Akvárium takarítása (mivel és hogyan)

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Vízkémia, vízproblémák és az akvárium tisztítása

Hozzászólás Szerző: liquid »

Ha a víz homályosodik, az több dolog miatt is történhet, ezek között van a túl sok ételmaradék bomlásnak indulása, a növények rohadása, a túl sok ürülék felhalmozódása, a szűrő nem megfelelő elhelyezése, ritkán való tisztítása. Ezeket a talaj leszívásával, illetve részleges vízcserével, valamint a kristálytabletták óvatos használatával el lehet kerülni, meg lehet szüntetni.

Az alábbiakban leírom, hogy szoktam teljesen kipucolni az akváriumot, ezt újonnan vett akváriumnál is üzembe helyezés előtt ajánlatos végigcsinálni, illetve minden újonnan az akváriumba helyezendő dolgot behelyezés előtt alaposan át kell mosni.

Az akvárium tisztítása:

A tisztításnál a legfőbb két dolog a _forró víz_ és, hogy _vegyszert tilos használni_! Előbbi az algát alapos eltávolításához kell, utóbbi pedig amiatt, mert akármennyire öblítjük is le az adott dolgot, vegyszer mindig marad rajta kis mennyiségben.

A legelső dolog, hogy összehalászom az állatokat, ezt két kézzel szoktam, a háló megsértheti a lábukat vagy a kopoltyújukat. Szükség lesz egy kis reflexre, mert ha megijednek, elég gyorsan úsznak és elég sikamlósak :) A megfogásuknál a lényeg, hogy nagyon lassan közelítsünk, lassan nyúljunk alájuk, kerüljük a kopoltyúk érintését, mert az a legérzékenyebb területük, majd amikor mindkét kezünkben benne vannak, akkor finoman szorítsuk csak őket, mert a csontjuk lágy és könnyen törik.
Egy nagy lavórba szoktam kitenni őket, figyeljük, hogy amíg kint vannak mennyiszer jönnek fel levegőért, mert ha már sokszor, akkor cseréljünk rajtuk egy kis vizet.

Az akváriumból annyi vizet amennyit tudok leszívok először, nehogy megrepedjen a nagy súly alatt amikor mozgatom, majd ha elfogyott a víz, akkor már könnyebb kivinni a fürdőszobába.

A talaj az első amivel foglalkozom, mert az tart a legtovább, ezt többször átöblítem felkeverve majd kiöntve belőle a nem belevaló dolgokat :) Ezután a köveket egy nagy lábosban felteszem a tűzre úgy hogy legalább 3 centire ellepi a víz, majd köbö 5-10 percig forralom és kevergetem, így az összes alga és nagyobb rondaság szétfő benne, illetve minden baktérium és vírus elpusztul, valamint a káros vegyi anyagok is távoznak a kövekből. Ezt friss/új köveknél is érdemes megejteni.

A műnövények és a bújók nem igényelnek nagyobb erőfeszítést, minél forróbb vízben mossuk őket, annál könnyebben lejön róluk az alga (volt már rá példa, hogy a bújókat is feltettem "főni" egy pár percre. Természetesen előtte bizonyosodjunk meg róla, hogy nem tartalmaznak lágy-műanyag részeket, mert azok megolvadhatnak.

Maga az akvárium-üveg egy sima mosogatószivaccsal és mérsékeltem forró vízzel megtisztítható, a vízkő is lejön a dörzsis felével a szivacsnak ha elég kitartóak vagyunk, és legyünk azok, mert semmilyen vegyszert nem ajánlott használni. Az üveg minden oldalát, kívül/belül dörzsöljük át alaposan, a sarkokat is, hogy az alga távozzon mindenhonnan. Így is lesz benne elég, nem kell, hogy adjunk neki előnyt az újraszaporodásra.

A kifőtt köveket még jópárszor átmosom hideg vízzel (vigyázz, a kövek belseje tűzforró maradhat több hidegvizes öblítés után is, csak óvatosan keverjük kézzel!) majd mehet vissza az akváriumba.

A szűrők és a porlasztó csövei is fontos, hogy teljesen tiszták legyenek, őket is forróvízzel és szivaccsal érdemes átmosni. Minden típusú szűrőt _teljesen_ szét lehet szedni, kivéve belőle a mágneses propellert is, így fülpiszkáló-vattával vagy ilyesmivel legbelül is ki lehet (és ki kell!) tisztítani. A szűrőanyagokat is forróvízben mossuk jól át. Vigyázzunk, ne engedjük le a lefolyón az apróbb darabokat. 1-2 teljes szétszerelés után a szűrő tisztítása nem okozhat sok fejtörést.

A növényeket jól ássuk el és ne tegyük közvetlen a széléhez, mert pikkpakk kiássák őket :)

Miután a szilárd elemeket elhelyeztük, mehet vissza a helyére, és elkezdhetjük feltölteni, figyelve a köbö 18 fokos hőmérséklet megtartására.

Miután összeállt a kép, minden berendezés a helyén és üzemel, onnantól kezdve én 2-3 órát szoktam hagyni pihenni a vizet, illetve, hogy feloldódjanak a kristálytabletták, majd utána teszem csak vissza őket, bár 24 óra pihenőt javasolnak a víznek.

A víz ezután homályosodhat, de ha minden jól megy 1-2 napon belül ki kell tisztulnia. Minél kevesebb vegyi és egyéb anyagot használjunk, én általában féladag klórtalanítót (feleannyit mint amennyi rá van írva) és két-három kristálytablettát teszek csak a friss vízbe, mielőtt állni hagyom.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Uzsidoboz
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2012.04.04. 22:35
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Vizkő

Hozzászólás Szerző: Uzsidoboz »

Mi a véleményetek az akvàriumban lévő vízkő ecet általi eltávolításáról?
Üdv: Uzsi
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Vizkő

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Uzsidoboz írta:Mi a véleményetek az akvàriumban lévő vízkő ecet általi eltávolításáról?
Hamar rá fogsz unni a puculására és megszokod :) Ha az üvegről akarod leszedni, akkor van pengés kaparó amivel nagyon jól eltávolítható :) Sokan csinálják hogy öntapadós tapétával eltakarják a felső részt az akváriumban hogy ne látszódjon a vízkő. Vagy olyan tetőt gyártanak ami előre lóg és takar.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Uzsidoboz
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2012.04.04. 22:35
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Vizkő

Hozzászólás Szerző: Uzsidoboz »

Sendy írta:
Uzsidoboz írta:Mi a véleményetek az akvàriumban lévő vízkő ecet általi eltávolításáról?
Hamar rá fogsz unni a puculására és megszokod :) Ha az üvegről akarod leszedni, akkor van pengés kaparó amivel nagyon jól eltávolítható :) Sokan csinálják hogy öntapadós tapétával eltakarják a felső részt az akváriumban hogy ne látszódjon a vízkő. Vagy olyan tetőt gyártanak ami előre lóg és takar.
Micsoda praktikák :) ilyen penge cucc van itthon lehet megprobalkozom vele.
Lehet tényleg megszokom de most még zavar a vizkő, a kajamaradek, az axikaki stb.
Na de mi van az ecettel? Árt vagy nem? Persze jól leoblitem stb.
Üdv: Uzsi
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Vizkő

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Uzsidoboz írta:
Sendy írta:
Uzsidoboz írta:Mi a véleményetek az akvàriumban lévő vízkő ecet általi eltávolításáról?
Hamar rá fogsz unni a puculására és megszokod :) Ha az üvegről akarod leszedni, akkor van pengés kaparó amivel nagyon jól eltávolítható :) Sokan csinálják hogy öntapadós tapétával eltakarják a felső részt az akváriumban hogy ne látszódjon a vízkő. Vagy olyan tetőt gyártanak ami előre lóg és takar.
Micsoda praktikák :) ilyen penge cucc van itthon lehet megprobalkozom vele.
Lehet tényleg megszokom de most még zavar a vizkő, a kajamaradek, az axikaki stb.
Na de mi van az ecettel? Árt vagy nem? Persze jól leoblitem stb.
Az ecet nem gáz, azzal nyugodtan pucolhatod. Még az se baj, ha nincs 100%-osan kipucolva mindenhonnan. Tehát nem kell még 10-szer átöblíteni az egész akváriumot, ha már nincs ecetszaga és még egyszer átöblítetted. :)
Hidd el megszokod a vízkő látványát. Én naponta kapargattam, most már havonta jó ha ráveszem magam, de pl idén még csak egyszer volt kaparva :D
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Uzsidoboz
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2012.04.04. 22:35
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Aljzatporszívó!

Hozzászólás Szerző: Uzsidoboz »

Sziasztok, valaki meg tudná nekem mondani hogy a levelgőpumpára köthető vákumos aljzatporszívó hogyan működik?
Vagyis azt felfogtam hogy kiszűri a koszt, és nem kell közben vizet cserélni, de mire kell kötni és hogyan és mit kell venni hozzá, mert ez nem írják sehol :(
Köszi
Üdv: Uzsi
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Aljzatporszívó!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Uzsidoboz írta:Sziasztok, valaki meg tudná nekem mondani hogy a levelgőpumpára köthető vákumos aljzatporszívó hogyan működik?
Vagyis azt felfogtam hogy kiszűri a koszt, és nem kell közben vizet cserélni, de mire kell kötni és hogyan és mit kell venni hozzá, mert ez nem írják sehol :(
Köszi
Ilyenről még nem hallottam, de majd rákérdezek a boltban. Bár szerintem sokmindent ez sem ér. Az axikaka eléggé masszív darab, a lehulló kaját se nagyon fogja összeszedni. Az almacsigák a legjobb takarítók, és ha azt akarod hogy az axikakát is elpucolják, akkor gyakrabban adj az axinak csirkemájat, vagy szívet. Egy az egybe az egész végterméket becuppantották mindig a csigák és nagyon szépek is voltak tőle. A leghatásosabb az hogy vagy koordinálható kaját adsz nekik (amit egészben lenyel, nincs "morzsa") vagy hetente egy pumpás szívóval a kövek között a nagyja koszt felszívod. A helyben tisztítós "porszívós" cuccokkal meg az is baj, hogy ha egy axikakát valami felszív és azonnal átnyomja valami harmatgyenge szűrőn, akkor kakabarnává válik és csúszós, nyálkássá a vized. Ezért jobb ha felszívod az összes szemetet egy vödörbe, megvan 5 perc alatt maximum, és frissül a vized.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: Aljzatporszívó!

Hozzászólás Szerző: liquid »

Uzsidoboz írta:Sziasztok, valaki meg tudná nekem mondani hogy a levelgőpumpára köthető vákumos aljzatporszívó hogyan működik?
Vagyis azt felfogtam hogy kiszűri a koszt, és nem kell közben vizet cserélni, de mire kell kötni és hogyan és mit kell venni hozzá, mert ez nem írják sehol :(
Köszi
Szerintem ez manuális cucc, amikor takarítod, csak nem te szívod meg hanem a levegőpumpa "hajtja" a porszívót, nem csak a víz saját súlya, így effektívebb. Amúgy én eddig köbö 2X láttam "axikakát" és teljesen szétmállott ahogy lötyköltem a vizet. A külső szűrőm annyira jól dolgozik hogy félévente szedem csak szét az egész akváriumot és 1-2 havonta a külső szűrő előszűrő-szivacsát mosom csak ki.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Aljzatporszívó!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

liquid írta:
Uzsidoboz írta:Sziasztok, valaki meg tudná nekem mondani hogy a levelgőpumpára köthető vákumos aljzatporszívó hogyan működik?
Vagyis azt felfogtam hogy kiszűri a koszt, és nem kell közben vizet cserélni, de mire kell kötni és hogyan és mit kell venni hozzá, mert ez nem írják sehol :(
Köszi
Szerintem ez manuális cucc, amikor takarítod, csak nem te szívod meg hanem a levegőpumpa "hajtja" a porszívót, nem csak a víz saját súlya, így effektívebb. Amúgy én eddig köbö 2X láttam "axikakát" és teljesen szétmállott ahogy lötyköltem a vizet. A külső szűrőm annyira jól dolgozik hogy félévente szedem csak szét az egész akváriumot és 1-2 havonta a külső szűrő előszűrő-szivacsát mosom csak ki.
A masszívabb darabon a méretét értettem, nem az állagát. Van egy burokszerűség ami egyben tartja, ha megszakad ez, azonnal szétmállik az egész barna trutyivá. Én hetente 3-4 darab kaksit találok és szívok fel. Régen a csigák pusztították el. A mérete és burka miatt nem szívja fel igazán semmi csak a kézi szívók.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Uzsidoboz
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2012.04.04. 22:35
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Aljzatporszívó!

Hozzászólás Szerző: Uzsidoboz »

liquid írta:
Uzsidoboz írta:Sziasztok, valaki meg tudná nekem mondani hogy a levelgőpumpára köthető vákumos aljzatporszívó hogyan működik?
Vagyis azt felfogtam hogy kiszűri a koszt, és nem kell közben vizet cserélni, de mire kell kötni és hogyan és mit kell venni hozzá, mert ez nem írják sehol :(
Köszi
Szerintem ez manuális cucc, amikor takarítod, csak nem te szívod meg hanem a levegőpumpa "hajtja" a porszívót, nem csak a víz saját súlya, így effektívebb. Amúgy én eddig köbö 2X láttam "axikakát" és teljesen szétmállott ahogy lötyköltem a vizet. A külső szűrőm annyira jól dolgozik hogy félévente szedem csak szét az egész akváriumot és 1-2 havonta a külső szűrő előszűrő-szivacsát mosom csak ki.
Az az, ez egy manuális cucc, bemegy a sztötyi vízzel együtt csak a viz kijön a szötyi nem... Ennyi a lényege, de érdekes az én axijaum nem ilyet kakilnak :O
Lehet azért mert még gyerekek? Az enyémekből a szúnyoglárva mikor kijön akkor is meg lehet állapítani róla hogy az szúnyoglárva volt... Olyan mintha nem emésztenének meg mindent rendesen... ez normális?
Üdv: Uzsi
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Pattandia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.07. 14:18

Porszívó kerestetik! :)

Hozzászólás Szerző: Pattandia »

Sziasztok!

Én teaszűrővel szoktam az akváriumvizet tisztítani a nagyobb koszoktól. De már kicsit unom bő fél év után, ezért szeretném megkérdezni tőletek, hogy mi fán terem ez a bizonyos porszívó! Mert ha ezzel mennék végig az alján, akkor nem kellene felkavarnom a vizüket, a lárvadarabok nem röppennének fel és lepnék el a vizet mindig, és a drágáim is kevesebbet esnének kétségbe, hogy már megint mi történik körülöttük! :) Olcsó és hatékony megoldás érdekel, ha tudtok ilyet! :) Ha nem, a relatíve olcsó árfekvésbeli tapasztalatokat is szívesen veszem!

Köszönöm! :)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Porszívó kerestetik! :)

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Pattandia írta:Sziasztok!

Én teaszűrővel szoktam az akváriumvizet tisztítani a nagyobb koszoktól. De már kicsit unom bő fél év után, ezért szeretném megkérdezni tőletek, hogy mi fán terem ez a bizonyos porszívó! Mert ha ezzel mennék végig az alján, akkor nem kellene felkavarnom a vizüket, a lárvadarabok nem röppennének fel és lepnék el a vizet mindig, és a drágáim is kevesebbet esnének kétségbe, hogy már megint mi történik körülöttük! :) Olcsó és hatékony megoldás érdekel, ha tudtok ilyet! :) Ha nem, a relatíve olcsó árfekvésbeli tapasztalatokat is szívesen veszem!

Köszönöm! :)
Szia!

Vegyél légpumpacsövet, ha van rá lehetőség, szilikonosat az puhább, jobb vele dolgozni (200-300 Ft métere). Egy vödröt tegyél az akvárium elé, szívd meg a csövet és haladj végig a kavicsok mentén, nyomkodd be közéjük, kis helyekre is befér, résekbe satöbbi. Olyan hosszút vegyél, amivel kényelmesen tudsz dolgozni. Nekem kisakváriumhoz elég a fél méter, a nagyhoz inkább 1-1,5 m kell, mert magasan van és a vödröt a földre teszem. Mindent felszív amit kell, nem kavaródik fel a szmetyó, és 1-2 liter víz leszívásával a 70 literes akváriumot ki tudom pucolni max 3-5 perc alatt. Ez leginkább 2 cm-nél nagyobb kavicsoknál működik. Apró kavicsnál macarásabban működik, de ott is igen jól használható (párom akváriumát is így szoktam pucolni). Jobb és olcsóbb megoldást még nem találtam. Akvárium porszívóra ne adj ki pénzt, fölös. Csak ledarálja az axikakát amitől bedurran a víz, és közel se szív jól és minimum 35 cm-es vízmagasság kell hogy működjön, alatta csak leég és 4-5 e ft-ba kerül. Vettem, megbántam. Van még a manuális aljzattisztító-szívó cucc, minden akvarisztikában kapható, azzal meg az a baj, hogy túl sok vizet szív le. Fél akvárium elfogy mire azzal kitakarítok, így azt csak vízleszívásra használom.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Pattandia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.07. 14:18

Re: Porszívó kerestetik! :)

Hozzászólás Szerző: Pattandia »

Köszi szépen a választ! :) Csak nagy kavicsaim vannak, szóval ez szuper lenne. Nem akarok szőke nőt játszani, de mivel kell megszívni a csövet? ??? :D Ez egy manuális-orális készülék? :D
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Porszívó kerestetik! :)

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Pattandia írta:Köszi szépen a választ! :) Csak nagy kavicsaim vannak, szóval ez szuper lenne. Nem akarok szőke nőt játszani, de mivel kell megszívni a csövet? ??? :D Ez egy manuális-orális készülék? :D
Igen :)
De ha nagyon nem szimpatikus, akkor szerintem meg tudod szívni csecsemőkhöz használt manuális orrszívóval. Pár száz forint dm-ben, rossmannban.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Pattandia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.07. 14:18

Re: Porszívó kerestetik! :)

Hozzászólás Szerző: Pattandia »

Hihihiiii! :) Ma már ki is próbáltuk a hugival! ;) Hát, ez egy álom!! Szabadalmat érdemlő csodaszerkezet! A drágáim pedig végre nem elbújnak a takarítás elől, hanem még nekem kell menekülnöm, mert koslatnak a cső után. :) Köszönöm szépen!!! :D
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Porszívó kerestetik! :)

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Pattandia írta:Hihihiiii! :) Ma már ki is próbáltuk a hugival! ;) Hát, ez egy álom!! Szabadalmat érdemlő csodaszerkezet! A drágáim pedig végre nem elbújnak a takarítás elől, hanem még nekem kell menekülnöm, mert koslatnak a cső után. :) Köszönöm szépen!!! :D
Örülök, hogy bevált :)
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sandy
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.04.01. 23:15

Részleges vízcsere, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: Sandy »

Sziasztok!van egy albínó axim és azt szeretném megtudni hogy honnan tudhatom hogy fiú vagy lány? a másik kérdésem az lenne h ez a részleges vízcsere mit jelent??mennyit vegyek le belöle és hogy ilyenkor is hagyni kell e állni 24 órát a vizet? elöre is köszi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.04.01. 23:44-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Részleges vízcsere, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sandy írta:Sziasztok!van egy albínó axim és azt szeretném megtudni hogy honnan tudhatom hogy fiú vagy lány? a másik kérdésem az lenne h ez a részleges vízcsere mit jelent??mennyit vegyek le belöle és hogy ilyenkor is hagyni kell e állni 24 órát a vizet? elöre is köszi
Hello!

Az alábbi kérdéseidre a fórumon már létezik válasz. De a regisztrálásod és a hozzászólásod közötti 6percben, gondolom sikerült a fórum szerkezetét, házirendjét ennyi idő alatt elolvasni (pl. témacímadás). Illetve utánanézni, hogy tett már fel valaki ilyen kérdést. 2 kattintás lett volna megtudni, nem több nem kevesebb, a keresőbe beírni, hogy vízcsere (mindent kidob a témáról) vagy szintén 2 kattintás ezt a topikot megnyitni és végigolvasni. Ha már más vette rá a fáradságot, hogy leírta mindezt kérlek te is vedd, hogy elolvasod.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Akvárium takarítása (mivel és hogyan)

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Akvárium takarítása.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
tiffani
Fórumozó
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.06.08. 23:15

Aljzattisztítás

Hozzászólás Szerző: tiffani »

Sziasztok!

Ma ugyanabban az állatkereskedésben jártam ahol a legutóbb is csak kioktatást kaptam. (Sajnos ez van a legközelebb és vennem kellett almacsigát.)
A történet eleje hogy az utóbbi hetekben két almacsigám is elpusztult, előbb megtaláltam az ajtajukat aztán láttam hogy már nem élnek (amikor megmozdítottam a házat, ki is lebegett belőle a csiga). Az eladó azt mondta hogy nagyon érzékenyek a vízre, majd vízelőkészítőt ajánlott ( azt hiszem sera-t). Én ilyesmit nem szívesen használnék, az axikkal minden rendben, 2 év alatt csak kétszer volt gombásodás is, étvágy rendben, nem stresszesek, szóval ha nem muszáj ilyesmit nem használnék, hacsaknem kifejezetten ajánlott, szóval szivesen meghallgatnám a véleményeket hogy bevált-e valakinek, ha jól olvastam volt akinek az axija inkább stresszes lett tőle.
Ezután megkérdezte mivel takarítom az akváriumot és hogyan, és elmondtam neki hogy egy csővel le szoktam szívni a koszt meg kakit az akvárium aljáról. Erre rázta a fejét hogy az bizony nem elég, megkérdeztem mi lenne elég. Rögtönzött nekem egy bemutatót az aljzatporszívóval, megmutatta aprókavicsos akváriumba hogy a cső mennyire nem szív fel semmi koszt, majd megmutatta hogy a porszívó milyen hatékony.. Mondtam neki hogy ez nagyon jó meg minden de nekem nagy kavics van az akváriumba azt meg szépen odébb szoktam tologatni hogy mindegyik alól is kiszedjem a koszt. Erre megkérdezte hogy mért van nagy kavicsom, válaszoltam neki hogy mert axikat tartok. A következő kérdése nagyon jó volt : "és?".. hát mondtam hogy tudomásom szerint nem lehet kicsi kövekkel tartani axit mert lenyelheti. Erre megint csak fejrázást kaptam meg kioktatást, hogy az axi nem hülye, mért nyelné le a követ, nyugodtan lehet apróval is tartani....
Nem akartam vitázni mert akárhányszor bemegyek csak azt kapom meg hogy rosszul tartom az axikat... :-)
A gumicsöves módszert (mint kb minden mást is amit alkalmazok az axikkal) itt olvastam, a vizem "illatos", jól be van állva, 100% -osan pedig szerintem semmi nem tudja kitakarítani az akváriumot, hacsaknem minden alkalommal szétszedném és órákig pucolnám..
Arra viszont kíváncsi lennék hogy szerintetek mi lehet a gond a vízzel hogyha most két csigám is elpusztult? Az axikkal nincs semmi gond, jó az étvágyuk, a vizet jó hőmérsékleten tudom tartani a meleg ellenére is, nem stresszesek szóval látszólag csak a csigának nem volt jó valami.
Köszi szépen!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Aljzattisztítás

Hozzászólás Szerző: Maya »

tiffani » 19 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Ma ugyanabban az állatkereskedésben jártam ahol a legutóbb is csak kioktatást kaptam. (Sajnos ez van a legközelebb és vennem kellett almacsigát.)...
Komplex kérdéseid vannak...almacsigának főként az a baja, hogy hideg a víz, alapjáraton 22-28fokos vízbe élnek. Másfelől a nagykerből érkező csigák nagyon betegesek is, rosszul vannak tartva, az idióta boltost elnézve nem is csodálnám. Szokásos mondandónk boltosnak, szomszéd Joli néninek nem hiszünk, ők nem tartanak axit, nem tudják, hogy bombákat tesznek le, amitől a kis porszívó eldugulna simán. Másfelől nem hallott még annyi bélelzáródásban meghalt axiról, az axi nem "hülye" de a gazdája az, beszórja a kaját, hogy egyél a földről. Ha pl neked kéne karok nélkül a homokból felenni valamit, tuti hogy nyelnél be egy kicsit. Nálunk minden elképzelhető, fejjel beleszáll az ajlzatba és lenyeli ami a szájába kerül, bármit összehoznak. Sera vízelőkészítőt meg pont nem ajánljuk mivel jódozott, viszont amit csigák és axik is szeretnek a JBL Biotopol, azt nyugodt szívvel kiapprobálod. Viszont esélyes, hogy a csigusz már beteg volt és ezért halt meg. (Velem is megtörtént már párszor...egyik csigám se bírta 1évnél tovább) nem megfelelő táplálás miatt is meghalhattak, mivel etetted a csigákat?
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kezdőaxolotltartó
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.06.01. 16:40

Vízcsere

Hozzászólás Szerző: kezdőaxolotltartó »

Hello. Rendszeres vízcsere esetén kell-e mindig vízelőkészítő vagy elég-e csak a klór kiszellőztetése?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Vízcsere

Hozzászólás Szerző: Maya »

kezdőaxolotltartó » Ma, 15:18 írta:Hello. Rendszeres vízcsere esetén kell-e mindig vízelőkészítő vagy elég-e csak a klór kiszellőztetése?
Heti 30-50% vízcsere javallott a víztesztek és mulm mennyiségétől függően, frissen indult akváriumnál figyelni kell a mérgező anyagok felhalmozódására (NH3, NO2, NO3). Csapvízből kiszellőztetéssel nem távolítható el minden káros anyag pl. nehézfémek és gyógyszermaradékok. Minden vízcserekor használni kell vízelőkészítőt, axikhoz JBL Biotopolt javasoljuk, EDTA van benne, ami pár pillanat alatt megköti a káros anyagokat pl. meszet is. Más vízelőkészítőt nem javallunk, mert sokakban jód van, ami káros axikra nézve. A víz többi paraméterére is figyelni kell pl. GH, KH, Ph ezeket alkalmassá kell tenni axik tartásához, hazánkba megyénként-vízművenként eltérőek az értékek, de ráhúzható az ország nagyobbik felére, hogy főként vízlágyítással és ph csökkentéssel küszködik. Nem szabad ingadozó értékeket létrehozni, folyamatosan biztosítani kell a paramétereket. Érdemes réz, vas, foszfort is mérni a vízben. Illetve az ország néhány(!) főként alföldi területén arzén mérhető a csapvízben, ha tudjuk, hogy ilyen területen lakunk (vagy sejtjük), kötelező vízelőkészítő és aktívszén szűrés használata, még az előkészítés során! Vízcserekor figyelni kell az új víz hőmérsékletére is, ne legyen túlzottan eltérő. A víz csapvíz legyen, nem esővíz, nem kútvíz, nem folyóvíz. A helyi vízerőművektől egyébként lehet hivatalos adatokat kérni az értékekkel kapcsolatban. Időről-időre érdemes a csapvízre rámérni, mert hamar megváltozhatnak az paraméterek pl. vízműnél egy új szűrő beüzemelésétől.

Két hasznos cikk:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5078#p5078
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4827#p4827
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Toxika
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.07.11. 20:15
Tartózkodási hely: Jászberény

Gyors vízcsere?

Hozzászólás Szerző: Toxika »

Sziasztok! A hétfői nap folyamán kb tíz liter csapvízet engedtem egy vödörbe és egészen máig szellőzött. Vízlágyítót illetve klór mentesítő dolgokat nem tettem bele. Ma az egész akváriumot kitakarítottam,öntöttem bele a vízet és "nagy" csodámra az akvárium negyedéig se ér a víz,vagyis a levegőztetőt se tudom bekapcsolni. A kérdésem az lenne,hogy ha most engedek 10 l vizet megint,pár óra múlva beleönthetem az akváriumba? Tudom,hogy nem a legjobb megoldás de tényleg nagyon sürgős lenne. :( Előre is köszönöm a válaszokat!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.07.14. 20:04-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Gyors vízcsere?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Toxika » 35 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! A hétfői nap folyamán kb tíz liter csapvízet engedtem egy vödörbe és egészen máig szellőzött. Vízlágyítót illetve klór mentesítő dolgokat nem tettem bele. Ma az egész akváriumot kitakarítottam,öntöttem bele a vízet és "nagy" csodámra az akvárium negyedéig se ér a víz,vagyis a levegőztetőt se tudom bekapcsolni. A kérdésem az lenne,hogy ha most engedek 10 l vizet megint,pár óra múlva beleönthetem az akváriumba? Tudom,hogy nem a legjobb megoldás de tényleg nagyon sürgős lenne. :( Előre is köszönöm a válaszokat!
Szia!

Érdemes beszerezni JBL Biotopol vízelőkészítőt, 1 perc alatt alkalmassá teszi a csapvizet, hogy axikhoz használható legyen, megköti a nehézfémeket, klórt, gyógyszermaradékokat. Nagyon sok vízelőkészítő nem alkalmas axikhoz pl. Sera termékekben rendszerint jód van, ami hosszútávon halálos károsodásokat okozhat. Ez a JBL Biotopol a fórum története során többször bizonyított, így nyugodt szívvel tudom ajánlani. Állat van az akváriumban? Ha nincs akkor mehet bele a csapvíz levegőztetővel, a levegőztető a fokozott párolgás miatt hamarabb kicsapja a mérgező anyagokat, valóban néhány óra alatt. Ha van állat az akváriumban akkor a levegőztetőt érdemes a vödörbe helyezni.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
debsa
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.03.24. 17:00

Re: Vizkő

Hozzászólás Szerző: debsa »

Sendy » 2012.04.26. 17:59 írta:
Uzsidoboz írta:Mi a véleményetek az akvàriumban lévő vízkő ecet általi eltávolításáról?
Hamar rá fogsz unni a puculására és megszokod :) Ha az üvegről akarod leszedni, akkor van pengés kaparó amivel nagyon jól eltávolítható :) Sokan csinálják hogy öntapadós tapétával eltakarják a felső részt az akváriumban hogy ne látszódjon a vízkő. Vagy olyan tetőt gyártanak ami előre lóg és takar.
Sendy, akkor ha jól értelmeztem, a vízkövet csak akkor kell manuálisan eltávolítani, ha zavar?
Elég csak ecettel átdörzsölni, öblítés és mehet bele a víz?
2017-03-25 13.13.41.jpg
2017-03-25 13.13.41.jpg (1.72 MiB) Megtekintve 11194 alkalommal
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Vizkő

Hozzászólás Szerző: Sendy »

debsa » Ma, 13:15 írta:
Sendy » 2012.04.26. 17:59 írta:
Uzsidoboz írta:Mi a véleményetek az akvàriumban lévő vízkő ecet általi eltávolításáról?
Hamar rá fogsz unni a puculására és megszokod :) Ha az üvegről akarod leszedni, akkor van pengés kaparó amivel nagyon jól eltávolítható :) Sokan csinálják hogy öntapadós tapétával eltakarják a felső részt az akváriumban hogy ne látszódjon a vízkő. Vagy olyan tetőt gyártanak ami előre lóg és takar.
Sendy, akkor ha jól értelmeztem, a vízkövet csak akkor kell manuálisan eltávolítani, ha zavar?
Elég csak ecettel átdörzsölni, öblítés és mehet bele a víz?
2017-03-25 13.13.41.jpg
Igen. Pár azért 1-2 cm-es csepkőszerűséget már macera letakarítani, azt nem várnám meg. Makacs vízkőre jó ha lepermetezel ecettel egy papírtörlőkendőt és feltapasztod a kívánt felületre és fél óra múlva leszeded. De lehet kapni különféle algakaparókat is, meg a használt diákigazolványkártya, bankkártya is jó szolgálatot tesz :D
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
debsa
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.03.24. 17:00

Re: Vizkő

Hozzászólás Szerző: debsa »

Sendy » Ma, 16:17 írta:Igen. Pár azért 1-2 cm-es csepkőszerűséget már macera letakarítani, azt nem várnám meg. Makacs vízkőre jó ha lepermetezel ecettel egy papírtörlőkendőt és feltapasztod a kívánt felületre és fél óra múlva leszeded. De lehet kapni különféle algakaparókat is, meg a használt diákigazolványkártya, bankkártya is jó szolgálatot tesz :D
Túl vagyok rajta...
előbb manuálisan próbálkoztam, ecettel és szivaccsal, de az nem tett túl jót az asthmás tüdőmnek... :D
utána jött a gondolkodás és a forró vízre beugrott, hogy van ám nekem egy jó kis gőzölős takarító kancsóm :D vagy minek hívják. Víz helyett 20%os ecetet öntöttem, legalább átsavaztam annak is a belsejét, aztán uccu neki. legőzöltem a sarkokat, majd dörzsivel alaposan áttöröltem. Addig míg előtte levegőt nem kapva dörzsöltem, gőzzel pillanatok alatt végeztem vele. kb mint forró kés a vajat úgy vitte.
utána átöblítettem forró vízzel, áttöröltem és ment bele a kavics, de ezt majd a másik fórumban... :D

https://goo.gl/photos/o3GANQESZ8woZngc9 videó
https://goo.gl/photos/oijLyx1mYEWMt6fd9
Válasz küldése