Hőmérséklet? Hűtés? Mindezt hogyan?

Moderátor: Axolotl moderátor

meshoe
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.07.15. 23:18

Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: meshoe »

Üdv! Megprópálom érthetően leírni az én axijaim vizének hűtési módját.
slag
slag
PHOTO_20140325_205320~01.jpg (297.52 KiB) Megtekintve 5430 alkalommal
A fenti képen igen,jól látjátok,a tömlőben folyó víz hőmérséklete miatt párás a külseje. ;)
Mindenekelőtt egy kérés: elég sokat kínlódtam ezzel az egésszel mire meglett az eredmény. Jópár hűtéssel foglalkozó emberrel beszéltem,majdnem mind őrültnek nézett,hogy mia .aszt kínlódok ilyennel,úgysem sikerül.(Ilyenkor szoktam mondani hogy szabadalmaztatni fogom ha beválik ! ) Olvastam gyári aksiklímáról,állítólag nem valami beváltak,legalábbis a 150ezes kategóriában.Másrészt utálom és nem értem az olyan embereket,beleértve ebbe a díszállatkereskedőket és az olyan axitartókat,akik csak legyintenek arra a kérdésemre hogy miért van 28 fokos vízben a sárkányka?!! A lényeg,csak az folytassa az irományomat,aki tényleg lelkiismeretes az axijával szemben!
Kezdeti próbálkozásaim :P :
teszt3
teszt3
CameraZOOM-20130716174422649.jpg (1.59 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
teszt2
teszt2
CameraZOOM-20130623111214841.jpg (1.26 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
teszt
teszt
CameraZOOM-20130719154551618.jpg (1.29 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
Szóval....a körülmények: panellakók vagyunk,a szobában van klíma,de nem akarunk kabátban lenni itthon,úgyhogy nem jegesítek vele,most is 26 fokra van állítva. Az aksi 130 literes, pont a lakásklíma túloldalán van,tehát nem ez hűti a vizet. :-)
Ami működteti a hűtést, ha minden igaz egy ballonos vízadagoló lelke. Ahogy láttam az adattábláján nem mai darab,de kb 2 hónapja ezt használom sikeresen! A lényege hogy van rajta egy alumínium tömb amibe belevezették a hűtő nemtommijét,és külön van még ebben egy spirál,amin át keringetni lehet a folyadékot,jelen esetben az aksi vizét. Termosztáttal lehet szabályozni a teljesítményét,nálam ez most ha jól tudom 12 fok körül van. Ez a tömb amúgy alapból egy nikecelles burkolatban volt,ezt én még körbefedtem egy plusz szigeteléssel,hogy tovább tartsa a hideget.
hűtő adat
hűtő adat
DSC_0300.JPG (1.28 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
hűtő eredeti áll
hűtő eredeti áll
PHOTO_20140323_201200.jpg (1.24 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
hűtő1
hűtő1
DSC_0305.JPG (1.56 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
hűtő2
hűtő2
DSC_0304.JPG (1.23 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
hűtő3
hűtő3
DSC_0172.JPG (1.37 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
Mivel az erkélyen van ez az egész,ahol pont rásüt a nap,csináltam köré egy plusz hővédő dobozkát,ami jelen állapotában nem valami dizájnos,de ez most nem is foglalkoztat annyira. :P
Úgynevezett víztiszta, 6 mm belső átmérőjű tömlőn megy ki és jön be onnan az aksi vize,amit szintén szigeteltem klímások általhasznált csőhéjjal.
slag szigetelés
slag szigetelés
DSC_0331.JPG (1.4 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
Egyébként kb 8 méterre van az aksim a hűtőtől.
A víz keringetését egy sima automata mosógép szivattyú végzi,amihez konkrétan trabant féltengely gumiharangot is felhasználtam az átmérőbeli különbségek megoldására.
szivattyú2
szivattyú2
PHOTO_20140325_184605.jpg (1.3 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
szivattyú
szivattyú
DSC_0326.JPG (1.33 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
szivattyú adat
szivattyú adat
DSC_0325.JPG (1.48 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
A rendszer automata vezérlését egy digitális termosztáttal oldottam meg,amit 0,1 fokos érzékenységgel lehet programozni. Nálam 20 fokra van állítva,és mihelyst eléri a 20,3 fokot,bekapcsolja a hűtést. Kellett hozzá még egy mágneskapcsoló is a biztonság kedvéért.
dix
dix
Scrapbook_clip_1401014806816.png (43.76 KiB) Megtekintve 5430 alkalommal
vill3
vill3
DSC_0174.JPG (1.45 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
vill2
vill2
DSC_0308.JPG (1.56 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
vill
vill
DSC_0312.JPG (1.34 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
A végeredmény:
hőmérő
hőmérő
DSC_0335.JPG (1.64 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
Árak:
hűtőegység kb 10-15 ezer,mint írtam ez egy átfolyós rendszerű vízadagolóé volt. Az enyémet én ráadásként kaptam a játékgépemhez. ;)
víztiszta tömlő nem számottevő
mágneskapcsoló kb 4000
mosógépszivattyú kb 4000 egy új,bár amilyet én boltban találtam az 55w-os volt,az szerintem túl nagy áramlást csinál
dixell 7000 körül

Ha valakit felcsigáztam és kérdése lenne,keresen nyugodtan,segítek. Egyedül bütyköltem mindent,villamossági bekötést is.
Végül pár kép a ledszalagos világításról és az axik kilátótornyáról:
6
6
CameraZOOM-20130618075716152.jpg (1.55 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
5
5
DSC_0058.JPG (778.2 KiB) Megtekintve 5430 alkalommal
4
4
DSC_0125.JPG (943.74 KiB) Megtekintve 5430 alkalommal
3
3
DSC_0114.JPG (1.4 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
2
2
DSC_0111.JPG (1.3 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal
1
1
DSC_0012.JPG (1.06 MiB) Megtekintve 5430 alkalommal

....misu
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.05.25. 19:40-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: Maya »

meshoe » Ma, 13:37 írta: Végül pár kép a ledszalagos világításról és az axik kilátótornyáról:
Engem nem érint ez a hűtési módszer igaz, másrészt köszönjük, hogy megírtad!

Engem ez az egy dolog zavart... az axik nem viselnek el minden fényt, pl. 2500K-nél nagyobb fénycsövet, és néhány led szín is ilyen. A kéket elviselik az tudom, a többi zavarhatja őket, illetve, hogy melyik okoz vakságot pontosan nem tudjuk (nehéz egy szemésznek megvizsgálni őket...) Kicsit természetellenesen is hat a piros-zöld ledfény, a kéket még éjszakai "holdfény"-nek betudhatjuk, a többi számomra túl giccs. Az akvárium le van fedve? Képről nem látom, hogy üveglap/háló van-e rajta. Az a kilátótorony...őőő...nem túl esztétikus és sok értelmét nem is látom, egy axi minek úszna oda fel? Egész nap aljzatlakók, egyedül az egy évnél fiatalabbak olyan aktívak, hogy egésznap úszkáljanak, de még ők se éreznék "biztonságba" magukat egy ilyen helyen. Nekem ennyi lett volna csak a hozzáfűznivalóm, mégegyszer köszi, hogy megosztottad velünk!

(UI: A bambusz nem vízinövény (kivéve ha nem műanyag), nem kell kínozni, nekik csak a gyökerük áll a vízben, helyette több valódi akváriumi növény kéne)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
meshoe
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.07.15. 23:18

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: meshoe »

Maya » 3 perccel ezelőtt írta:
meshoe » Ma, 13:37 írta: Végül pár kép a ledszalagos világításról és az axik kilátótornyáról:
Engem nem érint ez a hűtési módszer igaz, másrészt köszönjük, hogy megírtad!

Engem ez az egy dolog zavart... az axik nem viselnek el minden fényt, pl. 2500K-nél nagyobb fénycsövet, és néhány led szín is ilyen. A kéket elviselik az tudom, a többi zavarhatja őket, illetve, hogy melyik okoz vakságot pontosan nem tudjuk (nehéz egy szemésznek megvizsgálni őket...) Kicsit természetellenesen is hat a piros-zöld ledfény, a kéket még éjszakai "holdfény"-nek betudhatjuk, a többi számomra túl giccs. Az akvárium le van fedve? Képről nem látom, hogy üveglap/háló van-e rajta. Az a kilátótorony...őőő...nem túl esztétikus és sok értelmét nem is látom, egy axi minek úszna oda fel? Egész nap aljzatlakók, egyedül az egy évnél fiatalabbak olyan aktívak, hogy egésznap úszkáljanak, de még ők se éreznék "biztonságba" magukat egy ilyen helyen. Nekem ennyi lett volna csak a hozzáfűznivalóm, mégegyszer köszi, hogy megosztottad velünk!

(UI: A bambusz nem vízinövény (kivéve ha nem műanyag), nem kell kínozni, nekik csak a gyökerük áll a vízben, helyette több valódi akváriumi növény kéne)
Szúnyoghálóval van lefedve,és igen,felúsznak a kilátótoronyba az axik. Nem az esztétika miatt csináltam , egyediségre törekedtem. A ledszalag fényereje álítható,a kavicsok pedig úgy vannak elhelyezve benne hogy pont takarják azt.A bambusz pedig nem panaszkodott,köszöni jól vanak. :-)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: Maya »

meshoe » 6 perccel ezelőtt írta:Szúnyoghálóval van lefedve,és igen,felúsznak a kilátótoronyba az axik. Nem az esztétika miatt csináltam , egyediségre törekedtem. A ledszalag fényereje álítható,a kavicsok pedig úgy vannak elhelyezve benne hogy pont takarják azt.A bambusz pedig nem panaszkodott,köszöni jól vanak. :-)
Legközelebb egy külső szűrőt rakj össze, ha ennyire megy az otthoni barkácsolás, az elöl lévő axi kopoltyúja kissé gyér.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
meshoe
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.07.15. 23:18

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: meshoe »

Maya » 3 perccel ezelőtt írta:
meshoe » 6 perccel ezelőtt írta:Szúnyoghálóval van lefedve,és igen,felúsznak a kilátótoronyba az axik. Nem az esztétika miatt csináltam , egyediségre törekedtem. A ledszalag fényereje álítható,a kavicsok pedig úgy vannak elhelyezve benne hogy pont takarják azt.A bambusz pedig nem panaszkodott,köszöni jól vanak. :-)
Legközelebb egy külső szűrőt rakj össze, ha ennyire megy az otthoni barkácsolás, az elöl lévő axi kopoltyúja kissé gyér.
Van külső szűrőm.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: Maya »

meshoe » 2 perccel ezelőtt írta:
Maya » 3 perccel ezelőtt írta:
meshoe » 6 perccel ezelőtt írta:Szúnyoghálóval van lefedve,és igen,felúsznak a kilátótoronyba az axik. Nem az esztétika miatt csináltam , egyediségre törekedtem. A ledszalag fényereje álítható,a kavicsok pedig úgy vannak elhelyezve benne hogy pont takarják azt.A bambusz pedig nem panaszkodott,köszöni jól vanak. :-)
Legközelebb egy külső szűrőt rakj össze, ha ennyire megy az otthoni barkácsolás, az elöl lévő axi kopoltyúja kissé gyér.
Van külső szűrőm.
Az is DIY? Ha igen a szűrős témakörben megoszthatnád, hogy hogyan készült. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Kedves Meshoe!

Ha jól látom a rendszer lényege a kompresszoros hűtés. Tény és való, hogy csak ebben lehet gondolkodni, ez képes kellő hűtést csinálni. Peltier nem erre való, vagy több száz wattos kéne hozzá, ami nem kevés pénz ha üzemeltetni kell. Én az akvárium alatti bútorba akarok hasonlót szerelni, ha sikerül olcsón kompresszoros hűtőhöz jutni. Így nem kell kilométereket utaznia a víznek. Konkrét adatok érdekelnének engem hogy milyen külső, szobahő és akváriumhő továbbá milyen páratartalom mellett mit jelent ez a hűtés. Jelenleg ventillátorral képes vagyok 2-3 fokot hűteni a szoba hőmérsékletéhez képest 40-50% páratartalom mellett. 30-40 % páratartalomnál ez akár 3-5 fokká is nőhet. Ha megy nálatok a klíma, akkor az a párát is megfogja, ami iszonyat nagy segítség az akvárium számára. Nálunk nincs klíma, nincs rá keret egyelőre. Továbbá a többi állatot nem akarom lefagyasztani. A DIY részét majd páromra hagyom, nálunk ő a barkácsolós, én nem tudok hozzászólni igazán.

Mint Maya is megjegyezte, hogy a barkácsolás tanulságos, viszont az akvárium nem igazán axibarát. Láthatóan a szűrés és a víz nincs rendben a kopoltyúk állapotából megítélve. A dekoráció több ponton erősen balesetveszélyes. A talaj túl éles, a búvár vagy astronauta, nem teljesen vágom az elképzelést szintén balesetveszélyes axikra nézve. Az űrhajó pedig... nos... már aranyhalaknál is elítéltem és állatkínzásnak minősítettem az ilyesmit nem megfelelő méret esetén. Axiknál egy ilyen elképzeléshez legalább 40 cm átmérőjű építmény volna szükséges, hogy kellően meg tudjanak fordulni, ne pánikoljanak be. Alapvetően az axik levegőért mennek fel, nem pedig szórakozásból. Nem látom, hogy ott külön lenne-e levegőztetés, hogy aki esetleg ott marad, tud-e ott rendesen levegőt venni. Ilyen gyér kopoltyúnál pedig pláne aggódnék ezért. Halaknál ez jóval egyszerűbb hiszen ők vízből nyerik az oxigén 99%-át így nekik mindegy hogy hol vannak, egy ilyen építményben vagy az akváriumban. Én kissé alacsonynak mondanám az akváriumot is, de ez nézőpont kérdése, nálam az öreglány messzemenően igényli a 35 cm vízmagasságot, Mayánál hisztiznek már a 25-nél is, de a fő bajom, hogy nincs kellő levegővételi rész a tető és a vízszint között (de lehet, hogy csak az arányokat nem jól mértem fel a kép alapján). Egy felnőtt axinak levegővételhez 3-4 cm hely szükséges. Mielőtt még nálam valaki találna a képtárban fényképet, hogy nálam sincs ekkora hely, elárulom, hogy kívülről néhány centi nem látszik, ami még légtér. Az űrhajó alumíniumból van? Amit még hiányolok, de lehet, hogy csak vak vagyok, az egy nagy barlang és sok sok élő növény, ami szintén hozzájárulhat a gyér kopoltyúhoz.

Mayát kijavítanám, hogy nem 2500 Kelvin, hanem 2700 Kelvin az a színhőmérséklet ami egyelőre beválni látszik az axik részéről... igaz az algák részéről is. Köv teszt a 6500 Kelvin lesz.

Szép munka a hűtés, remélem be fog válni a jövőben is, de ha megengedsz egy javaslatot: az akváriumot is kicsit meg kéne DIY-elni, hogy ne csak a Te szemednek legyen jó, hanem az állatoknak is. Remélem nem veszed bántásnak, a leírtak miatt, mikor ide hozol egy működőnek tűnő jó kis megoldást, és én csak sorolom a problémákat, ami nem is a témához tartozik. Nekem az állatok jóléte a fontos, ezért merészeltem mindezt leírni. Hidd el, csak idő kérdése, hogy ezek a kis szerencsétlenségek kárt okozzanak magukban :(

Köszi szépen a leírást, tanulságos a hűtési rendszered!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
meshoe
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.07.15. 23:18

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: meshoe »

Sendy » Ma, 06:20 írta:Kedves Meshoe!

Ha jól látom a rendszer lényege a kompresszoros hűtés. Tény és való, hogy csak ebben lehet gondolkodni, ez képes kellő hűtést csinálni. Peltier nem erre való, vagy több száz wattos kéne hozzá, ami nem kevés pénz ha üzemeltetni kell. Én az akvárium alatti bútorba akarok hasonlót szerelni, ha sikerül olcsón kompresszoros hűtőhöz jutni. Így nem kell kilométereket utaznia a víznek. Konkrét adatok érdekelnének engem hogy milyen külső, szobahő és akváriumhő továbbá milyen páratartalom mellett mit jelent ez a hűtés. Jelenleg ventillátorral képes vagyok 2-3 fokot hűteni a szoba hőmérsékletéhez képest 40-50% páratartalom mellett. 30-40 % páratartalomnál ez akár 3-5 fokká is nőhet. Ha megy nálatok a klíma, akkor az a párát is megfogja, ami iszonyat nagy segítség az akvárium számára. Nálunk nincs klíma, nincs rá keret egyelőre. Továbbá a többi állatot nem akarom lefagyasztani. A DIY részét majd páromra hagyom, nálunk ő a barkácsolós, én nem tudok hozzászólni igazán.

Mint Maya is megjegyezte, hogy a barkácsolás tanulságos, viszont az akvárium nem igazán axibarát. Láthatóan a szűrés és a víz nincs rendben a kopoltyúk állapotából megítélve. A dekoráció több ponton erősen balesetveszélyes. A talaj túl éles, a búvár vagy astronauta, nem teljesen vágom az elképzelést szintén balesetveszélyes axikra nézve. Az űrhajó pedig... nos... már aranyhalaknál is elítéltem és állatkínzásnak minősítettem az ilyesmit nem megfelelő méret esetén. Axiknál egy ilyen elképzeléshez legalább 40 cm átmérőjű építmény volna szükséges, hogy kellően meg tudjanak fordulni, ne pánikoljanak be. Alapvetően az axik levegőért mennek fel, nem pedig szórakozásból. Nem látom, hogy ott külön lenne-e levegőztetés, hogy aki esetleg ott marad, tud-e ott rendesen levegőt venni. Ilyen gyér kopoltyúnál pedig pláne aggódnék ezért. Halaknál ez jóval egyszerűbb hiszen ők vízből nyerik az oxigén 99%-át így nekik mindegy hogy hol vannak, egy ilyen építményben vagy az akváriumban. Én kissé alacsonynak mondanám az akváriumot is, de ez nézőpont kérdése, nálam az öreglány messzemenően igényli a 35 cm vízmagasságot, Mayánál hisztiznek már a 25-nél is, de a fő bajom, hogy nincs kellő levegővételi rész a tető és a vízszint között (de lehet, hogy csak az arányokat nem jól mértem fel a kép alapján). Egy felnőtt axinak levegővételhez 3-4 cm hely szükséges. Mielőtt még nálam valaki találna a képtárban fényképet, hogy nálam sincs ekkora hely, elárulom, hogy kívülről néhány centi nem látszik, ami még légtér. Az űrhajó alumíniumból van? Amit még hiányolok, de lehet, hogy csak vak vagyok, az egy nagy barlang és sok sok élő növény, ami szintén hozzájárulhat a gyér kopoltyúhoz.

Mayát kijavítanám, hogy nem 2500 Kelvin, hanem 2700 Kelvin az a színhőmérséklet ami egyelőre beválni látszik az axik részéről... igaz az algák részéről is. Köv teszt a 6500 Kelvin lesz.

Szép munka a hűtés, remélem be fog válni a jövőben is, de ha megengedsz egy javaslatot: az akváriumot is kicsit meg kéne DIY-elni, hogy ne csak a Te szemednek legyen jó, hanem az állatoknak is. Remélem nem veszed bántásnak, a leírtak miatt, mikor ide hozol egy működőnek tűnő jó kis megoldást, és én csak sorolom a problémákat, ami nem is a témához tartozik. Nekem az állatok jóléte a fontos, ezért merészeltem mindezt leírni. Hidd el, csak idő kérdése, hogy ezek a kis szerencsétlenségek kárt okozzanak magukban :(

Köszi szépen a leírást, tanulságos a hűtési rendszered!
Szekrénybe tenni hűtőt a szellőzés hiánya miatt nem biztos hogy jó ötlet,másrészt egy hűtővel hogy gondolnád megoldani az aksi vizének a hűtését? Én épp azért választottam kis átmérőjű tömlőt,hogy minimális legyen a vízszállítás. Nálunk a klíma bizonyára segítség,viszont amikor nem vagyunk ithon olyankor értelemszerűen nincs az bekapcsolva,úgy is működni fog a rendszerem. Az aljzattal végképp semmi probléma nincs,igaz hogy nem folyami kövek,viszont gondosan átválogattam,ha kellett csiszoltam az élükön. Az aksim 33 cm magas,34 cm mély s 130 cm hosszú. Kívül öntapadós tépőzár,felül szúnyogháló,természetesen tudnak levegőt venni. A kilátótoronyban pedig nem pánikolnak be,sőt,levegő is szorult a tetejébe.Arra meg még nem volt példa hogy ottragadt volna valamelyik axi,őszintén szólva ez még eszembe sem jutott. Az űrhajó nem aluból van,bár űrhajón nem tudom mit értesz. Barlangjuk is van,nagyobb,laposabb kövekből. A kopoltyúk szine gyönyörű piros,a nagyságuk nem olyan mint az átlag,ezzel kapcsolatban nem kevés kört futottam már.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hűtési módszerem

Hozzászólás Szerző: Sendy »

meshoe » Tegnap, 21:14 írta:Szekrénybe tenni hűtőt a szellőzés hiánya miatt nem biztos hogy jó ötlet,másrészt egy hűtővel hogy gondolnád megoldani az aksi vizének a hűtését? Én épp azért választottam kis átmérőjű tömlőt,hogy minimális legyen a vízszállítás. Nálunk a klíma bizonyára segítség,viszont amikor nem vagyunk ithon olyankor értelemszerűen nincs az bekapcsolva,úgy is működni fog a rendszerem. Az aljzattal végképp semmi probléma nincs,igaz hogy nem folyami kövek,viszont gondosan átválogattam,ha kellett csiszoltam az élükön. Az aksim 33 cm magas,34 cm mély s 130 cm hosszú. Kívül öntapadós tépőzár,felül szúnyogháló,természetesen tudnak levegőt venni. A kilátótoronyban pedig nem pánikolnak be,sőt,levegő is szorult a tetejébe.Arra meg még nem volt példa hogy ottragadt volna valamelyik axi,őszintén szólva ez még eszembe sem jutott. Az űrhajó nem aluból van,bár űrhajón nem tudom mit értesz. Barlangjuk is van,nagyobb,laposabb kövekből. A kopoltyúk szine gyönyörű piros,a nagyságuk nem olyan mint az átlag,ezzel kapcsolatban nem kevés kört futottam már.
Nálunk párom a barkácsolós, én ilyenbe nem szólok bele, hogy hogyan képzelte el, de a szekrény hátulja ki lenne vágva, és az akváriumvíz csövön keresztül tekeregne a hűtőben belül, ennyit tudok.
A kilátó nekem az űrhajó :D Már csak a V'GER felirat kéne rá, és tökéletes lenne :D Engem az egész kompozició egyfajta "Marsi" leszállásnak tűnik űrhajóval, asztronautával, töredezett kőzettel és fura lényekkel.
Az én 32-33 cm-es lovam pl tuti beszorulna V'GER-be :)
Az oda beszorult levegő oxigén tartalmát pedig megkérdőjelezném, inkább széndioxid lehet ott ami kiválik a vízből mintsem oxigén.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kezdőaxolotltartó
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.06.01. 16:40

24-25 fok?

Hozzászólás Szerző: kezdőaxolotltartó »

Sziasztok. A fórumon olvastam egy olyan bejegyzést hogy azt írta az egyik tag h sikerült neki 24-25 fokon tartani a vizet de az túl meleg nem? Mert az ideális hőmérséklet 19-21 fok igaz? 24 fok az már túl sok ugye? Bocs a sok bugyuta kérdés miatt még nincs axolotlom és nem is volt még most próbálok róla mindent megtudni mert több mint 1 éve akarok axit de a szüleim nem engedték hogy legyen és most úgy néz ki hogy megengedik és jól akarok mindent csinálni. Köszi a válaszokat.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.06.04. 13:59-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 24-25 fok?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kezdőaxolotltartó » Tegnap, 23:33 írta:Sziasztok. A fórumon olvastam egy olyan bejegyzést hogy azt írta az egyik tag h sikerült neki 24-25 fokon tartani a vizet de az túl meleg nem? Mert az ideális hőmérséklet 19-21 fok igaz? 24 fok az már túl sok ugye? Bocs a sok bugyuta kérdés miatt még nincs axolotlom és nem is volt még most próbálok róla mindent megtudni mert több mint 1 éve akarok axit de a szüleim nem engedték hogy legyen és most úgy néz ki hogy megengedik és jól akarok mindent csinálni. Köszi a válaszokat.
Végig görgettem ezt a topikot, de nem találtam olyat hogy 24-25 fokra hűtené le valaki csak hogy annyiról hűti le 21-22 tájára, és azt is én írtam. Illetve, még akkor van ilyenről szó, mikor kiderült hogy tönkrement a hőmérőm és amikor én azt hittem 24 fokos a viz, volt az 25 is sajnos, de ez talán 1 nap volt a tavalyi évben. 24 fok a határ, 24 fokon néhány napot kibírnak, de pengeélen van az állat. Van aki jobban viseli, van aki belehal. Ez az jelenti, hogy egy axis nyáron nem tud rendesen elmenni nyaralni, mielőtt elmegy reggel otthonról rakja be a jeget, rohan haza kora délután, hogy ellenőrizze a hőmérsékletet és hűtse a vizet, ha nincs légkondija. Elég fárasztó és macerás, főleg mikor 2 óránként kell rakni a jeget, mert kiolvad, és a hűtő teljes fagyasztója már csak az axikért dolgozik, és folyamatosan fagyaszt, még is kevés.
Off: Egy axolotl tartása nagyon sokba került, ezt is egyeztetted a szüleiddel? Legalább 50 ezer forint indulótőke kell hozzá a legminimálisabb törvényt még nem sértő tartásához, hogy a kezdeti dolgokat meg tudd venni, továbbá ha lebetegszik, akkor egzotikus állatorvoshoz kell vinni, ami több tízezreket jelent szintén és lehet hogy csak pestre tudod pl vinni, mert ott van legközelebb ilyen specialista. Ha viszont jól akarod csinálni akkor 100 ezer Forintban kezdj gondolkodni kezdésnek! 20 e kb az akvárium 30-40 e csak a szűrés ami ajánlott! Hatalmas helyet kell biztosítani neki, és nem ár a lakás/ház biztosítást is úgy megkötni, hogy akváriumrepedés esetén is fizessen minden kárt, mert 200-300 liter a nappaliban csúnya dolgokat tud tenni, pláne ha lefolyik a szomszédokhoz is. Ha olyan betegsége van, akkor édesanyád megengedi -e pl hogy a hűtőben legyen élve az állat egy edényben több hétig is akár? Továbbá illene legalább 3-4 állatot tartani, mert csapatállat és szükségük van egymásra, szociális közösségben élnek. Gondold át hogy tényleg egy ilyen állatra vágysz-e ami akár 15-25 évig is él, és minden nyarad tönkreteszi? Vagy csak egy fellángolás, hogy ez húúúú nagyon tetszik és ilyen kéne? Mert akkor hatalmasat fogsz csalódni sajnos. Mi soha nem hitegetünk senkit, hogy milyen egyszerű ez az állat, mert nem az, nagyon sokba kerül és macerás is. A legtöbben ha tudnák milyen macerás állat, akkor talán tized ennyi axolotl tartó lenne az országban.
OFF: vége, de ha erről beszélgetni akarsz és nem csak elgondolkozni a leírtaimon, akkor az egy másik topikban, ahova legelőszőr írtál, általános, ott folytassuk!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
meshoe
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.07.15. 23:18

Re: Hűtési módszerem...

Hozzászólás Szerző: meshoe »

Érdeklődés.....a 252 felhasználóból van valaki aki érti az én hűtési technikámat?privát megkeresést nem kaptam.mert mintha még mindig azt látnám hogy megoldatlan ez az ügy mindegyikőtök számára!vagy hogyan kellene bebizonyítanom hogy jó???csináljak 10 fokot az aksimban és fotózzam le a hőmérőt?vagy túl nagy a költségvetés?vagy macerás barkácsolni ilyet?így,hogy részletesen leírtam mit hova és miért?mondanám hogy várom az észrevételeket a HŰTÉSEMMEL kapcsolatban,de már nem vagyok meglepődve semmin. :-)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hűtési módszerem...

Hozzászólás Szerző: Sendy »

meshoe » Ma, 20:25 írta:Érdeklődés.....a 252 felhasználóból van valaki aki érti az én hűtési technikámat?privát megkeresést nem kaptam.mert mintha még mindig azt látnám hogy megoldatlan ez az ügy mindegyikőtök számára!vagy hogyan kellene bebizonyítanom hogy jó???csináljak 10 fokot az aksimban és fotózzam le a hőmérőt?vagy túl nagy a költségvetés?vagy macerás barkácsolni ilyet?így,hogy részletesen leírtam mit hova és miért?mondanám hogy várom az észrevételeket a HŰTÉSEMMEL kapcsolatban,de már nem vagyok meglepődve semmin. :-)
Ha már statisztikai off, akkor nézzük a számokat. Ha ilyen jól megszámoltad, hogy hányan vannak, azt is megszámolhattad volna, hogy 27 ember lépett fel a fórumra, mióta a hozzászólást megírtad. Így azért már másabb a gyerek fekvése :) De sorolom tovább: Ebből legalább 3-5-nek nincs axija. Legalább 2-nek kisebb gondja is nagyobb most a hűtésnél, mert egyéb problémái vannak az állatával. 7 ember még soha nem szólalt meg a fórumon. 1 csak a fórum motorja miatt jár fel, nem olvasgat, nincs ideje. Legalább 2 eddig is megoldotta a hűtést, vagy már gyártás alatt van. Ez eddig 17 ember aki kiesik. Szóval maradt 10 ember akinek szerintem a fele nem jutott el a hozzászólásodig az aktivitásukat figyelembe véve, mert csak az eü topikot olvasta. A maradék 5 meg lehet, hogy abszolút nem foglalkozik hűtéssel, vagy pl képtelen lenne ilyet megbarkácsolni mert mondjuk egy nyugdíjas néni, vagy mondjuk kisgyerek... vagy csak nem ért hozzá. Nálunk is megosztás van, én viszem a vízkémiát, a barkácsot párom és nem szólunk bele egymás munkáiba mert nem vág érdeklődési körbe.
Az én szakcikkeimhez tudod hány hozzászólás szokott lenni? 10-20 szakcikkhez talán ha 1 észrevétel vagy hozzá kapcsolódó kérdést kapok.
Párom és én értettük a hűtési módszert, több mint egy éve tervezünk egy hasonlót, így igazából semmi újdonság nem volt benne az elméletet illetően. Az hogy nem került eddig megalkotásra részben betudható, hogy nem rég készült el az új akvárium, ami jelenleg az olcsó és egyszerű hűtési technika tesztüzemben van. Mert ezt többeknek van lehetősége elkészíteni a tieddel ellentétben.
Értem hogy rendkívül büszke vagy a tákolmányra, hisz Te alkottad és működik. A Fórum köszöni, hogy megosztottad a barkácsolásodat és az eredményeidet, de ne várj túl nagy aktivitást, vállon veregetést, ömlengést, mert ha olvasod a fórumot aktívan akkor láthatod hogy másra sem reagálnak az emberek. Ennél jóval egyszerűbb és egyszerű ember által végrehajthatóakat sem értékelnek sokan. Azért csináljuk, hogy az a néhány ember aki erre téved és érdekel, az hozzáférjen ilyen információkhoz, akinek meg nem kell, hát nem kell.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése