Axolotlok és velük tarható állatok

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Zsucy
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2011.01.20. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest VI.ker.

Ancit lakótársnak?

Hozzászólás Szerző: Zsucy »

Sziasztok!
Lehet együtt tartani ancit az axikkal? Még kicsik lesznek az axik is, és az anci is.

Üdv.
Zsucy
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Ancit lakótársnak?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Zsucy írta:Sziasztok!
Lehet együtt tartani ancit az axikkal? Még kicsik lesznek az axik is, és az anci is.

Üdv.
Kedves Zsucy!

Erre a kérdésre én nem tudok válaszolni, de szerintem Liquid igen. A régi fórumon téma volt, hogy mikkel lehet, mikkel nem. Van amit az axi bánt, van ami az axit bántja, és van amivel elvan. Amivel jól elvan és szerintem jópofa vízi állat, az az almacsiga. Többféle színben kapható (állítólag van kékes is) van ami az elhalt részeket eszi, van ami növénnyel és egyebekkel külön táplálást igényelnek. Nekem 3 almacsigám takarítja az akváriumot. Jól dolgoznak, de sokat is kakálnak, amit porszívózni-szippantani szoktam.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Zsucy
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2011.01.20. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest VI.ker.

Re: Ancit lakótársnak?

Hozzászólás Szerző: Zsucy »

Sendy írta:
Zsucy írta:Sziasztok!
Lehet együtt tartani ancit az axikkal? Még kicsik lesznek az axik is, és az anci is.

Üdv.
Kedves Zsucy!

Erre a kérdésre én nem tudok válaszolni, de szerintem Liquid igen. A régi fórumon téma volt, hogy mikkel lehet, mikkel nem. Van amit az axi bánt, van ami az axit bántja, és van amivel elvan. Amivel jól elvan és szerintem jópofa vízi állat, az az almacsiga. Többféle színben kapható (állítólag van kékes is) van ami az elhalt részeket eszi, van ami növénnyel és egyebekkel külön táplálást igényelnek. Nekem 3 almacsigám takarítja az akváriumot. Jól dolgoznak, de sokat is kakálnak, amit porszívózni-szippantani szoktam.
Köszönöm!

Csak azért kérdeztem, mert a meglévő akváriumom felszámolásra kerül sajnos, és abban van egy anci amitől nem szívesen válnék meg! :( Azt olvastam, hogy a hím agresszívvé válik néha. Az enyémről még nem lehet tudni, hogy nőstéy vagy hím.
Zsucy
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Ancit lakótársnak?

Hozzászólás Szerző: liquid »

Zsucy írta:Sziasztok!
Lehet együtt tartani ancit az axikkal? Még kicsik lesznek az axik is, és az anci is.

Üdv.
Szia!

Anno a régi fórumon macsupicsu írta, hogy az ancija bántotta az axikat, rájuk mászott és piszkálta őket, még foltos is lett az egyik axija tőlük, nem ajánlom melléjük.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Zsucy
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2011.01.20. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest VI.ker.

Re: Ancit lakótársnak?

Hozzászólás Szerző: Zsucy »

liquid írta:
Zsucy írta:Sziasztok!
Lehet együtt tartani ancit az axikkal? Még kicsik lesznek az axik is, és az anci is.

Üdv.
Szia!

Anno a régi fórumon macsupicsu írta, hogy az ancija bántotta az axikat, rájuk mászott és piszkálta őket, még foltos is lett az egyik axija tőlük, nem ajánlom melléjük.
Köszi!

Akkor nem próbálkozom vele! :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2011.03.01. 11:38-kor.
Ok: Közvetlen a ...quote] utáni sorba írj légyszi, ne tegyél plusz entereket, mert hatalmas hézag lesz a hozzászólásban. Ellenőrzésre használd az előnézet funkciót. Köszi!
Zsucy
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Együttartás-avagy ki kit visel el!

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy az axolotlaimat együtt tarthatom e más gőtefélékkel? Ha igen milyenekkel?
Sarah
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Együttartás-avagy ki kit visel el!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sarah írta:Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy az axolotlaimat együtt tarthatom e más gőtefélékkel? Ha igen milyenekkel?
Sarah
Axit leginkább csak Axival és almacsigával lehet együtt tartani. A halakat vagy megeszik, vagy a halak okoznak az axikban kárt. A gőtéket szerintem az élelmesebbje simán egy jó vacsorának fogja tekinteni. Axolotol-hoz axolotl való, bár ott se mindegy a méretbeli különbség. Liquid járt már úgy hogy a felnőtt axija mellé egy kisebbet vett, és a nagyobbik simán egyben lenyelte. Tehát ami a szájába befér azt megehetik. Én is láttam már olyat hogy egyik axi a másik lábát próbálja megenni mint egzotikus ínyencség.
Én amondó vagyok, hogy 2-3 axi legyen minimum, és minden axira jusson egy almacsiga. Mellé legyenek masszív élő növények, legyen bújóhely, nagy kerek kavicsok, és akkor boldogan fognak élni. Egy axis akvárium soha nem lesz olyan mint egy halas. Kevés benne a mozgás, kevésbé dekoratív. Ezért kell jól és szépre berendezni, hogy akkor is kellemes legyen nézni, ha épp csak az almacsigák rongyolnak a növényeken. A képtáramban meg lehet kuksizni a mi akváriumunkat: http://sendy.hanzo.hu/keptar
Két kép ami a képtárban még nem található meg, de sok mindent elmond :)
axel ejtőzik 1.jpg
axel ejtőzik2.jpg
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Együttartás-avagy ki kit visel el!

Hozzászólás Szerző: liquid »

Sarah írta:Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy az axolotlaimat együtt tarthatom e más gőtefélékkel? Ha igen milyenekkel?
Sarah
Szia!

"Más gőtefélék" szárazföldi állatok, fele-fele arányú akváriumot akarsz akkor? :)
Szerintem bántani nem bántanák egymást, csak neked lenne "nehezebb" tartani őket.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Együttartás-avagy ki kit visel el!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

liquid írta:
Sarah írta:Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy az axolotlaimat együtt tarthatom e más gőtefélékkel? Ha igen milyenekkel?
Sarah
Szia!

"Más gőtefélék" szárazföldi állatok, fele-fele arányú akváriumot akarsz akkor? :)
Szerintem bántani nem bántanák egymást, csak neked lenne "nehezebb" tartani őket.
Tűzhasú vagy bordás gőte pl axis körülmények között élnek. Azaz víz alatt. A hőmérsékletigényükről nem tudok, de az tuti hogy nekem Lingling reggelire felfalná őket. Ahhoz pedig drága.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Way
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Süncsiga

Hozzászólás Szerző: Way »

Voltam ma az állatkereskedésben és láttam süncsigákat, megtetszettek :D Lehet tartani axikkal? Meg lenne még egy kérdésem még mindig a redcherryk, hogy lehet-e tartani őket az axikkal vagy ha együtt vannak, akkor az axik megeszik őket? Feleslegesen nem akarok venni :)

Moderáció:
Ismételten kérlek szépen, hogy a mondatokat nagy kezdőbetűvel kezdjünk, a mondatvégi írásjel után pedig szóköz való. Legközelebb légyszi figyelj erre is.
Köszi:
Sendy
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Süncsiga

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Way írta:Voltam ma az állatkereskedésben és láttam süncsigákat, megtetszettek :D Lehet tartani axikkal? Meg lenne még egy kérdésem még mindig a redcherryk, hogy lehet-e tartani őket az axikkal vagy ha együtt vannak, akkor az axik megeszik őket? Feleslegesen nem akarok venni :)
Redcherrykre még mindig nem tudok mit mondani, de majd megkérdezem az állatkereskedésben az eladót valamelyik nap. A süncsigát viszont egyáltalán nem ajánlom. Szarvaik vannak ami lehet hogy nem élesek, de nekem időről időre Ling-ling szereti betámadni unalmában a csigákat. Félő, hogy megsértené a száját velük, mert igen nagy vehemenciával tud nekimenni. Továbbá ha valami megzavarja az axikat és menekülve úsznak az akvárium egyik végéből a másikba, könnyen landolhatnak egy ilyen csigán ami komoly sérüléseket okozhat az axikban. Mindig a saját példámmal jövök: nekem a hőmérővel vágta el Axel a fejét mikor úgy nekiúszott, hogy az széttört.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Way
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Re: Süncsiga

Hozzászólás Szerző: Way »

Sendy írta:
Way írta:Voltam ma az állatkereskedésben és láttam süncsigákat...
Redcherrykre még mindig nem tudok mit mondani, de majd megkérdezem az állatkereskedésben az eladót valamelyik nap. A süncsigát viszont egyáltalán nem ajánlom. Szarvaik vannak ami lehet hogy nem élesek, de nekem időről időre Ling-ling szereti betámadni unalmában a csigákat. Félő, hogy megsértené a száját velük, mert igen nagy vehemenciával tud nekimenni. Továbbá ha valami megzavarja az axikat és menekülve úsznak az akvárium egyik végéből a másikba, könnyen landolhatnak egy ilyen csigán ami komoly sérüléseket okozhat az axikban. Mindig a saját példámmal jövök: nekem a hőmérővel vágta el Axel a fejét mikor úgy nekiúszott, hogy az széttört.

Bocs az írás jelek miatt csak telefonról írtam. Legközelebb úgy is figyelek rá.
Way
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Red cherry

Hozzászólás Szerző: Way »

A red cherry-t meg köszönném, meg pár tippet is kérdeznél, légyszi róla az axi mellé, mit, hogyan, merre :D. Ahova én járok ebben a kérdésben nem tudtak semmi konkrét dolgot mondani. Egy régebbi kérdésemre elkezdett az egyik axibőre sötétülni :D . Előre is köszi :)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Red cherry

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Way írta:A red cherry-t meg köszönném, meg pár tippet is kérdeznél, légyszi róla az axi mellé, mit, hogyan, merre :D. Ahova én járok ebben a kérdésben nem tudtak semmi konkrét dolgot mondani. Egy régebbi kérdésemre elkezdett az egyik axibőre sötétülni :D . Előre is köszi :)
Héten valamikor beugrok a kereskedésbe és faggatózom. Sajnos egy másik állatkám igen beteg, én csak kicsit, nagyon kevés az időm, de utánajárok, csak kérek pár napot.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Way
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:29

Re: Red cherry

Hozzászólás Szerző: Way »

Sendy írta:
Way írta:A red cherry-t meg köszönném, meg pár tippet is kérdeznél, légyszi róla az axi mellé, mit, hogyan, merre :D. Ahova én járok ebben a kérdésben nem tudtak semmi konkrét dolgot mondani. Egy régebbi kérdésemre elkezdett az egyik axibőre sötétülni :D . Előre is köszi :)
Héten valamikor beugrok a kereskedésbe és faggatózom. Sajnos egy másik állatkám igen beteg, én csak kicsit, nagyon kevés az időm, de utánajárok, csak kérek pár napot.
Ne hülyéskedj nem kell ilyenekért ezt írni, én mondok nagy KöSZiT és jobbulást az állatkádnak. :) Nekem nem is fontos annyira csak ha arra jársz, majd én is megkérem az itteni boltosnénit,hogyha nem tudja faggatózzon kicsit :) .
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Mivel tartható együtt egy axi?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Axikat szinte csak és kizárólag axikkal tarthatunk együtt. Sok helyen látni, hogy társas akváriumba beteszik őket, de ez szigorúan tilos.

Axis akváriumba tehető más állatfajok:

- táplálékhalak
neonhal, dánió, lazacok, guppi - vigyázat, mert kicsipkedheti a kopoltyút-, és pár száz forintos nem agresszív díszhalak - érdeklődni az eladónál lehet, de csak szakértő eladó szavára adjatok! mert lehet pici a hal de agresszív, illetve pl márnák esetén is az egyik egy halálbékés faj a másik meg támadós. Vegyétek figyelembe azt is, hogy az axinak 20 fok körüli vízhőmérséklet az ideális, ami a legtöbb díszhalnak halálos hőmérséklet, ez után a boltban érdeklődjetek. A legideálisabb táplálékhal: neonhal, dánió
- almacsigák (3 fajtája létezik, én a hulladékevőt javaslom, mert az a növényeket nem bántja viszont az axikakát is megeszi, és nagyon szépen pucolják az akváriumot egy axi után)
Más csigákkal ne próbálkozzunk, főleg ne olyanokkal amiknek csúcsos háza van, mert ezekre könnyen felszúrhatják magukat az axik, vagy nagy csigák esetén bepróbálkozhatnak a házukba bemenni stb stb. Nagyon leleményesen tudnak magukban kárt tenni az axik.

Nem ajánlott, illetve tilos az akváriumba:

Minden az előbbiekben fel nem sorolt állat. De kiemelve pár információt:
Pleco (mérge van), anci (tüskéje van)
aranyhal, szifó, Serpa és ciklámen laza, sügerek - agresszív halak, kopoltyút bántanak, illetve végtagokra mennek, akár le is téphetik
teknős - teknősnek meleg kell, mellesleg igencsak bemocskolja a vizet, és elég ha csak egyszer megy neki az axinak, lehet többet nem lesz axid.
gőték - bár hasonló állatok, és hasonló víz is kell nekik, ideálisnak tűnhet az axik mellé, és ezzel nem is lenne gond, ha az axi nem nézné kajának, illetve gőtéknél is előfordulhat, hogy rámozdulnak az axik kopoltyújára.

Tehát összegezve sajnos az axi csak axis akváriumban tartható nem társasban. Almacsigákkal és más axikkal együtt tartható, azok a halak amiket betehettek pedig valszeg ételként fogják végezni, ha meg nem öli őket előbb a hideg víz. Halkan jegyzem meg, hogy az almacsigák is jobban szeretik a melegebb vizeket, de nekem próbáltak szaporodni 21 fokban is, a petéket lerakták.

Ha bármilyen más állatot raktok be akkor igen könnyen előfordulhat kopoltyúkicsipkedés, halálracsipkedés, végtagcsonkolás, halálra szekálás. Természetesen kivételek mindig vannak, van aki társas akváriumban tartja évek óta és semmi baj nincs, nos vannak szerencsés esetek, de inkább ne erre alapozzatok.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
fufi.13
Fórumozó
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.05.13. 19:16
Tartózkodási hely: Győr

Redcherry

Hozzászólás Szerző: fufi.13 »

Way írta:...Meg lenne még egy kérdésem még mindig a redcherryk, hogy lehet-e tartani őket az axikkal vagy ha együtt vannak, akkor az axik megeszik őket? Feleslegesen nem akarok venni :)
Én raktam be Fichinek egy 5 db Redsherry rákot (mivel a párom nagy akvarisztikus vagy 300 db is van neki) azt nem láttam konkrétan h megeszi, de egy nap után eltűntek :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2012.05.17. 09:21-kor.
Ok: Javítottam az idézetet, és töröltem a fölösleges entereket.
Avatar
Titkos3
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 207
Csatlakozott: 2012.01.17. 19:07
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Redcherry

Hozzászólás Szerző: Titkos3 »

fufi.13 írta:
Way írta:...Meg lenne még egy kérdésem még mindig a redcherryk, hogy lehet-e tartani őket az axikkal vagy ha együtt vannak, akkor az axik megeszik őket? Feleslegesen nem akarok venni :)
Én raktam be Fichinek egy 5 db Redsherry rákot (mivel a párom nagy akvarisztikus vagy 300 db is van neki) azt nem láttam konkrétan h megeszi, de egy nap után eltűntek :D
Hát ez sejthető volt! :D
Titkos3
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Place »

Nyilván kicsit off, mivel még megfelelő topicot sem találtam erre a kérdésre, de esélyes hogy tudtok segíteni, mivel az Axi kb. egyetlen élettársáról kérdezek: almacsiga...

... vettem egyet a minap a boltban, kb. 5 napja. Azóta meg sem mozdul. Néha kidugja a csápját, majd tovább alszik. Azt tudom, hogy random időközönként alszanak, akár napokat is, na de 5 napja?
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place írta:Nyilván kicsit off, mivel még megfelelő topicot sem találtam erre a kérdésre, de esélyes hogy tudtok segíteni, mivel az Axi kb. egyetlen élettársáról kérdezek: almacsiga...

... vettem egyet a minap a boltban, kb. 5 napja. Azóta meg sem mozdul. Néha kidugja a csápját, majd tovább alszik. Azt tudom, hogy random időközönként alszanak, akár napokat is, na de 5 napja?
Hát ez nem jellemző... ilyet akkor csinálnak ha beteg. Sajnos az a baj, hogy a kereskedések nagyjában import csiga van ami nem bírja sokáig jellemzően. Házi tenyészetből meg nehezebb szerezni ha boltban veszed, mert kb 2-3an lehetnek akik tenyésztenek boltok számára csigát és most ott igen nagy elakadás van, nem akarnak nőni a csigák. Figyelgesd a csigát hogy mi van vele, célszerű lenne venni valami algázó halaknak való valami zöld tablettát venni és egy edénybe (pl fagyisdoboz) kivenni a csigát és megkínálni a kajával és úgy hagyni 1-2 órát mit csinál, persze figyeld a csigát, mert ha akar tud szökni.
Ha van valami fejlemény, jelentkezz!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Maya »

Place írta:Nyilván kicsit off, mivel még megfelelő topicot sem találtam erre a kérdésre, de esélyes hogy tudtok segíteni, mivel az Axi kb. egyetlen élettársáról kérdezek: almacsiga...

... vettem egyet a minap a boltban, kb. 5 napja. Azóta meg sem mozdul. Néha kidugja a csápját, majd tovább alszik. Azt tudom, hogy random időközönként alszanak, akár napokat is, na de 5 napja?
Alapvetően az almacsigák a "melegebb" vizeket kedvelik, de elvannak hidegebb vízben is, csak lassabban nőnek. Ha sima sárga akkor nyugodtan adhatsz neki sárgarépát megmosva, meghámozva, vékony karikákra vágva, csak sárgább lesz tőle, vagy salátát (azt nálam jobban szeretik) ha egyszer adsz neki akkor nem fog elkezdeni bezöldülni, de ha gyakran akkor lehetséges. Az almacsigák ugyanúgy nem bírják a klóros vizet mint az axik, ezért őket se rakjuk friss csapvízbe. Nálam éjszaka aktívabbak, figyeld meg este is, hogy mozog-e.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Azúr
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.06.07. 17:00

Re: Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Azúr »

Ugyan nem értek nagyon hozzájuk, de nálam akkor produkáltak ilyet, amikor éhesek voltak, illetve a haláluk előtt...
Azúr
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Re: Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Place »

Átraktam egy vödörbe egy szőlőgyökérre, amit amúgy is le akartam vele takaríttatni. Egyből életre kelt, azóta be sem áll a szája. Ebből arra következtetek, hogy valami az akvárium vizében zavarja... nem klóros, megfelelő keménységű, 75L, levegő/szűrő megy, 20-22°perpill.
Nem igazán répával, meg salátával terveztem etetni, mivel konkrétan akváriumtakarítás céljából vettem. Egye az algát, azt kap, ami van. :D Alga pedig van...

Amúgy nem kifejezetten sárga a háza, inkább szürke, mint ez:
http://1.bp.blogspot.com/-3-mvrtXEv7g/T ... snail5.jpg
Valószínűleg nem volt elég kemény a vize, mivel kisebb lukak is vannak a házán. Lehet megmentettem az állatkereskedés silány tartásából. :) De fel kéne turbózni szegényt.
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place írta:Átraktam egy vödörbe egy szőlőgyökérre, amit amúgy is le akartam vele takaríttatni. Egyből életre kelt, azóta be sem áll a szája. Ebből arra következtetek, hogy valami az akvárium vizében zavarja... nem klóros, megfelelő keménységű, 75L, levegő/szűrő megy, 20-22°perpill.
Nem igazán répával, meg salátával terveztem etetni, mivel konkrétan akváriumtakarítás céljából vettem. Egye az algát, azt kap, ami van. :D Alga pedig van...

Amúgy nem kifejezetten sárga a háza, inkább szürke, mint ez:
http://1.bp.blogspot.com/-3-mvrtXEv7g/T ... snail5.jpg
Valószínűleg nem volt elég kemény a vize, mivel kisebb lukak is vannak a házán. Lehet megmentettem az állatkereskedés silány tartásából. :) De fel kéne turbózni szegényt.
Vegyél neki állatkereskedésben ancinak való haltablettát és azzal etesd, abban van elméletben kálcium is ami kell a házához. Mindig külön etesd egy edényben, mert nem eszik meg annyit amennyit beraksz és csak rohasztja a vizet. Az alganyalás mellett célszerű időnként ilyen táppal is etetni hogy egészséges legyen.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Pisti23
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.02.26. 13:06

Axol és betta?

Hozzászólás Szerző: Pisti23 »

Hali!

Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek lehet együtt axolt és bettát tartani?
Az axi kb egy hete van meg, neon halat raktam be mellé, de 4ből csak 1 fogyott egy hét alatt. Lehet hogy kísérletezgetek majd különböző halakkal, csak az is kérdés, hogy őt zavarják-e a halak? A betta mondjuk lehet, hogy csipkedné (?)

Előre is köszi!
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Axol és betta?

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Pisti23 írta:Hali!

Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek lehet együtt axolt és bettát tartani?
Az axi kb egy hete van meg, neon halat raktam be mellé, de 4ből csak 1 fogyott egy hét alatt. Lehet hogy kísérletezgetek majd különböző halakkal, csak az is kérdés, hogy őt zavarják-e a halak? A betta mondjuk lehet, hogy csipkedné (?)

Előre is köszi!
Szia!

A betták a melegebb vizet kedvelik, az axik a hideget, így a kettő nem igazán passzol. Ennek ellenére anyukámnál hosszú ideig élt betta 20 fokos vízben, ebben az esetben meg az egyik lehető legdrágább kaját adnád az axiknak (arról pedig nem tudok, hogy csipkedné-e a hal, de hogy az axi megenné az tuti), mivel a betta még nem is egy gyors jószág, hogy menekülni tudna, rövid életű együttélés elé nézhetnél. Az enyémek sem vadásztak egy ideig, utána viszont hamar elfogytak a halak.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Axol és betta?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Pisti23 írta:Hali!

Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek lehet együtt axolt és bettát tartani?
Az axi kb egy hete van meg, neon halat raktam be mellé, de 4ből csak 1 fogyott egy hét alatt. Lehet hogy kísérletezgetek majd különböző halakkal, csak az is kérdés, hogy őt zavarják-e a halak? A betta mondjuk lehet, hogy csipkedné (?)

Előre is köszi!
Kedves Pisti23!

A fórumon van szó ajánlott halakról. Kérlek tartsd ehhez magad, mielőtt komolyabb gond adódna. Egyes halak kicsipkedik az axik kopoltyúját ezzel nagy fájdalmat okozva nekik, továbbá táptalajt adva a gombásodásnak, másoknak tüskéik vannak, másoknak mérgük, egyes halak meg olyan agresszívak hogy kiehetik mások szemeit. A fórum által ajánlott halak veszélytelenek axik számára, de a halaknak az axis víz hideg, túlságosan is, így valszeg nem élnének akkor se hosszú időt, ha az axik nem ennék meg őket. Mellesleg a táplálékhalat is illik táplálni, hogy legyen kellő tápanyagértéke a halnak, mert egy csontvázra fogyott vacogó hal kevésbé tápláló. A bettáknak szokása másokat idegesíteni, bántani, főleg ha nagyobb náluk, így semmi esetre se tartanék bettát axival. Ez mellett hajlamosabbak a betegségekre is, ami miatt szintúgy nem szívesen tartanék axival együtt. Az axis akváriumban axolotl van, almacsiga mint takarítóbrigád és esetleg táplálékhalak. Másnak nem nagyon van helye. Egyesek tartanak karmos békát és hasonlókat, és eddig nem volt probléma, de én ezekkel akkor sem értek egyet.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Axolotlok és velük tarható állatok

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Axis akváriumba csak axi való!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Almacsiga

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » 40 perccel ezelőtt írta:
tiffani » 19 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Ma ugyanabban az állatkereskedésben jártam ahol a legutóbb is csak kioktatást kaptam. (Sajnos ez van a legközelebb és vennem kellett almacsigát.)...
Komplex kérdéseid vannak...almacsigának főként az a baja, hogy hideg a víz, alapjáraton 22-28fokos vízbe élnek. Másfelől a nagykerből érkező csigák nagyon betegesek is, rosszul vannak tartva, az idióta boltost elnézve nem is csodálnám. Szokásos mondandónk boltosnak, szomszéd Joli néninek nem hiszünk, ők nem tartanak axit, nem tudják, hogy bombákat tesznek le, amitől a kis porszívó eldugulna simán. Másfelől nem hallott még annyi bélelzáródásban meghalt axiról, az axi nem "hülye" de a gazdája az, beszórja a kaját, hogy egyél a földről. Ha pl neked kéne karok nélkül a homokból felenni valamit, tuti hogy nyelnél be egy kicsit. Nálunk minden elképzelhető, fejjel beleszáll az ajlzatba és lenyeli ami a szájába kerül, bármit összehoznak. Sera vízelőkészítőt meg pont nem ajánljuk mivel jódozott, viszont amit csigák és axik is szeretnek a JBL Biotopol, azt nyugodt szívvel kiapprobálod. Viszont esélyes, hogy a csigusz már beteg volt és ezért halt meg. (Velem is megtörtént már párszor...egyik csigám se bírta 1évnél tovább) nem megfelelő táplálás miatt is meghalhattak, mivel etetted a csigákat?
Almacsigából nehéz megbízható helyről valót szerezni. A kicsi csigák hajlamosak vízváltozásnál meghalni. Uzsidoboz példája: agyba főbe szaporodtak a csigái, de csak abban a vízben maradtak meg ahol megszülettek, akárhova máshova rakta őket, vagy másnak adta, akármilyen jó volt a víz, meghaltak. 21 fokos vízben még elég jól elvannak, szakirodalom szerint 18-28 fok között tarthatók. Alacsony hőmérsékleten tovább élnek. Ha kellően nagy almacsigát (minimum 1,5 cm a házátmérő) szerzel be, annak nagyobb az esélye hogy túléli. Az nem derül ki az írásodból hogy mekkorák voltak a csigák, mert ha 3-4 cm-es házzal rendelkeztek simán lehet, hogy túl öregek voltak. A csigák kevésbé kényesek ha egészségesek mint bármely más akváriumi faj. Ők bírják a legvégsőkig, mikor már mindenki kihalt. A JBL biotopollal nincs bajuk, csak kerülni kell a nagyon lágy vizet, mert az vékonyítja a házukat. Biotop, Bio-Lio spirulina algatabblettát szoktam nekik adni néha pedig a sima tablettás eleséget alga nélkül. Ezt mindkettőt imádják, van benne minden amit szeretnek. Célszerű kivenni őket egy literes edénybe bő vízzel és úgy etetni, majd kajálás és kakálás után visszarakni. Ha növényevőd van akkor a növényeidet ki fogja rágni, ha hulladékevő,akkor csak a koszt, elhullott ürülék, kaja darabokat fogja felcsócsálni, ami nem kifejezetten kiegyensúlyozott táplálkozás. Az almacsiga elméletben csak a barna algát enné meg, gyakorlatban még nem láttam őket eredményesen pucolni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
harle
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.07.31. 13:36

Citromlazac?

Hozzászólás Szerző: harle »

Sziasztok!

Még új vagyok itt a fórumon, de már egy ideje olvasgatom. Két, vagy három hete kaptam egy axit. Viszont az akváriumomban nem egyedül van. Régóta van akváriumom, és az egyik első halam benne egy citromlazac volt. Ez a citromlazac még mindig megvan, túlélt sok más halat és most jött az axolotl. Arra lennék kíváncsi, hogy mennyi az esélye hogy esetleg az axi megeszi? Tudom, hogy ragadozók, és esznek kisebb halakat. A citromlazac elég kicsi, de még az axim sem nagy méretű (ellenben elég gyorsan nő). Van esélye hogy ha eléri a nagyobb méretet "vadászni" kezd?

Illetve lenne még egy kérdésem.
Ha az akváriumban amiben az axolotl lakik, van egy nagyobb hal (aranyhal méretű, de nem az, a fajtáját nem ismerjük), de a hal nem foglalkozik az axival, van esélye hogy később piszkálni kezdi? Tehát ha már hetek óta együtt vannak, és a hal ügyet se vet rá, mellőle csipkedi a kaját de nem ér sem az axi végtagjaihoz sem a kopoltyújához, lehetséges-e hogy később lesz probléma?
A halról még tudni kell, hogy élt már együtt aranyhallal, de más, kisebb testű halakkal is de probléma soha nem volt vele, nem bántotta a többi halat (pedig ettől féltem a méretét tekintve és azt, hogy tóból lett fogva).

Előre is köszönöm :)
Dancika
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.03.13. 13:41
Milyen minőségben vagy a fórumon: Moderátor
Tartózkodási hely: Baja

Re: Citromlazac?

Hozzászólás Szerző: Dancika »

harle » Ma, 13:59 írta:Sziasztok!

Még új vagyok itt a fórumon, de már egy ideje olvasgatom. Két, vagy három hete kaptam egy axit. Viszont az akváriumomban nem egyedül van. Régóta van akváriumom, és az egyik első halam benne egy citromlazac volt. Ez a citromlazac még mindig megvan, túlélt sok más halat és most jött az axolotl. Arra lennék kíváncsi, hogy mennyi az esélye hogy esetleg az axi megeszi? Tudom, hogy ragadozók, és esznek kisebb halakat. A citromlazac elég kicsi, de még az axim sem nagy méretű (ellenben elég gyorsan nő). Van esélye hogy ha eléri a nagyobb méretet "vadászni" kezd?

Illetve lenne még egy kérdésem.
Ha az akváriumban amiben az axolotl lakik, van egy nagyobb hal (aranyhal méretű, de nem az, a fajtáját nem ismerjük), de a hal nem foglalkozik az axival, van esélye hogy később piszkálni kezdi? Tehát ha már hetek óta együtt vannak, és a hal ügyet se vet rá, mellőle csipkedi a kaját de nem ér sem az axi végtagjaihoz sem a kopoltyújához, lehetséges-e hogy később lesz probléma?
A halról még tudni kell, hogy élt már együtt aranyhallal, de más, kisebb testű halakkal is de probléma soha nem volt vele, nem bántotta a többi halat (pedig ettől féltem a méretét tekintve és azt, hogy tóból lett fogva).

Előre is köszönöm :)
Üdv a fórumon!

100% hogy amint az axolotl nagyobb lesz elfog kezdeni vadászni a pár centis halakra. A hozzászólásod felett pontosan 2-vel írta Sendy hogy axis akváriumba csak axi való. Axolotl megtámadhatja az axolotl is ha frusztrálva érzi magát pl búvó hiánya miatt. Próbálkozni lehet ha ép birka türelmű állatkáid vannak de mi nem igazán ajánljuk. Pontosabb és kielégítőbb választ Sendy vagy Maya fog adni mivel én általános moderátor vagyok, ők az axisok :). De röviden és egyszóval úgy hiszem egyhangú válaszunk lesz a NEM.

Üdvözlettel: Dancika
Ne légy teszetosza, fogd és tegyed oda! :)
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Dancika
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.03.13. 13:41
Milyen minőségben vagy a fórumon: Moderátor
Tartózkodási hely: Baja

Re: Citromlazac?

Hozzászólás Szerző: Dancika »

Dancika » 15 perccel ezelőtt írta:
harle » Ma, 13:59 írta:Sziasztok!

Még új vagyok itt a fórumon, de már egy ideje olvasgatom. Két, vagy három hete kaptam egy axit. Viszont az akváriumomban nem egyedül van. Régóta van akváriumom, és az egyik első halam benne egy citromlazac volt. Ez a citromlazac még mindig megvan, túlélt sok más halat és most jött az axolotl. Arra lennék kíváncsi, hogy mennyi az esélye hogy esetleg az axi megeszi? Tudom, hogy ragadozók, és esznek kisebb halakat. A citromlazac elég kicsi, de még az axim sem nagy méretű (ellenben elég gyorsan nő). Van esélye hogy ha eléri a nagyobb méretet "vadászni" kezd?

Illetve lenne még egy kérdésem.
Ha az akváriumban amiben az axolotl lakik, van egy nagyobb hal (aranyhal méretű, de nem az, a fajtáját nem ismerjük), de a hal nem foglalkozik az axival, van esélye hogy később piszkálni kezdi? Tehát ha már hetek óta együtt vannak, és a hal ügyet se vet rá, mellőle csipkedi a kaját de nem ér sem az axi végtagjaihoz sem a kopoltyújához, lehetséges-e hogy később lesz probléma?
A halról még tudni kell, hogy élt már együtt aranyhallal, de más, kisebb testű halakkal is de probléma soha nem volt vele, nem bántotta a többi halat (pedig ettől féltem a méretét tekintve és azt, hogy tóból lett fogva).

Előre is köszönöm :)
Üdv a fórumon!

100% hogy amint az axolotl nagyobb lesz elfog kezdeni vadászni a pár centis halakra. A hozzászólásod felett pontosan 2-vel írta Sendy hogy axis akváriumba csak axi való. Axolotl megtámadhatja az axolotl is ha frusztrálva érzi magát pl búvó hiánya miatt. Próbálkozni lehet ha ép birka türelmű állatkáid vannak de mi nem igazán ajánljuk. Pontosabb és kielégítőbb választ Sendy vagy Maya fog adni mivel én általános moderátor vagyok, ők az axisok :). De röviden és egyszóval úgy hiszem egyhangú válaszunk lesz a NEM.

Üdvözlettel: Dancika
Óh és ez az előbb lemaradt http://axolotl.hu/viewtopic.php?t=168#p872
Ne légy teszetosza, fogd és tegyed oda! :)
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
harle
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.07.31. 13:36

Re: Citromlazac?

Hozzászólás Szerző: harle »

Dancika » 37 perccel ezelőtt írta:
harle » Ma, 13:59 írta:Sziasztok!

Még új vagyok itt a fórumon, de már egy ideje olvasgatom. Két, vagy három hete kaptam egy axit. Viszont az akváriumomban nem egyedül van. Régóta van akváriumom, és az egyik első halam benne egy citromlazac volt. Ez a citromlazac még mindig megvan, túlélt sok más halat és most jött az axolotl. Arra lennék kíváncsi, hogy mennyi az esélye hogy esetleg az axi megeszi? Tudom, hogy ragadozók, és esznek kisebb halakat. A citromlazac elég kicsi, de még az axim sem nagy méretű (ellenben elég gyorsan nő). Van esélye hogy ha eléri a nagyobb méretet "vadászni" kezd?

Illetve lenne még egy kérdésem.
Ha az akváriumban amiben az axolotl lakik, van egy nagyobb hal (aranyhal méretű, de nem az, a fajtáját nem ismerjük), de a hal nem foglalkozik az axival, van esélye hogy később piszkálni kezdi? Tehát ha már hetek óta együtt vannak, és a hal ügyet se vet rá, mellőle csipkedi a kaját de nem ér sem az axi végtagjaihoz sem a kopoltyújához, lehetséges-e hogy később lesz probléma?
A halról még tudni kell, hogy élt már együtt aranyhallal, de más, kisebb testű halakkal is de probléma soha nem volt vele, nem bántotta a többi halat (pedig ettől féltem a méretét tekintve és azt, hogy tóból lett fogva).

Előre is köszönöm :)
Üdv a fórumon!

100% hogy amint az axolotl nagyobb lesz elfog kezdeni vadászni a pár centis halakra. A hozzászólásod felett pontosan 2-vel írta Sendy hogy axis akváriumba csak axi való. Axolotl megtámadhatja az axolotl is ha frusztrálva érzi magát pl búvó hiánya miatt. Próbálkozni lehet ha ép birka türelmű állatkáid vannak de mi nem igazán ajánljuk. Pontosabb és kielégítőbb választ Sendy vagy Maya fog adni mivel én általános moderátor vagyok, ők az axisok :). De röviden és egyszóval úgy hiszem egyhangú válaszunk lesz a NEM.

Üdvözlettel: Dancika
Köszönöm a választ :)

Az említett hozzászólást olvastam mielőtt írtam, értem is hogy nem ajánlott a halak tartása axolotl mellett. A kérdésem első sorban arra irányult, hogy a mostani állapotok mennyire változhatnak meg azzal, hogy az axi nőni kezd.
Ezek szerint a citromlazacot van okom félteni. Szerencsére búvók vannak az akváriumban mind növényzet, mind "dísztárgyak" (kaspó, hajó) formájában így el tud bújni szükség esetén. Azt lenne jó tudni hogy a hal megtámadhatja-e :( Próbaképp tettük őket össze, figyelek és ha azt látom hogy félnek egymástól, vagy piszkálják egymást van mód a szétválasztásra. Egyenlőre úgy néz ki "birkatürelmű" a hal is és az axolotl is. (éppen most is egymás mellett vannak de egyáltalán nem zavartatják magukat)

Üdv,
harle
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Citromlazac?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

harle » 40 perccel ezelőtt írta:Köszönöm a választ :)

Az említett hozzászólást olvastam mielőtt írtam, értem is hogy nem ajánlott a halak tartása axolotl mellett. A kérdésem első sorban arra irányult, hogy a mostani állapotok mennyire változhatnak meg azzal, hogy az axi nőni kezd.
Ezek szerint a citromlazacot van okom félteni. Szerencsére búvók vannak az akváriumban mind növényzet, mind "dísztárgyak" (kaspó, hajó) formájában így el tud bújni szükség esetén. Azt lenne jó tudni hogy a hal megtámadhatja-e :( Próbaképp tettük őket össze, figyelek és ha azt látom hogy félnek egymástól, vagy piszkálják egymást van mód a szétválasztásra. Egyenlőre úgy néz ki "birkatürelmű" a hal is és az axolotl is. (éppen most is egymás mellett vannak de egyáltalán nem zavartatják magukat)

Üdv,
harle
Kedves harle!

Olvastad, hogy "Axis akváriumba csak axi való!". Ez nem ajánlás, hanem tiltás :) Azért hangoztatjuk, mert ez így van, nagyon sokan próbálkoztak különféle más állatfajokkal, de nem tudnék egy esetet se felsorolni ami hosszú távon működött. Bármilyen más állattal csak ideig óráig esetleg 1-2 hónapig, vagy talán akár fél évig is békében élnek, aztán valamelyik állat megsérül, vagy meghal, bújó ide, bújó oda, a hal sem maradhat ott örök életére, mert éhen hal. Az axolotlok mindent megpróbálnak megenni ami mozog, még akkor is ha fele akkora mint ők, és valszeg nem tudná megenni, csak kárt tenni benne. Ezért vadásszák le az ember kezét is pl.
Tehát a kérdésedre a válasz: a citromlazac fokozottan veszélyeztetve van, csak idő kérdése, hogy mikor megy neki az axi. Az axik egymással társasan élnek, azaz egymást nem bántják (leszámítva a kisgyerekkori kannibalizmust), kivéve ha mondjuk az ő kedvenc helyükre feküdt a másik, vagy az imádott gömbmohát arrébb tolta a másik és hasonló apróságokon is oda tudnak kapni egymásnak. Ezek felnőtt állatok esetén kisebb sérülésekkel járnak, viszont egy kisebb termetű halnál végzetes.
Amennyiben a nagy halat nem ismeritek, semmiképp sem raknám össze őket, mert sok hal nézi időről időre az axik kopoltyúját izgalmas kajának, és megtépik, ami az axik számára rettentően fájdalmas.
A hajó jellegű dísztárgyak rendkívül veszélyesek axik számára mellesleg... ezzel egy másik topik foglalkozik, javasolnám átolvasásra.
Remélem érthető voltam, és sikerült teljes értékűen válaszolni a két kérdésre. A tanácsom, hogy axit rakjál mellé (megfelelő méretűt), ne "ételeket" vagy lehetséges ellenségeket, akkor nem lesz probléma.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Citromlazac?

Hozzászólás Szerző: Maya »

harle » Ma, 13:59 írta:Sziasztok!

Még új vagyok itt a fórumon, de már egy ideje olvasgatom. Két, vagy három hete kaptam egy axit. Viszont az akváriumomban nem egyedül van. Régóta van akváriumom, és az egyik első halam benne egy citromlazac volt. Ez a citromlazac még mindig megvan, túlélt sok más halat és most jött az axolotl. Arra lennék kíváncsi, hogy mennyi az esélye hogy esetleg az axi megeszi? Tudom, hogy ragadozók, és esznek kisebb halakat. A citromlazac elég kicsi, de még az axim sem nagy méretű (ellenben elég gyorsan nő). Van esélye hogy ha eléri a nagyobb méretet "vadászni" kezd?

Illetve lenne még egy kérdésem.
Ha az akváriumban amiben az axolotl lakik, van egy nagyobb hal (aranyhal méretű, de nem az, a fajtáját nem ismerjük), de a hal nem foglalkozik az axival, van esélye hogy később piszkálni kezdi? Tehát ha már hetek óta együtt vannak, és a hal ügyet se vet rá, mellőle csipkedi a kaját de nem ér sem az axi végtagjaihoz sem a kopoltyújához, lehetséges-e hogy később lesz probléma?
A halról még tudni kell, hogy élt már együtt aranyhallal, de más, kisebb testű halakkal is de probléma soha nem volt vele, nem bántotta a többi halat (pedig ettől féltem a méretét tekintve és azt, hogy tóból lett fogva).

Előre is köszönöm :)
Hogy lehet olyan halat tartani amiről fogalmad sincs mi a fajtája, így honnét tudod mik az igényei? Citromlazaccal kapcsolatban több probléma van, nekik axikénál jóval melegebb 22-28C fokos víz szükséges és 6-7nk lágy...ami axik viszonylatában egyik sem szerencsés. Eltérő igényeik miatt már nem lehetne összerakni őket. De a fő probléma, hogy a citromlazac az axi kopoltyúját képes lenne halálracsipkedni, gondolom nem szívesen érnél arra haza, hogy az axid holtan fekszik. :) Ugyanez igaz a "nagy halra". A legbékésebb halak is megcsipkedik a kopoltyút, az axi órákon át nem mozdul, közbe az áramlás lengedezteti a kopoltyúját, ami hasonlít némi vörös szúnyoglárvára vagy tubira... nagyon csalogató. Az axi van jelenleg veszélybe, de pár hónap és a kishal fog menekülni, 4cm-es hal nekik semmiség. Gyilkológépek, éjszaka mészárolnak, a "nagy hal" pedig felnőtt korában is veszélyeztetni fog egy axit. Axik nem éppen birkalelkűek, egymással meglehetősen azok(ameddig a másik is úgy viselkedik...), de más fajokkal nem kompatibilisek, se más gőtékkel, se halakkal, se algázókkal, csigákkal ímmel-ámmal. (a csigák húzzák rendszerint a rövidebbet...) Nem kockáztatnám az állat életét. A halakat tarts külön akváriumba és tájékozódj az általad tartott halak igényeiről!

(A hajóroncs nem bujkáló, nem tudom elképzelni hogy akkora roncsod legyen amiben egy felnőtt 34cm-es ló kényelmesen beférne és megtudna fordulni :))
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Almacsiga szaporulat

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Sziasztok!
Nálunk az axik eddig kettesben éltek egy kisebb raj neonhal társaságában, akikből a "kiesőket" időről-időre pótoltuk. Most viszont szeretném színesíteni az akváriumot néhány almacsigával. A fórumon olvastam, hogy kb. annyi csiga ideális, ahány axi van.
Sajnos nagyon rossz tapasztalatom van a csigákkal. A régi kishalas (neonhal, molli, guppi) akváriumomba egy növénnyel véletlenül behurcoltam egy csigát, és azután nem lehetett tőlük megszabadulni. Rengeteg teljes takarításra volt szükség, mire végleg eltűntek, ráadásul még sajnáltam is a kis nyomorultakat, de egyszerűen annyira túlszaporodtak, hogy már muszáj volt tenni valamit.
Olvastam, hogy az almacsigák csak ivarosan szaporodnak, kissé melegebb hőmérsékleten és ha esetleg petéket raknak, azok is könnyen észrevehetők és eltávolíthatók, mégsem merek belevágni. Volt már valakinek korábban problémája az almacsiga szaporulatával?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Almacsiga szaporulat

Hozzászólás Szerző: Maya »

Picificsi » Ma, 20:21 írta:Sziasztok!
Nálunk az axik eddig kettesben éltek egy kisebb raj neonhal társaságában, akikből a "kiesőket" időről-időre pótoltuk. Most viszont szeretném színesíteni az akváriumot néhány almacsigával. A fórumon olvastam, hogy kb. annyi csiga ideális, ahány axi van.
Sajnos nagyon rossz tapasztalatom van a csigákkal. A régi kishalas (neonhal, molli, guppi) akváriumomba egy növénnyel véletlenül behurcoltam egy csigát, és azután nem lehetett tőlük megszabadulni. Rengeteg teljes takarításra volt szükség, mire végleg eltűntek, ráadásul még sajnáltam is a kis nyomorultakat, de egyszerűen annyira túlszaporodtak, hogy már muszáj volt tenni valamit.
Olvastam, hogy az almacsigák csak ivarosan szaporodnak, kissé melegebb hőmérsékleten és ha esetleg petéket raknak, azok is könnyen észrevehetők és eltávolíthatók, mégsem merek belevágni. Volt már valakinek korábban problémája az almacsiga szaporulatával?
Szia!
Ha le is petéznek az almacsigák, egy mozdulattal el tudod távolítani a petéket, mivel nem a vízbe, hanem a víz fölé az üvegre vagy tetőre fogják tenni és jó 3 hét mire a kicsik kikelnek/potyognak, de ha nem elég páradús a levegő akkor nem is kelnek ki - tehát időd lesz bőven megakadályozni. Egyébként táplálék hiányába hiányába és alacsony hőmérsékleten az axik mellett a szaporulat úgyis meghal.

Amit eltudok mondani a csigákról, hogy az elmúlt 4 évben mindent végigpróbáltam, de még nem találtam meg azt a fajt aki repesne 18fokon. Volt itt nyúlcsiga, zebracsiga, tányércsiga, maláj tornyos, hólyagcsiga, postakürt, hagymacsiga, almacsiga óóó mennyi kék-sárga-rózsaszín-csíkos-fehér stb., legutóbbi pedig a tavi mocsári csiga aki a barna algát is megette, na ő is meghalt 1 év után. (Egyedül a parazita pajzscsiga bírja). Nyugodt szívvel lehet próbálgatni az almacsigákat, szépek, aranyosak, de meghalnak 1év axizás után, többnyire csak vegetálnak és alig nőnek. (És elég szökősek is. :)) Nem igazán erre a hőmérsékletre lettek kitalálva.

2012-es képek :D
Párzás a kék a hím, a sárga nőstény volt (a fehér izék félreesett peték előző eresztésből)
Párzás a kék a hím, a sárga nőstény volt (a fehér izék félreesett peték előző eresztésből)
DSC00007.JPG (723.56 KiB) Megtekintve 17184 alkalommal
Peték a víz felett
Peték a víz felett
DSC00019.JPG (734.36 KiB) Megtekintve 17184 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Re: Almacsiga szaporulat

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Maya » Tegnap, 21:40 írta:
Picificsi » Ma, 20:21 írta:Sziasztok!
Nálunk az axik eddig kettesben éltek egy kisebb raj neonhal társaságában, akikből a "kiesőket" időről-időre pótoltuk. Most viszont szeretném színesíteni az akváriumot néhány almacsigával. A fórumon olvastam, hogy kb. annyi csiga ideális, ahány axi van.
Sajnos nagyon rossz tapasztalatom van a csigákkal. A régi kishalas (neonhal, molli, guppi) akváriumomba egy növénnyel véletlenül behurcoltam egy csigát, és azután nem lehetett tőlük megszabadulni. Rengeteg teljes takarításra volt szükség, mire végleg eltűntek, ráadásul még sajnáltam is a kis nyomorultakat, de egyszerűen annyira túlszaporodtak, hogy már muszáj volt tenni valamit.
Olvastam, hogy az almacsigák csak ivarosan szaporodnak, kissé melegebb hőmérsékleten és ha esetleg petéket raknak, azok is könnyen észrevehetők és eltávolíthatók, mégsem merek belevágni. Volt már valakinek korábban problémája az almacsiga szaporulatával?
Szia!
Ha le is petéznek az almacsigák, egy mozdulattal el tudod távolítani a petéket, mivel nem a vízbe, hanem a víz fölé az üvegre vagy tetőre fogják tenni és jó 3 hét mire a kicsik kikelnek/potyognak, de ha nem elég páradús a levegő akkor nem is kelnek ki - tehát időd lesz bőven megakadályozni. Egyébként táplálék hiányába hiányába és alacsony hőmérsékleten az axik mellett a szaporulat úgyis meghal.

Amit eltudok mondani a csigákról, hogy az elmúlt 4 évben mindent végigpróbáltam, de még nem találtam meg azt a fajt aki repesne 18fokon. Volt itt nyúlcsiga, zebracsiga, tányércsiga, maláj tornyos, hólyagcsiga, postakürt, hagymacsiga, almacsiga óóó mennyi kék-sárga-rózsaszín-csíkos-fehér stb., legutóbbi pedig a tavi mocsári csiga aki a barna algát is megette, na ő is meghalt 1 év után. (Egyedül a parazita pajzscsiga bírja). Nyugodt szívvel lehet próbálgatni az almacsigákat, szépek, aranyosak, de meghalnak 1év axizás után, többnyire csak vegetálnak és alig nőnek. (És elég szökősek is. :)) Nem igazán erre a hőmérsékletre lettek kitalálva.

2012-es képek :D
DSC00007.JPG
DSC00019.JPG
Köszi a választ! :)
Őszintén megvallva a csigákat sem akarom kínozni, bár nálunk viszonylag kicsi a hőingadozás: télen 19, nyáron 23 fok van bent. Szerintem kísérletképpen veszek egyet és ha látom, hogy szenved, akkor visszaviszem.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Almacsiga szaporulat

Hozzászólás Szerző: Maya »

Picificsi » Ma, 11:43 írta:Őszintén megvallva a csigákat sem akarom kínozni, bár nálunk viszonylag kicsi a hőingadozás: télen 19, nyáron 23 fok van bent. Szerintem kísérletképpen veszek egyet és ha látom, hogy szenved, akkor visszaviszem.
Vegyél 2-3 darabot és próbáld ki meddig élnek. :) Általában 1 max. másfelet kihúznak axik mellet, azt hogy nem érzik jól magukat nem igen lehet észrevenni rajtuk, ritkábban mászkálnak, egész nap a házukba vannak maximum ennyi tűnik föl. Ami fontos, hogy őket is szükséges etetni különben éhenhalnak.

Én úgy vagyok vele, hogy a csigázáson és garnélázáson minden axisnak át kell esnie, hogy utána az életbe ne akarjon többet. :D
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Rajmi
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.06.21. 17:42

Verekedés

Hozzászólás Szerző: Rajmi »

Sziasztok!
Az után szeretnék érdeklődni ,hogy miért bántják egymást az axiaim? Az egyik kb.12-13cm, a másikat nem rég vettem kb. 8-10cm, állatkereskedő szerint össze rakhatom őket. De mégis a nagyobbiknak véres a lába. Mit tudok tenni??
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2015.06.21. 18:42-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Verekedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Rajmi » 51 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Az után szeretnék érdeklődni ,hogy miért bántják egymást az axiaim? Az egyik kb.12-13cm, a másikat nem rég vettem kb. 8-10cm, állatkereskedő szerint össze rakhatom őket. De mégis a nagyobbiknak véres a lába. Mit tudok tenni??
Szia!
Azt szoktam mondani agresszív axi nem létezik, hiszen nincsen dominancia, hierarchia, területvédés, háremféltés, tehát semmi okuk nem lenne rá. A legtöbb "verekedés" abból szokott adódni, hogy nem elég nagy az akvárium, nem tudnak igazán elvonulni egymás elől, kevés a búvóhely/növényzet így nem érzik magukat biztonságban illetve kevés a táplálék. Ez a három szokott lenni a leggyakoribb ok. Viszont egyéb nevelő jellegű odakapás mindenhol van, ha épp elvonulna az axi a másik pedig zaklatja odacsíp, a konkrét agresszív támadáskor lábak szakadnak le és folyik a vér. Szociális készségeik nagyon jók, sőt igénylik, így én a mai napig csak falkaként ajánlom az axitartást 3-4 axi már nagyon jól tud működni együtt, persze a fenti 3 kitétellel együtt. A tieid még elég kicsik, "kamaszodni" csak most fognak, bőven össze lehet rakni őket, ha durvulni a helyzet akkor hálós szétválasztás szükséges néhány hétre, fontos, hogy lássák/érezzék egymást. Sőt érdemes összeszoktatás alatt jó kövérre hizlalni őket, kedvük/energiájuk se legyen kitámadni.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Toxika
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.07.11. 20:15
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Halak

Hozzászólás Szerző: Toxika »

Sziasztok!
Új vagyok a fórumon,a házirendet elolvastam lenne egy kérdésem,bár lehet,hogy már valaki megkérdezte.
Szóval májusban vettem egy axit,nagyon szépen növekszik,viszont látom rajta,hogy magányos. Három napja vettem mellé négy halacskát. Kettő Serpa lazac is köztük van. De ők harapdálják az axim farkincáját és úgy gondolom fáj is neki. A két serpát külön tettem egy kancsóba szerintem majd visszaviszem őket az akvarisztikába. Az egyik kérdésem az lenne,hogy az aximnak a farka helyre fog jönni,mert ugye kis darabkák hiányoznak belőle? A másik kérdésem pedig az lenne,hogy 50x60cm-es az akváriumom szerintetek elférne benne még egy axi?
Előre is köszönöm a válaszaitokat! :D
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Halak

Hozzászólás Szerző: Maya »

Toxika » 2016.07.11. 20:45 írta:Sziasztok!
Új vagyok a fórumon,a házirendet elolvastam lenne egy kérdésem,bár lehet,hogy már valaki megkérdezte.
Szóval májusban vettem egy axit,nagyon szépen növekszik,viszont látom rajta,hogy magányos. Három napja vettem mellé négy halacskát. Kettő Serpa lazac is köztük van. De ők harapdálják az axim farkincáját és úgy gondolom fáj is neki. A két serpát külön tettem egy kancsóba szerintem majd visszaviszem őket az akvarisztikába. Az egyik kérdésem az lenne,hogy az aximnak a farka helyre fog jönni,mert ugye kis darabkák hiányoznak belőle? A másik kérdésem pedig az lenne,hogy 50x60cm-es az akváriumom szerintetek elférne benne még egy axi?
Előre is köszönöm a válaszaitokat! :D
Szia!
Azt hiszem elmondható, hogy axolotl mellé kizárólag axolotl tartható, illetve különböző csigák. Mert minden mást megesznek, illetve amit nem tudnak azt megtépik, illetve agresszívabb halak gyakran csipkedik a kopoltyújukat és a bőrüket.

Az állat korától függ, hogy milyen gyorsan fog regenerálódni. Fiatal állatok esetében ez hipergyors történet, öreg axik esetében ezek néha már nem gyógyulnak be. Viszont függ a sérülés súlyosságától mennyi bőr, szövet, hús hiányzik, esetleg csak hártyasérülés?

A törvényi minimum ekkora állatok esetében (azt tudom elmondani hogy az etikus minimum is) a 100x30 cm alapterület amely 1-3 állat részére elegendő. Ezalatt már konkrétan állatkínzásnak nevezhető, hiszen egy olyan állatról beszélünk amely kifejlett korában eléri a 30 cm-es testhosszt és az évek múlásával is csupán csak növekednek. Tehát mindenképpen nagyobb lakás beszerzését javasolom, mielőtt társat kapna. :)


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nikolett6
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2022.06.28. 14:29

Folyóparton szedett csiga

Hozzászólás Szerző: nikolett6 »

Sziasztok! Remélem tudja valaki a megfelelő választ.
Lehet közönséges vízi csigát az akváriumba tenni? Ha igen, mik a feltételei?
A folyóparton szedtük őket. 🙂

Köszi a válaszokat!
Üdv. Niki
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2022.06.28. 18:01-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Folyóparton szedett csiga

Hozzászólás Szerző: Maya »

nikolett6 írta: 2022.06.28. 14:40 Sziasztok! Remélem tudja valaki a megfelelő választ.
Lehet közönséges vízi csigát az akváriumba tenni? Ha igen, mik a feltételei?
A folyóparton szedtük őket. 🙂

Köszi a válaszokat!
Üdv. Niki
Szia! üdv, a fórumon!
Alapvetően - nagyon - nem sos témakör szóval áthelyeztem ide. :)

Egy nagy szóval kéne kifejeznem az pedig a NEM! Az a kifejezés, hogy zoonózis. Egy vadon élő állat esetében, te olyan baktériumokat, vírusokat, esejtűeket és más belső parazitákat fogsz berángatni abba az akváriumba. Amit az akváriumba és üvegben nevelt 10 generációra visszamenőleg tenyésztett állat szervezete még soha nem látott (rohadt gyenge az immunrendszerük). Egyenes út egy jó kis megbetegedéshez. :/ Nem véletlenül tenyészet állatokat rakunk be eledelnek vagy társnak (társ esetükben csak csiga lehet). Másrészt ez a csigának sem jó, eredeti élőhelyének paramétereit kéne figyelembe venni, vízhő, vízparaméterek, megfelelő táplálék. :/

Szépen vissza kell őket vinni ahol találtátok.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése