (szűrő kábelre, levegőzető csőre) rátelepszik, majd hátsó lábaival átöleli, ragadós nyálka segítségével hozzáerősíti petéit, rettentő lassú folyamat.(kép lentebb) Akár egy egész napot is igénybe vehet, hogy lerakja petéit. (legtöbb idő az ideális növény keresésével telik el) Ha áthelyezzük, egy olyan akváriumba ahol nincsenek növények, el sem tudom képzelni, milyen stresszt okozhat számára, axolotl-ok nem szívesen helyezik a talajra petéiket.
Petéző nőstény jellegzetes lábtartása
Petéző nőstény jellegzetes lábtartása
Peték áthelyezése különösen nagy képzettséget nem igényel, kivesszük a növény amire elhelyezte és óvatosa leválasztjuk róla, a nyálkát elvághatjuk de a peteburokba ne tegyünk kárt, különben a kicsi nem fog kikelni. A kiemelt növényen a petéket egyszerű észrevenni ahogy csüngnek lefelé (kép lentebb). Gyakran félreesnek a peték így az aljzaton is érdemes felporszívózni. Egyedül az albínó egyedek petéi fehérek, a többi színváltozatnak (fehér, vadas, fekete, zöld) pedig fekete. Kicsik 7-20 napon belül kikelnek, nyáron gyorsabban, télen lassabban.
Peték vízben és szárazon
Peték vízben és szárazon
Amit leírtam egy része megtalálható már a fórumon (kicsit kibővítettem), csupán akit érdekel, 5 petézésem összegzése. Összes kép saját készítésű. Végére, hogy is néz ki mindez a gyakorlatban. :) Otthoni tenyészetem.
Saját kis tenyészetem :)
Saját kis tenyészetem :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Fiú vagy Lány

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sziasztok!

Van 2 csodaszép axim viszont ők az elsők biztosan ahogy utána olvastam 1 éves koruk körül lehet megmondani hogy fiú-lány vagy hogy is sikerült nekik fejlődni valakinek nincs véletlen képe hogy alulról hogyan is nézz ki egy fiúcska és egy lány? Nagy segítség lenne. ???
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Fiú vagy Lány

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kimbike » Ma, 11:46 írta:Sziasztok!

Van 2 csodaszép axim viszont ők az elsők biztosan ahogy utána olvastam 1 éves koruk körül lehet megmondani hogy fiú-lány vagy hogy is sikerült nekik fejlődni valakinek nincs véletlen képe hogy alulról hogyan is nézz ki egy fiúcska és egy lány? Nagy segítség lenne. ???
Szia!

http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=5&t=3 ... nemek#p699 itt látható.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Re: Fiú vagy Lány

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sendy » 21 perccel ezelőtt írta:
kimbike » Ma, 11:46 írta:Sziasztok!

Van 2 csodaszép axim viszont ők az elsők biztosan ahogy utána olvastam 1 éves koruk körül lehet megmondani hogy fiú-lány vagy hogy is sikerült nekik fejlődni valakinek nincs véletlen képe hogy alulról hogyan is nézz ki egy fiúcska és egy lány? Nagy segítség lenne. ???
Szia!

http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=5&t=3 ... nemek#p699 itt látható.

Üdv:
Sendy
Nagyon köszönöm ...
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Ivarérettség és fekete körmök

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sziasztok!
Nekem az lenne a kerdesem ,hogy az ha fekete a körmük azt jelenti ,hogy ivarérettek akkor egyértelmüen a nemük is kialakult már véglegesen?!ugye?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.10.12. 14:41-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Milyen nemű?

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sziasztok !

Segítsetek szakavatott szemekkel 2 lányom van? ??? :$ Nagyon köszike meg néztem az alapján amit mondtak de szerintem 2 lány.
WP_20131011_001.jpg
WP_20131011_001.jpg (1.27 MiB) Megtekintve 9803 alkalommal
Lilo kicsit nehezebb esett nagyon nehéz fotózni mert soha nem úgy állt meg ,hogy letudjam értelmesen fotózni.
WP_20131011_006.jpg
WP_20131011_006.jpg (1.29 MiB) Megtekintve 9803 alkalommal

Köszike a segítséget.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.10.12. 14:42-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Ivarérettség és fekete körmök

Hozzászólás Szerző: Maya »

kimbike » Tegnap, 00:35 írta:Sziasztok!
Nekem az lenne a kerdesem ,hogy az ha fekete a körmük azt jelenti ,hogy ivarérettek akkor egyértelmüen a nemük is kialakult már véglegesen?!ugye?
A fekete köröm az jelenti, hogy ivarérettek, elvileg nem fog már változni a nemük. Viszont az ivarérettség nem egyenlő a tenyészérettséggel, tenyészérett kort másfél-2 évesen érik csak el. (Már készülőben van egy rövidebb cikk az ivarérettségről és tenyészérettségről)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Milyen nemű?

Hozzászólás Szerző: Maya »

kimbike » Tegnap, 12:01 írta:Sziasztok !

Segítsetek szakavatott szemekkel 2 lányom van? ??? :$ Nagyon köszike meg néztem az alapján amit mondtak de szerintem 2 lány.

Lilo kicsit nehezebb esett nagyon nehéz fotózni mert soha nem úgy állt meg ,hogy letudjam értelmesen fotózni.

Köszike a segítséget.
Igen, egészen biztosan 2 lány. Illetve ide látom, hogy Lilo hátulról bal legfölső kopoltyúnyúlvány vége gombás, ott a kifakult fehér rész. Ellenőrizd le metilénkékkel.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
cervareka
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.09.23. 21:05
Tartózkodási hely: Budapest

Peték leszedése

Hozzászólás Szerző: cervareka »

Sziasztok !!

Ma reggelre tele lett az akvárium sok sok kis axival. Már csináltam nekik külön helyet, de nem tudom hogyan tudnám őket leszedni a növényekről? Teljesen odavannak ragadva a burkukkal , hogy szedjem le őket ,úgy ,hogy ne ártsak nekik ?
Csatolmányok
11146147_1047950135235133_1751364963_n.jpg
11146147_1047950135235133_1751364963_n.jpg (99.14 KiB) Megtekintve 9419 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2015.04.07. 18:15-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
C.Réka
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Peték leszedése

Hozzászólás Szerző: Maya »

cervareka » Ma, 17:00 írta:Sziasztok !!

Ma reggelre tele lett az akvárium sok sok kis axival. Már csináltam nekik külön helyet, de nem tudom hogyan tudnám őket leszedni a növényekről? Teljesen odavannak ragadva a burkukkal , hogy szedjem le őket ,úgy ,hogy ne ártsak nekik ?
Szia!

Én első körben nem ilyen megközelítésben indulnék neki, attól függ mi a szándékod, megtartani-felnevelni-eladni? Vagy fagyasztó, csatorna?

Milyenek a szülők genetikája, mit lehet tudni róluk, mi áll a származási igazolásukba, mit tudni a felmenőikről, milyen standard kinézettel rendelkeznek? Érdemesek-e továbbtenyésztésre? Rendelkeznek-e különlegességgel ami miatt tovább kéne őket tenyészteni? Ezek biza nagyon fontos kérdések, a piacon van már elég megnyomorított szemnélküli, törpenövésű, kitekeredett lábbal nőtt kis szerencsétlen lélek, te is ilyeneket szeretnél?

Amúgy egyszerűen, én csipesszel és ollóval szoktam. A szálas növényekről csak lehúzkodom. 2 peteburok van és rajta egy adag nyálka, a nyálkát el lehet vágni, a külső peteburoknál pedig meg lehet fogni, a 2. legbelsőbb peteburokban nem szabad kárt tenni, mert nem fog kikelni. Érdemes utána egy aljzatporszívózás.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
cervareka
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.09.23. 21:05
Tartózkodási hely: Budapest

Baba axik etetése

Hozzászólás Szerző: cervareka »

Maya » 2015.04.07. 18:21 írta:
cervareka » Ma, 17:00 írta:Sziasztok !!

Ma reggelre tele lett az akvárium sok sok kis axival. Már csináltam nekik külön helyet, de nem tudom hogyan tudnám őket leszedni a növényekről? Teljesen odavannak ragadva a burkukkal , hogy szedjem le őket ,úgy ,hogy ne ártsak nekik ?
Szia!

Én első körben nem ilyen megközelítésben indulnék neki, attól függ mi a szándékod, megtartani-felnevelni-eladni? Vagy fagyasztó, csatorna?

Milyenek a szülők genetikája, mit lehet tudni róluk, mi áll a származási igazolásukba, mit tudni a felmenőikről, milyen standard kinézettel rendelkeznek? Érdemesek-e továbbtenyésztésre? Rendelkeznek-e különlegességgel ami miatt tovább kéne őket tenyészteni? Ezek biza nagyon fontos kérdések, a piacon van már elég megnyomorított szemnélküli, törpenövésű, kitekeredett lábbal nőtt kis szerencsétlen lélek, te is ilyeneket szeretnél?

Amúgy egyszerűen, én csipesszel és ollóval szoktam. A szálas növényekről csak lehúzkodom. 2 peteburok van és rajta egy adag nyálka, a nyálkát el lehet vágni, a külső peteburoknál pedig meg lehet fogni, a 2. legbelsőbb peteburokban nem szabad kárt tenni, mert nem fog kikelni. Érdemes utána egy aljzatporszívózás.
Szia !

Bocsánat a késői reagálásért, és az azelőtti gyors kérdésemért,csak kicsit kétségbe voltam esve hirtelen.
Végül pár axit megtartottam (5-7 db) . Szeretném őket felnevelni. Mindent úgy csináltam ,ahogyan azt itt olvasgattam, tehát a fehér vattaszerűeket eltávolítottam, külön akváriumba tettem őket, növénnyel és enyhe levegőztetővel. Ma 18 naposak és már most nagyon cukik! :)
Az lenne a kérdésem,hogy mikor kell elkezdeni etetni őket és hogyan, mikkel ? Örülnék ha tudnátok adni pár hasznos infót ezzel kapcsolatban !

Köszönöm szépen !
C.Réka
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Baba axik etetése

Hozzászólás Szerző: Maya »

cervareka » 2015.04.22. 18:30 írta: Szia !

Bocsánat a késői reagálásért, és az azelőtti gyors kérdésemért,csak kicsit kétségbe voltam esve hirtelen.
Végül pár axit megtartottam (5-7 db) . Szeretném őket felnevelni. Mindent úgy csináltam ,ahogyan azt itt olvasgattam, tehát a fehér vattaszerűeket eltávolítottam, külön akváriumba tettem őket, növénnyel és enyhe levegőztetővel. Ma 18 naposak és már most nagyon cukik! :)
Az lenne a kérdésem,hogy mikor kell elkezdeni etetni őket és hogyan, mikkel ? Örülnék ha tudnátok adni pár hasznos infót ezzel kapcsolatban !

Köszönöm szépen !
Szia!

Igaz kicsit régi, de etetés szempontjából még aktuális leírás http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3796#p3796, mai szemmel inkább átdolgoznám és gyorsabb növekedési ütemet adnék meg, ez a lassabb növekedés inkább a téli adagokra értendő. Inkább fogalmazzunk úgy, hogy ez legyen a minimum növekedési ütem, az ideális 1-2 hónappal gyorsabb lehet, az extra pedig 3-4 hónappal is eltérhet.

Mi a terved 5-7 axival, ennyi axihoz már igazán nagy méretű akvárium szükséges.

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
cervareka
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.09.23. 21:05
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Baba axik etetése

Hozzászólás Szerző: cervareka »

Maya » 2015.04.24. 12:04 írta:
cervareka » 2015.04.22. 18:30 írta: Szia !

Bocsánat a késői reagálásért, és az azelőtti gyors kérdésemért,csak kicsit kétségbe voltam esve hirtelen.
Végül pár axit megtartottam (5-7 db) . Szeretném őket felnevelni. Mindent úgy csináltam ,ahogyan azt itt olvasgattam, tehát a fehér vattaszerűeket eltávolítottam, külön akváriumba tettem őket, növénnyel és enyhe levegőztetővel. Ma 18 naposak és már most nagyon cukik! :)
Az lenne a kérdésem,hogy mikor kell elkezdeni etetni őket és hogyan, mikkel ? Örülnék ha tudnátok adni pár hasznos infót ezzel kapcsolatban !

Köszönöm szépen !
Szia!

Igaz kicsit régi, de etetés szempontjából még aktuális leírás http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3796#p3796, mai szemmel inkább átdolgoznám és gyorsabb növekedési ütemet adnék meg, ez a lassabb növekedés inkább a téli adagokra értendő. Inkább fogalmazzunk úgy, hogy ez legyen a minimum növekedési ütem, az ideális 1-2 hónappal gyorsabb lehet, az extra pedig 3-4 hónappal is eltérhet.

Mi a terved 5-7 axival, ennyi axihoz már igazán nagy méretű akvárium szükséges.

Maya
Szia !

Köszönöm a választ, egyből vettem sórákot és tetszett is nekik.
A tervem egyenlőre,hogy egyet mindenképp megtartok. Úgy néz ki egy-két axi érdekelné egy barátomat is. Persze tőlem tudja,hogy helyigényesek ,sokszor mesélek neki róluk.
Nem adnék olyan embernek egy axit sem, aki berakná egy körakváriumba és nézné..tehát ne gondoljatok ilyenre ! :)
Egyébként jártam az állatboltban ahol vettem őket és nagyon kedvesen mondták,hogy nekik is vihetek kis axit, ha esetleg nem bírnék velük,vagy bármi van.
C.Réka
Vali
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2014.06.16. 10:19

Genetika befolyásol?

Hozzászólás Szerző: Vali »

Sziasztok!

Van egy golden albino hím axolotlom aki 2 éves, a tenyésztőtől akitől vettem szeretnék venni két vadas axit, is akik külön akváriumban nevelkednének amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy betegyem a másik mellé őket. Az lenne a kérésem, hogy ha szaporodnak akkor gnóm utódjaik lennének? Nem tervezek szaporítást, csak tudni szeretném, hogy jogos e az aggodalmam, mert ebben az esetben lehet inkább másik helyről hozok neki társakat. Köszönöm a segítséget.

/Bízom benne hogy jó topikba írtam:) /
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.02.21. 14:14-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Tenyésztő ismérvei

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sziasztok!

Rég készülök hasonló cikkel, szépen képekkel, tapasztalatokkal, de hirtelenjébe egy kemény vázlatot adok, mert muszáj megjeleníteni végre valami.


Eddig nagyon-nagyon keveseket sikerült meggyőznöm a szaporítás helyett inkább tenyésztéssel foglalkozzanak, mivel betiltani nem lehet, leírnék néhány pontot amit szeretném ha megfontolnátok.

Tenyésztés mint fogalom: "A tenyésztés fajtanemesítés, átgondolt, tervszerű munka, melynek során értékes tulajdonságokat megőrzünk, vagy erősítünk, nem kívánatos testi és lelki tulajdonságokat pedig „törlünk”. A tenyésztés célja nem lehet anyagi haszonszerzés!"

1. Tenyésztés vs Szaporítás
"Ez úgy megtörtént", "Így alakul", "És ha testvérek akkor mi van", "Nem érdekel, eladom őket"
- Néhány mondat amikor már látszik, hogy a tenyésztésnek nincs semmiféle célja vagy nemesítésre való törekvése, hogy milyen színváltozatot, mintázatot vagy csak adott tulajdonságot akarunk örökíteni, fontos meghatározni egy célt és a szerint cselekedni.

2. Szelekció (A LEGFONTOSABB)
A tervben nem szereplő egyedeket el kell távolítani. Axolotl-os témakörben hozzáteszem, hogy a nem egészséges egyedeket is. Tehát a nem kívánt egyedeket szelektálni kell, szíve joga mindenkinek a módszerről dönteni. Fagyasztás, szabadoneresztés, ragadozó élőlénnyel való föletetés. Csúf. De még csúfabbnak tartom mikor valaki elad egy genetikai hulladék axit egészségesnek mondva, majd 1-2 évet szenved vele a következő gazda mire az axinak sikerül végre meghalni. De pl. sokan ilyenkor szigorúan hobby célra adják el az állatokat (axiknál próbáld ezt visszaellenőrizni).

Na szóval a nem egészséges, deformált egyedeket tilos eladni egészségesnek. Nem feltétlenül előnyös tulajdonság a gerincferdülés, szemnélküliség, törpenövés, lábdeformitások vagy kórosan lemaradott egyedek. Emellett a pigmenthiány különösebb továbbörökítését sem támogatom. Ha a szaporítók 90% legalább egészségügyileg szelektálna a fórum EÜ részlege harmad ekkora lenne. Nem muszáj haszonorientáltan az össze növésben megrekedt példányt eladni. Vonatkozik a mesterségesen táplált egyedekre is.

3. Körülmények
Szorosan összefügg az előző ponttal, meghatározza az általános egészségügyi állapotot. Biztosítsuk az egészséges fejlődés érdekében az ideális körülményeket pl. szűrés, vízminőség, étrend, vegyszerezés.

4. Betegségek felismerése
Ismerjük fel az adott élőlény betegségeit és ne adjunk el pl. bélfertőzéssel vagy gombásodással küzdő egyedeket tudatlan kezdőknek.
Meg kell tanulni a jellegzetes problémákat.

5. Állat átadása
Támogatnám az elvet, hogy csak akkor adjunk át élőlényeket, abban a korban amikor már képesek életbenmaradni.
Axiknál leginkább egy 3-4 cm-es, vagy 1-3 hónapos korhoz kötném, egy olyan időszakot amikor az állat önállóan képes enni, akár fagyasztott táplálékot is, tehát nem az 1 cm-es petéből kibújt lábatlankákat sózzuk rá a kezdőkre.

6. Tájékoztatás
Magáért beszél, az információkat át kell adni a vásárló részére, akármit kérdez akárhogyan. Ha 20 literes akváriumba szeretne axizni, világosítsd fel. Illetve akkor vágj bele a tenyésztésbe ha magad is ismered az állat körülményeit.

7. Származás igazolása
Magyar hatóságok megkövetelik, így a saját igazolással lévő axijaid után tudod az utódokra kiállítani. Hazánkban a "tenyésztők" 90% nem tud róla, hogy kell ilyen (tőlünk nyugatabbra Németországban rengeteg igazolással rendelkező példány található). A származási igazolást a vásárlás pillanatában át kell adni az új tulajdonosnak.

8. Vevőkör meghatározása
Minőségi munkánk igazolása a pozitív visszajelzés a vásárlóktól, a minőség öregbítése. Érdemes meghatározni kinek adunk el.

9. Garancia
Probléma esetén gyakran előfordul, hogy a "tenyésztő"-vel nem lehet kapcsolatba lépni, nem reagál se levélre, se telefonra, nem ismeri el a hibáját. Illetve képesek "cserét" felajánlani. A felesleges egyedekre visszavételi lehetőséget kell biztosítani, viszont mindenki számára eldönthető, hogy ezt az állat eredeti vételáráért teszi vagy vételár nélkül. Tehát a már megvásárolt egyedeknek a sorsa éppenséggel, ne a földhözcsapást jelentse.Tenyészőként garanciát kell nyújtani mind az állat nyomonkövetésében, mind állapotában. (Átlag 1-2 évig érdemes.)

10. Festékbefecskendezés/Tetoválás
Szigorúan elítélendő, az állat fájdalmával járó folyamat, mely során "új" és "mű" színváltozatok jönnek létre.

Mint tenyésztő kívánnám, hogy mind a 10 pont betartásra kerüljön örökérvényűen.
De mivel magyar vagyok nem álmodozom. De! Ez a fórum sosem fogja támogatni a szaporítással foglalkozó "gyárakat".


Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Genetika befolyásol?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Vali » Ma, 12:33 írta:Sziasztok!

Van egy golden albino hím axolotlom aki 2 éves, a tenyésztőtől akitől vettem szeretnék venni két vadas axit, is akik külön akváriumban nevelkednének amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy betegyem a másik mellé őket. Az lenne a kérésem, hogy ha szaporodnak akkor gnóm utódjaik lennének? Nem tervezek szaporítást, csak tudni szeretném, hogy jogos e az aggodalmam, mert ebben az esetben lehet inkább másik helyről hozok neki társakat. Köszönöm a segítséget.

/Bízom benne hogy jó topikba írtam:) /
Szia!
Azt tudom mondani, hogy az állat származási igazolásából mindennek ki kéne derülnie.
Érdemes megkérdezni a tenyésztőtől, hogy rokonságba áll-e a két tenyész család. (Persze, benne van a pakliban, hogy a tenyésztő saját érdekében téves információkat fog továbbadni.) Ha nem szeretnél szaporítással foglalkozni akkor nyugodtan tarthatóak együtt a rokon egyedik is, ilyenkor viszont az utódokat egyszerűen meg kell semmisíteni. A másik helyről vásárolt axik esetében sem szabad abba a ténybe belenyugodni, hogy "bolti" utána kell menni, hogy a bolt melyik szaporítótól vagy nagykertől vette be az állatokat. Nagyon könnyen előfordulhat, hogy Budapesten 10 kereskedésből 10-ben ugyanannak a szaporítónak a végtermékeit árulják. A gnóm utódok leggyakrabban a szelekció hiányára utalnak, de találkoztam már olyan esettel amikor a testvérpárnak több egymást követő alomnyi kölke is szemnélkül született, itt egyértelmű valamely példány genetikai hibája.

Több mint 5 éve foglalkozom axikkal, ez az 5 év alatt még nem találtam egy tenyésztésre alkalmas albínót sem Magyarországon (igénytelenül szaporítunk). Emellett rendeltem német és cseh származási igazolással rendelkező példányokat, külalakra egyik sem ütötte meg azt a mércét amit én nemesítésre ítélnék.

Egy régebbi cikkvázlatot most jelentettem meg, érdemes elolvasni: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5813#p5813


Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Vali
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2014.06.16. 10:19

Re: Genetika befolyásol?

Hozzászólás Szerző: Vali »

Maya » Ma, 14:24 írta:
Vali » Ma, 12:33 írta:Sziasztok!

Van egy golden albino hím axolotlom aki 2 éves, a tenyésztőtől akitől vettem szeretnék venni két vadas axit, is akik külön akváriumban nevelkednének amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy betegyem a másik mellé őket. Az lenne a kérésem, hogy ha szaporodnak akkor gnóm utódjaik lennének? Nem tervezek szaporítást, csak tudni szeretném, hogy jogos e az aggodalmam, mert ebben az esetben lehet inkább másik helyről hozok neki társakat. Köszönöm a segítséget.

/Bízom benne hogy jó topikba írtam:) /
Szia!
Azt tudom mondani, hogy az állat származási igazolásából mindennek ki kéne derülnie.
Érdemes megkérdezni a tenyésztőtől, hogy rokonságba áll-e a két tenyész család. (Persze, benne van a pakliban, hogy a tenyésztő saját érdekében téves információkat fog továbbadni.) Ha nem szeretnél szaporítással foglalkozni akkor nyugodtan tarthatóak együtt a rokon egyedik is, ilyenkor viszont az utódokat egyszerűen meg kell semmisíteni. A másik helyről vásárolt axik esetében sem szabad abba a ténybe belenyugodni, hogy "bolti" utána kell menni, hogy a bolt melyik szaporítótól vagy nagykertől vette be az állatokat. Nagyon könnyen előfordulhat, hogy Budapesten 10 kereskedésből 10-ben ugyanannak a szaporítónak a végtermékeit árulják. A gnóm utódok leggyakrabban a szelekció hiányára utalnak, de találkoztam már olyan esettel amikor a testvérpárnak több egymást követő alomnyi kölke is szemnélkül született, itt egyértelmű valamely példány genetikai hibája.

Több mint 5 éve foglalkozom axikkal, ez az 5 év alatt még nem találtam egy tenyésztésre alkalmas albínót sem Magyarországon (igénytelenül szaporítunk). Emellett rendeltem német és cseh származási igazolással rendelkező példányokat, külalakra egyik sem ütötte meg azt a mércét amit én nemesítésre ítélnék.

Egy régebbi cikkvázlatot most jelentettem meg, érdemes elolvasni: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5813#p5813


Maya
Szia!

Nem kaptam származási igazolást hozzá. De megkérdezem a tenyésztőt mindenképp, bár úgy emlékszem, hogy azt mondta négy különböző színű axolotl van egy akváriumban és ők szaporodnak.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Genetika befolyásol?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Vali » 46 perccel ezelőtt írta:
Maya » Ma, 14:24 írta:
Vali » Ma, 12:33 írta:Sziasztok!

Van egy golden albino hím axolotlom aki 2 éves, a tenyésztőtől akitől vettem szeretnék venni két vadas axit, is akik külön akváriumban nevelkednének amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy betegyem a másik mellé őket. Az lenne a kérésem, hogy ha szaporodnak akkor gnóm utódjaik lennének? Nem tervezek szaporítást, csak tudni szeretném, hogy jogos e az aggodalmam, mert ebben az esetben lehet inkább másik helyről hozok neki társakat. Köszönöm a segítséget.

/Bízom benne hogy jó topikba írtam:) /
Szia!
Azt tudom mondani, hogy az állat származási igazolásából mindennek ki kéne derülnie.
Érdemes megkérdezni a tenyésztőtől, hogy rokonságba áll-e a két tenyész család. (Persze, benne van a pakliban, hogy a tenyésztő saját érdekében téves információkat fog továbbadni.) Ha nem szeretnél szaporítással foglalkozni akkor nyugodtan tarthatóak együtt a rokon egyedik is, ilyenkor viszont az utódokat egyszerűen meg kell semmisíteni. A másik helyről vásárolt axik esetében sem szabad abba a ténybe belenyugodni, hogy "bolti" utána kell menni, hogy a bolt melyik szaporítótól vagy nagykertől vette be az állatokat. Nagyon könnyen előfordulhat, hogy Budapesten 10 kereskedésből 10-ben ugyanannak a szaporítónak a végtermékeit árulják. A gnóm utódok leggyakrabban a szelekció hiányára utalnak, de találkoztam már olyan esettel amikor a testvérpárnak több egymást követő alomnyi kölke is szemnélkül született, itt egyértelmű valamely példány genetikai hibája.

Több mint 5 éve foglalkozom axikkal, ez az 5 év alatt még nem találtam egy tenyésztésre alkalmas albínót sem Magyarországon (igénytelenül szaporítunk). Emellett rendeltem német és cseh származási igazolással rendelkező példányokat, külalakra egyik sem ütötte meg azt a mércét amit én nemesítésre ítélnék.

Egy régebbi cikkvázlatot most jelentettem meg, érdemes elolvasni: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5813#p5813


Maya
Szia!

Nem kaptam származási igazolást hozzá. De megkérdezem a tenyésztőt mindenképp, bár úgy emlékszem, hogy azt mondta négy különböző színű axolotl van egy akváriumban és ők szaporodnak.
Ha nem adott igazolást akkor csak gratulálni tudok neki. 4 axinál nehéz megmondani mikor melyikkel párzott, én ebben annyira nem bíznék. (Másfelől ez aztán a tervszerű tenyésztés, ahogy sikerül alapon...)


Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Vali
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2014.06.16. 10:19

Re: Genetika befolyásol?

Hozzászólás Szerző: Vali »

Maya » Ma, 14:24 írta:
Vali » Ma, 12:33 írta: Szia!

Nem kaptam származási igazolást hozzá. De megkérdezem a tenyésztőt mindenképp, bár úgy emlékszem, hogy azt mondta négy különböző színű axolotl van egy akváriumban és ők szaporodnak.
Ha nem adott igazolást akkor csak gratulálni tudok neki. 4 axinál nehéz megmondani mikor melyikkel párzott, én ebben annyira nem bíznék. (Másfelől ez aztán a tervszerű tenyésztés, ahogy sikerül alapon...)


Maya
Tehát így igazolás hiányában nem is fogom tudni biztosra, hogy akár egy bolti példánnyal rokonságban áll e..ennek nagyon nem örülök, még úgy sem hogy nem szándékozom szaporítani őket. Lehet egyszerűbb ha nem hozok mellé társat. Ezután nem vagyok biztos benne, hogy megfelelő genetikai állománnyal rendelkezik az én állatkám, és ha így van még egy beltenyészetes beteg állatot nem akarok tartani...:( Köszönöm a segítséget!.:)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Genetika befolyásol?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Vali » Tegnap, 17:52 írta:
Maya » Ma, 14:24 írta:
Vali » Ma, 12:33 írta: Szia!

Nem kaptam származási igazolást hozzá. De megkérdezem a tenyésztőt mindenképp, bár úgy emlékszem, hogy azt mondta négy különböző színű axolotl van egy akváriumban és ők szaporodnak.
Ha nem adott igazolást akkor csak gratulálni tudok neki. 4 axinál nehéz megmondani mikor melyikkel párzott, én ebben annyira nem bíznék. (Másfelől ez aztán a tervszerű tenyésztés, ahogy sikerül alapon...)


Maya
Tehát így igazolás hiányában nem is fogom tudni biztosra, hogy akár egy bolti példánnyal rokonságban áll e..ennek nagyon nem örülök, még úgy sem hogy nem szándékozom szaporítani őket. Lehet egyszerűbb ha nem hozok mellé társat. Ezután nem vagyok biztos benne, hogy megfelelő genetikai állománnyal rendelkezik az én állatkám, és ha így van még egy beltenyészetes beteg állatot nem akarok tartani...:( Köszönöm a segítséget!.:)
Bizonyos esetben el tudom képzelni 4 axi együtt tenyésztését. Hasonlókat én is szoktam csinálni, hogy 1 hímre beosztok 3 nőstényt, így az apa kiléte 100%, anyukát pedig látni, hogy ki rakja le a petéket. (Aztán, hogy két nőstény egyszerre petézzen le annak kb. 0,01% esélyt adok.) Társat pedig mindenképpen javasolok hozzá, a genetikai hulladéknak miután megszületett (pedig nagyon nem kellett volna), joga van az élethez, csakúgy mint az embereknél. Azt javasolom külföldről szerezz be axit, például cseh tenyészetből (többen is hoznak be az országba), vagy egy kevésbé megnyomorított példányt átvenni magánszemélytől. :) Fogságban tartott axolotl-oknak szociális igényük van, kisebb csoportokban javasoljuk a tartásukat.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Siera
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.06.22. 21:47

Új barát neme?

Hozzászólás Szerző: Siera »

Sziasztok :)
Van egy 2 honapos axolotlom, és szeretnék neki egy "barátot" hogy ne legyen egyedül. :) viszont nem tudom, hogy a nemét mi alapján tudom meghatározni. Ebben szeretném a segítségeteket kérni, illetve abban, hogy ha azonos nemű társat szerzek be neki (nem szeretném, hogy szaporodjanak) és ha nem apró, pár hetes koruktól vannak együtt, hanem már nagyobb korukban, így is össze fognak szokni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.06.22. 22:09-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új barát neme?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Siera » 22 perccel ezelőtt írta:Sziasztok :)
Van egy 2 honapos axolotlom, és szeretnék neki egy "barátot" hogy ne legyen egyedül. :) viszont nem tudom, hogy a nemét mi alapján tudom meghatározni. Ebben szeretném a segítségeteket kérni, illetve abban, hogy ha azonos nemű társat szerzek be neki (nem szeretném, hogy szaporodjanak) és ha nem apró, pár hetes koruktól vannak együtt, hanem már nagyobb korukban, így is össze fognak szokni.
Szia!

Maga a nemek meghatározása elég egyszerű, viszont biztosat csak 1 éves korukban lehet mondani, ekkora alakulnak ki a látható nemi jegyek.
A legfőbb különbség hogy a hím kloákája mögött egy spermatofóra tartó zsák van, egy látványos dudor, ami miatt kicsit eltoltan kezdődik mag az alsó úszóhártyája. A nőstények esetében teljesen sima a kloáka felülete. Alkatilag is lesz némi különbség a nőstények minden esetben hosszú, széles, kövér egyedek míg a hímek hosszú de jóval vékonyabb, nyurgább testfelépítésűek, laposabb fejjel. Képet mellékelek.

Fölső hím, alsó nőstény:
8327004_orig.jpg
8327004_orig.jpg (48.27 KiB) Megtekintve 8842 alkalommal
Saját kép hím:
Saját fotó-hím
Saját fotó-hím
hím.JPG (480.88 KiB) Megtekintve 8842 alkalommal
Saját kép nőstény:
Saját fotó-nőstény
Saját fotó-nőstény
nőstény.JPG (472.29 KiB) Megtekintve 8842 alkalommal
Mindenképpen csoportos tartást javaslok, abszolult szociális készségekkel rendelkeznek, kisebb csoportokban 2-3 vagy nagyobb falkában érzik jól magukat, de ehhez megfelelő méretű akvárium/tér is szükséges. Ha túl kis helyen kerülnek összezárásra a két állat stresszelheti egymást, vagy éppen megtámadhatja a másikat.

A kezeim között már megfordult jópár axolotl a fiatalabbtól az öregig, az agresszívtól a félősig. Nincs olyan amelyiket ne lehetne összeszoktatni, maximum több ideig tart, de lényegében agresszív axolotl nem létezik, mindig van egy kiváltó ok az agressziónak (kicsi akvárium, kevés búvóhely, kevés élelem stb).


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Siera
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.06.22. 21:47

Re: Új barát neme?

Hozzászólás Szerző: Siera »

Maya » 49 perccel ezelőtt írta:
Siera » 22 perccel ezelőtt írta:Sziasztok :)
Van egy 2 honapos axolotlom, és szeretnék neki egy "barátot" hogy ne legyen egyedül. :) viszont nem tudom, hogy a nemét mi alapján tudom meghatározni. Ebben szeretném a segítségeteket kérni, illetve abban, hogy ha azonos nemű társat szerzek be neki (nem szeretném, hogy szaporodjanak) és ha nem apró, pár hetes koruktól vannak együtt, hanem már nagyobb korukban, így is össze fognak szokni.
Szia!

Maga a nemek meghatározása elég egyszerű, viszont biztosat csak 1 éves korukban lehet mondani, ekkora alakulnak ki a látható nemi jegyek.
A legfőbb különbség hogy a hím kloákája mögött egy spermatofóra tartó zsák van, egy látványos dudor, ami miatt kicsit eltoltan kezdődik mag az alsó úszóhártyája. A nőstények esetében teljesen sima a kloáka felülete. Alkatilag is lesz némi különbség a nőstények minden esetben hosszú, széles, kövér egyedek míg a hímek hosszú de jóval vékonyabb, nyurgább testfelépítésűek, laposabb fejjel. Képet mellékelek.

Fölső hím, alsó nőstény:
8327004_orig.jpg
Saját kép hím:
hím.JPG
Saját kép nőstény:
nőstény.JPG
Mindenképpen csoportos tartást javaslok, abszolult szociális készségekkel rendelkeznek, kisebb csoportokban 2-3 vagy nagyobb falkában érzik jól magukat, de ehhez megfelelő méretű akvárium/tér is szükséges. Ha túl kis helyen kerülnek összezárásra a két állat stresszelheti egymást, vagy éppen megtámadhatja a másikat.

A kezeim között már megfordult jópár axolotl a fiatalabbtól az öregig, az agresszívtól a félősig. Nincs olyan amelyiket ne lehetne összeszoktatni, maximum több ideig tart, de lényegében agresszív axolotl nem létezik, mindig van egy kiváltó ok az agressziónak (kicsi akvárium, kevés búvóhely, kevés élelem stb).


Üdv,
Maya
Így már menni fog, köszönöm a választ :)
Válasz küldése