Akvarisztikai biológia

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: részleges vízcsere

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Gitta írta:Sziasztok! Két nap után eléggé elhomályosodott az aksi, így kérdésem lenne. Először is, kell-e szerintetek részleges vízcserét csinálnom, vagy elég, ha szerzek be kristálytabit és azzal megpróbálom helyreállítani? ( A szűrő szerintem jól dolgozik, csak berohadt a két valiznériám, és maradt az aksiban egy kevés szunyilárva is) Ha szükséges a vízcsere, mennyit cseréljek le? (Az aksi teteje inkább a homályos, úgy a felétől) Meddig szellőztessem a vizet? Ki kell-e venni Nessie-t mikor kapja a friss vizet? Előre is köszi a válaszokat, és ha van még fontos tanács, azt is szívesen fogadom! :) (Remélem nem megyek az agyatokra, kezdő vagyok nagyon, de lelkes :D )
Ha van az aljzaton meg nem evett egy napnál idősebb kajamaradék, akkor azt mindig célszerű kiszívni, mert berohad, begombásodik, tehát nem jó ha ott van, úgy se fogja már megenni. Részleges cserekor a vizet lehetőség szerint 24 órát szellőztessük, akárcsak az akvárium első feltöltésekor. Részleges vízcserekor annyit kell cserélni amennyit az akvárium megkíván, de általában heti 10%-ot szoktak javasolni, ami nagyjából mire az aljzatot feltakarítod, annyi víz távozik is. Ha probléma van a vízzel, akkor harmad vagy feles részleges vízcserét szoktak csinálni, ha a feles sem használ akkor már teljeset. Az axi maradhat a vízben ha csak és kizárólag vízcsere van, tehát nem pHbeállítás és mondjuk savas vízzel akarod feltölteni az akváriumot, mert annak vannak szabályai mikor maradhat bent az axi.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Crystalfail

Hozzászólás Szerző: Place »

Létezik olyan, hogy a kristálytabletta nem csinál semmit? :D

Még sohasem használtam korábban, ha berohadt a víz, akkor kicseréltük. Most vettem egy dobozzal, de semmit sem produkál. Jöhet megint a teljes vízcsere és a főzés...
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Crystalfail

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place írta:Létezik olyan, hogy a kristálytabletta nem csinál semmit? :D

Még sohasem használtam korábban, ha berohadt a víz, akkor kicseréltük. Most vettem egy dobozzal, de semmit sem produkál. Jöhet megint a teljes vízcsere és a főzés...
Mit értesz az alatt, hogy semmit nem produkál? Nem lesz tőle kék, vagy zöld a víz, elméletben nem is látnál semmit, csak hogy jó a víz, beállt a flóra. De ha valami berohad, vagy a vízcseréket nem tudja pótolni, a felgyülemlett méreganyagokkal nem tud mit kezdeni, csak a kezdő flórát próbálja megadni a vízben. Csak flóraproblémán segít, kipucolni nem fog.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Re: Crystalfail

Hozzászólás Szerző: Place »

Sendy írta:Mit értesz az alatt, hogy semmit nem produkál? Nem lesz tőle kék, vagy zöld a víz, elméletben nem is látnál semmit, csak hogy jó a víz, beállt a flóra. De ha valami berohad, vagy a vízcseréket nem tudja pótolni, a felgyülemlett méreganyagokkal nem tud mit kezdeni, csak a kezdő flórát próbálja megadni a vízben. Csak flóraproblémán segít, kipucolni nem fog.
Ok. Köszönöm.
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Leszívott "rossz" minőségű akváriumvíz

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Egy tipp az akármilyen rossz minőségű akváriumvizetek hasznos felhasználására:
A leszívott vízzel locsoljátok meg a növényeiteket. Minél kakásabb, minél nitrátosabb, a növényeid annál inkább meg fogják hálálni. Nekem a halálból hozta vissza a rózsámat az akvarisztikára alkalmatlanul magas nitrátos vizem jó sok csiga és axikakával. Nyár van most már, úgy is sokat kell locsolni, nőnek a vízcserék számai és mennyiségei, és ezt a hasznos vizet ne öntsétek csak úgy ki. A paradicsom is imádja.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sziasztok!
Sokadjára olvastam végig ezt a részt összes bejegyzéssel. A problémám az hogy új akváriumba fele szellőztetett fele nem vízzel fellett töltve úgy ,hogy raktam bele BioTOPOL vízelőkészítőt .Mivel első víz fogalmam sincs ,hogy miért de tiszta zavaros a víz nem tiszta. Az előkészítő folyadéktól van? Szűrő levegőztető megy naponta kiszedem a szűrő szivacsot átmosom. Stabil 19c a víz. :$ De Lilo és Stich is nagyon jól van úsznak rengeteget esznek.Egyedül a víz ilyen homályos próbálok képet küldeni hogy lássátok mi a problémám köszönöm a segítséget előre is.
Csatolmányok
2013-05-08-027.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2013.05.09. 13:34-kor.
Ok: Kérlek, használd a témacím adást! Köszönöm!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kimbike írta:Sziasztok!
Sokadjára olvastam végig ezt a részt összes bejegyzéssel. A problémám az hogy új akváriumba fele szellőztetett fele nem vízzel fellett töltve úgy ,hogy raktam bele BioTOPOL vízelőkészítőt .Mivel első víz fogalmam sincs ,hogy miért de tiszta zavaros a víz nem tiszta. Az előkészítő folyadéktól van? Szűrő levegőztető megy naponta kiszedem a szűrő szivacsot átmosom. Stabil 19c a víz. :$ De Lilo és Stich is nagyon jól van úsznak rengeteget esznek.Egyedül a víz ilyen homályos próbálok képet küldeni hogy lássátok mi a problémám köszönöm a segítséget előre is.
Szia!

Nagyon beteg vagyok és lázas, szóval ha valami nem világos abból amit lekopogok, szólj :), mert nem vagyok teljesen magamnál.
Nekem ez a víz jelenti azt hogy "ködös", máshol "fehérvíznek" hívják.
Itt van egy elég jó leírás: http://diszhal.info/cikkek/viz_problemak.php
Neked itt a fehér és zavaros víz fordulhat elő. Biotopolból a hagyományos vagy speciálisat használtál? Crytal tabletta, szűrőkosz, részleges 20%-os vízcsere segíthet a problémán. Jó volna egy gyorstesztet végezni. Aztán amíg az axik nem jeleznek, addig hagyni a vizet beállni (heti vízcsere a szokásos módon, azt nem kell elhagyni), és nem kitakarítani az egészet, mert ha most teljes akváriumpucolást csinálsz, pár nap és ugyanez lesz. Ezen itt már sokan átestek. Idővel a flóra beáll. Ha "olajos" hártya jelenik meg a víz felszínén, akkor pedig túl sok fehérjebomlás van a vízben, egy aljzatpucolás kell.
Bioptopoltól előfordulhat némi habosodás pár órán át, de az utána megszűnik. Amíg el nem oszlik a vízben addig látható, érezhető kissé nyálkás géles tapintású a víz. Ezért én előre készítem el a vizet, míg mások vízcserekor amikor bent az új víz, beleborítják a kellő mennyiséget, ez utóbbinál szokott előfordulni a fent említett eset.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Re: Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sendy írta:
kimbike írta:Sziasztok!
Sokadjára olvastam végig ezt a részt összes bejegyzéssel. A problémám az hogy új akváriumba fele szellőztetett fele nem vízzel fellett töltve úgy ,hogy raktam bele BioTOPOL vízelőkészítőt .Mivel első víz fogalmam sincs ,hogy miért de tiszta zavaros a víz nem tiszta. Az előkészítő folyadéktól van? Szűrő levegőztető megy naponta kiszedem a szűrő szivacsot átmosom. Stabil 19c a víz. :$ De Lilo és Stich is nagyon jól van úsznak rengeteget esznek.Egyedül a víz ilyen homályos próbálok képet küldeni hogy lássátok mi a problémám köszönöm a segítséget előre is.
Szia!

Nagyon beteg vagyok és lázas, szóval ha valami nem világos abból amit lekopogok, szólj :), mert nem vagyok teljesen magamnál.
Nekem ez a víz jelenti azt hogy "ködös", máshol "fehérvíznek" hívják.
Itt van egy elég jó leírás: http://diszhal.info/cikkek/viz_problemak.php
Neked itt a fehér és zavaros víz fordulhat elő. Biotopolból a hagyományos vagy speciálisat használtál? Crytal tabletta, szűrőkosz, részleges 20%-os vízcsere segíthet a problémán. Jó volna egy gyorstesztet végezni. Aztán amíg az axik nem jeleznek, addig hagyni a vizet beállni (heti vízcsere a szokásos módon, azt nem kell elhagyni), és nem kitakarítani az egészet, mert ha most teljes akváriumpucolást csinálsz, pár nap és ugyanez lesz. Ezen itt már sokan átestek. Idővel a flóra beáll. Ha "olajos" hártya jelenik meg a víz felszínén, akkor pedig túl sok fehérjebomlás van a vízben, egy aljzatpucolás kell.
Bioptopoltól előfordulhat némi habosodás pár órán át, de az utána megszűnik. Amíg el nem oszlik a vízben addig látható, érezhető kissé nyálkás géles tapintású a víz. Ezért én előre készítem el a vizet, míg mások vízcserekor amikor bent az új víz, beleborítják a kellő mennyiséget, ez utóbbinál szokott előfordulni a fent említett eset.

Üdv:
Sendy
Oh imádlak nagyon szuper nálam is ez van hogy akkor raktam bele amikor a friss víz benne volt . És minden ilyen csúszos géles. Akkor ha előre elkészítem a vízet amit berakok akkor nem lesz ez? Annyira rossz hogy nem látni őket szépen.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.05.09. 14:50-kor.
Ok: Túlzott enter használat miatt, töröltem a fölösleges üres sorokat, legközelebb légyszi figyelj erre oda, köszi
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kimbike írta:Oh imádlak nagyon szuper nálam is ez van hogy akkor raktam bele amikor a friss víz benne volt . És minden ilyen csúszos géles. Akkor ha előre elkészítem a vízet amit berakok akkor nem lesz ez? Annyira rossz hogy nem látni őket szépen.
Azt mondanám, hogy kevésbé lesz olyan. De lehet, hogy észrevehető lesz. Ha teljesen beállt már a vized flórája akkor pár órán belül teljesen átlátszóvá kell válnia és eltűnik a géles érzés is. De ez a sima Biotopol, a többit még nem próbáltam, arról nem tudok nyilatkozni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Re: Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Sendy írta:
kimbike írta:Oh imádlak nagyon szuper nálam is ez van hogy akkor raktam bele amikor a friss víz benne volt . És minden ilyen csúszos géles. Akkor ha előre elkészítem a vízet amit berakok akkor nem lesz ez? Annyira rossz hogy nem látni őket szépen.
Azt mondanám, hogy kevésbé lesz olyan. De lehet, hogy észrevehető lesz. Ha teljesen beállt már a vized flórája akkor pár órán belül teljesen átlátszóvá kell válnia és eltűnik a géles érzés is. De ez a sima Biotopol, a többit még nem próbáltam, arról nem tudok nyilatkozni.
Nah hát csináltam oldalról is képet és a biotopolról mert most nem tudom mit csináljak kedden került be a víz ha most lecserélem meghülyülnek. :( Csináljam azt hogy egy lavorba rakjak vízet bele biotopolt az előírás szerint vagy kevesebbet!?
2013-05-10-033.jpg
2013-05-10-034.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.05.10. 15:33-kor.
Ok: Túlzott enter használat miatt, töröltem a fölösleges üres sorokat, legközelebb légyszi figyelj erre oda, köszi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

kimbike írta: Nah hát csináltam oldalról is képet és a biotopolról mert most nem tudom mit csináljak kedden került be a víz ha most lecserélem meghülyülnek. :( Csináljam azt hogy egy lavorba rakjak vízet bele biotopolt az előírás szerint vagy kevesebbet!?
Hello!

Sendy sajnos nagyon beteg és alig tud írni, megkért hogy adjam át az üzenetét.
"Normál biotopod van, én is ezt használom. Ha az állatok jól vannak akkor hagyjad a vizet, 90% hogy fehérvíz problémád van. Heti 20% vízcsere előre lavorban feloldott feles adag biotoppal jó lenne. Ezen kívül még kellene egy sima, nagy kapacitású levegőztető, mert ahogy képről látom, neked egybe van a szűrővel és ezek nem túl erősek. Illetve nagyobb szűrő, de nem életbevágó."
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kimbike
Fórumozó
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.02.28. 20:42

Re: Zavaros víz

Hozzászólás Szerző: kimbike »

Maya írta:
kimbike írta: Nah hát csináltam oldalról is képet és a biotopolról mert most nem tudom mit csináljak kedden került be a víz ha most lecserélem meghülyülnek. :( Csináljam azt hogy egy lavorba rakjak vízet bele biotopolt az előírás szerint vagy kevesebbet!?
Hello!

Sendy sajnos nagyon beteg és alig tud írni, megkért hogy adjam át az üzenetét.
"Normál biotopod van, én is ezt használom. Ha az állatok jól vannak akkor hagyjad a vizet, 90% hogy fehérvíz problémád van. Heti 20% vízcsere előre lavorban feloldott feles adag biotoppal jó lenne. Ezen kívül még kellene egy sima, nagy kapacitású levegőztető, mert ahogy képről látom, neked egybe van a szűrővel és ezek nem túl erősek. Illetve nagyobb szűrő, de nem életbevágó."
A szűrő levegőztetöm tökéletesen tísztit 20 literrel nagyobb szűrő mint az akváriumom és nincs is tele vízel az aksim közbe lecseréltem a vízet egyszerüen tiszta szellőztetett vízre és gyönyörűtiszta a vízem.köszönöm neki pedig jobbulást
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.05.10. 21:47-kor.
Ok: Túlzott enter használat miatt, töröltem a fölösleges üres sorokat, legközelebb légyszi figyelj erre is oda, köszi!
havica
Fórumozó
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.03.10. 12:47
Tartózkodási hely: Oroszlány

Szűrőtisztítás

Hozzászólás Szerző: havica »

liquid írta:Ha a víz homályosodik, az több dolog miatt is történhet, ...
A belső szűrő tisztításáról egy más oldalon ezt olvastam: "csak az akváriumból elozoleg leszívott vizben nem túl alaposan kinyomkodod. Úgy tudom így a szuroközegben kialakult hasznos baktériumkultúra nem pusztul el hanem végzi a dolgát és irja a rossz bacikat." Hol az igazság? Forró víz vagy az akvárium vize? Kicsiporontyom kb. másfél hónapja elhullatta a haját, azonnal teljes puceválást csináltam, de még mindig nem nőtt ki. Keresem az okokat, így merült fel a szűrőtisztítás is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2013.05.27. 05:24-kor.
Ok: Kérlek, használd a témacím adást! Köszönöm!
Éva
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Szűrőtisztítás

Hozzászólás Szerző: SzySza »

havica írta:
liquid írta:Ha a víz homályosodik, az több dolog miatt is történhet, ...
A belső szűrő tisztításáról egy más oldalon ezt olvastam: "csak az akváriumból elozoleg leszívott vizben nem túl alaposan kinyomkodod. Úgy tudom így a szuroközegben kialakult hasznos baktériumkultúra nem pusztul el hanem végzi a dolgát és irja a rossz bacikat." Hol az igazság? Forró víz vagy az akvárium vize? Kicsiporontyom kb. másfél hónapja elhullatta a haját, azonnal teljes puceválást csináltam, de még mindig nem nőtt ki. Keresem az okokat, így merült fel a szűrőtisztítás is.
A forró víz megöli a jó bacikat. Így mindenképpen akvárium vizet javaslom.
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Szűrőtisztítás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

havica írta:
liquid írta:Ha a víz homályosodik, az több dolog miatt is történhet, ...
A belső szűrő tisztításáról egy más oldalon ezt olvastam: "csak az akváriumból elozoleg leszívott vizben nem túl alaposan kinyomkodod. Úgy tudom így a szuroközegben kialakult hasznos baktériumkultúra nem pusztul el hanem végzi a dolgát és irja a rossz bacikat." Hol az igazság? Forró víz vagy az akvárium vize? Kicsiporontyom kb. másfél hónapja elhullatta a haját, azonnal teljes puceválást csináltam, de még mindig nem nőtt ki. Keresem az okokat, így merült fel a szűrőtisztítás is.
Fertőtlenítés:
Ha gond van a vízzel, akváriummal, fertőtleníteni kell, Liquid is ezt az esetet írta le. Ekkor szükséges a forró víz és az ecet.
Tisztítás:
Amennyiben nincs semmi gond az akváriummal, csak a szokásos heti szűrőtisztítás és részleges vízcsere, aljzatszívás van, akkor egy kevés leszívott akváriumvízbe kell kinyomkodni a szivacsot. Ezt itt is olvashattad, mert nem olyan régen én is említettem. Az indokot te már leírtad. A jó bacikra szükség van, nem szabad őket kimosni teljesen, mert akkor nem lesz, aki elvégezze a piszkos munkát. A csapvíz ha éppen klóros, ugyanúgy megöli a bacijaidat, ezért kell leszívott akváriumvízben kinyomkodni a nagyja piszkot a szivacsból.

Ha kopik a kopoltyú, akkor valami nem jó. Ez tudom nagyon okosan hangzik, de bármi lehet a baj, és próbálkozni kell. A fórumban elég sok tipp van, olvasgasd végig őket, szinte mindenkinek más segített, érdemes ezeket végigzongorázni. Ha nem jönnek be akkor szólj és találgatunk még, hogy mi lehet a gond, mit kéne megpróbálni.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
havica
Fórumozó
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.03.10. 12:47
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Szűrőtisztítás

Hozzászólás Szerző: havica »

Sendy írta:
havica írta:
liquid írta:Ha a víz homályosodik, az több dolog miatt is történhet, ...
A belső szűrő tisztításáról egy más oldalon ezt olvastam: "csak az akváriumból elozoleg leszívott vizben nem túl alaposan kinyomkodod. Úgy tudom így a szuroközegben kialakult hasznos baktériumkultúra nem pusztul el hanem végzi a dolgát és irja a rossz bacikat." Hol az igazság? Forró víz vagy az akvárium vize? Kicsiporontyom kb. másfél hónapja elhullatta a haját, azonnal teljes puceválást csináltam, de még mindig nem nőtt ki. Keresem az okokat, így merült fel a szűrőtisztítás is.
Fertőtlenítés:
Ha gond van a vízzel, akváriummal, fertőtleníteni kell, Liquid is ezt az esetet írta le. Ekkor szükséges a forró víz és az ecet.
Tisztítás:
Amennyiben nincs semmi gond az akváriummal, csak a szokásos heti szűrőtisztítás és részleges vízcsere, aljzatszívás van, akkor egy kevés leszívott akváriumvízbe kell kinyomkodni a szivacsot. Ezt itt is olvashattad, mert nem olyan régen én is említettem. Az indokot te már leírtad. A jó bacikra szükség van, nem szabad őket kimosni teljesen, mert akkor nem lesz, aki elvégezze a piszkos munkát. A csapvíz ha éppen klóros, ugyanúgy megöli a bacijaidat, ezért kell leszívott akváriumvízben kinyomkodni a nagyja piszkot a szivacsból.

Ha kopik a kopoltyú, akkor valami nem jó. Ez tudom nagyon okosan hangzik, de bármi lehet a baj, és próbálkozni kell. A fórumban elég sok tipp van, olvasgasd végig őket, szinte mindenkinek más segített, érdemes ezeket végigzongorázni. Ha nem jönnek be akkor szólj és találgatunk még, hogy mi lehet a gond, mit kéne megpróbálni.

Üdv:
Sendy
Kedves Sendy, köszönöm a választ! Igyekszem jó gazdi lenni és szorgosan olvasgatni, hiszen "elsőgyerekes anyuka" vagyok nulla tapasztalattal-gyakorlattal, bár koromat tekintve nagymamakorban :) Bizony előfordul, hogy keresztülsiklom a szükséges információn, ezért feleslegesen kérdezek, de ezen a fórumon rendkívül kedves és készséges tanácsadókra leltem, akik jól tűrik a gazdik értetlenségeit és botladozásait...
Éva
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Harc a vízbeállásért

Hozzászólás Szerző: SzySza »

Sziasztok!

Hoztam nektek egy mesét. Hol volt hol nem volt, volt egy lány aki axikat akart, és szerzett is....
Komolyra fordítva a szót, sajnos február óta, amióta axijaim vannak, a vízzel folyamatosan ment a kinlódás. Nem akart beállni, teljesen beszürkült, ködös lett, mindig volt valami bibi. Ez volt a kis 20 literes akváriumban. Aztán június 1-én végre meglett a nagy, 120 literes monstrumom. Költözzünk. Nagyjából 1 liter vizet tudtam át tenni a régi akváriumból, és sacc/kb 60 liter vadi új víz ment az akváriumba. Ma van a 4. hét, hogy új akváriumot indítottam szinte a nulláról. Gondoltam, ha új, akkor valahogy végre be kéne állítani végre az élőflórát is. Jelentem, 4 hét elteltével sikerült! :) Sendy volt nagy segítség mindebben. Megbeszéltük, hogy egy új, induló akváriumnak legalább 3 hét mire beindul minden. Időközben voltam lent anyánknál, és kaptam egy kis üvegnyi szűrőkoszt, és egy adag valisneriát is, hogy azért valami zöldségem is legyen, ráadásul nem lesz baj, ha oxigént is termel. Haza értem, szűrőkosz edénykébe, plusz hozzá némi akvárium víz, hogy fel tudja szívni a szűrő. Nagyjából fél órába telt mire az edényben lévő szűrőkoszos vizem szinte teljesen tiszta lett, így nyugodt szívvel betettem az akváriumba és vártam. Ekkor volt az akváriumom egy hetes. Második héten már láttam némi javulást, a nitrátom elkezdett csökkenni. Örültem mint majom a farkának. Harmadik hétre némi kínom is volt, mert eléggé bezöldült a vizem.
3. hét
3. hét
Aggódtam is, hogy mi rohad. De csak a bacik kezdtek akcióba. Közben még mindig a nitrátom csökkent kissé amit jó jelnek tekintettünk (és a párolgás miatt a nagy melegtől keményebb lett a víz, de ez orvosolva lett vízcserével és deszt vízzel).
Ma van a 4. hét. Tegnap este mértem egyet...Jelentem a vizem teljesen jó. :) No2 - 0 / No3 - 10-25 között. Nem mellékesen végre kristály tiszta a vizem, keresztbe hosszába mesés a kilátás :)
4. hét :) (29-e )
4. hét :) (29-e )
Az axik haja gyönyörű, tegnap 2-2 vörös szúnyog kockát betúrtak, úszkálnak, élvezik a vizet, és mostmár a vadasom sem jár fel 20 percenként levegőt venni. Büszke vagyok rá, nagyon mutatós lett végre! Sendynek nagyon szépen köszönöm ezúton is a segítséget, hiszen voltak olyan pontok ahol simán gondolkodtam a vízcserén mondván "mi ez?!", de nem kaptam rá engedélyt, csak annyit, hogy "várj, majd be áll!". Láss csodát így is lett.
Tudom sokan küzdenek ilyen problémával, így szívesen adok Pesten bárkinek szűrőkoszt, hiszen nekem is Sendy féle van, amitől 3 hét türelem után be is állt a víz. :)
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Akvarisztikai biológia

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Akvarisztikai biológia
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
tibitron
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.09.23. 06:20

Kezdő kérdés

Hozzászólás Szerző: tibitron »

Sziasztok. Nemsokára tervezek beszerezni egy axolothl párt. Csak kő lenne az aksiban, meg talán egy fadarab azokra pár élő anubias nana, a többi műnövény meg szikla. Kelle-e előtte bejáratni az aksit ha igen kb mennyi idő ez? Köszönöm a válaszokat előre is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sendy 2013.09.23. 09:02-kor.
Ok: A házirendet kérlek olvasd el és a jövőben kérünk betartására! Nem adtál meg témacímet, és nem megfelelő topikban tetted fel a kérdést eredetileg.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kezdő kérdés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

tibitron » Ma, 06:26 írta:Sziasztok. Nemsokára tervezek beszerezni egy axolothl párt. Csak kő lenne az aksiban, meg talán egy fadarab azokra pár élő anubias nana, a többi műnövény meg szikla. Kelle-e előtte bejáratni az aksit ha igen kb mennyi idő ez? Köszönöm a válaszokat előre is.
Szia!

Kissé nehézkes válaszolni, mert szinte minden mondatod külön topikbhoz tartozik. Ennyi fele szétszedni pedig eléggé munkás utólag egy hozzászólást, így végül a feltett kérdést választottam témául.

Bejáratás: 3-4 hét kész akvárium összerakva, élő baktériumflórával (crystal, szűrőkosz, lötyis bacikeverék) növénnyel telepítve. Csak utána mehet bele axi, de előtte vízanalízis erősen javasolt.

Aljzati kavicshoz útmutató: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=23#p94
Fadarab csak olyan jöhet szóba amin nem férnek át, nem tudnak beleakadni, megsebesíteni magukat, ilyen fa talán vasfánál található, de ott is csak nagyon nagyon kevés felel meg ennek a követelménynek. Hihetetlenül ügyesen tudnak bármivel kárt tenni magukban.
Sziklák: milyen szikla? Sziklát nem ajánlok, nem használják és ugyanaz érvényes rá mint a fára. Csak és kizárólag folyami kavics szintű lekerekített formák használhatók fel. Ők nem igazán úsznak, hanem az aljzaton, növényeken mászkálnak.
Anubias nana elvan kavicsra kötözve is.

Axolotl pár? Tenyésztésben nem javaslom, hogy gondolkodj. Nagyon nagyon telített a piac, nem lehet őket eladni már sehova szinte. Egy-egy alomból 30-60 db kicsi is lehet. 1-3 db-ot könnyű eladni, de a többit, nem nagyon fogod tudni, és sokat kell őket gondozni, és rengeteget esznek. Egy helyről származókat, illetve ismeretlen eredetűeket pedig nem javasolt tenyészteni a beltenyészet miatt, amivel már most is nagyon küzdünk, rengeteg ilyen beteg axi van már most is, és a genetikai hibásakról (szemtelen, félszemű) még nem is szóltam. Az axikról egyre inkább kiderül, hogy rendkívül társas lények, célszerű 3 db-ot tartani legalább.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
tibitron
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.09.23. 06:20

Re: Kezdő kérdés

Hozzászólás Szerző: tibitron »

Sendy » Ma, 09:49 írta:
tibitron » Ma, 06:26 írta:Sziasztok. Nemsokára tervezek beszerezni egy axolothl párt. Csak kő lenne az aksiban, meg talán egy fadarab azokra pár élő anubias nana, a többi műnövény meg szikla. Kelle-e előtte bejáratni az aksit ha igen kb mennyi idő ez? Köszönöm a válaszokat előre is.
Szia!

Kissé nehézkes válaszolni, mert szinte minden mondatod külön topikbhoz tartozik. Ennyi fele szétszedni pedig eléggé munkás utólag egy hozzászólást, így végül a feltett kérdést választottam témául.

Bejáratás: 3-4 hét kész akvárium összerakva, élő baktériumflórával (crystal, szűrőkosz, lötyis bacikeverék) növénnyel telepítve. Csak utána mehet bele axi, de előtte vízanalízis erősen javasolt.

Aljzati kavicshoz útmutató: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=23#p94
Fadarab csak olyan jöhet szóba amin nem férnek át, nem tudnak beleakadni, megsebesíteni magukat, ilyen fa talán vasfánál található, de ott is csak nagyon nagyon kevés felel meg ennek a követelménynek. Hihetetlenül ügyesen tudnak bármivel kárt tenni magukban.
Sziklák: milyen szikla? Sziklát nem ajánlok, nem használják és ugyanaz érvényes rá mint a fára. Csak és kizárólag folyami kavics szintű lekerekített formák használhatók fel. Ők nem igazán úsznak, hanem az aljzaton, növényeken mászkálnak.
Anubias nana elvan kavicsra kötözve is.

Axolotl pár? Tenyésztésben nem javaslom, hogy gondolkodj. Nagyon nagyon telített a piac, nem lehet őket eladni már sehova szinte. Egy-egy alomból 30-60 db kicsi is lehet. 1-3 db-ot könnyű eladni, de a többit, nem nagyon fogod tudni, és sokat kell őket gondozni, és rengeteget esznek. Egy helyről származókat, illetve ismeretlen eredetűeket pedig nem javasolt tenyészteni a beltenyészet miatt, amivel már most is nagyon küzdünk, rengeteg ilyen beteg axi van már most is, és a genetikai hibásakról (szemtelen, félszemű) még nem is szóltam. Az axikról egyre inkább kiderül, hogy rendkívül társas lények, célszerű 3 db-ot tartani legalább.
Köszönöm a választ. Nem tenyészteni akartam őket csak gondoltam lehetne egy fiú meg egy lány, de valószínűleg úgyis kicsimen veszem őket akkor meg úgysem tudom milyenek, és majd kiderül később:)Igazából egy 65L.es nyolcszögletű, nagy alapterületű aksi lenne, nagyobb szemű kavicsokkal az alján, meg búvóhelyekkel, esetleg valamilyen műfával, amin nem sértik emg magukat. Ezekre meg pl a búvóikra kötném az anubiasokat, meg esetleg pár mohát, az aljzatba pedig műnövényeket raknék pár gömbmohával. Tehát akkor min 3 hét? Ezt lehet gyorsítani pl bacihozzáadással? ha igen milyen fajtát javasoltok erre a célra? A szűrést én egy eheim aquaball 130 molekuláris szűrővel végezném. Ez megfelel a célra, gondolom ez is tud porlasztani.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

Tebang kivonat

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

Sziasztok!

Kezdö axitartó vagyok, és megelözési szándékkal szerettem volna tebang levelet használni viszont nem tudtam beszerezni. Helyette kaptam egy CATAPPA-X nevü liquidet, ami tebang kivonat. Azt irja hogy 100 liter vizhez 10 ml-t kell adni hetente. Koncentráció nincs megadva. Szerintetek merjem használni? Ha igen akkor milyen koncentrációban?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tebang kivonat

Hozzászólás Szerző: Sendy »

zuppigabi » Tegnap, 19:58 írta:Sziasztok!

Kezdö axitartó vagyok, és megelözési szándékkal szerettem volna tebang levelet használni viszont nem tudtam beszerezni. Helyette kaptam egy CATAPPA-X nevü liquidet, ami tebang kivonat. Azt irja hogy 100 liter vizhez 10 ml-t kell adni hetente. Koncentráció nincs megadva. Szerintetek merjem használni? Ha igen akkor milyen koncentrációban?
Szia!

Sose használtam, nem vagyok nagy tebangos. Előnye a löttynek, hogy nem színezi a vizet, és nem terheli a szétbomló levél sem, csak a jótékony hatás marad. Első körben feles adagban merném használni, tehát 5 ml / 100 liter /hetente. Aztán mellette mérném a KH értéket és a pH-t, nehogy még lejjebb vigye, az amúgy is igen lágy vizedet.

A tapasztalataidról örülnék, ha majd beszámolnál, hogy csinált-e valamit :)
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

Re: Tebang kivonat

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

Sziasztok!

Másfél hónap Catappa x kipróbálás után csak dicsérni tudom a lötyit (vagy a szerencsét)!
Az ph-t 0,2-vel csökkenti az alkalmazást követöen, majd a 7 nap alatt lassan visszaáll. A viz keménységén nem változtat, és ahogy Sendy is emlitette nem szinezi a vizet. Egyebet nem tudok elmondani róla, hiszen megelözési szándékkal kezdtem használni. Eddig (lekopogom) a kis vizilovaimnak nem volt semmilyen betegségük, és gombájuk sem.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Tebang kivonat

Hozzászólás Szerző: Maya »

zuppigabi » Ma, 21:06 írta:Sziasztok!

Másfél hónap Catappa x kipróbálás után csak dicsérni tudom a lötyit (vagy a szerencsét)!
Az ph-t 0,2-vel csökkenti az alkalmazást követöen, majd a 7 nap alatt lassan visszaáll. A viz keménységén nem változtat, és ahogy Sendy is emlitette nem szinezi a vizet. Egyebet nem tudok elmondani róla, hiszen megelözési szándékkal kezdtem használni. Eddig (lekopogom) a kis vizilovaimnak nem volt semmilyen betegségük, és gombájuk sem.
Köszönjük a beszámolót!
Én eléggé tebangos vagyok, viszont csak kizárólag magát a szárított levelet vagyok hajlandó használni. (Sajnálom, nem bízom az ilyen tömörített lötyikbe) Viszont nagy előnye, hogy a lebomló levél nem terheli a vizet. Jelenleg 5 levelet vágtam be a 300lityósba és a szűrő olyan jól dolgozik, hogy egyáltalán nem látszik meg, hogy színezné a vizet. Ezek a levelek is szintén 1 hét után vesztik el a hatásukat. Viszont a 0,2 ph csökkenés nem túl sok, nálam 24 óra állás után a műanyag 60literes hordóm 0,5 fokkal csökkenti a ph-t. Ph csökkentésre nem igazán alkalmas, most Sera feketetőzeg granulátumot használtam, 2 nagyobb marék és 7,5-8-ról levitte 5-6-ra, ami azért nem semmi, 2 teljes fok csökkentés, ha valakinek nagyobb problémája van a ph-val csak ajánlani tudom. Viszont a tebang se csodaszer vagy gyógyszer, egy parazita vagy bakteriális fertőzés esetén annyit ér mint halottnak a csók, nagyjából a betegségek 90% sem megelőzni sem gyógyítani nem tudja. A maradék 10% a gombásodás, (főleg balesetek, nyílt sebek keletkezésekor, elfertőződött sebeknél) gombásodásra kifejezetten hatásos, jó tapasztalatom van vele. Csak azért írtam, hogy aki majd olvassa, ne higgye ha tebangot használ soha sem lesznek betegek az állatai. Elég enyhe szer, halaknál hatásosabb egyébként. :) Akinek nincs lehetősége magát a levelet megvenni, annak megfelelő megoldás. (Véleményem szerint nem árt ha van, nyugodtan lehet adagolni a vízhez)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Akvarisztikai biológia - 1. Természet, mesterséges környezet

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Akvarisztikai biológia - 1. Természet és mesterséges környezet

Cikksorozatunk első részében megpróbálunk rávilágítani az akvarisztikai biológia létfontosságára, mely ismerete nélkül könnyen halálra mérgezhetjük állatainkat.

Könnyű belátni, hogy egy természetes tavi élővilág teljesen más mint a mi szobai akváriumunk. De vajon miben más?

Egy természetes élőhelyen az élőlények sűrűsége sokkal kisebb mint egy akváriumban, gondoljunk csak bele, hány köbméter víz jut egy-egy halra, kétéltűre, így az élőlény kevésbé terheli végtermékeivel a vizet, mint egy akváriumban. Baktériumok, apró alacsony rendű vízi élőlények hada található meg a természetes vizekben, míg egy akvárium kristálytiszta vizében általánosságban ez nem mondható el.
vizibolha.jpg
vizibolha.jpg (58.8 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Hisz sokan kétségbeesve próbálnak szabadulni a vizet amúgy tisztító kandicsrákoktól, vagy a szűrőszivacsban megtelepedett "büdös" "kosztól" ami az akvárium mosodája.

A természetben az anyatermészet gondoskodik a megfelelő takarítóbrigádról, tisztító folyamatokról, így egy akvárium esetén nekünk kell ezeket biztosítani.
természetes tó 1.jpg
természetes tó 1.jpg (33.9 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Melyek ezek?

Vízcsere:
Létezik pár elv, hogy mennyit és mikor kell vizet cserélni. Egyes külföldi tenyésztők a napi-kétnapi 100%-os vízcserére esküdnek. Mások havi 10-20% vízcserét hajtanak végbe, míg egyesek még ennél is kevesebbet, mert azt vallják, hogy a természetben sincs vízcsere, akkor ő minek csináljon. Sajnos mind két véglet nagyon rossz megoldás. Még a természetben is van vízcsere, gondoljunk csak egy jó kiadós esőzésre, vagy tavasszal hóolvadásra, és ne feledkezzünk meg egy percre se a tóba be és kifolyó folyók friss vizéről. Egyértelmű, hogy még az anyatermészet is végez vízcserét, akkor nekünk is kell!
természetes tó 2.jpg
természetes tó 2.jpg (48.55 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Általánosítható hogy bizonyos akváriumtípusoknál, bizonyos állat és növénysűrűségnél heti 10-50% vízcserét kell végezni, de ezt igazából az akvárium kifejezi nekünk, ha odafigyelünk rá és lefordítjuk a mi nyelvünkre. Az akvárium egy élő közösség, mint egy nagy élőlény ami sajnos beszélni nem tud, az élőlényei sem tudnak, csak ha nagyon nagy a probléma akkor látszik rajtuk változás, ezért mérnünk kell az akváriumvizet. Figyeljük a nitrogénvegyületek szintjét a keménységet, a kémhatást...., és ha változik tudjuk, hogy vagy kevés volt a vízcsere, vagy valami baj történt, és egyből lépni tudunk. A vízcserék alkalmával a felhalmozódó félben levő vegyületek kiürülnek a vízből és felfrissül a víz.
Egyértelmű, hogy a vízcserék nem elhagyható részei az akváriumgondozásnak, melynek mértékét és gyakoriságát kitapasztaljuk magunk, hiszen csak irányelvek vannak erre (heti 10-50% akváriumtípustól, élőlényektől és vízparaméterektől függően).

Levegőztetés:
Szerencsére szinte mindenki tudja, hogy levegőztetésre szüksége van egy akváriumnak. Ez sokaknak csak egy berregő hangos ketyerét és buborékok hadát jelenti a vízben, melyet éjszakára kikapcsolnak, mert hangos, meg amúgy is minek, termeljenek a növények...
A természetben hatalmas vízfelszín van, ami folyamatosan hullámzik a légmozgástól. A hullámzás beoldja az értékes oxigént a vízbe. Egy kiadós esőzés után tudják a horgászok, hogy a halak felélénkülnek, hiszen oxigénnel telítődik a víz. Mesterséges környezetben egy szellős vagy tető nélküli akváriumban egy jól beállított víz alatti esőztető, vízfodrozódással hangtalanul képes a szükséges oxigént beoldani a vízbe, olykor nagyobb hatékonysággal mint a légpumpás buborékoztatás, ahol ha a készülék hangtalan, a buborékoknak akkor is van hangjuk. Az ADA márka gyárt Lily nevű kifolyócsöveket is már, amik speciális vízkiáramlást tesznek lehetővé, ezáltal ugyanakkora víznyomásnál sokkal kisebb áramlás és jobb oxigénbeoldás hullámzás produkálható esztétikusan és hangtalanul.
do-aqua-vv-2-kifolyocso-13mm.jpg
do-aqua-vv-2-kifolyocso-13mm.jpg (26.25 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
ada-lily-pipe-spin-p-2-szuro-kifolyocso-13mm.jpg
ada-lily-pipe-spin-p-2-szuro-kifolyocso-13mm.jpg (20 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Persze ez is nyitott, szellős tetőnél működik csak, hiszen egy üveglappal lezárt akváriumban hiába fodroztatjuk a vízfelszínt csak ugyanaz az elhasznált levegőt oldjuk be újra, nincs utánpótlás és az állatok megfulladnak, így tetős akváriumoknál meg kell oldani a levegő kívülről beszívását légpumpával vagy a szűrőhöz kapcsolható levegőztetőcsővel.
Termeljenek a növények oxigént! Ezt az állítást sokszor hallani, de gondoljuk csak végig. A növények nappal széndioxidot fogyasztanak és oxigént bocsátanak ki a fényhatására. Éjszaka viszont nincs fény, így oxigént fogyasztanak és maguk is széndioxidot bocsátanak ki. Ha nincs egyéb tényező ami az oxigénutánpótlást végezze, akkor az állatok pipálni feljárnak a vízfelszínre, és túl is élhetik az éjszakát szenvedve, ha nincs lezárt tető az akvárium tetején. Ezért szigorúan tilos éjszakára az oxigénutánpótlást lekapcsolni! Éjszaka az akvárium megfulladhat nélküle könnyen. Minden élőlénye csak széndioxidot termel. Ahogy felkel a nap, vagy bekapcsol a világítás a növények az általuk és halak által termelt széndioxidot elkezdik ismét oxigénné alakítani.
A levegőztetés létszükséglet egy akváriumban és soha sem kapcsolható le éjszakára! Sokféle megoldás létezik, mindenki meg tudja találni a számára ideálisat ami a pénztárcájának, fülének, szemének és legfontosabb, hogy az állatának megfelelő.

Élő tiszta víz:
Szándékosan nem a szűrés szót használtam, bár nagyja részt erről lesz szó. Már volt róla szó, hogy a természetben szemmel nem látható élőlények hadseregei végzik a víz tisztítását. Természetesen egy tóban nincs valahol az alján eldugva egy motoros szűrő ami 24 órában szűri a vizet, egy természetes tónak erre nincs szüksége, megvannak rá az élőlényei, a beállt biológiai egyensúly, és megfelelő élőlényszám, azaz nincs túlzsúfoltság. Nagy vonalakban nézzük végig, mi történik a vízben. Arról már volt szó, hogy az állatok oxigént fogyasztanak és széndioxidot termelnek, a növények nappal oxigént éjjel széndioxidot termelnek, de nem csak oxigén és széndioxid van a vízben. Az állatok ürítenek, más állatok meghalnak, egy akváriumban a gondozó kicsit túleteti az állatokat, vagy természetes víznél a horgászok jól beetetnek, ami ott marad a víz alján. Ezek eltüntetéséről gondoskodik az élő víz. Egy hosszú utazáson vesz részt a nem kívánt hulladék. Lehet, hogy valami más elfogyasztja, vagy elkezdi lebontani, más végtermékké alakítja, ami egy másik élőlény számára szaftos táplálékot jelent, amiből ismét végtermék lesz, és ismét szaftos tápanyag. De van amit már nincs vagy kevesen vannak, akik elfogyasszanak, ezek felhalmozódhatnának, ha nem lenne folyamatos vízcsere, a folyó a természetben elviszi máshová ezt a vizet más közösséghez ahol lehet hogy pont erre van szükség, mert állat alig van, növény viszont nagyon sok, vagy éppen olyan baktériumok vannak, amik ezzel táplálkoznak. Mesterséges környezetben nekünk kell a folyónak lenni és tehermentesíteni a vizet, de nekünk kell gondoskodnunk azokról az élőlényekről is akik ezt a hosszú utazást véghez viszik. Ők főként lebontó baktériumok, és egyéb illegális bevándorlók akik egy-egy növénnyel vagy állattal kerültek az akváriumba is segítik a folyamatot.
petés vizibolha 2.jpg
petés vizibolha 2.jpg (32.71 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Hal nélküli akváriumban könnyen megjelenhetnek fonálférgek akik mindig a bomló ételnél találhatóak meg, vagy tubifex szerű gyűrűsférgek hada az almacsigaszékletben, kandicsrákok és vizibolhák akik apró egysejtűekkel, gombákkal, algákkal táplálkoznak és egy erősen zöldvirágzásnak indult vizet 2-3 nap alatt kristálytisztává tudnak tenni, de még egy infuzóriabombakor is pár óra alatt rendet tud tenni pár deci bolha.
fonálféreg.jpg
fonálféreg.jpg (70.29 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Axis akváriumban felnőtt axiknál könnyen találhatunk kandicsrákokat, ezeket nem zavarja az erős áramlás, a felnőtt axik már észre se veszik őket, nincs ellenségük, kedvükre pucolhatják a vizet. De térjünk vissza az igazi munkásokra, a lebontó baktériumokra. Ők jelen vannak, ha akarjuk ha nem, amikor egy akváriumot összeállítunk és élőlényeket teszünk bele, ezek a baktériumok is velük jönnek. De a számuk és lakhelyük koránt sem mindegy.
Sokan ismerik azt a mondást, hogy frissen összerakott akváriumba a halak jó része meg fog úgy is halni, ez normális nincs mit ellene tenni. Ez csak a tudatlan, tanulatlan emberek védőszlogenje.
A baktériumoknak szükségük van egy otthonra, tápanyagra, oxigénre, vízmozgásra, hogy szaporodni, dolgozni tudjanak. Ők az akvárium ügyeletes munkásai, akik 24 órában tisztítják a vizet. Tökéletes otthon számukra egy szűrő belseje, ahol megtapadva a szűrőanyagon, házhoz jön az ennivaló, jön hozzá az oxigén. Az ő munkájukat hívjuk biológiai szűrésnek. A tisztító hadseregünkre szükségünk van, nélkülük mérgező anyagok lepnék el a vizet, és ezzel mondattal elérkeztünk az előbb hangoztatott szlogenhez, hogy friss akváriumban úgy is meghalnak az állatok. Amikor az állatokat telepítjük a "steril" élővilág nélküli vízbe, akkor csak pár baktérium kerül bele akaratlanul is. Ők semmire se elegendőek önmagukban, nem tudják elpucolni azt a temérdek folyamatosan keletkező hulladékot. El kell foglalni helyüket a szűrőben és szaporodniuk kell, de ez sok idő. Ilyen akváriumnál 3-4 hét mire a szűrőben kialakul a kellő kultúra, de addigra a halaink és lehet hogy a baktériumjaink is mérgezésben meghaltak. Ezért az állatok érkezése előtt 3-4 hétig csak növényekkel kell járatni az akváriumot teljes kapacitással, hogy felkészüljön az állatok érkezésére. Még a növények is termelnek annyi hulladékot, hogy elszaporodjanak a baktériumok. Ezt a folyamatot lehet gyorsítani (bár ezt nem javaslom, és aki nem tud 3 hetet várni az állatok vásárlásával, az vélhetően nem is fog 10-15 évig gondozni egy axolotl-ot, mert túlságosan türelmetlen), elősegíteni. Sok gyártó készít már baktériumkultúrákat, amit csak a vízbe kell önteni, de jól beállt akváriumból a szivacsot jól kinyomkodva, a "koszos" levet az új szűrőbe felszívva már is indulásnak indul a mi mosoda kolóniánk. Otthonuk már van a baciknak, a szűrő folyamatos működése biztosítja számukra a tápanyag és oxigéndús házhoz szállított vizet, és ők dolgozhatnak, szaporodhatnak. Ha a szűrőt leállítjuk, ők éhen halnak, meghalnak és bomlásnak indulnak és olyan méreggé válnak amit életükben ők takarítottak el. Ezért szigorúan tilos a szűrőt fél-egy óránál tovább lekapcsolni, mert utána elindul az elhalálozás. Persze amikor szűrőkoszt kérünk valakitől, lehet hogy egy napig is nem kerülnek a helyükre és egy zacskóban, edényben vannak, sokan elpusztulnak közöttük, de a tenyész mennyiség túléli és 3 hét alatt kellően elszaporodva belakják a szűrőt. A bacik annyira szaporodnak el a szűrőben, amennyi tápanyag van, és mivel lassan szaporodnak, ezért nagyon vigyázni kell rájuk szűrő takarításkor, mert ha megtizedeljük őket, akkor hetek alatt áll be ismét a flóra a vizünkben és addig naponta mérhetjük a mérgező anyagok szintjén és naponta végezhetünk vízcserét. A bacijaink élőhelyét csak és kizárólag leszívott akváriumvízben finoman tisztítsuk, hogy csak a felületi kosztól szabaduljunk meg. Ha túlságosan telített a szivacs, akkor pár erősebb mozdulattal is nyomkodjuk ki, de szigorúan tilos tisztára mosni, mindig hagyjunk benne "barna mocskot". Ezért nem szabad kifőzni se a szűrőanyagokat, csak fertőző betegség esetén, nem szabad csapvízben addig csutakolni míg teljesen tiszta víz nem jön belőle, mert akkor senki se marad aki dolgozna, a többieket meg megölheti a víz szinte kimutathatalanul alacsony klórtartalma. Óvjuk bacijainkat szélsőséges hőmérséklettől, szélsőséges kémhatástól, érzékenyebbek mint az állataink!
normal_P1140525.jpg
normal_P1140525.jpg (47.65 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Akvarisztikai sötét középkorból származó szlogen mellett még élővíz gyilkos a havi teljes vízcsere is, és minden átmosása forró vízzel. Így igazából havonta indítunk szinte új akváriumot, folyamatosan kitéve az állatainkat mérgezésnek. Az ilyen módszerrel tartott állatok lassabban nőnek, kisebbek, kevésbé szép színűek, kedvetlenebbek, rövidebb ideig élnek, betegségben halnak meg (vese vagy májprobléma, vagy mérgezés). Ez állatkínzásnak minősül! Miért vesz valaki azért állatot, hogy folyamatosan mérgezze, míg az a szerencsétlen bele nem hal? Eltekintve pár ritka kivételtől természetesen nem ilyen célból veszik az állatokat, csak az illető tudatlan, nem olvas utána, ezer éves kőkorszaki vajákos módszerekkel gondozza az akváriumot és utána panaszkodik és csodálkozik, és nem fogadja el más tanácsát és az új módszereket, hiszen a 70 éves Rozi néni a boltban azt mondta így kell, ő 40 éve így csinálja. Igen 40 éve így csinálja, de régen azt hitték hogy a föld lapos, aztán meg nem hitték el hogy forog, mert akkor kapaszkodni kéne, de most már nem ezt tanítják az iskolában. Fejlődni, haladni kell a korral, ha valaki ilyenbe kezd bele.

Ezen gondolatmenet az "élő tiszta víz" címet kapta. Az élőt már kifejtettem, most a tiszta szó fogalmát kell letisztázni.
Egy víz lehet kémiailag (pl: gyógyszermaradék), biológiailag (pl: bomló anyagok és szerves vegyületek) és fizikailag (pl: koszszemcsék, felkavart aljzat) szennyezett.
A kezdők és akik nem ásták magukat mélyre a témában azt hiszik, hogy a látható szennyeződés éltüntetése a fontos, és ha átlát a vízen, akkor az csak és kizárólag jó lehet, fölösleges megmérni, és nem érti miért szajkózzák szakértők, hogy de mérje meg mert magas benne a valamilyen kémiaórán már hallott "izé".
Az igazán halálos a vízben, az amit nem látunk, és csak tesztekkel tudjuk őket megmérni, vagy még azokkal se (pl: gyógyszermaradványok). Lehet kristálytiszta az a víz, amiben halálos mennyiségű ammónia és nitrit található, és könnyen lehet, hogy egy hozzáértő kissé gondozatlannak tűnő akváriumában az a szemcsés, sárgás víz tökéletes biológiai értékű. Lehet, hogy csak tebang levelet, vagy tőzeget használ, az sárgítja a vizet.
Egy jó külső szűrő mindhárom szűrést egyszerre végezheti megfelelő szűrőanyagok esetén (mindhárom kosztípusra létezik szűrőanyagtípus), és szakszerű szűrőpucolás mellett egészséges szagú és színű élővíz tartható fent. Speciális szűrőanyagokkal kristálytisztává tehető a víz ha valakinek erre van igénye, de ezt nem folyamatos 100%os vízcserékkel és szűrőfertőtlenítéssel kell elérni, hanem beállt tökéletes flórájú akváriumnál purigen műgyanta szűrőanyag bevetésével ami a halvány sárga színt szűri a ki a vízből míg a növénytápokat békén hagyja, csak azt köti meg, amire nincs szükség a vízben.

Élővilág sűrűsége és változatossága:
Egy tóban sok élettér jut egy állatra, míg az akváriumban jóval kevesebb. 10-20 éve még sokkal több állatot engedélyeztek ugyanannyi vízbe mint most. A biológia beállásához nem szabad túlterhelni állatokkal a vizet, és kellő számú élő növényt kell ültetni, olyan növényeket amiknek biztosítani tudjuk szintén a megfelelő tápanyagokat, világítást és vízparamétereket.
normal_P1150401.jpg
normal_P1150401.jpg (38.33 KiB) Megtekintve 14996 alkalommal
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Meddig bírja a tank?

Hozzászólás Szerző: baxter »

Sziasztok újra! :D

Lehet nem a megfelelő topic vagy újrázás, ez esetben, bocsánat!
Elkezdett zörögni, hörögni. szörcsögni a szűrő, szóval upgrade-eltünk egy (jobb, szebb, erősebb) eheimre. A korábbi aquael még nem adta teljesen fel, de nem akartam megkockáztatni, hogy fél napig nem vesszük észre és szervezhetjük a kettős temetést az esetleges öko-apokalipszis miatt.

Emiatt merült fel bennem a kérdés: meddig bírja ki vész esetén az akvárium szűrés nélkül? Világos, hogy a szűrés leálltával elkezd "érni" a víz, de teszemazt ha május végén leszakad 56 centi hó és villany se lesz, ergo szűrés sem lesz, mikor állhat be katasztrófa a mi kis ökoszisztémánkban? Nyilván elsősorban a királyi pár a lényeg (axik), de személy szerint az anubias duóért is megszakadna a szívem, (az eleséghalak ingyé' pótolhatóak).
Illetve az is érdekelne, hogy az esetleges járulékos károkat és a túlélőket, hogy s mint lehet ilyen esetben helyrehozni?

Van valami tapasztalat ezzel kapcsolatban? Köszi! :)
üdv:
baxter
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Meddig bírja a tank?

Hozzászólás Szerző: Maya »

baxter » 28 perccel ezelőtt írta:Sziasztok újra! :D

Lehet nem a megfelelő topic vagy újrázás, ez esetben, bocsánat!
Elkezdett zörögni, hörögni. szörcsögni a szűrő, szóval upgrade-eltünk egy (jobb, szebb, erősebb) eheimre. A korábbi aquael még nem adta teljesen fel, de nem akartam megkockáztatni, hogy fél napig nem vesszük észre és szervezhetjük a kettős temetést az esetleges öko-apokalipszis miatt.

Emiatt merült fel bennem a kérdés: meddig bírja ki vész esetén az akvárium szűrés nélkül? Világos, hogy a szűrés leálltával elkezd "érni" a víz, de teszemazt ha május végén leszakad 56 centi hó és villany se lesz, ergo szűrés sem lesz, mikor állhat be katasztrófa a mi kis ökoszisztémánkban? Nyilván elsősorban a királyi pár a lényeg (axik), de személy szerint az anubias duóért is megszakadna a szívem, (az eleséghalak ingyé' pótolhatóak).
Illetve az is érdekelne, hogy az esetleges járulékos károkat és a túlélőket, hogy s mint lehet ilyen esetben helyrehozni?

Van valami tapasztalat ezzel kapcsolatban? Köszi! :)
Sendy egyik jó kis ACSV-s cikkébe több helyen említésre került, mindjárt kitúrom: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5078#p5078
A szűrőbacik:
- A természetben is ők végzik a piszkos munkát akárcsak az akváriumban.
- Amikor élőlényt teszünk az akváriumba ők beköltöznek velük együtt egy pici létszámban, majd beköltöznek a szűrőbe, hogy ott éljenek és dolgozzanak 24 órában a tiszta akváriumunkért.
- Amíg nem szaporodnak el, addig mérgező nitrogén vegyületek keletkeznek az akváriumban.
- A baktérium flóra beállásához 3-4 hét szükséges, addig állat nem telepíthető, mert nem elegendő a baktériumszám, utána az előőrs telepíthető de a bacik számának igazodnia kell a megnövekedett lebontanivalóhoz, ha túlterheljük a bacikat akkor megnövekszik ismét a méregszint és akár ők maguk is meghalhatnak.

A szűrőbacik védelme:
- A bacik érzékenyek, vigyázni kell rájuk!
- Szükségük van élettérre melyet a biológiai szűrőanyagok biztosítnak.
- Szükségük van 24 órában folyamatosan oxigén és tápanyagdús vízre.
puszta csapvízben amiben nincs mit lebontani, éhen halnak, ezért telepítjük a növényeket elsőként
nem kapcsolható ki a szűrő fél óránál hosszabb ideig, mert megfulladnak oxigénhiányban legkésőbb 1,5 órán belül szinte mind
- Óvni kell őket a csapvíz káros elemeitől, különösen a klórtól:
- Megfelelő paraméterű vagy előkészített vizet tegyünk az akváriumba
- A szűrőanyagokat mindig egy vödörbe leszívott akváriumvízbe mossuk ki, soha ne csapvízbe!
Inkább a biológiai szűrés hiányával van a probléma, ha nem dolgoznak a lebontó baktériumok (amik a szűrőanyagokon vannak megtapadva) akkor a te szavaiddal élve, elkezd érni a víz, rohadni és leterhelődik káros és mérgező anyagokkal. Ilyenkor minél több vízcserét kell csinálni és minél előbb beszerezni egy új szűrőt vagy reménykedni, hogy visszajön az áram. A baciknál már fél óra szűrő kikapcsolás is kárt tud tenni, és ahogy le van írva másfél óra után szinte az összes elhalhat. Ezután beindítva könnyen megtelhet az akvárium halott bacikkal ami szintén mérgező vegyületek kialakulásához vezet. Áramszünet esetén pl. leszívott akváriumvízbe kell mosni a szűrőanyagokat, hogy a bacik oxigénhez/tápanyaghoz jussanak, amit bekapcsolt állapotában a szűrő áramlása biztosítana. Rövidebb áramszünet megjegyzem nálam sosem okozott még problémát, szűrőbacik átvészeltek, némi vízcsere és a titok ADA GreenBacter - tehát élő baktériumkultúra szükséges, és mindközül az ADA GreenBacter a leggyorsabb és legjobb, pár óra alatt pótolja az elhullott bacikat - tapasztaltam. (http://www.greenaqua.hu/hu/ada-green-ba ... -50ml.html) De ha azt látjuk, hogy tartósan nem lesz áram, nem érdemes az axikat egy rohadó és mérgező anyagokkal teli akváriumban hagyni, vízelőkészítővel kezelt vízbe (JBL Biotopol) át kell őket tenni pl. vödörbe, dobozba, kinek mi, majd ott folytatni a vízcseréket, mivel az a víz még mérgező anyagoktól és biológiától mentes lesz, nem egy elegáns manőver, az állatoknak sok stresszel jár és hozzá kell szokniuk az új paraméterek, de még mindig jobb, mintha ammónia, nitrit, nitrát mérgezésben elhullanának. Majd a régi halott bacis akváriumot újra kell indítani, nagyobb vízcsere, baktériumkultúra adagolása, és az akvárium újraindításának szabályai szerinti megfelelő mennyiségű vízcsere szükséges + erős szűrőpucolás. Reméltem valahogy sikerült kicsit érthetően megfogalmaznom. :)

(Látnátok engem amikor áramszünet van... csak a szűrőbacik miatt aggódom :D)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Meddig bírja a tank?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » 2015.01.27. 23:02 írta:
baxter » 28 perccel ezelőtt írta:Sziasztok újra! :D

Lehet nem a megfelelő topic vagy újrázás, ez esetben, bocsánat!
Elkezdett zörögni, hörögni. szörcsögni a szűrő, szóval upgrade-eltünk egy (jobb, szebb, erősebb) eheimre. A korábbi aquael még nem adta teljesen fel, de nem akartam megkockáztatni, hogy fél napig nem vesszük észre és szervezhetjük a kettős temetést az esetleges öko-apokalipszis miatt.

Emiatt merült fel bennem a kérdés: meddig bírja ki vész esetén az akvárium szűrés nélkül? Világos, hogy a szűrés leálltával elkezd "érni" a víz, de teszemazt ha május végén leszakad 56 centi hó és villany se lesz, ergo szűrés sem lesz, mikor állhat be katasztrófa a mi kis ökoszisztémánkban? Nyilván elsősorban a királyi pár a lényeg (axik), de személy szerint az anubias duóért is megszakadna a szívem, (az eleséghalak ingyé' pótolhatóak).
Illetve az is érdekelne, hogy az esetleges járulékos károkat és a túlélőket, hogy s mint lehet ilyen esetben helyrehozni?

Van valami tapasztalat ezzel kapcsolatban? Köszi! :)
Sendy egyik jó kis ACSV-s cikkébe több helyen említésre került, mindjárt kitúrom: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5078#p5078
A szűrőbacik:
- A természetben is ők végzik a piszkos munkát akárcsak az akváriumban.
- Amikor élőlényt teszünk az akváriumba ők beköltöznek velük együtt egy pici létszámban, majd beköltöznek a szűrőbe, hogy ott éljenek és dolgozzanak 24 órában a tiszta akváriumunkért.
- Amíg nem szaporodnak el, addig mérgező nitrogén vegyületek keletkeznek az akváriumban.
- A baktérium flóra beállásához 3-4 hét szükséges, addig állat nem telepíthető, mert nem elegendő a baktériumszám, utána az előőrs telepíthető de a bacik számának igazodnia kell a megnövekedett lebontanivalóhoz, ha túlterheljük a bacikat akkor megnövekszik ismét a méregszint és akár ők maguk is meghalhatnak.

A szűrőbacik védelme:
- A bacik érzékenyek, vigyázni kell rájuk!
- Szükségük van élettérre melyet a biológiai szűrőanyagok biztosítnak.
- Szükségük van 24 órában folyamatosan oxigén és tápanyagdús vízre.
puszta csapvízben amiben nincs mit lebontani, éhen halnak, ezért telepítjük a növényeket elsőként
nem kapcsolható ki a szűrő fél óránál hosszabb ideig, mert megfulladnak oxigénhiányban legkésőbb 1,5 órán belül szinte mind
- Óvni kell őket a csapvíz káros elemeitől, különösen a klórtól:
- Megfelelő paraméterű vagy előkészített vizet tegyünk az akváriumba
- A szűrőanyagokat mindig egy vödörbe leszívott akváriumvízbe mossuk ki, soha ne csapvízbe!
Inkább a biológiai szűrés hiányával van a probléma, ha nem dolgoznak a lebontó baktériumok (amik a szűrőanyagokon vannak megtapadva) akkor a te szavaiddal élve, elkezd érni a víz, rohadni és leterhelődik káros és mérgező anyagokkal. Ilyenkor minél több vízcserét kell csinálni és minél előbb beszerezni egy új szűrőt vagy reménykedni, hogy visszajön az áram. A baciknál már fél óra szűrő kikapcsolás is kárt tud tenni, és ahogy le van írva másfél óra után szinte az összes elhalhat. Ezután beindítva könnyen megtelhet az akvárium halott bacikkal ami szintén mérgező vegyületek kialakulásához vezet. Áramszünet esetén pl. leszívott akváriumvízbe kell mosni a szűrőanyagokat, hogy a bacik oxigénhez/tápanyaghoz jussanak, amit bekapcsolt állapotában a szűrő áramlása biztosítana. Rövidebb áramszünet megjegyzem nálam sosem okozott még problémát, szűrőbacik átvészeltek, némi vízcsere és a titok ADA GreenBacter - tehát élő baktériumkultúra szükséges, és mindközül az ADA GreenBacter a leggyorsabb és legjobb, pár óra alatt pótolja az elhullott bacikat - tapasztaltam. (http://www.greenaqua.hu/hu/ada-green-ba ... -50ml.html) De ha azt látjuk, hogy tartósan nem lesz áram, nem érdemes az axikat egy rohadó és mérgező anyagokkal teli akváriumban hagyni, vízelőkészítővel kezelt vízbe (JBL Biotopol) át kell őket tenni pl. vödörbe, dobozba, kinek mi, majd ott folytatni a vízcseréket, mivel az a víz még mérgező anyagoktól és biológiától mentes lesz, nem egy elegáns manőver, az állatoknak sok stresszel jár és hozzá kell szokniuk az új paraméterek, de még mindig jobb, mintha ammónia, nitrit, nitrát mérgezésben elhullanának. Majd a régi halott bacis akváriumot újra kell indítani, nagyobb vízcsere, baktériumkultúra adagolása, és az akvárium újraindításának szabályai szerinti megfelelő mennyiségű vízcsere szükséges + erős szűrőpucolás. Reméltem valahogy sikerült kicsit érthetően megfogalmaznom. :)

(Látnátok engem amikor áramszünet van... csak a szűrőbacik miatt aggódom :D)
Az Axolotl ilyen szempontból túlélőbb állatfaj, ha nincs kellő oxigén, tüdőzik, így a légpumpa vagy szűrő leaállásával az oxigén csak kényelmetlenségi szint nem élethalál kérdés. Ezen állapotot figyelembe véve napokról, hetekről is beszélhetnénk. Persze nem szerencsés, de ha ez van, nincs mit tenni.
A szűrés szempontjából viszont ahogy már említve volt 1,5 óra után már szűrőpucolás javasolt az ammóniacsúcs, nitritcsúcs elkerülése miatt, 12 óra után kötelező a takarítás az anaerob vegyületek miatt pl, erősen mérgező kénhidrogén(záptojásszag, ha már érzed a szagát, rég rossz, halálos szint). Ilyenkor a kipucolt szűrő indításakor ADA - Green Bacter erősen javallott (kötelezővé tenném ha tehetném). Ha tudjuk hogy napokra gond a szűrés, mert megpurcant és 4 napos hétvége van és persze egy bolt sincs nyitva, akkor napi 10%-os vízcserékkel "tisztán" tarthatjuk a vizet + a heti 30%-os csere sem maradhat el, ami inkább 50% legyen ha kiesik a szűrés. Adjunk hozzá baktériumokat hogy minden rendben legyen. A vízben is végbe megy a biológiai szűrés, csak jóval kevesebb, ha vannak virágcserepek bennük porózus talaj, szintén részt vesz a fenntartásban. Az ammóniaértéket érdemes ilyenkor érzékelővel mérni és növelni a vízcseréket ha szükséges. Az ürülékeket, kajamaradványokat naponta szívjuk le a vízcserekor. Az axolotl akváriumi növények jóval igénytelenebbek, azok nem fogják megsinyleni a dolgot, de növénytápozást, carbozást stb felejtsük el. Algásodás vélhetően be fog indulni. Igyekezzünk a vizet 20 fok vagy valamivel alatta tartani, mert több oxigént tud tárolni magában. De oxigénbejutást ventilátorral való fújatással is tudunk a vízbe juttatni egy szűrőmegpurcanáskor napokig. A teljes szűrés nem fog leállni, csak a fő motorja hullik ki, amikor viszont a szűrőt indítani fogod akkor hirtelen nagy mennyiséggel fog elkezdődni a szűrés és lesz ammónia és nitrit mérgezés, ezért talán a szűrő több napnyi állása vagy új szűrő indítását sokkal nagyobb veszélyforrásnak tekintem, és arra legalább annyira oda kell figyelni a megnövelt napi vízcserékre, értékekre 3-4 hétig. Tehát szűrő nélkül is van élet ideiglenesen, ameddig meg nem oldódik a probléma. Ha tudjuk hogy nem oldódik meg 3-5 nap alatt, akkor kérjünk kölcsön vagy vegyünk légpumpát és szivacsszűrőt, izzítsuk be, ADA bacival napokon belül már segíti a biológiai szűrést, kérhetünk kölcsön akármilyen kicsi teljesítményű vízforgatót, vagy belső szűrőt amivel tudjuk kavarni a vizet (szűrőknél figyeljünk a szűrőindítási dolgokra természetesen. Egy hozzáértőbb akvarista, megfelelő tesztekkel és odafigyeléssel a fenti módszereket figyelembe véve akár 1-2 hónapig is képes volna így gondozni egy axis akváriumot. Persze ez jócskán többletköltség a sokkal gyakoribb vízcsere miatt.
Persze soha nem ez a cél, de ha jön a baj, akkor csőstől jön és akkor abból kell gazdálkodni ami van. Nem biztos hogy mindenki tud farzsebből egy 40-50 ezres külső szűrőt venni másnap, a szerelés meg akár hetek is lehetnek.
Talán ez a válasz jobban válaszol az általad feltett kérdésre időszakilag.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
bogibereczki
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.05.20. 09:19

Áramszünet esetén mi a teendő?

Hozzászólás Szerző: bogibereczki »

Sziasztok!
Az elmű tervezett karbantartást fog nálunk végezni és ehhez a teljes tömbben áramszünet lesz. Reggel 8-tól várhatóan 14 óráig szünetel az áramellátás.
Már előre rettegek, mert se a szűrő, se a ventilátor nem fog menni. Hogyan lehet megoldani szerintetek, hogy ne főtt, és mérgező vízben lebegő axikra érjek haza?
Végső soron megpróbálok legalább egy fél szabadnapot kivenni, hát majd meglátjuk mit mondanak...

Segítsetek nekem, kérlek Titeket!
Köszi!
Bogi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Áramszünet esetén mi a teendő?

Hozzászólás Szerző: Maya »

bogibereczki » Ma, 08:13 írta:Sziasztok!
Az elmű tervezett karbantartást fog nálunk végezni és ehhez a teljes tömbben áramszünet lesz. Reggel 8-tól várhatóan 14 óráig szünetel az áramellátás.
Már előre rettegek, mert se a szűrő, se a ventilátor nem fog menni. Hogyan lehet megoldani szerintetek, hogy ne főtt, és mérgező vízben lebegő axikra érjek haza?
Végső soron megpróbálok legalább egy fél szabadnapot kivenni, hát majd meglátjuk mit mondanak...

Segítsetek nekem, kérlek Titeket!
Köszi!
Bogi
Szia!
Ilyen kis méretű áramszünetnél különösebb extra teendő nincs, ennyit talán még a biológia is ki fog bírni. A hűtés viszont érdekesebb kérdés, meglehetne az csinálni, hogy axikat vödörbe helyezni majd azt hűteni jégakkuval.

Miután visszajön az áram akkor fogja a szűrő a halott bacikat a vízbe tolni, ezt érdemes majd utána pár órában figyelni, hogy megbirkózik-e vele végül a biológia. Ha nem evidens, hogy vízcsere, illetve egy kevés ADA GreenBactert kell bele nyomni.

Hosszabb áramszünet esetében már mást a tészta, legfőképp reménykedni kell, hogy mielőbb visszajön az áram. Ha nem a szűrőben lévő szivacsot/bacikultúrát leszívott akváriumvízbe kell átlötybölni, hogy a bacik oxigénhez jussanak. Akinek van rá lehetősége szünetmentes tápot is beszerezhet hozzá, illetve szerintem ami még nagy találmány ilyenkor az elemes légpumpa(legalább nagy szivacsszűrőt tudjunk üzemeltetni). Külső szűrőnél én azt tapasztaltam, volt már nálunk fél napon áramszünet bő 12 órás, simán kibírták a bacik előtte/alatta/utána mindenféle mérgezés nélkül. Jót nem tett nekik, de utána hamar összeszedték magukat.

Nyugi, nem lesz semmi nagyobb baj. :)

Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
bogibereczki
Fórumozó
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.05.20. 09:19

Re: Áramszünet esetén mi a teendő?

Hozzászólás Szerző: bogibereczki »

Maya » Tegnap, 17:02 írta:
bogibereczki » Ma, 08:13 írta:Sziasztok!
Az elmű tervezett karbantartást fog nálunk végezni és ehhez a teljes tömbben áramszünet lesz. Reggel 8-tól várhatóan 14 óráig szünetel az áramellátás.
Már előre rettegek, mert se a szűrő, se a ventilátor nem fog menni. Hogyan lehet megoldani szerintetek, hogy ne főtt, és mérgező vízben lebegő axikra érjek haza?
Végső soron megpróbálok legalább egy fél szabadnapot kivenni, hát majd meglátjuk mit mondanak...

Segítsetek nekem, kérlek Titeket!
Köszi!
Bogi
Szia!
Ilyen kis méretű áramszünetnél különösebb extra teendő nincs, ennyit talán még a biológia is ki fog bírni. A hűtés viszont érdekesebb kérdés, meglehetne az csinálni, hogy axikat vödörbe helyezni majd azt hűteni jégakkuval.

Miután visszajön az áram akkor fogja a szűrő a halott bacikat a vízbe tolni, ezt érdemes majd utána pár órában figyelni, hogy megbirkózik-e vele végül a biológia. Ha nem evidens, hogy vízcsere, illetve egy kevés ADA GreenBactert kell bele nyomni.

Hosszabb áramszünet esetében már mást a tészta, legfőképp reménykedni kell, hogy mielőbb visszajön az áram. Ha nem a szűrőben lévő szivacsot/bacikultúrát leszívott akváriumvízbe kell átlötybölni, hogy a bacik oxigénhez jussanak. Akinek van rá lehetősége szünetmentes tápot is beszerezhet hozzá, illetve szerintem ami még nagy találmány ilyenkor az elemes légpumpa(legalább nagy szivacsszűrőt tudjunk üzemeltetni). Külső szűrőnél én azt tapasztaltam, volt már nálunk fél napon áramszünet bő 12 órás, simán kibírták a bacik előtte/alatta/utána mindenféle mérgezés nélkül. Jót nem tett nekik, de utána hamar összeszedték magukat.

Nyugi, nem lesz semmi nagyobb baj. :)

Maya
Nagyon köszönöm Maya a megnyugtató szavakat, bízom benne, hogy sikerül megtartani az élő biológiát, és az axikat sem viseli meg nagyon majd az áramkimaradás. A szünetmentes táp ötlete eszembe sem jutott, szerintem kölcsönkérem a cégtől az egyiket, és akkor meg van mentve a haza! :)
Szép napot, és kitartást ebben a kánikulában!
Bogi
Natos
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.02. 13:55

Habzó víz

Hozzászólás Szerző: Natos »

Sziasztok!

Egy olyan problémám lenne, ami nem tudom, hogy probléma-e, hogy egyenlőre még kicsi axiaim vannak, egy kisebb akváriumban, egy belső szűrő van benne, ami egyszerre levegőt is juttat a vízbe, de a víz tetején a buborékok össze állnak habbá. Nem tudom, hogy ez utal-e valamire, csak ha esetleg valaki találkozott hasonló jelenséggel, és tudjátok rá a megoldást, azt megköszönném. A víz amúgy tisztának tűnik, az axik is szépek benne, hetente részleges vízcserét csinálok, és olyankor egy kis JBL biotopollal kezelem a vizet. Vannak almacsigáim is, amik szépen takarítják az akváriumot, és élő növények is. Egy olyat figyeltem még meg, hogy amikor kitakarítom a szűrő szivacsát (akvárium vízben kicsit kinyomkodva belőle a mulmot), akkor utána egy ideig nem állnak össze a buborékok.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Habzó víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

Natos » Tegnap, 20:41 írta:Sziasztok!

Egy olyan problémám lenne, ami nem tudom, hogy probléma-e, hogy egyenlőre még kicsi axiaim vannak, egy kisebb akváriumban, egy belső szűrő van benne, ami egyszerre levegőt is juttat a vízbe, de a víz tetején a buborékok össze állnak habbá. Nem tudom, hogy ez utal-e valamire, csak ha esetleg valaki találkozott hasonló jelenséggel, és tudjátok rá a megoldást, azt megköszönném. A víz amúgy tisztának tűnik, az axik is szépek benne, hetente részleges vízcserét csinálok, és olyankor egy kis JBL biotopollal kezelem a vizet. Vannak almacsigáim is, amik szépen takarítják az akváriumot, és élő növények is. Egy olyat figyeltem még meg, hogy amikor kitakarítom a szűrő szivacsát (akvárium vízben kicsit kinyomkodva belőle a mulmot), akkor utána egy ideig nem állnak össze a buborékok.
Szia!
Alapvetően a JBL Biotopol friss vízbe öntve felhabzik, egyrészt ez könnyen okozhatja a problémát.
Ami még valószínűsíthető, hogy a vízben bomlástermékek vannak jelen, nagy felhabzás főként fehérjedús táplálékok bomlásakor szokott keletkezni, fagyasztott kishal vagy csirke alkatrészek. A víz tisztának tűnhet, de lehetséges, hogy már mérgezési határértéken vannak a mérgező vegyületek nitrit, nitrát. Én ilyenkor rámérnék mindenképpen JBL 6 in 1 vízteszttel. (Alapfelszerelés, emagról rendelve 4000 ft, 50 tesztcsík, kettévágva 100 csík - több mint egy évig kitart.) Amit még tudnék javasolni, hogy baba axi esetében ahol 1-2 naponta van nagy mennyiségű etetés, ott mindenképp minden nap végén, vagy legkésőbb másnap reggel fel kéne szedni a mulmot, mert cefetül, be tud rohadni. Megkéne próbálni, minden nagyobb maradékot kiszedni a vízből minél hamarabb, hogy ne a szűrőben bomoljanak. Úgy fogalmaznék babáknál teljesen más rendszer van etetésben-vízkezelésben, mint egy felnőtt állatnál.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Natos
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.02. 13:55

Re: Habzó víz

Hozzászólás Szerző: Natos »

Maya » 2016.05.26. 07:35 írta:
Natos » Tegnap, 20:41 írta:Sziasztok!

Egy olyan problémám lenne, ami nem tudom, hogy probléma-e, hogy egyenlőre még kicsi axiaim vannak, egy kisebb akváriumban, egy belső szűrő van benne, ami egyszerre levegőt is juttat a vízbe, de a víz tetején a buborékok össze állnak habbá. Nem tudom, hogy ez utal-e valamire, csak ha esetleg valaki találkozott hasonló jelenséggel, és tudjátok rá a megoldást, azt megköszönném. A víz amúgy tisztának tűnik, az axik is szépek benne, hetente részleges vízcserét csinálok, és olyankor egy kis JBL biotopollal kezelem a vizet. Vannak almacsigáim is, amik szépen takarítják az akváriumot, és élő növények is. Egy olyat figyeltem még meg, hogy amikor kitakarítom a szűrő szivacsát (akvárium vízben kicsit kinyomkodva belőle a mulmot), akkor utána egy ideig nem állnak össze a buborékok.
Szia!
Alapvetően a JBL Biotopol friss vízbe öntve felhabzik, egyrészt ez könnyen okozhatja a problémát.
Ami még valószínűsíthető, hogy a vízben bomlástermékek vannak jelen, nagy felhabzás főként fehérjedús táplálékok bomlásakor szokott keletkezni, fagyasztott kishal vagy csirke alkatrészek. A víz tisztának tűnhet, de lehetséges, hogy már mérgezési határértéken vannak a mérgező vegyületek nitrit, nitrát. Én ilyenkor rámérnék mindenképpen JBL 6 in 1 vízteszttel. (Alapfelszerelés, emagról rendelve 4000 ft, 50 tesztcsík, kettévágva 100 csík - több mint egy évig kitart.) Amit még tudnék javasolni, hogy baba axi esetében ahol 1-2 naponta van nagy mennyiségű etetés, ott mindenképp minden nap végén, vagy legkésőbb másnap reggel fel kéne szedni a mulmot, mert cefetül, be tud rohadni. Megkéne próbálni, minden nagyobb maradékot kiszedni a vízből minél hamarabb, hogy ne a szűrőben bomoljanak. Úgy fogalmaznék babáknál teljesen más rendszer van etetésben-vízkezelésben, mint egy felnőtt állatnál.


Üdv,
Maya
Na szóval, az aksiban teljesen kicseréltem az aljzatot nagyobb kövekre, mert kicsik voltak benne. Az aksi aljáról teljesen leszívtam mindent amit csak tudtam, hááát jó sárga meg koszos volt így a víz (még kezdő akvarista vagyok, ez az első aksim), úgyhogy most egy nagyobb vízcserét csináltam, a szűrőt kinyomkodtam az aksiból kimert vízben. Ma megmértem a víz paramétereit is, és sajnos nem nagyon örültem. A KH az 20°d körüli volt, a GH az 21°d körüli, amivel ugye párosult a kicsit magas ph is, de ezt olvastam, hogy szimplán deszt vízzel lehet orvosolni. A nitritből kb semki nem volt, de a nitrát viszont 100 mg/l volt, ami elég magas a teszter szerint. Ez mennyire probléma, és hogyan tudnám orvosolni? A víz habzik még, de már kevésbé, hogyha mostantól naponta leszívom a koszt, és esetleg gyakrabban cserélek vizet, akkor beállhat a jó értékre?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Habzó víz

Hozzászólás Szerző: Maya »

Natos » Ma, 16:02 írta:
Maya » 2016.05.26. 07:35 írta:
Natos » Tegnap, 20:41 írta:Sziasztok!

Egy olyan problémám lenne, ami nem tudom, hogy probléma-e, hogy egyenlőre még kicsi axiaim vannak, egy kisebb akváriumban, egy belső szűrő van benne, ami egyszerre levegőt is juttat a vízbe, de a víz tetején a buborékok össze állnak habbá. Nem tudom, hogy ez utal-e valamire, csak ha esetleg valaki találkozott hasonló jelenséggel, és tudjátok rá a megoldást, azt megköszönném. A víz amúgy tisztának tűnik, az axik is szépek benne, hetente részleges vízcserét csinálok, és olyankor egy kis JBL biotopollal kezelem a vizet. Vannak almacsigáim is, amik szépen takarítják az akváriumot, és élő növények is. Egy olyat figyeltem még meg, hogy amikor kitakarítom a szűrő szivacsát (akvárium vízben kicsit kinyomkodva belőle a mulmot), akkor utána egy ideig nem állnak össze a buborékok.
Szia!
Alapvetően a JBL Biotopol friss vízbe öntve felhabzik, egyrészt ez könnyen okozhatja a problémát.
Ami még valószínűsíthető, hogy a vízben bomlástermékek vannak jelen, nagy felhabzás főként fehérjedús táplálékok bomlásakor szokott keletkezni, fagyasztott kishal vagy csirke alkatrészek. A víz tisztának tűnhet, de lehetséges, hogy már mérgezési határértéken vannak a mérgező vegyületek nitrit, nitrát. Én ilyenkor rámérnék mindenképpen JBL 6 in 1 vízteszttel. (Alapfelszerelés, emagról rendelve 4000 ft, 50 tesztcsík, kettévágva 100 csík - több mint egy évig kitart.) Amit még tudnék javasolni, hogy baba axi esetében ahol 1-2 naponta van nagy mennyiségű etetés, ott mindenképp minden nap végén, vagy legkésőbb másnap reggel fel kéne szedni a mulmot, mert cefetül, be tud rohadni. Megkéne próbálni, minden nagyobb maradékot kiszedni a vízből minél hamarabb, hogy ne a szűrőben bomoljanak. Úgy fogalmaznék babáknál teljesen más rendszer van etetésben-vízkezelésben, mint egy felnőtt állatnál.


Üdv,
Maya
Na szóval, az aksiban teljesen kicseréltem az aljzatot nagyobb kövekre, mert kicsik voltak benne. Az aksi aljáról teljesen leszívtam mindent amit csak tudtam, hááát jó sárga meg koszos volt így a víz (még kezdő akvarista vagyok, ez az első aksim), úgyhogy most egy nagyobb vízcserét csináltam, a szűrőt kinyomkodtam az aksiból kimert vízben. Ma megmértem a víz paramétereit is, és sajnos nem nagyon örültem. A KH az 20°d körüli volt, a GH az 21°d körüli, amivel ugye párosult a kicsit magas ph is, de ezt olvastam, hogy szimplán deszt vízzel lehet orvosolni. A nitritből kb semki nem volt, de a nitrát viszont 100 mg/l volt, ami elég magas a teszter szerint. Ez mennyire probléma, és hogyan tudnám orvosolni? A víz habzik még, de már kevésbé, hogyha mostantól naponta leszívom a koszt, és esetleg gyakrabban cserélek vizet, akkor beállhat a jó értékre?
Egy víz beállítása, tehát egy egészséges komplett biológia létrehozása nem egyszerű feladat, a semmiből kell működő életet, rendszert létrehozni. Mindenképpen indító baktériumkultúrát javasolok, szinte mindegy, hogy melyik, nekem a legtöbb pozitív tapasztalatom az ADA GreenBacter-rel van, egy csoda. Inkább gyakoribb aljzatporszívózást javasolok és azt, hogy legalább 1-2 hónapig NE nyúl a szűrőhöz, minden kinyomkodással tizedelődnek a bacik. Maga a nyomkodás akkor szükséges mikor megtelik fizikai szennyeződéssel, de amíg be nem áll egy működő rendszer nem nyomkodnám. A nitrát szint már azt jelzi, hogy történik végre egy folyamat, javasolnék még több növényt, illetve heti 30% vízcserét. Illetve találni kéne 3 napot amikor "NE NYÚLJ HOZZÁ". A keménységgel akkor foglalkoznék jobban, ha följebb menne, nyári párolgás során a keménység hajlandó megugrani, ilyenkor több figyelmet igényel(visszalágyítás). Viszont ha az állatok szépek és jól érzik magukat az adott GH szinten, nem szoktatnám őket hozzá egy alacsonyabb szinthez, kiemelem csak akkor ha jelenleg egészségesek, kopoltyújuk nagy, kopoltyúszőreik dúsak és élénkek, egészségügyileg megfelelőek.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Picificsi
Fórumozó
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2014.09.13. 21:52

Nyálkás-fátyolos réteg

Hozzászólás Szerző: Picificsi »

Kedves Sendy!

Attól tartok nálunk ez a másik fajta opálos, fátyolos jelenség ütötte fel a fejét. Az igazság az, hogy 2 hete, mióta az axik beköltöztek a hűtőbe nem volt szűrve és takarítva az akvárium, és egy nyálkaréteg alakult ki a tetején. Úgy volt, hogy ma jönnek vissza, de hiába pucoltuk ki gyönyörűen a hétvégén az akváriumot, mára beopálosodott a víz és áttetsző, a szélein pókhálóra emlékeztető nyálka fed mindent. Igen, azt hiszem ez a legjobb megfogalmazás, hogy olyan, mintha le lenne pókhálósodva az egész akvárium. A metilénkék nem fogja, így viszont nem merem visszatenni az axikat. Mit tegyek?

Előre is köszönöm!

Üdv.:
Niki
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2017.08.15. 11:47-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Nyálkás-fátyolos réteg

Hozzászólás Szerző: Maya »

Picificsi » Tegnap, 20:44 írta:Kedves Sendy!

Attól tartok nálunk ez a másik fajta opálos, fátyolos jelenség ütötte fel a fejét. Az igazság az, hogy 2 hete, mióta az axik beköltöztek a hűtőbe nem volt szűrve és takarítva az akvárium, és egy nyálkaréteg alakult ki a tetején. Úgy volt, hogy ma jönnek vissza, de hiába pucoltuk ki gyönyörűen a hétvégén az akváriumot, mára beopálosodott a víz és áttetsző, a szélein pókhálóra emlékeztető nyálka fed mindent. Igen, azt hiszem ez a legjobb megfogalmazás, hogy olyan, mintha le lenne pókhálósodva az egész akvárium. A metilénkék nem fogja, így viszont nem merem visszatenni az axikat. Mit tegyek?

Előre is köszönöm!

Üdv.:
Niki
Szia!

A te érdekedben fogom ezt leírni, nagyon-nagyon-nagyon fontos lenne alapvető akváriumi folyamatokat megérteni. Mert hosszú távon ezek az állataid életébe fognak kerülni.

Az akvárium 2 hete nem volt szűrve, tehát a szűrő nem volt bekapcsolva. Tehát a szűrőben lakó összes nitrogén körforgásban szerepet játszó baktérium oxigén hiányába meghalt, tehát nem maradt fizikálisan sem senki aki szűrné az akváriumot és a mérgező folyamatokat végigvinné kevésbé mérgező vegyületekig. A nyálka fátyol réteg egy rohadt/halott baktériumkultúra. Nagyon nagy butaság volt 2 hétig szűrés nélkül hagyni az akváriumot. Most az akvárium indítás szabályait követve kellene újraindítani az akváriumot. Minden vizet ki kéne merni, a köveket átsikálni körömkefével, hogy a halott baktériumok lekerüljenek róla és csapvízben alaposan kimosható a szűrő is. Ha eddig volt biológiai szűrésed és jól működött, ezt most ölted meg.

Ilyen feltételek közé ne kerüljenek az állatok. Másrészt nagyon-nagyon kevés az információ mekkora akvárium, milyen szűrés, hány % vízcsere történt, milyen a nitrit-nitrát szint?
Megelőzve minden kaotikát, az akváriumot újraindítanám, mert innét nagyon profi kézre lenne szükség, hogy helyrehozza (hogy ekkora tömegsírból életet varázsoljon). Inkább kezd előröl, mindent jól csinálva.
Akvárium indulás utáni gondozása:
- Belső szűrőt hetente ellenőrizzük, és ha kell leszívott akváriumvízben a mulmot finom nyomkodással távolítsuk el!
- Az üvegről a filmréteget algakaparóval távolíthatjuk el.
- 1. héten: minden nap 30% vízcsere
- 2. héten: minden másnap 30% vízcsere
- 3. héten: 2 alkalommal 30% vízcsere
- 4. héten: 1 alkalommal 30-50% vízcsere
- Hetente ellenőrizzük a vizet JBL 6 in 1 gyorsteszttel és Seachem ammonia alert érzékelővel.
- Ha minden rendben, jöhetnek az állatok.

Azaz az előőrs, mert a baktériumjaink bár elszaporodtak 3-4 hét alatt, még kevesen vannak, számuk igazodni az akvárium szennyező anyagaihoz. Ha hirtelen sok élőlényt tennénk be és nagyon sok szennyeződést termelnének, a bacik nem bírnák az iramot és mérgezés lépne fel. Ezért fokozatosan kell az állatokat betelepíteni. Ha több fajban gondolkozunk, akkor először a "takarító brigádot" telepítsük, ilyenek az algázók, vagy garnélák, majd 3-4 hetente jöhet a többi élőlény is. Haladó akvaristák fel tudják gyorsítani az akvárium indulását és az állatok telepítését, de ezt kezdőknek nem ajánlanám!
Hasznos információk és a teljes cikk: viewtopic.php?p=5078#p5078


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Új aksi és a bubik

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Sziasztok!
Egy hete keztem el bejáratni az új akváriumot. Már az új külső szűrő működik benne Matrix Trop szűrőanyaggal, napi 30%os vízcserével, indító bacikkal.
Rendszeresen nézem a víz értékeit és minden rendben van . ph, a nitrit és a nitrát is, egy picit a keménységgel van gond, de minden más ok és ránézésre nagyon szép tiszta is.
Két napja viszont ezeket a pici buborékokat vagy inkább habot vettem észre a víz tetején. Nem nagy kiterjedésű nagyon pici rétegben van a víz szélénél. Csatolok képet.
Van esetleg ötletetek hogy ez baj e? Vagy majd szépen eltűnik ha bejáratódik az aksi teljesen?
Csatolmányok
IMG_1970.JPG
IMG_1970.JPG (883.77 KiB) Megtekintve 12446 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új aksi és a bubik

Hozzászólás Szerző: Maya »

hachiko68 » Tegnap, 09:32 írta:Sziasztok!
Egy hete keztem el bejáratni az új akváriumot. Már az új külső szűrő működik benne Matrix Trop szűrőanyaggal, napi 30%os vízcserével, indító bacikkal.
Rendszeresen nézem a víz értékeit és minden rendben van . ph, a nitrit és a nitrát is, egy picit a keménységgel van gond, de minden más ok és ránézésre nagyon szép tiszta is.
Két napja viszont ezeket a pici buborékokat vagy inkább habot vettem észre a víz tetején. Nem nagy kiterjedésű nagyon pici rétegben van a víz szélénél. Csatolok képet.
Van esetleg ötletetek hogy ez baj e? Vagy majd szépen eltűnik ha bejáratódik az aksi teljesen?
Szia!

Teljesen normális. Sok mindentől lehet, lélegeztető felcsapja a bubikat, némely vízelőkészítő is minimálisan habzik ez teljesen normális dolog. Ha a víz színe kielégítő és a paraméterek is ideálisak ne aggódj miatta.

[EZER BOCSI, de nyaralni voltam és senki se hagyta jóvá a hozzászólásokat -.-"]


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
hachiko68
Fórumozó
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2017.07.12. 07:07

Re: Új aksi és a bubik

Hozzászólás Szerző: hachiko68 »

Maya » 2017.09.16. 19:20 írta:
hachiko68 » Tegnap, 09:32 írta:Sziasztok!
Egy hete keztem el bejáratni az új akváriumot. Már az új külső szűrő működik benne Matrix Trop szűrőanyaggal, napi 30%os vízcserével, indító bacikkal.
Rendszeresen nézem a víz értékeit és minden rendben van . ph, a nitrit és a nitrát is, egy picit a keménységgel van gond, de minden más ok és ránézésre nagyon szép tiszta is.
Két napja viszont ezeket a pici buborékokat vagy inkább habot vettem észre a víz tetején. Nem nagy kiterjedésű nagyon pici rétegben van a víz szélénél. Csatolok képet.
Van esetleg ötletetek hogy ez baj e? Vagy majd szépen eltűnik ha bejáratódik az aksi teljesen?
Szia!

Teljesen normális. Sok mindentől lehet, lélegeztető felcsapja a bubikat, némely vízelőkészítő is minimálisan habzik ez teljesen normális dolog. Ha a víz színe kielégítő és a paraméterek is ideálisak ne aggódj miatta.

[EZER BOCSI, de nyaralni voltam és senki se hagyta jóvá a hozzászólásokat -.-"]


Üdv,
Maya
Juhúúúúú eltűnt a hab!!!! : )
Egyébként a 4 hetet akkor is érdemes az átköltöztetéssel várni ha a víz értékei megfelelőek, és a víz is kristálytiszta? Nem türelmetlenség miatt, csak eléggé kinőtte a régit Wolfi és sajnálom hogy kicsiben van még pedig a nagyban is már olyan szép a víz : ) 2 hete csinálom egyébként a nagynak a 30%os cseréjét az előírás szerint.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Új aksi és a bubik

Hozzászólás Szerző: Maya »

hachiko68 » Ma, 16:00 írta:
Maya » 2017.09.16. 19:20 írta:
hachiko68 » Tegnap, 09:32 írta:Sziasztok!
Egy hete keztem el bejáratni az új akváriumot. Már az új külső szűrő működik benne Matrix Trop szűrőanyaggal, napi 30%os vízcserével, indító bacikkal.
Rendszeresen nézem a víz értékeit és minden rendben van . ph, a nitrit és a nitrát is, egy picit a keménységgel van gond, de minden más ok és ránézésre nagyon szép tiszta is.
Két napja viszont ezeket a pici buborékokat vagy inkább habot vettem észre a víz tetején. Nem nagy kiterjedésű nagyon pici rétegben van a víz szélénél. Csatolok képet.
Van esetleg ötletetek hogy ez baj e? Vagy majd szépen eltűnik ha bejáratódik az aksi teljesen?
Szia!

Teljesen normális. Sok mindentől lehet, lélegeztető felcsapja a bubikat, némely vízelőkészítő is minimálisan habzik ez teljesen normális dolog. Ha a víz színe kielégítő és a paraméterek is ideálisak ne aggódj miatta.

[EZER BOCSI, de nyaralni voltam és senki se hagyta jóvá a hozzászólásokat -.-"]


Üdv,
Maya
Juhúúúúú eltűnt a hab!!!! : )
Egyébként a 4 hetet akkor is érdemes az átköltöztetéssel várni ha a víz értékei megfelelőek, és a víz is kristálytiszta? Nem türelmetlenség miatt, csak eléggé kinőtte a régit Wolfi és sajnálom hogy kicsiben van még pedig a nagyban is már olyan szép a víz : ) 2 hete csinálom egyébként a nagynak a 30%os cseréjét az előírás szerint.
Szia!

Ha stabilok az értékek akkor simán mehet. :) Ámbár egy állat mindenképpen terhelést jelent a víz számára, de majd figyelgesd. Átpakolás után lehető leghosszabb ideig ne legyen etetés, tehát költözés előtt még lakjon jól aztán 2-3-4 napig semmi az új helyen.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Móni
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.12.12. 15:23

Növények tápozása

Hozzászólás Szerző: Móni »

Sziasztok! Nem tudom, hogy jó helyre írom vagy sem, de az lenne a kèrdèsem, hogy az axik akváriumába sok èlő növènyt szeretnèk tenni, ès az eladó a boltban mondta hogy úgy lesznek szèpek ha teszek a vízbe tápoldatot a növènyeknek, ettől nem lesz semmi bajuk az axiknak?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2018.12.12. 22:24-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam! Maya
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Növények tápozása

Hozzászólás Szerző: Maya »

Móni » Ma, 16:30 írta:Sziasztok! Nem tudom, hogy jó helyre írom vagy sem, de az lenne a kèrdèsem, hogy az axik akváriumába sok èlő növènyt szeretnèk tenni, ès az eladó a boltban mondta hogy úgy lesznek szèpek ha teszek a vízbe tápoldatot a növènyeknek, ettől nem lesz semmi bajuk az axiknak?
Szia!

Ebben a feltett kérdésben annyi a hiányosság, hogy pontosítsunk.
Axolotl-os környezetben nem tartható minden féle növény, alapvetően a növényeknek az állatokhoz hasonlóan is vannak ideális életkörülményeik és tűréshatáruk. Axis körülmények között a hideg víz erősen befolyásoló tényező, másrészt ami növény szempontjából létfontosságú a fény mennyisége és minősége. Nulla fény mellett tápozhatod hónapokig, de a növények haldokolni fognak. Axolotl-os körülmények között óvatosan kell bánni a fénnyel, az állat természetes élőhelyén a sötét víz miatt erősen szűrt fény jut a csatornarendszerbe. Ezért az állat felfelé álló szaruhártya nélküli szeme könnyen sérülhet/megvakulhat az erős fénytől, másrészt a bőrén lévő védelmi nyálkahártya réteg is sérülni fog/megégni, harmadrészt néhány állatot iszonyatosan stresszel az erős fény. Számít a világított órák száma pl. 8 óra bőven elégséges, a fénycső színhőmérséklet pl. mi 6500 kelvin-t javaslunk (led-esnél a lumenszámot nem tudom fejből) 2700/4000 kelvin nem vált be, de alapvetően arra figyelj, hogy olyan W-erősségű legyen a neoncső, hogy ne legyen több mint 0,3-0,4 W/l a teljesítménye. Fontos a beszoktatási időszak is. Emellett az utolsó tényező a növények szempontjából a talaj. Rengeteg növénynek éppen az az ideális, ha a gyökerük a felszínen van pl. anubias félék, őket csak elég hozzákötözni valamihez és kész vannak. Más növények pl. úszó növények mint a békalencse, vagy hínárok (átokhínár, tündérhínár) lebegni hagyjuk a vízfelszínen. De a legtöbb növény ültetős, a növény gyökreinek szüksége van tápanyagdús talajra. Itt találkozunk ismét az axolotl igényeivel, mivel ők a növény talajt, minden kavicsot ami 3 cm-nél kisebb, simán megeszik. És elég gyakran ebből halálos bélelzáródás szokott bekövetkezni. Életveszélyes és erősen ellenjavallt homokon, apró kavicson tartani őket. Kapni úgynevezett kerámia ültetőcserepeket, mi ezekben szoktuk elhelyezni a növénytáptalajt (pl. JBL AquaBasis Plus) majd rá a megfelelő rétegben növénytalajt pl. ADA Amazonia (JBL Manado-t nem ajánlom, túl könnyű). Ilyenkor még érdemes kövekkel vagy hálóval lefedni az ültetőcserepet, hogy talaj ne legyen túl kívánatos. Nehezebben férjenek hozzá és ne akarják megenni.

Tápoldat már más tészta. Nincs olyan tápoldat, hogy 1x beleöntjük a vízbe és minden boldog lesz. A tápozás nagyon sok precizitást igénylő folyamat. És igen tudsz vele bajt okozni. A növények tápozását 3 fő csoportba osztjuk mikro, makro, carbo tápanyagok. Ezeket soha nem fogod egy löttyben megkapni, legjobb esetben is 3 termékről beszélünk (https://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua- ... nnyel.html). Easy Carbo-val alapvetően nem lehet probléma, adagolása nem túl bonyolult, érdemes lámpa kapcsolás előtt beoltani.

Micro, macro tápanyagokkal más a helyzet, ha nem tudod a vized alapvető értékeit, akkor könnyen lemérgezheted az állatot. Pláne, hogy axolotl-os körülmények között, minimális világítás mellett nehéz elérni, hogy a nagy mennyiségben mérgező nitrát felhasználásra kerüljön a növények által. Ezért használunk gyakran nitrátmegkötő műgyantát, hiszen a nitrát alapvetően tápanyag a növényeknek, de rengeteg kell belőlük, hogy felvegyék és ehhez szükségük van fényre. Ha mondjuk ész nélkül kezdünk macro tápanyagot a vízbe önteni (nitrát, foszfát, kálium tartalmú) nagyon könnyen lehet, hogy az alapvetően magas nitrát értéket fellövi mérgező mértékűre, hiszen eddigiben sem tudta felvenni a növényzet a nitrát többletet és a tápanyagként beoldottat végképp nem fogja. Micro tápanyag annyira nem veszélyes, de lehet rosszul adagolni.

Végső konklúzió: alapvetően növénytáppal nem egyszerűen tudod őket megölni, de hatásmechanizmussal amit elindítanak a növénytápok simán.
Illetve még nem beszéltem a silány növénytápokról amelyek jódot tartalmazhatnak, axolotl szervezetére nézve a jód igen kártékony hatással van.

Kérdésem, milyen növények vannak, milyen fény, milyen talajok (ha vannak)? És ezt követően beszélhetünk a tápozásról.

(UI: Boltos egy idióta. Nem ettől szépek a növények, ez csak egy apró tényező, axolotl-os körülmények között pedig elég lényegtelen valóban.)

Javaslom figyelmedbe Sendy akváriumát: viewtopic.php?p=5403#p5403
Tápozás témakörben még ezt érdemes elolvasni: viewtopic.php?p=5084#p5084

Nitrát - elég sok helyen írjuk a fórumon. Végső bomlástermék a mérgező ammónia, mérgező nitritté alakul ami végül nagy mennyiségben veszélyes nitráttá, amely tápanyag a növényeknek. Ez nem megy sehová a vízből, vízcserével lehet hígítani, növényekkel és spec gyantákkal megkötni. A mérgező folyamatok egyébként egy ideális és megfelelő szűrésrendszerben a szűrőben lezajlanak, plusz mérgezések nélkül, amennyiben ideálisan a feltételek a kis dolgozó szűrőbaktériumok számára.


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése