SOS kérdések

Moderátor: Axolotl moderátor

Frui
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.02.02. 19:07

Re: Piros folt és faroksérülés

Hozzászólás Szerző: Frui »

Belzebub » 58 perccel ezelőtt írta:Üdv.
Ha rendbe is jön óriási munka van előtted.
Nekem még semmilyen megbetegedésem nem volt 2év axizás alatt, ezért ebben nem tudok segíteni sokat...
Köszönhető ez annak is szerintem, hogy amit lehetett megtettünk már az elején értük. Jó szűrés, rendszeres takarítás, hely kialakítása, jó étrend és a felelősségtudat.
Tanácsokat jól fogadd meg amit majd írnak, akár hogy is lesz megfogalmazva, segíteni akarnak!
Taposó végek sötétsége szaporodásra utal és a kergetőzés is, ezeket az alap dolgokat úgy gondolom tudnod kellene ha tartasz ilyen állatot. Etetésnél, főleg ha félnek az állattól előfordul, hogy a maradék bent marad. Valószínű ezért is ilyen a vized. Gondolom látod azt, hogy nincs minden rendben, vagy kevés dolog inkább. Amíg más eteti én javaslom ennek elkerülése végett, hogy kapjanak élő halat, majd ők levadásszák ha túlélik ebben a vízben ideig-óráig.
Mindenképp kezdened kell valamit a vízzel, szűréssel, takarítással, és nagyobb helyet biztosítani nekik. Kezdetnek jó 70%vízcsere kezelt, beállított vízzel.
Drukkolok az állatért és próbálj meg mindent megtenni lehetőségekhez mérten, hogy boldog állatok legyenek!
Sok sikert!
Köszönöm szavaid, megfogok fogadni mindent amit mondanak!
Tudom,hogy a fekete köröm az ivarérettséget jelzi, csak gondoltam minden hasznos infót leírok ahhoz,hogy megfelelő tanácsot kapjak.
Rajta vagyok a nagyobb akvárium beszerzésén illetve szűrőrendszer vásárlás is tervben van.
Belzebub
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2017.01.27. 13:36

Re: Piros folt és faroksérülés

Hozzászólás Szerző: Belzebub »

Az jó ha tervbe van, addig is sűrűbben cserélj vizet és mulmozást alaposan csináld meg. Vízre figyelj nagyon, rossz vízbe hamarabb felüti a fejét a fertőzés. Ajánlom az aukciós oldalak böngészését ha nem vagy eleresztve új cuccokra beruházni, érdeklődj meg mindent mielőtt megvennéd. Egész jól be lehet vásárolni kicsi összegből és alapos takarítás, fertőtlenítés után használható minden. Remélem hamar helyreáll és jön segítségnyújtás is a farok elvesztése miatt.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Piros folt és faroksérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Frui » Tegnap, 20:47 írta:Bocsánat a késésért, és a képminőségért is elnézést. Még mindig nem mertem haza szállitani ilyen állapotba a kicsinyeim. Amit tudni kell róluk: Áprilisban lesznek egy évesek,két különböző helyről vásároltam őket. Az elmúlt hónapban kezdtem észre venni,hogy befeketedett a körme a fehérnek(gondolom a vadasnak is,de nem látom olyan fekete :) )
Néha kergetőznek az akviba,de semmi komolyabb nem volt eddig, sőt a fehér volt a dominánsabb eddig. A képen látszik hogy be is szineződött a víz(gondolom a farok válás után) amit próbáltam a lehető legjobban kihalászni.
Sajnos nem tudom anyósom hogy eteti őket most(mert fél tőlük)..
Amikor be pirosodott a farka akkor volt egy 40% vizcsere, amikor levált a farka megpróbáltam kihalászni a farok darabokat illetve savanyitottam a vizen egy csipet sóval,nehogy el fertőzzön.

Ugye rendbe fog jönni?
Szia!

Kellett egy egész nap, hogy megnyugodjak és olyan választ sikerüljön írnom, amely nem tartalmaz kellően csúnya szavakat.

Ekkora területigénnyel rendelkező állatokat nem tartunk ilyen kis helyen. A válasz a képen látható, sokkal nagyobb ezeknek az állatoknak a területigényük. Ha nincs meg az életfeltételeikhez szükséges terület stresszelik és frusztrálják egymást aminek a képen látható az eredménye, hogy az egyik egyszer csak félbeharapja a másikat. Ez nem egy véletlen odakapás, ez egy direkt támadás volt a másik részéről és a jövőben akármennyiszer frusztrált lesz az állat neki fog esni a másiknak míg az meg nem hal (lábakat, kopoltyút szakít le, hasba beleharap). A teendő SOS különválasztani a két állatot, a sérültet pedig hűteni ezerrel. Tehát kapjon egy 10-20 literes karantént amit jégakkuval tudsz hűteni, jó lenne 18fokon vagy alatta tartani. Ha felgyógyul, sosem lesz a farka ugyanolyan, emiatt az úszása is esetlen lesz, egy jóval nagyobb akváriumra lesz szükséged, mert ez a méret jelenleg állatkínzás.

A víz pedig a gyenge szűréstől és a megterhelt bomlástermékektől ilyen. Nagyon sürgősen nagyobb vízcsere kéne és jobb minőségű és teljesítményű szűrés, mert jelenleg szemmel láthatóan a nitrit és nitrát érékek az egekben vannak, ami mérgezi az állatokat.

Minek kellet a só? Valaki magyarázza meg nekem egy édesvízi állatnak mi szüksége van sósvízre, milyen szerve van erre szakosodva hogy kiválassza a vízben lévő sót? Ebben az adott mennyiségben semmit nem "savanyít" (?!) és semmit nem használ, egyszerűen felesleges, ami tovább roncsolja az állat állapotát.

Az axi gyógyulni fog, de sosem lesz ugyanilyen. Gombásodásra, fertőződésre kell figyelni.
Az elfehéredő rész el fog halni és le fog esni még a farokból.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Piros folt és faroksérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Frui » Ma, 10:43 írta:
Belzebub » 58 perccel ezelőtt írta:Üdv.
Ha rendbe is jön óriási munka van előtted.
Nekem még semmilyen megbetegedésem nem volt 2év axizás alatt, ezért ebben nem tudok segíteni sokat...
Köszönhető ez annak is szerintem, hogy amit lehetett megtettünk már az elején értük. Jó szűrés, rendszeres takarítás, hely kialakítása, jó étrend és a felelősségtudat.
Tanácsokat jól fogadd meg amit majd írnak, akár hogy is lesz megfogalmazva, segíteni akarnak!
Taposó végek sötétsége szaporodásra utal és a kergetőzés is, ezeket az alap dolgokat úgy gondolom tudnod kellene ha tartasz ilyen állatot. Etetésnél, főleg ha félnek az állattól előfordul, hogy a maradék bent marad. Valószínű ezért is ilyen a vized. Gondolom látod azt, hogy nincs minden rendben, vagy kevés dolog inkább. Amíg más eteti én javaslom ennek elkerülése végett, hogy kapjanak élő halat, majd ők levadásszák ha túlélik ebben a vízben ideig-óráig.
Mindenképp kezdened kell valamit a vízzel, szűréssel, takarítással, és nagyobb helyet biztosítani nekik. Kezdetnek jó 70%vízcsere kezelt, beállított vízzel.
Drukkolok az állatért és próbálj meg mindent megtenni lehetőségekhez mérten, hogy boldog állatok legyenek!
Sok sikert!
Köszönöm szavaid, megfogok fogadni mindent amit mondanak!
Tudom,hogy a fekete köröm az ivarérettséget jelzi, csak gondoltam minden hasznos infót leírok ahhoz,hogy megfelelő tanácsot kapjak.
Rajta vagyok a nagyobb akvárium beszerzésén illetve szűrőrendszer vásárlás is tervben van.
Egy észrevételem lenne. Párzás céljából nem kergetőznek. Párzáskor az éjszaka leple alatt történik egy kölcsönös egymás-körüli tekergőzés ami inkább kígyókra hasonlít. Ez egy alig 10-20 perces esemény egy párnál. A kergetőzés az esetek 99% nem a párzási szándék. Másfelől a párzásuk soha sem egyoldalú, a hímnek és a nősténynek is külön-külön késznek kell lennie rá.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sly
Fórumozó
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.04.02. 18:36

Beteg axi SOS új gazdát keres

Hozzászólás Szerző: Sly »

Sziasztok!

Tudom, hogy nem ez a megfelelő topik (az adok-veszekbe is betettem), de hátha ezt előbb olvassa valaki...
Sürgősen új gazdát keresek kb 1 éves, vadas színű, 14 cm-es BETEG aximnak, Samunak.
Én már december közepe óta próbálom jobb formába hozni, de úgy látom hiába... Borzasztóan sovány és a kopoltyúja is borzalmasan néz ki.
Most végső elkeseredésemben megpróbálok egy olyan új gazdát keresni, aki talán megmentheti... mert sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint én.
Ha van ilyen ember kérem jelentkezzen a rachlet@freemail.hu címen.
Helyileg Várpalotán vagyunk, de 50 km-es körzetben el tudom vinni.

Köszönöm

Sly
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2017.02.24. 10:57-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Beteg axi SOS új gazdát keres

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sly » Ma, 08:31 írta:Sziasztok!

Tudom, hogy nem ez a megfelelő topik (az adok-veszekbe is betettem), de hátha ezt előbb olvassa valaki...
Sürgősen új gazdát keresek kb 1 éves, vadas színű, 14 cm-es BETEG aximnak, Samunak.
Én már december közepe óta próbálom jobb formába hozni, de úgy látom hiába... Borzasztóan sovány és a kopoltyúja is borzalmasan néz ki.
Most végső elkeseredésemben megpróbálok egy olyan új gazdát keresni, aki talán megmentheti... mert sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint én.
Ha van ilyen ember kérem jelentkezzen a rachlet@freemail.hu címen.
Helyileg Várpalotán vagyunk, de 50 km-es körzetben el tudom vinni.

Köszönöm

Sly
Szia!
Ha a szállítást meg tudjuk oldani átvenném. Budapesten vagy Sülysápon tudok érte menni. Ha borzasztóan sovány, akkor már rég elkellett volna kezdeni egy átlag antibiotikum kúrát. (A gyógyszer amit alkalmazunk megtalálható kutya-macska állatorvosnál is, nemcsak egzotikus állatorvosnál). Mert van egy pont amettől az állat már nem megmenthető, ha azon a ponton átesik a súlyvesztésben, már nem lehet visszarángatni az életbe.

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sly
Fórumozó
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.04.02. 18:36

Re: Beteg axi SOS új gazdát keres

Hozzászólás Szerző: Sly »

Maya » Ma, 11:01 írta:
Sly » Ma, 08:31 írta:Sziasztok!

Tudom, hogy nem ez a megfelelő topik (az adok-veszekbe is betettem), de hátha ezt előbb olvassa valaki...
Sürgősen új gazdát keresek kb 1 éves, vadas színű, 14 cm-es BETEG aximnak, Samunak.
Én már december közepe óta próbálom jobb formába hozni, de úgy látom hiába... Borzasztóan sovány és a kopoltyúja is borzalmasan néz ki.
Most végső elkeseredésemben megpróbálok egy olyan új gazdát keresni, aki talán megmentheti... mert sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint én.
Ha van ilyen ember kérem jelentkezzen a rachlet@freemail.hu címen.
Helyileg Várpalotán vagyunk, de 50 km-es körzetben el tudom vinni.

Köszönöm

Sly
Szia!
Ha a szállítást meg tudjuk oldani átvenném. Budapesten vagy Sülysápon tudok érte menni. Ha borzasztóan sovány, akkor már rég elkellett volna kezdeni egy átlag antibiotikum kúrát. (A gyógyszer amit alkalmazunk megtalálható kutya-macska állatorvosnál is, nemcsak egzotikus állatorvosnál). Mert van egy pont amettől az állat már nem megmenthető, ha azon a ponton átesik a súlyvesztésben, már nem lehet visszarángatni az életbe.


Maya
Szia Maya!
Decemberben, amikor elkezdődött a dolog (rossz étvágy és csúnya kopoltyú) elvittem orvoshoz. Akkor megállapították (labor vizsgálat), hogy parazita van benne, amit klionnal kikezeltünk. És metilénkéket is kellet használnom, mert a labor gombát is kimutatott. Ezután hihetetlen étvágya lett, nagyon örültem. Majd 1 héttel később visszaesett. Az élő halon kívül semmit sem hajlandó megenni (mondjuk tegnap azt is kihányta). A kopoltyúja azóta is borzalmas. Gubbaszt egész nap a barlangban. Volt 10 napos antibiotikumos kezelése is február elején (valami gyulladás csökkentő), de nem vettem észre, hogy javulna. Mostanra jutottam el addig, hogy nem tudom mitévő legyek... :( :(
3 neonhal megevése után is ilyen sovány...
3 neonhal megevése után is ilyen sovány...
image1.jpeg (1.77 MiB) Megtekintve 15675 alkalommal
image2.jpeg
image2.jpeg (1.54 MiB) Megtekintve 15675 alkalommal
image3.jpeg
image3.jpeg (1.5 MiB) Megtekintve 15675 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Beteg axi SOS új gazdát keres

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sly » Ma, 13:57 írta:
Maya » Ma, 11:01 írta:
Sly » Ma, 08:31 írta:Sziasztok!

Tudom, hogy nem ez a megfelelő topik (az adok-veszekbe is betettem), de hátha ezt előbb olvassa valaki...
Sürgősen új gazdát keresek kb 1 éves, vadas színű, 14 cm-es BETEG aximnak, Samunak.
Én már december közepe óta próbálom jobb formába hozni, de úgy látom hiába... Borzasztóan sovány és a kopoltyúja is borzalmasan néz ki.
Most végső elkeseredésemben megpróbálok egy olyan új gazdát keresni, aki talán megmentheti... mert sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint én.
Ha van ilyen ember kérem jelentkezzen a rachlet@freemail.hu címen.
Helyileg Várpalotán vagyunk, de 50 km-es körzetben el tudom vinni.

Köszönöm

Sly
Szia!
Ha a szállítást meg tudjuk oldani átvenném. Budapesten vagy Sülysápon tudok érte menni. Ha borzasztóan sovány, akkor már rég elkellett volna kezdeni egy átlag antibiotikum kúrát. (A gyógyszer amit alkalmazunk megtalálható kutya-macska állatorvosnál is, nemcsak egzotikus állatorvosnál). Mert van egy pont amettől az állat már nem megmenthető, ha azon a ponton átesik a súlyvesztésben, már nem lehet visszarángatni az életbe.


Maya
Szia Maya!
Decemberben, amikor elkezdődött a dolog (rossz étvágy és csúnya kopoltyú) elvittem orvoshoz. Akkor megállapították (labor vizsgálat), hogy parazita van benne, amit klionnal kikezeltünk. És metilénkéket is kellet használnom, mert a labor gombát is kimutatott. Ezután hihetetlen étvágya lett, nagyon örültem. Majd 1 héttel később visszaesett. Az élő halon kívül semmit sem hajlandó megenni (mondjuk tegnap azt is kihányta). A kopoltyúja azóta is borzalmas. Gubbaszt egész nap a barlangban. Volt 10 napos antibiotikumos kezelése is február elején (valami gyulladás csökkentő), de nem vettem észre, hogy javulna. Mostanra jutottam el addig, hogy nem tudom mitévő legyek... :( :(
image1.jpeg
image2.jpeg
image3.jpeg
Antibiotikumból axinál minimum 3 hónapos a kezelés időtartama. Ennél rövidebb időre bele sem érdemes kezdeni, de van amelyiknek 6 hónap kell.
Ez már a nem menthető kategória. Ilyenkor a leghumánusabb elaltatni. Nagyobb szenvedés neki belehalni ebbe az egészbe, megvárni hogy a szervei leálljanak vagy éhenhaljon előtte (egy hónapja sincs hátra).

Én másként kezeltem volna mindenképpen. Parazita milyen típusú volt? Egysejtű vagy valamely féreg? A klion akkor ideális ha egysejtű fertőzése van, de abból is rendszerint több kezelést szoktak adni 2 hetes eltérésekkel. Férgek és más parazitáknál fenbendazol, ámbár kicsit problémás adagolni. Gombásodás bélből nem kezelhető gyógyszeresen, metilénkék annyi neki mint halottnak a csók, ilyenkor érdemes kicsit savanyítani a vizet tőzeggel, égerrel, tebangal. A gombásodás az mindig csak tünet, ha az állat rendbejön az is elmúlik. A fő probléma, hogy már rég megfertőződött és belülről szétették a paraziták. Ha már a klionból nem lehetett több kúrát csinálni, ami után egyébként mindig javulni kezd az axi. Én beledobtam volna enrofoxacin-ba a klion után rögtön és halálig ott tartottam volna, mivel a szernek legalább 2-3 hónap kell hogy kifejtse hatását kellőképpen. De ez mostmár teljesen mindegy, a jövőre nézve hagyom itt ezt a hozzászólást.
Mielőtt mindenki orrba-szájba klion-ozna - nagyon-nagyon máj és vese károsító szer, lehet, hogy 2-3 évvel később az axi a klion okozta károsító hatásokba hal bele.

Szerintem engedd el. Később sokkal rosszabb lesz a tudat, hogy ennyit vártál ezzel a döntéssel abban bízva hogy jobban lesz, ő már nem lesz jobban, nagyon sajnálom.
Voltam ebben a cipőben, ilyen vékony axival.

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sly
Fórumozó
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.04.02. 18:36

Re: Beteg axi SOS új gazdát keres

Hozzászólás Szerző: Sly »

Sly » 2017.02.24. 08:31 írta:Sziasztok!

Tudom, hogy nem ez a megfelelő topik (az adok-veszekbe is betettem), de hátha ezt előbb olvassa valaki...
Sürgősen új gazdát keresek kb 1 éves, vadas színű, 14 cm-es BETEG aximnak, Samunak.
Én már december közepe óta próbálom jobb formába hozni, de úgy látom hiába... Borzasztóan sovány és a kopoltyúja is borzalmasan néz ki.
Most végső elkeseredésemben megpróbálok egy olyan új gazdát keresni, aki talán megmentheti... mert sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint én.
Ha van ilyen ember kérem jelentkezzen a rachlet@freemail.hu címen.
Helyileg Várpalotán vagyunk, de 50 km-es körzetben el tudom vinni.

Köszönöm

Sly
Előre bocsi a nem ide vágó témáért...

Tegnap végleg elbúcsúzott tőlünk Samu. Nem mosolyog többé már rám... Elaltattuk. :( :(
Nyugodj békébe kicsi Samu! :(

Ez mind elkerülhető lett volna, ha nem lenne ennyi gátlástalan szaporító, akik ontják magukból a beteg állatokat a könnyű haszon reményében,
és a hozzá nem értő vagy felelőtlen állatkereskedő, aki úgy ad el állatot, hogy nem mondja el (vagy nem tudja), hogy kell egy axit tartani!Rosszul vagyok mikor ilyet olvasok, hogy "az axit könnyű tartani, tartásuk hasonló a nagyobb halakéhoz".
Sok állat és gazda szenvedte már meg ezt... :(
Mi max csak annyit tudunk tenni, hogy ha ilyet látunk megpróbáljuk felhívni az eladó figyelmét... az már a ő lelkiismeretén múlik, hogy megfogadja e...
Pont ma láttam egy ilyen hirdetést (gondolhatjátok hogy éreztem magam), és meg is írtam a hirdetőnek, normálisan (de tényleg!), hogy írja át a hirdetését, mert nem valós amit állít... hát kíváncsi leszek...

Sly
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Beteg axi SOS új gazdát keres

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sly » 27 perccel ezelőtt írta:
Sly » 2017.02.24. 08:31 írta:Sziasztok!

Tudom, hogy nem ez a megfelelő topik (az adok-veszekbe is betettem), de hátha ezt előbb olvassa valaki...
Sürgősen új gazdát keresek kb 1 éves, vadas színű, 14 cm-es BETEG aximnak, Samunak.
Én már december közepe óta próbálom jobb formába hozni, de úgy látom hiába... Borzasztóan sovány és a kopoltyúja is borzalmasan néz ki.
Most végső elkeseredésemben megpróbálok egy olyan új gazdát keresni, aki talán megmentheti... mert sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint én.
Ha van ilyen ember kérem jelentkezzen a rachlet@freemail.hu címen.
Helyileg Várpalotán vagyunk, de 50 km-es körzetben el tudom vinni.

Köszönöm

Sly
Előre bocsi a nem ide vágó témáért...

Tegnap végleg elbúcsúzott tőlünk Samu. Nem mosolyog többé már rám... Elaltattuk. :( :(
Nyugodj békébe kicsi Samu! :(

Ez mind elkerülhető lett volna, ha nem lenne ennyi gátlástalan szaporító, akik ontják magukból a beteg állatokat a könnyű haszon reményében,
és a hozzá nem értő vagy felelőtlen állatkereskedő, aki úgy ad el állatot, hogy nem mondja el (vagy nem tudja), hogy kell egy axit tartani!Rosszul vagyok mikor ilyet olvasok, hogy "az axit könnyű tartani, tartásuk hasonló a nagyobb halakéhoz".
Sok állat és gazda szenvedte már meg ezt... :(
Mi max csak annyit tudunk tenni, hogy ha ilyet látunk megpróbáljuk felhívni az eladó figyelmét... az már a ő lelkiismeretén múlik, hogy megfogadja e...
Pont ma láttam egy ilyen hirdetést (gondolhatjátok hogy éreztem magam), és meg is írtam a hirdetőnek, normálisan (de tényleg!), hogy írja át a hirdetését, mert nem valós amit állít... hát kíváncsi leszek...

Sly
Nagyon sajnálom az axit és részvétem. :(

Jól látod a helyzetet sajnos, ha kevesebb szaporító lenne akkor a fórum eü részlege is valóban jóval rövidebb volna. Sajnos nekem is halt meg axim az indokolatlan szaporítás eredményeként, ha csak életem első axijára gondolunk akivel a gerincferdülés végzett, hacsak a vaksira, a törpenövésűmre és még egy fél tucat hanyag szaporításból származó axi. :(

Viszont ha levonjuk a szaporítók hanyagságát még így is maradnak betegségek amik ellen semmit sem tehetünk, mert még nem kínálják tálcán az axispecialista dokikat. A bél gombásodás is egy ilyen dolog, nincs gyógyszer amivel kezelni lehetne. Nézed, vársz és reménykedhetsz maximum, hogy jobban lesz. Érdemes az axikon egyébként egy jelentős zsírréteget hagyni, mert betegség esetén ez az életét fogja megmenteni, amikor nem lesz hajlandó 4-6 hónapig enni. A regenerációs folyamatuk nagyon hosszú ideig és nagyon lassan történik, rendszeresen mire hatna 3 hónap után a gyógyszer az állat egyszerűen éhenhal.

Én már nem is merek hirdetéseket nézni, mert csak felb*szom magam rajtuk. Mindig rájövök, hogy egyedül nem fogom tudni megváltani a világot, felesleges hülyékkel vitázni.

Remélem azért nem ment el teljesen a kedved az axizástól.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Hajnisz
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.05.13. 11:17

Mi lehet a probléma?

Hozzászólás Szerző: Hajnisz »

Sziasztok. Nemrég vettem egy egészséges albínó axit egy kereskedésben, kb 1 évesre saccolom. Tudni kell, hogy külföldön vagyok így ő is itt van. DE! 3 napra itthagytam ugyanis haza kellett utaznom temetésre, hagytam élelmet neki, a levegőztető és a fűtőszál is ment. Mire visszaértem az egész víz bűzlött és koszos volt. Tudom, felelötlenség volt :( Ekkor vettem észre hogy az Axim az egész szarvát eltűntette valószínű a víz minősége miatt amit már orvosoltam. Vettem jó pár desztilláltvizet ami eddig jónak is bizonyult elkezdett visszanőni a kopoltyúja, evett és jól érezte magát. Ma reggelre viszont az egész testén vörös csíkok jelentek meg mintha erek lennének. Nem tudom mit kezdjek ezzel nagyon el vagyok keseredve emiatt. Ma már enni sem akart, tegnap még minden rendben volt. Mit tegyek? :(
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Mi lehet a probléma?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Hajnisz » Ma, 11:58 írta:Sziasztok. Nemrég vettem egy egészséges albínó axit egy kereskedésben, kb 1 évesre saccolom. Tudni kell, hogy külföldön vagyok így ő is itt van. DE! 3 napra itthagytam ugyanis haza kellett utaznom temetésre, hagytam élelmet neki, a levegőztető és a fűtőszál is ment. Mire visszaértem az egész víz bűzlött és koszos volt. Tudom, felelötlenség volt :( Ekkor vettem észre hogy az Axim az egész szarvát eltűntette valószínű a víz minősége miatt amit már orvosoltam. Vettem jó pár desztilláltvizet ami eddig jónak is bizonyult elkezdett visszanőni a kopoltyúja, evett és jól érezte magát. Ma reggelre viszont az egész testén vörös csíkok jelentek meg mintha erek lennének. Nem tudom mit kezdjek ezzel nagyon el vagyok keseredve emiatt. Ma már enni sem akart, tegnap még minden rendben volt. Mit tegyek? :(
Szia!

Elszámoltam gyorsan százig.
A fűtőszál minek? Ez az élőlény 18-20 fokos ideális hőmérsékleten él, de bőven kibírja egészen 5 fokig. Tehát ezt az élőlényt hűteni kell, nem fűteni. 24 fok fölött halálos hőgutát kaphat.
Beraktad egy olyan akváriumba amelynek nem volt beállt biológiája, nem mentek végbe a megfelelő bomlási folyamatok, így folyamatos mérgezésnek volt kitéve az állat, a fűtés pedig még jobban fokozta ezt(plusz beraktál neki rengeteg élelmet ami fokozza a vízterhelést a bomlással), valószínűleg kemény ammónia-nitrit mérgezést kapott, némi hőgutával - mindkettő halálos magában.
Azonnali 100% vízcsere hideg vízzel, vízelőkészítő használatával(JBL Biotopol). Fűtést megszüntetni és imádkozni.
Szűrőt kipucolni, indító baktériumkultúra adása ajánlott (pl. GreenBacter) és betartani a kezdő akvárium indítási szabályokat.
Cikk: viewtopic.php?p=5078#p5078
Akvárium indulás utáni gondozása:
- Belső szűrőt hetente ellenőrizzük, és ha kell leszívott akváriumvízben a mulmot finom nyomkodással távolítsuk el!
- Az üvegről a filmréteget algakaparóval távolíthatjuk el.
- 1. héten: minden nap 30% vízcsere
- 2. héten: minden másnap 30% vízcsere
- 3. héten: 2 alkalommal 30% vízcsere
- 4. héten: 1 alkalommal 30-50% vízcsere
- Hetente ellenőrizzük a vizet JBL 6 in 1 gyorsteszttel és Seachem ammonia alert érzékelővel.
- Ha minden rendben, jöhetnek az állatok.

Azaz az előőrs, mert a baktériumjaink bár elszaporodtak 3-4 hét alatt, még kevesen vannak, számuk igazodni az akvárium szennyező anyagaihoz. Ha hirtelen sok élőlényt tennénk be és nagyon sok szennyeződést termelnének, a bacik nem bírnák az iramot és mérgezés lépne fel. Ezért fokozatosan kell az állatokat betelepíteni. Ha több fajban gondolkozunk, akkor először a "takarító brigádot" telepítsük, ilyenek az algázók, vagy garnélák, majd 3-4 hetente jöhet a többi élőlény is. Haladó akvaristák fel tudják gyorsítani az akvárium indulását és az állatok telepítését, de ezt kezdőknek nem ajánlanám!
Mielőtt bárki állattartásra adja a fejét, miért nem olvas utána az adott állatfaj igényeinek? Vagy egyáltalán az akvarisztika alapjainak? Ez az állat nem kezdőknek való és főleg nem kezdő akvaristának. Nagyon-nagyon sok információ rendelkezésre áll a fórumon, kérlek olvasgasd, legfőképp innét kezdve.
Alap tartási tájékoztató: viewtopic.php?p=5482#p5482

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
bakamate
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.05.01. 23:03

Fehér valami a kloákán

Hozzászólás Szerző: bakamate »

Sziasztok!
Le is írom a problémát: Október óta van meg az axi, valószínűleg lány. Utoljára kb. 8 napja evett, azóta nem. A földigilisztát szereti, de ha rá is harap, kis küzdelem után kiköpi (eddig nem ez volt). Szárított tubifexxel próbálkoztam, azt néha-néha megette korábban, most semmi. Vettem (hivatalosan halaknak való) pasztillákat is, mert az összetétel megfelelőnek tűnt, de nem érdekli. Még múlt héten kértem tubifexet (élőt) egy állatkereskedésben, de nem érkezett meg, holbap viszont veszek egy másik helyen.
A körülményei nem változtak, melegebb volt a víz (23 celsius), de azóta átt lett helyezve egy árnyékosabb, hűvösebb helyre.
További megjegyzés, hogy pár napja kis fehér valami jelent meg a kloákájában, de eltűnt, kijött. Erről küldök képet is, magáról az állatról holnap tudok. Egyébként fogyást nem láttam rajta, da fura puffadást, dagadást sem. A kopoltyúi lettek talán kisebbek, de lehet, hogy csak én látom bele.
Külföldi fórumokon már érdeklődtem korábban, de nem reagáltak igazán.
Segítsetek, kérlek, nem is az a lényeg, hogy engem stresszel, de neki legyen jó.
Mit adjak neki, esetleg valami beavatkozást ajánlotok, vagy csak etessem folyamatosan, hátha rákap?
Csatolmányok
Ez volt a fenekénél
Ez volt a fenekénél
cxcxc.JPG (18.76 KiB) Megtekintve 15341 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.05.02. 22:17-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fehér valami a kloákán

Hozzászólás Szerző: Maya »

bakamate » Tegnap, 23:15 írta:Sziasztok!
Le is írom a problémát: Október óta van meg az axi, valószínűleg lány. Utoljára kb. 8 napja evett, azóta nem. A földigilisztát szereti, de ha rá is harap, kis küzdelem után kiköpi (eddig nem ez volt). Szárított tubifexxel próbálkoztam, azt néha-néha megette korábban, most semmi. Vettem (hivatalosan halaknak való) pasztillákat is, mert az összetétel megfelelőnek tűnt, de nem érdekli. Még múlt héten kértem tubifexet (élőt) egy állatkereskedésben, de nem érkezett meg, holbap viszont veszek egy másik helyen.
A körülményei nem változtak, melegebb volt a víz (23 celsius), de azóta átt lett helyezve egy árnyékosabb, hűvösebb helyre.
További megjegyzés, hogy pár napja kis fehér valami jelent meg a kloákájában, de eltűnt, kijött. Erről küldök képet is, magáról az állatról holnap tudok. Egyébként fogyást nem láttam rajta, da fura puffadást, dagadást sem. A kopoltyúi lettek talán kisebbek, de lehet, hogy csak én látom bele.
Külföldi fórumokon már érdeklődtem korábban, de nem reagáltak igazán.
Segítsetek, kérlek, nem is az a lényeg, hogy engem stresszel, de neki legyen jó.
Mit adjak neki, esetleg valami beavatkozást ajánlotok, vagy csak etessem folyamatosan, hátha rákap?
Szia!

Üdv a fórumon!

A teljes kép kedvéért, nagyon kevés információt adtál meg. Mekkora az állat, mennyi idős? Van előtt-utána kép a betegsége óta? Mit lehet tudni a víz paraméteriről, milyen a szűrés típusa, mekkora akváriumhoz? Nitrit-nitrát értékét mérni szoktad?

A fő probléma, hogy ami a kloákájából lógott kifelé, egy fehér nyálkás széklét, ami egy nagyon beteg gyomor és bélrendszerre utal. Alapvetően ez egy gyomor-bélrendszeri fertőzés amit okozhat parazita ésvagy baktérium. Első körben egzotikus állatorvos egy széles spektrumú antibiotikumot fog indítani, aminek jó 1 hónap kell hogy ténylegesen hasson, akár hűtőzéssel egybekötve. (Dr. Schütz Éva - ExoPet Állatgyógyászati Centrum Budapest Jász u. - doktornőnek van a LEGNAGYOBB tapasztalata axikkal). Vízbe kell tenni majd a kapott gyógyszert, az állatot pedig karanténba kell helyezni.

Fogyás, étvágytalanság és a legjellemzőbb ez a fehér széklet gyakori tünet. Magától nem fog meggyógyulni, végignézed ahogy egyre elutasítja a táplálékot majd éhenhal. Amikor ilyen tünet van az már nagy problémát jelent. A kopoltyú leromlása pedig csak megerősíti ezt. Nem ritka eset, a legesleg gyakoribb megbetegedés axiknál, sok állatomat sikerül halál széléről visszarángatni fertőzésekből, de leggyengébbeket mindig elvitte sajnos. Szinte egy elkerülhetetlen dolog, az ember vagy beviszi a kezével, élő táplálékkal, új növénnyel, új állattal az új baktériumokat vagy pedig ne felejtsük el, hogy ezek a baktériumok egy kis számban folyamatosan a vízben élnek (bélben millió számra), arra várva, hogy az állat legyengüljön és fölszaporodjon. Ezért fontos a vízminőség, mert egy mérgező víz esetén sokkal könnyebb dolga van a baciknak az axikkal szemben, ha már alapvetően le vannak gyengülve.

Táplálék tekintetébe a jövőben sürgős változásokat javasolnék, mert némelyik szintén tönkre tudja tenni az emésztést vagy meggyengíteni. Ilyen főleg a szárított táplálékok melyek teknősöknek vannak kitalálva, vagy különböző haltápok - nagyon sok nedvességet vonnak el az emésztőrendszerből és felületük miatt simára csiszolják a beleket. A giliszta egymagában tökéletes, mellé élő tubifex, élő vörös szúnyoglárva, fagyasztott sprotni (pl. Lidl 1 kg 500 Ft), 2 hetente 1-1 falat pulyka máj vagy szív, mellé JBL NovoLotl axolotl étrendkiegészítő táp. Egy ilyen étkezés során minden szükséges vitaminhoz és a mi fontosabb enzimhez hozzájutna ami szükséges lenne (az i-re az tenné a pontot, ha kapható lenne bárhogyan édesvízi garnéla/apró rák - de ez van, nálunk nincs.)

Szóval állatorvos kéne, de az eset nem SOS témakörbe tartozik.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
bakamate
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.05.01. 23:03

Re: Fehér valami a kloákán

Hozzászólás Szerző: bakamate »

Maya » Tegnap, 22:32 írta:
bakamate » Tegnap, 23:15 írta:Sziasztok!
Le is írom a problémát: Október óta van meg az axi, valószínűleg lány. Utoljára kb. 8 napja evett, azóta nem. A földigilisztát szereti, de ha rá is harap, kis küzdelem után kiköpi (eddig nem ez volt). Szárított tubifexxel próbálkoztam, azt néha-néha megette korábban, most semmi. Vettem (hivatalosan halaknak való) pasztillákat is, mert az összetétel megfelelőnek tűnt, de nem érdekli. Még múlt héten kértem tubifexet (élőt) egy állatkereskedésben, de nem érkezett meg, holbap viszont veszek egy másik helyen.
A körülményei nem változtak, melegebb volt a víz (23 celsius), de azóta átt lett helyezve egy árnyékosabb, hűvösebb helyre.
További megjegyzés, hogy pár napja kis fehér valami jelent meg a kloákájában, de eltűnt, kijött. Erről küldök képet is, magáról az állatról holnap tudok. Egyébként fogyást nem láttam rajta, da fura puffadást, dagadást sem. A kopoltyúi lettek talán kisebbek, de lehet, hogy csak én látom bele.
Külföldi fórumokon már érdeklődtem korábban, de nem reagáltak igazán.
Segítsetek, kérlek, nem is az a lényeg, hogy engem stresszel, de neki legyen jó.
Mit adjak neki, esetleg valami beavatkozást ajánlotok, vagy csak etessem folyamatosan, hátha rákap?
Szia!

Üdv a fórumon!

A teljes kép kedvéért, nagyon kevés információt adtál meg. Mekkora az állat, mennyi idős? Van előtt-utána kép a betegsége óta? Mit lehet tudni a víz paraméteriről, milyen a szűrés típusa, mekkora akváriumhoz? Nitrit-nitrát értékét mérni szoktad?

A fő probléma, hogy ami a kloákájából lógott kifelé, egy fehér nyálkás széklét, ami egy nagyon beteg gyomor és bélrendszerre utal. Alapvetően ez egy gyomor-bélrendszeri fertőzés amit okozhat parazita ésvagy baktérium. Első körben egzotikus állatorvos egy széles spektrumú antibiotikumot fog indítani, aminek jó 1 hónap kell hogy ténylegesen hasson, akár hűtőzéssel egybekötve. (Dr. Schütz Éva - ExoPet Állatgyógyászati Centrum Budapest Jász u. - doktornőnek van a LEGNAGYOBB tapasztalata axikkal). Vízbe kell tenni majd a kapott gyógyszert, az állatot pedig karanténba kell helyezni.

Fogyás, étvágytalanság és a legjellemzőbb ez a fehér széklet gyakori tünet. Magától nem fog meggyógyulni, végignézed ahogy egyre elutasítja a táplálékot majd éhenhal. Amikor ilyen tünet van az már nagy problémát jelent. A kopoltyú leromlása pedig csak megerősíti ezt. Nem ritka eset, a legesleg gyakoribb megbetegedés axiknál, sok állatomat sikerül halál széléről visszarángatni fertőzésekből, de leggyengébbeket mindig elvitte sajnos. Szinte egy elkerülhetetlen dolog, az ember vagy beviszi a kezével, élő táplálékkal, új növénnyel, új állattal az új baktériumokat vagy pedig ne felejtsük el, hogy ezek a baktériumok egy kis számban folyamatosan a vízben élnek (bélben millió számra), arra várva, hogy az állat legyengüljön és fölszaporodjon. Ezért fontos a vízminőség, mert egy mérgező víz esetén sokkal könnyebb dolga van a baciknak az axikkal szemben, ha már alapvetően le vannak gyengülve.

Táplálék tekintetébe a jövőben sürgős változásokat javasolnék, mert némelyik szintén tönkre tudja tenni az emésztést vagy meggyengíteni. Ilyen főleg a szárított táplálékok melyek teknősöknek vannak kitalálva, vagy különböző haltápok - nagyon sok nedvességet vonnak el az emésztőrendszerből és felületük miatt simára csiszolják a beleket. A giliszta egymagában tökéletes, mellé élő tubifex, élő vörös szúnyoglárva, fagyasztott sprotni (pl. Lidl 1 kg 500 Ft), 2 hetente 1-1 falat pulyka máj vagy szív, mellé JBL NovoLotl axolotl étrendkiegészítő táp. Egy ilyen étkezés során minden szükséges vitaminhoz és a mi fontosabb enzimhez hozzájutna ami szükséges lenne (az i-re az tenné a pontot, ha kapható lenne bárhogyan édesvízi garnéla/apró rák - de ez van, nálunk nincs.)

Szóval állatorvos kéne, de az eset nem SOS témakörbe tartozik.


Üdv,
Maya
Szia!
Köszi a választ.
A helyzet az, hogy ajándékként kaptam őt, ezért sajnos azóta folyamatosan kell tanulnom a tartásukról. Ezért például a nitrit-nitrát teszt is elkerülte a figyelmem, sose mértem. Nem tudom, milyen idős, de sokat nőtt, mióta nálam van, az ujja végén a fekete pöttyök 2-3 hónapja jelentek meg. Azt mondanám, olyan 22 centis. 40 literes akváriummal érkezett, egy Aquael márkájú szűrő van benne.
Egzotikus állatorvos ahogy látom, nincs a környékünkön (Tolna megye).
Ami bíztató jel, hogy a kopoltyúi sokkal szebbek lettek tegnap.
Betegség előtti legfrissebb kép februári, ma is lőttem róla egyet, ezeket csatolom.
Februárban:
Februárban
Februárban
20180218_105404.jpg (1.11 MiB) Megtekintve 15324 alkalommal
Ma:
Ma
Ma
axi.JPG (131.14 KiB) Megtekintve 15324 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fehér valami a kloákán

Hozzászólás Szerző: Maya »

bakamate » 2018.05.03. 18:56 írta: Szia!
Köszi a választ.
A helyzet az, hogy ajándékként kaptam őt, ezért sajnos azóta folyamatosan kell tanulnom a tartásukról. Ezért például a nitrit-nitrát teszt is elkerülte a figyelmem, sose mértem. Nem tudom, milyen idős, de sokat nőtt, mióta nálam van, az ujja végén a fekete pöttyök 2-3 hónapja jelentek meg. Azt mondanám, olyan 22 centis. 40 literes akváriummal érkezett, egy Aquael márkájú szűrő van benne.
Egzotikus állatorvos ahogy látom, nincs a környékünkön (Tolna megye).
Ami bíztató jel, hogy a kopoltyúi sokkal szebbek lettek tegnap.
Betegség előtti legfrissebb kép februári, ma is lőttem róla egyet, ezeket csatolom.
Februárban:
20180218_105404.jpg
Ma:
axi.JPG
Szia!

Jaj. Nagyon rossz baleset egy egzotikus állatot ajándékba kapni, mert rengeteg speciális igénye van. Az a probléma, hogy a te esetedben hiányoznak az alapok. Egy 22 cm-es állatot nem tartunk 40 L-es akváriumba... amiért egy nagytestű kutyát sem egész életében egy 2x2m kennelben. Tehát ennek az állatnak szüksége van élettérre (és arra, hogy a létezésével ne fojtsa meg magát a vízben - a mérgező anyagoktól) és ez rettentő kevés, pláne, hogy a biológiai egyensúly ilyen kicsi akvárium esetében ilyen gyér szűréssel neheze tartható fenn. Most linkelni fogok két olvasmányt amit érdemes lenne elolvasnod.

Alap tartási tájékoztató : viewtopic.php?p=5482#p5482
Akvarisztika alapismeretek, közepétől izgalmasabb amikor bejön az említett nitrogén körforgás: viewtopic.php?p=5078#p5078

Nagyon vékony az axi nősténynek, ennél kövérebbnek kéne lennie. Sajnos elég homályos a második kép, de az első kép tippje alapján már akkor felnőtt volt az axi.

Nem tudok annál jobbat mondani, hogy egzotikus állatorvos, hűtőzéssel karöltve. Pécsen sincs egzotikus állatorvos? Valójában neked csak a gyógyszer kéne, mégha ő szakmailag nem is tud hozzáfűzni semmit.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Judit34
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.05.05. 20:55

Rosszul van

Hozzászólás Szerző: Judit34 »

Szia.
Segitséget szeretnék kérni két axolotlm van ezzek közül az albinom elég rohamosan kezd rosszul lenni fogalmam nincs mitöl nagyon sovány lett,nem eszik kezd a böre leválni.
Fogalmam nincs mit tegyek kérném hogy valami segitséget tanácsot adna.
Üdv.
Judit34.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.05.05. 22:32-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rosszul van

Hozzászólás Szerző: Maya »

Judit34 » Ma, 21:19 írta:Szia.
Segitséget szeretnék kérni két axolotlm van ezzek közül az albinom elég rohamosan kezd rosszul lenni fogalmam nincs mitöl nagyon sovány lett,nem eszik kezd a böre leválni.
Fogalmam nincs mit tegyek kérném hogy valami segitséget tanácsot adna.
Üdv.
Judit34.
Kedves Judit!

Nyugodjon meg első körben. Ennél nekünk jóval több adat kéne, hogy bármi tudjunk tanácsolni. Semmit nem tudtunk meg az állatról, kórelőzményéről, tartási körülményekről, de még a pontos tüneteket sem.

Ami fontos lenne:
Állat kora, neme, mikor volt utoljára egészséges étvágya, egészséges fizikuma, esetleg kép kellene az egészséges állapotáról. Mikor kezdődött a probléma, hogyan kezdődött, mivel próbálkozott hogy megoldódjon a helyzet, mivel eteti vagy mivel próbálta meg etetni, milyen az állat széklete. Mekkora akváriumban él, milyen a szűrés típusa, milyen a hőmérséklet, milyenek a víz főbb paraméterei ammónia-nitrit-nitrát értékei, esetleg ph és keménység értéke. Milyen gyakoriak a vízcserék, mivel kezeli a vizet? Van esetleg kép a mostani állapotáról?

Egy biztos egy fogyás sem történik meg egyik pillanatról a másikra, hanem egy hosszú leépülés eredménye. A bőrleválás is több mindentől lehet jellemzően hőguta, bakteriális fertőzés vagy vízben felgyülemlő vegyületek mérgezése okozza, de maga a tünet - nagyon súlyos - életveszélyes állapot.

Tehát információk nélkül nemhogy a sötétben tapogatózunk, de még azt sem tudjuk, hogy sötét van. Tanácsot kizárólag akkor fogunk tudni, ha felmértük az állat állapotát, mert könnyen félrekezelhető tényleges diagnózis nélkül - még a legjobb szándékkal is.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Viki666
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.05.06. 08:19

Sos

Hozzászólás Szerző: Viki666 »

Sziasztok!Segítséget szeretnék kérni mert félek hogy elpusztul az egyik axim.Be van duzzadva a kloákája,sokkal kisebbek lettek a fején a kis szőrök és mintha kicsit be lenne görbülve a farka+ki van fehéredve.
bakamate
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.05.01. 23:03

Re: Fehér valami a kloákán

Hozzászólás Szerző: bakamate »

Maya » Tegnap, 14:29 írta:
bakamate » 2018.05.03. 18:56 írta: Szia!
Köszi a választ.
A helyzet az, hogy ajándékként kaptam őt, ezért sajnos azóta folyamatosan kell tanulnom a tartásukról. Ezért például a nitrit-nitrát teszt is elkerülte a figyelmem, sose mértem. Nem tudom, milyen idős, de sokat nőtt, mióta nálam van, az ujja végén a fekete pöttyök 2-3 hónapja jelentek meg. Azt mondanám, olyan 22 centis. 40 literes akváriummal érkezett, egy Aquael márkájú szűrő van benne.
Egzotikus állatorvos ahogy látom, nincs a környékünkön (Tolna megye).
Ami bíztató jel, hogy a kopoltyúi sokkal szebbek lettek tegnap.
Betegség előtti legfrissebb kép februári, ma is lőttem róla egyet, ezeket csatolom.
Februárban:
20180218_105404.jpg
Ma:
axi.JPG
Szia!

Jaj. Nagyon rossz baleset egy egzotikus állatot ajándékba kapni, mert rengeteg speciális igénye van. Az a probléma, hogy a te esetedben hiányoznak az alapok. Egy 22 cm-es állatot nem tartunk 40 L-es akváriumba... amiért egy nagytestű kutyát sem egész életében egy 2x2m kennelben. Tehát ennek az állatnak szüksége van élettérre (és arra, hogy a létezésével ne fojtsa meg magát a vízben - a mérgező anyagoktól) és ez rettentő kevés, pláne, hogy a biológiai egyensúly ilyen kicsi akvárium esetében ilyen gyér szűréssel neheze tartható fenn. Most linkelni fogok két olvasmányt amit érdemes lenne elolvasnod.

Alap tartási tájékoztató : viewtopic.php?p=5482#p5482
Akvarisztika alapismeretek, közepétől izgalmasabb amikor bejön az említett nitrogén körforgás: viewtopic.php?p=5078#p5078

Nagyon vékony az axi nősténynek, ennél kövérebbnek kéne lennie. Sajnos elég homályos a második kép, de az első kép tippje alapján már akkor felnőtt volt az axi.

Nem tudok annál jobbat mondani, hogy egzotikus állatorvos, hűtőzéssel karöltve. Pécsen sincs egzotikus állatorvos? Valójában neked csak a gyógyszer kéne, mégha ő szakmailag nem is tud hozzáfűzni semmit.


Üdv,
Maya
Köszönöm a segítőkészséget, örülök, hogy van egy hely, ahova az axitartók fordulhatnak tanácsért.
Sajnos Remedios (mert ez volt a neve) ma reggel elpusztult. Azért is rossz ez, mert tegnap-tegnapelőtt már újra evett és sokkal jobban nézett ki. Mikor felkeltem, még úszkált, aztán mikor másfél óra múlva megnéztem, már nem élt.
Azért ez a pár nap folyamatos orvoskeresésről szólt nekem, próbáltam szakembert találni, de vidéken ez elég nehéznek bizonyult.
Nem tudom, hogy az én hozzá nem értésem miatt pusztult-e el, vagy az ilyen betegségek tényleg elkerülhetetlenek, de annyi tanácsom lenne mindenkinek, hogy az axolotl beszerzése előtt ne csak az otthoni feltételeket teremtsétek meg, hanem keressetek egy közeli, hozzáértő állatorvost is. Nekem biztos tudott volna segíteni.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fehér valami a kloákán

Hozzászólás Szerző: Maya »

bakamate » Ma, 10:23 írta: Köszönöm a segítőkészséget, örülök, hogy van egy hely, ahova az axitartók fordulhatnak tanácsért.
Sajnos Remedios (mert ez volt a neve) ma reggel elpusztult. Azért is rossz ez, mert tegnap-tegnapelőtt már újra evett és sokkal jobban nézett ki. Mikor felkeltem, még úszkált, aztán mikor másfél óra múlva megnéztem, már nem élt.
Azért ez a pár nap folyamatos orvoskeresésről szólt nekem, próbáltam szakembert találni, de vidéken ez elég nehéznek bizonyult.
Nem tudom, hogy az én hozzá nem értésem miatt pusztult-e el, vagy az ilyen betegségek tényleg elkerülhetetlenek, de annyi tanácsom lenne mindenkinek, hogy az axolotl beszerzése előtt ne csak az otthoni feltételeket teremtsétek meg, hanem keressetek egy közeli, hozzáértő állatorvost is. Nekem biztos tudott volna segíteni.
Nagyon sajnálom és részvétem az axi miatt. Az a baj, hogy ha ilyen gyorsan lezajlott nála a fertőzés akkor a gyógyszeres kezelés se mentette volna meg, csak akkor ha jóval korábban megkezdődik. Többféle kezelés van az 1hetes kúrától az 1-3 hónapig tartóig. Ezt az időszakot szinte végig szokták koplalni és felhasználják a zsírrétegüket. Tehát ha ilyen késői szakaszban lett felfedezve a betegsége már gyógyszerrel sem lett volna megmenthető.

Egyébként tudtunk volna segíteni ha találsz legalább kutya-macska állatorvost (egy értelemes jófejet), mert nekik is van ez a gyógyszerük csupán el kellett volna mesélni neki a történetet mennyit szeretnél és mire fogod használni(ha ottvagy nála telefonon keresztül akár beszéltünk volna dokival), pár száz forintos készítmény - de esetünkben ez sem menthette volna meg.

Mostmár ne emészd rajta magad, sajnos így alakult. Vannak olyan durva fertőzések is amelynek az első tünetétől az állat haláláig csak néhány óra telik el, tehát 1 nap alatt végbemegy és elpusztul az állat.

Viszont ha volt társa az akváriumban mindenképpen egy erős akvárium fertőtlenítést és újraindítást javasolok. Mert az ilyen fertőzések könnyen terjednek állatról-állatra és lerakódnak a tereptárgyakon, szűrőben, akvárium falán.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Sos

Hozzászólás Szerző: Maya »

Viki666 » Ma, 08:39 írta:Sziasztok!Segítséget szeretnék kérni mert félek hogy elpusztul az egyik axim.Be van duzzadva a kloákája,sokkal kisebbek lettek a fején a kis szőrök és mintha kicsit be lenne görbülve a farka+ki van fehéredve.
Kedves Viki!

Nyugodjon meg első körben. Ennél nekünk jóval több adat kéne, hogy bármi tudjunk tanácsolni. Semmit nem tudtunk meg az állatról, kórelőzményéről, tartási körülményekről, de még a pontos tüneteket sem.

Ami fontos lenne:
Állat kora, neme, mikor volt utoljára egészséges étvágya, egészséges fizikuma, esetleg kép kellene az egészséges állapotáról. Mikor kezdődött a probléma, hogyan kezdődött, mivel próbálkozott hogy megoldódjon a helyzet, mivel eteti vagy mivel próbálta meg etetni, milyen az állat széklete. Mekkora akváriumban él, milyen a szűrés típusa, milyen a hőmérséklet, milyenek a víz főbb paraméterei ammónia-nitrit-nitrát értékei, esetleg ph és keménység értéke. Milyen gyakoriak a vízcserék, mivel kezeli a vizet? Van esetleg kép a mostani állapotáról?

Alap tartási tájékoztató : viewtopic.php?p=5482#p5482
Akvarisztika alapismeretek, közepétől izgalmasabb amikor bejön a nitrogén körforgás: viewtopic.php?p=5078#p5078

Sorjában a tippmix. Mert nem tudom adatok nélkül mit vár el tőlünk, de ne érje szó a ház elejét.

Kloáka megnagyobbodás:
1.hímeknél normális, hiszen a spermatofórákat itt tárolja el mielőtt lerakná azokat
2.kloáka előesés - szinte benne van a nevében, az állat végbe kiesik a kloáka nyílásán
3.fertőzés, bakteriális vagy parazita okozta
4.sérülés
5.elzáródás
Mekkora a nagyobbodás, milyen a színe, milyen a fomája, van-e valami ott ami azelőtt nem volt? Van róla kép?

Szőrök?
Az állat testén egy darab szőrszál nincs.
Esetlegesen az állat fején található külső kopoltyúra céloz? Millió oka lehet miért megy össze.
A kopoltyú állapota mindig az állat állapotát tükrözi vissza, tehát szinte az összes betegség kísérőtünete, kép nélkül most nincs tippmix.

Farkok görbülése is nagyon sok komoly betegség kísérőtünete, túl sok mindenhez kapcsolható, hogy leírjam.

Kifehéredés. Annak függvényében, hogy azt sem tudjuk milyen színű állatról van szó...nagyon nehéz bármit mondani. Az állat testének melyik részén, mekkora felületet, milyen színárnyalatú?? Kép van róla esetleg.
1.gombásodás
2.pigmentáció - ez normális mint embernél az anyajegy
3.bőr ésvagy nyálkahártya fertőzése
4.nyálkahártya leválása
5.stressz
6.vízminőség romlásából adódó sérülések (maró anyag hatására emlékeztető sebek)
7.sérülés
8.hőguta

Kérlek legyél nagyon pontos, mert a jelenlegi fogalmazásod jelenti a különbséget élet és halál között.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Viki666
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.05.06. 08:19

Re: Sos

Hozzászólás Szerző: Viki666 »

Kedves Maya,már aznap este elpusztult,jah és nem csak a fogalmazásomon múlt hanem a válaszadók gyorsaságán is:)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.05.20. 22:30-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi! Maya
nusimusi
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.04.29. 09:38
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény

Paraziták?

Hozzászólás Szerző: nusimusi »

Sziasztok! Most találtam az akváriumban ilyeneket.
42204030_319028185538826_462129160970567680_n.png
42204030_319028185538826_462129160970567680_n.png (482.69 KiB) Megtekintve 14998 alkalommal
42098052_331341124096134_3119319002011140096_n.jpg
42098052_331341124096134_3119319002011140096_n.jpg (32.67 KiB) Megtekintve 14998 alkalommal
Nem mozognak, de feltételezem valaha éltek. Nem hozzáértőként azt feltételezem valamiféle élősködő/parazita.... Nagyon izgulok. Egy kis területen van csak az akváriumban, mintha kihányta volna. Lehet ilyenek vannak az ételben? Fagyasztott "tablettás" lárvákkal etetem, meg élő hallal.
Nem konkrétan ez a márka, de ilyen.
Nem konkrétan ez a márka, de ilyen.
fagyasztott-haltap.png (95.5 KiB) Megtekintve 14998 alkalommal
Elkaphat valamit a halaktól? Van étvágya, úszkál, nem viselkedik szokatlanul. Elnézést az összeszedetlenségért, de aggódom. Előre is köszönöm a választ!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.09.19. 22:35-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Paraziták?

Hozzászólás Szerző: Maya »

nusimusi » Ma, 20:23 írta:Sziasztok! Most találtam az akváriumban ilyeneket.
42204030_319028185538826_462129160970567680_n.png
42098052_331341124096134_3119319002011140096_n.jpg
Nem mozognak, de feltételezem valaha éltek. Nem hozzáértőként azt feltételezem valamiféle élősködő/parazita.... Nagyon izgulok. Egy kis területen van csak az akváriumban, mintha kihányta volna. Lehet ilyenek vannak az ételben? Fagyasztott "tablettás" lárvákkal etetem, meg élő hallal.
fagyasztott-haltap.png
Elkaphat valamit a halaktól? Van étvágya, úszkál, nem viselkedik szokatlanul. Elnézést az összeszedetlenségért, de aggódom. Előre is köszönöm a választ!
Szia!

Ez Sendy asztala, szólok neki. Én nem ítélnem veszélyesnek őket. Nagyon sok akváriumban élő mütyűr létezik amik semmilyen kárt nem tudnak okozni állatainkban, maximum rondák.
Felépítéséből adódóan nem az állatban élnek (nem gyomor-bél parazita, azok ennél jóval kisebbek és ennek látványosan van emésztőrendszere is, tehát eszik valamit).
Maximum külsőleg tudnának rátapadni, de az neked is feltűnne. Szóval nyugi. :)

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
violablack
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2019.01.31. 12:36
Tartózkodási hely: Győr

Aggasztó puffadás, sebek

Hozzászólás Szerző: violablack »

Sziasztok!
Két axit tartok, egy albínót és egy vadast. Kb 1 hete észre vettem, hogy az albínón sebek vannak (véraláfutásszerűek, és a bőre alatt vannak). Sajnos láttam ahogy a vadas bekapja az egész hátsó lábát, és szinte azonnal sebes lett. Azóta külön vannak, de nagyon aggaszt az albínó állapota. Felpuffadt, a sebek nem múlnak el, szinte visszafejlődik..kisebb a feje, a kopoltyúi, a farka elvékonyodott, a lebeny is alig látszik rajta. Nem bír már levegőért sem felkúszni és a nyaka is feldagadt, olyan mint egy buborék. Enni viszont eszik (vörösszúnyog lárvát kap, mert a JBL száraztápot nem akarja megenni).
Enyhén nyitva van a szája, remélem ez nem azt jelenti, hogy meg fog halni... :((
Kérlek segítsetek, nagyon aggódom érte :( Köszi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2019.01.31. 19:06-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Aggasztó puffadás, sebek

Hozzászólás Szerző: Maya »

violablack » Ma, 14:17 írta:Sziasztok!
Két axit tartok, egy albínót és egy vadast. Kb 1 hete észre vettem, hogy az albínón sebek vannak (véraláfutásszerűek, és a bőre alatt vannak). Sajnos láttam ahogy a vadas bekapja az egész hátsó lábát, és szinte azonnal sebes lett. Azóta külön vannak, de nagyon aggaszt az albínó állapota. Felpuffadt, a sebek nem múlnak el, szinte visszafejlődik..kisebb a feje, a kopoltyúi, a farka elvékonyodott, a lebeny is alig látszik rajta. Nem bír már levegőért sem felkúszni és a nyaka is feldagadt, olyan mint egy buborék. Enni viszont eszik (vörösszúnyog lárvát kap, mert a JBL száraztápot nem akarja megenni).
Enyhén nyitva van a szája, remélem ez nem azt jelenti, hogy meg fog halni... :((
Kérlek segítsetek, nagyon aggódom érte :( Köszi
Szia!

Szinte semmit nem írtál a problémáról, kérlek válaszold meg az alábbi kérdéseket. Mert ennyi információ alapján nem tudok segíteni, sőt senki.
viewtopic.php?p=535#p535
Állat mennyi idős és mekkora?
Milyen gyakran, mennyit és mit szokott enni?
Akvárium mérete, szűrése (pontos típus), vízcserék gyakorisága (milyen időközönként és hány liter), milyen szerrel történik a vízkezelés? Minden ami lényeges lehet más technikák, növények, berendezést stb. (vagy egy kép többet mond minden szónál)
Hőmérséklet?
Ph? Keménység?
Nitrit-nitrát értéke? (JBL 6 in 1 tesztel mérhető) - ez rettentő fontos lenne
Fényképek az állat jelenlegi és korábbi állapotáról!!! - nagyon-nagyon fontos! Ebből tudjuk meg, hogy mennyire van vészhelyzet.

A támadásos sérülések következtében semmiképpen nem lesznek olyan tünetek mint amiket leírtál, valószínűleg más áll a dolog hátterében, valószínűleg jóval súlyosabb probléma.

A JBL nem száraztáp. Táprendkiegészítő rostok inkább. Kizárólagos táplálásra nem alkalmas, ez olyan mintha multivitaminnal akarnál jóllakatni egy 3 évest.

Tényleg szeretnék segíteni, de ennyi információ alapján nagyon veszélyes bármit ajánlani vagy diagnózist felállítani.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
violablack
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2019.01.31. 12:36
Tartózkodási hely: Győr

Re: Aggasztó puffadás, sebek

Hozzászólás Szerző: violablack »

Maya » 50 perccel ezelőtt írta:
violablack » Ma, 14:17 írta:Sziasztok!
Két axit tartok, egy albínót és egy vadast. Kb 1 hete észre vettem, hogy az albínón sebek vannak (véraláfutásszerűek, és a bőre alatt vannak). Sajnos láttam ahogy a vadas bekapja az egész hátsó lábát, és szinte azonnal sebes lett. Azóta külön vannak, de nagyon aggaszt az albínó állapota. Felpuffadt, a sebek nem múlnak el, szinte visszafejlődik..kisebb a feje, a kopoltyúi, a farka elvékonyodott, a lebeny is alig látszik rajta. Nem bír már levegőért sem felkúszni és a nyaka is feldagadt, olyan mint egy buborék. Enni viszont eszik (vörösszúnyog lárvát kap, mert a JBL száraztápot nem akarja megenni).
Enyhén nyitva van a szája, remélem ez nem azt jelenti, hogy meg fog halni... :((
Kérlek segítsetek, nagyon aggódom érte :( Köszi
Szia!

Szinte semmit nem írtál a problémáról, kérlek válaszold meg az alábbi kérdéseket. Mert ennyi információ alapján nem tudok segíteni, sőt senki.
viewtopic.php?p=535#p535
Állat mennyi idős és mekkora?
Milyen gyakran, mennyit és mit szokott enni?
Akvárium mérete, szűrése (pontos típus), vízcserék gyakorisága (milyen időközönként és hány liter), milyen szerrel történik a vízkezelés? Minden ami lényeges lehet más technikák, növények, berendezést stb. (vagy egy kép többet mond minden szónál)
Hőmérséklet?
Ph? Keménység?
Nitrit-nitrát értéke? (JBL 6 in 1 tesztel mérhető) - ez rettentő fontos lenne
Fényképek az állat jelenlegi és korábbi állapotáról!!! - nagyon-nagyon fontos! Ebből tudjuk meg, hogy mennyire van vészhelyzet.

A támadásos sérülések következtében semmiképpen nem lesznek olyan tünetek mint amiket leírtál, valószínűleg más áll a dolog hátterében, valószínűleg jóval súlyosabb probléma.

A JBL nem száraztáp. Táprendkiegészítő rostok inkább. Kizárólagos táplálásra nem alkalmas, ez olyan mintha multivitaminnal akarnál jóllakatni egy 3 évest.

Tényleg szeretnék segíteni, de ennyi információ alapján nagyon veszélyes bármit ajánlani vagy diagnózist felállítani.


Üdv,
Maya
Szia. Az albínó kb 20 centis. a vadas úgyszintén. 2 naponta kapnak enni, szúnyoglárvát vagy néha a JBL-es megoldás. Az akvárium 54 literes, kezdésnek szántam, de sajnos már elég is lesz a vadasnak, mert 2 órája itthagyta a testvére..:( Körbetelefonáltam Győrt, Gyirmóton találtam is orvost, de csak holnap tudtunk volna bejelentkezni hozzá. Sajnos ezt már nem bírta ki.
Az első hónapokban voltak nehézségek (nem hallottam még akkor, hogy a nitrit-nitrát veszélyes rájuk nézve, tehát csak a ph-t nézegettem, de aztán sikerült szereznem és semmi nem utalt veszélyre). Minden rendben volt velük, ettek, bukfenceztek, aztán másfél hete láttam meg, hogy sebes az albínó. Láttam, mikor a vadas bekapta a lábát, azonnal ki is vettem onnan. Próbáltam hűtőzni is, vízet cseréltem kétszer is, xanta-mixet raktam a vízbe, de semmi javulás. Néztem az orvosokat, telefonáltam, de senkit sem találtam. Mire ma találtam volna, már késő volt. :(
A hőmérséklettel, növényekkel, meg a szűrővel semmi probléma nem volt (víz 18-19 fokos, anubiasok vannak/voltak benne, két szűrőt is használok, az egyik pluszban levegőztető is).
Az állapota szerintem már nagyon súlyos volt..és nem tudom mitől. Sajnos már nem is fog kiderülni, de köszönöm a segítséget!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Aggasztó puffadás, sebek

Hozzászólás Szerző: Maya »

violablack » 19 perccel ezelőtt írta:
Maya » 50 perccel ezelőtt írta:
violablack » Ma, 14:17 írta:Sziasztok!
Két axit tartok, egy albínót és egy vadast. Kb 1 hete észre vettem, hogy az albínón sebek vannak (véraláfutásszerűek, és a bőre alatt vannak). Sajnos láttam ahogy a vadas bekapja az egész hátsó lábát, és szinte azonnal sebes lett. Azóta külön vannak, de nagyon aggaszt az albínó állapota. Felpuffadt, a sebek nem múlnak el, szinte visszafejlődik..kisebb a feje, a kopoltyúi, a farka elvékonyodott, a lebeny is alig látszik rajta. Nem bír már levegőért sem felkúszni és a nyaka is feldagadt, olyan mint egy buborék. Enni viszont eszik (vörösszúnyog lárvát kap, mert a JBL száraztápot nem akarja megenni).
Enyhén nyitva van a szája, remélem ez nem azt jelenti, hogy meg fog halni... :((
Kérlek segítsetek, nagyon aggódom érte :( Köszi
Szia!

Szinte semmit nem írtál a problémáról, kérlek válaszold meg az alábbi kérdéseket. Mert ennyi információ alapján nem tudok segíteni, sőt senki.
viewtopic.php?p=535#p535
Állat mennyi idős és mekkora?
Milyen gyakran, mennyit és mit szokott enni?
Akvárium mérete, szűrése (pontos típus), vízcserék gyakorisága (milyen időközönként és hány liter), milyen szerrel történik a vízkezelés? Minden ami lényeges lehet más technikák, növények, berendezést stb. (vagy egy kép többet mond minden szónál)
Hőmérséklet?
Ph? Keménység?
Nitrit-nitrát értéke? (JBL 6 in 1 tesztel mérhető) - ez rettentő fontos lenne
Fényképek az állat jelenlegi és korábbi állapotáról!!! - nagyon-nagyon fontos! Ebből tudjuk meg, hogy mennyire van vészhelyzet.

A támadásos sérülések következtében semmiképpen nem lesznek olyan tünetek mint amiket leírtál, valószínűleg más áll a dolog hátterében, valószínűleg jóval súlyosabb probléma.

A JBL nem száraztáp. Táprendkiegészítő rostok inkább. Kizárólagos táplálásra nem alkalmas, ez olyan mintha multivitaminnal akarnál jóllakatni egy 3 évest.

Tényleg szeretnék segíteni, de ennyi információ alapján nagyon veszélyes bármit ajánlani vagy diagnózist felállítani.


Üdv,
Maya
Szia. Az albínó kb 20 centis. a vadas úgyszintén. 2 naponta kapnak enni, szúnyoglárvát vagy néha a JBL-es megoldás. Az akvárium 54 literes, kezdésnek szántam, de sajnos már elég is lesz a vadasnak, mert 2 órája itthagyta a testvére..:( Körbetelefonáltam Győrt, Gyirmóton találtam is orvost, de csak holnap tudtunk volna bejelentkezni hozzá. Sajnos ezt már nem bírta ki.
Az első hónapokban voltak nehézségek (nem hallottam még akkor, hogy a nitrit-nitrát veszélyes rájuk nézve, tehát csak a ph-t nézegettem, de aztán sikerült szereznem és semmi nem utalt veszélyre). Minden rendben volt velük, ettek, bukfenceztek, aztán másfél hete láttam meg, hogy sebes az albínó. Láttam, mikor a vadas bekapta a lábát, azonnal ki is vettem onnan. Próbáltam hűtőzni is, vízet cseréltem kétszer is, xanta-mixet raktam a vízbe, de semmi javulás. Néztem az orvosokat, telefonáltam, de senkit sem találtam. Mire ma találtam volna, már késő volt. :(
A hőmérséklettel, növényekkel, meg a szűrővel semmi probléma nem volt (víz 18-19 fokos, anubiasok vannak/voltak benne, két szűrőt is használok, az egyik pluszban levegőztető is).
Az állapota szerintem már nagyon súlyos volt..és nem tudom mitől. Sajnos már nem is fog kiderülni, de köszönöm a segítséget!
Szia!

Részvétem.

De 54 literes semmiképpen nem ideális axolotl tartására, még 1 db állatnak sem. Mindenképpen tisztelni kéne az állat igényeit annyival, hogy nagyobbra cseréled. Mert ez semmilyen minimum szempontjából nem elegendő....
Hűtőzés időtartama minimum 2 hét, az alatt hatástalan. Xanta-mix nem javasolt kétéltűek esetén, még rontott is az állapotán. Ha gombás volt elégséges a metilénkékkel történő kezelés.
Ha lett volna fotó többet tudnék mondani, esetleges nitrit mérgezésre gondolok vagy valamely gyors lefolyású fertőzésre, de azoknak nincs ennyi külső nyoma.

Viszont a jövőre nézve ha bármi probléma adódna és SOS segítség kéne, keresd fel a face oldalunkat üzenetben ott azonnal tudunk válaszolni és azonnal látjuk. Főleg betegség esetén fontos, hogy a korai felismerést követő szakaszban megfelelő kezelést kapjon az állat. https://www.facebook.com/MagyarAxolotlForum/

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nelli
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2019.11.07. 22:19

Nagy fogyás

Hozzászólás Szerző: nelli »

Sziasztok!
Lassan négy éve van meg a két axolotlom. Eddig nem is volt velük semmi probléma (nagy akvárium, hideg víz, szűrő...). Viszont körülbelül két hónapja az egyik állatka nem hízik semennyit sem. Már csontsoványra fogyott. Eddig váltakozva élő tubifexet és fagyasztott szúnyoglárvakat kaptak és mindig kanálról adom oda nekik, szóval nem lehet az, hogy a másik megeszi előle. Heti 2szer, 3szor kapnak enni. Már azt is megpróbáltam, hogy neki gyakrabban adok, sőt az előző héten minden nap kapott. A másik szépen néz ki 'testes', életvidám, szép piros a kopoltyúja is. Viszont szegénykém vékony, szinte már átlátszó és a pirosság is teljesen eltűnt róla. Kérlek segítsetek, hogy mi lehet a baj és hogyan tudnám megmenteni!
Köszönöm
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2019.11.08. 16:01-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Nagy fogyás

Hozzászólás Szerző: Maya »

nelli írta: 2019.11.07. 22:33 Sziasztok!
Lassan négy éve van meg a két axolotlom. Eddig nem is volt velük semmi probléma (nagy akvárium, hideg víz, szűrő...). Viszont körülbelül két hónapja az egyik állatka nem hízik semennyit sem. Már csontsoványra fogyott. Eddig váltakozva élő tubifexet és fagyasztott szúnyoglárvakat kaptak és mindig kanálról adom oda nekik, szóval nem lehet az, hogy a másik megeszi előle. Heti 2szer, 3szor kapnak enni. Már azt is megpróbáltam, hogy neki gyakrabban adok, sőt az előző héten minden nap kapott. A másik szépen néz ki 'testes', életvidám, szép piros a kopoltyúja is. Viszont szegénykém vékony, szinte már átlátszó és a pirosság is teljesen eltűnt róla. Kérlek segítsetek, hogy mi lehet a baj és hogyan tudnám megmenteni!
Köszönöm
Szia!

Az ilyen jellegű problémát leggyakrabban gyomor ésvagy bélfertőzés okozza, amelynek az eredete lehet bakteriális vagy parazita okozta. Leggyakrabban baktériumra kezeljük őket antibiotikummal. Széklete milyen? Fehér-nyálkás széklet, csak megerősíti a diagnózist. Tehát be kéne szerezni állatorvosnál a számára szükséges gyógyszert, majd karanténba kezelni.

Az ilyen jellegű probléma nem oldódik meg otthon semmitől, vagy gyógyszeres kezelés vagy az állat éhenhalása opciók.
Nem lett volna szabad hagyni, hogy 2 hónap alatt csonttá fogyjon, már 2 hét után problémára kellett volna gyanakodni. Antibiotikum sem csodaszer, hogy kifejtse a hatását ahhoz idő kell sajnos, ha az állat fogyása egy bizonyos szinten túl megy, sajnos menthetetlen lesz, még akkor is ha megkapja a szükséges gyógyszert.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
LolkaBolka
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2019.12.28. 13:25

Súlyos mérgezés

Hozzászólás Szerző: LolkaBolka »

Sziasztok,

Segítségre van szükségünk, van 2 axolotlunk akik úgy tűnik betegek.
Kb 1,5 évesek
1 hím (albínó), 1 nőstény (barnás)

Kb 80-90 literes akváriumban élnek 2-en, szivacsos, buborékoztatós víztitsztítójuk van, a betétjét nemrég kicseréltük (ahogy elkezdődtek a bajok). Tisztított víz illetve szellőztetett/vagy antiklórozott víz van az akváriumban. Hetente van kb egy 20 százalékos vízcsere, amikor felszippantjuk a koszt az akvárium aljáról, kb havonta 80 százalékos vízcsere. Az utóbbi 2 hónaban 3-szor is volt teljes vízcsere. Van a vizükben egy lebegő (ültetés nélküli) élőnövény.
Főleg tubifexet kapnak enni (majdnem mindig), ha az nincs, akkor lisztkukacot, ha az sincs akkor szúnyoglárvát (ezt ritkábban). Lehet, hogy egysíkú az étrendjük? A székletük normális.

2 hete nem esznek rendesen, kicsit le is soványodtak (nem kórosan, de látható.)
Kb egy hónapja elkezdtek felúszni a felszínre, levegőt nyeltek és nem tudtak lemerülni, azóta többször volt vízcsere, ez mindig javított kicsit a helyzeten, de aztán mindig visszajött a probléma. Kb egy hete elkezdtek a buborékoztató tetején tanyázni, meg néha ránganak, mintha vakarózni akarnának a hátsó lábukkal. Az albínó oldalán fehér foltok vannak (mint a gombás fertőzés) illetve piros foltok, mintha irritálná valami, emellett néha a hátára fordul az akvárium alján, de aztán mindig visszafordul (vöröses és duzzadt a kloákája). A barnának mintha kisebbek lennének a kopoltyúján a "szőrök".

Ma volt egy teljes vízcsere (tisztított illetve antiklórozott víz), átmostuk a szűrőjüket, kinyomkodtuk a szivacsot. Kézben óvatosan a víz felszínére hozva mindketten kaptak metilénkék cseppeket az egész testükre, meg a vizükbe is tettünk kb 10 ml-t. Most az akvárium alján vannak, olyanok mint amikor pihenni szoktak.
Mai mérés alapján a vizük "karbonátkeménysége" szinte nulla, össz-keménységi fok: 9 (a teszt "német" keménységi fokot írt erre, nem tudom mit jelent). A PH 7,5. Metilénkék használata mellett jöttek ki ezek az értékek.

Kérlek adjatok tanácsot a továbbiakra, hogy mit tegyünk, ha kell még információ kérlek szóljatok.

Előre is köszönjük!
Elnézést a rossz minőségű képekért, ha szükséges megpróbálunk jobbakat csinálni.
barna.jpeg
barna.jpeg (3.01 MiB) Megtekintve 11358 alkalommal
albino.jpeg
albino.jpeg (3.63 MiB) Megtekintve 11358 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2019.12.29. 13:14-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Súlyos mérgezés

Hozzászólás Szerző: Maya »

LolkaBolka írta: 2019.12.28. 13:57 Sziasztok,

Segítségre van szükségünk, van 2 axolotlunk akik úgy tűnik betegek.
Kb 1,5 évesek
1 hím (albínó), 1 nőstény (barnás)

Kb 80-90 literes akváriumban élnek 2-en, szivacsos, buborékoztatós víztitsztítójuk van, a betétjét nemrég kicseréltük (ahogy elkezdődtek a bajok). Tisztított víz illetve szellőztetett/vagy antiklórozott víz van az akváriumban. Hetente van kb egy 20 százalékos vízcsere, amikor felszippantjuk a koszt az akvárium aljáról, kb havonta 80 százalékos vízcsere. Az utóbbi 2 hónaban 3-szor is volt teljes vízcsere. Van a vizükben egy lebegő (ültetés nélküli) élőnövény.
Főleg tubifexet kapnak enni (majdnem mindig), ha az nincs, akkor lisztkukacot, ha az sincs akkor szúnyoglárvát (ezt ritkábban). Lehet, hogy egysíkú az étrendjük? A székletük normális.

2 hete nem esznek rendesen, kicsit le is soványodtak (nem kórosan, de látható.)
Kb egy hónapja elkezdtek felúszni a felszínre, levegőt nyeltek és nem tudtak lemerülni, azóta többször volt vízcsere, ez mindig javított kicsit a helyzeten, de aztán mindig visszajött a probléma. Kb egy hete elkezdtek a buborékoztató tetején tanyázni, meg néha ránganak, mintha vakarózni akarnának a hátsó lábukkal. Az albínó oldalán fehér foltok vannak (mint a gombás fertőzés) illetve piros foltok, mintha irritálná valami, emellett néha a hátára fordul az akvárium alján, de aztán mindig visszafordul (vöröses és duzzadt a kloákája). A barnának mintha kisebbek lennének a kopoltyúján a "szőrök".

Ma volt egy teljes vízcsere (tisztított illetve antiklórozott víz), átmostuk a szűrőjüket, kinyomkodtuk a szivacsot. Kézben óvatosan a víz felszínére hozva mindketten kaptak metilénkék cseppeket az egész testükre, meg a vizükbe is tettünk kb 10 ml-t. Most az akvárium alján vannak, olyanok mint amikor pihenni szoktak.
Mai mérés alapján a vizük "karbonátkeménysége" szinte nulla, össz-keménységi fok: 9 (a teszt "német" keménységi fokot írt erre, nem tudom mit jelent). A PH 7,5. Metilénkék használata mellett jöttek ki ezek az értékek.

Kérlek adjatok tanácsot a továbbiakra, hogy mit tegyünk, ha kell még információ kérlek szóljatok.

Előre is köszönjük!
Elnézést a rossz minőségű képekért, ha szükséges megpróbálunk jobbakat csinálni.
barna.jpeg
albino.jpeg
Szia!

Mivel face oldalunkra is írtál, Sendy már ott kezdte meg a tanácsadást, szóval ide már csak azért írok, hogy nyoma legyen.

Valószínűleg többszörös mérgezésen mentek keresztül az állatok a biológiai szűrés és biológiai beállítás hiányában. Tehát ammónia vagy nitrit mérgezést kaptak, nagyon súlyosan felváltva. A fehér példány aki nem albínó egyként, borzasztóan néz ki, a bőrét és nyálkahártyáját szétmarta a mérgezés és szinte foszlik, teljesen stresszes a bőre, ő nagyon rossz állapotban van.

Alapvetően az étrend sem megfelelő. Tubifex és vörös szúnyoglárva még jó lenne, de lisztkukac erősen tiltott táplálék(szétcseszi a beleket és megemészteni se tudják, teljesen felesleges és káros). Ezek mellé pedig semmilyen valóbán táplálót nem kaptak mint egész hal vagy halhús, giliszta.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kovacsszandra
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.01.17. 11:50

Re: Nagy fogyás

Hozzászólás Szerző: kovacsszandra »

Maya írta: 2019.11.08. 16:06
nelli írta: 2019.11.07. 22:33 Sziasztok!
Lassan négy éve van meg a két axolotlom. Eddig nem is volt velük semmi probléma (nagy akvárium, hideg víz, szűrő...). Viszont körülbelül két hónapja az egyik állatka nem hízik semennyit sem. Már csontsoványra fogyott. Eddig váltakozva élő tubifexet és fagyasztott szúnyoglárvakat kaptak és mindig kanálról adom oda nekik, szóval nem lehet az, hogy a másik megeszi előle. Heti 2szer, 3szor kapnak enni. Már azt is megpróbáltam, hogy neki gyakrabban adok, sőt az előző héten minden nap kapott. A másik szépen néz ki 'testes', életvidám, szép piros a kopoltyúja is. Viszont szegénykém vékony, szinte már átlátszó és a pirosság is teljesen eltűnt róla. Kérlek segítsetek, hogy mi lehet a baj és hogyan tudnám megmenteni!
Köszönömhttps://hu.flatfy.com/
Szia!

Az ilyen jellegű problémát leggyakrabban gyomor ésvagy bélfertőzés okozza, amelynek az eredete lehet bakteriális vagy parazita okozta. Leggyakrabban baktériumra kezeljük őket antibiotikummal. Széklete milyen? Fehér-nyálkás széklet, csak megerősíti a diagnózist. Tehát be kéne szerezni állatorvosnál a számára szükséges gyógyszert, majd karanténba kezelni.

Az ilyen jellegű probléma nem oldódik meg otthon semmitől, vagy gyógyszeres kezelés vagy az állat éhenhalása opciók.
Nem lett volna szabad hagyni, hogy 2 hónap alatt csonttá fogyjon, már 2 hét után problémára kellett volna gyanakodni. Antibiotikum sem csodaszer, hogy kifejtse a hatását ahhoz idő kell sajnos, ha az állat fogyása egy bizonyos szinten túl megy, sajnos menthetetlen lesz, még akkor is ha megkapja a szükséges gyógyszert.

Üdv,
Maya

Hasonlóra gyanakszunk most mi is! Kb. egy hete egyre rosszabbul eszik, kezdünk nagyon aggódni. Holnapra be is jelentkeztem az állatorvoshoz. Köszönjük az információt Maya. Nagyon remélem, minden rendben lesz!!
Beska76
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.01.24. 21:50

Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Beska76 »

sziasztok!
Elnézést ha valamit nem jó helyre írok vagy rakok de aggódom az aximért a facebook csoportban javasolták hogy regisztráljak és próbáljak segítséget kérni.Soha nem volt még semmi bajuk eddig.A helyük 100x35x30 as méretű,a szűrésről egy 350L/órás külső szűrő és egy belső eheim 60 gondoskodik vízcsere 2 hetente az egyharmada a friss vizet amit beletöltök seachem priemal kezelem.
Fagyos hal ,fagyos vörös sz.lárva illetve néha csirke máj szerepel az étlapon etetéskor.Az egyik axim kopoltyúja nem is oké plusz hatalmasra kerekedett már.Kb 1 hónapja vettem észre mintha nagyobb lenne de most már hatalmas.tudtok segíteni?
Ő a lány és már nagyon fel puffadt.Először arra gondoltam anyuka lesz megint.
Ő a lány és már nagyon fel puffadt.Először arra gondoltam anyuka lesz megint.
IMG-0057.jpg (2.4 MiB) Megtekintve 11336 alkalommal
Ő a Fiú
Ő a Fiú
IMG-0059.jpg (1.73 MiB) Megtekintve 11336 alkalommal
Ez a lakóhelyük
Ez a lakóhelyük
IMG-0058.jpg (2.21 MiB) Megtekintve 11336 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2020.01.24. 23:03-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Beska76 írta: 2020.01.24. 22:11 sziasztok!
Elnézést ha valamit nem jó helyre írok vagy rakok de aggódom az aximért a facebook csoportban javasolták hogy regisztráljak és próbáljak segítséget kérni.Soha nem volt még semmi bajuk eddig.A helyük 100x35x30 as méretű,a szűrésről egy 350L/órás külső szűrő és egy belső eheim 60 gondoskodik vízcsere 2 hetente az egyharmada a friss vizet amit beletöltök seachem priemal kezelem.
Fagyos hal ,fagyos vörös sz.lárva illetve néha csirke máj szerepel az étlapon etetéskor.Az egyik axim kopoltyúja nem is oké plusz hatalmasra kerekedett már.Kb 1 hónapja vettem észre mintha nagyobb lenne de most már hatalmas.tudtok segíteni?
IMG-0057.jpg
IMG-0059.jpg
IMG-0058.jpg
Szia!

Alapvetően elég sok (minden) információ hiányos még az axikról, kérlek ezen cikk alapján írd meg a kérdésekre a választ. (https://tudastar.axolotl.hu/2019/09/14/ ... a-baj-van/)

Szóval rövidem tömören, valószínűleg felvizesedése van a kis fehérnek, amely egy folyadékgyülem az állat szervezetében. Ez lehet lassú, több hetes, vagy gyors, pár órás folyamat. Több minden kiválthatja (csillió dolog ahogy szoktam mondani): bakteriális fertőzés, sérülés, bélelzáródás, kiszáradás, hőguta, veseprobléma (nem megfelelő genetika, akváriumgondozás, rossz vízparaméterek), nyirokrendszer megbetegedése - leggyakrabban hashártya gyulladással társul. Kezelése: otthoni kezelése nem lehetséges ezen tüneteknek, azonnal állatorvoshoz kell fordulni, hogy egy esetleges időben kipróbált kezeléssel megmenthető legyen az állat, de sajnos nagyon ritka a meggyógyult állatok száma ilyen tünetek mellett.

Első körben lecsapolásra került a folyadék, azt kielemezve folytatódik a kezelés, a folyadékból sok minden kiderül, mennyire zavaros vagy darabos, vagy vannak-e benne sejtek, majd antibiotikum kúra szokott következni hűtőzéssel. Rendszeresen állatorvosnak le kell csapolnia a folyadékot, néhány havonta, majd ahogy romlik az állapota hetente. Ez a betegség nagyon halálos, nehezen gyógyítható, de kezeléssel még jó 1-1,5 évet lehet még adni az állatot, és ezt azért minőségi életkörülmények között. Esetedben riasztó, hogy 1 hónap alatt keletkezett a felgyülemlés, ami kifejezetten gyorsnak számít. Aki ajánlok Dr. Schütz Éva doktornő Exo-Pet rendelőben Budapest, rengeteg ilyen esete volt, kizárólag őt ajánlom, hatalmas axis tudása van - egyedülállóként az országban.

A másik albínó hím sem néz ki túl jól, kissé soványka és irritált a kopoltyúja. Mindenképpen vízparaméterek szükségesek a továbbiak folytatásához. A szűrés mértékéhez képest (amely alig haladja meg a lepkefing kategóriát) kevés a 2 hetes csere, heti szintű 1/3 csere kéne méginkább.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Beska76
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.01.24. 21:50

Re: Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Beska76 »

Köszönöm szépen a gyors választ!
Ugyan axim csak kb 2,5-3 éve van (ezalatt egyszer szaporodtak is) azt jól tudom mivel akváriumom is van ami nem kicsi,hogy túlszűrt akvárium nincs!
Lehet félre értettél vagy rosszul írtam de szerintem az enyémben ez a veszély nem áll fenn.Egy belső szűrő mellett egy külső is dolgozik (mechanikai és biólógiai szűrőanyagokkal) és sokszor látom mások még negyed ennyire sem szűrik (sajnos mert megérdemlik a kis állatok a tiszta lakóhelyet,környezetet)az aksit amiben tartják őket. Próbáltam jobb képet készíteni a másik axiról mert az nem volt túl előnyös remélem ez kicsit megnyugtatóbb.Ami az testalkatát illeti soha nem hízott fel jobban de eszik rendesen nem keveset a 3. kis társukkal a vadassal egyetemben.Nem tudom mikor tudok eljutni Pestre mert helyileg én Békéscsabai vagyok de megpróbálok minél hamarabb hátha még nem késő csak ezért külön felmenni bár van autóm azért kicsit megterhelő!
Szeretem és gondját viselem minden kis állatomnak és nagyon sajnálom őt is, :( nem tudom mitől lehet ez szegénnyel.Hallgatok rád és cserélni fogom hetente a víz 1/3-át nem pedig 2 hetente. Mellékelek még pár képet és remélem fordulhatok még hozzád,hozzátok tanácsért de remélem nem betegség kapcsán.
Üdv : János
A külső szűrő ami azért hatékonyabb mint egy belső szerintem.
A külső szűrő ami azért hatékonyabb mint egy belső szerintem.
IMG-0064.jpg (1.68 MiB) Megtekintve 11326 alkalommal
talán ez jobb kép a fiúról
talán ez jobb kép a fiúról
IMG-0069.jpg (1.44 MiB) Megtekintve 11326 alkalommal
annyira izgága nehéz elcsípnem
annyira izgága nehéz elcsípnem
IMG-0065.jpg (1.62 MiB) Megtekintve 11326 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Beska76 írta: 2020.01.25. 02:54 Köszönöm szépen a gyors választ!
Ugyan axim csak kb 2,5-3 éve van (ezalatt egyszer szaporodtak is) azt jól tudom mivel akváriumom is van ami nem kicsi,hogy túlszűrt akvárium nincs!
Lehet félre értettél vagy rosszul írtam de szerintem az enyémben ez a veszély nem áll fenn.Egy belső szűrő mellett egy külső is dolgozik (mechanikai és biólógiai szűrőanyagokkal) és sokszor látom mások még negyed ennyire sem szűrik (sajnos mert megérdemlik a kis állatok a tiszta lakóhelyet,környezetet)az aksit amiben tartják őket. Próbáltam jobb képet készíteni a másik axiról mert az nem volt túl előnyös remélem ez kicsit megnyugtatóbb.Ami az testalkatát illeti soha nem hízott fel jobban de eszik rendesen nem keveset a 3. kis társukkal a vadassal egyetemben.Nem tudom mikor tudok eljutni Pestre mert helyileg én Békéscsabai vagyok de megpróbálok minél hamarabb hátha még nem késő csak ezért külön felmenni bár van autóm azért kicsit megterhelő!
Szeretem és gondját viselem minden kis állatomnak és nagyon sajnálom őt is, :( nem tudom mitől lehet ez szegénnyel.Hallgatok rád és cserélni fogom hetente a víz 1/3-át nem pedig 2 hetente. Mellékelek még pár képet és remélem fordulhatok még hozzád,hozzátok tanácsért de remélem nem betegség kapcsán.
Üdv : János
IMG-0064.jpg
IMG-0069.jpg
IMG-0065.jpg
Szia!

Ez így elég nehéz lesz, nekem konkrét információk kellenének.
Mi a külső szűrő típusa egyébként? Biztos hogy 350l/h a teljesítménye? Túlszűrt akvárium van valójában (feleslegesen sok szűrőréteg és indokolatlan mondjuk 20-30x forgatás), de axiknál minimum óránkénti 4x vízforgatást várunk el 3-5 liter szűrközeggel, amennyiben ez nem teljesíthető több vízcserével, akár szinten tartható is. Egy 350l/h teljesítmény a valóságban jóval-jóval kevesebb, a gyártók a teljesítményt szűrőközeg ellenállása és emelőmagasság nélkül mérik, így a szűrők teljesítményének 1/3-a végső soron elveszik.

Mik az víz értékei egyébkén: nitrit, nitrát, ph, keménységek(gh,kh)? (JBL 6in1 testtel mérhető)

A külső szűrő megléte nem 100% biztosíték egy tökéletes biológiai szűrés egyensúlyához, ha nincsenek meg a megfelelő vízcserék, megfelelő minőségű mulm takarítása, megfelelő baktérium beoldás, megfelelő egyensúly megteremtése (akvárium indítást követő 4 hét), megfelelő szűrő karbantartás. Még külső szűrő mellett is, nagyon könnyen el tudnak csúszni a dolgok.

Kéne minél több élő növény az akváriumba, mert szükségesek a biológiai meglétéhez, az akvárium egészségéhez, végső soron a nitrátot a növények veszik fel... szóba jöhet anubias, microsorum (kötözősek, talaj nem kell nekik), gömbmoha, jávaimoha átokhínár-tündérhínár. Ezek minimális fénnyel is megelégszenek. Nem látom, hogy lenne tető az akváriumon, nagyon fontos lenne, mert ki tudnak ugrani és meghalni a padlón történő becsapódástól. Hálós tető kéne, illetve sos megoldásként a szúnyogháló+csipeszt szoktuk javasolni. Konkrétan sötét barlang is kellene nekik ahová szükség szerint el tudnak bújni, egy kellően nagy és sötét barlang a 2 bújó erre nem megfelelő, túl szűkek és világosak. Lehet javítana az állapotukon az is, ha kevesebb stressznek vannak kitéve és el tudnának bújni ha akarnak (erre most nincs lehetőségük).

Az akvárium méretéhez képest pedig sokallom a 3 állatot, egy alig bruttó 105 literes akváriumba, nem igazán kellene 2 axinál több.

Elég súlyos a kis fehér állapota, mielőbb elkéne kezdeni a gyógykezelését.
Az albínó hím pedig továbbra is elég sovány, több élelem kell neki vagy sűrűbben.


Üdv,
Maya

UI,
Amennyiben nem megoldható a folyamatos gyógykezelése számodra, szívesen átveszem a fehér axit és biztosítom számára az állatorvosi ellátást, arra a maradék időre ameddig élni fog. Csak elkéne juttatni legalább Budapestig.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Beska76
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.01.24. 21:50

Re: Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Beska76 »

Csúsztatós teteje van kiugrani nem tudnak. Csak elöl hátul hagyok egy újnyi rést a szellőzés miatt. Ha lesz lehetőségem elviszem az orvoshoz vagy hozzád. Természetesen előtte jelentkezem. És köszönöm
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2020.01.26. 17:53-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Beska76
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.01.24. 21:50

Re: Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Beska76 »

Szia Maya!
Február 23.-án Vasárnap megyek valakiért Ferihegyre,de akkor hamarabb mennék kicsit és elvinném hozzád a fehér axit ha neked is jó.?
Üdv:János
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2020.01.29. 18:55-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rejtélyes felvizesedés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Beska76 írta: 2020.01.29. 07:47 Szia Maya!
Február 23.-án Vasárnap megyek valakiért Ferihegyre,de akkor hamarabb mennék kicsit és elvinném hozzád a fehér axit ha neked is jó.?
Üdv:János
Szia! Elég hosszú idő még számára egy hónap, lehet hogy nem is fog életben maradni addig. De próbáljuk meg, kérlek küldj privát üzenetet nekem itt a fórumon vagy MAF face oldalán https://www.facebook.com/MagyarAxolotlForum üzenetben vedd fel velünk a kapcsolatot. Vagy emailban, ahogy egyszerűbb.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Nerissi
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2022.04.28. 08:43

Puffadás

Hozzászólás Szerző: Nerissi »

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni Tőletek. Az egyik axolotl pár napja nagyon felpuffadt, és nem akar lemenni a puffadás a hasáról. Enni 2 napja nem kapott, hátha segít, de nem lett jobb. Arra gyanakodok, hogy esetleg bélelzáródása lehet, de nem tudom megítélni, hogy volt-e széklete, de úgy látszik, mintha tele lenne a hasa. Mindig ő szokott a vékonyabb lenni, nem jellemző rá ekkora has. Mit tegyek, kapjon már enni? Van olyan állatorvos, aki ért hozzájuk esetleg?
Csatolmányok
axi.jpg
axi.jpg (168.81 KiB) Megtekintve 4241 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Puffadás

Hozzászólás Szerző: Maya »

Nerissi írta: 2022.04.28. 08:58 Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni Tőletek. Az egyik axolotl pár napja nagyon felpuffadt, és nem akar lemenni a puffadás a hasáról. Enni 2 napja nem kapott, hátha segít, de nem lett jobb. Arra gyanakodok, hogy esetleg bélelzáródása lehet, de nem tudom megítélni, hogy volt-e széklete, de úgy látszik, mintha tele lenne a hasa. Mindig ő szokott a vékonyabb lenni, nem jellemző rá ekkora has. Mit tegyek, kapjon már enni? Van olyan állatorvos, aki ért hozzájuk esetleg?
Szia,
Ilyen esetben nem puffadástól szoktuk beszélni/tartani, hanem felvizesedéstől. Puffadás esetében levegőre gyanakodnánk ami a gyomorban/bélben reked meg miután túl sok levegőt vesz a felszínen és nyel félre. A levegő miatt pedig lebegni szoktak, de az a levegő távozni is szokott az állat valamely végén (rettentő ritkán halad át a bélrendszeren).

Ami a te esetedben ijesztőbb, hogy valószínűleg folyadékgyülem van a hasüregben. Az ilyen jellegű felvizesedésnek millió oka lehet szervi problémától (főleg vese), súlyos fertőzésen, hashártya gyulladáson át bármi. Az a nagyon jó, hogy ilyen korai szakaszában lett elcsípve a probléma.

Amit ajánlok egzotikus állatorvos: a legjobb, legnagyobb tapasztalatú Exo-Pet rendelőben (Bp, Hernád utca - Keleti pu. közelében) Dr.Schütz Éva doktornő, őt keresd és hozzá jelentkezz be! Reklám helye, pont ilyen https://www.exopet.hu/szolgaltatas-huel ... 1T%C3%81SA jellegű a kép is.

Marion a legsúlyosabb felvizesedéses eset volt amit láttunk. Ha benne vagy face csoportunkban ott részletesen írtam róla. De kezeletlenül pont így néznek ki. :( Sajnos Marionnak folyamatosan kezelések mellett is csak másfél évvel tudtuk az életét meghosszabbítani.


Üdv,
MAYA
Csatolmányok
2020. október sokadik felszúrás utána
2020. október sokadik felszúrás utána
20201017_163118.jpg (3.48 MiB) Megtekintve 4227 alkalommal
2020. február érkezés
2020. február érkezés
20200223_175852.jpg (2.99 MiB) Megtekintve 4227 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Aron
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2023.11.24. 11:46

Légyszives segítsetek!

Hozzászólás Szerző: Aron »

IMG_3310.jpeg
IMG_3310.jpeg (1.18 MiB) Megtekintve 756 alkalommal
IMG_3309.jpeg
IMG_3309.jpeg (1.72 MiB) Megtekintve 756 alkalommal
Az axolotlom kb. egy hete fordított v alakban tartja magát, elment az étvágya és a hasán előjötg valami fura pamacs. Gondolom az axolotl testtartása összefüggésben van azzal a pamaccsal. Először a pamacsra azt hittem, hogy csak a kajamaradéka ragadt a hasára, de azóta sem jött le.
Meg régebben egy hal amit az axolotllal együtt tartottam lerágta a kopoltyúit és több, mint fél éve nem nőttek neki vissza. Nem tudom mi lehet az oka.
Ha tudnátok segíteni az sokat segítene.
Válaszaitokat előre is köszönöm.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Légyszives segítsetek!

Hozzászólás Szerző: Maya »

Aron írta: 2023.11.24. 14:32 IMG_3310.jpegIMG_3309.jpeg

Az axolotlom kb. egy hete fordított v alakban tartja magát, elment az étvágya és a hasán előjötg valami fura pamacs. Gondolom az axolotl testtartása összefüggésben van azzal a pamaccsal. Először a pamacsra azt hittem, hogy csak a kajamaradéka ragadt a hasára, de azóta sem jött le.
Meg régebben egy hal amit az axolotllal együtt tartottam lerágta a kopoltyúit és több, mint fél éve nem nőttek neki vissza. Nem tudom mi lehet az oka.
Ha tudnátok segíteni az sokat segítene.
Válaszaitokat előre is köszönöm.
Szia,
Maga a testtartás egy fájdalom görcsös állapot, annyira fáj neki valami, hogy nem tudja magát nyugalmi állapotban kiegyenesíteni. A pamacs szerintem gomba lesz, avagy a bőr foszlása, de az őszintén más testtájon is jelentkezne. A nagyobb baj hogy elég sovány az állat, nem úgy néz ki mint akinek korábban jó lett volna az étvágya inkább úgy, mint aki 1-2 hónapja nem eszik jól. De amikor már ekkora fájdalmai vannak az állatnak nincs otthoni házi módszer. El kell vinni egzotikus állatorvoshoz (Pl. Exo-Pet Dr.Schütz Éva) és megpróbálni egy antibiotikum kúrát, mert ezen a szinten mást nem tudsz érte tenni. Vagy az állatorvos vagy végignézni, hogy lassan meghal. :(

A kopoltyú pedig csak az ideális életkörülmények mellett fog visszanőni. Ez nagyon nagy témakör a vízminőségtől, szűrésig, hőmérséklettől, oxigénbeoldástól és még 30 másik változótól függően. Röviden valami nem ideális neki/nem jó a vízben.


Üdv,
MAYA
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése