Felnőttek etetése! (10 cm feletti testhossz felett)

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Artémia

Hozzászólás Szerző: Maya »

havica írta:Nem találtam a fórumban egy szót sem a fagyasztott artémiarákról. Azt ajánlotta a boltos szúnyoglárva helyett (az épp nem volt). Nem praktikus, mert alig tudom a maradékot kitakarítani, de egyáltalán adható-e axiknak artémiarák?
Artémia=sórák, ki kell keltetni, nagy axiknak felesleges adni, kis axiknak is csak 3cm-es korig adjuk. Ha nagyon akarsz nekik adni, akkor inkább fagyasztott krill-rákokat javaslok, mert nagyobb. A sima sórák nagyon apró, szemmel alig látom meg.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
havica
Fórumozó
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.03.10. 12:47
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Artémia

Hozzászólás Szerző: havica »

Maya írta:
havica írta:Nem találtam a fórumban egy szót sem a fagyasztott artémiarákról. Azt ajánlotta a boltos szúnyoglárva helyett (az épp nem volt). Nem praktikus, mert alig tudom a maradékot kitakarítani, de egyáltalán adható-e axiknak artémiarák?
Artémia=sórák, ki kell keltetni, nagy axiknak felesleges adni, kis axiknak is csak 3cm-es korig adjuk. Ha nagyon akarsz nekik adni, akkor inkább fagyasztott krill-rákokat javaslok, mert nagyobb. A sima sórák nagyon apró, szemmel alig látom meg.
Kedves Maya, köszönöm a választ! Persze, hogy azóta a fórumban is találtam róla hozzászólást... :) elnézést! Ha a boltos nem ajánlja, eszembe nem jutott volna venni, azt sem tudtam, mi az. A javaslatok szerint törekednék a változatos étrendre, de itt Oroszlányon ez elég nehéz. Tegnap bejutottam a Dánióba Tatabányára, hát az valami Kánaán! Szia
Éva
Avatar
tiffani
Fórumozó
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.06.08. 23:15

Giliszta

Hozzászólás Szerző: tiffani »

Sziasztok!
Történt ma velem egy érdekes eset .. előzmények hozzá, hogy mostanában gilisztát,fagyasztott kishalat és fagyasztott vörösszúnyoglárvát adok az axiknak. Na most, ma észrevettem, hogy az akvárium oldalán belül egy kisebb területen egy csomó kis féreg van vagy nem tudom mi, nagyon apró, kissé hosszúkás, 1-2 milliméteres fehér színű férgek. Ahogy nézegettem az aljzatot ott is rengeteget láttam így kivettem az axikat egy lavórba, a köveket, bújókat kivettem kifőzni. Mivel el kellett menni bevásárolni, ahol a külső vásárlósoron van egy horgászbolt-akvarisztika kisállatkereskedés (előzőleg itt vettem gilisztát), gondoltam megkérdem mi lehet az. (Élő dolgot nem tettem az akváriumba a gilisztával való etetésen kívül.)
Na most, bementem megkérdezni a 40 év körüli eladót, és mikor elkezdtem mondani hogy mivel etetem -kishal,giliszta,szúnyoglárva-, látványosan hüledezni kezdett, és nekiállt kioktatni, hogy gilisztát nem szabad, és egyáltalán én mért adok nekik azt enni.. Mondtam hogy mert megeszik és szeretik is. Ekkor jött az, hogy dehát a természetes élőhelyén se talál gilisztát (Itt közbeszóltam hogy ugyan csirkemellet és szivet se nagyon talál, de arra visszakaptam hogy AZT SE KÉNE NEKIK ADNI....), utána elmesélte hogy ő már 30 éve axikat tenyészt és csak jobban tudja, ezután pedig jött az, hogy az axikat ne etessem túl (heti 2x szoktam etetni...),mert a természetes élőhelyén barlangban él (?), és van hogy egy évig nem talál kaját (??????)...
(Bár ez az axikhoz nem kapcsolódik, de az előttem nyuszit vásárló fiúnak elmagyarázta hogy a nyúl csak a mesékben szereti a répát és a salátát, a való életben ezeket nem szabad neki adni...(?????????)).
Most akkor ez hogy van? Megmondtam neki válaszként hogy én más tenyésztőtől, állattartótól úgy hallottam, hogy lehet nekik adni, és nekem eddig semmi gondom nem volt vele, ezután rámhagyta hogy hát pedig ezeket nem lenne szabad (még azt is mondta, hogy a horgászboltban kapható giliszta mérgező..), a férgekre meg azt válaszolta hogy a gilisztával bejuthatott.
Engem természetesen ez nem befolyásol a további etetésben, ugyanúgy csirkeszívvel,májjal,hallal és gilisztával etetek de nem nagyon tudtam ezt az egészet hova tenni..
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Giliszta

Hozzászólás Szerző: Maya »

tiffani » 17 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Történt ma velem egy érdekes eset .. előzmények hozzá, hogy mostanában gilisztát,fagyasztott kishalat és fagyasztott vörösszúnyoglárvát adok az axiknak. Na most, ma észrevettem, hogy az akvárium oldalán belül egy kisebb területen egy csomó kis féreg van vagy nem tudom mi, nagyon apró, kissé hosszúkás, 1-2 milliméteres fehér színű férgek. Ahogy nézegettem az aljzatot ott is rengeteget láttam így kivettem az axikat egy lavórba, a köveket, bújókat kivettem kifőzni. Mivel el kellett menni bevásárolni, ahol a külső vásárlósoron van egy horgászbolt-akvarisztika kisállatkereskedés (előzőleg itt vettem gilisztát), gondoltam megkérdem mi lehet az. (Élő dolgot nem tettem az akváriumba a gilisztával való etetésen kívül.)
Na most, bementem megkérdezni a 40 év körüli eladót, és mikor elkezdtem mondani hogy mivel etetem -kishal,giliszta,szúnyoglárva-, látványosan hüledezni kezdett, és nekiállt kioktatni, hogy gilisztát nem szabad, és egyáltalán én mért adok nekik azt enni.. Mondtam hogy mert megeszik és szeretik is. Ekkor jött az, hogy dehát a természetes élőhelyén se talál gilisztát (Itt közbeszóltam hogy ugyan csirkemellet és szivet se nagyon talál, de arra visszakaptam hogy AZT SE KÉNE NEKIK ADNI....), utána elmesélte hogy ő már 30 éve axikat tenyészt és csak jobban tudja, ezután pedig jött az, hogy az axikat ne etessem túl (heti 2x szoktam etetni...),mert a természetes élőhelyén barlangban él (?), és van hogy egy évig nem talál kaját (??????)...
(Bár ez az axikhoz nem kapcsolódik, de az előttem nyuszit vásárló fiúnak elmagyarázta hogy a nyúl csak a mesékben szereti a répát és a salátát, a való életben ezeket nem szabad neki adni...(?????????)).
Most akkor ez hogy van? Megmondtam neki válaszként hogy én más tenyésztőtől, állattartótól úgy hallottam, hogy lehet nekik adni, és nekem eddig semmi gondom nem volt vele, ezután rámhagyta hogy hát pedig ezeket nem lenne szabad (még azt is mondta, hogy a horgászboltban kapható giliszta mérgező..), a férgekre meg azt válaszolta hogy a gilisztával bejuthatott.
Engem természetesen ez nem befolyásol a további etetésben, ugyanúgy csirkeszívvel,májjal,hallal és gilisztával etetek de nem nagyon tudtam ezt az egészet hova tenni..
Mindig mondjuk, állatosnak, javasasszonynak, szomszéd Joli néninek nem kell hinni, az ő ismereteivel kötve hiszem, hogy (egészséges) axikat tenyésztett volna...Nem is igazán hiszem, hogy 30éve volt ennek keletje. Horgászboltos gilisztát viszont tényleg nem szabad venni, utcáról összeszedik ők is, úgyis a halak eszik meg. De lehet direkt bio giliszta tenyészetből venni vagy külön állatosnál tápláléknak szánt gilisztát. (Természetbe szerintem tud gilisztával is találkozni amúgy...) Az hogy barlangba él meg hogy egy évig nem talál kaját...hát szerintem a vakgőtével vagy valami mással erősen keveri a bácsika...
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Giliszta

Hozzászólás Szerző: Sendy »

tiffani » Tegnap, 22:56 írta:...Na most, ma észrevettem, hogy az akvárium oldalán belül egy kisebb területen egy csomó kis féreg van vagy nem tudom mi, nagyon apró, kissé hosszúkás, 1-2 milliméteres fehér színű férgek. ...
(Bár ez az axikhoz nem kapcsolódik, de az előttem nyuszit vásárló fiúnak elmagyarázta hogy a nyúl csak a mesékben szereti a répát és a salátát, a való életben ezeket nem szabad neki adni...(?????????))...
Planária, örvényféreg, hidra stb... elég széles a skála amiről lehet válogatni ilyen férgeket. A témának még csak pár napja estem neki, de sejtem melyikre gondolsz. Valszeg planária, nekünk is van most belőle jócskán, és simán gömbmohával, vagy bármely növénnyel bevihetted. Zabásabb halak felfalják, de az axik nem fognak erre vadászni, az fix. Akvakertész fórumon olvasgass utána, itt vannak képek is a különféle fajtákról. Amúgy érdekes, hogy ez a 3. eset 1-2 héten belül akinek ilyen jelent meg az akváriumában, eddig meg sehol semmi... szerintem nem véletlen.
Off: nyuszi imádja a répát és a salátát de nálam a sok fehérrépától (gyökér, petrezselyemgyökér) kicsit lágy a széklete, a sárgarépától meg csuklik, és bolti salátát (azaz zöld mérget) házikedvencnek nem adunk, csak házi termesztésűt.
Mayához pedig csak csatlakozni tudok, pedig az én dumámat nyúlta le :) hogy állatboltosra, postásra, juli nénire nem hallgatunk. Vannak szakfórumok, utána lehet olvasni, itt is lehet kérdezni, és olyan még nem nagyon volt, hogy egy kérdésnek amire nem tudtunk választ adni, ne kezdett volna utánajárni a moderátori kompánia.

Ui: ha planáriának azonosítod be, akkor arra tudsz házilag csinálni csapdát, de ezzel kiírtani nem tudod még.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Csabi
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.10.15. 23:54

Falánk vagy kannibál?

Hozzászólás Szerző: Csabi »

Sziasztok!
Van egy kb.15 cm-es axim, aki már február óta lakik velünk. Egyszer már volt egy társa, egy nagyon picike, kb 2 cm-es. Az eladó, akitől vettük azt mondta, hogy nyugodtan összetehetjük őket, nem lesz semmi baj. De persze lett. A picike egyszer csak hopp, eltűnt. Szőrén-szálán. A nagy megette. Legalábbis más nem történhetett. Azóta a nagy egyedül élt. Most vettem mellé még két axit, ők kb. fele akkorák. Ez alkalommal azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az 5-7 cm-es axik már biztosan nincsenek veszélyben. 2 napja bővült a banda, és ma észrevettem, hogy az egyik kicsinek hiányzik az egyik első lába. És a legszörnyűbb, hogy azt gondolom, hogy a nagy harapta le neki, mert többször volt olyan, hogy odaosont a nagy a kicsikhez és nyomott egy "hamm"-ot. Eddig akárhányszor láttam, mindig elúszott a két kicsi, aztán meg meg sem fordult a fejemben, hogy esetleg tényleg bánthatja őket, hiszen hát ők is axik és ők azért már viszonylag nagyobbacskák. A nagy eddig javarészt vörös szúnyoglárvát kapott enni. Próbálkoztunk már kicsi fagyasztott halakkal is, de az nem igazán volt kedvére. A szúnyoglárvát szereti nagyon. Vajon miért bántja a kicsiket? most persze külön teszem őket, nehogy baj legyen a végén, de jobb szeretném egy helyen látni őket, hiszen kifejezetten a kedvükért rendeztem be egy új, nagyobb akváriumot. Kérlek szépen, adjatok tanácsot mitévő legyek? Miért ilyen kannibál a nagy axim?
Előre is köszönöm a választ!
Üdv,
Csabi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.10.18. 17:57-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Falánk vagy kannibál?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Csabi » 55 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Van egy kb.15 cm-es axim, aki már február óta lakik velünk. Egyszer már volt egy társa, egy nagyon picike, kb 2 cm-es. Az eladó, akitől vettük azt mondta, hogy nyugodtan összetehetjük őket, nem lesz semmi baj. De persze lett. A picike egyszer csak hopp, eltűnt. Szőrén-szálán. A nagy megette. Legalábbis más nem történhetett. Azóta a nagy egyedül élt. Most vettem mellé még két axit, ők kb. fele akkorák. Ez alkalommal azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az 5-7 cm-es axik már biztosan nincsenek veszélyben. 2 napja bővült a banda, és ma észrevettem, hogy az egyik kicsinek hiányzik az egyik első lába. És a legszörnyűbb, hogy azt gondolom, hogy a nagy harapta le neki, mert többször volt olyan, hogy odaosont a nagy a kicsikhez és nyomott egy "hamm"-ot. Eddig akárhányszor láttam, mindig elúszott a két kicsi, aztán meg meg sem fordult a fejemben, hogy esetleg tényleg bánthatja őket, hiszen hát ők is axik és ők azért már viszonylag nagyobbacskák. A nagy eddig javarészt vörös szúnyoglárvát kapott enni. Próbálkoztunk már kicsi fagyasztott halakkal is, de az nem igazán volt kedvére. A szúnyoglárvát szereti nagyon. Vajon miért bántja a kicsiket? most persze külön teszem őket, nehogy baj legyen a végén, de jobb szeretném egy helyen látni őket, hiszen kifejezetten a kedvükért rendeztem be egy új, nagyobb akváriumot. Kérlek szépen, adjatok tanácsot mitévő legyek? Miért ilyen kannibál a nagy axim?
Előre is köszönöm a választ!
Üdv,
Csabi
Hello

Az eseted tipikusnak mondható, mi mindig javasoljuk, hogy nagyobb axi csak ugyanakkorával tehető össze, nem véletlenül. A kicsi 2 centisnek esélye se volt, kishalnak nézte. A mostani kettőt, azonnali hatállyal át telepíteném egy másikba, nagyjából egy fél év múlva összetehetőek lesznek. Axik fél éves korukig kannibálok, ahogy esélyt kapnak/látnak arra, hogy a másikat megegyék megteszik. (Egyetlen elkerülési mód a dugig etetés vagy a szellős tartás) A te nagy axid valószínűleg még nem "nyugodott" meg, felnőtt 1 éves példányok jóval békésebbek és szelídebbek, mint fiatalon. Az összeszoktatás pedig fontos lépés lenne, főleg az ilyen esetek elkerülése végett, hálóval el kell választani az akváriumot 2 hét után, ellenőrzött körülmények között pedig összeereszteni őket. Sokan neveltünk már fel nagyobb axihoz kicsit, külön akváriumban, 6-8-10 hónap után gond nélkül találkozhatnak.

A nagy viselkedése axi szemmel nézve teljesen egészséges, "ami mozog és kisebb nálam az kaja". Már csak annyi a kérdésem, hogy direkt vagy véletlen harapások szoktak lenni. A direktnél elég megfontoltan lassan közelít majd harap, illetve ha hirtelen mellékerül a kicsi akkor gyorsan odakap. Letudnád írni, az a "hamm" milyen hamm? Mert van az evés közbe véletlen odakapás, ami két egyforma méretű axinál nem lenne probléma, de ilyen méretkülönbségeknél halálos is lehet.

Javaslat: Kicsiket külön felnevelni. (A nagy, míg el nem éri az ivarérettséget, ilyen "harapós" lesz.(Inkább normális ifjúkori viselkedésnek mondanám) Amelyiknek meg történt a lábsérülése figyelgesd, hogy ne gombásodjon vagy fertőződjön el.

A nagy táplálkozásához annyit fűznék még, hogy fontos a minél változatosabb etetés, sok betegséget megelőzhet a változatos étrend, próbálgasd végig az adható étel listát. Ami a legtöbb axinál tuti befutó a csirke máj-szív-mell, giliszta, élő hal. Majd vörös szúnyoglárva, kevés tubifex, axitáp.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Csabi
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.10.15. 23:54

Re: Falánk vagy kannibál?

Hozzászólás Szerző: Csabi »

Maya » Ma, 18:10 írta:
Csabi » 55 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Van egy kb.15 cm-es axim, aki már február óta lakik velünk. Egyszer már volt egy társa, egy nagyon picike, kb 2 cm-es. Az eladó, akitől vettük azt mondta, hogy nyugodtan összetehetjük őket, nem lesz semmi baj. De persze lett. A picike egyszer csak hopp, eltűnt. Szőrén-szálán. A nagy megette. Legalábbis más nem történhetett. Azóta a nagy egyedül élt. Most vettem mellé még két axit, ők kb. fele akkorák. Ez alkalommal azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az 5-7 cm-es axik már biztosan nincsenek veszélyben. 2 napja bővült a banda, és ma észrevettem, hogy az egyik kicsinek hiányzik az egyik első lába. És a legszörnyűbb, hogy azt gondolom, hogy a nagy harapta le neki, mert többször volt olyan, hogy odaosont a nagy a kicsikhez és nyomott egy "hamm"-ot. Eddig akárhányszor láttam, mindig elúszott a két kicsi, aztán meg meg sem fordult a fejemben, hogy esetleg tényleg bánthatja őket, hiszen hát ők is axik és ők azért már viszonylag nagyobbacskák. A nagy eddig javarészt vörös szúnyoglárvát kapott enni. Próbálkoztunk már kicsi fagyasztott halakkal is, de az nem igazán volt kedvére. A szúnyoglárvát szereti nagyon. Vajon miért bántja a kicsiket? most persze külön teszem őket, nehogy baj legyen a végén, de jobb szeretném egy helyen látni őket, hiszen kifejezetten a kedvükért rendeztem be egy új, nagyobb akváriumot. Kérlek szépen, adjatok tanácsot mitévő legyek? Miért ilyen kannibál a nagy axim?
Előre is köszönöm a választ!
Üdv,
Csabi
Hello

Az eseted tipikusnak mondható, mi mindig javasoljuk, hogy nagyobb axi csak ugyanakkorával tehető össze, nem véletlenül. A kicsi 2 centisnek esélye se volt, kishalnak nézte. A mostani kettőt, azonnali hatállyal át telepíteném egy másikba, nagyjából egy fél év múlva összetehetőek lesznek. Axik fél éves korukig kannibálok, ahogy esélyt kapnak/látnak arra, hogy a másikat megegyék megteszik. (Egyetlen elkerülési mód a dugig etetés vagy a szellős tartás) A te nagy axid valószínűleg még nem "nyugodott" meg, felnőtt 1 éves példányok jóval békésebbek és szelídebbek, mint fiatalon. Az összeszoktatás pedig fontos lépés lenne, főleg az ilyen esetek elkerülése végett, hálóval el kell választani az akváriumot 2 hét után, ellenőrzött körülmények között pedig összeereszteni őket. Sokan neveltünk már fel nagyobb axihoz kicsit, külön akváriumban, 6-8-10 hónap után gond nélkül találkozhatnak.

A nagy viselkedése axi szemmel nézve teljesen egészséges, "ami mozog és kisebb nálam az kaja". Már csak annyi a kérdésem, hogy direkt vagy véletlen harapások szoktak lenni. A direktnél elég megfontoltan lassan közelít majd harap, illetve ha hirtelen mellékerül a kicsi akkor gyorsan odakap. Letudnád írni, az a "hamm" milyen hamm? Mert van az evés közbe véletlen odakapás, ami két egyforma méretű axinál nem lenne probléma, de ilyen méretkülönbségeknél halálos is lehet.

Javaslat: Kicsiket külön felnevelni. (A nagy, míg el nem éri az ivarérettséget, ilyen "harapós" lesz.(Inkább normális ifjúkori viselkedésnek mondanám) Amelyiknek meg történt a lábsérülése figyelgesd, hogy ne gombásodjon vagy fertőződjön el.

A nagy táplálkozásához annyit fűznék még, hogy fontos a minél változatosabb etetés, sok betegséget megelőzhet a változatos étrend, próbálgasd végig az adható étel listát. Ami a legtöbb axinál tuti befutó a csirke máj-szív-mell, giliszta, élő hal. Majd vörös szúnyoglárva, kevés tubifex, axitáp.
Szia!
köszi a választ.
Igazából a nagy egyáltalán nem kergeti a kicsiket. úgy értem ha nincsenek a közelében, akkor nem feltétlenül foglalkozik velük, csak el van foglalva az általános semmittevéssel. Viszont a kicsik sokkal ficánkolósabbak mint ő, és ha megközelítik, akkor eléggé felfigyel rájuk és olyankor az a hamm tényleg igazinak, szándékosnak tűnik. Pl. ma délután az egyik kicsi benne ült a bujkálóban, a nagy pedig kívül bambult az egyik végén. senki nem harapdált senkit. egyszer csak a másik kicsi arra úszott, keresztül a bujkálón. Erre a nagy felfigyelt, beosont a bujkálóba, lassan, óvatosan, és amikor odaért a kicsihez, na akkor jött a hamm. szerencsére a kicsi sikeresen elúszott. szóval szerintem a hamm szándékos. persze volt olyan is, amikor a kicsi felül lebegett, a nagy meg megint csak alul bambult. A kicsi hirtelen lesüllyedt, rá a nagynak fejére. így bambultak együtt egy darabig, és akkor nem volt semmi. de közben meg ott a bizonyíték, a hiányzó láb...
Ami a lábat illeti: ha véletlen észreveszek rajta valamit, akkor mit kell tennem? hogyan tudok rajta segíteni? mennyi idő amíg teljesen visszanő a lába?

köszi

Csabi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Falánk vagy kannibál?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Csabi » 5 perccel ezelőtt írta: Szia!
köszi a választ.
Igazából a nagy egyáltalán nem kergeti a kicsiket. úgy értem ha nincsenek a közelében, akkor nem feltétlenül foglalkozik velük, csak el van foglalva az általános semmittevéssel. Viszont a kicsik sokkal ficánkolósabbak mint ő, és ha megközelítik, akkor eléggé felfigyel rájuk és olyankor az a hamm tényleg igazinak, szándékosnak tűnik. Pl. ma délután az egyik kicsi benne ült a bujkálóban, a nagy pedig kívül bambult az egyik végén. senki nem harapdált senkit. egyszer csak a másik kicsi arra úszott, keresztül a bujkálón. Erre a nagy felfigyelt, beosont a bujkálóba, lassan, óvatosan, és amikor odaért a kicsihez, na akkor jött a hamm. szerencsére a kicsi sikeresen elúszott. szóval szerintem a hamm szándékos. persze volt olyan is, amikor a kicsi felül lebegett, a nagy meg megint csak alul bambult. A kicsi hirtelen lesüllyedt, rá a nagynak fejére. így bambultak együtt egy darabig, és akkor nem volt semmi. de közben meg ott a bizonyíték, a hiányzó láb...
Ami a lábat illeti: ha véletlen észreveszek rajta valamit, akkor mit kell tennem? hogyan tudok rajta segíteni? mennyi idő amíg teljesen visszanő a lába?

köszi

Csabi
Nálunk hasonló volt anno mikor a két kicsit (jó fél év külön nevelés után) összeeresztettük a nagyokkal. Ha öreglányt felidegesítették, hát két kicsinek nem volt nehéz dolga, egész nap a fején ugráltak, nevelő szándékkal odacsippentett ha már nagyon idegesítették, amúgy hagyta hogy együtt aludjanak, csak aprókákat odakapott, szinte csak a szája szélével. Viszont a barlangos "becserkészés" kifejezetten támadónak hangzik, valószínűleg őt is idegesíti a két aktív kicsi, erősen ajánlanám, hogy őket külön neveled míg olyan nagyok nem lesznek, hogy nem nézi se boxzsáknak se kajának őket. Külön nevelés utána pedig lassú összeszoktatást javaslok (lábjegyzetbe megjegyzem hogy összeeresztéskor érdemes átrendezni az akváriumot, néhány idősebb egyednek lehet területvédő ösztöne, nem mindnek de olvastam már olyan esetről, hogy az hozott megnyugvást) Igazából már nagyon eltértünk a topik témájától szóval most még ide válaszolok de későbbiekben, kérlek használjuk a megfelelő topikot. (Sérülések, törések, balesetek) Ha a láb gombásodni kezd, itt olvashatsz róla bőven: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=9 Illetve ha fertőződne, gennyes, láthatóan nem javul, csak nagyobb lesz a csonk, kiáll a csont. Itt is érdemes még olvasgatni: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=15 Ilyen fajta regenerációt (ami nem közvetlen életveszély) nem szoktuk megsürgetni, valójában egyedül az idő tud rajta segíteni. Mivel még fiatalka nagyjából 5 hónapos lehet, szerintem 3-6 hónapon belül teljesen visszanő.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Tapasztalatok étkekkel

Hozzászólás Szerző: Place »

Leírnám néhány tapasztalatom étkekkel:

Csirkemáj:
Ha macerás is, meg kell tisztítani rendesen, mert a zsírtól, erektől felpuffadnak (legalábbis nálunk), s léggömböst játszanak. A májtól szép vörös gombócokat pottyantanak, mely egy ideig egybe marad, de ha nem vesszük ki közel azonnal, gyorsan berohasztja a vizet. Figyelni kell rá, hogy inkább kisebb adagokban és többször adjunk belőle. A máj átverős: puha, ezért nagyobb darabokat is leküzdenek; ellenben telt és gyorsan eltelnek vele, nem ritkán ki is öklendezik, egy centis félig megemésztett máj pedig 2 nap alatt teljesen hazavág 70 liter vizet. Az itt ajánlott jégkockatartós módszer bejött, ajánlom, de ha nem fér be a mélyhűtőbe, zacskós+sok kis maszni módszer is működik. (kellene egy nagyobb hűtő nekem :/ )
Kiröhögnek a boltban, ha 10 dekát kérsz. :D Ilyenkor azt mondom: pecacsalinak lesz, és megtalálom a szimpátiát.

Sertésmáj:
Könnyebb vele az élet, könnyebben feldolgozható, de kevésbé szeretik. Bajuk nem lett tőle, de maradjunk a csirkemájnál.

Élő sáska a kertből:
Mivel vidéki vagyok, rengeteg ilyen ugrabugráló sáska (a köznyelv a sztereotíp szöcske néven ismeri) menekül minden léptemnél. Imádják és szokatlan tekintettel konstatálják, hogy mozog és ki akar mászni a szájukból. Laktató is, de a szárnyát nem tudják megemészteni, az általában felismerhetően jön vissza. Ha van energiám megalázkodni a réten, akkor kapnak; számomra fontos, hogy a külvilág bioja is edzze őket.

Folyami kis hal:
Boltokban 80-150 ft között találni. Kedvenc csemege, könnyen kezelhető, bár ürülék formában sokáig nem marad meg, porrá válik, s az akvárium alját ellepi. Sok boltban általában sötét és világos közül is lehet választani.
A világos kevesebb tartalommal bír, puhább, de könnyebben emészthető is; több kell belőle, de finomabb, viszont sajnos könnyebben "szétesik" még mielőtt felszolgálom nekik.
A sötétnek az átka, hogy néha agresszív a halak csontja és uszonya. A nagyobbaknál érdemes megnézni a hátúszót: tű hegyes és tű keménységű; kényelmesen átszúrja még egy teknőst is, nem hogy az axit. Pucolni a kisujjnyi halat pedig mocskos meló ezért a pénzért.
Jah, igen, az almacsigának is azt adok, szereti elrágni. Ha a vízfelszínen levegőt szürcsölnek, a halakról leszakadó farkat, darabokat beleteszem a szájukba, amit nyammogással köszönnek meg.

Tubi:
Gyerekkori kaja, ha valamelyik depis és nem eszik egy hétig, utána a tubi a megoldás általában. Ha sokáig egyedül maradnak (pl. hétvége, utazás), kapnak egy nagyobb adag friss, élő tubit; visszaérkeztünkre kinyalogatják a kövek alól. Remek játék, de hátránya, hogy drága és sok kell belőle idősebb korban; ráadásul a vizet is fogyaszt.

Vörösszunyoglárva:
Idősebb korukra már nem adok nekik, csak ha nincs más, de mindig van a hűtőben vésztartalék-étekként. A gond vele, hogy "szétbarmolják" s nem szedik össze utólag, csak a szűrő, ahol, s a kövek alatt berohad. Ugyanez vonatkozik az ürülékükre is: csak a vöröset eszik meg belőle, a szunyoglárva (héj) kb. kijön belőlük és a szűrőben végzi. Akár a tubi, szintén jó "nem akarok enni makacsság" ellen.

Élő Gammarus, Kérészlárva:
Rengeteg van nálunk egy finom vizű, tiszta forrásnál, amiből mi is szoktunk inni. Vadászidényt jelent számukra, de az ügyes eleség akár hetekig is képes életben maradni és settenkedni a kövek között. - nem mintha ez zavarna.

Csirkemell:
Annyira nem jött be. Megeszik, szeretik, de semmi extra... ellenben, ha a csirkemell rohadásnak indul csúnyább dolgokat produkál a vízben, mint a máj.
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Teknős módon etethető az axi?

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Lenne egy fura kérdésem. Bár még nincs axim, mielőtt lenne, minél többet meg szeretnék tudni róla és eszembe jutott egy kérdés, amire még nem találtam választ a fórumon. Axikat etetéskor át lehet tenni egy külön akváriumba, hogy ott táplálkozzanak, ergo ne a saját vizüket koszolják? Teknősöknél ezt lehet alkalmazni, azért jutott eszembe, de nem tudom, hogy őket mennyire stresszeli ez a módszer.
Csak mert nem szeretném nekik üresen hagyni az akvárium alját, a nagy kövek közé meg leülepszik a szmötyi, amit a szűrő nehezen kavar fel/ szűr ki onnan. Már az is eszembe jutott, hogy csinálok nekik valami kis átjáró alagutat akváriumból-akváriumba :D
Ami az értelmesebb módszer lenne, az a talajszűrő, de azért gondoltam megkérdezlek titeket is az ötletről. :D
North
Fórumozó
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013.12.03. 11:57
Tartózkodási hely: Bp.

Darás neon

Hozzászólás Szerző: North »

Talán ez a megfelelő helye ennek...

Van az axival együtt pár neon meg később vett guppy. Miután megvettük a guppykat 4 napra rá kijött a neonhalakon darásodás. Ez persze lehet véletlen egybeesés, de azt hiszem mindegy is. A guppy egészségesek, legalábbis annak tűnnek.
A kérdés, hogy most féltsem az axit vagy nem? A neonokat átraktuk másik akváriumba. Halpusztulás nincs. A jószág is egészségesnek néz ki, én nem látok rajta elváltozást, meg semmi gyanúsat. A viselkedése is olyan, mint eddig. Nappal néz ki a fejéből, este pedig átrendezi az akváriumot.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Darás neon

Hozzászólás Szerző: Maya »

North » Tegnap, 21:37 írta:Talán ez a megfelelő helye ennek...

Van az axival együtt pár neon meg később vett guppy. Miután megvettük a guppykat 4 napra rá kijött a neonhalakon darásodás. Ez persze lehet véletlen egybeesés, de azt hiszem mindegy is. A guppy egészségesek, legalábbis annak tűnnek.
A kérdés, hogy most féltsem az axit vagy nem? A neonokat átraktuk másik akváriumba. Halpusztulás nincs. A jószág is egészségesnek néz ki, én nem látok rajta elváltozást, meg semmi gyanúsat. A viselkedése is olyan, mint eddig. Nappal néz ki a fejéből, este pedig átrendezi az akváriumot.
Minden boltból, Juli nénitől, havertól hozott halat, mielőtt betennénk az akváriumba karanténba különítsük el, 1-2hétre. Ha időközbe egy is elpusztul, nem javasolnám betenni az axihoz. Ha csak 1 pusztult el, a többinek egy hónap karantén. (Szivacsszűrővel vödörbe, húsos ládába, Ikeás dobozba elvannak nem kell feltétlenül akvárium, evidens hogy etetjük is őket). Volt már belőle konkrétan haláleset a fórumon, hogy fertőzött haltól elpusztult az axi. Amcsi fórumon pedig tucat ilyen eset van, mindenféle boltból, tóból kifogott, hazavitt halakkal kapcsolatban. Én nem kockáztatnám feleslegesen az axim életét, fertőzött/beteg halakkal.

(U.I. Ez a téma miért lenne illegális bevándorló? Netán nem te vitted haza az akváriumba a halat, etetési célzattal?)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
North
Fórumozó
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013.12.03. 11:57
Tartózkodási hely: Bp.

Re: Darás neon

Hozzászólás Szerző: North »

Maya » 4 perccel ezelőtt írta:
North » Tegnap, 21:37 írta:Talán ez a megfelelő helye ennek...
(U.I. Ez a téma miért lenne illegális bevándorló? Netán nem te vitted haza az akváriumba a halat, etetési célzattal?)
A halat én vettem (Rájából). A rajta lévő darára gondoltam, mint illegális bevándorló, mert, h az élősködő. :)

Minden esetre köszönöm a választ. De ami az axit illeti? Ez a dara végül is veszélyes rá vagy sem? Kell valami izé neki rá vagy elég ha várok?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Darás neon

Hozzászólás Szerző: Maya »

North » 12 perccel ezelőtt írta:
Maya » 4 perccel ezelőtt írta:
North » Tegnap, 21:37 írta:Talán ez a megfelelő helye ennek...
(U.I. Ez a téma miért lenne illegális bevándorló? Netán nem te vitted haza az akváriumba a halat, etetési célzattal?)
A halat én vettem (Rájából). A rajta lévő darára gondoltam, mint illegális bevándorló, mert, h az élősködő. :)

Minden esetre köszönöm a választ. De ami az axit illeti? Ez a dara végül is veszélyes rá vagy sem? Kell valami izé neki rá vagy elég ha várok?
Rájába vásárolok több mint 2éve. Még soha a büdös életbe nem adtak el beteg halat. Azt tudom, hogy hasvízkór/bélgyulladás/fertőzés jár halról axira, szerintem a darakór is.

A gyógyszerek amit "okos" boltosok szoktak ajánlani rájuk, legtöbbje az axira halálos, pl. baktokill, parakill, malachid zöld. Inkább ne kezeld őket. (Max. metilénkékbe lehetne megpróbálni). Egyenlőre karantén. Axit figyelgetni.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
North
Fórumozó
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013.12.03. 11:57
Tartózkodási hely: Bp.

Re: Darás neon

Hozzászólás Szerző: North »

Maya » Tegnap, 18:37 írta:
North » 12 perccel ezelőtt írta: A halat én vettem (Rájából). A rajta lévő darára gondoltam, mint illegális bevándorló, mert, h az élősködő. :)

Minden esetre köszönöm a választ. De ami az axit illeti? Ez a dara végül is veszélyes rá vagy sem? Kell valami izé neki rá vagy elég ha várok?
Rájába vásárolok több mint 2éve. Még soha a büdös életbe nem adtak el beteg halat. Azt tudom, hogy hasvízkór/bélgyulladás/fertőzés jár halról axira, szerintem a darakór is.

A gyógyszerek amit "okos" boltosok szoktak ajánlani rájuk, legtöbbje az axira halálos, pl. baktokill, parakill, malachid zöld. Inkább ne kezeld őket. (Max. metilénkékbe lehetne megpróbálni). Egyenlőre karantén. Axit figyelgetni.
Egyből karanténoztuk a neonokat és ott kezeljük őket. Párom szerint a sok stressz miatt jött ki rajtuk ez a dara-kór. A neonokat a karanténban pedig parakill-lel locsolgattuk meg. :)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Darás neon

Hozzászólás Szerző: Maya »

North » Ma, 05:40 írta:
Maya » Tegnap, 18:37 írta:
North » 12 perccel ezelőtt írta: A halat én vettem (Rájából). A rajta lévő darára gondoltam, mint illegális bevándorló, mert, h az élősködő. :)

Minden esetre köszönöm a választ. De ami az axit illeti? Ez a dara végül is veszélyes rá vagy sem? Kell valami izé neki rá vagy elég ha várok?
Rájába vásárolok több mint 2éve. Még soha a büdös életbe nem adtak el beteg halat. Azt tudom, hogy hasvízkór/bélgyulladás/fertőzés jár halról axira, szerintem a darakór is.

A gyógyszerek amit "okos" boltosok szoktak ajánlani rájuk, legtöbbje az axira halálos, pl. baktokill, parakill, malachid zöld. Inkább ne kezeld őket. (Max. metilénkékbe lehetne megpróbálni). Egyenlőre karantén. Axit figyelgetni.
Egyből karanténoztuk a neonokat és ott kezeljük őket. Párom szerint a sok stressz miatt jött ki rajtuk ez a dara-kór. A neonokat a karanténban pedig parakill-lel locsolgattuk meg. :)
Ha parakill-t használtok, akkor 1 hónap karantén, miután már nem kapják a szert. Vagy nem lesz axid. Parakill nagyon erős vegyszer (+kétéltűekre halálos), körültekintően és kimérve használjuk és nem csak locsolgatjuk. Axolotl-okra halálos: parakill, baktokill, malachid zöld és bármi amit halaknál alkalmazunk, kivéve metilénkék.

(U.I.
Kérlek nézd át a házirend idézéssel kapcsolatos részeit. Miután idézel semmi dolgod sincs, csak írni és a kódokhoz nem nyúlni. 1mp-t se kéne vele foglalkoznod, mégis plusz 5perc munkát adsz nekem minden nap, hogy helyrehozzam az idézést. Ha valami nem világos, írj privátba és segítek.)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Szúnyoglárvát, de milyet?

Hozzászólás Szerző: baxter »

Sikerült szerintem már mindent végig olvasnom-keresnem, de a szúnyoglárvás etetésről kisebb tudásbeli hiányaim vannak. A vörösről sok szó esik a fórumon, ezzel etetünk már jó régen, de ezt nem is kérném boncolgatásra. A fekete meg van említve egyszer az adható listában annyi kommenttel, hogy ha kikel, akkor csíp, de ezen kívül zéró info. A fehérről meg teljesen zéró info.
Amennyire sikerült utánaolvasnom a vöröset és a feketét rosszabbul, ill egyáltalán nem emésztik meg a gyengébb hasú halak, legrosszabb esetben el is pusztulhatnak. Nekik csak a fehéret ajánlják. Oké, tudom én, hogy az axik nem ahalak, ezen elvek (eddigi tapasztalatok alapján) nem vonatkoznak rájuk, de tápértékben, emészthetőségben, ízben és minden egyébben tudnátok véleményt mondani a fekete és fehér szúnyoglárvákról?
A beszerzés is problémásabb, fehérrel már találkoztam személyesen, feketével viszont csak 5in1 mirelites kiszerelésben, amiben volt még krill és azt hiszem artémia vagy plankton a vörös és fehér szúnyog melett.
Szeretnénk változatosabb étrendet biztosítani és ez jó iránynak tűnik elsőre. Pro és kontra véleményeiteket előre is köszönöm!
(Amennyiben már készül titokban egy cikk ezzel kapcsolatban, akkor azt szeretettel-köszönettel megvárom, csak szóljatok. :D )
üdv:
baxter
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Szúnyoglárvát, de milyet?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » Ma, 16:04 írta:Sikerült szerintem már mindent végig olvasnom-keresnem, de a szúnyoglárvás etetésről kisebb tudásbeli hiányaim vannak. A vörösről sok szó esik a fórumon, ezzel etetünk már jó régen, de ezt nem is kérném boncolgatásra. A fekete meg van említve egyszer az adható listában annyi kommenttel, hogy ha kikel, akkor csíp, de ezen kívül zéró info. A fehérről meg teljesen zéró info.
Amennyire sikerült utánaolvasnom a vöröset és a feketét rosszabbul, ill egyáltalán nem emésztik meg a gyengébb hasú halak, legrosszabb esetben el is pusztulhatnak. Nekik csak a fehéret ajánlják. Oké, tudom én, hogy az axik nem ahalak, ezen elvek (eddigi tapasztalatok alapján) nem vonatkoznak rájuk, de tápértékben, emészthetőségben, ízben és minden egyébben tudnátok véleményt mondani a fekete és fehér szúnyoglárvákról?
A beszerzés is problémásabb, fehérrel már találkoztam személyesen, feketével viszont csak 5in1 mirelites kiszerelésben, amiben volt még krill és azt hiszem artémia vagy plankton a vörös és fehér szúnyog melett.
Szeretnénk változatosabb étrendet biztosítani és ez jó iránynak tűnik elsőre. Pro és kontra véleményeiteket előre is köszönöm!
(Amennyiben már készül titokban egy cikk ezzel kapcsolatban, akkor azt szeretettel-köszönettel megvárom, csak szóljatok. :D )
Már készül a cikk keményen :) Igazából kész is, de együtt akarjuk az egészet publikálni, nem csak részleteket.
Alapvetően a fekete szúnyog lárvája apró, élve a víz felszínén lebeg, apró halakat etetni jó. Érzékeny hasú állatoknál halálról még nem olvastam, pedig eléggé hozzáértőknek tűnő akvarisztikásoknál olvasgattam, akik még a szúnyogok fajtáit is ecsetelték, mert ha jól rémlik fejből akkor 4 fajta fekete szúnyog van, ezek méretben is különbözőek. 1-2 mm-től 5-6 mm-ig nagyjából.
A fehér szúnyog magyarán tollas szúnyog, őket nehéz kifogni, magas tápértéke van, és jóval nagyobbak mint a feketék, ők valahol a fekete és a vörös között helyezkedik el.
Vörös szúnyog az aljzatban él, onnan kell kihalászni, és a legnagyobb fajta szúnyoglárva.
Pro és kontrát nem tudok mondani. Mindhárom fajtához hozzá lehet jutni fagyasztva, de nálunk a fehér és fekete másfélszer annyiba kerül mint a vörös. Ruto és a képes márka is forgalmaz ilyeneket.
Élve szinte csak és kizárólag vörös szúnyoglárvához fogsz jutni, de sokfelé vannak tanácsok, hogyan tudsz magadnak ilyeneket halászni.
Tápérték és további infók majd jönnek. Idővel lesznek tappasztalatok is, csak még nem jutottam el oda, hogy vegyek ilyet és megnézzem milyen is.
Minden ételre van nagoyn sok pro és kontra, készül egy ilyen cikk is, hiszen pl: milyen jó az élő vizibolha, hiszen természetes élőlény, élő, tápláló stb. Igen csak tavakból fogják, nem tenyésztik őket külön (tisztelet a ritka kivételnek), és igen sokféle állat van a vizükben amivel érkeznek, amit nem biztos hogy szerencsés volna csak úgy beönteni az akváriumba. Csirkemáj jó és tápláló, de ugye ezek a műanyagcsirkék amiket a boltban kapni....háááát az érem sötét oldala. Nincs olyan táplálék amibe ne tudnék jelen pillanatban belekötni, hogy miért is nem jó. Sajnos...
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Teknős módon etethető az axi?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

KatViki » 2013.12.09. 13:27 írta:Lenne egy fura kérdésem. Bár még nincs axim, mielőtt lenne, minél többet meg szeretnék tudni róla és eszembe jutott egy kérdés, amire még nem találtam választ a fórumon. Axikat etetéskor át lehet tenni egy külön akváriumba, hogy ott táplálkozzanak, ergo ne a saját vizüket koszolják? Teknősöknél ezt lehet alkalmazni, azért jutott eszembe, de nem tudom, hogy őket mennyire stresszeli ez a módszer.
Csak mert nem szeretném nekik üresen hagyni az akvárium alját, a nagy kövek közé meg leülepszik a szmötyi, amit a szűrő nehezen kavar fel/ szűr ki onnan. Már az is eszembe jutott, hogy csinálok nekik valami kis átjáró alagutat akváriumból-akváriumba :D
Ami az értelmesebb módszer lenne, az a talajszűrő, de azért gondoltam megkérdezlek titeket is az ötletről. :D
A legtöbb axi utálja ha fogdossák, sokaknak túl nagy stressz és fölösleges is. Sok axi nem is hajlandó órákon át enni, ha hozzájuk értek, megfogták őket. Így semmi esetre se jó ötlet.
A nagy kövek közül tökéletesen kiszívható a kosz légpumpacső segítségével.
Akváriumból akváriumba való átjárás elég körülményesen oldható meg, kisebb akváriumoknál még elképzelhetőnek tartom a megoldást valahogy, de 150-200 litereknél semmiféle házi barkácsolást nem javallok. Nem olyan macerás az axik etetése, pucolása, tisztán tartása, hogy ilyen megoldásokhoz kelljen folyamodni.
Talajszűrő.... gondolkodtam rajta, de alapvetően a gyári talajszűrők lyukmérete eléggé keskeny, halaknál ideális, de axolotloknál túl keskeny, sem a székletet, sem a kajamaradványokat nem fogja felszívni.Ezért nem építettünk ilyet. Hamarosan nekilátok az akváriumtakarítás témakörnek, hogy én hogyan csinálom.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Teknős módon etethető az axi?

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Sendy » Ma, 13:59 írta:
KatViki » 2013.12.09. 13:27 írta:Lenne egy fura kérdésem. Bár még nincs axim, mielőtt lenne, minél többet meg szeretnék tudni róla és eszembe jutott egy kérdés, amire még nem találtam választ a fórumon. Axikat etetéskor át lehet tenni egy külön akváriumba, hogy ott táplálkozzanak, ergo ne a saját vizüket koszolják? Teknősöknél ezt lehet alkalmazni, azért jutott eszembe, de nem tudom, hogy őket mennyire stresszeli ez a módszer.
Csak mert nem szeretném nekik üresen hagyni az akvárium alját, a nagy kövek közé meg leülepszik a szmötyi, amit a szűrő nehezen kavar fel/ szűr ki onnan. Már az is eszembe jutott, hogy csinálok nekik valami kis átjáró alagutat akváriumból-akváriumba :D
Ami az értelmesebb módszer lenne, az a talajszűrő, de azért gondoltam megkérdezlek titeket is az ötletről. :D
A legtöbb axi utálja ha fogdossák, sokaknak túl nagy stressz és fölösleges is. Sok axi nem is hajlandó órákon át enni, ha hozzájuk értek, megfogták őket. Így semmi esetre se jó ötlet.
A nagy kövek közül tökéletesen kiszívható a kosz légpumpacső segítségével.
Akváriumból akváriumba való átjárás elég körülményesen oldható meg, kisebb akváriumoknál még elképzelhetőnek tartom a megoldást valahogy, de 150-200 litereknél semmiféle házi barkácsolást nem javallok. Nem olyan macerás az axik etetése, pucolása, tisztán tartása, hogy ilyen megoldásokhoz kelljen folyamodni.
Talajszűrő.... gondolkodtam rajta, de alapvetően a gyári talajszűrők lyukmérete eléggé keskeny, halaknál ideális, de axolotloknál túl keskeny, sem a székletet, sem a kajamaradványokat nem fogja felszívni.Ezért nem építettünk ilyet. Hamarosan nekilátok az akváriumtakarítás témakörnek, hogy én hogyan csinálom.
Amióta meg van Muki, természetesen nem kísérleteztem semmi ilyen extrém dologgal, maradtam a jól bevált leszívócsöves megoldásnál, nem pakolgattam őt sehova. Szerencsére nagyon jó étvágya van kezdetektől fogva, így nem igazán vannak kaja-maradékok. (maximum emésztett formában) Ezt meg 2-3 naponta leszívom tőle.
Az előzőeket igazából csak kíváncsiságból kérdeztem, remélem nem okoztam vele gondot.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Teknős módon etethető az axi?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

[quote="KatViki » 53 perccel ezelőtt Amióta meg van Muki, természetesen nem kísérleteztem semmi ilyen extrém dologgal, maradtam a jól bevált leszívócsöves megoldásnál, nem pakolgattam őt sehova. Szerencsére nagyon jó étvágya van kezdetektől fogva, így nem igazán vannak kaja-maradékok. (maximum emésztett formában) Ezt meg 2-3 naponta leszívom tőle.
Az előzőeket igazából csak kíváncsiságból kérdeztem, remélem nem okoztam vele gondot.[/quote]
Nem okoztál természetesen semmilyen gondot, csak nem szeretek nyitott kérdést hagyni a fórumon. Mostanában pedig annyira el voltam havazva, plusz az ínhüvelygyulladás, hogy esélyem sem volt mindenre válaszolni , most próbálom behozni. Ez kicsit offra sikerült, majd megszidom magam :D
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tapasztalatok étkekkel

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place » 2013.11.13. 10:45 írta:Leírnám néhány tapasztalatom étkekkel:
Én is leírnám a véleményem és tapasztalatom.
place írta: Csirkemáj:
Ha macerás is, meg kell tisztítani rendesen, mert a zsírtól, erektől felpuffadnak (legalábbis nálunk), s léggömböst játszanak. A májtól szép vörös gombócokat pottyantanak, mely egy ideig egybe marad, de ha nem vesszük ki közel azonnal, gyorsan berohasztja a vizet. Figyelni kell rá, hogy inkább kisebb adagokban és többször adjunk belőle. A máj átverős: puha, ezért nagyobb darabokat is leküzdenek; ellenben telt és gyorsan eltelnek vele, nem ritkán ki is öklendezik, egy centis félig megemésztett máj pedig 2 nap alatt teljesen hazavág 70 liter vizet. Az itt ajánlott jégkockatartós módszer bejött, ajánlom, de ha nem fér be a mélyhűtőbe, zacskós+sok kis maszni módszer is működik. (kellene egy nagyobb hűtő nekem :/ )
Kiröhögnek a boltban, ha 10 dekát kérsz. :D Ilyenkor azt mondom: pecacsalinak lesz, és megtalálom a szimpátiát.
Természetes, hogy meg kell pucolni ezeket, de nem tudom, mi olyan macerás benne, fél-egy kiló csirkemájat 5-10 percen belül készítek el. Lehártyázni különösen nem szoktam, csak ha vastag a hártya, vagy ha elvált már a hústól és csak lifeg. A zsíros, ronda, epés, eres, véres, lifegő részeket leszedem, csak azt kaphatják az állatok amit én is hajlandó lennék megenni. Nálunk ez alap. A májas széklet nálam csak akkor okozott vízromlást, amikor nem volt rendes biológiai egyensúlyom és szűrésem. Amint ezeket megoldottam, soha többé nem volt gond a szétkent széklet se, hiába volt ott hetekig. Tény, hogy sokkal többet meg tudnak belőle enni mint más ételből, ezért oda kell figyelni a kockákra, és a mennyiségre. Nem szabad hányásig, vagy ház méretűre dagadásig hagyni enni őket. A meg nem emésztett, vagy visszahányt máj is alapvetően rossz víznél okoz gondot. Én minap 5 napos már foszlóban levő májdarabot találtam megpenészedve az akvárium alján, de a vizemnek semmi baja, annyira hogy az állatok is ott voltak mellette, őket se zavarta, hogy ott bomlik. Persze ez nem azt jelenti hogy a széklet és a visszaöklendezett máj ott hagyható, ezeket távolítsuk el lehetőleg amilyen gyakran tudjuk, de nem szabadna ekkora problémát okozniuk. Pecacsali alibi jó, de azt is meg szokták érteni, hogy azt mondom, hogy víziszörnyet tartok otthon és annak veszem. Én ha fél kg alatt veszek májat, már kérdik is, hogy a szörnynek viszem, kérek hozzá szivet? Alapjában véve, akkor teszek el jégkockatartóba, amikor csinálok valamilyen májas ételt magunknak. Ami kisebb darab és mondjuk macerás panírozni, azok landolnak a jégkockatartóban. Mivel havonta legalább egyszer eszünk májat, így folyamatos utánpótlásunk van.
place írta:Sertésmáj:
Könnyebb vele az élet, könnyebben feldolgozható, de kevésbé szeretik. Bajuk nem lett tőle, de maradjunk a csirkemájnál.
Sertés semmilyen része nem fogyasztható nyersen fonálféreg fertőzés elkerülése miatt. Utána lehet olvasni, hogy mennyire ritka manapság az ilyen fertőzött állat húsa a boltokban, de azért évente előfordul, hogy találnak ilyen húst. Ez hőkezeléssel ártalmatlanná válik, de úgy meg az axik nem ehetik, szóval maximálisan vörös tiltólistás étel.
place írta:Élő sáska a kertből:
Mivel vidéki vagyok, rengeteg ilyen ugrabugráló sáska (a köznyelv a sztereotíp szöcske néven ismeri) menekül minden léptemnél. Imádják és szokatlan tekintettel konstatálják, hogy mozog és ki akar mászni a szájukból. Laktató is, de a szárnyát nem tudják megemészteni, az általában felismerhetően jön vissza. Ha van energiám megalázkodni a réten, akkor kapnak; számomra fontos, hogy a külvilág bioja is edzze őket.
Hamarosan készülő új cikksorozatunkban az efféle étkekre is ki akarunk térni. Ilyen élőlényeknél fontos megemlíteni a következő tényezőket:
  • amit nem tudnak megemészteni, az nem jelent sok tápértéket az állat számára, persze szükség van ballaszt anyagokra, de nem mindegy hogy mennyire
  • az emészthetetlen részeket el kell távolítani pl: szárny, kitines fej...Maya tud ilyen "rovarelőkészítésekről" mesélni majd, az én állatszeretetemnek ez már sok
  • gondot jelent, hogy mikor ki mit vegyszerezett, mikor szúnyogirtási permetezés stb mert ezek halálosan mérgezővé tehetik az ételt axik számára, attól függetlenül hogy a szöcske, sáska akármi él. A külvilág bioja szép elképzelés, de hol találsz ma már az ember bio holmit....
place írta:Folyami kis hal:
Boltokban 80-150 ft között találni. Kedvenc csemege, könnyen kezelhető, bár ürülék formában sokáig nem marad meg, porrá válik, s az akvárium alját ellepi. Sok boltban általában sötét és világos közül is lehet választani.
A világos kevesebb tartalommal bír, puhább, de könnyebben emészthető is; több kell belőle, de finomabb, viszont sajnos könnyebben "szétesik" még mielőtt felszolgálom nekik.
A sötétnek az átka, hogy néha agresszív a halak csontja és uszonya. A nagyobbaknál érdemes megnézni a hátúszót: tű hegyes és tű keménységű; kényelmesen átszúrja még egy teknőst is, nem hogy az axit. Pucolni a kisujjnyi halat pedig mocskos meló ezért a pénzért.
Jah, igen, az almacsigának is azt adok, szereti elrágni. Ha a vízfelszínen levegőt szürcsölnek, a halakról leszakadó farkat, darabokat beleteszem a szájukba, amit nyammogással köszönnek meg.
A csalihallal az a baj, hogy honnan tudod honnan van, és mivel van fertőzve, milyen betegsége van, mit cipelsz haza? Ez is benne lesz majd az új cikksorozatban, hogy az ilyen külsős étkekkel miket lehet hazacipelni. Pl kapásból tudnék a környéken jó pár tavat felsorolni aminek a vizéből semmi származót nem adnék az állataimnak. Jobb helyeken ennyi pénzért neon, dánió, guppikat lehet kapni, lehet guppikat tenyészteni is egyszerűen és akkor az valamivel talán sterilebb étel, persze itt is van pro és kontra. Az ilyen ételeket mindig 2 hétig illik karantanénozni.
place írta:Tubi:
Gyerekkori kaja, ha valamelyik depis és nem eszik egy hétig, utána a tubi a megoldás általában. Ha sokáig egyedül maradnak (pl. hétvége, utazás), kapnak egy nagyobb adag friss, élő tubit; visszaérkeztünkre kinyalogatják a kövek alól. Remek játék, de hátránya, hogy drága és sok kell belőle idősebb korban; ráadásul a vizet is fogyaszt.
Nem olcsó étel az tény, de az a víz amit fogyaszt, elenyésző. Napi 1 liter? Egy liter víz 0,6 Ft nagyjából, ha egy hónapon át mosogatsz tubit, akkor 18 Ft-nyi víz megy el rá, ennyi nem okozhat gondot.A kövek között megmaradt élő tubi tisztítja a vizet, mert a vízből nyeri a táplálékát.
place írta:Vörösszunyoglárva:
Idősebb korukra már nem adok nekik, csak ha nincs más, de mindig van a hűtőben vésztartalék-étekként. A gond vele, hogy "szétbarmolják" s nem szedik össze utólag, csak a szűrő, ahol, s a kövek alatt berohad. Ugyanez vonatkozik az ürülékükre is: csak a vöröset eszik meg belőle, a szunyoglárva (héj) kb. kijön belőlük és a szűrőben végzi. Akár a tubi, szintén jó "nem akarok enni makacsság" ellen.
Van az az állapot amikor még egyben van de már elolvadt olyanra hogy semmi jeges nincs benne. Van aki üveg hamutartót használ etetőnek és oda teszi be az ételt és onnan szedik ki az állatok. Így nem tudják "szétbarmolni". Persze pár szál mindig elrepül valahova a kövek közé, de ez jó program az axiknak hogy kipecázzák. Egész éjjel hallgatom a kövek mozgatását hogy hozzáférjenek. Ha nem szedik össze és ilyen emésztetlenül jön ki, akkor ott valami gond van. A vörösszúnyoglárvánaknak elméletben csak a feje marad meg a székletben, a többit meg tudják emészteni, ha minőségi és nincs gond az állatok emésztésével.
place írta:Élő Gammarus, Kérészlárva:
Rengeteg van nálunk egy finom vizű, tiszta forrásnál, amiből mi is szoktunk inni. Vadászidényt jelent számukra, de az ügyes eleség akár hetekig is képes életben maradni és settenkedni a kövek között. - nem mintha ez zavarna.
Ennek utána olvasok, nem tudok hozzászólni...
place írta:Csirkemell:
Annyira nem jött be. Megeszik, szeretik, de semmi extra... ellenben, ha a csirkemell rohadásnak indul csúnyább dolgokat produkál a vízben, mint a máj.
Ritkán de adható ételek listáját gyarapítja ez az étel is. Berohadva tényleg talán ez a legdurvább amit a vízzel tud kezdeni.

Már készülőben egy mindet lehetőség szerint letisztázó és minden fényben megvilágító táplálékos cikksorozat, remélem az majd segít mindenkinek eligazodni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

csukamáj!

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

Sziasztok!

Ma láttam az eggyik bevásárlóközpontban a halas húspultban csukamájat. Mi a véleményetek róla? Meg merjem próbálni? Esetleg valaki már próbálta?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: csukamáj!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

zuppigabi » Tegnap, 22:04 írta:Sziasztok!

Ma láttam az eggyik bevásárlóközpontban a halas húspultban csukamájat. Mi a véleményetek róla? Meg merjem próbálni? Esetleg valaki már próbálta?
A kérdés nagyon jó, megpróbálok utána járni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Tapasztalatok étkekkel

Hozzászólás Szerző: baxter »

Sendy » 2014.01.08. 18:01 írta:
place írta:Sertésmáj:
Könnyebb vele az élet, könnyebben feldolgozható, de kevésbé szeretik. Bajuk nem lett tőle, de maradjunk a csirkemájnál.
Sertés semmilyen része nem fogyasztható nyersen fonálféreg fertőzés elkerülése miatt. Utána lehet olvasni, hogy mennyire ritka manapság az ilyen fertőzött állat húsa a boltokban, de azért évente előfordul, hogy találnak ilyen húst. Ez hőkezeléssel ártalmatlanná válik, de úgy meg az axik nem ehetik, szóval maximálisan vörös tiltólistás étel.
Építő jelleggel szeretném jelezni, hogy az adható ételek listáján a sertés nem szerepel a vörös tiltólistán. Meg amúgy sehol sem az egész listán. Ha valóban fenn áll Sendy állítása, akkor érdemes lenne hozzáírni a sertést a tiltottakhoz, mert (szerintem) értelemszerűen mindenki aszerint tájékozódik, hogy mi van az adható/tiltott listán. Értem én, hogy ott van a "fel nem sorolt húsfajták..." kifejezés, de ezen könnyű átsiklani, és a nyomatékosítás ártani nem árthat.
üdv:
baxter
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tapasztalatok étkekkel

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » Ma, 09:39 írta:
Sendy » 2014.01.08. 18:01 írta:
place írta:Sertésmáj:
Könnyebb vele az élet, könnyebben feldolgozható, de kevésbé szeretik. Bajuk nem lett tőle, de maradjunk a csirkemájnál.
Sertés semmilyen része nem fogyasztható nyersen fonálféreg fertőzés elkerülése miatt. Utána lehet olvasni, hogy mennyire ritka manapság az ilyen fertőzött állat húsa a boltokban, de azért évente előfordul, hogy találnak ilyen húst. Ez hőkezeléssel ártalmatlanná válik, de úgy meg az axik nem ehetik, szóval maximálisan vörös tiltólistás étel.
Építő jelleggel szeretném jelezni, hogy az adható ételek listáján a sertés nem szerepel a vörös tiltólistán. Meg amúgy sehol sem az egész listán. Ha valóban fenn áll Sendy állítása, akkor érdemes lenne hozzáírni a sertést a tiltottakhoz, mert (szerintem) értelemszerűen mindenki aszerint tájékozódik, hogy mi van az adható/tiltott listán. Értem én, hogy ott van a "fel nem sorolt húsfajták..." kifejezés, de ezen könnyű átsiklani, és a nyomatékosítás ártani nem árthat.
Köszönjük, már átírófélben félig kész az új etetés topik, ahol az ilyenfajta ételeknél külön van tiltólistázás és indoklás, csak időnk nincs befejezni :(
Remélhetőleg 1 hónap múlva már kint lesz. Ha más nem, akkor az addig elkészült része. Sok utánaolvasást csinálunk, és ez idő sajnos, főleg a sok idiótaságból az értelmes dolgot kivadászni. Pl: sokan mondják hogy a tubi nem jó, hízlal stb stb, mások meg hogy micsoda színhús étel, a tápértékadatokban sem találni egy egységeset aminek hinni lehetne :(
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Stella
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.01.28. 05:20
Tartózkodási hely: Berlin

Mindent megesznek!

Hozzászólás Szerző: Stella »

Sziasztok!
nekem olyan problémám lenne, hogy minden élőlényt megesznek, amit melléjük teszek. Az alma csigát is. Legutóbb 5 db 4cm-es példányokkal próbálkoztam. Ugye az nem fér be a szájukba, de addig forgatják őket míg kicsipegetik a házukból szegényeket. Pár óra alatt végük volt. Egy évesek most és eddig mindig volt nekik ételnek szánt kishal és aprócsiga. De mostmár olyan sokat eszznek belőlük, hogy nem győzöm őket szaporítani. Ezért hamarabb is koszosodik az akvárium. Gondoltam, hogy veszek olyan állatokat amik olyan nagyok, hogy ne tudják bekapni őket és így könnyebben marad tiszta a akvárium. De eddig mindent megettek...a nagyobb halat is. Az olyat is amire írta a fórum, hogy megcsipkedhetik a kopoltyút. Nem volt idejük csipkedni. Többen írtátok, hogy almacsigával tartjátok őket. Ezért is vettem azokat már végső elkeseredésemben, de hiába, nem érték meg a nap végét. Éhesnek biztos nem éhesek. Van aki hasonló helyzetben van? Van valami tanácsotok?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mindent megesznek!

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Stella » Tegnap, 17:12 írta:Sziasztok!
nekem olyan problémám lenne, hogy minden élőlényt megesznek, amit melléjük teszek. Az alma csigát is. Legutóbb 5 db 4cm-es példányokkal próbálkoztam. Ugye az nem fér be a szájukba, de addig forgatják őket míg kicsipegetik a házukból szegényeket. Pár óra alatt végük volt. Egy évesek most és eddig mindig volt nekik ételnek szánt kishal és aprócsiga. De mostmár olyan sokat eszznek belőlük, hogy nem győzöm őket szaporítani. Ezért hamarabb is koszosodik az akvárium. Gondoltam, hogy veszek olyan állatokat amik olyan nagyok, hogy ne tudják bekapni őket és így könnyebben marad tiszta a akvárium. De eddig mindent megettek...a nagyobb halat is. Az olyat is amire írta a fórum, hogy megcsipkedhetik a kopoltyút. Nem volt idejük csipkedni. Többen írtátok, hogy almacsigával tartjátok őket. Ezért is vettem azokat már végső elkeseredésemben, de hiába, nem érték meg a nap végét. Éhesnek biztos nem éhesek. Van aki hasonló helyzetben van? Van valami tanácsotok?
Szia!

Ha nem csigával etetted volna őket, akkor talán nem ennék meg a társnak szánt csigákat sem. Így utólag már nem nagyon lehet velük mit kezdeni. Szagra mennek. Honnan tudja ő, hogy ez most kajacsiga, vagy barátcsiga? Előbb kellett volna sajnos gondolkodni. A vízzavarodás külön témakör, meg kell támogatni kellő biológiai szűréssel és akkor nem lesz ekkora gond, illetve gyakrabban kell karbantartani (nem teljes vízcsere és forró víz meg ecet, hanem aljzatszívás és részleges csere) az akváriumot. Küldhetnél valami képet az állatokról, hogy megbizonyosodhassunk, hogy tényleg nem éhesek.

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Mindent megesznek!

Hozzászólás Szerző: Maya »

Stella » Tegnap, 17:12 írta:Sziasztok!
nekem olyan problémám lenne, hogy minden élőlényt megesznek, amit melléjük teszek. Az alma csigát is. Legutóbb 5 db 4cm-es példányokkal próbálkoztam. Ugye az nem fér be a szájukba, de addig forgatják őket míg kicsipegetik a házukból szegényeket. Pár óra alatt végük volt. Egy évesek most és eddig mindig volt nekik ételnek szánt kishal és aprócsiga. De mostmár olyan sokat eszznek belőlük, hogy nem győzöm őket szaporítani. Ezért hamarabb is koszosodik az akvárium. Gondoltam, hogy veszek olyan állatokat amik olyan nagyok, hogy ne tudják bekapni őket és így könnyebben marad tiszta a akvárium. De eddig mindent megettek...a nagyobb halat is. Az olyat is amire írta a fórum, hogy megcsipkedhetik a kopoltyút. Nem volt idejük csipkedni. Többen írtátok, hogy almacsigával tartjátok őket. Ezért is vettem azokat már végső elkeseredésemben, de hiába, nem érték meg a nap végét. Éhesnek biztos nem éhesek. Van aki hasonló helyzetben van? Van valami tanácsotok?
Csigával axolotl-ot nem etetünk, a meszes vázukat nem az ő gyomruknak lett kitalálva. Másfelől egy csiga vagy nagyobb hal se fogja helyetted kitakarítani az állatokat, én a csigák után többet takarítottam mint előttük, heti max. 40percet töltök egy akvárium kitakarításával (pedig 300lityós), erre illik időt szánni. Nem érdemes nagyobb takarító halakkal se kísérletezni, mert ahogy már többször írtuk "mindent megesznek vagy megtépnek maguk körül", ezt a mondatot nem tudom hányszor írtam már le a fórumon, de nem egyszer. Ha algázót raksz pl be, addig fogják egymást tépni, míg valamelyikük belehal. Egyedül táplálékhalakkal szabad őket együtt tartani, mert ami nem fér be a szájába, azt tuti megtépik.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Afrikai harcsa

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Valentin napra afrikai harcsát készítettem a páromnak, és jutott belőle az axiknak is. Nagyon szerették! Csak utána rögtön lehetett kitakarítani az akváriumból a lehullott apró marcangokat.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Afrikai harcsa

Hozzászólás Szerző: Maya »

KatViki » Tegnap, 19:54 írta:Valentin napra afrikai harcsát készítettem a páromnak, és jutott belőle az axiknak is. Nagyon szerették! Csak utána rögtön lehetett kitakarítani az akváriumból a lehullott apró marcangokat.
Már csak annyi a kérdésem, hogy ugye nyersen? Honnét szereztétek be, melyik országból jött? A messziről jött import halakba nem bízok, mire ideér jópár cuccal lekezelik, ami emberi fogyasztásra még alkalmas, de egy axi gyomrának már kötve hiszem. Ha tóból, halgazdaságból akkor nem vészes, bár reménykedjünk, hogy semmivel sincs lekezelve. Tápérték szempontjából jó kérdés, a tőkehalban és tintahalban magas a fehérje, de még jó a szardella, garnéla, a lazac nagyjából giliszta szintű. (Harcsáról nincs adatom) Jól tetted, hogy kiszedted a maradékot, az ilyen nyers kaja hamar elkezd rohadni.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Afrikai harcsa

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Maya » Ma, 19:02 írta:
KatViki » Tegnap, 19:54 írta:Valentin napra afrikai harcsát készítettem a páromnak, és jutott belőle az axiknak is. Nagyon szerették! Csak utána rögtön lehetett kitakarítani az akváriumból a lehullott apró marcangokat.
Már csak annyi a kérdésem, hogy ugye nyersen? Honnét szereztétek be, melyik országból jött? A messziről jött import halakba nem bízok, mire ideér jópár cuccal lekezelik, ami emberi fogyasztásra még alkalmas, de egy axi gyomrának már kötve hiszem. Ha tóból, halgazdaságból akkor nem vészes, bár reménykedjünk, hogy semmivel sincs lekezelve. Tápérték szempontjából jó kérdés, a tőkehalban és tintahalban magas a fehérje, de még jó a szardella, garnéla, a lazac nagyjából giliszta szintű. (Harcsáról nincs adatom) Jól tetted, hogy kiszedted a maradékot, az ilyen nyers kaja hamar elkezd rohadni.
Természetesen nyersen kapták. Ezt a fajta halat magyarország vizeiben is lehet fogni, de amit vettem az éppenséggel tenyésztve lett (szintén kis hazánkban). Úgy vettem észre egyébként, hogy eléggé laktatja őket.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Afrikai harcsa

Hozzászólás Szerző: Maya »

KatViki » 24 perccel ezelőtt írta: Természetesen nyersen kapták. Ezt a fajta halat magyarország vizeiben is lehet fogni, de amit vettem az éppenséggel tenyésztve lett (szintén kis hazánkban). Úgy vettem észre egyébként, hogy eléggé laktatja őket.
Tudom, hogy egy behurcolt faj szintén, csótány hal, bármilyen körülmények között megél. Két hetente adnám nekik, vagy maximum heti 1x.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Botsáska

Hozzászólás Szerző: Place »

Cimborám egyetemi kísérleti alanynak botsáskát tenyésztett (szaporodást figyelte meg, nem kemikalizált). Miután nem kellett már neki, nekem adta élő eledelnek. Imádják. Ritkán adom nekik.

Félreértések elkerülése végett, ezt a posztot nem azért írtam, hogy bárkinek is "rossz" tanácsot adjak, hanem hogy közöljem a tapasztaltakat: szeretik, és köszönik jól vannak. Nem kell lehurrogni vagy véleményezni, mert más a vallásom, mint nektek...
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Botsáska

Hozzászólás Szerző: Maya »

Place » Ma, 02:37 írta:Cimborám egyetemi kísérleti alanynak botsáskát tenyésztett (szaporodást figyelte meg, nem kemikalizált). Miután nem kellett már neki, nekem adta élő eledelnek. Imádják. Ritkán adom nekik.

Félreértések elkerülése végett, ezt a posztot nem azért írtam, hogy bárkinek is "rossz" tanácsot adjak, hanem hogy közöljem a tapasztaltakat: szeretik, és köszönik jól vannak. Nem kell lehurrogni vagy véleményezni, mert más a vallásom, mint nektek...
Egy dolog, hogy megeszik, nálam is van olyan bélpoklos akinek ha bedugnék egy fűszálat jóízűen megenné, viszont a gyomrának nem tenne éppen túl jót. Én adtam nekik tücsköt is, lisztkukacot is, megették, de igen ám, megnézted, hogy milyen formában távozik belőlük? 100%-emésztetlenül, teljesen felismerhető, ahogy lenyelték úgy jött ki belőlük. Ezért nem adunk nekik, mert felesleges, eltelik a gyomra, küszködik az anyagcseréje a semmiért, miközben egy csepp tápanyagot nem tudnak felszívni belőle, olyan mintha nem is ettek volna. Egy dolog, hogy megesznek valamit, de inkább azt nézd meg ahogy kijön belőlük, mennyire emésztik meg. A terráriumi állatnak való eleségeket (lisztkukac, tücsök, sáska, csótány, gyászbogárlárva) az ő gyomruk képtelen megemészteni, egyszerűen nem erre találták ki. (Hanem sokkal inkább kukacokra, puhatestűekre, halakra)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Olcsó axitáp

Hozzászólás Szerző: baxter »

Remélem jó topicba írok. Szeretnék megosztani egy rövid kis pénztárca kímélő tapasztalatot: ha szeretnétek olcsón sima JBL NovoLotl vagy NovoLotl XL-es tápot, akkor az emag.hu-n tudtok rendelni a PetShopjukból kemény 1390 Forintért. És ingyen kiviszik bárhova. Nekünk két nap alatt kihozták, jó sokára jár le.
Ha szeretnétek olcsón axi-tarhonyát beszerezni, akkor használjátok ki a lehetőséget. :)

Tegnap nem igazán voltak éhesek a kis drágák, szóval Vader nagyúr szépen kiköpködte a tarhonyákat, Fehér cimborinája viszont megnyammogta. Többen írtátok, hogy sikere volt, remélhetőleg enni fogják...
üdv:
baxter
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Olcsó axitáp

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » 17 perccel ezelőtt írta:Remélem jó topicba írok. Szeretnék megosztani egy rövid kis pénztárca kímélő tapasztalatot: ha szeretnétek olcsón sima JBL NovoLotl vagy NovoLotl XL-es tápot, akkor az emag.hu-n tudtok rendelni a PetShopjukból kemény 1390 Forintért. És ingyen kiviszik bárhova. Nekünk két nap alatt kihozták, jó sokára jár le.
Ha szeretnétek olcsón axi-tarhonyát beszerezni, akkor használjátok ki a lehetőséget. :)

Tegnap nem igazán voltak éhesek a kis drágák, szóval Vader nagyúr szépen kiköpködte a tarhonyákat, Fehér cimborinája viszont megnyammogta. Többen írtátok, hogy sikere volt, remélhetőleg enni fogják...
Köszi a tippet!
Nálam 4-ből 4 eszi, pedig ebből 3 Maya axi és az övéi nem igazán szeretik :D Ne higgyétek hogy éheztetve vannak. Pusztán mert az öreglány szereti a többinek is egyből kellett :D
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Bea
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.01.24. 14:54

Re: adható díszhalak

Hozzászólás Szerző: Bea »

Sendy » 2011.09.16. 17:21 írta:
Sarah írta:Szia!

Sikerült egy képet szereznem...én is mondtam neki hogy ne vegyen meg akármilyen halat, mert nem mindegyik jó.
Van bent egy anci..meg pár csiga ...ők az algaevőink. De volt egy darabig egy neon is meg egy másik...annak se tudta a nevét..de annak csak megjegyezni nem tudta...a neonhalacska bevégeztetett 3 nap után.
Ennek viszont nem tudom a nevét és nem örülök neki hogy ott van. Remélem megfelel a kép.
A válaszodat előre is köszönöm!!!
Szia!

Holnapra meglesz a hal neve, van ilyen itt lent is, lemegyek délelőtt rámutatok és megfaggatom Klárit.:) Anci viszont nem jó, mert tüskés, előző fórumon volt ebből problémája másnak. Azt inkább vigyétek vissza a boltba. Azt még Klári is mondta hogy semmiképp se vigyek. Még régen kérdeztem tőle, hogy algazabálásra mit tudnék esetleg, és adott 3 almacsigát, akik azóta is elvannak és pucerájoznak. Almacsigánál sem mindegy, hogy melyiket viszitek, mert 3 típusa van és csak egy abból a hulladékevő. Nálam mindent bepuszilnak: rothadó növény részeket, alga,aljzaton maradt tubi és vörösszúnyog, de még a májra is rácuppannak, továbbá a májat evett axi kakát is szépen bepuszilják. Mikor etetés van, nyargalnak a csiguszok ezerrel.
Az jutott eszembe, hogy holnap ha nem kell sietnem, akkor viszek fényképezőgépet, és lefotózom azokat a halakat, amiket lehet adni, és felteszem ide a fórumba névvel, jellemmel, javallattal, ellenjavallattal együtt. Ha nagyon sok időm lesz akkor viszont lehet, hogy az összes halat lefényképezem (jó szórakozás lesz, mert amilyen pici a bolt, annyira hatalmas a választék). Én pedig jobban szeretem a jogtiszta képeket.
Sziasztok:) Nekünk is van ilyen halacskánk, nem bántja az axit, nem csipked! Izzófényű pontylazac a neve.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: adható díszhalak

Hozzászólás Szerző: Maya »

Bea » Ma, 17:01 írta:Sziasztok:) Nekünk is van ilyen halacskánk, nem bántja az axit, nem csipked! Izzófényű pontylazac a neve.
Hogy lehet úgy két fajt együtt tartani, hogy a hőmérsékleti igényeik sem egyeznek? Ilyenkor melyiket szokás kínozni? Axikat fűtjük fel vagy a halakat hűtjük le? Izzófejű pontylazac pedig lágy és savanyú vizet kedvelik. Mellesleg, ha az axik megnőnek, mert most még erősen babák, nagyon finom falat lesz nekik. A ragadozó mindig ragadozó marad, ezt az ösztönt lehetetlen kiölni belőlük.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Bea
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.01.24. 14:54

Re: adható díszhalak

Hozzászólás Szerző: Bea »

Nagyon jól érzik magukat a halak, nem betegek, és rendesen esznek. Állatkereskedésbe javasolták őket, ugyanazok a tulajdonságaik mint a neonoknak. És igen, néha esznek egyet-egyet közülük, de ezzel sincs semmi baj, hiszen ahogy mondtad, ragadozók.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: adható díszhalak

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Bea » 2015.04.14. 16:17 írta:Nagyon jól érzik magukat a halak, nem betegek, és rendesen esznek. Állatkereskedésbe javasolták őket, ugyanazok a tulajdonságaik mint a neonoknak. És igen, néha esznek egyet-egyet közülük, de ezzel sincs semmi baj, hiszen ahogy mondtad, ragadozók.
A neonhalnak nagyon hideg az a víz, ami az axolotl-nak már majdnem hőgutahatár.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Belluci
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.05.22. 10:59

Fagyasztott kishal beszerzése?

Hozzászólás Szerző: Belluci »

liquid » 2011.01.17. 17:08 írta:Az idősebb (kb. 10 centi fölötti) axolotl-nek már lehet adni nyers, apróra vágott, jól megmosott májat, "száraz" csirke, valamit marhahúst is. Tapasztalatom szerint a friss húst nagyobb étvággyal fogyasztják, mint a mélyhűtöttet. Amerikában a nagy axolotl-tenyészeteknél 5mm-es puha lazaceleséggel etették az állatokat, sajnos egyenlőre ilyet nem találta még Magyarországon, de bármilyen haleleség megfelel ami nem a víz tetején úszik, ugyanis két axolotl-öm közül csak az egyiket tudtam nagynehezen rávenni, hogy a víz felszínéről egyen, és ő sem mindig teszi. Disznóhúst/májat nem szabad nekik adni, ugyanazon okból amiért pl. a teknősöknek sem: a disznó húsában sokkal több a baktérium, mint a marha és a baromfi húsokban. Az azóta már megnőtt axolotl-jeim imádnak neonhalakra vadászni, valamint az úszkáló vörös szúnyoglárvákat is összekapkodják. A lárvákból nem szabad egyszerre sokat betenni a vízbe, mert gyorsan kikelnek belőle a - bár ártalmatlan, de lehet zavaró :) - szúnyogok.

Etetésük két három naponta elég, ugyanis normális állapotok között lassú az emésztésük. Nekem volt olyan is hogy egyik nap adtam nekik, másik nap is próbáltam, de nem fogadták el, elfordítják a fejüket ha elég a kaja :) A teljesen kifejlett állatoknak elég hetente kb. kétszer enni adni.

FONTOS! a száraz eleséget kerüljük, az nem tesz jót nekik, a kis "pellet"-ből is a puhább verziót válasszuk, a szárazeleség felsértheti a szájukat és beljebb is, ami pusztuláshoz is vezethet. A gyakran emlegetett Szív-mixet sem ajánlom, mert abban van spenót és növényi anyag, pedig az axolotl nem mindenevő, csak ragadozó(=húst hússal)!
Kerüljük továbbá a lisztkukacot is, mert túl zsíros és veseproblémákhoz vezethet a túlzott etetése.

Végül: a fagyasztott kishal (INTERSPAR polcain megtalálható nagyobb kiszerelésben) a legjobb választás, mert a bensőségek és a szálkák tartalmaznak kálciumtól kezdve mindent amire szükségük lehet. (személy szerint én csak ilyennel etetem őket)
Szia. Erről a fagyasztott kishalról képet tudsz mutatni? Csak hogy mit keressünk. :) köszi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.05.24. 22:38-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fagyasztott kishal beszerzése?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Belluci » Ma, 20:20 írta:
liquid » 2011.01.17. 17:08 írta:Az idősebb (kb. 10 centi fölötti) axolotl-nek már lehet adni nyers, apróra vágott, jól megmosott májat, "száraz" csirke, valamit marhahúst is. Tapasztalatom szerint a friss húst nagyobb étvággyal fogyasztják, mint a mélyhűtöttet. Amerikában a nagy axolotl-tenyészeteknél 5mm-es puha lazaceleséggel etették az állatokat, sajnos egyenlőre ilyet nem találta még Magyarországon, de bármilyen haleleség megfelel ami nem a víz tetején úszik, ugyanis két axolotl-öm közül csak az egyiket tudtam nagynehezen rávenni, hogy a víz felszínéről egyen, és ő sem mindig teszi. Disznóhúst/májat nem szabad nekik adni, ugyanazon okból amiért pl. a teknősöknek sem: a disznó húsában sokkal több a baktérium, mint a marha és a baromfi húsokban. Az azóta már megnőtt axolotl-jeim imádnak neonhalakra vadászni, valamint az úszkáló vörös szúnyoglárvákat is összekapkodják. A lárvákból nem szabad egyszerre sokat betenni a vízbe, mert gyorsan kikelnek belőle a - bár ártalmatlan, de lehet zavaró :) - szúnyogok.

Etetésük két három naponta elég, ugyanis normális állapotok között lassú az emésztésük. Nekem volt olyan is hogy egyik nap adtam nekik, másik nap is próbáltam, de nem fogadták el, elfordítják a fejüket ha elég a kaja :) A teljesen kifejlett állatoknak elég hetente kb. kétszer enni adni.

FONTOS! a száraz eleséget kerüljük, az nem tesz jót nekik, a kis "pellet"-ből is a puhább verziót válasszuk, a szárazeleség felsértheti a szájukat és beljebb is, ami pusztuláshoz is vezethet. A gyakran emlegetett Szív-mixet sem ajánlom, mert abban van spenót és növényi anyag, pedig az axolotl nem mindenevő, csak ragadozó(=húst hússal)!
Kerüljük továbbá a lisztkukacot is, mert túl zsíros és veseproblémákhoz vezethet a túlzott etetése.

Végül: a fagyasztott kishal (INTERSPAR polcain megtalálható nagyobb kiszerelésben) a legjobb választás, mert a bensőségek és a szálkák tartalmaznak kálciumtól kezdve mindent amire szükségük lehet. (személy szerint én csak ilyennel etetem őket)
Szia. Erről a fagyasztott kishalról képet tudsz mutatni? Csak hogy mit keressünk. :) köszi
Szia!

Egy 5 évvel ezelőtti hozzászólást kérem, hogy SENKI ne vegyen figyelembe. Mivel az elmúlt 5 évben nagyon sok tapasztalatot gyűjtöttünk mások és a saját kárunkon, emellett ismereteink gyarapodtak és néhány ételfajtának előtérbe kerültek a hosszú távú KÁROS hatásai, tehát a fenti irományt ne vedd figyelembe!

Ami tudok ajánlani, az minden ami itt található: viewforum.php?f=44
Főként: viewtopic.php?p=5404#p5404 és viewtopic.php?p=4304#p4304

Nagyon sok információ azóta megdöntésre került mint a jó öreg "csirke máj" amivel könnyen okozható A-vitamin túladagolás és "csirke szív" ami folyamatos adása többlet foszfor bevitelt és magas koleszterinszintet eredményez!

Na viszont! Maya néni tesztüzembe ad jelenleg a Lidl-ben kapható Sprotni-t 1 kg-os kiszerelésbe kapható és 600 ft/kg (kizárólag a nyers kezeletlen, nem a leves/fűszeres konzerv!!!), képet mutatom:
12794585_1761770874046263_985325545172668311_n.jpg
12794585_1761770874046263_985325545172668311_n.jpg (28.68 KiB) Megtekintve 12275 alkalommal
Egyenlőre rövid távon nekem pozitívak a hatásai, így mindenki SAJÁT felelősségére és saját állatai élete kockáztatásával próbálhatja, hosszú távú hatásai még nem ismertek. Egy biztos rendkívül költséghatékony, hiszen 1 kg 5-600 ft körül mozog akciótól függően, viszont nálam a falka (13 axi) eszik meg összesen etetésenként 70-80 gramm táplálékot.

Amit fő tápláléknak ajánlok: GILISZTA, minél több ÉLŐ tubifex és vörös szúnyoglárva (NEM fagyasztott, NEM szárított), hal (élő, filé pl. busa, fagyasztott) és némi JBL NovoLotl axolotl étrendkiegészítő táp (kiegészítő, tehát nem főétkezésre!).


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Nyyufi
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.08.14. 14:42
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Kapcsolat:

Mit ehet?

Hozzászólás Szerző: Nyyufi »

Sziasztok!

Van két kis axim. A nagy úgy 12-13 cm, a pici 8 körül. Vettem nekik fagyasztott halat, olvastam és tanácsolták is. De egyiknek se kell... A picinek egyáltalán, a nagy egy felet elfogad, de ennyi. Miért lehet?
Olvastam, hogy szárított kaját nem lehet nekik adni. Úgy se, hogy először beáztatom, és felpuhul?
Sórákot, vagy vizibolhát kaphatnak? Ha nem szoktak élő táplálékhoz, akkor a vízibolha boldogan eléldegél az akváriumban?
Májat kaphat már a pici is?

Köszi a segítséget! :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.08.22. 17:02-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! A hibát javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen pontját! Köszi! M
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Mit ehet?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Nyyufi » Tegnap, 22:53 írta:Sziasztok!

Van két kis axim. A nagy úgy 12-13 cm, a pici 8 körül. Vettem nekik fagyasztott halat, olvastam és tanácsolták is. De egyiknek se kell... A picinek egyáltalán, a nagy egy felet elfogad, de ennyi. Miért lehet?
Olvastam, hogy szárított kaját nem lehet nekik adni. Úgy se, hogy először beáztatom, és felpuhul?
Sórákot, vagy vizibolhát kaphatnak? Ha nem szoktak élő táplálékhoz, akkor a vízibolha boldogan eléldegél az akváriumban?
Májat kaphat már a pici is?

Köszi a segítséget! :)
Szia!
Mivel próbálkoztál még? viewtopic.php?p=5404#p5404 Ezt a táblázatot tudnám ajánlani.
Amit szeretni szoktak minden mennyiségben ÉLŐ vörös szúnyoglárva (vagy minőségi fagyasztott), ÉLŐ tubifex (fagyasztott már nem), illetve GILISZTA.
Miféle szárított kajára gondolsz konkrétan? Halaknak, teknősnek való ételre? Az mire jó? Őszintén én az áztatott fűrészport sem enném meg, minek adni egy táplálékot ami ledarálja a bélbolyhokat, feleslegesen túráztatja a szervezetet és nincs benne tápanyag és a nyers ételben lévő enzimek..?
Sórákot macera megnöveszteni a kellő nagyságúr, több hónap, így nem javasolnám, a vizibolha még a picinek jó lehet. Ha nem is eszik meg, nagyon hasznos kis gépezetek, sokat hozzá tesznek a biológiához. :) Azért ne becsüljük alá őket, vadászösztön ott van bennük, DNS-ből nem vehető ki. :)
Májat maximum 2 hetente 1x ajánlanám babáknak, nagyon maximum hetente és inkább szívvel felváltva (egyiktől A-vitamin másiktól foszfor túladagolás okozható).


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Nyyufi
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.08.14. 14:42
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Kapcsolat:

Re: Mit ehet?

Hozzászólás Szerző: Nyyufi »

Maya » Ma, 18:15 írta:
Nyyufi » Tegnap, 22:53 írta:Sziasztok!

Van két kis axim. A nagy úgy 12-13 cm, a pici 8 körül. Vettem nekik fagyasztott halat, olvastam és tanácsolták is. De egyiknek se kell... A picinek egyáltalán, a nagy egy felet elfogad, de ennyi. Miért lehet?
Olvastam, hogy szárított kaját nem lehet nekik adni. Úgy se, hogy először beáztatom, és felpuhul?
Sórákot, vagy vizibolhát kaphatnak? Ha nem szoktak élő táplálékhoz, akkor a vízibolha boldogan eléldegél az akváriumban?
Májat kaphat már a pici is?

Köszi a segítséget! :)
Szia!
Mivel próbálkoztál még? viewtopic.php?p=5404#p5404 Ezt a táblázatot tudnám ajánlani.
Amit szeretni szoktak minden mennyiségben ÉLŐ vörös szúnyoglárva (vagy minőségi fagyasztott), ÉLŐ tubifex (fagyasztott már nem), illetve GILISZTA.
Miféle szárított kajára gondolsz konkrétan? Halaknak, teknősnek való ételre? Az mire jó? Őszintén én az áztatott fűrészport sem enném meg, minek adni egy táplálékot ami ledarálja a bélbolyhokat, feleslegesen túráztatja a szervezetet és nincs benne tápanyag és a nyers ételben lévő enzimek..?
Sórákot macera megnöveszteni a kellő nagyságúr, több hónap, így nem javasolnám, a vizibolha még a picinek jó lehet. Ha nem is eszik meg, nagyon hasznos kis gépezetek, sokat hozzá tesznek a biológiához. :) Azért ne becsüljük alá őket, vadászösztön ott van bennük, DNS-ből nem vehető ki. :)
Májat maximum 2 hetente 1x ajánlanám babáknak, nagyon maximum hetente és inkább szívvel felváltva (egyiktől A-vitamin másiktól foszfor túladagolás okozható).


Üdv,
Maya
Szia,

Köszi a választ :) Közben folyamatosan fedezem fel a fórumot, mindig új dolgokat találva. Élő szúnyoglárvát sajnos nem tudok nekik adni, legalábbis még biztos nem, mert otthon nem engedik be a hűtőbe. Hirtelen nem tudom megmondani, hogy milyen fagyasztott szúnyoglárvát kapnak, mert kidobtam a papírját, azt tudom, hogy 500 ft volt. Gilisztát olvastam hogy horgászboltban lehet kapni. Vannak különböző méretűek? Mert őszintén szólva nem nagyon szeretném én itthon a feldarabolással megölni őket, bár persze a vackokért mindent :)
Amin csodálkoztam, hogy a tenyésztő, akitől a nagyot hoztam, azt mondta, hogy ő fagyasztott hallal etette őket, erre nekem nem akarták megenni. Láttam hogy valamelyikőtök a Lidl-s sprotnit ajánlotta, akkor ezt lehet?
Baja a vizibolhától nem lesz a nagynak, ugye? Mert hamarosan össze lesznek rakva, amikor már tuti nem fér be a pici a nagy szájába :) Mondta a kereskedésben az eladó, hogy van fagyasztott sórák, olyat, vagy esetleg másféle fagyasztott rákot lehet nekik adni?
Szárítottból halra, vagy rákra gondoltam, láttam valamilyen pici rákot haleleséges dobozban.
Amúgy igen, a nagy axi boldogan elvolt a halakkal, majd miután megpróbálta megenni a csigát, reggelre megette az egyik halat, és ma újabb kettőt, szóval haladunk :)
A szívet és májat én is ritkán gondoltam, de köszi hogy belőtted a pontos időintervallumot :)

Bocsi a sok kérdésért, de örülök hogy olyan emberekkel tudok beszélni, akik értenek is hozzá :)

Üdv,
Nyyufi
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Étel fagyasztása

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Nyesedék harcsa filét tettem el ( ezt, és a májat végre megeszi ) kiadagolva fagyasztóba. Hátha másnak is jó ötlet lehet így megoldani.
hal.jpg
hal.jpg (121.87 KiB) Megtekintve 11938 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Étel fagyasztása

Hozzászólás Szerző: Maya »

sirrra » Ma, 11:54 írta:Nyesedék harcsa filét tettem el ( ezt, és a májat végre megeszi ) kiadagolva fagyasztóba. Hátha másnak is jó ötlet lehet így megoldani.
hal.jpg
Hihi. Mi is így szoktuk, bár én gilisztát teszek bele vagy olyan élő cuccot amit én fagyasztok le pl. élő tubi. :)
Praktikus, csak az ember áldozzon föl egy jégkockatartót. :D (UI: Szűrés témában jött egy válasz csak most engedélyeztem...).
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sirrra
Fórumozó
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2016.07.08. 10:57

Re: Étel fagyasztása

Hozzászólás Szerző: sirrra »

Maya » Ma, 14:39 írta:
sirrra » Ma, 11:54 írta:Nyesedék harcsa filét tettem el ( ezt, és a májat végre megeszi ) kiadagolva fagyasztóba. Hátha másnak is jó ötlet lehet így megoldani.
hal.jpg
Hihi. Mi is így szoktuk, bár én gilisztát teszek bele vagy olyan élő cuccot amit én fagyasztok le pl. élő tubi. :)
Praktikus, csak az ember áldozzon föl egy jégkockatartót. :D (UI: Szűrés témában jött egy válasz csak most engedélyeztem...).
Gilinyók is így vannak :D Raktuk össze a farakást, és annyi de annyi szépség volt alatta, mentek is a fagyóba :D Igaz nem fogadta el az axi, de nem adom fel, előbb utóbb betörik. :D ( köszi, nézem )
Válasz küldése