Újszülöttek gondozása, tapasztalatok, képek

Moderátorok: Monique, Axolotl moderátor

Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Másfél hetes axit etetése?

Hozzászólás Szerző: Maya »

istvnmk » Ma, 13:57 írta:Sziasztok! Új vagyok a fórumon, és új az axik terén is :)
Már rég óta szeretnék axit, és most be is tudtam szerezni. Angliában élek, és így a fórum olvasgatása után is nehéz volt kaját beszerezni.
A lényeg, hogy vettem 4 kis axit, kb 1,5 hete keltek ki. Expressz postával kaptam , most vettem át, mind a 4 él. Illetve az egyik el kezdett lebegni, nem tudom miért van, még nem pusztult el, mert ahogy hozzáértem el kezdett úszni. Lehet, hogy sok a levegő benne?
Meg kaját is csak fagyasztott daphnia-t tudtam beszerezni.
Milyen vizet használtok? mmint, én arra gondoltam, hogy desztillált vízben kellene őket tartani...
Hello
Üdv a fórumon!
Nagy butaságnak tartom, hogy másfél hetesen elhoztad a tenyésztőtől. Nem véletlenül nem szokták őket ilyen fiatalon eladni. Egy adag petézésből ami kb. 400-700 pete általában csak 40 max. 100 db állat éli meg a 3 hónapos kort. Első 3 hónapban meghalnak az életképtelenek, illetve a gyengéket megeszi a többi, igazi kannibálok ebben a korban. Ez a természetes kiválasztódás, ha úgy vesszük. Ilyen fiatalon kizárólag csak élő eleséget fognak fogyasztani, fagyasztott daphnia avagy a vízibolha még nagyon messze van, nálam túlfejlett 2 illetve 3 hónapos kórtól kapnak, élőt. Egyrészt nagy nekik, nem fér be a szájukba, szétharapni pedig még nehéz. Fagyasztottat nem találják meg, és az hogy nem mozog nem indítja el bennük az ösztönöket, csak azt eszik meg ami mozog-ugrál az orruk előtt. A lebegés ebben a korban még nem jelent semmit, kisgyerekek, most ismerkednek a léghólyagjukkal és próbálgatják mit tudnak, gyakran előfog fordulni bukfenc illetve háton úszás, fejjel lefele úszás, gyerekkori viselkedés, jó 2 hónapos korukig ezt fogják csinálni.

Etetés ami kéne: sórák (artemia) keltetés spec. sórák szűrővel pedig le kell szűrni, hogy só ne kerüljön bele. Én sórákkal szoktam nevelni őket, rengeteg benne a fehérje, hamar megnőnek tőle. De lehet még élő kandicsrák (cyclops) ez édesvízi élőlény, illetve élő állat naupliusa. Ennyit tudok javasolni, annó mikor tenyészteni kezdtem, próbálkoztam fagyasztott kajákkal de egyáltalán nem ették, ezeknek főleg az a problémája, hogy axik orrának nem elég "bűzös", nem érzik meg a szagát.

Ha olvasgattad volna a fórumot, ahogy írtad, a kérdésedre a válasz megtalálható. Nem is értem miből gondoltad, hogy desztív. lágyságú vízre van szükségük? Annyira lágy vízben elpusztulnak. Először meg kéne mérni a csapvizedet, majd a kapott eredményt kiértékelni, hogy mi a teendőd. Ajánlom figyelmedbe a MAF Axikalauzát -> http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491 4 oldala tömény tájékoztató kezdőknek. A Fórumkalauzt is érdemes olvasni -> http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4587#p4587 Vízlágyításról itt olvashatsz részletesen http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4546#p4546

Nem egyszerű az akvarisztika és kezdésnek senki se ajánlana ilyen állatokat, mert tény, hogy igényesek. Azok a buborékok sima oxigén a vízben (azért néz ki így mert, most öntötted bele), nem fognak nekik ártani. (Víz volt klórtalanítva mielőtt beöntötted nekik? Vagy ebben érkeztek?) Ha ebben a fagyisdobozban tervezed őket tartani, legalább a minimális életben maradáshoz szükséges körülményeket biztosítsd, legjobb lenne légpumpára köthető szűrőszivacs, de a minimum légpumpa kéne.

Mivel nem ismered a fajt, akvarisztikát, és figyelembe véve, hogy nagyon kicsik és elég magas a spontán elhalálozási arány is náluk, szerintem egyikük se fog megmaradni. Ide látom, hogy a kis hasuk teljesen üres, nem ettek semmit. Emésztésük hihetetlen gyors, egésznap kéne kapniuk az élő eleséget.
(Ez már csak a személyes véleményem, de élő állatot gusztustalan postázni.)
Sajnos sietek ezért csak a lényeget írom le, ajánlom elolvasgatni a linkeket amit küldtem.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Másfél hetes axit etetése?

Hozzászólás Szerző: KatViki »

istvnmk » Ma, 13:57 írta:Sziasztok! Új vagyok a fórumon, és új az axik terén is :)
Már rég óta szeretnék axit, és most be is tudtam szerezni. Angliában élek, és így a fórum olvasgatása után is nehéz volt kaját beszerezni.
A lényeg, hogy vettem 4 kis axit, kb 1,5 hete keltek ki. Expressz postával kaptam , most vettem át, mind a 4 él. Illetve az egyik el kezdett lebegni, nem tudom miért van, még nem pusztult el, mert ahogy hozzáértem el kezdett úszni. Lehet, hogy sok a levegő benne?
Meg kaját is csak fagyasztott daphnia-t tudtam beszerezni.
Milyen vizet használtok? mmint, én arra gondoltam, hogy desztillált vízben kellene őket tartani....
Amúgy a doboz alján a sok pici buborék nem lesz káros?
Az etetéshez sajnos nem nagyon tudok hozzászólni, de több helyen írnak róla az oldalon (többek között az etetés topicban).
De a desztillált vizet semmiképp nem javaslom! A desztillált víz rendkívül oxigénszegény, amire a piciknek nagy szükségük lenne. Továbbá ásványianyagok sincsenek benne, és a hasznos baktériumok se élnek meg benne. A kis axik biztosan elpusztulnak a desztillált vízben.
Ha lágyítani szeretnéd a vizüket, akkor ioncserélt vizet keverj 1/4 arányban csapvízzel. A csapvizet azonban mindenképp hagyd állni egy estét, hogy elpárologjon belőle a klór.
Remélem tudtam segíteni, a többiek szerintem hamar kiegészítik illetve segítenek az etetés ügyben.
istvnmk
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.07. 13:41

Re: Másfél hetes axit etetése?

Hozzászólás Szerző: istvnmk »

Maya » Ma, 16:52 írta:
istvnmk » Ma, 13:57 írta:Sziasztok! Új vagyok a fórumon, és új az axik terén is :)
Már rég óta szeretnék axit, és most be is tudtam szerezni. Angliában élek, és így a fórum olvasgatása után is nehéz volt kaját beszerezni.
A lényeg, hogy vettem 4 kis axit, kb 1,5 hete keltek ki. Expressz postával kaptam , most vettem át, mind a 4 él. Illetve az egyik el kezdett lebegni, nem tudom miért van, még nem pusztult el, mert ahogy hozzáértem el kezdett úszni. Lehet, hogy sok a levegő benne?
Meg kaját is csak fagyasztott daphnia-t tudtam beszerezni.
Milyen vizet használtok? mmint, én arra gondoltam, hogy desztillált vízben kellene őket tartani...
Hello
Üdv a fórumon!
Nagy butaságnak tartom, hogy másfél hetesen elhoztad a tenyésztőtől. Nem véletlenül nem szokták őket ilyen fiatalon eladni. Egy adag petézésből ami kb. 400-700 pete általában csak 40 max. 100 db állat éli meg a 3 hónapos kort. Első 3 hónapban meghalnak az életképtelenek, illetve a gyengéket megeszi a többi, igazi kannibálok ebben a korban. Ez a természetes kiválasztódás, ha úgy vesszük. Ilyen fiatalon kizárólag csak élő eleséget fognak fogyasztani, fagyasztott daphnia avagy a vízibolha még nagyon messze van, nálam túlfejlett 2 illetve 3 hónapos kórtól kapnak, élőt. Egyrészt nagy nekik, nem fér be a szájukba, szétharapni pedig még nehéz. Fagyasztottat nem találják meg, és az hogy nem mozog nem indítja el bennük az ösztönöket, csak azt eszik meg ami mozog-ugrál az orruk előtt. A lebegés ebben a korban még nem jelent semmit, kisgyerekek, most ismerkednek a léghólyagjukkal és próbálgatják mit tudnak, gyakran előfog fordulni bukfenc illetve háton úszás, fejjel lefele úszás, gyerekkori viselkedés, jó 2 hónapos korukig ezt fogják csinálni.

Etetés ami kéne: sórák (artemia) keltetés spec. sórák szűrővel pedig le kell szűrni, hogy só ne kerüljön bele. Én sórákkal szoktam nevelni őket, rengeteg benne a fehérje, hamar megnőnek tőle. De lehet még élő kandicsrák (cyclops) ez édesvízi élőlény, illetve élő állat naupliusa. Ennyit tudok javasolni, annó mikor tenyészteni kezdtem, próbálkoztam fagyasztott kajákkal de egyáltalán nem ették, ezeknek főleg az a problémája, hogy axik orrának nem elég "bűzös", nem érzik meg a szagát.

Ha olvasgattad volna a fórumot, ahogy írtad, a kérdésedre a válasz megtalálható. Nem is értem miből gondoltad, hogy desztív. lágyságú vízre van szükségük? Annyira lágy vízben elpusztulnak. Először meg kéne mérni a csapvizedet, majd a kapott eredményt kiértékelni, hogy mi a teendőd. Ajánlom figyelmedbe a MAF Axikalauzát -> http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491 4 oldala tömény tájékoztató kezdőknek. A Fórumkalauzt is érdemes olvasni -> http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4587#p4587 Vízlágyításról itt olvashatsz részletesen http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4546#p4546

Nem egyszerű az akvarisztika és kezdésnek senki se ajánlana ilyen állatokat, mert tény, hogy igényesek. Azok a buborékok sima oxigén a vízben (azért néz ki így mert, most öntötted bele), nem fognak nekik ártani. (Víz volt klórtalanítva mielőtt beöntötted nekik? Vagy ebben érkeztek?) Ha ebben a fagyisdobozban tervezed őket tartani, legalább a minimális életben maradáshoz szükséges körülményeket biztosítsd, legjobb lenne légpumpára köthető szűrőszivacs, de a minimum légpumpa kéne.

Mivel nem ismered a fajt, akvarisztikát, és figyelembe véve, hogy nagyon kicsik és elég magas a spontán elhalálozási arány is náluk, szerintem egyikük se fog megmaradni. Ide látom, hogy a kis hasuk teljesen üres, nem ettek semmit. Emésztésük hihetetlen gyors, egésznap kéne kapniuk az élő eleséget.
(Ez már csak a személyes véleményem, de élő állatot gusztustalan postázni.)
Sajnos sietek ezért csak a lényeget írom le, ajánlom elolvasgatni a linkeket amit küldtem.
Köszönöm szépen a segítséget és az információkat.
Pont emiatt írtam, mert bizonytalan voltam az olvasottakban a víz terén. (a buborékokról gondoltam, hogy miért vannak ott, csak féltem, nehogy valami légzőszervi problémát okozzanak)
A képen látható doboz, nem a végleges élőhelyük. Egyenlőre dobozban maradnak, egy nagyobban, ahol van levegőztető is, meg egy kis növény, bár az még csak mű, hőmérővel (21fokon tartott víz). Holnap rakok fel róla képeket.
A kaja dologban nem voltam biztos, sajnos azért van ez mert csak ezt tudtam beszerezni, úgy látszik 2 nap kevés volt rá, de most mondtak nekem egy újabb helyet, ahol megnézem.
Tudom, hogy nagy a halálozási arányuk, de talán több törődést tudok nyújtani, hogy csak 4en vannak. A kihívásokat meg szeretem, régebben voltak nehezen tartható és érzékeny állataim, igaz nem vizi állatok (leszámítva a teknősöket :) ) Azon leszek, hogy felneveljem őket, továbbra is olvasom a fórumot és használatát!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Másfél hetes axit etetése?

Hozzászólás Szerző: Maya »

istvnmk » 31 perccel ezelőtt írta: Köszönöm szépen a segítséget és az információkat.
Pont emiatt írtam, mert bizonytalan voltam az olvasottakban a víz terén. (a buborékokról gondoltam, hogy miért vannak ott, csak féltem, nehogy valami légzőszervi problémát okozzanak)
A képen látható doboz, nem a végleges élőhelyük. Egyenlőre dobozban maradnak, egy nagyobban, ahol van levegőztető is, meg egy kis növény, bár az még csak mű, hőmérővel (21fokon tartott víz). Holnap rakok fel róla képeket.
A kaja dologban nem voltam biztos, sajnos azért van ez mert csak ezt tudtam beszerezni, úgy látszik 2 nap kevés volt rá, de most mondtak nekem egy újabb helyet, ahol megnézem.
Tudom, hogy nagy a halálozási arányuk, de talán több törődést tudok nyújtani, hogy csak 4en vannak. A kihívásokat meg szeretem, régebben voltak nehezen tartható és érzékeny állataim, igaz nem vizi állatok (leszámítva a teknősöket :) ) Azon leszek, hogy felneveljem őket, továbbra is olvasom a fórumot és használatát!
Egyenlőre javasolnám, hogy egy 10-40literesbe helyezd el őket, mert nagyobba elvesznének, ők is, meg a kajájuk is. Ilyen piciknél 5-7cm-es vízmagasságot szoktunk alkalmazni, hogy a kicsiknek ne kelljen túleröltetni magukat ha levegőt akarnak venni, legyegyszerűbb egyenlőre aljzat nélküli akvárium. Most nagyon fontos lenne, hogy mielőbb megfelelő táplálékot kapjanak. Az a baj, hogy sórák keltetés min. 1 nap (akkor ha folyamatosan 30fokon tudod őket tartani és légpumpával jól kevergeted), ha kevesebb 26-28 akkor már 2 nap, ha nem tudod melegen tartani őket, egy hétbe is beletelhet mire kikelnek. Mivel most tél van egyes akvarisztikai boltok a jég alól cyclops-okat halásznak ki, az is jó lenne nekik. 4 picurinak 1-1 adag sórák sokáig kitart, fél adagokat lenne érdemes keltetni. Egyidőbe több keltetést kell elindítani, hogy folyamatosan legyenek. Sokan valami habos-babos dolognak képzelik az axolotl tenyésztést, pedig nem az. Első 1-2 hónap hullatenger, hullahalmok, naponta 2szer hullahalászat. Mert hiába volt jó beállt vizem, megfelelő összes paraméter, (klímát szereltettünk be nekik nyáron), volt megfelelő mennyésigéű sórák. Mégis volt, hogy naponta 20 vagy akár 60db is meghalt. Az egész lényegében a természeten múlik gyakran, nem rajtunk. Próbáld meg magad nem annyira beleélni, mert nagyon csekély az esély rá, hogy megmaradnak.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Másfél hetes axit etetése?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

istvnmk » Tegnap, 20:40 írta:Tudom, hogy nagy a halálozási arányuk, de talán több törődést tudok nyújtani, hogy csak 4en vannak. A kihívásokat meg szeretem, régebben voltak nehezen tartható és érzékeny állataim, igaz nem vizi állatok (leszámítva a teknősöket :) ) Azon leszek, hogy felneveljem őket, továbbra is olvasom a fórumot és használatát!
Bár nem vagyok szakértője a témának, azért hozzá tudok szólni.
Maya egy rendkívül gondoskodó és nagyon jól hozzáértő lelkiismeretes tenyésztő. Ő egyesével gondoskodik minden állatáról. Egyesével naponta nézi át őket, egészen pete koruktól eladásig. A beszerezhető legminőségibb, legmegfelelőbb táplálékokkal eteti őket. Biztosítja a kellő körülményeket (légkondit szereltetett az állatok fölé, hogy ne kelljen meleggel küzdeni), naponta takarítja őket. Ez naponta több óra munkát jelent számára. Szól, hogy elmegy etetni a kicsiket és 2-3 óra múlva ér vissza a géphez, mert eddig tart egyesével alaposan megetetni őket. Jó genetikai állományú egészséges és egészséges korú állatoktól való petékkel dolgozik csak és még is 400-700 egészségesnek tűnő petéből 40-60 állat marad meg a gyakorlatban úgy, hogy albínókat nem tenyészt, azokat a petéket nem tartja meg. Ha jól láttam a képeken, akkor talán 1 nem albínó a tieid közül. Maya tapasztalt, több almot felnevelt már, még is ilyen rossz arányban maradnak meg a kicsik. Te most vágsz ebbe bele tapasztalatlanul, igaz sok lelkesedéssel, és úgy tűnik elszántsággal is, de ez túl sokat nem jelent sajnos. Ezért látja ő ennyire negatívan a helyzetet. Annyira nehézséges ezeknek az állatoknak a lelkiismeretes felnevelése, hogy bár hozzáértője vagyok ennek a fajnak, még se fogok soha szaporítani, főleg nem eladásra. Nekem nincs külön egy elkerített részem a kertben ahova komplett axigyermek temetőt építhetek, mint Maya. Mert még ezt a tisztességet is megadja nekik.
Továbbá ezeknek a kicsiknek szinte 24 órában kell enni, ezért van a sórák és cyplops (vagy esetleg daphnia pulex 1-2 napos ivadéka ekkora méretű még) a szajkózott ételek listáján. Ezek ott ugrálnak és a kicsik ehetnek belőlük. Az, hogy postázva voltak az állatok azt jelenti hogy legalább 1-2 napig semmi táplálékhoz nem jutottak. Természetesen pár napig kibírják élve, de az egészséges fejlődésben ez gátolja őket. A gyerekkori éheztetés, alultápláltság olyan visszafordíthatatlan betegségeket, degenerációkat okozhat, ami miatt az állat igen rövid életű lesz. Nekem ilyen békám van, fogyibéka, kínszenvedés volt életben tartani vásárlás után és élete végéig meglátszik rajta a nyomorúságos gyerekkor.
Természetesen sokkal egyszerűbb 4-ről gondoskodni mint 40-ről vagy 400-ról, ebben igazad van, de a gondoskodás mértékét nem veszi figyelembe a való élet ezeknél az állatoknál. Másoknál beletojok stílusban is megmarad 5-10 darab és felnő (az már más tészta, hogy mennyire beteges), ahhoz képest Maya mániákus gondoskodása nem eredményez sokkal sokkal sokkal több 4-5 cm-es kort megélt axit.
Ezek a gondolataim vannak a témához, talán ebben a megvilágításban máshogy fest a dolog.
Sok sikert kívánok a felneveléshez!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Másfél hetes axit etetése?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

KatViki » Tegnap, 18:19 írta:
istvnmk » Ma, 13:57 írta:Sziasztok! Új vagyok a fórumon, és új az axik terén is :)
Már rég óta szeretnék axit, és most be is tudtam szerezni. Angliában élek, és így a fórum olvasgatása után is nehéz volt kaját beszerezni.
A lényeg, hogy vettem 4 kis axit, kb 1,5 hete keltek ki. Expressz postával kaptam , most vettem át, mind a 4 él. Illetve az egyik el kezdett lebegni, nem tudom miért van, még nem pusztult el, mert ahogy hozzáértem el kezdett úszni. Lehet, hogy sok a levegő benne?
Meg kaját is csak fagyasztott daphnia-t tudtam beszerezni.
Milyen vizet használtok? mmint, én arra gondoltam, hogy desztillált vízben kellene őket tartani....
Amúgy a doboz alján a sok pici buborék nem lesz káros?
Az etetéshez sajnos nem nagyon tudok hozzászólni, de több helyen írnak róla az oldalon (többek között az etetés topicban).
De a desztillált vizet semmiképp nem javaslom! A desztillált víz rendkívül oxigénszegény, amire a piciknek nagy szükségük lenne. Továbbá ásványianyagok sincsenek benne, és a hasznos baktériumok se élnek meg benne. A kis axik biztosan elpusztulnak a desztillált vízben.
Ha lágyítani szeretnéd a vizüket, akkor ioncserélt vizet keverj 1/4 arányban csapvízzel. A csapvizet azonban mindenképp hagyd állni egy estét, hogy elpárologjon belőle a klór.
Remélem tudtam segíteni, a többiek szerintem hamar kiegészítik illetve segítenek az etetés ügyben.
Válaszolnék erre, mert ez mondhatni a fórumon a szakterületem. Mivel ezekről szó van már a vízkémia topikban, így itt válaszolok, igaz kissé off, és oda való, ezért nem is megyek a témába mélyen bele. Kicsik neveléséhez irányelvnek jó lesz itt is.
  1. Először meg kell mérni a víz paramétereit: KH, GH, vezkép, NO3, NO2, pH, Cl
  2. Össze kell hasonlítani az állathoz ajánlott értékekkel
  3. Amennyiben a víz nem megfelelő, akkor kezelni kell: ha túl kemény, akkor ioncserélt vízzel kell hígítani a megfelelő értékre, ha klóros, akkor megfelelő szerrel kell kezelni (JBL Biotopol)... Nem mérvadó az 1/4 arány hígítás, mert ez teljesen más vizet eredményez Dányban (12-15nk), Tatabányán (23nk), Balatonfüreden (30-35nk). Klór ellen jó a szellőztetés, de ha már klóros a víz akkor inkább az előbb említett vízelőkészítő használata javasolt. Klór viszont sok helyen nem kimutatható, és az axik nem annyira érzékenyek rá, így mielőtt eszetlenül vízelőkészítők litereit locsoljuk a vízbe, mérjünk klór szintet 3-4 hónapon keresztül minden vízcsere előtt. Ha ennyi idő alatt egyszer sem tudjuk kimutatni, akkor a későbbiekben a szem és szag vizsgálat és 2-3 óra szellőztetés, előkészítés bőven elegendő.
  4. Soha nem kezdünk eszetlenül, kézzel fogható mért adatok nélkül vízparaméter módosításba, mert végzetes lehet az állatokra nézve! Az axik alapvetően nem lágyvízi igényűek ellentétben sok garnéla és kényes halfajjal szemben. 8-35 nk GH érték között látszólag minden gond nélkül élik életüket, persze az ideális 10-20 nk között van.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
istvnmk
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.07. 13:41

Re: Másfél hetes axik etetése?

Hozzászólás Szerző: istvnmk »

KatViki írta:
istvnmk » Ma, 13:57 írta:Sziasztok! Új vagyok a fórumon, és új az axik terén is :)
Már rég óta szeretnék axit, és most be is tudtam szerezni. Angliában élek, és így a fórum olvasgatása után is nehéz volt kaját beszerezni.
A lényeg, hogy vettem 4 kis axit, kb 1,5 hete keltek ki. Expressz postával kaptam , most vettem át, mind a 4 él. Illetve az egyik el kezdett lebegni, nem tudom miért van, még nem pusztult el, mert ahogy hozzáértem el kezdett úszni. Lehet, hogy sok a levegő benne?
Meg kaját is csak fagyasztott daphnia-t tudtam beszerezni.
Milyen vizet használtok? mmint, én arra gondoltam, hogy desztillált vízben kellene őket tartani....
Amúgy a doboz alján a sok pici buborék nem lesz káros?
Az etetéshez sajnos nem nagyon tudok hozzászólni, de több helyen írnak róla az oldalon (többek között az etetés topicban).
De a desztillált vizet semmiképp nem javaslom! A desztillált víz rendkívül oxigénszegény, amire a piciknek nagy szükségük lenne. Továbbá ásványianyagok sincsenek benne, és a hasznos baktériumok se élnek meg benne. A kis axik biztosan elpusztulnak a desztillált vízben.
Ha lágyítani szeretnéd a vizüket, akkor ioncserélt vizet keverj 1/4 arányban csapvízzel. A csapvizet azonban mindenképp hagyd állni egy estét, hogy elpárologjon belőle a klór.
Remélem tudtam segíteni, a többiek szerintem hamar kiegészítik illetve segítenek az etetés ügyben.
Köszönöm szépen az infókat!! :)
istvnmk
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.07. 13:41

Re: Másfél hetes axik etetése?

Hozzászólás Szerző: istvnmk »

Sendy írta: Maya tapasztalt, több almot felnevelt már, még is ilyen rossz arányban maradnak meg a kicsik. Te most vágsz ebbe bele tapasztalatlanul, igaz sok lelkesedéssel, és úgy tűnik elszántsággal is, de ez túl sokat nem jelent sajnos. Ezért látja ő ennyire negatívan a helyzetet. Annyira nehézséges ezeknek az állatoknak a lelkiismeretes felnevelése, hogy bár hozzáértője vagyok ennek a fajnak, még se fogok soha szaporítani, főleg nem eladásra. Nekem nincs külön egy elkerített részem a kertben ahova komplett axigyermek temetőt építhetek, mint Maya. Mert még ezt a tisztességet is megadja nekik.
Továbbá ezeknek a kicsiknek szinte 24 órában kell enni, ezért van a sórák és cyplops (vagy esetleg daphnia pulex 1-2 napos ivadéka ekkora méretű még) a szajkózott ételek listáján. Ezek ott ugrálnak és a kicsik ehetnek belőlük. Az, hogy postázva voltak az állatok azt jelenti hogy legalább 1-2 napig semmi táplálékhoz nem jutottak. Természetesen pár napig kibírják élve, de az egészséges fejlődésben ez gátolja őket. A gyerekkori éheztetés, alultápláltság olyan visszafordíthatatlan betegségeket, degenerációkat okozhat, ami miatt az állat igen rövid életű lesz. Nekem ilyen békám van, fogyibéka, kínszenvedés volt életben tartani vásárlás után és élete végéig meglátszik rajta a nyomorúságos gyerekkor.
Természetesen sokkal egyszerűbb 4-ről gondoskodni mint 40-ről vagy 400-ról, ebben igazad van, de a gondoskodás mértékét nem veszi figyelembe a való élet ezeknél az állatoknál. Másoknál beletojok stílusban is megmarad 5-10 darab és felnő (az már más tészta, hogy mennyire beteges), ahhoz képest Maya mániákus gondoskodása nem eredményez sokkal sokkal sokkal több 4-5 cm-es kort megélt axit.
Ezek a gondolataim vannak a témához, talán ebben a megvilágításban máshogy fest a dolog.
Sok sikert kívánok a felneveléshez!
Köszönöm szépen a támogatást!
istvnmk
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.07. 13:41

Re: Másfél hetes axik etetése?

Hozzászólás Szerző: istvnmk »

Maya írta: Egyenlőre javasolnám, hogy egy 10-40literesbe helyezd el őket, mert nagyobba elvesznének, ők is, meg a kajájuk is. Ilyen piciknél 5-7cm-es vízmagasságot szoktunk alkalmazni, hogy a kicsiknek ne kelljen túleröltetni magukat ha levegőt akarnak venni, legyegyszerűbb egyenlőre aljzat nélküli akvárium. Most nagyon fontos lenne, hogy mielőbb megfelelő táplálékot kapjanak. Az a baj, hogy sórák keltetés min. 1 nap (akkor ha folyamatosan 30fokon tudod őket tartani és légpumpával jól kevergeted), ha kevesebb 26-28 akkor már 2 nap, ha nem tudod melegen tartani őket, egy hétbe is beletelhet mire kikelnek. Mivel most tél van egyes akvarisztikai boltok a jég alól cyclops-okat halásznak ki, az is jó lenne nekik. 4 picurinak 1-1 adag sórák sokáig kitart, fél adagokat lenne érdemes keltetni. Egyidőbe több keltetést kell elindítani, hogy folyamatosan legyenek. Sokan valami habos-babos dolognak képzelik az axolotl tenyésztést, pedig nem az. Első 1-2 hónap hullatenger, hullahalmok, naponta 2szer hullahalászat. Mert hiába volt jó beállt vizem, megfelelő összes paraméter, (klímát szereltettünk be nekik nyáron), volt megfelelő mennyésigéű sórák. Mégis volt, hogy naponta 20 vagy akár 60db is meghalt. Az egész lényegében a természeten múlik gyakran, nem rajtunk. Próbáld meg magad nem annyira beleélni, mert nagyon csekély az esély rá, hogy megmaradnak.
Köszönöm szépen az infókat, amire kíváncsi voltam megkaptam!
Annyit még, hogy ma felkutattam a város összes kis és nagy kisállat kereskedését (6db a piacokkal együtt), és sehol nem találtam élő eledelt, de egy helyen mondtak egy másik várost, így hát még meló előtt elmentem oda, és ott volt egy utolsó adag keltetett rákocska. Nem tudom, hogy otthon ez hogy megy, de itt kis lezárt tasakban voltak(mmint vízben), bár az utolsó volt, és alig éltek belőle :S , odaadták ingyen... Ma délután volt az új szállítmány, reggel megyek érte, közben találtam náluk (csak náluk!) keltetni való sórákot meg ajánlottak hozzá minden féle hardvert :) , bár csak a JBL márkájút (amivel már találkoztam a fórumon).
Köszönök szépen mindent, én megteszek mindent, a többi a természeten múlik... Még annyit, hogy a tenyésztésről nem is álmodnék, csak én valamiért jobban szeretem minél kisebb kortól nevelni az állatkáim. Lehet, hogy ezzel túl nagy fába vágtam a fejszét.
Ha esetleg túlélik itt az 1 hónapot, akkor majd jelentkezem és rakok fel képeket róluk, már ha érdekli a fórumozókat :D.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Másfél hetes axik etetése?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

istvnmk » Ma, 00:18 írta:
Maya írta: Egyenlőre javasolnám, hogy egy 10-40literesbe helyezd el őket, mert nagyobba elvesznének, ők is, meg a kajájuk is. Ilyen piciknél 5-7cm-es vízmagasságot szoktunk alkalmazni, hogy a kicsiknek ne kelljen túleröltetni magukat ha levegőt akarnak venni, legyegyszerűbb egyenlőre aljzat nélküli akvárium. Most nagyon fontos lenne, hogy mielőbb megfelelő táplálékot kapjanak. Az a baj, hogy sórák keltetés min. 1 nap (akkor ha folyamatosan 30fokon tudod őket tartani és légpumpával jól kevergeted), ha kevesebb 26-28 akkor már 2 nap, ha nem tudod melegen tartani őket, egy hétbe is beletelhet mire kikelnek. Mivel most tél van egyes akvarisztikai boltok a jég alól cyclops-okat halásznak ki, az is jó lenne nekik. 4 picurinak 1-1 adag sórák sokáig kitart, fél adagokat lenne érdemes keltetni. Egyidőbe több keltetést kell elindítani, hogy folyamatosan legyenek. Sokan valami habos-babos dolognak képzelik az axolotl tenyésztést, pedig nem az. Első 1-2 hónap hullatenger, hullahalmok, naponta 2szer hullahalászat. Mert hiába volt jó beállt vizem, megfelelő összes paraméter, (klímát szereltettünk be nekik nyáron), volt megfelelő mennyésigéű sórák. Mégis volt, hogy naponta 20 vagy akár 60db is meghalt. Az egész lényegében a természeten múlik gyakran, nem rajtunk. Próbáld meg magad nem annyira beleélni, mert nagyon csekély az esély rá, hogy megmaradnak.
Köszönöm szépen az infókat, amire kíváncsi voltam megkaptam!
Annyit még, hogy ma felkutattam a város összes kis és nagy kisállat kereskedését (6db a piacokkal együtt), és sehol nem találtam élő eledelt, de egy helyen mondtak egy másik várost, így hát még meló előtt elmentem oda, és ott volt egy utolsó adag keltetett rákocska. Nem tudom, hogy otthon ez hogy megy, de itt kis lezárt tasakban voltak(mmint vízben), bár az utolsó volt, és alig éltek belőle :S , odaadták ingyen... Ma délután volt az új szállítmány, reggel megyek érte, közben találtam náluk (csak náluk!) keltetni való sórákot meg ajánlottak hozzá minden féle hardvert :) , bár csak a JBL márkájút (amivel már találkoztam a fórumon).
Köszönök szépen mindent, én megteszek mindent, a többi a természeten múlik... Még annyit, hogy a tenyésztésről nem is álmodnék, csak én valamiért jobban szeretem minél kisebb kortól nevelni az állatkáim. Lehet, hogy ezzel túl nagy fába vágtam a fejszét.
Ha esetleg túlélik itt az 1 hónapot, akkor majd jelentkezem és rakok fel képeket róluk, már ha érdekli a fórumozókat :D.
Ha kicsiket szeretnél felnevelni akkor 3-4 cm-es kortól javasolt. Akkor már önállóbbak jóval, kisebb a spontán elhalálozás (csecsemőhalál).
Nálunk helyenként lehet kapni élő édesvízi herkenytűket: kandics, vizibolha. De az ilyen boltok nagyon ritkák. A többiben általában kapható zacskózott sórákpete, amit magad keltetsz ki. Küldtem privát üzenetet ez ügyben pár linkkel és segédlettel. Majd lesz teljes cikk is amit sikerül befejeznem.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Másfél hetes axik etetése?

Hozzászólás Szerző: Maya »

istvnmk » Tegnap, 00:18 írta:Köszönöm szépen az infókat, amire kíváncsi voltam megkaptam!
Annyit még, hogy ma felkutattam a város összes kis és nagy kisállat kereskedését (6db a piacokkal együtt), és sehol nem találtam élő eledelt, de egy helyen mondtak egy másik várost, így hát még meló előtt elmentem oda, és ott volt egy utolsó adag keltetett rákocska. Nem tudom, hogy otthon ez hogy megy, de itt kis lezárt tasakban voltak(mmint vízben), bár az utolsó volt, és alig éltek belőle :S , odaadták ingyen... Ma délután volt az új szállítmány, reggel megyek érte, közben találtam náluk (csak náluk!) keltetni való sórákot meg ajánlottak hozzá minden féle hardvert :) , bár csak a JBL márkájút (amivel már találkoztam a fórumon).
Köszönök szépen mindent, én megteszek mindent, a többi a természeten múlik... Még annyit, hogy a tenyésztésről nem is álmodnék, csak én valamiért jobban szeretem minél kisebb kortól nevelni az állatkáim. Lehet, hogy ezzel túl nagy fába vágtam a fejszét.
Ha esetleg túlélik itt az 1 hónapot, akkor majd jelentkezem és rakok fel képeket róluk, már ha érdekli a fórumozókat :D.
Élő eledelt nálunk is nagyon kevés helyen kapni, mint említettem télen élő cyclopsot, de még nálunk nem fagyott annyira, hogy összefüggő jég legyen, így még nincs szezonja. Egyetlen egy bolt van ahol kapni keltetett sórákot, kapni frissen keltetett 1-2naposat és kifejlettet is. A kifejlett hatalmas, 3-4 hónapos korukba tudnák megenni. A keltetett viszont piszok drága, én akkor vettem mikor télen nem keltek ki a sórákjaim (elromlott a lakásba a fűtés, és a vízfűtő is kettétört). Egy pici zacskó volt 600ft, míg egy csomag keltetni való sórák 440ft a Sera-s én azt használtam és jól bevált. (Az a JBL-es ha jól emlékszem nem artemia, hanem az artemiáknak kaja, apró élőlények) Egy olyan Sera zacskónyi sórákból ha kikeltek 5-6 olyan zacsit tudtam volna csinálni mint amit 600ft-ért árultak. Vészmegoldásnak tökéletes, de egyszerűbb lenne ha elkezdenél otthon keltetni, mielőtt még nem késő és kezdenek el éhenhalni. Lehetne próbálkozni fagyasztott vörös szúnyoglárvával nagyon-nagyon-nagyon apróra lereszelve, elég büdös, lehet az éhezők megérzik. A vízbe ne maradjon kajamaradék vagy hulla, mivel nincs szűrésed és biológia beálltságod se, félő hogy hamar berohad és begombásodik minden. Ha ilyen fiatal koruktól akartad őket felnevelni, miért nem készültél fel az érkezésük előtt, hogy mit esznek, mire van szükségük? Nem a megérkezésük utáni nap kell kaja után rohangálni...

Rakok fel pár képet, ők itt 12naposak voltak, idei májusi kicsik. Azok a kis barna pontok, sórák peték illetve ha sokáig nézed akkor láthatsz benne élő sórákot is. Max. 1mm-nagyságúak. Vannak képek ahol látod, hogy rengeteg narancssárga van a gyomrukba, na az a megevett sórák. Ahol felülnézetből vannak, az meg az egészséges tele pocak, szép kerek a fejük mögött.
Kép 2673.jpg
Kép 2673.jpg (402.7 KiB) Megtekintve 7495 alkalommal
Kép 2696.jpg
Kép 2696.jpg (390.37 KiB) Megtekintve 7495 alkalommal
Kép 2706.jpg
Kép 2706.jpg (359.18 KiB) Megtekintve 7495 alkalommal
Sórák a pocakban
Sórák a pocakban
Kép 2712.jpg (348.6 KiB) Megtekintve 7495 alkalommal
Kép 2666.jpg
Kép 2666.jpg (374.88 KiB) Megtekintve 7495 alkalommal
Így néztek ki 1 hónaposan: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4060#p4060
A tieid téli gyerekek, jóval lassabb a növekedési ütemük mint a nyáriak. Az én nyárijaim mindig 2 hónappal meghaladták a koruknak megfelelő méretet, 2 hónaposan már szoktattam őket át a vörösszúnyoglárva, persze hetekig egyszerre sórákot és vörösszúnyogot kaptak, nem egyik napról a másikra szoktatjuk át őket.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Papucsállatka

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Csak kíváncsiságból kérdem, hogy a papucsállatka már nagyon kicsi a pár napos axiknak? Halivadékok táplálásánál bevált módszer, és ezeknek a kis egysejtűeknek könnyű is a tenyésztése házilag.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Papucsállatka

Hozzászólás Szerző: Sendy »

KatViki » Tegnap, 19:58 írta:Csak kíváncsiságból kérdem, hogy a papucsállatka már nagyon kicsi a pár napos axiknak? Halivadékok táplálásánál bevált módszer, és ezeknek a kis egysejtűeknek könnyű is a tenyésztése házilag.
Alapvető probléma, hogy papucsállatot eleve kis halak, még kisebb pár mm-es ivadékaihoz alkalmazzák. A papucsállatok 0,05-035 mm nagyok lehetnek. A legnagyobb méret, még meg is felelne axolotl etetésre az első 1-2 héten, de halaknál is nagyon oda kell figyelni, hogy tiszta, fertőzésmentes papucsállatka tenyészetből származzon az állat, mert végzetes lehet a halivadékokra. Egy axolotl kikelve petéjéből 1 cm hosszú, így az átlag papucsállatkák eléggé kicsik számára. Az ideális táplálék mérete 0,3-0,4 mm. Ha semmi mást nem tudunk szerezni csak tiszta papucsállatkákat, akkor sórák vagy kandics beszerzéséig (2-3 nap maximum!)a semminél még is jobb. Az is lényeges, hogy a papucsállatka hogy mozog, mert az axik csak az orruk előtt ugráló "izékre" mozdulnak, így ha a papucsállatok csak a víz felszínén vagy szorosan az aljzatot közlekednek, akkor az axolotlok nem fogják megtalálni. A papucsállatka mozgásának majd utánanézek még, hogy az nem zárja-e ki táplálékként. Van a listámon még pár ilyesfajta állat ami szóba jöhet mint táplálék, de még nem volt időm utánuk járni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
motoandi
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.02.12. 19:41
Tartózkodási hely: Budapest

Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: motoandi »

Sziasztok! Új tag vagyok, át is olvasgattam nagyjából a fórumot. Csak arra nem találok választ, h hogyan etessem őket és mennyit esznek? Még picurik egyik kb. 1,5 cm a másik kb. 2. Tegnap vettem őket, adtam nekik enni is, ettek szépen, csak nem tudom, h mennyi az elég nekik, és hogy a legcélszerűbb etetni őket? Szórjak be nekik hamit és majd megtalálják vagy csipesszel? Tegnap még nem mozogtak annyira, így csipesszel adtam nekik, odalógattam az orruk elé, mire egyszer csak eltűnt a kaja, de elég sok idő telt el a következő falatig. Ma már aktívabbak. Mit tanácsoltok? Köszönöm szépen a válaszokat! :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.02.12. 20:29-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: Maya »

motoandi » 26 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! Új tag vagyok, át is olvasgattam nagyjából a fórumot. Csak arra nem találok választ, h hogyan etessem őket és mennyit esznek? Még picurik egyik kb. 1,5 cm a másik kb. 2. Tegnap vettem őket, adtam nekik enni is, ettek szépen, csak nem tudom, h mennyi az elég nekik, és hogy a legcélszerűbb etetni őket? Szórjak be nekik hamit és majd megtalálják vagy csipesszel? Tegnap még nem mozogtak annyira, így csipesszel adtam nekik, odalógattam az orruk elé, mire egyszer csak eltűnt a kaja, de elég sok idő telt el a következő falatig. Ma már aktívabbak. Mit tanácsoltok? Köszönöm szépen a válaszokat! :)
Hello
Üdv a fórumon!

1,5-2cm-esen kb. 1 vagy másfél hónaposak. (Ezt ajánlom figyelmedbe, axolotl-ok fejlődési üteme: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3796#p3796) Ilyen picik főleg az élő, mozgó, ugráló kajára mennek. Mert ami nem mozog, az pici axi szemmel nem kaja. Ekkoráknak főként élő dapnia-t(vizibolhát), élő cycolps-ot(kandicsrákot) ajánlanék, ha egyik se, érdemes lenne artemia-t(sórákot) keltetni. Viszont lassan át lehet állni az élő vörös szúnyoglárvára, vékony szálú tubifexre, fagyasztottból is mehet nekik mindkettő. Viszont ne sokat, fél nap után távolítsd el a meg nem evett maradékot, különben csúnyán be tud rohadni a víz. Nagyjából 1 kockát ehetnek meg ketten együtt, csipesszel érdemes őket etetni, de még lehet beszórni nekik (de nem mindig találják meg). Ilyen piciket érdemes nem a végleges helyükön elhelyezni, hanem egy kisebb max. 30-40l akváriumba, bújkálóval+nagy kövekkel (de ne annyit hogy teljesen elfedje, üvegrész maradjon mert könnyebb lesz takarítani) Nagyon fontos, hogy NAPONTA kapjanak enni. Nagyjából annyit egyenek míg tele nem lesznek, el nem kezd kerekedni a hasuk. Fontos, hogy figyelj a vízmagasságra ilyen piciknek max. 10-15cm-et javasolnék.

Végére hagytam a fekete levest. Nagyon nagy felelőtlenség ilyen fiatalon, ilyen kicsinek elhozni őket, az axolotl-oknál 3 hónapos korig hatalmas a halálozási arány, egy-egy alomból alig a kicsik tizede(!) éli meg a három hónapost kort. Utána viszont nem gyakori az elhalálozás. Legalább azt a kort, méretet érdemes megvárni, mikor már fixen esznek fagyasztott vörös szúnyoglárvát, mert az élő eleség sokaknak gondot okoz. (beszerzés, szállítás, életben tartás)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
motoandi
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.02.12. 19:41
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: motoandi »

Maya » Tegnap, 21:43 írta:
motoandi » 26 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! Új tag vagyok, át is olvasgattam nagyjából a fórumot. Csak arra nem találok választ, h hogyan etessem őket és mennyit esznek? Még picurik egyik kb. 1,5 cm a másik kb. 2. Tegnap vettem őket, adtam nekik enni is, ettek szépen, csak nem tudom, h mennyi az elég nekik, és hogy a legcélszerűbb etetni őket? Szórjak be nekik hamit és majd megtalálják vagy csipesszel? Tegnap még nem mozogtak annyira, így csipesszel adtam nekik, odalógattam az orruk elé, mire egyszer csak eltűnt a kaja, de elég sok idő telt el a következő falatig. Ma már aktívabbak. Mit tanácsoltok? Köszönöm szépen a válaszokat! :)
Hello
Üdv a fórumon!

1,5-2cm-esen kb. 1 vagy másfél hónaposak. (Ezt ajánlom figyelmedbe, axolotl-ok fejlődési üteme: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3796#p3796) Ilyen picik főleg az élő, mozgó, ugráló kajára mennek. Mert ami nem mozog, az pici axi szemmel nem kaja. Ekkoráknak főként élő dapnia-t(vizibolhát), élő cycolps-ot(kandicsrákot) ajánlanék, ha egyik se, érdemes lenne artemia-t(sórákot) keltetni. Viszont lassan át lehet állni az élő vörös szúnyoglárvára, vékony szálú tubifexre, fagyasztottból is mehet nekik mindkettő. Viszont ne sokat, fél nap után távolítsd el a meg nem evett maradékot, különben csúnyán be tud rohadni a víz. Nagyjából 1 kockát ehetnek meg ketten együtt, csipesszel érdemes őket etetni, de még lehet beszórni nekik (de nem mindig találják meg). Ilyen piciket érdemes nem a végleges helyükön elhelyezni, hanem egy kisebb max. 30-40l akváriumba, bújkálóval+nagy kövekkel (de ne annyit hogy teljesen elfedje, üvegrész maradjon mert könnyebb lesz takarítani) Nagyon fontos, hogy NAPONTA kapjanak enni. Nagyjából annyit egyenek míg tele nem lesznek, el nem kezd kerekedni a hasuk. Fontos, hogy figyelj a vízmagasságra ilyen piciknek max. 10-15cm-et javasolnék.

Végére hagytam a fekete levest. Nagyon nagy felelőtlenség ilyen fiatalon, ilyen kicsinek elhozni őket, az axolotl-oknál 3 hónapos korig hatalmas a halálozási arány, egy-egy alomból alig a kicsik tizede(!) éli meg a három hónapost kort. Utána viszont nem gyakori az elhalálozás. Legalább azt a kort, méretet érdemes megvárni, mikor már fixen esznek fagyasztott vörös szúnyoglárvát, mert az élő eleség sokaknak gondot okoz. (beszerzés, szállítás, életben tartás)
Szia Maya!
Köszönöm szépen a válaszokat! Eddig akkor mindent jól csináltam. Igazad van abban hogy, felelőtlenség, Győrből hozattam őket és nem egészen azt kaptam amit kértem, de már nem adhattam vissza őket, főleg a kisebbet. Próbálom megteremteni a legjobb környezetet nekik, felügyelet alatt etetem őket, hogy mindenkinek jusson elég hami, és bízom benne, hogy nem lesz probléma. És ne haragudj, azért mert nem tartottam be pár fórumszabályzatot, most már odafigyelek.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: Maya »

motoandi » 53 perccel ezelőtt írta: Szia Maya!
Köszönöm szépen a válaszokat! Eddig akkor mindent jól csináltam. Igazad van abban hogy, felelőtlenség, Győrből hozattam őket és nem egészen azt kaptam amit kértem, de már nem adhattam vissza őket, főleg a kisebbet. Próbálom megteremteni a legjobb környezetet nekik, felügyelet alatt etetem őket, hogy mindenkinek jusson elég hami, és bízom benne, hogy nem lesz probléma. És ne haragudj, azért mert nem tartottam be pár fórumszabályzatot, most már odafigyelek.
Mit értesz az alatt, hogy nem azt kaptad amit kértél? Esetleg tudod a tenyésztő nevét akitől vetted? Gondolom származási igazolást se kaptál hozzá...(amit ugye a törvény ír elő). Főként az élő kaja tesz nekik jót, főleg a vízibolha (ha nagyok kicsik akkor kandics és sórák), azon felül még vörös szúnyoggal lehet próbálkozni. Ha gondolod tölts fel képet róluk mekkorák és jobban meg tudnám mondani, mit tudnak megenni. Érdemes olvasgatni a fórum több részét, rengeteg érdekes praktikát, trükköt ismerhetsz meg, vagy szimplán magukat az axikat. Illetve ajánlom figyelmedbe a Fórumkalauzt: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4587#p4587 Bármi van nyugodtan írj nekünk, bármiben szívesen segítünk. :)

Szabályszegés miatt nem haragszom, részben azért is vagyunk, hogy javítgassunk. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
motoandi
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.02.12. 19:41
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: motoandi »

Maya » 10 perccel ezelőtt írta:
motoandi » 53 perccel ezelőtt írta: Szia Maya!
Köszönöm szépen a válaszokat! Eddig akkor mindent jól csináltam. Igazad van abban hogy, felelőtlenség, Győrből hozattam őket és nem egészen azt kaptam amit kértem, de már nem adhattam vissza őket, főleg a kisebbet. Próbálom megteremteni a legjobb környezetet nekik, felügyelet alatt etetem őket, hogy mindenkinek jusson elég hami, és bízom benne, hogy nem lesz probléma. És ne haragudj, azért mert nem tartottam be pár fórumszabályzatot, most már odafigyelek.
Mit értesz az alatt, hogy nem azt kaptad amit kértél? Esetleg tudod a tenyésztő nevét akitől vetted? Gondolom származási igazolást se kaptál hozzá...(amit ugye a törvény ír elő). Főként az élő kaja tesz nekik jót, főleg a vízibolha (ha nagyok kicsik akkor kandics és sórák), azon felül még vörös szúnyoggal lehet próbálkozni. Ha gondolod tölts fel képet róluk mekkorák és jobban meg tudnám mondani, mit tudnak megenni. Érdemes olvasgatni a fórum több részét, rengeteg érdekes praktikát, trükköt ismerhetsz meg, vagy szimplán magukat az axikat. Illetve ajánlom figyelmedbe a Fórumkalauzt: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4587#p4587 Bármi van nyugodtan írj nekünk, bármiben szívesen segítünk. :)

Szabályszegés miatt nem haragszom, részben azért is vagyunk, hogy javítgassunk. :)
Azon, hogy nem azt kaptam, amit kértem, az a méret. Egy vadasat és egy fehéret kértem, azt mondta, hogy van, de nem mondta, hogy nincs mindkettőből azonos méret, akkor szólt mikor átadta őket. Néztem is nagyot. Főleg akkor, mikor elővette őket, a párom majdnem kikapta a kezéből, ahogy bánt velük. Már csak ezért sem adtam volna vissza, mert én vigyázok rájuk. Legalábbis akkor azt hittem, mert a pici mára eltűnt Nyomtalanul, ezért most eléggé ki vagyok borulva. Legközelebb okosabb leszek... Egyébként fagyasztott szúnyoglárvát adok enni, eszik is szépen a kis mohó :) Majd ha nagyobb lesz, veszek hozzá hozzávaló társat.
Képeken meg nem látszik a mérete, de most kezd nőni a hátsó lába. Ja és nem kaptam igazolást sem... Ahogy olvastam nem kötelező, de ha javaslod, akkor igényelek.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: Maya »

motoandi » 50 perccel ezelőtt írta:Azon, hogy nem azt kaptam, amit kértem, az a méret. Egy vadasat és egy fehéret kértem, azt mondta, hogy van, de nem mondta, hogy nincs mindkettőből azonos méret, akkor szólt mikor átadta őket. Néztem is nagyot. Főleg akkor, mikor elővette őket, a párom majdnem kikapta a kezéből, ahogy bánt velük. Már csak ezért sem adtam volna vissza, mert én vigyázok rájuk. Legalábbis akkor azt hittem, mert a pici mára eltűnt Nyomtalanul, ezért most eléggé ki vagyok borulva. Legközelebb okosabb leszek... Egyébként fagyasztott szúnyoglárvát adok enni, eszik is szépen a kis mohó :) Majd ha nagyobb lesz, veszek hozzá hozzávaló társat.
Képeken meg nem látszik a mérete, de most kezd nőni a hátsó lába. Ja és nem kaptam igazolást sem... Ahogy olvastam nem kötelező, de ha javaslod, akkor igényelek.
Értem. Tenyésztő nevét meg tudod mondani? (Ha nem itt nyilvánosan akkor privát levélben, mert van egy tippem...) 3 hónapos kor alatt nem igazán illik axit eladni, egy dolog, hogy kissé bonyolult az élő eleséggel való táplálás, a másik, hogy tényleg tizedük éli meg azt a kort, gyakori a spontán elhalálozás. Amit fontos tudni, 6hónapos korukig igazi kannibálok, apró esély van arra, hogy megegyék a másikat, megteszik (ehhez főként nagy méretkülönbség kell), ezért kell tágasan és bő kajával nevelni őket. A kisebbet valószínűleg megette a másik. A színüket se lehet megmondani 2 hónapos korukig, mind vadasnak születik de kb. másfél-2 hónaposan a fehérek elkezdenek fehéredni a vadasok pedig sötétedni.

Nem tudom, hol olvashattad, hogy nem kötelező, mert a fórumon ilyet biztosan nem állít senki. Kötelező, törvény írja elő. (Követeljed tőle, mert ez így nem szabályos)
Fórumunk kért állásfoglalást az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség Környezet- és Természetvédelmi Iroda - Természet- és Tájvédelmi Osztályától, válaszuk itt tekinthető meg: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1768#p1768
Illetve a Kedvtelésből tartott állatok törvénye: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4832#p4832
Utóbbit érdemes elolvasni. Fehéren-feketén le van írva.

Csatolok pár képet. Melyik méretre hasonlítanak igazán? Egy hónaposokra, akkor sórákra lenne szükségük.
Egy hónaposok jól lakva
Egy hónaposok jól lakva
IMG_4211.JPG (485.75 KiB) Megtekintve 7416 alkalommal
Két hónaposok jól lakva
Két hónaposok jól lakva
IMG_4412.JPG (353.12 KiB) Megtekintve 7416 alkalommal
Két hónaposok jól lakva
Két hónaposok jól lakva
IMG_4413.JPG (366.87 KiB) Megtekintve 7416 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Újszülöttek etetése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

motoandi » Ma, 17:52 írta:Ja és nem kaptam igazolást sem... Ahogy olvastam nem kötelező, de ha javaslod, akkor igényelek.
Csak egy linkkel válaszolnék erre: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4931#p4931
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése