Axolotl általános információk, érdekességek, kérdések

Milyen állat az Axololt? Kinek való? Mik a kezdeti lépések a beszerzésük előtt?

Moderátor: Axolotl moderátor

Dancika
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.03.13. 13:41
Milyen minőségben vagy a fórumon: Moderátor
Tartózkodási hely: Baja

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Dancika »

caminopangea » Ma, 07:31 írta:Szia!
Köszönöm a gyors választ.
Végigolvastam, amiket küldtél. Hát... megrettentem, mert:
- kicsi kavicsokat kaptam egy 11 literes terráriummal, amiket nem főztem ki, mert azt az instrukciót kaptam hozzájuk, hogy alaposan ki kell mosni őket forró vízzel
- együtt kaptam meglepetésként az egészet, tokkal-vonóval, ami azt jelenti, hogy semmiféle előkészítésre nem volt idő-lehetőség-utánanézés-informálódás, egyszer csak itt lett és kész, tehát szűrőbacikat felejtsük el
- nincs felszerelésem, csak az a szűrő, amiről írtam, egy Elite mini A-130-as márka, csatolok egy képet (illetve a linkjét), a neten találtam, de pont így néz ki az is, amit kaptam: http://i48.servimg.com/u/f48/17/48/15/72/dsc05013.jpg
Most úgy használom az eszközt, hogy kiteszem a vízből a fehér bumszlit, bár megnéztem egy filmet a haználatáról a YT-on, és ott nem is teszik rá a csövet a bumszlival, mert úgy tűnik, nem sok haszna van
- az akváriumban 2 db műnövény van (sajnos nem tudok képet linkelni, mert iPad-ről levelezek, és amikor próbáltam fotót idemásolni, nem sikerült)
- a víz totál sötét lett megint reggelre, pedig tegnap éjjel kicseréltem kb az egyharmadát, amikor hazaértem...
- csapvízzel operálok, ami elképesztően klóros, szegény axi egy az egyben kapja
- a tubifex lesüllyedt az akvárium aljára, be a kicsi kavicsok közé
- az axi rettenettesen vézna, nincs pocakja egyáltalán, a feje mögött csak egy csík a teste
Summa summarum, úgy tűnik, hogy nem biztos, hogy annyira jó ötlet volt ez a meglepetés, mert az alapján, amit abban olvastam, amit küldtél, egyre inkompetensebbnek érzem magam a tartásával kapcsolatban... Azt hiszem, szívesen odaadnám, mielőtt teljesen rosszat teszek vele.

caminopangea
Hello

A kezdet elég rosszul sikerült, de odafigyeléssel ráfordított energiával és tudással még menthető. Kettő fő témában szedném neked össze a teendőket.
Először is minden, ami S.O.S.:
Legjobb az élő eleség(aprított tubi,vörös szúnyog,daphnia), de 4cm-es axiknál a fagyasztott vörös szúnyoglárva is szóba jöhet már. A magyar párszáz forintos fagyasztottat felejtsd el, a képes és a Ruto vörös szúnyoglárva jöhet csak szóba. http://allatihami.hu/custom/allatihami/ ... 09-917.jpg
Ilyent azonnal kell szerezned és NAPONTA türelmesen kínálgatni kell a kicsit hogy egyen. Az etetés idejére a szűrőt nyugodtan kapcsold ki, fél óránál tovább ne legyen kikapcsolva és figyelj oda nehogy úgy maradjon utána egész napra.
Vízelőkészítő: JBL biotopolt ajánljuk, ez kivonja a csapvízből a klórt és a nehézfémeket így egyből használható lesz akvarista célokra. Több márka is létezik pl sera, de ez tartalmaz olyan anyagokat amik az axikra veszélyesek lehetnek így kizárólag a JBL által gyártottat ajánljuk.
A lebontó baktériumok: Vannak instant baktérium kultúrák amik felgyorsítják a folyamatot, itt több márka is szóba jöhet, a legismertebb talán a Panzi Crystall tabletta.
Vízteszt: Elég kicsi az akváriumod ezért nagyon gyorsan felhalmozódhatnak benne a mérgező anyagok a megfelelő biológia nélkül. A JBL 6 in 1 tesztel folyamatosan szem előtt tarthatod ezeknek az értékét továbbá klórt, vízkeménységet és PH is mérhetsz vele.
Mivel egyre melegebb van a napokban figyelj rá hogy a víz hőmérséklete ne menjen 21-22 fok fölé. Tiszta fél literes jeges palackokkal jól tudod hűteni a vizet.
Kavicsokat szed ki, felesleges és ártalmas.

Ezek a legfontosabbak, amik halasztást nem igen tűrnek. Körülbelül 6-8 ezer ft-ból beszerezheted őket.
Ha az állat életben marad, mihamarabb egy új lakrészt kell neki szerezni, ami igencsak költséges lesz. Szükségünk lenne arra, hogy meghatároz egy rendelkezésre álló keretet, és megmondanánk mi az ami feltétlen szükséges és mi az ami 1 hónap halasztást elbír.
Egy nagyobb 100 cm szer 30 cm es akvárium külső szűrővel a minimum amit majd bekell szerezned.
Nem kell kétségbe esni, más is járt már így. Ha a szerint jársz el amit itt olvasol még életbe maradhat. Axik jól bírják a gyűrődést, ha a következő napokban elfog kezdeni enni és rendbe kerül neki a vize nagyeséllyel túléli. Az illető akitől kaptad az axit megérdemel 1 dorgálást és felvilágosítást hogy milyen felelőtlen volt. Kockáztatja egy állat életét és neked sem szerzet vele eddig túl szép perceket. Örülnénk ha küldenél képet az axiról és naponta „jelentenél” hogy tudjunk további tanácsokat adni.
Sok sikert :)
Ne légy teszetosza, fogd és tegyed oda! :)
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Szia!

Az előttem szólokhoz már csak annyit tennék hozzá, hogy nem töltötted ki, hogy hova valósi vagy, így nehezebb segíteni, mert ha ne adj isten pl Tatai vagy környékbeli vagy, akkor tudok némi élő eleséget adni, vagy egy kis vízelőkészítőt, meg segíteni a többiben...

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Sziasztok!

Köszönöm szépen mindkettőtök válaszát, megpróbálom holnap beszerezni a cuccok legalább egy részét, csak nagyon kevés időm van. Mindegy, remélem, kibírja szegény még ezt a pár nap hányattatást... Most egyébként (most értem haza, ami Budapestet jelent), nagyon virgonc, azt mondanám, hogy határozottan jó bőrben van, és a vize is valahogy tisztábbnak tűnik. Viszont ma is fagyasztásból kiengedett tubifexet kap sajnos, mert egyenlőre nincs más. Holnap megpróbálok olyan kaját venni neki, amit javasoltatok.

Ezek szerint jó az a szűrő, aminek a képét belinkeltem? Meg még valami eszembe jutott, a fával kapcsolatban. Kaptam egy darab fát is, és azt ugyan főztem vagy 3/4 óráig szombaton, amikor megkaptam, de utána nem áztattam hetekig ugye, mert hogy nem tudtam, hogy úgy kell, úgyhogy azonnal, még aznap belekerült az akváriumba, azóta is benne van. Nem gáz? Szeret elbújni benne.

Nem tudok képet küldeni még sajna (pedig nagyon cuki ám! :), majd ha nagy gép közelébe kerülök.

Biztos lesznek még aggályos kérdéseim, és mindenképp jelentkezem, tényleg köszi a gyors válaszokat.
cp
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Maya »

caminopangea » 28 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Köszönöm szépen mindkettőtök válaszát, megpróbálom holnap beszerezni a cuccok legalább egy részét, csak nagyon kevés időm van. Mindegy, remélem, kibírja szegény még ezt a pár nap hányattatást... Most egyébként (most értem haza, ami Budapestet jelent), nagyon virgonc, azt mondanám, hogy határozottan jó bőrben van, és a vize is valahogy tisztábbnak tűnik. Viszont ma is fagyasztásból kiengedett tubifexet kap sajnos, mert egyenlőre nincs más. Holnap megpróbálok olyan kaját venni neki, amit javasoltatok.

Ezek szerint jó az a szűrő, aminek a képét belinkeltem? Meg még valami eszembe jutott, a fával kapcsolatban. Kaptam egy darab fát is, és azt ugyan főztem vagy 3/4 óráig szombaton, amikor megkaptam, de utána nem áztattam hetekig ugye, mert hogy nem tudtam, hogy úgy kell, úgyhogy azonnal, még aznap belekerült az akváriumba, azóta is benne van. Nem gáz? Szeret elbújni benne.

Nem tudok képet küldeni még sajna (pedig nagyon cuki ám! :), majd ha nagy gép közelébe kerülök.

Biztos lesznek még aggályos kérdéseim, és mindenképp jelentkezem, tényleg köszi a gyors válaszokat.
cp
Fagyasztott tubi után, amit nem enne meg, szívd le az aljzatról, ne hagyd ott neki, mert nagyon hamar rohadásnak indul. (Etetés után 1-másfél órával vagy amint már nem enne tovább) Ha Pösti vagy az jó hír, mert tudok jópár boltot ahol ez vagy az olcsóbb. Ha eleség akkor Rája, Nyugati mellett a Visegrádi utcában. (MAF ajánlásos a bolt, viszont nem axi hozzáértők! Csak a bolt megbízható nagyon!) Itt kapható a legolcsóbban a városban a fagyasztott vörös szúnyoglárva én még a decemberi akcióból táraztam be, 470ft/tábla körül mozog jelenleg. Abból érdemes 3-4et venni, és akkor mindig van otthon kaja(1-2hónapig). Érdemes még náluk élő tubi, vörös szúnyogot és vízibolhát venni(ami kandicsrákokkal van együtt).

A szűrő az végülis valamire jó, ideiglenes megoldásnak természetesen jó, végez minimális mechanikai szűrést és biológiait. Viszont ez a kis rettenetke elég zajos, ennél vannak jóóval csendesebb fajták is, valakit éjjel zavar, mert ugye sose kapcsoljuk ki a szűrőnket. :) Mivel még nem olyan régóta indult az akvárium, az hogy tiszta egyik akvárium esetében se mondható feltétlenül jónak, ha rámérnék egészen biztos vagyok benne, hogy magas nitrit és nitrát szint lenne benne, mivel 1 hét alatt ez a folyamat nem rendeződik és nincs is ami megkötné pl a nitrátot növények/megkötő műgyanta. Megfelelő eleség után, víztesztekre kell beruházni. (Vadvilág a Rákosi úton vagy Aqua Depo Gizella utcában)

Ezeket a fákat egyszer kifőzik vagy kisütik (fertőtlenítés ezzel megvolt) és 3-4hétig áztatják, két dolog miatt, hogy lemerüljenek éshogy, ne színezzék a vizet. Az axikra nem hiszem, hogy nagy hatással lenne a színezés(valami anyag oldódik ki a fából, de galibát még nem igazán okozott).

Bármi van nyugodtan írj, valamelyikünk mindig "fórumközelbe" van, hogy válaszolhasson. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Szia!

Szuper, holnap elmegyek akkor oda, bevásárolok kajából. Viszont eszközök... Azokat hol szerezzem be kvázi olcsón? Most nem számítottam kiadásra...

Nem köll neki a fagyi tubi... Viszont tegnap rendesen bezabált belőle. Kíváncsi vagyok, hogy elkezd-e majd rendesen enni. Remélem.

Akad egy újabb gyakorlati kérdésem: hogyan rögzítem a két műnövényt, ha holnap kiszedem a kavicsokat? Mer' hogy tappancsuk nincsen nekik, oszt most a kavics a nehezék, ami viszonylag egy helyben tartja őket...

Nem fog sokkot kapni az axi, hogy megint kiszedem, kicsi edénybe kerül, új (klóros) víz, hőmérsékletváltozás, ilyesmi, szinte naponta?
cp
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Most vettem észre, hogy állandóan felmegy a felszínre és asszem levegőt vesz a száján keresztül. Olvastam a fórumon a lebegő axikról, amiknek a hasa megtelt levegővel, szóval ez egyáltalán nem jó jel... :(

cp
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Sendy »

caminopangea » Ma, 00:38 írta:Most vettem észre, hogy állandóan felmegy a felszínre és asszem levegőt vesz a száján keresztül. Olvastam a fórumon a lebegő axikról, amiknek a hasa megtelt levegővel, szóval ez egyáltalán nem jó jel... :(

cp
Klrórós,klóros... ha nem vettél tesztet, és nem mérted meg, akkor nem tudod, hogy klóros-e. :) Felénk is mindenki azzal jön, hogy klóros, miközben 3 év alatt egyszer se sikerült a hálózati vízből klórt mérnem. Ettől függetlenül a Bp-i vízben időnként mérnek klórt, de ha 1-2 órát hagyod szellőzni a vizet és kevergeted, szívószállal belefújsz pár percig félóránként, öntögeted egyik vödörből másikba (nem az amivel felmostok, hanem kell tiszta vödör csak akvarisztikára) akkor 1-2 órán belül kimegy a klór nagyja. Klóramint pedig tudtommal nem szokás hazánkban használni, azt nem tudod kiszellőztetni. Ettől függetlenül kell vízelőkészítő, de SOS-ben ez is megteszi.

Műnövény... lehet venni tapadó korongot 100-200 Ft táján, azt átfűzve az egyik ágán, tudod alul rögzíteni, vagy szerezz, 3-4 szem nagyobb 2-3 cm-es folyami kavicsot (ez most még jó méret míg ilyen kicsi az állat), főzd ki a kavicsot, sikáld meg fogkefével, körömkefével és azzal is rögzítheted.

Fa... van néhány fajtája, nem tudom melyik van a vízben, de azért is kell 3-4 hétig áztatni, hogy a penészedés ne az akváriumot terhelje. Szinte minden ilyen fa, leszámítva egy-két típust mind bepenészedik víz alatt, ezzel nem kéne az állatot terhelni. Mivel nem terveztél kiadásokat, vélhetően nem sok kereted van rá, így a kerámia barlang se nagyon jöhet szóba gondolom én. A fára figyelj, hogy ha nyálka lepi el, akkor ki kell venned, újra forrázni, sikálni és mehet vissza. Az axikra nem szokott jó hatással lenni semmiféle bomló, rothadó anyag az akváriumban, míg garnéláknál, halaknál kivárható a víz alatti penészedés vége akár a vízben is.

Hogy sokkot fog-e kapni... elég sokat kibírnak, és a mértéből és Bp-ből ítélve olyan tenyésztőtől való (bár még képet az állatról nem láttam), ahol azért kapják rendesen az ívet az állatok. Arra figyelj, hogy ne törje össze magát, ne szorítsd meg, de ilyen kicsit, egy műanyagpohárba tereléssel is ki lehet emelni az akváriumból.

Apropó... kaptál hozzá származási igazolást? Mert kötelező, mondjuk az is hogy teljes leírást adjon a fajhoz az eladó, hogy hogyan kell gondozni, mekkora terület kell neki törvény alapján stb stb... Ha ilyet nem kaptál, akkor az ajándékozót kérd meg, hogy a föld alól, de kerítsen három nyelvű, a hatóság által is elfogadott származási igazolást. Mivel ez a faj a kihalás szélén van jelenleg, így szerintem csak idő kérdése, hogy mikor szigorítják tovább a papírozását. Jelenleg még elég a három nyelvű származási igazolást.

Várom a további fejleményeket!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Á, nem kaptam én olyat! Továbbküldtem a bekezdést, amit írtál az ajándékozónak, hogy szerezze be, meglátjuk, mit mond. Mi van akkor, ha nem teszi? Engem büntethetnek meg, és egyáltalán, milyen helyzetben kell előkerülnie egy ilyen bizonyítványnak? Hogyan derülne ki, hogy van egy ilyen állatom? Ez nem evidens, mintegy kutya...

Ha kiveszem a fát, nem lesz hova elbújnia addig. Az nem baj?

A ketyerém levegőztető is egyben vajon? Vagy csak szűrő (Elite Mini A-130)? Lehet, hogy azért megy a felszínre levegőt venni, mert ez csak szűrő, de nem levegőztető? Kavarja a vizet, bár elég gyengén, és berregni se nagyon hallom.
cp
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Sendy »

caminopangea » 5 perccel ezelőtt írta:Á, nem kaptam én olyat! Továbbküldtem a bekezdést, amit írtál az ajándékozónak, hogy szerezze be, meglátjuk, mit mond. Mi van akkor, ha nem teszi? Engem büntethetnek meg, és egyáltalán, milyen helyzetben kell előkerülnie egy ilyen bizonyítványnak? Hogyan derülne ki, hogy van egy ilyen állatom? Ez nem evidens, mintegy kutya...

Ha kiveszem a fát, nem lesz hova elbújnia addig. Az nem baj?

A ketyerém levegőztető is egyben vajon? Vagy csak szűrő (Elite Mini A-130)? Lehet, hogy azért megy a felszínre levegőt venni, mert ez csak szűrő, de nem levegőztető? Kavarja a vizet, bár elég gyengén, és berregni se nagyon hallom.
cp
Azt írtam, hogy ha penészedik a fa, akkor lesikálod tisztára és visszarakod utána.

Levegőztető és szűrő egyben a ketyeréd, ha rendeltetésszerűen használod, erről majd írok délután, hogy kéne használni, de az normális ha néha feljárnak az axik levegőért. Ezt okozza részben hogy nincs kellő oxigén a vízben, vagy nagyon rossz állapotban van a kopoltyúja, ekkor így egészíti ki. Nálam nagy zabálás után kell az extra oxigén az emésztéshez.

Háááát, ha nem lesz papír, akkor van a fórumon hatósági ember akinek ez a munkája (http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=10&t=187), meg kell kérdezni, hogy ilyenkor mi a teendő. Amúgy nem nagy cucc ez az igazolás, van egy nyomtatvány, ki kell tölteni az eladót, honnan származik az állat, faja, neme, színe, kora stb amit csak tudni lehet róla, aztán aláírás és ennyi.
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1768#p1768 itt van róla hatósági állásfoglalás a formanyomtatvány.
Azért nagyon idegeskedni nem kell ez miatt, nem járnak házról házra az ellenőrök, inkább boltokat és tenyésztőket ellenőriznek, ha van rá kapacitás, ami általában ugye nincs.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Nagyon köszi, várom akkor a délutáni instrukciókat. Addig meg megpróbálok beszerezni cuccokat.

(Olvastam ám, amit előzőleg a fával kapcsolatban írtál, csak azt gondoltam, hogy még mindig releváns a 3-4 hét áztatás, aztán érvényes a sikálás, ezért kérdeztem.)

cp
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Nah, kérem szépen, elmentem shoppingolni, beszereztem a cuccokat: Neptun antiklór és Panzi Crystall tabletta a vízbe, de mivel épp azelőtt takarítottam ki az akváriumot, mielőtt meglettek a cuccok, ezért most azt csináltam, hogy megint kivettem az axit az akváriumból, beletettem az anyagokat, és várunk kicsit, amíg visszamehet, nem akartam megint totál vízcserét, így is annyira sokkot kapott, amikor visszatettem délelőtt, hogy majdnem kiugrott az akváriumból (úgyhogy valamit arra a problémára is ki kell találnom...).

Aztán vettem még egy öntapadós, külső hőmérőt, és látom ám, hogy 23 fokos a víz.

Kaját is vettem, vörös szúnyoglárvát, élőt és fagyit, és daphniát, aminek a felét beleöntöm a vízbe ma, a másik felét pedig holnap, ha a mai elfogy. Aztán ha megette őket, akkor jöhet a szúnyog.

Ugye jó nyomon vagyok már... ???

cp
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Maya »

caminopangea » Ma, 12:42 írta:Nah, kérem szépen, elmentem shoppingolni, beszereztem a cuccokat: Neptun antiklór és Panzi Crystall tabletta a vízbe, de mivel épp azelőtt takarítottam ki az akváriumot, mielőtt meglettek a cuccok, ezért most azt csináltam, hogy megint kivettem az axit az akváriumból, beletettem az anyagokat, és várunk kicsit, amíg visszamehet, nem akartam megint totál vízcserét, így is annyira sokkot kapott, amikor visszatettem délelőtt, hogy majdnem kiugrott az akváriumból (úgyhogy valamit arra a problémára is ki kell találnom...).

Aztán vettem még egy öntapadós, külső hőmérőt, és látom ám, hogy 23 fokos a víz.

Kaját is vettem, vörös szúnyoglárvát, élőt és fagyit, és daphniát, aminek a felét beleöntöm a vízbe ma, a másik felét pedig holnap, ha a mai elfogy. Aztán ha megette őket, akkor jöhet a szúnyog.

Ugye jó nyomon vagyok már... ???

cp
Nem szabad össze-vissza vegyszerezni, könnyen sokkot kaphat az állat szervezete. (Ennél csak a 100% vízcsere rosszabb) Antiklór elég elavult szer, nagyjából 30évvel ezelőtt használták, axikhoz JBL Biotopol kell, nem csak a klórt kell megkötni. Biotopolban EDTA van, többek közt megköti a nehézfémeket, gyógyszermaradékokat is, nagyjából 1-2perc alatt hat. (Antiklórnak kicsivel több idő kell) Crystal tablettát hová tetted? Érdemes a szűrőbe, így az axi nem tudja megenni.

Öntapadós hőmérő szeret csalni, mert főleg a levegő hőmérsékletét veszi alapul ami kívül van és csiga lassan vált. Annál még a belső üveg hőmérő is jobb, azokat viszont egy axi egyszerű fejmozdulattal széttöri.

Élő vízibolhát nem szoktam csak úgy beönteni, hiába járok évek óta a Rájába, azt a vizet én be nem önteném az akváriumomba, hálóval leszűröm előbb. A maradék vízibolhának pedig levegőztetés kéne, hogy életben maradjanak. Vízibolhák porrá elmorzsolt spirulinát nálam ették, de a legjobb a hobby liquizell, ilyen picurka mellé megérné otthon vízibolhát tenyészteni, így lenne állandóan élő kaja. Élő szúnyoglárvát is alaposan most át mielőtt az axinak adod, ne öntsd be, még mosás után se, figyeld meg a sok szmötyi elhalt lárva, kavics, mulm leülepszik az aljára. (Én már hoztam haza piócát is vörös szúnyoggal, sőt valami kartonpapír is volt benne egyszer, érdemes átvizsgálni)

Axiknál tető pedig létszükséglet, mert biza a fiatalok ugrálnak, és nem szeretnéd reggelre a padlón holtan találni. Nyomon vagy, de még sok minden van hátra. :) Most küzdeni kéne a biológiáért...

Ami létszükséglet lenne JBL 6in1 vízteszt és biotopol, egy plusz levegőztető mert ez így kevés. (+Metilénkék mindig legyen otthon, párszáz forintos tétel!) Közbe lelkiekben készítsd fel magad a 100*30cm-es akvárium és egy nagy minőségi szűrő vásárlására a jövőben.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Ajj... Mindig, amikor azt gondolnám, hogy jót tettem... Simán beleöntöttem a ronda bolhás vizet az akváriumba (amiben előzőleg 100%-os vízcserét hajtottam végre, valamint elláttam némi vegyszerrel is), de legalább most vadászik. A levegőztető kikapcsolt állapotban van, mert beszívná az összes bolhát. Meddig hagyjam vadászni? Mikor kapcsoljam vissza a ketyerét? A bolhák ellepték az egész akváriumot, karácsonyig vadászatja őket... Addig azért nem hagynám levegőzés nélkül.
Hát... A nagy akvárium nem most lesz, meg nem is a közeljövőben. De készülök lélekben.
cp
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Maya »

caminopangea » Ma, 16:07 írta:Ajj... Mindig, amikor azt gondolnám, hogy jót tettem... Simán beleöntöttem a ronda bolhás vizet az akváriumba (amiben előzőleg 100%-os vízcserét hajtottam végre, valamint elláttam némi vegyszerrel is), de legalább most vadászik. A levegőztető kikapcsolt állapotban van, mert beszívná az összes bolhát. Meddig hagyjam vadászni? Mikor kapcsoljam vissza a ketyerét? A bolhák ellepték az egész akváriumot, karácsonyig vadászatja őket... Addig azért nem hagynám levegőzés nélkül.
Hát... A nagy akvárium nem most lesz, meg nem is a közeljövőben. De készülök lélekben.
cp
Nyugodtan kapcsold vissza szűrőt, ha bekap néhány bolhát hát bekapta (lehet ráhúzni harisnyát vagy szivacsot ez ügyben), de sokkal többet árt a víznek ha hosszabban van kikapcsolva. 10-20percre még le lehet állítani. Karácsonyig nem fogja, 2-3nap és elfogynak :) illetve elpusztulnak. 3-4hónap múlva a kicsi várhatóan 12-15cm-es lesz és nagyon szeretne majd úszkálni. A picikédet 3-4hónaposra tippelem (így kép nélkül), 10-12hónapos korukra elérhetik a 30cm-es testhosszt. (és még utána is nőnek évente pár milit :) )

Sokan miután tőlem elviszik a 3cm-es gyereket meglepődnek, hogy 10hónap múlva egy 30cm-es ló lesz belőle. :) Pedig mindenki kap előzetesen és az átadáskor is "használati utasítást", az axikalauzt.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Visszakapcsoltam kb fél órával később, a bolhák lepattannak a szűrőről, vicces. Na, még ilyennek sem láttam az axit: kerek a pocakja, azóta is a bolhákat zabálja. Nem gondoltam volna, hogy eltűnik az a rengeteg bolha a vízből. Megnyugtató.

Értem én a szitut, csak hát nem számítottam büdzséileg ilyen befektetésre... Délután megismekedtem a teljes képpel, hogy mire is kell számítani... Hát... Nem kispályás anyagilag. És nem volt lehetőségem végiggondolni, hogy be tudom-e vállalni, mert nem én döntöttem. én még gondolkodtam volna egy kicsit azért, meg rendesen utánanéztem volna, hogy mivel jár ez... Most már mindegy, de úgy tűnik, átmenetileg mindenképp lépnem kell, mert most nem fér bele úgy, ahogy kellene. :(

cp
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Maya »

caminopangea » 3 perccel ezelőtt írta:Visszakapcsoltam kb fél órával később, a bolhák lepattannak a szűrőről, vicces. Na, még ilyennek sem láttam az axit: kerek a pocakja, azóta is a bolhákat zabálja. Nem gondoltam volna, hogy eltűnik az a rengeteg bolha a vízből. Megnyugtató.

Értem én a szitut, csak hát nem számítottam büdzséileg ilyen befektetésre... Délután megismekedtem a teljes képpel, hogy mire is kell számítani... Hát... Nem kispályás anyagilag. És nem volt lehetőségem végiggondolni, hogy be tudom-e vállalni, mert nem én döntöttem. én még gondolkodtam volna egy kicsit azért, meg rendesen utánanéztem volna, hogy mivel jár ez... Most már mindegy, de úgy tűnik, átmenetileg mindenképp lépnem kell, mert most nem fér bele úgy, ahogy kellene. :(

cp
Egyik legjobb táplálék az élő vízibolha, lehet még nem látod, de kandicsrákokat is telepítettél velük együtt. :) Nagyon sokat szoktak vízibolhától nőni, habár az állat teste 90%víz, a maradék rész teli van fehérjével, emiatt aktívabb is lesz jóval. :) A vadászat öröme, pedig magáért beszél.

Igen, nem egy guppi ami mindent eltűr és egyszerű, mint a raklap. Olvasgass sokat a fórumon, ismerd meg a viselkedésüket, hisztijeiket, betegségeiket, mindenről van bőven szó, itt-ott, ahogy időd engedi olvasgass (keresgélj) sokat. :) (Tetőfabrikálás: szúnyogháló+csipesz ez még lemaradt, nem esztétikus, de biztonságos)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Bocsánat, kérdezted, hogy hova tettem a Crystall tablettát. A vízbe egyenest, kb. egy negyedet oldottam fel, mert azt írta, hogy újonnan telepített, kb 11 l vízhez annyi kell. És 50 csepp Neptun oldatot, vártam egy órát és utána tettem vissza az axit.
Most már az akvárium alját súrolja a pocakja, ahogy nagy peckesen sétálgat, ez még mindig jó hír? Az jó ötlet, ha holnap odaadom neki a bolha-adag másik felét? Vagy mást adjak?
Emlékeztem, hogy valahol írtátok, hogy összetörik a hőmérőt, ezért vettem külsőt.
Holnap megpróbálom beszerezni amiket még az előbb írtál, aztán jelentkezem, hogy mit csináljak velük.
(Az a baj, hogy most vizsgaidőszak van, nulla időm van olvasgatni meg keresgetni -bolhát tenyészteni...-, úgyhogy csak az égetően sürgős és szükséges dolgokkal tudok foglalkozni - kivéve a nagy akváriumot, mert azzal nem tudok. Nagyon jó, hogy valamelyikőtök mindig itt van, szinte azonnal, ez megnyugtató. Köszi minden segítséget.)
cp
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Maya »

caminopangea » 5 perccel ezelőtt írta:Bocsánat, kérdezted, hogy hova tettem a Crystall tablettát. A vízbe egyenest, kb. egy negyedet oldottam fel, mert azt írta, hogy újonnan telepített, kb 11 l vízhez annyi kell. És 50 csepp Neptun oldatot, vártam egy órát és utána tettem vissza az axit.
Most már az akvárium alját súrolja a pocakja, ahogy nagy peckesen sétálgat, ez még mindig jó hír? Az jó ötlet, ha holnap odaadom neki a bolha-adag másik felét? Vagy mást adjak?
Emlékeztem, hogy valahol írtátok, hogy összetörik a hőmérőt, ezért vettem külsőt.
Holnap megpróbálom beszerezni amiket még az előbb írtál, aztán jelentkezem, hogy mit csináljak velük.
(Az a baj, hogy most vizsgaidőszak van, nulla időm van olvasgatni meg keresgetni -bolhát tenyészteni...-, úgyhogy csak az égetően sürgős és szükséges dolgokkal tudok foglalkozni - kivéve a nagy akváriumot, mert azzal nem tudok. Nagyon jó, hogy valamelyikőtök mindig itt van, szinte azonnal, ez megnyugtató. Köszi minden segítséget.)
cp
Az, hogy tele a pocak, jó hír. :) Bolha másik fele mehet holnap, ha tényleg szépen kikerekedett mamár ne egyen többet. Ha túleszik magukat, merthát képesek akkor is enni ha tele vannak, gyakran visszahányják/visszabüfögik. Szóval mára elég volt, az élő vörösszúnyoglárva pedig eláll a hűtőben pár napig. (Fagyasztott értelemszerűen a fagyasztóba)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Dancika
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.03.13. 13:41
Milyen minőségben vagy a fórumon: Moderátor
Tartózkodási hely: Baja

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Dancika »

caminopangea » Ma, 12:42 írta:Nah, kérem szépen, elmentem shoppingolni, beszereztem a cuccokat: Neptun antiklór és Panzi Crystall tabletta a vízbe, de mivel épp azelőtt takarítottam ki az akváriumot, mielőtt meglettek a cuccok, ezért most azt csináltam, hogy megint kivettem az axit az akváriumból, beletettem az anyagokat, és várunk kicsit, amíg visszamehet, nem akartam megint totál vízcserét, így is annyira sokkot kapott, amikor visszatettem délelőtt, hogy majdnem kiugrott az akváriumból (úgyhogy valamit arra a problémára is ki kell találnom...).

Aztán vettem még egy öntapadós, külső hőmérőt, és látom ám, hogy 23 fokos a víz.

Kaját is vettem, vörös szúnyoglárvát, élőt és fagyit, és daphniát, aminek a felét beleöntöm a vízbe ma, a másik felét pedig holnap, ha a mai elfogy. Aztán ha megette őket, akkor jöhet a szúnyog.

Ugye jó nyomon vagyok már... ???

cp
Hagy említsem meg hogy a saját, a pénztárcád, meg az axid érdekében ne vegyél meg olyan dolgot amiről nem beszéltünk.(példa: jbl biotopol helyet a neptun) Kezdőként én is csináltam ilyent (nem is olyan rég volt ez :D) legtöbbször elmondható hogy jobb a semmi minthogy vmit vegyél aminek nem veszed hasznát. Attól hogy a boltba rámondják hogy neked biztos jó koránt sincs így. Persze szükség volt valamire amivel a klórt semlegesíteni tudod értem én, de próbáld meg következőleg pontosan azt beszerezni amit ajánlunk. Nem véletlen pontosítottuk márka, termék névre.
Ne légy teszetosza, fogd és tegyed oda! :)
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Dancika » 4 perccel ezelőtt írta:
caminopangea » Ma, 12:42 írta:Nah, kérem szépen, elmentem shoppingolni, beszereztem a cuccokat: Neptun antiklór és Panzi Crystall tabletta a vízbe, de mivel épp azelőtt takarítottam ki az akváriumot, mielőtt meglettek a cuccok, ezért most azt csináltam, hogy megint kivettem az axit az akváriumból, beletettem az anyagokat, és várunk kicsit, amíg visszamehet, nem akartam megint totál vízcserét, így is annyira sokkot kapott, amikor visszatettem délelőtt, hogy majdnem kiugrott az akváriumból (úgyhogy valamit arra a problémára is ki kell találnom...).

Aztán vettem még egy öntapadós, külső hőmérőt, és látom ám, hogy 23 fokos a víz.

Kaját is vettem, vörös szúnyoglárvát, élőt és fagyit, és daphniát, aminek a felét beleöntöm a vízbe ma, a másik felét pedig holnap, ha a mai elfogy. Aztán ha megette őket, akkor jöhet a szúnyog.

Ugye jó nyomon vagyok már... ???

cp
Hagy említsem meg hogy a saját, a pénztárcád, meg az axid érdekében ne vegyél meg olyan dolgot amiről nem beszéltünk.(példa: jbl biotopol helyet a neptun) Kezdőként én is csináltam ilyent (nem is olyan rég volt ez :D) legtöbbször elmondható hogy jobb a semmi minthogy vmit vegyél aminek nem veszed hasznát. Attól hogy a boltba rámondják hogy neked biztos jó koránt sincs így. Persze szükség volt valamire amivel a klórt semlegesíteni tudod értem én, de próbáld meg következőleg pontosan azt beszerezni amit ajánlunk. Nem véletlen pontosítottuk márka, termék névre.
Ha konkrét márkát és terméknevet írunk, akkor azt azért tesszük, mert azt ismerjük, jó. Elég sok mindent már végigpróbáltunk, van amiből van olcsó alternatíva, de sok mindenből nincs. A boltos mindig tud ajánlani valamit ami "ugyanolyan jó vagy jobb" és olcsó, ettől kapok rendszerint agyvérzést. Dancika tudja a legjobban, mert rá is rásóztak mindenféle szir-szart mert, hogy ugyanolyan jó, aztán pár száz forintért lett volna minőségi.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Nem jutottam el a Visegrádi utcába, helyben meg csak ez volt, aszonta a boltos, hogy amíg nem lesz a másik, ez is megteszi. Én meg azt gondoltam, hogy jót teszek, ha inkább valami, mint a semmi. Ezek szerint tévedtem. Lehet, hogy nem úgy tűnik, de értem, amit mondtok, fejben is tartom, csak vannak körülmények, amiket nem mindig tudok kikerülni. Pl ha valahova nem tudok eljutni, mert más dolgom van, és totál kezdőként nem tudom, hogy mivel teszek jobbat. Talán érthető ez azért...
cp
Dancika
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.03.13. 13:41
Milyen minőségben vagy a fórumon: Moderátor
Tartózkodási hely: Baja

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Dancika »

caminopangea » 15 perccel ezelőtt írta:Nem jutottam el a Visegrádi utcába, helyben meg csak ez volt, aszonta a boltos, hogy amíg nem lesz a másik, ez is megteszi. Én meg azt gondoltam, hogy jót teszek, ha inkább valami, mint a semmi. Ezek szerint tévedtem. Lehet, hogy nem úgy tűnik, de értem, amit mondtok, fejben is tartom, csak vannak körülmények, amiket nem mindig tudok kikerülni. Pl ha valahova nem tudok eljutni, mert más dolgom van, és totál kezdőként nem tudom, hogy mivel teszek jobbat. Talán érthető ez azért...
cp
Tudjuk hogy csak jót akartál, nekem is volt listám és persze landolt a kosárba olyan amit nem írtunk fel oda. Amikor haza tértem és átlett gondolva mit is vettem feltűnt hogy hülyeséget csináltam, de ott a boltban csak bambán bólogattam arra amit az eladó mondott. Nullánál is kevesebb tudással nehéz jó döntést hozni de egy kis olvasgatás után a mostani nagy ködöt jobban átfogod látni.
Ne légy teszetosza, fogd és tegyed oda! :)
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Dancika » Ma, 00:14 írta:
caminopangea » 15 perccel ezelőtt írta:Nem jutottam el a Visegrádi utcába, helyben meg csak ez volt, aszonta a boltos, hogy amíg nem lesz a másik, ez is megteszi. Én meg azt gondoltam, hogy jót teszek, ha inkább valami, mint a semmi. Ezek szerint tévedtem. Lehet, hogy nem úgy tűnik, de értem, amit mondtok, fejben is tartom, csak vannak körülmények, amiket nem mindig tudok kikerülni. Pl ha valahova nem tudok eljutni, mert más dolgom van, és totál kezdőként nem tudom, hogy mivel teszek jobbat. Talán érthető ez azért...
cp
Tudjuk hogy csak jót akartál, nekem is volt listám és persze landolt a kosárba olyan amit nem írtunk fel oda. Amikor haza tértem és átlett gondolva mit is vettem feltűnt hogy hülyeséget csináltam, de ott a boltban csak bambán bólogattam arra amit az eladó mondott. Nullánál is kevesebb tudással nehéz jó döntést hozni de egy kis olvasgatás után a mostani nagy ködöt jobban átfogod látni.
Dancika sajnos nagyon is átérzi a helyzeted, ő ezen kb 2 hónapja esett át. Most már elég rendesen kikupálódott. :) Aztán eljött velünk Mayával boltba és összevetettük vele amire szüksége van :)
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: Maya »

caminopangea » Tegnap, 23:42 írta:Nem jutottam el a Visegrádi utcába, helyben meg csak ez volt, aszonta a boltos, hogy amíg nem lesz a másik, ez is megteszi. Én meg azt gondoltam, hogy jót teszek, ha inkább valami, mint a semmi. Ezek szerint tévedtem. Lehet, hogy nem úgy tűnik, de értem, amit mondtok, fejben is tartom, csak vannak körülmények, amiket nem mindig tudok kikerülni. Pl ha valahova nem tudok eljutni, mert más dolgom van, és totál kezdőként nem tudom, hogy mivel teszek jobbat. Talán érthető ez azért...
cp
Semmi baj ezekkel a kis tévedésekkel, (csak ne jussunk el a párizsival való etetésig...mert az nem kis baki), egyikünk se úgy született, hogy értett az axikhoz, a betegségek többsége nem egyetlen egy rossz vegyszerválasztáson múlik, hanem a folyamatosan rossz körülményeken. Legtöbb axitartóról elmondható, habár nem ért az állathoz, de fejlődést mutat ez ügyben. Hidd el mindegyikünkre egy kiló kacatot sóztak rá, rám pl. Sera Omnipurt mint vízelőkészítő(inkább gyógyszer) és kapszulás panzi CO2, és hasonló haszontalan dolgokat. :D Rájába táplálék ügyében mondtam, hogy nézz be, JBL (víztesztet, vízelőkészítőt) AquaDepoba tudsz venni (Stadionoktól nem messze, Gizella utca), illetve a Rákosi úton a VadVilágba (Örstől busszal 15perc) ezeken a helyeken tuti. (Boltokba főként belváros és az örs közelében vagyok orientált, neked melyik kerület lenne jó? Sok boltot ismerek, lehet mondanék egy-két jót a közeledben)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
caminopangea
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.27. 22:38
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új gazdi

Hozzászólás Szerző: caminopangea »

Hát... Ma sem sikerült eljutni a boltba, a vizsgaidőszak kicsit gázos idő szempontjából (4 nap alatt 3 vizsga az elkövetkező 4 nap perspektívája) ilyenkor semmire nincs időm egyszerűen, próbálom utolérni magam (illetve a tantárgyakat) és nem ismételni... Na mindegy, szóval majd a hétfői vizsga után úgyis benn leszek, meg idő is lesz egy kicsi, meg minden helyszín jó. Egyébként 3. kerület, de ott alig vagyok, leginkább a belváros a tanya.
Írtam egyet Sendynek, kérlek, hogy ha megengedi, olvasd el Te is. Nem tom micsinájjak...
cp
kezdőaxolotltartó
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.06.01. 16:40

Kezdő kérdések...

Hozzászólás Szerző: kezdőaxolotltartó »

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy hogy készítsem elő az axolotlnak az akváriumot. A vízlehűtésétől félek, ti hogy csináljátok? Mindennap jeget tesztek az akváriumba vagy arra is gondoltam hogy kólás üveget tennék bele amibe jég van. A ventilátor nagyon szükséges vagy elég az akváriumba a jég? Azt tudom hogy kell bele búvóhely,jobb bele a műnövény,a fejétől nagyobb kő kell bele és nem lehet benne éles kő vagy tárgy és kell bele szűrő. Ezek igazak? (Mert annyi oldalt olvastam és mindenhol mást írnak, pl: valahol azt olvastam hogy igénytelen és kisebb helyen is elfér. ) Nekem kezdetbe egy 45 literes akváriumom lenne de utána vennék nagyot de gondolom kiskorába még elég neki ez az akvárium méret.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2014.06.01. 18:19-kor.
Ok: Kérlek, olvasd el a házirendet, mert igen sok pontját megszegted! Ezeket javítottam.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kezdő kérdések...

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kezdőaxolotltartó » 53 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy hogy készítsem elő az axolotlnak az akváriumot. A vízlehűtésétől félek, ti hogy csináljátok? Mindennap jeget tesztek az akváriumba vagy arra is gondoltam hogy kólás üveget tennék bele amibe jég van. A ventilátor nagyon szükséges vagy elég az akváriumba a jég? Azt tudom hogy kell bele búvóhely,jobb bele a műnövény,a fejétől nagyobb kő kell bele és nem lehet benne éles kő vagy tárgy és kell bele szűrő. Ezek igazak? (Mert annyi oldalt olvastam és mindenhol mást írnak, pl: valahol azt olvastam hogy igénytelen és kisebb helyen is elfér. ) Nekem kezdetbe egy 45 literes akváriumom lenne de utána vennék nagyot de gondolom kiskorába még elég neki ez az akvárium méret.
Szia!

Üdv a fórumon!

Először is szeretnélek megkérni a házirend alapos elolvasására és a jövőben való betartására kérnélek! Köszönöm!
Házirend >>>

Kezdjük az elején:
Az interneten iszonyat mennyiségű hamis információ és tanács van az axolotlokhoz. Ez főként azért terjed és azért van többségben, hogy mindenki el tudja adni az állatot, legyen kereslet és haszon, mert ha közölnék az emberekkel, hogy mennyire problémás és drága állatfajról van szó, tizede se lenne az axitartók száma hazánkban. Mi a MAF igyekszünk terjeszteni azokat az infókat amik az állat jólétét biztosítják, de sajnos a sok netes "okoskodó" és egyes tenyésztők, no meg persze a boltok hazugságai többségben vannak velünk ellentétben, és hát sok lúd disznót győz, nehéz harcolni ezek ellen. Sok oldalon ha rendes leírás van, akkor az igen nagy százalékban tőlünk van másolva de a forrást sajnos nem tüntetik fel. Létrehoztuk az axikalaluzt, mely szabadon terjeszthető, de csak teljes terjedelmében. Ebben 4 oldalban a legfontosabb dolgokat írtuk le, de ez töredéke annak, amit ehhez az állathoz tudni kell. Arra itt a fórum. Már elindult néhány kezdeményezésünk, így pl a terrarista oldalon a mi leírásunk szerepel, hamarosan szeretnénk szakfolyóiratokban is megjelenni, továbbá azokat a boltokat és tenyésztőket, akik nem verik át a leendő állattartót, oklevéllel díjazzuk, ami jelenleg két bolt esetén már kiragasztásra került, továbbá egy ajánlott tenyésztőnk van csak sajnos. Jelenleg Tatabányán előadássorozat fut havonta egyszer az akvarisztikával kapcsolatosan, nem az axikkal, hanem magáról az akvarisztikáról, hogy ezzel is elősegítsük az akvarisztikai sötét középkorból való kimozdulást. Mindenki szíve joga eldönteni, hogy egy képzetlen eladóra, vagy egy csak és kizárólag pénzorientált tenyésztőre hallgat, vagy azokra akik szabadidejüket, erejüket, és pénzüket áldozzák abba, hogy szakszerű információkhoz jussanak az axolotltartók. Még az országok axolotl tartói se értenek sok kérdeésben egyet, mi azokat a tanácsokat adjuk amiből a lehető legkisebb probléma léphet fel.

Az axikalauzt teljes mértékben komolyan kell venni. Az Axikalauzban levő infók a minimum szintet jelölik legtöbb esetben. Aki ez alá megy, nagy részben etikát, és helyenként állatvédelmi törvényt sért, mely szintén olvasható a fórumon. Gondolok itt a minimum akváriumméretre, a tető hiányára, hűtés hiányára, vagy pedig az állat származását igazoló lapra, amit jelenleg két kezemen meg tudnék számolni, hogy hány helyen adnak az állathoz, pedig kötelező. Hatósági állásfoglalást is kértünk az ügyben, hogy tudjunk mire hivatkoznni, mit "lobogtatni" azok előtt, akik szerint nem kötelező.
MAF axikalauz >>>
Mi az az Axolotl? Mik a tartásának alapjai? >>>
Származási papír állásfoglalás és minta >>>
Állattartási törvény >>>
Axolotl fejlődési útmutató >>>
Az akvarisztika csodálatos világ előadássorozat első része - Vajon mitől döglik a hal?

Nagyon fontos, hogy a fórum régi, 3-4 évvel ezelőtt még szinte homály fedte ezen állatok tartását, így több éves hozzászólások nem irányadóak, az egyes topikokat végig kell olvasni a legfrissebb hozzászólásig!

De a hozzászólásodra visszatérve:
45 liter, amennyiben az terrárium típus és nem akvárium, 4 hónapos korig jó, azaz 5-6 cm-es állatig. Onnantól kicsi és csak a minimum 100x30-as terrárium jöhet szóba. Terrárium és akvárium között jelen esetben az arányok különbözőségét értjük. Egy akvárium keskeny alapterületű és magas vízoszloppal rendelkezik, míg egy terrárium nagy alapterülettel és kisebb vízoszloppal. Mivel ezek aljzatlakó állatok, nagy alapterület kell nekik, nem pedig liter mint a halaknál.
Az akváriumot az axikalauzban ismertetett módon kell elkészíteni: vízminőség, tereptárgyak, tető stb.
A fejétől nagyobb kő nem jó megfogalmazás mert egy újszülöttnek 2-3 mm-es feje van, míg egy kifejlett "belugának" akár 5 cm széles is. Ezért a 4-5 cm-nél nagyobb kő az ajánlásunk: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=23 aljzatról szóló topik.
A műnövény esztétikailag jobb, de sem oxigént nem termel, sem nitrátot nem vesz fel, melyről olvashatsz az Akvarisztika csodálatos világa első részében melyet kicsit feljebb linkeltem. Ezért feltétlenül szükség van élő növényzetre. Itt is beszélgetünk a növényekről és tapasztalatokról >>>
Szűrés és levegőztetésre szüksége van minden akváriumi állatnak. Az akvarisztika csodálatos világa első részében szintén szó esik erről, hogy milyen eszközökkel hogy oldható meg. De axolotl esetén külső szűrő használata javasolt, abból is az Eheim márkát favorizáljuk megbízhatósága miatt.
A hűtéshez külön topikunk van szintén, mert igen fontos téma: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=25
Hűtésre a legjobb megoldás a szoba légkondival való lehűtése, de ez egyben a legdrágább is. Ventilátorokkal megfelelő paraméterek mellett 3-4 fokos hűtés érhető el, de az üvegvastagságtól kezdve, a hátfal burkolása, páratartalom, vízfelszín és vízoszlop magassága, ventilátorok adatai és a szélcsatorna kialakítása mind mint tized fokokat jelentenek. Nagyon fontos egy pontos hőmérő beszerzése is: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4564#p4564 Én személy szerint jegezni akkor jegezek, ha már a ventilátorok nem bírják. Ez tavalyi évben kb 30-35 napot jelentett, idén még nem tudni, új akvárium projekt lépett életbe, és most lesz a tesztnyara, hogy az elgondolásaim mennyire váltak be: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=177

Remélem minden kérdésre sikerült válaszolnom, és kérnélek hogy szakirányú kérdéseidet majd a megfelelő szaktopikba tedd fel, mert mások is ott fogják keresni. Itt általános infókról van főként szó.

Amiről eddig nem volt szó, hogy nem elhanyagolandó az akvarisztikai kémia se, fórrumon van külön rész http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=164 , de hamarosan érkezik a következő előadás anyaga is a tőlem megszokott "rövidséggel".

Üdvözlettel:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kezdő kérdések...

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sendy » 14 perccel ezelőtt írta:
kezdőaxolotltartó » 53 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy hogy készítsem elő az axolotlnak az akváriumot. A vízlehűtésétől félek, ti hogy csináljátok? Mindennap jeget tesztek az akváriumba vagy arra is gondoltam hogy kólás üveget tennék bele amibe jég van. A ventilátor nagyon szükséges vagy elég az akváriumba a jég? Azt tudom hogy kell bele búvóhely,jobb bele a műnövény,a fejétől nagyobb kő kell bele és nem lehet benne éles kő vagy tárgy és kell bele szűrő. Ezek igazak? (Mert annyi oldalt olvastam és mindenhol mást írnak, pl: valahol azt olvastam hogy igénytelen és kisebb helyen is elfér. ) Nekem kezdetbe egy 45 literes akváriumom lenne de utána vennék nagyot de gondolom kiskorába még elég neki ez az akvárium méret.
45 liter, amennyiben az terrárium típus és nem akvárium, 4 hónapos korig jó, azaz 5-6 cm-es állatig. Onnantól kicsi és csak a minimum 100x30-as terrárium jöhet szóba. Terrárium és akvárium között jelen esetben az arányok különbözőségét értjük. Egy akvárium keskeny alapterületű és magas vízoszloppal rendelkezik, míg egy terrárium nagy alapterülettel és kisebb vízoszloppal. Mivel ezek aljzatlakó állatok, nagy alapterület kell nekik, nem pedig liter mint a halaknál.
Visszatérve az akvárium és terrárium közötti különbsége, az alapterület-magasság tekintetében különböznek főként (lábos és fazék esete), de még számottevő az üveg vastagsága is! Sok akvárium alkalmas terráriumnak is, de fordítva ez nem igaz. Terráriumok többsége vékony üvegből készül, nem kell többszáz liter terhelést/nyomást kibírniuk, és tudjuk minél vastagabb az üveg annál drágább, míg egy akvárium esetében nagyon is lényeges az üveg vastagsága, ha túl vékony egyszerűen szétdurranhat a nyomástól. (Persze ez függ ragasztás módjától és minőségétől is) Lehetőség szerint ahol csináltatod említsd meg, hogy akváriumnak lesz, mielőtt egy "szaki" átvágna. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kezdőaxolotltartó
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.06.01. 16:40

Re: Kezdő kérdések...

Hozzászólás Szerző: kezdőaxolotltartó »

Szia. Most jelenleg egy halas akváriumunk van ami csak 45 literes és egyenlőre azt kapná meg az axolotl persze így ahogy olvastam csak 5-6 centiig jó ez neki szóval ez alatti méretűt szeretnék most csináltatjuk a nagy akváriumot a halaknak és így egyuttal már az axolotlét is megcsináltatnák (de be kell vallanom a szüleim és én is legjobban a víz hűtésétől félünk de úgy látom ahogy írták itt a fórumon meg lehet oldani mert az egyik boltba azt mondták hogy nem lehet megoldani a hűtést és pár hónap után meghal) Az állatot nem hagynánk kínlódni ha arról lenne szó a szüleim megengednék hogy berakjam a hűtőbe persze nem örülnének neki de annak meg pláne nem örülne senki ha meghalna. (Pont ezért is kérdezek ennyit) Nem is gondoltam volna hogy van orvos aki tud segíteni az axin ennek nagyon örültem amikor olvastam (sajnos papagájnál már jártunk úgy hogy vittük állatkórházba,magánorvoshoz fizettünk annyit a gyógyszerárt meg a magánorvosért de sajnos még is meghalt.) Szóval attól nem félek hogy ha egyszer meglesz az állatka hogy ne kapná meg mindenből a legjobbat, csak eddig annyira azt se tudtam hogy mi neki a legjobb. Mi földszinten lakunk szerencsére a lakásunk hidegebb de mondjuk még így is hűteni kéne. Amikor nyaralni megyünk van egy szomszédom aki csak egy emeletnyire lakik tőlünk neki van akváriuma már általános sulis korától most 26 éves szóval nem egy link alak és rá bíznánk addig az állatot neki otthonülős munkája van így bármikor letud ugrani hozzánk bármilyen időközönként hogy hűtse az akváriumot és alapból rábízzuk az összes állatot de nem csak ő vigyázna rá kb 3 embert szoktunk ilyenkor megbízni hogy vigyázzon az állatainkra de az axit csak erre az egy személyre bíznám, neki van tapaszalata is az akváriummal és mivel együtt nézegetjük a fórumot így látja hogy mit kell vele csinálni. Hogy csak egy fellángolás? Ezen sokat gondolkoztam de nem az már több mint egy éve szeretnék axit ennyit még egy állat után se olvastam,érdeklődtem persze beszerzés előtt mindegyik állatnál alaposan megnéztük hogy mit hogy kell csinálni. A válaszodat előre is köszönöm.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.06.04. 13:58-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kezdő kérdések...

Hozzászólás Szerző: Maya »

kezdőaxolotltartó » Ma, 09:54 írta:Szia. Most jelenleg egy halas akváriumunk van ami csak 45 literes és egyenlőre azt kapná meg az axolotl persze így ahogy olvastam csak 5-6 centiig jó ez neki szóval ez alatti méretűt szeretnék most csináltatjuk a nagy akváriumot a halaknak és így egyuttal már az axolotlét is megcsináltatnák (de be kell vallanom a szüleim és én is legjobban a víz hűtésétől félünk de úgy látom ahogy írták itt a fórumon meg lehet oldani mert az egyik boltba azt mondták hogy nem lehet megoldani a hűtést és pár hónap után meghal) Az állatot nem hagynánk kínlódni ha arról lenne szó a szüleim megengednék hogy berakjam a hűtőbe persze nem örülnének neki de annak meg pláne nem örülne senki ha meghalna. (Pont ezért is kérdezek ennyit) Nem is gondoltam volna hogy van orvos aki tud segíteni az axin ennek nagyon örültem amikor olvastam (sajnos papagájnál már jártunk úgy hogy vittük állatkórházba,magánorvoshoz fizettünk annyit a gyógyszerárt meg a magánorvosért de sajnos még is meghalt.) Szóval attól nem félek hogy ha egyszer meglesz az állatka hogy ne kapná meg mindenből a legjobbat, csak eddig annyira azt se tudtam hogy mi neki a legjobb. Mi földszinten lakunk szerencsére a lakásunk hidegebb de mondjuk még így is hűteni kéne. Amikor nyaralni megyünk van egy szomszédom aki csak egy emeletnyire lakik tőlünk neki van akváriuma már általános sulis korától most 26 éves szóval nem egy link alak és rá bíznánk addig az állatot neki otthonülős munkája van így bármikor letud ugrani hozzánk bármilyen időközönként hogy hűtse az akváriumot és alapból rábízzuk az összes állatot de nem csak ő vigyázna rá kb 3 embert szoktunk ilyenkor megbízni hogy vigyázzon az állatainkra de az axit csak erre az egy személyre bíznám, neki van tapaszalata is az akváriummal és mivel együtt nézegetjük a fórumot így látja hogy mit kell vele csinálni. Hogy csak egy fellángolás? Ezen sokat gondolkoztam de nem az már több mint egy éve szeretnék axit ennyit még egy állat után se olvastam,érdeklődtem persze beszerzés előtt mindegyik állatnál alaposan megnéztük hogy mit hogy kell csinálni. A válaszodat előre is köszönöm.
Kezdjük valahol a sokaság elején.
1. 5-6cm-es axolotl nagyjából 4-5hónapos, abból kiindulva, hogy axikat 2-3hónapos korban szokták eladni a tenyésztők, nagyon rövid ideig lenne abba a 45literesbe, így azt berendezni+technikát megvenni hozzá, mire kész lesz már kinőtte az állat. Anyagilag jobban megéri, egyszer egy nagy akváriumot csinálni, mint kétszer. Hihetetlen gyorsan nőnek, pillanat alatt kinőné(k) a 45literest.
2. Axikat nem tartunk egyedül, mert nagyon társaságiak, szociális igényük van, egy picit axit elhozol a tenyésztőtől, valószínűleg a tesóival nőtt fel, így hirtelen nagyon magányos lesz. Legalább 2-3 axit tartsunk együtt!
3. Legfontosabb szabály: boltosnak, postásnak, szomszéd Juliska néninek nem hiszünk axik terén. :) A boltos eladni akar, Juliska néninek pedig nincs axija. :)
4. Amelyik boltos azt mondja, nem lehet megoldani a hűtést... hát tőle nem vásárolnék, mert a hozzáértése nulla. Olvastad a hűtős topikot, jégakku, ventilátor, klíma, házi barkács módszerek. Kapni akvárium klímákat is jópénzért. Teljesen megoldható, pénztárcánkon múlik mennyit áldozunk érte. Nálam volt olyan nyár, hogy a kamrába laktak az axik, de olyan is mikor a nagy álló szoba ventit csaptam a tetejére. Folyamatosan meleg vízben (24 fok vagy afölött) valószínűleg elpusztulna az állat ez igaz. Viszont egész nyáron, se lehet bent a hűtőben.
5. Egy kezemen meg tudom számolni, hazánkban hány hozzáértő egzotikus állatorvos van, vannak, de ritkásan. Viszont ha folyamatosan kell járkálni, nem olcsó mulatság.

Innentől nem igazán leszek szakmai, egy ilyen állat tartását alaposan meg kell fontolni, főként anyagilag, meg kell nézni mekkora keret áll rendelkezésre, havi szinten. Mert a hónap végén nem mondhatod azt az állatnak, bocs most nincs pénz, nem kapsz enni, vagy sajnálom a hitel törlesztője a duplája lett. Nagy felelősség hárul a gazdira, ezek az állatok 25-30évig is elélnek (van akinél tovább is), költségvetés szempontjából úgy gondoljatok, míg be nem szereztek minden eszközt, 20-30-50e forint megy el majd havi szinten az állatra. Ha nincs felesleges (hazákban ez igazán furcsa kifejezés...) 150e forintotok, nem érdemes belevágni. Illetve havi 10-15e fenntartásra. Szüleiddel le kell ülnöd megbeszélni, mivel nincs saját kereseted(?), ők mennyit áldoznának rá. Halas tapasztalat axikhoz kevés, nem hasonlítanak egyik másik halfajra és kétéltűfajra sem, ők minden szempontból kivételek. Nem akarlak lebeszélni, hanem egy reális képet akarok adni a tartásukról, az axitartók 80%-a 2 éven belül ráun az állatra, vagy anyagilag nem bírja eltartani, ez szín tiszta valós statisztika. Illetve a hazavitt kis axik 70% pár héten belül meghal, az emberi lesz*romságtól. :)

UI: Olvasd el kérlek a házirendet, eddig az összes hozzászólásodat moderálni kellett. Témacím! Témacím! Témacím! Nem maguktól varázsolódnak oda, valakinek minden hozzászólásod után plusz munkája van, ez esetenként 2 perc. De egész évbe mindenkitől 2perc, a moderálásra folyamatos 2 hetem megy el az életemből és nagyon-nagyon sokszor elnéző vagyok. Kérlek figyelj oda!
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kezdő kérdések...

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kezdőaxolotltartó » Tegnap, 09:54 írta:... Hogy csak egy fellángolás? Ezen sokat gondolkoztam de nem az már több mint egy éve szeretnék axit ennyit még egy állat után se olvastam,érdeklődtem persze beszerzés előtt mindegyik állatnál alaposan megnéztük hogy mit hogy kell csinálni. A válaszodat előre is köszönöm.
Maya által elmondottakhoz nem fűznék sokat. 1-4 pont így van, ahogy mondja.
A fórumot teljes egészében olvasd végig, nagyon sokakat elrettent, és inkább más állatfajt választanak. Nem fényezésként mondom, de hazánk tekintetében véve itt van a legtöbb infó, ha erről az állatról van szó. A hozzád hasonló nagyon lelkes emberek 80%-át 1-2 óra alatt el tudom úgy rettenteni ettől az állatfajtól, rájönnek hogy nem kell nekik. Nem az a szándékunk, hogy senkinek se legyen ilyen állata, hanem azt akarjuk, hogy azok tartsanak ilyen állatot, akik képesek rá. Sajnos nagy igazság hogy 2 éven belül iszonyat mennyiségben szabadulnak ettől az állattól vagy hogy nagy részük meghal. Vannak itt a fórumon akik mindennél jobban szeretnének ilyen állatot de miután már erőfeszítéseik ellenére többet elvesztettek, nem tartanak. És ez részben anyagi, részben lelki, részben fizikális megterhelés lenne számukra.
Sajnos csilivili rózsaszín ködvilág lepi el a közhiedelemben azt hogy ténylegesen milyen állatok ezek.
Maya azért ilyen harapós, mert ő tenyésztőként szívét lelkét odaadja ezeknek a csöppségeknek amiket megvesznek tőle, aztán jön a telefon, vagy e-mail, hogy hát ráunt az illető, visszaadhatja-e, vagy hogy "megdöglött, pedig csak 28 fokos volt a vize" és hasonlók. Sokan még azt a 4 oldalas leírást se hajlandók elolvasni inkább kukába vágják, amit minden egyes állathoz saját költségén kinyomtat és fizikálisan odaad. Maya nem anyagi okokból tenyészt, ő szeretné ha egészséges állomány elérhetővé válna az országban és ezek az állatok megkapnák a nekik kijáró tiszteletet és gondozást hiszen egy kihalás szélén/vagy már ki is halt állatfajról beszélünk.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
cervareka
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.09.23. 21:05
Tartózkodási hely: Budapest

10 cm-es összeszoktatása?

Hozzászólás Szerző: cervareka »

Sziasztok !
Egy hete boldog tulajdonosa vagyok egy alig 10 centis kos axinak :) Szeretnék neki venni egy barátot. Tudom , hogy sok állat ilyen esetben agresszívan reagál , hiszen az már a saját területe. Az érdekelne , hogy náluk egy , hogyan működik? Tudom , hogy a kicsiknek kannibál hajlama van, ezért kérném a ti véleményeteket :)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.09.25. 19:39-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
C.Réka
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: 10 cm-es összeszoktatása?

Hozzászólás Szerző: Maya »

cervareka » Ma, 09:12 írta:Sziasztok !
Egy hete boldog tulajdonosa vagyok egy alig 10 centis kos axinak :) Szeretnék neki venni egy barátot. Tudom , hogy sok állat ilyen esetben agresszívan reagál , hiszen az már a saját területe. Az érdekelne , hogy náluk egy , hogyan működik? Tudom , hogy a kicsiknek kannibál hajlama van, ezért kérném a ti véleményeteket :)
Szia! Üdv a fórumon!

Fontos leszögezni, hogy az axolotl NEM territoriális, NEM hierarchiális, NEM matriarchális fogságban tapasztalt viselkedésük alapján kis békés szociális közösségben (falkában) érzik jól magukat. Ha olvasgattad eddig a fórumot egy dolog van amit folyton ismételgetünk "Axolotl mellé csak ugyanakkora axolotl tehető be" ezt a szabályt betartva nem lesz baj. Esetek 99% nem reagálnak agresszívan (10cm-es méretről beszélve ami még baba azért, "kannibál" gondolatokkal), de megfelelő méretű akváriumnál (minimum! 100 x 30 cm alapterületű) és megfelelően sűrű (ugye még NAPI) táplálás mellett 100% nem lesz gond az új szintúgy 10cm-es baráttal (+-2cm). Néhány odakapás, elvétett kaja elkapás, álmában megijedős harapás a legjobb családba is előfordul, ezekkel nem kell törődni. Ha ők megtámadják a másikat ott lábak szakadnak le, szóval egy konkrét agresszív támadás mindenkinek elég nyilvánvaló. Mindegyiknek más a tűréshatára, más hozza ki a sodrából, elvitték a gömbmoháját, sokat lökdösik, eleszik előle az élelmet, ezt majd ha felnőnek és kiismered a személyiségüket te is rá fogsz jönni mit szeret és mit nem az állatod.

(Kötekedősöknek pár pontosítás - magányos hosszú évek elteltével és bizonyos tárgyakra előfordulhat territoriális viselkedés, illetve okos tudós bácsik szerint matriarchális rendszerben élnek - ezt még nem sikerült tapasztalnom, annyi a tény, hogy sokszor a lányok zömökebbre nőnek, de a hímek is képesek gyorsan utolérni őket.)

UI: Mint kezdő javaslom a fórum olvasgatását AVCS cikkek és MAF Axikalauzt.
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491
http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=5&t=204

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
cervareka
Fórumozó
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.09.23. 21:05
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 10 cm-es összeszoktatása?

Hozzászólás Szerző: cervareka »

Maya » Tegnap, 19:59 írta:Szia! Üdv a fórumon!...
Üdv !

Köszönöm szépen a válaszod ! Már meg is vettem a második aximat és megismerték egymást :) Természetesen egyméretűek!
Olvasgatom a fórumot !
Itt is vannak :))
Itt is vannak :))
10708384_922270611136420_2080656489_n.jpg (85.33 KiB) Megtekintve 16113 alkalommal
C.Réka
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Fekete?

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Sziasztok.
Nekem van egy fekete axolotl-om, de sokan azt mondták már hogy a fekete az ritka szín.
Ez tényleg igaz?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2015.01.25. 21:52-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » 38 perccel ezelőtt írta:Sziasztok.
Nekem van egy fekete axolotl-om, de sokan azt mondták már hogy a fekete az ritka szín.
Ez tényleg igaz?
Nemrégiben boncolgattam a témát, de már készül egy színváltozatos/mutációs cikk: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5348#p5348
Alapvetően 4 színváltozat van, az alappal és a kitenyésztettel együtt 4 nagy csoportba oszthatóak, vadas, mutálódott továbbtenyésztett fehér, a szintén mutálódott és inkább túltenyésztet albínók és az albínó ellentéte amit szintén mutáció okoz a melanoid. Szinte minden faj képviselőjének előfordulnak albínó és melanoid egyedei, gugliba rákeresel néhány érdekeset láthatsz(fekete őzi, fekete mókus, fekete jegesmaci).

A fekete főleg azért ritka mert nem domináns gén (hanem recesszív), valójában egy mutáció, ezért melanoid axi kizárólag 2 melanoid-tól származhat, de még akkor se lehetünk benne biztosak, viszont nem melanoid egyed is lehet hordozója (heterozigóta) melanoidnak. A tiszta egészséges melanoid ismérveit leírtam, mellé még egy kis segítség a melanoid és melanoid albínó szeme körüli gyűrű ami fehéreknél jellemzően kék, vadasoknál pedig sárgás-fehéres-szürkés az melanoid változatoknál fekete, teljesen matt fekete, semmi szem és szem környéki "csillogás". Főleg a pöttyök azok amik elválasztják a melanoidot a vadastól, mivel egy hibás mutáció, nagyon szelektálni kell az ilyen egyedeket. Axolotl-ok nagyon hajlamosak a pigmentációra, hamar kiszokott derülni, hogy a teljesen fekete axi 1-2 éves korára "színt vált" és előveszi felnőttkori fehér és sárga pöttyeit. Ha megosztol velünk egy képet nagy valószínűséggel meg tudjuk mondani, hogy valóban az-e.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Maya » 2015.01.25. 22:04 írta:
Klaudia » 38 perccel ezelőtt írta:Sziasztok.
Nekem van egy fekete axolotl-om, de sokan azt mondták már hogy a fekete az ritka szín.
Ez tényleg igaz?
Nemrégiben boncolgattam a témát, de már készül egy színváltozatos/mutációs cikk: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5348#p5348
Alapvetően 4 színváltozat van, az alappal és a kitenyésztettel együtt 4 nagy csoportba oszthatóak, vadas, mutálódott továbbtenyésztett fehér, a szintén mutálódott és inkább túltenyésztet albínók és az albínó ellentéte amit szintén mutáció okoz a melanoid. Szinte minden faj képviselőjének előfordulnak albínó és melanoid egyedei, gugliba rákeresel néhány érdekeset láthatsz(fekete őzi, fekete mókus, fekete jegesmaci).

A fekete főleg azért ritka mert nem domináns gén (hanem recesszív), valójában egy mutáció, ezért melanoid axi kizárólag 2 melanoid-tól származhat, de még akkor se lehetünk benne biztosak, viszont nem melanoid egyed is lehet hordozója (heterozigóta) melanoidnak. A tiszta egészséges melanoid ismérveit leírtam, mellé még egy kis segítség a melanoid és melanoid albínó szeme körüli gyűrű ami fehéreknél jellemzően kék, vadasoknál pedig sárgás-fehéres-szürkés az melanoid változatoknál fekete, teljesen matt fekete, semmi szem és szem környéki "csillogás". Főleg a pöttyök azok amik elválasztják a melanoidot a vadastól, mivel egy hibás mutáció, nagyon szelektálni kell az ilyen egyedeket. Axolotl-ok nagyon hajlamosak a pigmentációra, hamar kiszokott derülni, hogy a teljesen fekete axi 1-2 éves korára "színt vált" és előveszi felnőttkori fehér és sárga pöttyeit. Ha megosztol velünk egy képet nagy valószínűséggel meg tudjuk mondani, hogy valóban az-e.
20150125_141631.jpg
20150125_141631.jpg (1.15 MiB) Megtekintve 15957 alkalommal
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » Ma, 10:34 írta:
Maya » 2015.01.25. 22:04 írta:
Klaudia » 38 perccel ezelőtt írta:Sziasztok.
Nekem van egy fekete axolotl-om, de sokan azt mondták már hogy a fekete az ritka szín.
Ez tényleg igaz?
Nemrégiben boncolgattam a témát, de már készül egy színváltozatos/mutációs cikk: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5348#p5348
Alapvetően 4 színváltozat van, az alappal és a kitenyésztettel együtt 4 nagy csoportba oszthatóak, vadas, mutálódott továbbtenyésztett fehér, a szintén mutálódott és inkább túltenyésztet albínók és az albínó ellentéte amit szintén mutáció okoz a melanoid. Szinte minden faj képviselőjének előfordulnak albínó és melanoid egyedei, gugliba rákeresel néhány érdekeset láthatsz(fekete őzi, fekete mókus, fekete jegesmaci).

A fekete főleg azért ritka mert nem domináns gén (hanem recesszív), valójában egy mutáció, ezért melanoid axi kizárólag 2 melanoid-tól származhat, de még akkor se lehetünk benne biztosak, viszont nem melanoid egyed is lehet hordozója (heterozigóta) melanoidnak. A tiszta egészséges melanoid ismérveit leírtam, mellé még egy kis segítség a melanoid és melanoid albínó szeme körüli gyűrű ami fehéreknél jellemzően kék, vadasoknál pedig sárgás-fehéres-szürkés az melanoid változatoknál fekete, teljesen matt fekete, semmi szem és szem környéki "csillogás". Főleg a pöttyök azok amik elválasztják a melanoidot a vadastól, mivel egy hibás mutáció, nagyon szelektálni kell az ilyen egyedeket. Axolotl-ok nagyon hajlamosak a pigmentációra, hamar kiszokott derülni, hogy a teljesen fekete axi 1-2 éves korára "színt vált" és előveszi felnőttkori fehér és sárga pöttyeit. Ha megosztol velünk egy képet nagy valószínűséggel meg tudjuk mondani, hogy valóban az-e.
Ez így elég kevés, az egész testéről kéne egy jól látható éles kép, próbáld meg lámpánál, vakuval, a legfontosabb részlet hiányzik, hogy milyen a farokúszóhártyája. Sajnos egy életlen, homályos, sötét képből nehézkes színváltozatot megállapítani.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Remélem így már kiderül hogy valójában milyen színű.
Annyit még hozzá tennék hogy ha alulról megnézem a feje és a teste találkozásánál van egy fehér csík.
20150202_111944.jpg
20150202_111944.jpg (1.18 MiB) Megtekintve 15950 alkalommal
20150202_111836.jpg
20150202_111836.jpg (1.25 MiB) Megtekintve 15950 alkalommal
20150202_111828.jpg
20150202_111828.jpg (1.29 MiB) Megtekintve 15950 alkalommal
20150202_111819.jpg
20150202_111819.jpg (1.36 MiB) Megtekintve 15950 alkalommal
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » 16 perccel ezelőtt írta:Remélem így már kiderül hogy valójában milyen színű.
Annyit még hozzá tennék hogy ha alulról megnézem a feje és a teste találkozásánál van egy fehér csík.
A háta, feje, kopoltyúja ígéretes viszont a farokúszóhártyája lehet csalóka felülről. Viszont a genetikája... az nem az igazi, hiányoznak a lábujjkörmei, a hátsó lábainál pedig a lábujjak össze vannak nőve és kissé nagyon kacskán nőttek. Lábujjak száma pedig elöl 4 hátul pedig 5 lábujj - lenne az ideális. Ha oldalról akváriumba csinálsz majd képet (most mondd meg...ennek a nőnek semmi se jó...) valami jó reflektor alatt (5 percnyi fotózás erejéig kibírják), akkor lesz 100%, de ettől függetlenül a szín ígéretes, a genetika nagyon nem. (Kicsit vékonyka).
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Maya » 11 perccel ezelőtt írta:
Klaudia » 16 perccel ezelőtt írta:Remélem így már kiderül hogy valójában milyen színű.
Annyit még hozzá tennék hogy ha alulról megnézem a feje és a teste találkozásánál van egy fehér csík.
A háta, feje, kopoltyúja ígéretes viszont a farokúszóhártyája lehet csalóka felülről. Viszont a genetikája... az nem az igazi, hiányoznak a lábujjkörmei, a hátsó lábainál pedig a lábujjak össze vannak nőve és kissé nagyon kacskán nőttek. Lábujjak száma pedig elöl 4 hátul pedig 5 lábujj - lenne az ideális. Ha oldalról akváriumba csinálsz majd képet (most mondd meg...ennek a nőnek semmi se jó...) valami jó reflektor alatt (5 percnyi fotózás erejéig kibírják), akkor lesz 100%, de ettől függetlenül a szín ígéretes, a genetika nagyon nem. (Kicsit vékonyka).
Ennyit tudtam csinálni, mert elbujt a fény elől.
20150202_121035.jpg
20150202_121035.jpg (1.05 MiB) Megtekintve 15948 alkalommal
20150202_120958.jpg
20150202_120958.jpg (1.39 MiB) Megtekintve 15948 alkalommal
20150202_120946.jpg
20150202_120946.jpg (1.19 MiB) Megtekintve 15948 alkalommal
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fekete?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » Ma, 12:21 írta:
Maya » 11 perccel ezelőtt írta:
Klaudia » 16 perccel ezelőtt írta:Remélem így már kiderül hogy valójában milyen színű.
Annyit még hozzá tennék hogy ha alulról megnézem a feje és a teste találkozásánál van egy fehér csík.
A háta, feje, kopoltyúja ígéretes viszont a farokúszóhártyája lehet csalóka felülről. Viszont a genetikája... az nem az igazi, hiányoznak a lábujjkörmei, a hátsó lábainál pedig a lábujjak össze vannak nőve és kissé nagyon kacskán nőttek. Lábujjak száma pedig elöl 4 hátul pedig 5 lábujj - lenne az ideális. Ha oldalról akváriumba csinálsz majd képet (most mondd meg...ennek a nőnek semmi se jó...) valami jó reflektor alatt (5 percnyi fotózás erejéig kibírják), akkor lesz 100%, de ettől függetlenül a szín ígéretes, a genetika nagyon nem. (Kicsit vékonyka).
Ennyit tudtam csinálni, mert elbujt a fény elől.
A 20150202_121035.jpg csatolmány már nem érhető el.
A 20150202_120958.jpg csatolmány már nem érhető el.
A 20150202_120946.jpg csatolmány már nem érhető el.
Valami hasonló színvilágú képből lehetne jól megállapítani, de főként a farokúszóhártya mérvadó, nem kell most rögtön, ha hónapok múlva sikerül a kép, akkor majd akkor... nem kell kapkodni. Ámbár nem tudom, hogy jött ez össze, hogy hiányoznak a lábujjkörmei.
Farokúszóhártya
Farokúszóhártya
4.JPG (1.87 MiB) Megtekintve 15945 alkalommal
Farokúszóhártya
Farokúszóhártya
13.JPG (514.46 KiB) Megtekintve 15945 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Annie
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.12. 20:56
Tartózkodási hely: Jászberény

Kaptam, most aggódok!

Hozzászólás Szerző: Annie »

Sziasztok!
Iszonyat régóta szerettem volna egy axit (már 3-4 éve), rengeteget olvastam utána, a fórumot is előszeretettel böngésztem! :) Tegnap a család meglepett egyel! Nagyon örültem neki! Kis albínó cukibogár! De! A szűrőt kihagyták az aksiból... Így reggel az első dolgom az volt, rohantam szűrőt venni! Nagyon pipa voltam...! Reggel kicsit opálos volt már a víz, ennek is utána kutakodtam, aztán nyugtatgattam magam, hogy biztos azért mert nem volt szűrő és a növények termeltek némi széndioxidot azért olyan... Viszont délután ahogy gubbasztottam az aksi mellett feltűnt, hogy olyan mintha szürke por szerű valami ülne az akvárium alján, meg a köveken is! Elkezdtem nézelődni, neten hogy mitől lehet. Nagyon beparáztattam magam, hogy lehet valami alga vagy egyéb hasonló nem kívánatos dolog! Azonnal nekiálltam vizet forralni, a kavicsokat is kiforraltam 4x is, meg tiszta kefével meg súroltam, valamint az akvariumot is kipucoltam és atmostam 3x is! Az axit meg át telepítettem egy tiszta vödrös vizbe ami tegnap este óta állt, kapott enni de még nem igazán láttam hogy hozzá nyúlt volna (persze szerintem annyira meg van ijedve mint én). Szóval szeretném ha valaki segítene abban, hogy mi lehetett a baj, és hogy helyesen csináltam e a dolgokat.
A helyesírási hibák miatt elnézést kérek, mert telóról írtam.
Köszönöm a valaszaitokat előre is, meg a segítséget!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kaptam, most aggódok!

Hozzászólás Szerző: Maya »

Annie » 2016.05.14. 21:42 írta:Sziasztok!
Iszonyat régóta szerettem volna egy axit (már 3-4 éve), rengeteget olvastam utána, a fórumot is előszeretettel böngésztem! :) Tegnap a család meglepett egyel! Nagyon örültem neki! Kis albínó cukibogár! De! A szűrőt kihagyták az aksiból... Így reggel az első dolgom az volt, rohantam szűrőt venni! Nagyon pipa voltam...! Reggel kicsit opálos volt már a víz, ennek is utána kutakodtam, aztán nyugtatgattam magam, hogy biztos azért mert nem volt szűrő és a növények termeltek némi széndioxidot azért olyan... Viszont délután ahogy gubbasztottam az aksi mellett feltűnt, hogy olyan mintha szürke por szerű valami ülne az akvárium alján, meg a köveken is! Elkezdtem nézelődni, neten hogy mitől lehet. Nagyon beparáztattam magam, hogy lehet valami alga vagy egyéb hasonló nem kívánatos dolog! Azonnal nekiálltam vizet forralni, a kavicsokat is kiforraltam 4x is, meg tiszta kefével meg súroltam, valamint az akvariumot is kipucoltam és atmostam 3x is! Az axit meg át telepítettem egy tiszta vödrös vizbe ami tegnap este óta állt, kapott enni de még nem igazán láttam hogy hozzá nyúlt volna (persze szerintem annyira meg van ijedve mint én). Szóval szeretném ha valaki segítene abban, hogy mi lehetett a baj, és hogy helyesen csináltam e a dolgokat.
A helyesírási hibák miatt elnézést kérek, mert telóról írtam.
Köszönöm a valaszaitokat előre is, meg a segítséget!
Töredelmesen leírom, NE HARAGUDJ, hogy csak most válaszolunk! :( Privát életünkben felettük összecsaptak a hullámok!

A legnagyobb probléma, hogy nincs biológia a zár ökoszisztémácskában. A szűrőben megtelepedő baktériumkultúrák fogják biztosítani a veszélyessé váló vegyületek és elemek átalakítását, amíg ezek a bacik nem telepszenek meg, vagy nem megfelelő számban, addig mérgezések fognak kialakulni. A fehér/szürke takonyréteg egy biológiai buli, próbál elindulni a folyamat, mondhatni az élet utat akar törni magának, viszont hozzátenném ez egy magasabb hőfokon szokott ennyire burjánzani jóó 23-24 fokon, ami nem axolotl-nak való lenne. Tehát a biológiácska ki akar alakulni, ha rendeződik a helyzet, beszerzésre kerül a szűrő, beoltásra került a bacikultúra ez a réteg magától eltűnik.

Axolotl-ot nem etetünk beszórásos módszerrel, kivéve ha nem élő a táplálék. Sok esetben nem találják meg magát a táplálékot, vagy nem tudjuk szabályozni az egyedek által megevett mennyiséget, végső soron rengeteg felesleges maradék maradhat a vízben, ami bomlása során hirtelen ronthat a víz minőségén, konkrétan "berohad" effektus (illetve gombáknak is táptalaj).


Közepitől a lényeg: viewtopic.php?p=5078#p5078


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Annie
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.12. 20:56
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Kaptam, most aggódok!

Hozzászólás Szerző: Annie »

Szia Maya!
Köszönöm a válaszodat!
Az akvárium indítás óta húsz fok fölé nem csúszott a hőmérséklet (persze az utóbbi két napban már birkózok vele). A szűrő másnap délelőtt mar üzem alatt volt, bacik beoltva. A biologia lassan de biztosan úgy néz ki alakul! :) Általában csak olyan hamit kap, amit meg tud enni egyben, vagy ha esetleg tubi vagy szúnyoglarva, akkor nagyon maximum másnap reggel ki porszívózom a kakival együtt a maradékot is, mert nem szeretném, hogy baja legyen. Öröm vele az élet, mert minden nap megmosolyogtat a hóbortos természetével! :)
lavender
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.03.31. 11:17

Axi utaztatás

Hozzászólás Szerző: lavender »

Sziasztok!

Nekem olyan problémám lenne, amire eléggé rágörcsöltem már egy ideje.. Haza kell költöztetnem az aximat Pestről, kb. 260 km távolságból. A lakótársaimra nem akarom bízni a nyárra, pláne, hogy el se vállalnák a gondozását. Autóval jönnénk haza, viszont rossz esetben kb. 4 órán keresztül kell egy vízzel teli dobozban tengődnie levegőztető nélkül.

Van valakinek valamilyen ötlete, hogy csináljam a dolgot? Egyáltalán kibír ennyi időt? Ha igen, mire figyeljek oda út közben?

Köszönöm a tanácsokat,

Eszter
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Axi utaztatás

Hozzászólás Szerző: Maya »

lavender » Tegnap, 17:06 írta:Sziasztok!

Nekem olyan problémám lenne, amire eléggé rágörcsöltem már egy ideje.. Haza kell költöztetnem az aximat Pestről, kb. 260 km távolságból. A lakótársaimra nem akarom bízni a nyárra, pláne, hogy el se vállalnák a gondozását. Autóval jönnénk haza, viszont rossz esetben kb. 4 órán keresztül kell egy vízzel teli dobozban tengődnie levegőztető nélkül.

Van valakinek valamilyen ötlete, hogy csináljam a dolgot? Egyáltalán kibír ennyi időt? Ha igen, mire figyeljek oda út közben?

Köszönöm a tanácsokat,

Eszter
Szia!
Simán kibírják! Őszintén több személyes tapasztalatom is van ezzel kapcsolatosan. Az első hogy évekig hordtam axikat állatorvoshoz így gyakran napi több órás tömegközlekedésnek tettem ki őket, min. 6 óra. Ezen felül több ifjoncot exportáltam Olaszországba illetve Romániába, mindenki megérkezett egészségesen. Illetve importáltam is axikat, akik közel 3 napig voltak a teherautón.

Tippek:
Végy egy akkora dobozt amelyben az állat megtud fordulni kényelmesen és a víz is ellepi.
A vízbe ne tegyél semmit, az állaton kívül. (Dekorra nincs szüksége)
A tető vízhatlanul záródjon! (Egyszer megesett velem, hogy a víz 80% kilöttyintettem, majdnem szárazon vittem haza az állatott, de észrevettem, mielőtt baj lett volna.)
Csere víz! Vigyél még magaddal 2 liter cserevizet, utazás közben rendszeresen ürítenek hirtelen, magyarán a stressztől hasmenésük kerekedik. Így érdemes ha ilyen történik vizet cserélni felettük, hiszen egy bomló, rohadó ürülékes vízben nem lesz túl sok oxigén. (Akár érdemes utazás előtt kihagyni 1-2 etetést is)
1 dobozba 1 állat kerüljön. Sérüléseket válthat ki több állat egy dobozban.
A megfelelő oxigén miatt, a dobozban legalább annyi légüres tér legyen mint víz. Ezen felül érdemes 1-1,5 óránként "felnyitni" a dobozt, hogy oxigént juttassunk be, nem kell sok 1-2 perc elegendő.
Jön a legfontosabb tippem. A hűtés. jégakku fagyasztóba be, majd axit belerakni egy hűtőtáskába, akár merev akár puhafalú, mindkettő ideális. Majd a dobozt behelyezni a hűtőtáskába, jégakku alá-fölé-mellé éppen hova fér, illetve ide érdemes a csere vizet betenni. Ezután csak gondosan le kell zárnunk a hűtőtáskát, és óvatosan bánni vele a kelleténél ne lötykölődjön többet az állat.
Ez hihetetlen nagy stressz a felnőtt állatoknak, (ifjoncokkal könnyebb) így előfordulhat utána néhány nap kőkemény stressz.
(Műanyag digitális hőmérőt szoktam berakni az állat mellé, üveg hőmérő hajalmos eltörni.)


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
lavender
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.03.31. 11:17

Re: Axi utaztatás

Hozzászólás Szerző: lavender »

Maya » Ma, 00:41 írta:
lavender » Tegnap, 17:06 írta:Sziasztok!

Nekem olyan problémám lenne, amire eléggé rágörcsöltem már egy ideje.. Haza kell költöztetnem az aximat Pestről, kb. 260 km távolságból. A lakótársaimra nem akarom bízni a nyárra, pláne, hogy el se vállalnák a gondozását. Autóval jönnénk haza, viszont rossz esetben kb. 4 órán keresztül kell egy vízzel teli dobozban tengődnie levegőztető nélkül.

Van valakinek valamilyen ötlete, hogy csináljam a dolgot? Egyáltalán kibír ennyi időt? Ha igen, mire figyeljek oda út közben?

Köszönöm a tanácsokat,

Eszter
Szia!
Simán kibírják! Őszintén több személyes tapasztalatom is van ezzel kapcsolatosan. Az első hogy évekig hordtam axikat állatorvoshoz így gyakran napi több órás tömegközlekedésnek tettem ki őket, min. 6 óra. Ezen felül több ifjoncot exportáltam Olaszországba illetve Romániába, mindenki megérkezett egészségesen. Illetve importáltam is axikat, akik közel 3 napig voltak a teherautón.

Tippek:
Végy egy akkora dobozt amelyben az állat megtud fordulni kényelmesen és a víz is ellepi.
A vízbe ne tegyél semmit, az állaton kívül. (Dekorra nincs szüksége)
A tető vízhatlanul záródjon! (Egyszer megesett velem, hogy a víz 80% kilöttyintettem, majdnem szárazon vittem haza az állatott, de észrevettem, mielőtt baj lett volna.)
Csere víz! Vigyél még magaddal 2 liter cserevizet, utazás közben rendszeresen ürítenek hirtelen, magyarán a stressztől hasmenésük kerekedik. Így érdemes ha ilyen történik vizet cserélni felettük, hiszen egy bomló, rohadó ürülékes vízben nem lesz túl sok oxigén. (Akár érdemes utazás előtt kihagyni 1-2 etetést is)
1 dobozba 1 állat kerüljön. Sérüléseket válthat ki több állat egy dobozban.
A megfelelő oxigén miatt, a dobozban legalább annyi légüres tér legyen mint víz. Ezen felül érdemes 1-1,5 óránként "felnyitni" a dobozt, hogy oxigént juttassunk be, nem kell sok 1-2 perc elegendő.
Jön a legfontosabb tippem. A hűtés. jégakku fagyasztóba be, majd axit belerakni egy hűtőtáskába, akár merev akár puhafalú, mindkettő ideális. Majd a dobozt behelyezni a hűtőtáskába, jégakku alá-fölé-mellé éppen hova fér, illetve ide érdemes a csere vizet betenni. Ezután csak gondosan le kell zárnunk a hűtőtáskát, és óvatosan bánni vele a kelleténél ne lötykölődjön többet az állat.
Ez hihetetlen nagy stressz a felnőtt állatoknak, (ifjoncokkal könnyebb) így előfordulhat utána néhány nap kőkemény stressz.
(Műanyag digitális hőmérőt szoktam berakni az állat mellé, üveg hőmérő hajalmos eltörni.)


Üdv,
Maya
Nagyon-nagyon köszönöm!!! Rengeteget segítettél! Most már nem izgulok ezen, alig várom, hogy végre itthon legyen velem! :)

Üdv,

Eszter
Angigi
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.09.22. 08:13

Társas tartás feltételei

Hozzászólás Szerző: Angigi »

Üdv!
Új fórumozó vagyok, bocsi ha nem jó témához írok, de nem találtam a témák közt kimondottan két vagy több axi együtt tartására vonatkozó beszélgetést. Tehát ha nem ide, eligazítást kérek :)

Szóóval, van egy kb. 6 hónapos (8-9 centis)axi gyerekünk párommal, szeretgetjük, csigától a tubin át a fagyi garnéláig mindennel nassoltatjuk, de ez most nem is érdekes... tegnap jött egy kb. másfél, két centivel kisebb axi hozzá, 54 literbe, este mindketten kaptak enni, de reggelre megkóstolta a kisebb kopoltyúját is a kis mohó... annyit már sikerült megkeresnem, hogy ha sokkal kisebb, akkor üldözheti, meg kannibalizmus satöbbi, de ilyen csekély méretkülönbség esetén is fennáll a támadás veszélye?
Reggel kaptak középre egy műanyag rácsot, max. integethetnek egymásnak, de hosszútávon nem tartom ezt megoldásnak, és láttam, hogy többen írtátok, hogy jól elvannak együtt ketten, többen is, csak megfelelő hely és paraméterek kellenek. Ötlet? Tanács?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.09.22. 20:50-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Társas tartás feltételei

Hozzászólás Szerző: Maya »

Angigi » Ma, 09:27 írta:Üdv!
Új fórumozó vagyok, bocsi ha nem jó témához írok, de nem találtam a témák közt kimondottan két vagy több axi együtt tartására vonatkozó beszélgetést. Tehát ha nem ide, eligazítást kérek :)

Szóóval, van egy kb. 6 hónapos (8-9 centis)axi gyerekünk párommal, szeretgetjük, csigától a tubin át a fagyi garnéláig mindennel nassoltatjuk, de ez most nem is érdekes... tegnap jött egy kb. másfél, két centivel kisebb axi hozzá, 54 literbe, este mindketten kaptak enni, de reggelre megkóstolta a kisebb kopoltyúját is a kis mohó... annyit már sikerült megkeresnem, hogy ha sokkal kisebb, akkor üldözheti, meg kannibalizmus satöbbi, de ilyen csekély méretkülönbség esetén is fennáll a támadás veszélye?
Reggel kaptak középre egy műanyag rácsot, max. integethetnek egymásnak, de hosszútávon nem tartom ezt megoldásnak, és láttam, hogy többen írtátok, hogy jól elvannak együtt ketten, többen is, csak megfelelő hely és paraméterek kellenek. Ötlet? Tanács?
Szia, üdv a fórumon!
A társas együttélés fő feltétele, hogy az axik méretben vagy korban megegyezzenek. Ez még az a szerencsétlen korszakuk kb. fél éves korukig amikor nagyon gyakran belekóstolnak egymásba. Másfelől az ilyen jellegű problémák, mint az agresszió, a kis méretű akváriumból, a kevés búvóhelyből vagy kevés táplálékból fog kialakulni. Egy 54 literes akvárium még 1 példánynak sem elegendő, tehát mindenképpen be kéne szerezni egy megfelelő méretű lakást-mert a későbbikben erős konfliktusforrás lehet(van 2 mentett példányom amelyeket több éven át 60 literben tartottak, cakkosra rágták kínjukban a másik farkát).

Egyenlőre azt javaslom, hogy minél több bújkáló/nagy növény legyen, hogy mindkettő el tudjon vonulni, ha akar. Bújónak jó egy virágcserép, nagy sziklák, különféle műanyag vagy kerámia tárgyak. Fél éves korukig nem vagyok benne biztos, hogy meg tudják egymást a kajától különböztetni, tehát lehetséges, hogy a nagyobb megeszi a kicsit, a 12-13 cm körüli axik amelyekben már meg lehet igazán bízni. Fontos tényező az is, hogy az axik társasan voltak-e eddig tartva, vagy most találkoznak életükben először fajtárssal. Most olvastam vissza, 6 hónaposnak kicsike, nyugodtan lehet kövérre etetni, hogy legyen miből fejlődnie.

Személy szerint mostmár nem szeparálnám el őket (előre kellett volna gondolkozni a karanténról), inkább teleraknám bújkálóval és dugig etetném őket, hogy kedvük se legyen a másikat gyilkolni.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése