Illegális bevándorlók (algák, gombák, csigák, férgek...)

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Csigabaj

Hozzászólás Szerző: Maya »

Bea » Ma, 12:56 írta:Sziasztok! Olvastam a bevándorlóknál a hólyagcsigáról, de azt sajnos nem tudtam meg, hogy kárt okoz e az axikban.
Néhány hete vettünk még pár guppyt a tenyész akváriumba, és jött vele egy pici csiga. Hamar megnőtt, kb 1 centi, és már ikrákat rakott, amiből igen hamar újabb pici csigák lettek. Szóval most nagyon-nagyon sok hólyagcsigánk van.:) Szeretnénk betenni párat az axis akváriumba, de nem tudjuk, hogy lesz e bajuk ha lenyelik. Az olvastuk, hogy vékony a háza, könnyen törik, de felsértheti a szájukat, gyomrukat? Ha nem tehetünk át, akkor mit csináljunk? Szépek és aranyosak is a csigák, de ha így folytatják a szaporodást, túlságosan sokan lesznek. Mit tehetünk ellene?
Köszönöm a választ!
Nyugodtan betehetik az axikhoz, hólyagcsigák elég kicsik, lenyelve sem okoznak problémát. Amivel viszont probléma lehet, hogy ámbár hivatalosan bírja az axis hideg körülményeket a csigusz, a valóságban erősen stagnál és vegetál, egy tisztességesen hűtött axis akváriumba nem fognak túlszaporodni, és annyira hosszú ideig sem élni. De azt mondom tanulópénz, ki kell próbálni, meg kell nézni. :)

NEM axis akvárium esetében szóbajöhetne csigaevő csiga és megfelelő akvárium méretnél némely csigaevő hal, vagy pedig egyszerű házilag elkészített csigacsapda. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
erkuaat
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.03.17. 22:35
Tartózkodási hely: Szeged

Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: erkuaat »

Sziasztok!
Már nagyon rég óta tartok axikat, de ilyennel még nem találkoztam. Kb 1 hónapja vettem észre a 2 vadasomon 1-1 ilyen apró fehér pamacsot, mintha dara kór, vagy gomba lett volna, de aztán eltűntek így nem is aggódtam. Azóta nem is igazán figyeltem a helyüket, de a napokban megláttam, hogy az a valami egyre nagyobb. Ma kitakarítottam őket és ezeket találtam rajtuk, kémények voltak, de össze lehetett őket roppantani. Olyan, mintha tapadókorongokkal tapadtak volna a bőrükhöz és elég nehezen jöttek le. Kérdés: mi lehet ez és mennyire veszélyes az axikra nézve? Amúgy csak a 2 vadas fiún jött ki, a többi lány gold és leuko axin nem...
Csatolmányok
20160317_135259-1.jpg
20160317_135259-1.jpg (940.76 KiB) Megtekintve 9627 alkalommal
20160317_135349-1.jpg
20160317_135349-1.jpg (1.48 MiB) Megtekintve 9627 alkalommal
20160317_135253-1.jpg
20160317_135253-1.jpg (1 MiB) Megtekintve 9627 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.03.17. 23:12-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: Maya »

erkuaat » 23 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Már nagyon rég óta tartok axikat, de ilyennel még nem találkoztam. Kb 1 hónapja vettem észre a 2 vadasomon 1-1 ilyen apró fehér pamacsot, mintha dara kór, vagy gomba lett volna, de aztán eltűntek így nem is aggódtam. Azóta nem is igazán figyeltem a helyüket, de a napokban megláttam, hogy az a valami egyre nagyobb. Ma kitakarítottam őket és ezeket találtam rajtuk, kémények voltak, de össze lehetett őket roppantani. Olyan, mintha tapadókorongokkal tapadtak volna a bőrükhöz és elég nehezen jöttek le. Kérdés: mi lehet ez és mennyire veszélyes az axikra nézve? Amúgy csak a 2 vadas fiún jött ki, a többi lány gold és leuko axin nem...
Szia!
Személy szerint horgonyféregre gyanakodnék. Az elmúlt években egyáltalán nem volt jellemző az ilyen jellegű parazitás megbetegedés (konkrétan null), viszont idén többen is jelentkeztek, hogy náluk is megtelepedtek ezek a dögök.
Néhány eset:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5759#p5759
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5779#p5779

Ha viszont horgonyféreg a hagyományos parazita ölő szerek nem fognak működni (fenbendazol), mivel ezek rákok. Az állatorvosunkkal konzultáltam erről, szerinte ha még 10 alatti a dögök mennyisége, ki kell húzkodni. Ügyelve arra, hogy egyik se szakadjon az állatba, mert szövetek között a bomló hullák nagyon csúnya fertőzést tudnak okozni. Ha ennél fertőzöttebb az akvárium én állatorvossal konzultálnék és újraindítanám gondos fertőtlenítés után az egészet.

De! Lehetséges, hogy valamely rovar lárvája, én évekig küzdöttem példul a lepkeszúnyogok ellen, rendkívül megkeserítették az életemet. Másoknál sima szúnyogok, piócák, szitakötők is telepet vernek, ígyhát bármi lehet. Egyenlőre talány, az állaton nem tudnád lefotózni esetleg? Illetve érdemes horgonyféregről képeket nézegetni. Ha ez az opciót biztosan kizárjuk utánajárok alaposan ki is lehet ez valójában.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
erkuaat
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.03.17. 22:35
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: erkuaat »

Maya » 51 perccel ezelőtt írta:
erkuaat » 23 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Már nagyon rég óta tartok axikat, de ilyennel még nem találkoztam. Kb 1 hónapja vettem észre a 2 vadasomon 1-1 ilyen apró fehér pamacsot, mintha dara kór, vagy gomba lett volna, de aztán eltűntek így nem is aggódtam. Azóta nem is igazán figyeltem a helyüket, de a napokban megláttam, hogy az a valami egyre nagyobb. Ma kitakarítottam őket és ezeket találtam rajtuk, kémények voltak, de össze lehetett őket roppantani. Olyan, mintha tapadókorongokkal tapadtak volna a bőrükhöz és elég nehezen jöttek le. Kérdés: mi lehet ez és mennyire veszélyes az axikra nézve? Amúgy csak a 2 vadas fiún jött ki, a többi lány gold és leuko axin nem...
Szia!
Személy szerint horgonyféregre gyanakodnék. Az elmúlt években egyáltalán nem volt jellemző az ilyen jellegű parazitás megbetegedés (konkrétan null), viszont idén többen is jelentkeztek, hogy náluk is megtelepedtek ezek a dögök.
Néhány eset:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5759#p5759
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5779#p5779

Ha viszont horgonyféreg a hagyományos parazita ölő szerek nem fognak működni (fenbendazol), mivel ezek rákok. Az állatorvosunkkal konzultáltam erről, szerinte ha még 10 alatti a dögök mennyisége, ki kell húzkodni. Ügyelve arra, hogy egyik se szakadjon az állatba, mert szövetek között a bomló hullák nagyon csúnya fertőzést tudnak okozni. Ha ennél fertőzöttebb az akvárium én állatorvossal konzultálnék és újraindítanám gondos fertőtlenítés után az egészet.

De! Lehetséges, hogy valamely rovar lárvája, én évekig küzdöttem példul a lepkeszúnyogok ellen, rendkívül megkeserítették az életemet. Másoknál sima szúnyogok, piócák, szitakötők is telepet vernek, ígyhát bármi lehet. Egyenlőre talány, az állaton nem tudnád lefotózni esetleg? Illetve érdemes horgonyféregről képeket nézegetni. Ha ez az opciót biztosan kizárjuk utánajárok alaposan ki is lehet ez valójában.


Üdv,
Maya
Nagyon szépen köszönöm ezt a gyors választ!
Kihúztam őket belőlük, szóval most nem tudom lefotózni, de itt egy régebbi kép, bár ez a leuco-n van, de rajta végül nem fejlődött ki semmi.
Nézegettem képeket, és nagy a valószínűsége, hogy ez lesz az, de nem vagyok benne 100% biztos, mert az "enyémek" tömzsibbek voltak és nem volt olyan 2 "pöcök" a végükön. Az egyikben csak 1-et találtam, a másikban pedig 1 nagyobb és 3 kisebb volt. Amúgy lehet elő hallal vagy csontival kerültek be, mert rendszeresen adok nekik mindkettőt. Pont ma takarítottam ki az egész akváriumot, és most nem tudom hogyan kezeljem őket, vagy mi alapján tudnak szaporodni...
Csatolmányok
12443109_1235227533172101_1414106994_n.jpg
12443109_1235227533172101_1414106994_n.jpg (13.6 KiB) Megtekintve 9621 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: Maya »

erkuaat » Ma, 00:32 írta:
Maya » 51 perccel ezelőtt írta:
erkuaat » 23 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Már nagyon rég óta tartok axikat, de ilyennel még nem találkoztam. Kb 1 hónapja vettem észre a 2 vadasomon 1-1 ilyen apró fehér pamacsot, mintha dara kór, vagy gomba lett volna, de aztán eltűntek így nem is aggódtam. Azóta nem is igazán figyeltem a helyüket, de a napokban megláttam, hogy az a valami egyre nagyobb. Ma kitakarítottam őket és ezeket találtam rajtuk, kémények voltak, de össze lehetett őket roppantani. Olyan, mintha tapadókorongokkal tapadtak volna a bőrükhöz és elég nehezen jöttek le. Kérdés: mi lehet ez és mennyire veszélyes az axikra nézve? Amúgy csak a 2 vadas fiún jött ki, a többi lány gold és leuko axin nem...
Szia!
Személy szerint horgonyféregre gyanakodnék. Az elmúlt években egyáltalán nem volt jellemző az ilyen jellegű parazitás megbetegedés (konkrétan null), viszont idén többen is jelentkeztek, hogy náluk is megtelepedtek ezek a dögök.
Néhány eset:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5759#p5759
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5779#p5779

Ha viszont horgonyféreg a hagyományos parazita ölő szerek nem fognak működni (fenbendazol), mivel ezek rákok. Az állatorvosunkkal konzultáltam erről, szerinte ha még 10 alatti a dögök mennyisége, ki kell húzkodni. Ügyelve arra, hogy egyik se szakadjon az állatba, mert szövetek között a bomló hullák nagyon csúnya fertőzést tudnak okozni. Ha ennél fertőzöttebb az akvárium én állatorvossal konzultálnék és újraindítanám gondos fertőtlenítés után az egészet.

De! Lehetséges, hogy valamely rovar lárvája, én évekig küzdöttem példul a lepkeszúnyogok ellen, rendkívül megkeserítették az életemet. Másoknál sima szúnyogok, piócák, szitakötők is telepet vernek, ígyhát bármi lehet. Egyenlőre talány, az állaton nem tudnád lefotózni esetleg? Illetve érdemes horgonyféregről képeket nézegetni. Ha ez az opciót biztosan kizárjuk utánajárok alaposan ki is lehet ez valójában.


Üdv,
Maya
Nagyon szépen köszönöm ezt a gyors választ!
Kihúztam őket belőlük, szóval most nem tudom lefotózni, de itt egy régebbi kép, bár ez a leuco-n van, de rajta végül nem fejlődött ki semmi.
Nézegettem képeket, és nagy a valószínűsége, hogy ez lesz az, de nem vagyok benne 100% biztos, mert az "enyémek" tömzsibbek voltak és nem volt olyan 2 "pöcök" a végükön. Az egyikben csak 1-et találtam, a másikban pedig 1 nagyobb és 3 kisebb volt. Amúgy lehet elő hallal vagy csontival kerültek be, mert rendszeresen adok nekik mindkettőt. Pont ma takarítottam ki az egész akváriumot, és most nem tudom hogyan kezeljem őket, vagy mi alapján tudnak szaporodni...
Akkor egyenlőre húzkodást javasolok, a képeket elküldöm az állatorvosunknak, szerintem jövőhétre lesz válasz. :)

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
erkuaat
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.03.17. 22:35
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: erkuaat »

Nagyon szépen köszönöm! Ezer hálám érte!

Kitti
erkuaat
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.03.17. 22:35
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: erkuaat »

Jelentem az axik még mindig fertőzöttek :/ már 4-szer csináltam náluk 100%-os vízcserét, folyamatosan húzkodom belőlük a férgeket, volt amit próbáltam hűtőzni, de visszajönnek... Nem tudom mit tudnék még csinálni, de nagyon rossz nézni őket. Mármint szerintem őket nem zavarja annyira, nem látok rajtuk semmit, hogy rosszabb lenne a kedvük vagy akármi, ugyan olyan jól esznek meg úszkálnak, mint eddig, de azért nekik sem jó, főleg, hogy folyton piszkálom őket... egyszerűen nem tudom, hogy kerülhetett be az akváriumba, amikor a másik akváriumban élőket is ugyan ezzel a kajával etetem és náluk semmi (szerencsére).
Amúgy amin nem látok semmit, azt szerintetek kivehetem a többi közül? Vagy az ugyan úgy fertőz? Nyárra ki szeretném rakni őket a tóba, ott jobb helyük van, de így nem merem őket összerakni a többivel...
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: Maya »

erkuaat » Ma, 14:03 írta:Jelentem az axik még mindig fertőzöttek :/ már 4-szer csináltam náluk 100%-os vízcserét, folyamatosan húzkodom belőlük a férgeket, volt amit próbáltam hűtőzni, de visszajönnek... Nem tudom mit tudnék még csinálni, de nagyon rossz nézni őket. Mármint szerintem őket nem zavarja annyira, nem látok rajtuk semmit, hogy rosszabb lenne a kedvük vagy akármi, ugyan olyan jól esznek meg úszkálnak, mint eddig, de azért nekik sem jó, főleg, hogy folyton piszkálom őket... egyszerűen nem tudom, hogy kerülhetett be az akváriumba, amikor a másik akváriumban élőket is ugyan ezzel a kajával etetem és náluk semmi (szerencsére).
Amúgy amin nem látok semmit, azt szerintetek kivehetem a többi közül? Vagy az ugyan úgy fertőz? Nyárra ki szeretném rakni őket a tóba, ott jobb helyük van, de így nem merem őket összerakni a többivel...
Állatorvos. A miénk azt monda, hogy látnia kell, be kell azonosítani a fajt. Saját kútfőből csak fenbendazolt mondanék, de az nem hatásos rákokra (max egy kicsit megérzik).
Amelyiknek nincs parazitája 2 hét karantén után menjen a nem parazitásokhoz. Eddig is kint voltak már a kerti tóban? Akkor nagyon egyszerű, hogy hogyan is kerülhetett be. Esetleg ugyanazokkal az eszközökkel nem volt karban tartva a tó és az akvárium?

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
erkuaat
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.03.17. 22:35
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Rejtélyes paraziták

Hozzászólás Szerző: erkuaat »

Maya » Ma, 20:13 írta:
erkuaat » Ma, 14:03 írta:Jelentem az axik még mindig fertőzöttek :/ már 4-szer csináltam náluk 100%-os vízcserét, folyamatosan húzkodom belőlük a férgeket, volt amit próbáltam hűtőzni, de visszajönnek... Nem tudom mit tudnék még csinálni, de nagyon rossz nézni őket. Mármint szerintem őket nem zavarja annyira, nem látok rajtuk semmit, hogy rosszabb lenne a kedvük vagy akármi, ugyan olyan jól esznek meg úszkálnak, mint eddig, de azért nekik sem jó, főleg, hogy folyton piszkálom őket... egyszerűen nem tudom, hogy kerülhetett be az akváriumba, amikor a másik akváriumban élőket is ugyan ezzel a kajával etetem és náluk semmi (szerencsére).
Amúgy amin nem látok semmit, azt szerintetek kivehetem a többi közül? Vagy az ugyan úgy fertőz? Nyárra ki szeretném rakni őket a tóba, ott jobb helyük van, de így nem merem őket összerakni a többivel...
Állatorvos. A miénk azt monda, hogy látnia kell, be kell azonosítani a fajt. Saját kútfőből csak fenbendazolt mondanék, de az nem hatásos rákokra (max egy kicsit megérzik).
Amelyiknek nincs parazitája 2 hét karantén után menjen a nem parazitásokhoz. Eddig is kint voltak már a kerti tóban? Akkor nagyon egyszerű, hogy hogyan is kerülhetett be. Esetleg ugyanazokkal az eszközökkel nem volt karban tartva a tó és az akvárium?

Maya


Még nem voltak kint soha, idén először szeretném megpróbálni. De a tavat is karban tartom, tele van növénnyel, amik tisztítják a vizet, es nagyon sokat takarítom. Arra gyanakszom, hogy élő halat vettem nekik és azokon voltak rajta, mert mást nem tudok kitalálni...
Akkor amin nem látok, azt elkülönítem és reménykedek... Állatorvosi kérdeztem, de ő nem ért az axikhoz és nem nagyon tudja... De majd próbálok keresni olyat, aki ezekkel is foglalkozik. Köszi szépen :)
nusimusi
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.04.29. 09:38
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény

Milyen alga?

Hozzászólás Szerző: nusimusi »

Sziasztok! Most vettem észre ezeket a barna elváltozásokat az akvárium sarkában, és a cserepeken. Nem vagyok jártas még az akvarisztikában, ez valami alga? 100%-os vízcserét kb másfél hónapja csináltam, de természetesen most is csinálok. Mi lehet ez, és hogyan kezeljem? Kellene aggódnom?
Csatolmányok
Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam de olvasd el a házirend erre vonatkozó részét. Maya
Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam de olvasd el a házirend erre vonatkozó részét. Maya
19441286_1481916181872061_1014133215_n.jpg (63.18 KiB) Megtekintve 9244 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Milyen alga?

Hozzászólás Szerző: Maya »

nusimusi » Ma, 15:34 írta:Sziasztok! Most vettem észre ezeket a barna elváltozásokat az akvárium sarkában, és a cserepeken. Nem vagyok jártas még az akvarisztikában, ez valami alga? 100%-os vízcserét kb másfél hónapja csináltam, de természetesen most is csinálok. Mi lehet ez, és hogyan kezeljem? Kellene aggódnom?
Szia!

Szimpla barna alga. viewtopic.php?p=4343#p4343 Itt olvashatsz róla bővebben. Teljesen ártalommentes, könnyen letörölhető. Akkor jelenik meg ha fényt kap az akvárium. Csap alatt mosd le a cserépről kézzel vagy egy kefével. Semmire sem veszélyes, csak van.

100 % vízcserét SOHA nem csinálunk, karbantartás címén! Milyen indító baktérium kultúrával pótoltad az okozott kárt? Kizárólag betegségek/fertőzés vagy súlyosan túlterhelt ész nélkül üzemeltető akváriumoknál lehet csak 100% vízcserét végezni. Többet árt, mint amennyit segít. Egy egészséges biológiájú vízben heti szinten max. 30 % vízcserét kell csak végrehajtani... Sürgősen pótold az akvarisztikai alapismereteid hiányosságait, mert még sok könnyen megelőzhető problémát fogsz okozni magadnak, de leginkább az állataidnak.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nusimusi
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.04.29. 09:38
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény

Re: Milyen alga?

Hozzászólás Szerző: nusimusi »

Maya » Ma, 17:49 írta:
nusimusi » Ma, 15:34 írta:Sziasztok! Most vettem észre ezeket a barna elváltozásokat az akvárium sarkában, és a cserepeken. Nem vagyok jártas még az akvarisztikában, ez valami alga? 100%-os vízcserét kb másfél hónapja csináltam, de természetesen most is csinálok. Mi lehet ez, és hogyan kezeljem? Kellene aggódnom?
Szia!

Szimpla barna alga. viewtopic.php?p=4343#p4343 Itt olvashatsz róla bővebben. Teljesen ártalommentes, könnyen letörölhető. Akkor jelenik meg ha fényt kap az akvárium. Csap alatt mosd le a cserépről kézzel vagy egy kefével. Semmire sem veszélyes, csak van.

100 % vízcserét SOHA nem csinálunk, karbantartás címén! Milyen indító baktérium kultúrával pótoltad az okozott kárt? Kizárólag betegségek/fertőzés vagy súlyosan túlterhelt ész nélkül üzemeltető akváriumoknál lehet csak 100% vízcserét végezni. Többet árt, mint amennyit segít. Egy egészséges biológiájú vízben heti szinten max. 30 % vízcserét kell csak végrehajtani... Sürgősen pótold az akvarisztikai alapismereteid hiányosságait, mert még sok könnyen megelőzhető problémát fogsz okozni magadnak, de leginkább az állataidnak.


Üdv,
Maya
Akkor megnyugodtam, köszönöm.
Nem karbantartás miatt csináltam, a növények elhaltak, az axi meg gombás lett. Kivettem a növényeket, és természetesen a kezelés/gyógyulás után csináltam a cserét. Nem emlékszem már a márkára, de raktam bele vízelőkészítőt.
Elég nagy az akváriumom, így két hetente szoktam merni belőle, és újat rakni. :)
Mégegyszer köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Milyen alga?

Hozzászólás Szerző: Maya »

nusimusi » 2017.06.23. 20:05 írta:
Maya » Ma, 17:49 írta:
nusimusi » Ma, 15:34 írta:Sziasztok! Most vettem észre ezeket a barna elváltozásokat az akvárium sarkában, és a cserepeken. Nem vagyok jártas még az akvarisztikában, ez valami alga? 100%-os vízcserét kb másfél hónapja csináltam, de természetesen most is csinálok. Mi lehet ez, és hogyan kezeljem? Kellene aggódnom?
Szia!

Szimpla barna alga. viewtopic.php?p=4343#p4343 Itt olvashatsz róla bővebben. Teljesen ártalommentes, könnyen letörölhető. Akkor jelenik meg ha fényt kap az akvárium. Csap alatt mosd le a cserépről kézzel vagy egy kefével. Semmire sem veszélyes, csak van.

100 % vízcserét SOHA nem csinálunk, karbantartás címén! Milyen indító baktérium kultúrával pótoltad az okozott kárt? Kizárólag betegségek/fertőzés vagy súlyosan túlterhelt ész nélkül üzemeltető akváriumoknál lehet csak 100% vízcserét végezni. Többet árt, mint amennyit segít. Egy egészséges biológiájú vízben heti szinten max. 30 % vízcserét kell csak végrehajtani... Sürgősen pótold az akvarisztikai alapismereteid hiányosságait, mert még sok könnyen megelőzhető problémát fogsz okozni magadnak, de leginkább az állataidnak.


Üdv,
Maya
Akkor megnyugodtam, köszönöm.
Nem karbantartás miatt csináltam, a növények elhaltak, az axi meg gombás lett. Kivettem a növényeket, és természetesen a kezelés/gyógyulás után csináltam a cserét. Nem emlékszem már a márkára, de raktam bele vízelőkészítőt.
Elég nagy az akváriumom, így két hetente szoktam merni belőle, és újat rakni. :)
Mégegyszer köszi!
Helyesbítek, hogy fals információ ne maradjon a fórumon. Az elhalt növényeket kiveszed és kidobod. Vízelőkészítő nem indító baktériumkultúra... 100% vízcsere semmit nem ér gombásodás ellen, más másnap újragombásodhat. Inkább a víz kémhatásán kéne javítani GH csökkentés mellett, ph csökkentést kéne véghezvinni, tebang levél, feketetőzeg, égertoboz segítségével, az megelőzi, enyhíti a gombát. 370 literes axis akváriumom van, a mérgező értékek felgyülemlésétől függően kell vízcserét tartani nem akvárium mérettől függően. Kis akvárium nagy térfogatú szűrővel tovább húzza, mint egy nagy akvárium kis térfogatú szűrővel.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Balu16
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.07.20. 21:37
Tartózkodási hely: Fűr, Szlovákia

Mik lehetnek ezek?

Hozzászólás Szerző: Balu16 »

Szép napot Mindenkinek!
Pár éve jó szokásom, hogy néha-néha felnézek a fórumra, kicsit olvasgatok... Sajnos úgy vettem észre, hogy már nem olyan aktív, mint régebben volt. Azért remélem akad még itt valaki, aki tud nekem segíteni.. :)
Egy olyan problémám lenne, hogy ma ilyen apró fehér kis valamiket vettem észre az axis akváriumom üvegén (csatolom a képet). Olvasgattam, de én nem vagyok benne biztos, hogy ez melyik is lehet, ezért gondoltam inkább segítséget kérek. Remélem tisztán látszanak, mivel olyan aprók (még 1 mm-esek sincsenek), hogy mikro lencsével fényképeztem le őket, valamennyire azért látszanak. Szárított kockával etetek, 3-an lakják az akváriumot, nem tudom továbbá milyen információk szükségletesek, ezért nyugodtan kérdezzenek, megírom... :| Egy másik topikba is szeretnék ma még írni, mivel kíváncsi vagyok, jó-e az akvárium felépítése, ott több info.-t írok majd, de ide is szívesen írok, ha valamit elfelejtettem volna!
Előre is köszönöm a válaszokat! További szép napot! :)
Csatolmányok
1.jpg
1.jpg (16.59 KiB) Megtekintve 9199 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Mik lehetnek ezek?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Balu16 » Ma, 14:07 írta:Szép napot Mindenkinek!
Pár éve jó szokásom, hogy néha-néha felnézek a fórumra, kicsit olvasgatok... Sajnos úgy vettem észre, hogy már nem olyan aktív, mint régebben volt. Azért remélem akad még itt valaki, aki tud nekem segíteni.. :)
Egy olyan problémám lenne, hogy ma ilyen apró fehér kis valamiket vettem észre az axis akváriumom üvegén (csatolom a képet). Olvasgattam, de én nem vagyok benne biztos, hogy ez melyik is lehet, ezért gondoltam inkább segítséget kérek. Remélem tisztán látszanak, mivel olyan aprók (még 1 mm-esek sincsenek), hogy mikro lencsével fényképeztem le őket, valamennyire azért látszanak. Szárított kockával etetek, 3-an lakják az akváriumot, nem tudom továbbá milyen információk szükségletesek, ezért nyugodtan kérdezzenek, megírom... :| Egy másik topikba is szeretnék ma még írni, mivel kíváncsi vagyok, jó-e az akvárium felépítése, ott több info.-t írok majd, de ide is szívesen írok, ha valamit elfelejtettem volna!
Előre is köszönöm a válaszokat! További szép napot! :)
Szia!
Hát nagyon nehezen tudom megállapítani kép alapján, milyen a mozgásuk? Szaggatott, gilisztaszerű, csigaszerű? Sendy cikke alapján mire hasonlít a leginkább? viewtopic.php?p=4624#p4624

Azt mondom, hogy szerintem kandicsrák, de a 100% megállapításhoz még egy jobb fotó kéne.
Kandicsrák esetében semmi ok a pánikra, nagyon hasznos kis szűrögető lények, kizárólag nagyon jó minőségű "tiszta" vízben maradnak életben, tehát egy dicséret amikor ők megjelennek és az akváriumba élnek. Kiirtani nem kell...sőt én be szoktam telepíteni őket, téli élő daphnia mellett gyakorta van cyclops is.

Őszintén felgyorsult világukba egyre jobban kimegy a divatból a fórumozás, ott van a facebook, az információt nem kell keresni, olvasni, azt várják el az emberek, hogy az információ házhoz jöjjön és neki ne kelljen elolvasni semmit, csak nyomják a szájába az infókat. :/ Mi azért még élünk és vagyunk, akkor is ha nem azonnal írunk választ, mert hát dolgozó életmódot folytatunk és a fórumból anyagi bevételünk nem származik /sőt.../.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Balu16
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.07.20. 21:37
Tartózkodási hely: Fűr, Szlovákia

Re: Mik lehetnek ezek?

Hozzászólás Szerző: Balu16 »

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Ahogy én néztem a képeket szerintem is ahhoz a kandicshoz hasonlít leginkább. Mozgásuk.. hát figyelgettem én őket egy darabig, de vak szememmel nem nagyon láttam, hogy mozognának, inkább a "sodrás" mozgatta őket, de saját mozgást nem látok... Jobb képet sajnos nem igazán tudok készíteni, de holnap azért megpróbálok, viszont olyan mintha apró virágcsokrok lennének, vagy mint a brokkoli :D Még egy infó róluk, amit délután elfelejtettem, hogy amikor észrevettem őket, megpróbáltam leszedni, vagyis hát végig húztam az ujjam az üvegen, mert azt hittem a szűrő ahogy fújja be a levegőt is, hogy talán a kis buborékok letapadtak az üvegre, viszont ez olyan nyálkás és simán lejött az üvegről, de azért nem szedtem le, nem értek hozzá, mégse akarok valamit tönkre tenni, ami lehet jó...
Nem rosszból mondtam a fórummal kapcsolatos dolgot, mindössze nekem hiányzik, megtudom érteni azt is, hogy dolgozni kell, mégis csak fontosabb.. :| Szeretem ezt az oldalt, mert rengeteg információt, segítséget, tapasztalatot tartalmaz, de néha csak úgy jó elolvasni néhány topikot, és így többet tudok az állatkáimról. Azonban most hogy írtam, rájöttem, hogy mégis van itt élet, azért olvasgattam, hogy van jó pár idei hozzászólás, és ha az ember segítséget kér, rövid időn belül választ is kap rá.. :)
Köszönöm a választ és hogy itt lehetek! :) Jó éjszakát!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Mik lehetnek ezek?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Balu16 » Tegnap, 23:51 írta:Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Ahogy én néztem a képeket szerintem is ahhoz a kandicshoz hasonlít leginkább. Mozgásuk.. hát figyelgettem én őket egy darabig, de vak szememmel nem nagyon láttam, hogy mozognának, inkább a "sodrás" mozgatta őket, de saját mozgást nem látok... Jobb képet sajnos nem igazán tudok készíteni, de holnap azért megpróbálok, viszont olyan mintha apró virágcsokrok lennének, vagy mint a brokkoli :D Még egy infó róluk, amit délután elfelejtettem, hogy amikor észrevettem őket, megpróbáltam leszedni, vagyis hát végig húztam az ujjam az üvegen, mert azt hittem a szűrő ahogy fújja be a levegőt is, hogy talán a kis buborékok letapadtak az üvegre, viszont ez olyan nyálkás és simán lejött az üvegről, de azért nem szedtem le, nem értek hozzá, mégse akarok valamit tönkre tenni, ami lehet jó...
Nem rosszból mondtam a fórummal kapcsolatos dolgot, mindössze nekem hiányzik, megtudom érteni azt is, hogy dolgozni kell, mégis csak fontosabb.. :| Szeretem ezt az oldalt, mert rengeteg információt, segítséget, tapasztalatot tartalmaz, de néha csak úgy jó elolvasni néhány topikot, és így többet tudok az állatkáimról. Azonban most hogy írtam, rájöttem, hogy mégis van itt élet, azért olvasgattam, hogy van jó pár idei hozzászólás, és ha az ember segítséget kér, rövid időn belül választ is kap rá.. :)
Köszönöm a választ és hogy itt lehetek! :) Jó éjszakát!
Szia!

Brokkoliszerű inkább hidra lesz. De ő is veszélytelen és tiszta vízben életképes. Kandics mozgása kifejezetten szaggatott nagyon gyorsan megindul és hirtelen megáll, főleg az üvegen vagy tereptárgyakon mozognak. Hidra egy helyben áll és lengedezik. Őszintén nincs olyan sok látható parazita ami kárt jelentene az axik részére (talán a pióca). A legtöbb mikroszkopikus parazita ami veszélyes vagy az állat bőrébe kapaszkodó élősködők. Nyálkás kis buborék pedig inkább csigapete lesz, belső üveget kell tisztítani, szóval finoman át lehet törölni nyugodtan.

Nagyon hosszú ideig nagy aktív volt a fórum, aztán a felhasználók egy korosztálya kikopott 70% ráunt az állatukra és megszabadult tőle, mint ahogy a 10 fős moderátori-admin csapatból is csak én és Sendy vagyunk aktív tagok, illetve Liquid az informatikai részével, hogy említve legyen, az övé az egyik legfontosabb meló. Ezen felül nekem is tucat cikk van lepötyögve és félbehagyva, de olyan szakaszba ért az életünk, hogy nem a fórum az elsődleges ha a szabadidőnkről van szó. Nem kizárt viszont, hogy a jövőben folytatni fogjuk és még több cikket nyomunk ki.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Balu16
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.07.20. 21:37
Tartózkodási hely: Fűr, Szlovákia

Re: Mik lehetnek ezek?

Hozzászólás Szerző: Balu16 »

Jó estét!
Igazán nagyon megszeretném köszönni a segítséget, szerintem hidra lesz, örülök és megnyugodtam, hogy nem ártalmas.
Ez csak természetes, hogy van ennél fontosabb dolguk is, megértem hisz látom, hogy a fórum is már régebb óta működik, viszont a facebook oldalon láttam, a MAF írta ki, hogy újra aktívak leszünk... gondoltam ez összefügg a fórummal is... :)
Jó éjszakát!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2017.07.22. 11:39-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Sziasztok!
A mai napon akvárium takarítás közben elborzadva vettük észre, hogy kis, barna férgek vannak a vízben. Alig 3-4 mm hosszúak, jellegzetes mozgásúak, némi utánajárás során piócaként azonosítottuk őket. Holnap értesítem a kisállat kereskedést, ahonnan körülbelül két hete vásároltunk új növényt, és megtudakolom, van-e esetleg valamilyen megoldásuk a problémára, bár nem szívesen használnék mérget, főleg nem olyat, ami az axikra és az almacsigákra is veszélyes lehet.
Láttam, hogy korábban már esett szó piócákról a fórumon és megértettem, hogy a kiirtásukra az egyetlen valós mód az akvárium újraindítása és teljes kipucolása. Ebben szeretnék technikai segítséget kérni.
A tervek szerint az összes követ kifőzzük, a bújkákat és a szűrőt sós, forró vízzel átmossuk, azonban nem tudom mihez kezdjek a növényekkel. Ha ecetes vízben áztatom ki őket, attól nem fognak elpusztulni? A műnövényeket is áztathatom ecetes vízben? Az akváriumban maradó pár milliméter vizet is át kell kezelnem valamivel? Ha át is kezelem, utána hogyan fogok meggyőződni az akvárium újraindítása előtt az anyag kiürüléséről? Tudtok-e esetleg valamilyen képet küldeni pióca petékről, ami alapján azokat is biztosan azonosíthatnám? Hogyan állíthatom gyorsan helyre mindezek után az akvárium biológiáját?
Szerencsére az axikon egyenlőre semmilyen sebet, vagy bőrelváltozást nem tapasztaltam, kövérek, jól esznek.
Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket!
Üdv.:
Picificsi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Maya »

Picificsi » Tegnap, 20:55 írta:Sziasztok!
A mai napon akvárium takarítás közben elborzadva vettük észre, hogy kis, barna férgek vannak a vízben. Alig 3-4 mm hosszúak, jellegzetes mozgásúak, némi utánajárás során piócaként azonosítottuk őket. Holnap értesítem a kisállat kereskedést, ahonnan körülbelül két hete vásároltunk új növényt, és megtudakolom, van-e esetleg valamilyen megoldásuk a problémára, bár nem szívesen használnék mérget, főleg nem olyat, ami az axikra és az almacsigákra is veszélyes lehet.
Láttam, hogy korábban már esett szó piócákról a fórumon és megértettem, hogy a kiirtásukra az egyetlen valós mód az akvárium újraindítása és teljes kipucolása. Ebben szeretnék technikai segítséget kérni.
A tervek szerint az összes követ kifőzzük, a bújkákat és a szűrőt sós, forró vízzel átmossuk, azonban nem tudom mihez kezdjek a növényekkel. Ha ecetes vízben áztatom ki őket, attól nem fognak elpusztulni? A műnövényeket is áztathatom ecetes vízben? Az akváriumban maradó pár milliméter vizet is át kell kezelnem valamivel? Ha át is kezelem, utána hogyan fogok meggyőződni az akvárium újraindítása előtt az anyag kiürüléséről? Tudtok-e esetleg valamilyen képet küldeni pióca petékről, ami alapján azokat is biztosan azonosíthatnám? Hogyan állíthatom gyorsan helyre mindezek után az akvárium biológiáját?
Szerencsére az axikon egyenlőre semmilyen sebet, vagy bőrelváltozást nem tapasztaltam, kövérek, jól esznek.
Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket!
Üdv.:
Picificsi
Szia!

Már én is hoztam haza piócákat, főleg élő eleséggel könnyű vörös szúnyoglárvával vagy tubifexxel.
Én akkor tartottam egy nagyon alapos, intenzív, mélyreható pucolást (csővel felszívtam minden koszt), nem volt akvárium újraindítás, mert nincs az az isten, hogy a jó vizemtől és szűrésemtől megszabaduljak. Alapvetően szűrőt soha-soha-soha a büdös életben nem kell ennyire agresszív módon sóval meg forró vízzel átmosni, megölöd szerencsétlen szűrőbaktériumokat. Egy normális fizikai szűrés esetén ha a pióca be is jut a szűrőbe mit csinál? Elkapja egy mechanikai szűrőanyag egy szivacs és ottmarad, kijönni, továbbmenni nem tud, max megfog halni.

Alapvetően érdemes a köveket kivenni, átsikálni, hogy maradhasson rajtuk élő pióca. Ezek azért elég kicsik lehetnek a szaporodáshoz szóval csak az élő állatokat kell kivenni. Ha nagyon félünk a köveket ki lehet főzni/sütni. Növényeket nem kéne ecetbe tenni, inkább szódavizes vízben áztatni őket egy rövid időre 20 percre ez lehet bubis ásványvíz vagy patronos szódavíz (retro patronos jobb), le fog pezsegni minden szennyeződés és élősködő, kiscsigák is. Többi műanyagon szemmel láthatóan nincs élő pióca, én nem csinálnék semmit, de ha nagy az ijedelem ecetes vízzel meg lehet sikálni.

Bár én nem vagyok benne biztos, hogy piócáid vannak, nincs róla képed?

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Re: Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Maya » Tegnap, 20:55 írta:Szia!

Már én is hoztam haza piócákat, főleg élő eleséggel könnyű vörös szúnyoglárvával vagy tubifexxel.
Én akkor tartottam egy nagyon alapos, intenzív, mélyreható pucolást (csővel felszívtam minden koszt), nem volt akvárium újraindítás, mert nincs az az isten, hogy a jó vizemtől és szűrésemtől megszabaduljak. Alapvetően szűrőt soha-soha-soha a büdös életben nem kell ennyire agresszív módon sóval meg forró vízzel átmosni, megölöd szerencsétlen szűrőbaktériumokat. Egy normális fizikai szűrés esetén ha a pióca be is jut a szűrőbe mit csinál? Elkapja egy mechanikai szűrőanyag egy szivacs és ottmarad, kijönni, továbbmenni nem tud, max megfog halni.

Alapvetően érdemes a köveket kivenni, átsikálni, hogy maradhasson rajtuk élő pióca. Ezek azért elég kicsik lehetnek a szaporodáshoz szóval csak az élő állatokat kell kivenni. Ha nagyon félünk a köveket ki lehet főzni/sütni. Növényeket nem kéne ecetbe tenni, inkább szódavizes vízben áztatni őket egy rövid időre 20 percre ez lehet bubis ásványvíz vagy patronos szódavíz (retro patronos jobb), le fog pezsegni minden szennyeződés és élősködő, kiscsigák is. Többi műanyagon szemmel láthatóan nincs élő pióca, én nem csinálnék semmit, de ha nagy az ijedelem ecetes vízzel meg lehet sikálni.

Bár én nem vagyok benne biztos, hogy piócáid vannak, nincs róla képed?

Üdv,
Maya

Kedves Maya!

Köszönöm, nagyon megnyugtattál, hogy nem kell újraindítani az aksit. Most tartottunk egy alaposabb pucit, igaz minden követ nem vettünk kis, csak próbáltunk felporszívózni mindent, így is háromnegyedes vízcsere lett belőle. 200 liter az akvárium, tehát kb. 150 liter vízben, szigorúan aljzatporszívózással 7 db bigyót találtunk. Nem vagyok elégedett az eredménnyel, azt hiszem, mégiscsak kipakolok mindent, csak várok egy pár napot, hogy kicsit visszaálljon a rend. Sérüléseknek és zavargásoknak továbbra sincs semmi nyoma. Csatolok képeket, hátha az alapján Te meg tudod állapítani, mik lehetnek ezek.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Üdv.:
Picificsi
Csatolmányok
Bevándorló a lavor alján mászik
Bevándorló a lavor alján mászik
bevándorló1.jpg (109.45 KiB) Megtekintve 8114 alkalommal
Bevándorló összehúzódott állapotban
Bevándorló összehúzódott állapotban
bevándorló összehúzódott állapotban.jpg (46.19 KiB) Megtekintve 8114 alkalommal
Bevándorló az üvegen2
Bevándorló az üvegen2
bevándorló3.jpg (101.81 KiB) Megtekintve 8114 alkalommal
Bevándorló az üvegen
Bevándorló az üvegen
bevándorló2.jpg (96.01 KiB) Megtekintve 8114 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Maya »

Picificsi » 10 perccel ezelőtt írta:
Maya » Tegnap, 20:55 írta:Szia!

Már én is hoztam haza piócákat, főleg élő eleséggel könnyű vörös szúnyoglárvával vagy tubifexxel.
Én akkor tartottam egy nagyon alapos, intenzív, mélyreható pucolást (csővel felszívtam minden koszt), nem volt akvárium újraindítás, mert nincs az az isten, hogy a jó vizemtől és szűrésemtől megszabaduljak. Alapvetően szűrőt soha-soha-soha a büdös életben nem kell ennyire agresszív módon sóval meg forró vízzel átmosni, megölöd szerencsétlen szűrőbaktériumokat. Egy normális fizikai szűrés esetén ha a pióca be is jut a szűrőbe mit csinál? Elkapja egy mechanikai szűrőanyag egy szivacs és ottmarad, kijönni, továbbmenni nem tud, max megfog halni.

Alapvetően érdemes a köveket kivenni, átsikálni, hogy maradhasson rajtuk élő pióca. Ezek azért elég kicsik lehetnek a szaporodáshoz szóval csak az élő állatokat kell kivenni. Ha nagyon félünk a köveket ki lehet főzni/sütni. Növényeket nem kéne ecetbe tenni, inkább szódavizes vízben áztatni őket egy rövid időre 20 percre ez lehet bubis ásványvíz vagy patronos szódavíz (retro patronos jobb), le fog pezsegni minden szennyeződés és élősködő, kiscsigák is. Többi műanyagon szemmel láthatóan nincs élő pióca, én nem csinálnék semmit, de ha nagy az ijedelem ecetes vízzel meg lehet sikálni.

Bár én nem vagyok benne biztos, hogy piócáid vannak, nincs róla képed?

Üdv,
Maya

Kedves Maya!

Köszönöm, nagyon megnyugtattál, hogy nem kell újraindítani az aksit. Most tartottunk egy alaposabb pucit, igaz minden követ nem vettünk kis, csak próbáltunk felporszívózni mindent, így is háromnegyedes vízcsere lett belőle. 200 liter az akvárium, tehát kb. 150 liter vízben, szigorúan aljzatporszívózással 7 db bigyót találtunk. Nem vagyok elégedett az eredménnyel, azt hiszem, mégiscsak kipakolok mindent, csak várok egy pár napot, hogy kicsit visszaálljon a rend. Sérüléseknek és zavargásoknak továbbra sincs semmi nyoma. Csatolok képeket, hátha az alapján Te meg tudod állapítani, mik lehetnek ezek.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Üdv.:
Picificsi
Szia!

A barnás inkább pióca. A fehéres inkább planária (tőle nem kell félni-de azért jobb kiírtani). Amúgy megnyugtatásul az orvisi pióca csak 5 éves korára lesz ivarérett, mivel ezek nagyon kicsik méretükből adódóan sem lehetnek kifejlett, szaporodásra képes egyedek, tehát fizikálisan kéne őket kihalászni. Elszaporodni nem fognak. De azért pakoljatok ki ment és amit lehet halásszatok ki, szűrő ki fogja nyírni ami oda jut be (és ha életben is marad kijutni már nem fog). De ha nagyon aggódtok, akkor lehet mindent átsikálni, kifőzni... én anno aljzatporszívózással megoldottam, jobban válogatom az élő kaját, nálam amúgy ennél jóval nagyobbak voltak már. Volt egy jó nagy kövér 3 cm-es piócám is.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Picificsi » Tegnap, 21:07 írta: Kedves Maya!

Köszönöm, nagyon megnyugtattál, hogy nem kell újraindítani az aksit. Most tartottunk egy alaposabb pucit, igaz minden követ nem vettünk kis, csak próbáltunk felporszívózni mindent, így is háromnegyedes vízcsere lett belőle. 200 liter az akvárium, tehát kb. 150 liter vízben, szigorúan aljzatporszívózással 7 db bigyót találtunk. Nem vagyok elégedett az eredménnyel, azt hiszem, mégiscsak kipakolok mindent, csak várok egy pár napot, hogy kicsit visszaálljon a rend. Sérüléseknek és zavargásoknak továbbra sincs semmi nyoma. Csatolok képeket, hátha az alapján Te meg tudod állapítani, mik lehetnek ezek.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Üdv.:
Picificsi
Szia!

Fehér 99% hogy planária, abból is füles fajta. Nem vérszívó, hulladékevő, apró halakra (ivadékokra) jelent csak veszélyt, de azt is csak akkor, ha 1-2 cm-nél nagyobbra nő. A barna piócaszerű tényleg, de a mozgása rendkívül jellegzetes, amiről fel lehet ismerni. Piócamozgás, a planária meg meztelencsigamozgással rendelkezik. A piócákat és planáiárak csapdával össze lehet gyűjteni. Befőttes üvegre valami hálót raksz amin ők átférnek, de axi nem, teszel bele májat, meg valami büdösebb haltápot (pl axitáp, algatabletta). Ők bele fognak mászni, és ki tudod őket szedni. Bubis vízben 30-40 perc elvileg megöli őket az oxigénhiány és a savas víz. Hipós vizet semmi esetre se ajánlom, néhol ezt javasolják, de axinál nagyon veszélyes (mindenki másnál is aki érzékenyebb haltípus). Amit lehet még: oxigéncseppet tenni a vízbe, easy carbot. De szerintem teljesen felesleges. Egy jó fizikai takarítás megoldja a problémát. Csak a piócára kell koncentrálni, annak kell kihalnia. A szűrőt mivel legkésőbb negyed-félévente kipucolod, így ha ott megakad pióca és esetleg meg is nő, észre fogod venni és el fogod tudni távolítani.

Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Re: Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Kedves Sendy és Maya!
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek, akkor maradok a lightosabb fizikai takarításnál. Én is a mozgása miatt gondoltam a barnáról, hogy pióca (gyűrűsféreg mozgása van, a fejével nézelődik néha). Az nagyon megnyugtatott, hogy ilyen lassan nőnek meg, biztosan sikerül majd őket kiírtani.
Ha esetleg mégis gondot okoznának még, akkor mindenképpen hallatok magamról. :)

Üdv.:
Picificsi
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Segítség, piócák!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Picificsi » 2019.01.23. 15:49 írta:Kedves Sendy és Maya!
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek, akkor maradok a lightosabb fizikai takarításnál. Én is a mozgása miatt gondoltam a barnáról, hogy pióca (gyűrűsféreg mozgása van, a fejével nézelődik néha). Az nagyon megnyugtatott, hogy ilyen lassan nőnek meg, biztosan sikerül majd őket kiírtani.
Ha esetleg mégis gondot okoznának még, akkor mindenképpen hallatok magamról. :)

Üdv.:
Picificsi
Szia!

Rendben! Sok sikert hozzá, ha valami van, írj. Facen is ránk írhatsz amúgy, most már talán arra gyorsabban reagálunk.

Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése