fiatalok etetése (10cm testhossz alatt)

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kandics, ami Gammarus

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place írta:Köszönöm a "Gammarus" infót, ezer éve keresem a pontos faji megnevezést.

Én egy vidéki paraszt vagyok, házi- és gazdasági állatokkal... nem vagyok híve a "bolti hypozott" kajáknak. Ahol lehet inkább természetes élő takarmánnyal etetem az Axikat. Biztos, hogy hamarosan jelentem a Gammarus eredményeket.
Itt nem a hipózásról van szó, hanem az eltérő baktériumflórától ami halálos is lehet. Off téma, de nekem pl az ölte meg az egyik patkányomat hogy barátkozott a nyulammal (előtte is barátkozott már de nem volt gond), és a nyúl természetes baciflórájából bekapott egyet (amit ki is mutattak) és az immunrendszere nem bírt vele megküzdeni. Azért az akváriumi környezetben tenyésztett táplálékok nem rendelkeznek vadvizi bacikkal, ami a vadvizi állatnak természetes, de a tenyésztett akvarisztikainak halálos is lehet. Persze, az axi valahol vadon élne egy tóban , de talán nem véletlen hogy csak abban az egy (csak kiejteni tudom, leírni pontosan nem) tóban fejlődött ki és nem terjedt tovább nagyon onnan. Szóval ez egy több oldalról támadható téma, mindennek van érve és ezer ellenérve, de valamivel etetni kell őket, és a vélemények megoszlanak. A döntés természetesen rajtad áll, mi itt a saját tapasztalatainkat, javaslatainkkal tudjuk csak mondani.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Titkos3
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 207
Csatlakozott: 2012.01.17. 19:07
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kandics

Hozzászólás Szerző: Titkos3 »

Place írta:Ahol szőlészkedek, Csopakon, tiszta forrás tör elő a hegyből, olyan tiszta vízzel, hogy az megszólal... olyat még nem láttatok. :)
A forrás tövében a kövek alól gyerekkoromban mindig apró parányokat fogtunk: Kandicsnak hívjuk, vagy Kőrágónak.

Ilyet lehet nekik adni? Rengeteg van...

Jobb képet nem találtam róla:
Én odaadnám, de előtte, ahogy Liquid, karanténoznám egy kis ideig!
Titkos3
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Ismeretlen étel

Hozzászólás Szerző: Place »

Gammarus-vadászat közben vagy egy tucat efféle lényre is szert tettem:
3 pár lábán száguldozik, komoly sebességgel fut a talajon. Úszni annyira nem szokott. A planktonevő Gammarusokkal jól megvan jelenleg egy befőttes üvegben. Méretre azonosak.

Ismeri valaki ezeket?
Etethető ezzel az Axi?

Kép
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Zsucy
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2011.01.20. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest VI.ker.

Re: Ismeretlen étel

Hozzászólás Szerző: Zsucy »

Place írta:Gammarus-vadászat közben vagy egy tucat efféle lényre is szert tettem:
3 pár lábán száguldozik, komoly sebességgel fut a talajon. Úszni annyira nem szokott. A planktonevő Gammarusokkal jól megvan jelenleg egy befőttes üvegben. Méretre azonosak.

Ismeri valaki ezeket?
Etethető ezzel az Axi?
Én nem próbálkoznék ilyenekkel! Manapság olyan sok vegyszer és méreg kerül a földbe/-re, hogy ki tudja mit hordoznak magukkal az ott élő állatkák! :D
Egyébként nem tudom mi lehet ez. :)
Zsucy
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Kandics, ami Gammarus

Hozzászólás Szerző: liquid »

Place írta:Köszönöm a "Gammarus" infót, ezer éve keresem a pontos faji megnevezést.

Én egy vidéki paraszt vagyok, házi- és gazdasági állatokkal... nem vagyok híve a "bolti hypozott" kajáknak. Ahol lehet inkább természetes élő takarmánnyal etetem az Axikat. Biztos, hogy hamarosan jelentem a Gammarus eredményeket.
Ehhez egy dolgot fűznék hozzá, ha élő vízben neveled fel az állataid a szabadban, akkor semmi bajuk, de képzeld el, hogy életed első éveit steril, szabályozott környezetben töltöd, majd kiengednek a szabadba.. :)

Ha nagyon pici koruk óta ottvan a környezetükben a "kinti" világból behozott flóra, akkor persze sokkal kisebb eséllyel lesz bármi bajuk a jövőben.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Re: Kandics, ami Gammarus

Hozzászólás Szerző: Place »

liquid írta: de képzeld el, hogy életed első éveit steril, szabályozott környezetben töltöd, majd kiengednek a szabadba.. :)
Ezért vettem 2 hetes Axikat. :)
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Re: Ismeretlen étel

Hozzászólás Szerző: Place »

Place írta:Ismeri valaki ezeket?
Etethető ezzel az Axi?
Kép
Jelentem: Kérészlárva ez az izé. Egyrészt tenyésztő ajánlásával odaadtam nekik, másrészt az összesen 2 tucat Gammarus és Kérészlárva csapat egy nap alatt eltűnt az akváriumból... 2 nagyobb Gammarus maradt, akik azóta is a növényünk egyik elsárgult levelét rágják, amiért köszönet jár nekik: tisztítják a vizet.

Thanks Gammarus, you saved my life. Now you should die.
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
HeviRiffiKompi
Fórumozó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.05.15. 09:19
Tartózkodási hely: Őrbottyán

Tücsök

Hozzászólás Szerző: HeviRiffiKompi »

Sziasztok!

Én a múltkor adtam a két kicsinek tücsköt.
Bementem a westendbe az állatos boltba, és a srác azt mondta, simán adhatom nekik. Csipesszel eléjük raktam, és már meg is ették. Na jó, RIffi még kisebb, neki ketté kellett szedni, de ő is ügyesen megette =)

Kép
ilyen kis randa volt a két tücsök :P
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Tücsök

Hozzászólás Szerző: liquid »

HeviRiffiKompi írta:Sziasztok!

Én a múltkor adtam a két kicsinek tücsköt.
Na ezt még nem próbáltam! Köszi az infót, legközelebb veszek én is párat nekik próbaképp.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
HeviRiffiKompi
Fórumozó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.05.15. 09:19
Tartózkodási hely: Őrbottyán

Re: Tücsök

Hozzászólás Szerző: HeviRiffiKompi »

liquid írta:
HeviRiffiKompi írta:Sziasztok!

Én a múltkor adtam a két kicsinek tücsköt.
Na ezt még nem próbáltam! Köszi az infót, legközelebb veszek én is párat nekik próbaképp.
Azóta már nagy tücsköt is kaptak, simán bedobom az akváriumba és megeszik. próbálnak szerencsétlenek menekülni, de ezzel csak magukra vonják a figyelmet. Hevisaurus is nagyon szereti. =)
N1kol3tt
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.12.03. 19:41

Beteg állat etetése

Hozzászólás Szerző: N1kol3tt »

Sziasztok! lenne 1-2 kérdésem mert úgy néz ki beteg lett a halam csont és bőr lett ..a vörös szúnyoglárvát nem hajlandó megenni eddig azzal etettem...!
Hogyha például húst adnék neki akkor azt csak fagyasztott formában lehet neki adni?
Kb hány centis vízbe legyen?
Ha ilyen tubifexet adnék neki azt szárítva?! és mien fajtát vegyek neki?
Légyszi segítsetek! Köszönöm
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Beteg állat etetése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

N1kol3tt írta:Sziasztok! lenne 1-2 kérdésem mert úgy néz ki beteg lett a halam csont és bőr lett ..a vörös szúnyoglárvát nem hajlandó megenni eddig azzal etettem...!
Hogyha például húst adnék neki akkor azt csak fagyasztott formában lehet neki adni?
Kb hány centis vízbe legyen?
Ha ilyen tubifexet adnék neki azt szárítva?! és mien fajtát vegyek neki?
Légyszi segítsetek! Köszönöm
Szia!
Ha csont és bőr, akkor eléggé későn kezdtél el sajnos reagálni, és nehéz ilyenkor mit kezdeni. Az axikat változatosan kell etetni, fagyasztott vagy élő szúnyoglárva, fagyasztott kishal esetleg csirkemáj, csirkeszív, pulykaszív (de 10 cm alatt ezt max heti 1-2 alkalommal).
Minden dolgot vízhőmérsékleten kell nekik odaadni, tehát ha fagyasztott akkor ki kell olvasztani, a friss húst viszont mindig jobban szeretik mint a fagyasztottat. Adhatsz neki tubifexet is, de azt csak élőt. Ezek a szárított izék semmire se jók legyen az bármi.
Ha csont és bőr és nem eszik, akkor a mesterséges táplálás jön szóba, amiről van szó a fórumon, hogy mivel és hogyan.
De az hogy nem eszik, valaminek a következménye, rossz víz, rossz táplálék, betegség, de innentől a téma az eü fórum etetési részéhez tartozik ahol meg kéne írni hogy mik történt mostanában, mióta nem eszik, addig pontosan mit evett, mennyit, mikor volt vízcsere, volt-e egyéb tünet, milyen a kopoltyúja, mennyire van lefogyva, lebeg-e, állatorvos látta-e. Ezek hiányában sajnos semmit nem tudok mondani.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
N1kol3tt
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.12.03. 19:41

Re: Beteg állat etetése

Hozzászólás Szerző: N1kol3tt »

Értem! Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Ginababa25
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.02.13. 00:08

7-8 hetesek etetése

Hozzászólás Szerző: Ginababa25 »

Szia!

kb. 7-8 hetes Axolotljaim vannak. Még igen picikék, de nagyon ficánkák :D Tenyésztőtől vásároltam őket, aki a sós bébi rákot ajánlotta. Falják is rendesen! Raktam be nekik apró szárított szúnyoglárvát de ahhoz hozzá se nyúltak úgyhogy szerintem várok még vele. Esetleg adhatnék nekik valami mást? Van ötletetek?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 7-8 hetesek etetése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Ginababa25 írta:Szia!

kb. 7-8 hetes Axolotljaim vannak. Még igen picikék, de nagyon ficánkák :D Tenyésztőtől vásároltam őket, aki a sós bébi rákot ajánlotta. Falják is rendesen! Raktam be nekik apró szárított szúnyoglárvát de ahhoz hozzá se nyúltak úgyhogy szerintem várok még vele. Esetleg adhatnék nekik valami mást? Van ötletetek?
Szia!

Olvasd végig ezt a topikot, illetve az etetésben az ételfajtákat, mert mindent leírtunk már. Azt is hogy nem fognak szárított szúnyoglárvát enni, akkor sem ha felnőnek, mert nem nekik való táplálék. Fagyasztottat még csak csak ilyen fiatalon talán elkezdik csipegetni, ha nagyobbak akkor már eszik rendesen. Ilyen kicsiknek mozgó apró eleség kell, különben éhen halnak hiába szórsz be két kiló nem szagos, nem mozgó kaját. Vész esetén fix növendékhaltáppéppel "bábozás" be szokott válni, de mint írtam, vész esetén.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
tamascsak
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.03.03. 20:49

Meddig adható a tubifex?

Hozzászólás Szerző: tamascsak »

sziasztok! pár hónapos axolotunk kb 3-4centi, a tubifexet nyomja befelé, kérdés, hogy a tubifexet meddig lehet neki adni? már nem nagyon mozognak azért kérdezem! köszi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Meddig adható a tubifex?

Hozzászólás Szerző: Maya »

tamascsak írta:sziasztok! pár hónapos axolotunk kb 3-4centi, a tubifexet nyomja befelé, kérdés, hogy a tubifexet meddig lehet neki adni? már nem nagyon mozognak azért kérdezem! köszi
Úgy érted, hogy az axi tele van és ezért nem mozog? Ha vörös szúnyoglárvát adnál neki attól is pár nap után úgy tele lenne, hogy nem mozdul meg, de bármilyen kajától. 10centis korukig felváltva mehet a tubifex és vörös szúnyoglárva, esetleg nagyon pici cafat máj, fontos hogy minden nap egyen. Az itt található listából http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=8&t=44 pedig bármi amit olyan kicsire tudsz vágni, hogy le tudja nyelni. (sórákot és vizibolhát már ne adj nekik, ahhoz túl nagyok)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
tamascsak
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.03.03. 20:49

Jó a vizibolha?

Hozzászólás Szerző: tamascsak »

Sziasztok! Ma szereztünk be 4 icipici kb. 1cm-es vagy annál is kisebb axikat. Ha jól olvastam ki a hozzászólásokból akkor az ilyen pandúrkáknak vizibolhát kell adni,amitől nőnek mint a gomba. Akkor jó lesz nekik az ugye? csak megerősítést szeretnék:)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.03.21. 17:51-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Jó a vizibolha?

Hozzászólás Szerző: Maya »

tamascsak írta:Sziasztok! Ma szereztünk be 4 icipici kb. 1cm-es vagy annál is kisebb axikat. Ha jól olvastam ki a hozzászólásokból akkor az ilyen pandúrkáknak vizibolhát kell adni,amitől nőnek mint a gomba. Akkor jó lesz nekik az ugye? csak megerősítést szeretnék:)
Jó lesz nekik de csak a kisebbet a cyclops-ot tudják az ilyen picik megenni, a nagyhoz a dapnia-hoz még kicsik. Illetve adatható sórák (artémia) meg kell venni és kikeltetni, minden rá van írva a zacskójára. Ilyen picinek nem érdemes venni őket, ekkoráknál még nagy a halálozási arány.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
tamascsak
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.03.03. 20:49

Tubifexet mindennap át kell mosni?

Hozzászólás Szerző: tamascsak »

Sziasztok! A tubifexet mindennap átkell mosni hideg vagy meleg vízbe?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.03.23. 19:39-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tubifexet mindennap át kell mosni?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

tamascsak írta:Sziasztok! A tubifexet mindennap átkell mosni hideg vagy meleg vízbe?
Minden nap 2 alkalommal, alkalmanként háromszor, 5 perces pihentetésben, nagyjából 20 fokos vízben. Ha nem mosod át ennyiszer, nagyon könnyen megbetegedhet az axid.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Tubifexet mindennap át kell mosni?

Hozzászólás Szerző: Maya »

tamascsak írta:Sziasztok! A tubifexet mindennap átkell mosni hideg vagy meleg vízbe?
Megtennéd, hogy mielőtt kérdezel rákeresnél a kérdésedre. http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=8&t=44 Pontosan le van írva amit kérdeztél. Annyival kiegészítve, hogy hidegbe. Ha már volt aki vette a fáradságot arra, hogy megírta, kérlek te is vedd, hogy elolvasod. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Ruto - vörösszúnyoglárva

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Biztosan már unjátok, hogy mindig márkanévvel dobálózunk, ha fagyasztott termékekről van szó. Vettem az időt és fáradtságot, és gondoltam bemutatom Nektek, hogy miért ezt a márkát veszem.
Kezdjük az elrettentéssel:
Ára jelenleg Tatabányán 720 Ft és csak egy helyen tudják beszerezni.
Súlya: 100 g
Felosztás: 28 kocka (kockánként 3,57 g)

A képeken nem változtattam, csak fényképeztem. Nem szedtem ki a koszt, az elhalt lárvákat, és tényleg ilyen szép vörös, és tényleg egy kockában az van ami az utolsó képen. Még a folyadék mennyiségét is láthatjátok.
Többet nem kommentelnék, a képek szerintem elég meggyőzőek:
P1140526.jpg
P1140527.jpg
P1140528.jpg
P1140529.jpg
P1140530.jpg
P1140531.jpg
Ezt érdemes mindenképp teljes méretben megnézni.
Ezt érdemes mindenképp teljes méretben megnézni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Ruto - vörösszúnyoglárva

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sendy írta:Biztosan már unjátok, hogy mindig márkanévvel dobálózunk, ha fagyasztott termékekről van szó. Vettem az időt és fáradtságot, és gondoltam bemutatom Nektek, hogy miért ezt a márkát veszem.
Kezdjük az elrettentéssel:
Ára jelenleg Tatabányán 720 Ft és csak egy helyen tudják beszerezni.
Súlya: 100 g
Felosztás: 28 kocka (kockánként 3,57 g)

A képeken nem változtattam, csak fényképeztem. Nem szedtem ki a koszt, az elhalt lárvákat, és tényleg ilyen szép vörös, és tényleg egy kockában az van ami az utolsó képen. Még a folyadék mennyiségét is láthatjátok.
Többet nem kommentelnék, a képek szerintem elég meggyőzőek:
P1140526.jpg
P1140527.jpg
P1140528.jpg
P1140529.jpg
P1140530.jpg
P1140531.jpg
P1140539.jpg
Köszi a tippet...holnap megkérem a boltosunkat hogy rendeljen ilyet, ;)
Chantall
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Tubi etető

Hozzászólás Szerző: baxter »

Halihó!

A porontyok a kaját evés közben mint a vaddisznók széttúrják, és utánuk összepecázni a maradékot a kövek közül, na hát az külön művészet.
Osztottam-szoroztam, ~220 HUF-ért beruháztam egy ilyen tubi etetőre.
Kép
A kaja felét tettem az etetőbe, a másik felét a megszokott metódussal juttattam be nekik. Először nem nagyon akartak enni belőle, jobban bejött vadaskának a rajta fekvés. Aztán tegnap előtt eltűnt belőle a kaja. És a tubi sem úszott világgá. Remélem nem egyszeri alkalom volt.

Nektek van ilyenetek? Ha van, milyen a hatékonysága nálatok?
Köszönöm! :-)
üdv:
baxter
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » Ma, 10:09 írta:Halihó!

A porontyok a kaját evés közben mint a vaddisznók széttúrják, és utánuk összepecázni a maradékot a kövek közül, na hát az külön művészet.
Osztottam-szoroztam, ~220 HUF-ért beruháztam egy ilyen tubi etetőre.
Kép
A kaja felét tettem az etetőbe, a másik felét a megszokott metódussal juttattam be nekik. Először nem nagyon akartak enni belőle, jobban bejött vadaskának a rajta fekvés. Aztán tegnap előtt eltűnt belőle a kaja. És a tubi sem úszott világgá. Remélem nem egyszeri alkalom volt.

Nektek van ilyenetek? Ha van, milyen a hatékonysága nálatok?
Köszönöm! :-)
Hasonlóm van, de csigaetetésre használom, nem axikhoz.
Kép
Tubit ritkán adok, mert olyan mint a gyerekeknek a csipsz, kb tápértékben is. De ha adok, akkor kimosom a tubit, csipesszel megfogom és szippantással már lent is van a gyomorban. Nincs szemetelés. Nekem egy ilyen esztétikátlan egy akváriumban, és mivel az axik alapvetően nem felszínlakó állatok, így ez az etetési módszer kissé erőltetett. Az én ló lányom pl képtelen lenne egy ilyenből enni, mert nem tud ott maradni lebegni mint a halak és kicsipegetni a falatokat. Ő megpróbálná szétharapni az egész ketyerét, vagy kiborítani annak tartalmát. Az aljzati etetőtál használata még mindig sokkal tetszetősebb számomra, de nekünk ilyenre sincs szükségünk. Elenyésző az a heti pár szál lárva hulladék ami az aljzatra kerül.

De ha Nálatok beválik, örülök, jó lenne róla valami képes, videós dokumentáció, hogy hogyan használják, hátha sokkal ügyesebben mint én gondolom.

Nem művészet amúgy összepecázni a tubit: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=165#p2256
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: baxter »

Sendy » Ma, 13:38 írta:Hasonlóm van...
Külföldön "worm feeder" néven fut, nálunk nem. Tehát nem csak tubi, hanem bármilyen ilyen jellegű kaját bele lehet pakolni. Van egy kör alakú gyűrű, ezen kis rekeszek vannak, ebbe is bele lehet pakolni darabos finomságokat. A gyűrű közepére helyezhető be a tölcsérszerű tartó, ami lyukacsos így a kaja szálak félig kilógnak és könnyen ki tudják szívogatni (akár csomóstul is).
Esztétikai élményt szerencsére nem rombol, pont a vasfa és a műnövény mögött van, így szemből egyáltalán nem látszik, csak oldalról. Mivel ez tappancsos, így oda teszem, ahova nem szégyellem, és nem a víz tetején úszik. Kb. 2 centire lehet a tölcsér alja az aljzattól, így amíg még kicsik a lütyőkék, addig optimális magasságban van.
A maradék összeszedéséhez és kakához mi is ezt a leszívós módszert alkalmazz(t)uk, de ha ilyen jellegű kaját kapnak (tubi, szúnyoglárva) az etetőből nem száll szanaszét a cucc és nem kell pluszban takarítgatni. Hurrá.
Videót nem tudok szépen rögzíteni, de képet próbálok majd lőni a napokban, de péntek előtt valszeg esélytelen.
üdv:
baxter
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: baxter »

Lőttem képeket, de most valamiért nem hajlandóak enni ??? , így csak magát az etetőt tudom megmutatni. Sokkal látványosabb, ill. hatékonyabbnak tűnik tubival, mert az vékonyabb, de most szúnyogot tettünk be és azon nem látszik annyira. Nem mindig eszik ki belőle teljesen, látszik, hogy sokkal jobban szeretnek a földről enni. Egy ideig még tesztüzemben hagyjuk, után megírom, hogy mi lett az etető sosra.
Csatolmányok
DSCF4576.JPG
DSCF4576.JPG (2.5 MiB) Megtekintve 14084 alkalommal
üdv:
baxter
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: Maya »

baxter » 8 perccel ezelőtt írta:Lőttem képeket, de most valamiért nem hajlandóak enni ??? , így csak magát az etetőt tudom megmutatni. Sokkal látványosabb, ill. hatékonyabbnak tűnik tubival, mert az vékonyabb, de most szúnyogot tettünk be és azon nem látszik annyira. Nem mindig eszik ki belőle teljesen, látszik, hogy sokkal jobban szeretnek a földről enni. Egy ideig még tesztüzemben hagyjuk, után megírom, hogy mi lett az etető sosra.
Leírom az én is aggályaimat, ez a megoldás szép és jó, halaknak. Axolotl-oknál max ideig-óráig, míg picik. Mert mikor nagyok lesznek nem lesznek képesek ebből enni, ha belegondolsz tini korukba (még 4 hónap) fognak megenni 20-25falat 1x2 vagy 2x2 cm-es májdarabokat, nyilvánvalóan nem tudod belepasszírozni, gilisztát, halat se, ezért fontos a csipesz használatra megtanítani őket. Ami pofon egyszerű én picurjaim 3 alkalom után rájönnek és összekapcsolják a csipeszt a kajával, már úgy adom őket tovább, hogy tudnak csipeszből enni. Az élő vörös szúnyoglárva meg elmászhat ebből (persze ha az üvegre tesszük akkor is), de úgy legalább csak a földre kell feküdniük és szippantgatni. Ha nagyobbak lesznek ez már nem megoldás, ha az én 30cm-es nehézsúlyú Siwon dögöm erre egyszer ráfeküdne, vagy teljes erőből nekiúszna, hát vagy ez vagy az ő feje törne össze. Babáknál egyszerűbb ha hagyunk egy sima üveges részt az egyik sarokba és oda öntjük nekik a kaját, kicsit odaterelgetjük őket, ezt is hamar megfogják tanulni. (Az elszálló maradékokhoz érdemes beszerezni, almacsiga-takarítóbrigádot ezer örömmel feleszik ami lehull)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: baxter »

Maya » 3 perccel ezelőtt írta:Leírom az én is aggályaimat, ez a megoldás szép és jó, halaknak. Axolotl-oknál max ideig-óráig, míg picik. Mert mikor nagyok lesznek nem lesznek képesek ebből enni, ha belegondolsz tini korukba (még 4 hónap) fognak megenni 20-25falat 1x2 vagy 2x2 cm-es májdarabokat, nyilvánvalóan nem tudod belepasszírozni, gilisztát, halat se, ezért fontos a csipesz használatra megtanítani őket. Ami pofon egyszerű én picurjaim 3 alkalom után rájönnek és összekapcsolják a csipeszt a kajával, már úgy adom őket tovább, hogy tudnak csipeszből enni. Az élő vörös szúnyoglárva meg elmászhat ebből (persze ha az üvegre tesszük akkor is), de úgy legalább csak a földre kell feküdniük és szippantgatni. Ha nagyobbak lesznek ez már nem megoldás, ha az én 30cm-es nehézsúlyú Siwon dögöm erre egyszer ráfeküdne, vagy teljes erőből nekiúszna, hát vagy ez vagy az ő feje törne össze. Babáknál egyszerűbb ha hagyunk egy sima üveges részt az egyik sarokba és oda öntjük nekik a kaját, kicsit odaterelgetjük őket, ezt is hamar megfogják tanulni. (Az elszálló maradékokhoz érdemes beszerezni, almacsiga-takarítóbrigádot ezer örömmel feleszik ami lehull)
Teljesen jogos. Nem is tervezem olyan sokáig bent hagyni, csak amíg kicsik. Lehet, ezt elfelejtettem korábban írni. A csipesz beszerzése folyamatban van, de - már bocsánat- olyan mocskosul drágán adják, hogy még mindig talpalok egy normális árfekvésűért. Orvosi boltban láttam olcsóbban nem hegyes végűt, lehet arra fogok benevezni, mert fele annyiba kerül, mint díszállatosnál.
üdv:
baxter
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: Maya »

baxter » 30 perccel ezelőtt írta:
Maya » 3 perccel ezelőtt írta:Leírom az én is aggályaimat, ez a megoldás szép és jó, halaknak. Axolotl-oknál max ideig-óráig, míg picik. Mert mikor nagyok lesznek nem lesznek képesek ebből enni, ha belegondolsz tini korukba (még 4 hónap) fognak megenni 20-25falat 1x2 vagy 2x2 cm-es májdarabokat, nyilvánvalóan nem tudod belepasszírozni, gilisztát, halat se, ezért fontos a csipesz használatra megtanítani őket. Ami pofon egyszerű én picurjaim 3 alkalom után rájönnek és összekapcsolják a csipeszt a kajával, már úgy adom őket tovább, hogy tudnak csipeszből enni. Az élő vörös szúnyoglárva meg elmászhat ebből (persze ha az üvegre tesszük akkor is), de úgy legalább csak a földre kell feküdniük és szippantgatni. Ha nagyobbak lesznek ez már nem megoldás, ha az én 30cm-es nehézsúlyú Siwon dögöm erre egyszer ráfeküdne, vagy teljes erőből nekiúszna, hát vagy ez vagy az ő feje törne össze. Babáknál egyszerűbb ha hagyunk egy sima üveges részt az egyik sarokba és oda öntjük nekik a kaját, kicsit odaterelgetjük őket, ezt is hamar megfogják tanulni. (Az elszálló maradékokhoz érdemes beszerezni, almacsiga-takarítóbrigádot ezer örömmel feleszik ami lehull)
Teljesen jogos. Nem is tervezem olyan sokáig bent hagyni, csak amíg kicsik. Lehet, ezt elfelejtettem korábban írni. A csipesz beszerzése folyamatban van, de - már bocsánat- olyan mocskosul drágán adják, hogy még mindig talpalok egy normális árfekvésűért. Orvosi boltban láttam olcsóbban nem hegyes végűt, lehet arra fogok benevezni, mert fele annyiba kerül, mint díszállatosnál.
Én a hosszú 20-30cm-es csipeszt nem is szeretem használni, próbáltam de nem ment (és azok a marha drágák inkább hüllőknek vannak kitalálva). Az enyém 10cm-es műszerész (autószerelős), de orvisi is lehet, a legfontosabb hogy kerekített hegye legyen, mert néha úgy ráharapnak, esetleg rosszt szögből és véletlenül benyelik, ne sértse fel a szájukat és a torkukat.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tubi etető

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » Tegnap, 23:07 írta:A csipesz beszerzése folyamatban van, de - már bocsánat- olyan mocskosul drágán adják, hogy még mindig talpalok egy normális árfekvésűért. Orvosi boltban láttam olcsóbban nem hegyes végűt, lehet arra fogok benevezni, mert fele annyiba kerül, mint díszállatosnál.
1570 -2000 ft táján lehet kapni talán 25-30 cm-est. Növényültető csipesz néven. Majd nézek márkát és megírom, általában minden nagykernek van, szóval a bolt le tud kérni belőle. Ha állatetető van a csipeszre írva, akkor kétszer olyan drága :) Mióta szóltam a Dániónak, azóta rengeteget tartanak készleten pl és ők is nagyker. Van nagyobb is (nem látom értelmét) 2500-3000 ft táján. Nekem van egy dániós hosszú, meg van egy orvosi köszönhetően kedves Bálint állatorvosunknak aki túrta nekem a pincében. Az orvosit jobban szeretem használni, annak ellenére hogy sokkal rövidebb, precizebben tudok vele fogni apró tárgyakat és az erőt is finomabban tudom adagolni, de ez akvakertészetben játszik szerepet.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Bettike3
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.09.27. 22:18

Honnan tudom, hogy éhes?

Hozzászólás Szerző: Bettike3 »

Hello
1 hete van meg Axikám és érdeklődnék, hogy honnan tudom biztosan ha éhes? Olvastam, hogy ha sokat esznek akár el is pusztulhatnak ettől félek nagyon, viszont éheztetni se akarom!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Honnan tudom, hogy éhes?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Bettike3 » Tegnap, 22:23 írta:Hello
1 hete van meg Axikám és érdeklődnék, hogy honnan tudom biztosan ha éhes? Olvastam, hogy ha sokat esznek akár el is pusztulhatnak ettől félek nagyon, viszont éheztetni se akarom!
Kedves Bettike3!

Érdekelne a forrás, hogy hol olvastad ezt, hogy ha sokat esznek meghalnak, mert ilyennel ha az emlékezetem nem csal, nem találkoztam. Ezek nem betták, de ezek szerint ahonnan vetted sem világosítottak sajnos fel az állatról. Javaslom, hogy elsőként tájékoztatónkat olvasd el, ha ezeket betartod nagy gond nem lehet, félek sajnos, hogy több tévhitet is kaptál az állat mellé. http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=35&t=175#p4491

Ha túl sokat esznek, akkor visszaböfögik rendszerint az ételt. Ha ilyet tapasztalsz, tudod, hogy túl sokat kapott. Nagyon fontos, hogy az állat korának megfelelő táplálékban részesüljön, korának megfelelő rendszerességgel. http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=5&t=139&p=3796#p3796 ebben a leírásban tájékozódhatsz erről, de minden axi más egy kicsit.

Ha tudsz küldeni róla felülnézetből egy képet, akkor meg tudom mondani hogy mennyire jóltáplált vagy alultáplált. Sajnos a legtöbben eléggé alultápláltan vásárolják az állatokat (hála a nem törődöm boltoknak és tenyésztőknek), és azt tekintik természetes, normális testformának a gazdik, ezért nagyon fontos, hogy tudd mi az egészséges hasszélesség. Tájékoztatónkban ez is benne van.

Mikor éhes? Elég érdekes kérdés, mert axija válogatja, van aki egész nap marketingel az ételért és könnyedén elhízik, mások csak akkor kunyerálnak ha már nagyon éhesek, vannak akik meg nem jelzik, csak neked kell tudni, hogy most már enniük kell.

Ha ezeket elolvastad, kérlek olvasd el a házirendet is, és tartsd is be, majd a szaktopikokat a fórumon, nagyon sok infó található meg nálunk.

Ha ezek után bármi kérdés van, örömmel válaszolok, de kérlek, az egyes kérdéseket, a nekik létrehozott témákban tedd fel, ne kelljen külön moderálgatni.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
aximaxi3101
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.05.11. 19:42

Egy 4,5cm-es axi

Hozzászólás Szerző: aximaxi3101 »

Mivel táplálkozik egy 4,5cm-es axi ???
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2014.05.12. 06:27-kor.
Ok: Kérlek, használj nagybetűket mondatkezdésre, ez nem facebook. Köszönöm!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Egy 4,5cm-es axi

Hozzászólás Szerző: Sendy »

aximaxi3101 » Tegnap, 22:40 írta:Mivel táplálkozik egy 4,5cm-es axi ???
Kedves aximaxi3101!

Ez a topik erről szól, továbbá az újszülöttek gondozása is ezzel foglalkozik. http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=7&t=120 Mi már egyszer leírtuk ezeket, kérlek vedd a fáradtságot és olvasd végig. Ha utána nem egyértelmű valami, kérlek fogalmazd meg pontosan, hogy mit nem értesz, és mi szívesen válaszolunk.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Egyik eszik, másik alig

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Sziasztok, nekem van 2 fiatal axolotl-om, az egyik kicsit nagyobb és ahogy megfigyeltem a nagy az sokat eszik a másik meg alig. Az lenne a kérdésem hogy esetleg nincs-e baja a kicsinek?!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.12.21. 14:06-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Egyik eszik, másik alig

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » 30 perccel ezelőtt írta:Sziasztok, nekem van 2 fiatal axolotl-om, az egyik kicsit nagyobb és ahogy megfigyeltem a nagy az sokat eszik a másik meg alig. Az lenne a kérdésem hogy esetleg nincs-e baja a kicsinek?!
Szia!
Esetleg meg tudnád mondani, mit jelent pontosan a fiatal? Méret, kor esetleg? Kicsikről (13cm alatt) általánosságba elmondható, hogy zabálnak, szó szerint szinte addig tudnak enni amíg van vagy éppen hányásig tele nem lesznek. Axolotl-ok ízvilága, kedve egyedenként változó amit az egyik megeszik, nem biztos, hogy a másik is, illetve nem mindig ugyanazzal a habitussal esznek. Ha csak egyféle tápláléknál fordul ez elő, akkor nem nagy probléma, pl. nálam tömeges fagyasztott kishal utálat van, viszont ha a kicsi több fajta étellel is ezt csinálja és vékonynak is tűnik, valószínűleg beteg, vagy valami nincs rendben a víz minőségével. Ha nem hajlandó enni az nagy probléma lenne, mert kicsiknél ez nem jellemző, szükségük van a vegyes étrendre és a megfelelő mennyiségű/minőségű tápanyagra az ideális növekedéshez.
10 cm-es testhossz alatt (minél kisebbek annál karcsúbbak, de jól tele tudják enni magukat, így két értéket kell nézni: éhesen és jóllakva mekkorák. Pufókra tudják magukat enni):
elhízott állat: has szélessége nagyobb mint a fej szélessége etetés után rendszeresen és éhesen a has szélessége meghaladja a 75%-ot.
ideális testsúly: has szélessége a fej szélességének 50-100%-a ( éhesen etetés előtt elfogadható 50%, jóllakva etetés után elfogadható 100%)
kissé sovány állat: has szélessége a fej szélességének 50-75%-át nem éri el (amennyiben etetés után a has eléri legalább a 75%-ot, nem kell aggódni, csak odafigyelni)
kórosan sovány: has szélessége a fej szélességének 50%át nem éri el, és nem is eszi magát tele az állat.
Illetve ajánlani tudom még a Táplálék táblázatunkat, itt kor-cm arányosan az adható táplálékok vannak bejelölve: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5404#p5404
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Re: Egyik eszik, másik alig

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Szia, nagyjából 2 hónaposak
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Egyik eszik, másik alig

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » Ma, 14:39 írta:Szia, nagyjából 2 hónaposak
Sajnálom, hogy nem válaszoltál a többi kérdésemre, így (hiába szeretnétek sokan) nem tudok távgyógyítani.
Ennél a méretnél elég veszélyes a nem evés, 3cm-es kor nagy vízválasztó a kisaxiknál, amelyik meghaladja a 3cm-et valószínűleg életben marad. 3cm-es korukig hullik el a legtöbb. Ebbe a korba a legfontosabb a megfelelően változatos táplálkozás és minőségi víz/szűrés/vízkezelés. Az ilyenkor rosszabbul evő kicsik nem fognak megfelelő mértékben nőni, kisebbek, nyüzügébbek lesznek, illetve egy ekkora apróság 1-2 hétig nem eszik, szimplán éhenhal. Ezért kérdeztem, hogy csak egy fajta étel nem ízlik neki, vagy szimplán semmit se eszik meg? - a választól függene a helyzet súlyossága.
+ Fontos lenne ránézni a vízben lévő, mérgező vegyületek mennyiségére.
Pussz:
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Re: Egyik eszik, másik alig

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Szia, kb 10 centi . De nem az a baj hogy nem eszik, hanem hogy keveset. Eddig vörösszúnyog lárvát kaptak most tubifexel keverem. De a kicsinél azt vettem most észre hogy tubifexel tudom felcsalni a víz felszínére.
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Egyik eszik, másik alig

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » Ma, 08:31 írta:Szia, kb 10 centi . De nem az a baj hogy nem eszik, hanem hogy keveset. Eddig vörösszúnyog lárvát kaptak most tubifexel keverem. De a kicsinél azt vettem most észre hogy tubifexel tudom felcsalni a víz felszínére.
10 centis az már nem 2 hónapos. :) Legalább 5+ hónapos, nem mindegy éppenséggel. Ekkorkánál, már változatos étrend kell, ha nem eszik eleget az nagy probléma. A változatosság lehetőleg, ne 2 fajta ételben merüljön ki kérlek, pl. fagyasztott tubifexel sosem etetünk, nagyon koszos rajta a lé és nem igazán minőségi, inkább kizárólag élő tubifexet javasolunk.

Étrend: élő vizibolha (lehetőleg daphnia pulex és ne a télen kapható cycolps-al legyen tele), szúnyoglárvából össze fajta mehet élő-fagyasztott amit megeszik vörös, fehér, fekete de ne a leggagyibb magyar márkából, hanem inkább képes és Ruto, élő tubifex/selyemtubi, élő televényféreg, heti 1x már mehet csirke/pulyka máj/szív, apróra vágott kishal (nem emberi fogyasztásra szánt, hanem kifejezetten eleségnek (általában teknős eleség), nem párolt, nem főtt, nem a karácsonyi halászléből kihalászva...), élő kishal meg ami befér a szájukba pl. fél-cm-es guppi babák, biogiliszta élő/fagyasztott minőségi helyről legyen. Emellett JBL Novo Lotl axolotl táp adható a méretükhöz mérten, de ez kizárólag mint étrendkiegészítés. (Napi etetés még bőven mehet.)
- milliárd egyszer is leírtam -

Minek kell felcsalni a víz felszínére? Ezt magyarázd meg kérlek, mi értelme? Ez olyan mintha a kutyádat úgy etetnéd, hogy most lefutsz 100 métert és kapsz egy falatot, aztán mikor kezd teli lenni a pocak akkor fusson még 100 métert. Teli hassal az axik nem szívesen úszkálnak föl, nomeg amúgyse, hiszen csak levegőért járnak fel, de ha van elég oldott oxigén a vízben akkor szinte sose fognak feljönni, mert minek is jönnének. Ilyen babánál inkább alacsonyabb vízmagasságot szoktunk javasolni, hogy a kicsiknek ne egy fél napos erőlködés legyen a felúszás kb. 20-25cm-et javasolnék egy 10cm-eshez. Ahogy nő lehet emelni a magasságon.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
regiii1996
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.05.13. 16:56

Szárított eleség?

Hozzászólás Szerző: regiii1996 »

Sziasztok az a kérdésem van h axolotloknak szabad adni alkalmanként szárított tubifexet vagy szárított vizibolhát?És annyi h az axolotljaim 3 hónaposak lesznek 27.én :) 4 axolotlom van 2 vadas és 2 fehér :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2017.05.13. 18:38-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szárított eleség?

Hozzászólás Szerző: Maya »

regiii1996 » Ma, 17:01 írta:Sziasztok az a kérdésem van h axolotloknak szabad adni alkalmanként szárított tubifexet vagy szárított vizibolhát?És annyi h az axolotljaim 3 hónaposak lesznek 27.én :) 4 axolotlom van 2 vadas és 2 fehér :)
Szia!

Főleg a fórum olvasgatását ajánlom, mivel minden kérdésedre található válasz.
Szárított táplálékot nem adunk axinak. Szárítás során fontos enzimek semmisülnek meg, a szárított tápanyag nedvességtartalom hiányában nem emészthető. Az állat feleslegesen pörgeti fel a gyomrát és emésztőrendszerét, rendszerint csak gyomor vagy bélgyulladást tud okozni (plusz némi száraz hasmenést) a szárított tubifex/vizibolha/haltáp/szárított hal/kitines bogarak. Semmi értelme kivéve ha meg akarod ölni őket.
Cikk: viewtopic.php?p=4304#p4304

Van egy elég részletes táblázatunk a korban adható élelmekről:
viewtopic.php?p=5404#p5404
Ebben a korban amit ehetnek:
Élő vizibolha (daphnia), élő szúnyoglárva, élő tubifex, élő televényféreg, 2 hetente csirke/pulya máj/szív darabka, megfelelő méretű ÉLŐ apróhal pl. 1-2 hetes guppi, giliszta élő/fagyasztott megfelelő méretűre vágva. A paletta elég széles minél több élő és minél több friss táplálékoz kell jutniuk ebben az időszakban. Ez a fejlődésük és növekedésük egyik legfontosabb időszaka. Mindennapos etetésre szorulnak és szükséges mindennap a maradék eltávolítása a vízből.

Ilyen fiatalon még nem szabadott volna a tenyésztőtől elhozni, mert nem biztos hogy mind megfog-e maradni.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Zita43
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.03.29. 09:15

Petéből kikelt ifjoncok etetése

Hozzászólás Szerző: Zita43 »

Sziasztok. Az én axi babyim még nagyon picikék most bujtak ki a bubiból azt már elfogyasztották. Innentől mit kell adni nekik? Még a lábuk sem fejlődött ki. 8-án rakta le a petéit a mama. Tehát mit adjak nekik mert ugye azt olvastam hogy mozgó kaja kellene nekik
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2021.03.29. 19:42-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Petéből kikelt ifjoncok etetése

Hozzászólás Szerző: Maya »

Zita43 írta: 2021.03.29. 12:30 Sziasztok. Az én axi babyim még nagyon picikék most bujtak ki a bubiból azt már elfogyasztották. Innentől mit kell adni nekik? Még a lábuk sem fejlődött ki. 8-án rakta le a petéit a mama. Tehát mit adjak nekik mert ugye azt olvastam hogy mozgó kaja kellene nekik
Szia!

Alapvetően mi a terv a kicsikkel? Mi a fórumon nem támogatjuk a terv (és ész) nélküli szaporítást. Mert rengeteg genetikai(nagyfokú beltenyészet miatt)/fejlődési és tartási körülményekből adódó betegség van jelen a hazai állományban. A kicsik alulfejlettek, törpenövésűek, színhibásak és más egy EÜ problémával rendelkeznek (gombásodási hajlam a leggyakoribb pl.) A tenyészpár kiválasztását gondos munka előzi meg, hogy külalakra, tulajdonságokra és EÜ állapotra is megfelelő példányokkal rendelkezz, plusz tenyészpár származási igazolása alapján tölthető ki a kicsikre vonatkozó származási lap. Illetve alapvető elvárás a kicsik szelekciója.

Amennyiben piaci eladásra szánod a "véletlen" művet, azt itt nem fogjuk támogatni :(
Mert beteg nyomi példánnyal tele van az ország....és nálam mindhárom akvárium is, mások "nagysikerű" tenyésztett állataival.

Egyébiránt az elmúlt 3 hétben már gondolni kellett volna a kicsik etetésére. Nem utolsó pillanatban kapkodni. A legegyszerűbb a sórák keletetése, de az napokat is igénybe vehet, addig jó páran éhen fognak halni. Évszaktól függően pedig élő vízibolhát érdemes venni, főleg télen tele van cyclopssal (kandicsrákkal), amit a jég alól halásznak/hálóznak. Persze az év más szakában is van benne apró fiatal vízibolha, azt még érdemes megpróbálni. Végszükség esetén fagyasztott cyclopsot forgatni légpumpával, ott jelentős lesz az elhullás (bár valóban a legéletrevalóbb marad meg), viszont rendkívül rontja a vízminőséget is.

Tudom, ez így tömör, de siettem.
Sajnos a házi szaporítás eredménye a rendkívüli genetikai hanyatlás lett, mert mamár szinte minden 2. axi törpenövésű...és valódi axolotl-nak kinéző axit pedig senki sem lát.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Axiandi
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2023.02.07. 20:15

Mivel etessek, segítsetek

Hozzászólás Szerző: Axiandi »

Tavaly lett két albínó axim. Februárban petéket raktak le. Február 18-án mind szépen kikelt. Mindössze a 25 ből egy elhullás volt köztük. A szülőktől elválasztottam őket. Jelenleg kb. 1,5 - 2 centissek. Szárított vizibolhát és az álatkereskedés által adott Nobil fluid -ot adom nekik. Mivel tudnám kielégítően etetni őket? Milyen körülmények között tartsam?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2023.03.10. 17:16-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Mivel etessek, segítsetek

Hozzászólás Szerző: Maya »

Axiandi írta: 2023.03.09. 20:05 Tavaly lett két albínó axim. Februárban petéket raktak le. Február 18-án mind szépen kikelt. Mindössze a 25 ből egy elhullás volt köztük. A szülőktől elválasztottam őket. Jelenleg kb. 1,5 - 2 centissek. Szárított vizibolhát és az álatkereskedés által adott Nobil fluid -ot adom nekik. Mivel tudnám kielégítően etetni őket? Milyen körülmények között tartsam?
Szia!
Alapvetően az eggyel fölötte lévő hozzászólás irányadó. Tavaly lettek állatok rohadt fiatalok még bárminemű tenyésztéshez (Legalább testvérek is? Beltenyészet miatt kérdezem). De szaporítani természetesen lehet, származási igazolás, papírok, minősítés hiányában én eléggé gányolásnak tartom.
Szóval akkor elkészültek a "csak úgy lettek" állatok, természetesen rengeteg információt gyűjtöttél tenyésztés témakörben, erről árulkodik kérdésed is.
25 db maradt meg az egy nagyon szomorú arányszám a több százból. Első 3 hónapban még hatalmas az elhullás és meg is eszik egymást.

Legyen itt egy válasz is, csakhogy ne érje szó a ház elejét:
Szárított vízibolha szétcseszi az emésztést mert nedvességet von el a szervezettől, emészthetetlen.
Sórákot kéne keltetni vagy élő cyclopsot szerezni. Miaz, hogy milyen körülmények? Tiszta jó minőségű víz, gyakori vízcsere, sok oxigén, hőmérsékletre figyelni.

Nem feltétlen kedves hangulatomban kaptál el, de fel is idegesít az ilyen hozzáállás. A tenyésztés az axis szakma csúcsa amikor értesz hozzá, tudsz mindent és profi vagy. Persze lehet így is csinálni, gányolva, nem szelektálva, papírok nélkül, tenyésztési terv nélkül, garancia nélkül. Jó lesz az úgy mi bajuk lehet, gerincferdült, törpe, kit érdekel csak úgy lettek aztán vigyék őket, majd szenved vele más, ha van genetikai bajuk. :(

Üdv,
MAYA
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése