Mivel és hogyan etessünk?
Csipesz:
Axolotl etetésnél a leggyakoribb és talán legpraktikusabb etetési eszköz. Nem kell benyúlni a hideg vízbe, hogy lefagyjon a kezünk, mások magától az élő víztől undorodnak. Etetőcsipeszeket különböző hosszúságban lehet kapni, de a 30 cm közeli méret az ideális.
Van egyenes és görbített végű. Axolotlok esetén a balesetek elkerülése miatt csak az egyeneset javasoljuk! Az etetőcsipeszek vége lekerekített, így nem tudnak akkora sérülést szenvedni, ha valahogy sikerül bekapniuk.
Csipesszel úgy etetünk, hogy a tápláléko 1-2 cm magasan helyezzük el a csipeszben. A csipeszt függőlegesen tartjuk a vízben, a hegyével szinte súrolva az akvárium alját, így nem tudnak ráharapni, bekapni.
- Csipeszben a táplálék elhelyezése, és csipesz fogása.
- csipesz1.jpg (27.57 KiB) Megtekintve 6066 alkalommal
- Csipesz vége a kavicshoz van nyomva.
- csipesz2.jpg (1.58 MiB) Megtekintve 6066 alkalommal
Ha túl kicsi a csipesz és nem tudjuk az aljzathoz nyomni az alját, akkor figyeljünk hogy az állattal mindig 90 fok körüli szöget zárjon be.
- Aljzatérintés nélküli helyes csipesztartás.
- csipesz3.jpg (94.78 KiB) Megtekintve 6066 alkalommal
Nagyon fontos, hogy a csipesz hegyét semmilyen módon, sose tartsuk oda az állatnak, mert biztosan rákap és sérüléseket szerezhet.
Kéz:
Vannak akik kézből szeretnek etetni. Ennél az etetésnél gyűrűket, karkötőt, órát le kell venni, és hosszú vagy éles köröm esetén nem javasolt. A kezet alaposan szappannal meg kell mosni és jól leöblíteni, hogy semmi se kerüljön a vízbe a kezünkről (ezért is kell mindentől megszabadulni, nem pedig azért mert vizes lesz). Talán a legjobb módszer, ha a tenyerünkbe rakjuk az táplálékot, ökölbe szorítjuk a kezünket, majd a víz alatt lassan nyitjuk ki, így nem szóródik el a táplálék.
Figyelembe kell venni, hogy sok axolotl utál így táplálkozni, vagy eleve a tenyésztő által csipeszhez és nem kézhez vannak szoktatva. Ilyenkor fokozatos szoktatással lehet elérni, hogy bizalommal egyen a kezünkből. Az ujjainkra úgy figyeljünk mint a csipesz hegyére, ha az állat orra elé kerül, jó eséllyel megpróbálja megenni. Ilyenkor ne ijedjünk meg, hagyjuk hogy ő maga rájöjjön, hogy ez nem kaja, és elengedjen minket. Ilyenkor nagyon veszélyes az éles vagy hosszú köröm, mert felsértheti az állat száját.
Beszórás:
Sokan teljesen sima (pl üveg) etetőtálat, vagy kavicsmentes területet használnak az akváriumban. Oda beszórják a táplálékot, és az állat onnan kieszi. Mindig ellenőrizni kell, hogy minden állat kellően evett, illetve állatunk partner-e az ilyen táplálkozásban, mert egyesek nem hajlandók semmit se a földről enni, míg mások a kavicsokat is felborogatják egy-egy szúnyoglárváért.
Beszórásnak minősül ha az állat orra elé egyesével potyogtatjuk az ételt. Ez elég jól működik NovoLotl tápnál, mert azt nagyon kevés axolotl hajlandó a földről felszedni, de ha fentről potyog, akkor élvezettel vadászik rá.
Kicsik etetése:
Növendékek etetése: 1-2 hónapos axolotl-ok kizárólag élő eleséget fogyasztanak, így a teendőnk a mozgó, csapkodó, ugráló eleség beszórása. Innentől már csak annyi a feladatunk, ha a maradék elhalt, ki nem kelt táplálékot leszívjuk vízcserekor. 3 hónapos kortól kezdhetjük meg a fagyasztott eleséggel való táplálást. Tapasztalataink alapján legegyszerűbb ilyenkor egy üres részt hagyni az akvárium egyik sarkában és oda beszórni az eleséget, igaz nem nagy mennyiség amit a picik ebben a korban megesznek, viszont annál inkább több idő mire elnyamnyogják. Hátránya, hogy nem tudjuk szabályozni melyik kicsi-mennyit evett, így megeshet, hogy az egyik eleszi a másik elől a táplálékot. Már ettől a kortól érdemes „megtanítani” nekik a csipeszes etetést, legtöbbjük már 3 falat után összekapcsolja a csipeszt a kajával, így egy etetés (5 perc) alatt megtanítható.
Vitaminozás:
Komoly probléma lehet, hogy hogyan adjuk be a vitaminokat felnőtteknek. Talán a legegyszerűbb a NovoLotl tápra rácseppentve, hagyni, hogy felszívja és úgy bedobni egyesével. Másik lehetőség, hogy a tenyerünkbe vesszük a majdnem etetés állapotra kiolvadt szúnyoglárvát, és arra cseppentünk párat. Szorosan összecsukjuk a tenyerünket ökölbe, majd nagyon lassan nyitjuk ki. Látszik az Atvitol sárgás színe a vízben a tenyerünk közepén. Az állat pedig egy szippantással az egészet felszippantja vörös szúnyoglárvával.
Etetés utána takarítás:
Nem győzzük hangsúlyozni ezt a témát, és mivel ez is a "hogyan etessünk" része, így ismét szót ejtünk róla. Az aljzaton maradt táplálékokat másnap fel kell szívni légpumpacsővel a kavicsok közül még a következő etetés előtt. Kivételt képeznek a friss húsok, mert azokat az etetés után azonnal, vagy ahogy megtaláljuk őket az akváriumban, azonnal kell eltávolítani. A többi táplálékot még összeszedegethetik másnapig, addig nem indulnak különösebben rohadásnak.
Miért?
Egyrészt bomlásnak indulnak és nagy mennyiségben árthatnak a biológiának, másrészt az axolotlok képesek volnának a 3 napos, már penészvirágzásnak indult vörösszúnyoglárvát is megenni, ha megtalálják a kavics között. Ez pedig gyomorrontáshoz, bélproblémához is vezethet könnyedén.