Gombás megbetegedések

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Kis kopoltyúgomba

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Hello!
Amint a szert hatástalanítottam, visszajött a gomba, most mindkettöjükön van, szereztem káliumpermaganátot, 10g-ot, akkor ezzel most úgyanúgy mintha metilénkék lenne, vagy ennek más a folyamata?
Szilvi
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kis kopoltyúgomba

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Szilvi írta:Hello!
Amint a szert hatástalanítottam, visszajött a gomba, most mindkettöjükön van, szereztem káliumpermaganátot, 10g-ot, akkor ezzel most úgyanúgy mintha metilénkék lenne, vagy ennek más a folyamata?
10 g, jézus.... itt annyiért külön engedély kell már :) Nem hittem volna, hogy szerzel. Az orvosi alkalmazását nem tudom fejből az a baj, és nem is találtam rá neten, de azt tudom, hogy sokkot kaphatnak attól a töménységtől, ahogy metilénkék esetén is az orvosi alkalmazás nem volt célravezető. Van egy elméletem ami metilénkék alkalmazásánál bevált, életeket mentett azóta, könnyen lehet, hogy ugyanúgy jól működik ennél a szernél is, de nincs rá orvosi javallat, nincs tapasztalat, csak egy elmélet, ha úgy gondolod hogy be mered vállalni és kipróbálod saját felelősségre, akkor leírom.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Kis kopoltyúgomba

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Sendy írta: 10 g, jézus.... itt annyiért külön engedély kell már :) Nem hittem volna, hogy szerzel. Az orvosi alkalmazását nem tudom fejből az a baj, és nem is találtam rá neten, de azt tudom, hogy sokkot kaphatnak attól a töménységtől, ahogy metilénkék esetén is az orvosi alkalmazás nem volt célravezető. Van egy elméletem ami metilénkék alkalmazásánál bevált, életeket mentett azóta, könnyen lehet, hogy ugyanúgy jól működik ennél a szernél is, de nincs rá orvosi javallat, nincs tapasztalat, csak egy elmélet, ha úgy gondolod hogy be mered vállalni és kipróbálod saját felelősségre, akkor leírom.
Metilénkékem csak 1 hét múlva lesz, szerintem jobb ha vállalom a felelösséget mint 1 hétig szenvedni hagyni öket. Gondolom ennyi idö alatt szépen szétterjedne a gombájuk. Amúgy a kicsi egyáltalán nem jön fel levegözni és a farkát behajlítva tartja, ez elég rossz jel, ugye?
Mindenképp segíteni akarok rajtuk.
Szilvi
szenner
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.05.01. 22:46

Fehér foltok

Hozzászólás Szerző: szenner »

Sziasztok!

Pár hete megjelentek nagyon apró, kicsit fehéres-szürkés foltok, az axolotjaimon. Nem gondoltam, hogy bármi komoly lehet, hiszen az elején alig lehetett látni rajtuk (vad színűek). De ezek a foltok elkezdtek szaporodni, bár nagyon lassan, és a halak viselkedésében semmi változást nem vettem észre. Úgyanúgy esznek, úszkálnak, van széklet is rendesen, de mindenképp meg akartam kérdezni, hogy valakinek valami ötlete van-e, hogy mi lehet ez. Gombának nem gomba az szinte biztos, de úgy gondoltam hogy leginkább ide illő lehet a problémám. A képen jól láthatóak a foltok, és azért nem küldök a másik axiról is képet, mivel szinte ugyan ez van rajta is, ugyan ilyen kiterjedésben. A válaszokat előre is köszönöm!
Csatolmányok
CAM00176.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.05.25. 16:36-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fehér foltok

Hozzászólás Szerző: Maya »

szenner írta:Sziasztok!

Pár hete megjelentek nagyon apró, kicsit fehéres-szürkés foltok, az axolotjaimon. Nem gondoltam, hogy bármi komoly lehet, hiszen az elején alig lehetett látni rajtuk (vad színűek). De ezek a foltok elkezdtek szaporodni, bár nagyon lassan, és a halak viselkedésében semmi változást nem vettem észre. Úgyanúgy esznek, úszkálnak, van széklet is rendesen, de mindenképp meg akartam kérdezni, hogy valakinek valami ötlete van-e, hogy mi lehet ez. Gombának nem gomba az szinte biztos, de úgy gondoltam hogy leginkább ide illő lehet a problémám. A képen jól láthatóak a foltok, és azért nem küldök a másik axiról is képet, mivel szinte ugyan ez van rajta is, ugyan ilyen kiterjedésben. A válaszokat előre is köszönöm!
Ez a vadas axik mintázata, nagyon későn jelenik meg. 3 vadasomból kettőnek ilyen.

A hátsó öreglányon jobban látni, az elöl lévő fiúnak takarja a kő, de látszik:
PICT0047.JPG
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Kis kopoltyúgomba

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Sendy írta: ha úgy gondolod hogy be mered vállalni és kipróbálod saját felelősségre, akkor leírom.
Vasárnap túlestünk a gomba irtáson. Sendy tanácsára a káliumpermanganátos oldatot sötét lilára csináltam meg, (az etetőcsipeszemmel adagoltam a port az 1 dl vízhez, 3 csipeszfejnyit és egy kb. 1mm-es kristályt, ez kb. egy negyed grammot tett ki, de lehet még annyit se) a cseppentőben a folyadék magenta színű volt és áttetsző. Először az egyik axit vettem ki a kisebb edénybe, cseppentettem a kopoltyújára, 10 mp után visszatettem és jött a következő. Mindkettőjüknek a kopoltyúja kipirult, de fájdalmat nem okozott nekik, nagyon higgadtan tűrték. 3 óra múlva megismételtem, majd újabb 3 óra múlva ismét, de ekkor már inkább csak a biztonság kedvéért, mert a gombát a vízben leesve találtam.
Egyenlőre mindketten jól vannak, remélem így is maradnak.

Azért még zárójelben megjegyzem, hogy a gomba még nagyon kicsi volt, ha valaki szintén nem tud metilénkéket szerezni és nagyobb gombásodásra a káliumpermanganáttal próbálkozna, azért előtte konzultáljon Sendyvel.
Szilvi
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kis kopoltyúgomba

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Szilvi írta:
Sendy írta: ha úgy gondolod hogy be mered vállalni és kipróbálod saját felelősségre, akkor leírom.
Vasárnap túlestünk a gomba irtáson. Sendy tanácsára a káliumpermanganátos oldatot sötét lilára csináltam meg, (az etetőcsipeszemmel adagoltam a port az 1 dl vízhez, 3 csipeszfejnyit és egy kb. 1mm-es kristályt, ez kb. egy negyed grammot tett ki, de lehet még annyit se) a cseppentőben a folyadék magenta színű volt és áttetsző. Először az egyik axit vettem ki a kisebb edénybe, cseppentettem a kopoltyújára, 10 mp után visszatettem és jött a következő. Mindkettőjüknek a kopoltyúja kipirult, de fájdalmat nem okozott nekik, nagyon higgadtan tűrték. 3 óra múlva megismételtem, majd újabb 3 óra múlva ismét, de ekkor már inkább csak a biztonság kedvéért, mert a gombát a vízben leesve találtam.
Egyenlőre mindketten jól vannak, remélem így is maradnak.

Azért még zárójelben megjegyzem, hogy a gomba még nagyon kicsi volt, ha valaki szintén nem tud metilénkéket szerezni és nagyobb gombásodásra a káliumpermanganáttal próbálkozna, azért előtte konzultáljon Sendyvel.
Köszönjük szépen a tapasztalatmegosztást!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
LULU88
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.08.03. 09:45

Hőség miatti láthatatlan gomba?

Hozzászólás Szerző: LULU88 »

Tanulságként le szeretném írni az elmúlt napok történéseit, hátha tudok ezzel segíteni másoknak. Nem vagyok nagy szakértő, úgyhogy szívesen venném a tapasztaltabb gazdik véleményét, hogy jól következtettem+cselekedtem, vagy sem. 2 axim van, kb 1 éve vannak nálam. Sajnos panelben lakom, a sötétített szobában is fullasztó meleg van. Ekkora hőségben (kint 40 fok) állandóan ventillátorozom , részleges vízcsere+fagyasztott vizes palackokkal hűtöm az 50 l-es akváriumot, de ez is csak 22-23 fokra hűti le és az se tartós. Reggel, mikor kelek, van, hogy 29 fokra felszökik a hőmérő szála.
Pár napja észrevettem, hogy az arany axim hátúszójából hiányzik egy darabka. Nem tudom, hogy sikerült megsebesülnie, mert semmi éles-szúrós dolog nincs a helyükön, de mint tudjuk, elég kreatív fajról lévén szó, valahogy megoldotta:) Nem tulajdonítottam nagy jelentőséget a dolognak, viszont a rá következő napokon elkezdett romlani az állat állapota: nem evett, hullott a haja az egyik szarván, és összetekercselt pózban feküdt. A másik, fehér axim eközben vígan elvolt, változatlan kondiban, csak a meleg zavarta kicsit. A hajhullás vízproblémára utal, de a részleges vízcserével kvázi minden 2. napra teljesen lecserélődött a víz, így azt kizártam a lehetőségek közül. A beteg arany axit elkeseredésemben beraktam a hűtőbe, hogy legalább az állapotát fenntartsam. Ma reggel vettem észre, hogy a hűtőzött állat vizében lehámlott bőrdarabkák úsztak. És innen született meg a diagnózis: Láthatatlan gombája lett az axinak, mert a meleg vízben jobban elszaporodnak a bacik. Rögtön le-metiléneztem a hűtőzött „beteg-szobát”, és a még egészséges másik axi akváriumát is. Egyelőre várom, hogy javuljon a helyzet.
Tehát az eset tanulsága, hogy hőségben a vízminőségre is jobban kell ügyelni. Nem árt az egészséges állatoknál metilénezni, bajmegelőzésként. Illetve, hogy a kissé sérült állat immunrendszere legyengül, és jobban elkapja a bacit a meleg vízben, míg a másik vígan elvan. Az eset szerint olyan gombás/fertőzéses megbetegedés is lehetséges, ami közvetlenül nem látszik?! (Pl a nagy akváriumban nem vettem volna észre, hogy hámlik a bőre vagy bármi bőrbaja van. Csak a kopoltyúszőrök csökkenéséből sejtettem, hogy nagy gáz van.)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hőség miatti láthatatlan gomba?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

LULU88 » Ma, 15:33 írta:...Nem vagyok nagy szakértő, úgyhogy szívesen venném a tapasztaltabb gazdik véleményét, hogy jól következtettem+cselekedtem, vagy sem...
Jól cselekedtél de az elméleted már már összeesküvés elmélet szintű, van egyszerűbb magyarázat is.
Láthatatlan gombát még nem láttam, nem hallottam róla. Amit leírtál simán hőguta tünet minden része, a bőrfoszlás, a rossz kedv stb. A hűtő azért segített rajta, mert a hőgutát kezelted. Közel se a víz minősége, inkább hőfoka volt a gond, ettől függetlenül oda kell figyelni a víz minőségére, ilyenkor a szellőztetés nem célra vezető, hiszen addig felmelegszik, így marad a Biotopol vagy más jobb minőségű vízelőkészítő.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Rejtélyes gomba

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Egy újfajta gombás esettel találkoztunk itt a fórumon. A tünetek nem a klasszikus gombásodás tünetei voltak: kopoltyúzsugorodás, tartós kopoltyúfakóság, étvágytalanság. Látható gomba jele nemvolt szabad szemmel metilén nélkül. A látszólag gombamentes kopoltyúkat metilénnel kezelve azonnal láthatóvá váltak a gombafoszlányok, nem a klasszikus csomóba rendezett, hanem foszlányos hártyás gombásodás. Metilén hatására 1-2 órán belül le is vált mindegyik,az állat kopoltyúja újra szép lett, és az étvágya is visszajött.

Tanulság: ha fenn állhat a gomba miatti kopoltyúkopás, és étvágytalanság, célszerű a kopoltyúkat metilénnel ellenőrizni és kizárni a gombásodást.

A különbség a pár hozzászólással lejjebb levő láthatatlan gombásodás és ez között az, hogy itt hőguta, bőrfoszlás nem volt, annál az esetnél meg gombaleválás nem volt, tehát nem ugyanarról az esetről van szó.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
LULU88
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.08.03. 09:45

Re: Hőség miatti láthatatlan gomba?

Hozzászólás Szerző: LULU88 »

Nagyon szépen köszönöm a segítséget Sendy!:) A hűtőzés segített az állapotukon. Egész jól viselték, sőt, szinte örültek a hidegnek, pedig nagyon féltem őket „hűvösre tenni”. Elmúlt a mállás, újra szép lett a pamacsuk, bár az étvágyuk még nem az igazi…
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hőség miatti láthatatlan gomba?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

LULU88 » 23 perccel ezelőtt írta:Nagyon szépen köszönöm a segítséget Sendy!:) A hűtőzés segített az állapotukon. Egész jól viselték, sőt, szinte örültek a hidegnek, pedig nagyon féltem őket „hűvösre tenni”. Elmúlt a mállás, újra szép lett a pamacsuk, bár az étvágyuk még nem az igazi…
Örülök,hogy jól vannak. A hűtőzés elsőre nagyon rosszul hangzik, de ha már egyszer túlesik rajta az ember, akkor könnyebben rakja időben hűtőbe az állatot. Próbálj nekik kedveskedni finomságokkal, hátha helyére áll az étvágyuk.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Már megint....

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Sziasztok!

Mimi már megint gombás, a vizem jó, nem rohad benn semmi, van benn nekik tebang levél, a többieknek semmi baja, úgy tünik ö nagyon érzékeny, vagy amire még gondoltam, hogy mivel a káliumpermanganát nem szinezi a gombát, lehet, hogy nem kezeltem ki múltkor rendesen, csak a nagyrésze esett le. Albinon nehéz észrevenni egy fehér pöttyöt. Végre van viszont metilénkékem, így azzal csöpögtettem, 2 nap alatt egy nagy vères gomba levált, viszont egy másik kopoltyúágán is beszinözödött egy folt, nagyon kicsi, az is levált, erre az elsö helyen ismét elszinezödött és a most utoljára már 4 különbözö helyen lett kék. Lehet hogy bejutott a vérébe a gomba és ezért jelenik meg mindig új helyen? Hütözéssel együtt kéne folytatnom a gombairtást?
Még egy kérdès. A metilénkékem 2,44 %-os, így egy csepphez tettem 7-8 csepp vizet is, jó így vagy az még túl tömény?
Szilvi
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Szilvi » 46 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Mimi már megint gombás, a vizem jó, nem rohad benn semmi, van benn nekik tebang levél, a többieknek semmi baja, úgy tünik ö nagyon érzékeny, vagy amire még gondoltam, hogy mivel a káliumpermanganát nem szinezi a gombát, lehet, hogy nem kezeltem ki múltkor rendesen, csak a nagyrésze esett le. Albinon nehéz észrevenni egy fehér pöttyöt. Végre van viszont metilénkékem, így azzal csöpögtettem, 2 nap alatt egy nagy vères gomba levált, viszont egy másik kopoltyúágán is beszinözödött egy folt, nagyon kicsi, az is levált, erre az elsö helyen ismét elszinezödött és a most utoljára már 4 különbözö helyen lett kék. Lehet hogy bejutott a vérébe a gomba és ezért jelenik meg mindig új helyen? Hütözéssel együtt kéne folytatnom a gombairtást?
Még egy kérdès. A metilénkékem 2,44 %-os, így egy csepphez tettem 7-8 csepp vizet is, jó így vagy az még túl tömény?
Szia!

Vannak akik nehezebben gyógyulnak és hajlamosabbak a gombára. A pH levitele 6,5-7,0 tartományba sokat segítene. Vöröskáposztával nagyon jól meghatározható a pH. Mi 0,2-0,8 %-os metilénkékkel ápolunk, ha jól számoltam. 2-8 mg metilénkék kerül 1 ml vízbe. 1 ml víz = 1 gramm = 1000 mg, azaz 1000 mg-ban van 2-8 mg, azaz 0,2-0,8 %. Biztosan ilyen tömény? Honnan sikerült ilyet szerezned?
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Sendy » 20 perccel ezelőtt írta:
Szilvi » 46 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Mimi már megint gombás, a vizem jó, nem rohad benn semmi, van benn nekik tebang levél, a többieknek semmi baja, úgy tünik ö nagyon érzékeny, vagy amire még gondoltam, hogy mivel a káliumpermanganát nem szinezi a gombát, lehet, hogy nem kezeltem ki múltkor rendesen, csak a nagyrésze esett le. Albinon nehéz észrevenni egy fehér pöttyöt. Végre van viszont metilénkékem, így azzal csöpögtettem, 2 nap alatt egy nagy vères gomba levált, viszont egy másik kopoltyúágán is beszinözödött egy folt, nagyon kicsi, az is levált, erre az elsö helyen ismét elszinezödött és a most utoljára már 4 különbözö helyen lett kék. Lehet hogy bejutott a vérébe a gomba és ezért jelenik meg mindig új helyen? Hütözéssel együtt kéne folytatnom a gombairtást?
Még egy kérdès. A metilénkékem 2,44 %-os, így egy csepphez tettem 7-8 csepp vizet is, jó így vagy az még túl tömény?
Szia!

Vannak akik nehezebben gyógyulnak és hajlamosabbak a gombára. A pH levitele 6,5-7,0 tartományba sokat segítene. Vöröskáposztával nagyon jól meghatározható a pH. Mi 0,2-0,8 %-os metilénkékkel ápolunk, ha jól számoltam. 2-8 mg metilénkék kerül 1 ml vízbe. 1 ml = 1 gramm = 1000 mg, azaz 1000 mg-ban van 2-8 g, azaz 0,2-0,8 %. Biztosan ilyen tömény? Honnan sikerült ilyet szerezned?
eBay :D
king british methylene blue
Azt nem tudom, hogy tényleg ennyire tömény-e, de ez áll a csomagoláson és majdnem fekete a folyadék.
Egész pontosan: 2,44% w/w
A leírás szerint 1 ml kell belöle 9 liter vízhez, de ez mondjuk halakra vonatkozik.
Szilvi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Maya »

Szilvi » Ma, 18:57 írta:Sziasztok!

Mimi már megint gombás, a vizem jó, nem rohad benn semmi, van benn nekik tebang levél, a többieknek semmi baja, úgy tünik ö nagyon érzékeny, vagy amire még gondoltam, hogy mivel a káliumpermanganát nem szinezi a gombát, lehet, hogy nem kezeltem ki múltkor rendesen, csak a nagyrésze esett le. Albinon nehéz észrevenni egy fehér pöttyöt. Végre van viszont metilénkékem, így azzal csöpögtettem, 2 nap alatt egy nagy vères gomba levált, viszont egy másik kopoltyúágán is beszinözödött egy folt, nagyon kicsi, az is levált, erre az elsö helyen ismét elszinezödött és a most utoljára már 4 különbözö helyen lett kék. Lehet hogy bejutott a vérébe a gomba és ezért jelenik meg mindig új helyen? Hütözéssel együtt kéne folytatnom a gombairtást?
Még egy kérdès. A metilénkékem 2,44 %-os, így egy csepphez tettem 7-8 csepp vizet is, jó így vagy az még túl tömény?
Magyarázat lehet, hogy albínód van. Ők jobban hajlamosak gombára és érzékenyebbek is vízre. Goldenemnél egy alap leggyengébb gombásodás 3 hét, ha kicsit erősebb akkor 1-2hónap is lehet.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Maya » 45 perccel ezelőtt írta: Magyarázat lehet, hogy albínód van. Ők jobban hajlamosak gombára és érzékenyebbek is vízre. Goldenemnél egy alap leggyengébb gombásodás 3 hét, ha kicsit erősebb akkor 1-2hónap is lehet.
Hüüü az jó hosszú idö, kicsit megynyugtattál, akkor ápolgatom tovább kitartóan.
Szilvi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Maya »

Szilvi » 1 perccel ezelőtt írta:
Maya » 45 perccel ezelőtt írta: Magyarázat lehet, hogy albínód van. Ők jobban hajlamosak gombára és érzékenyebbek is vízre. Goldenemnél egy alap leggyengébb gombásodás 3 hét, ha kicsit erősebb akkor 1-2hónap is lehet.
Hüüü az jó hosszú idö, kicsit megynyugtattál, akkor ápolgatom tovább kitartóan.
Metilénkék sűrűségétől is függ, ha tényleg olyan tömény mint ahogy leírtad azzal 1-2hét, nálunk a bolti elég gyenge...
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » Tegnap, 21:17 írta:
Szilvi » 1 perccel ezelőtt írta:
Maya » 45 perccel ezelőtt írta: Magyarázat lehet, hogy albínód van. Ők jobban hajlamosak gombára és érzékenyebbek is vízre. Goldenemnél egy alap leggyengébb gombásodás 3 hét, ha kicsit erősebb akkor 1-2hónap is lehet.
Hüüü az jó hosszú idö, kicsit megynyugtattál, akkor ápolgatom tovább kitartóan.
Metilénkék sűrűségétől is függ, ha tényleg olyan tömény mint ahogy leírtad azzal 1-2hét, nálunk a bolti elég gyenge...
Mivel ez már kémia, és számítás, így a metilénkék számításról szóló hozzászólásomat itt találjátok:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=164&p=4351#p4351
A töménységét, összetételét, használatát illető hozzászólásokat ott, a gombákkal kapcsolatos eseményeket itt folytassuk.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Megcsináltam a leírtak alapján a 2 mg/ml-es oldatot, viszont mostmár a körmei is kèkek. Csináljam meg az erösebbet, vagy ezzel csöpögtessek tovább?
Csatolmányok
20130724_174529.jpg
Szilvi
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Szilvi » 34 perccel ezelőtt írta:Megcsináltam a leírtak alapján a 2 mg/ml-es oldatot, viszont mostmár a körmei is kèkek. Csináljam meg az erösebbet, vagy ezzel csöpögtessek tovább?
Ess neki 4 mg/ml-es oldattal, pont a gömbára csöppentve. A módszert nem kell ismertetnem, úgy is tudod meg olvasható ezerszer a fórumon :D
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Szilvi
Fórumozó
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.05.24. 15:22
Tartózkodási hely: Neu-Ulm

Re: Már megint....

Hozzászólás Szerző: Szilvi »

Sendy » 18 perccel ezelőtt írta:
Szilvi » 34 perccel ezelőtt írta:Megcsináltam a leírtak alapján a 2 mg/ml-es oldatot, viszont mostmár a körmei is kèkek. Csináljam meg az erösebbet, vagy ezzel csöpögtessek tovább?
Ess neki 4 mg/ml-es oldattal, pont a gömbára csöppentve. A módszert nem kell ismertetnem, úgy is tudod meg olvasható ezerszer a fórumon :D
Persze, okey, köszi!
Szilvi
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: baxter »

Sziasztok!

Vader nagyúr kopoltyúján egy fehér pamacs nőtt, a korábbi képek között böngészve könnyen beazonosítható, hogy ez biza' gomba.
A ph-beállítás és minden egyéb hókuszpókusz érthető és világos, a kalauzban olvastam is, hogy a Neptun vegyszer jó rá.

Kérdésem a következő lenne, mert a gombás topic is egy ilyen elejtett megjegyzéssel indul:
- Szükséges-e a metilénkék használata? Nem múlik el magától?

Köszönöm válaszotokat!
üdv:
baxter
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » Ma, 20:17 írta:Sziasztok!

Vader nagyúr kopoltyúján egy fehér pamacs nőtt, a korábbi képek között böngészve könnyen beazonosítható, hogy ez biza' gomba.
A ph-beállítás és minden egyéb hókuszpókusz érthető és világos, a kalauzban olvastam is, hogy a Neptun vegyszer jó rá.

Kérdésem a következő lenne, mert a gombás topic is egy ilyen elejtett megjegyzéssel indul:
- Szükséges-e a metilénkék használata? Nem múlik el magától?

Köszönöm válaszotokat!
Van amikor elmúlik, de akkor kb 4-6 óránként figyelni kell, és ha rosszabbodik, akkor kezelni kell.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sendy » 53 perccel ezelőtt írta:
baxter » Ma, 20:17 írta:Sziasztok!

Vader nagyúr kopoltyúján egy fehér pamacs nőtt, a korábbi képek között böngészve könnyen beazonosítható, hogy ez biza' gomba.
A ph-beállítás és minden egyéb hókuszpókusz érthető és világos, a kalauzban olvastam is, hogy a Neptun vegyszer jó rá.

Kérdésem a következő lenne, mert a gombás topic is egy ilyen elejtett megjegyzéssel indul:
- Szükséges-e a metilénkék használata? Nem múlik el magától?

Köszönöm válaszotokat!
Van amikor elmúlik, de akkor kb 4-6 óránként figyelni kell, és ha rosszabbodik, akkor kezelni kell.
Megemlíthetjük még, hogy ha hagyod a gombát (jól megnőni) megszívni vérrel, tehát bejut az állat szervezetébe, onnét nagyon nehezen vagy szinte lehetetlen eltávolítani, néhány nap, de akár óra alatt is elfajulhat annyira a helyzet, hogy az állat belehaljon. Gomba kezelése nagyon egyszerű, viszont ha hetekig várunk vele könnyen belehalhat az állat.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: baxter »

Köszönöm a válaszokat!
Hétfő előtt nem jutok be Vácra vagy Pestre, hogy vegyek metilénkéket, remélem addig nem fajul el a helyzet.
üdv:
baxter
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: Maya »

baxter » 28 perccel ezelőtt írta:Köszönöm a válaszokat!
Hétfő előtt nem jutok be Vácra vagy Pestre, hogy vegyek metilénkéket, remélem addig nem fajul el a helyzet.
Ph csökkentésével tudod lassítani a folyamatot. (Ph csökkentésre eddig legbeváltabb módszer a feketetőzeg granulátum, de szinte akármilyen akvarisztikai tőzeg savanyítja a vizet gondolok a préselt tömbösítettre is)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: Sendy »

baxter » Tegnap, 22:30 írta:Köszönöm a válaszokat!
Hétfő előtt nem jutok be Vácra vagy Pestre, hogy vegyek metilénkéket, remélem addig nem fajul el a helyzet.
Ezért szoktam mondani mindig, hogy legyen otthon ez is az is, mert lehet hogy csak 100-200 Ft, de tutira akkor fog kelleni, amikor nem tudsz szerezni, és nagyon nagyon kéne.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: baxter »

Van feketetőzeg granulátumunk, ill. Tetra pH/KH minus. A tippet köszönöm, kezdek lassan, finoman savanyítani.
üdv:
baxter
Avatar
baxter
Fórumozó
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2013.07.31. 22:04
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: baxter »

baxter » 2014.02.08. 10:17 írta:Van feketetőzeg granulátumunk, ill. Tetra pH/KH minus. A tippet köszönöm, kezdek lassan, finoman savanyítani.
Tegnap a ph csökkentés hatására magától levált a gomba, örülök, hogy így nem kellett lemetilénezni a lurkót.
üdv:
baxter
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Első gombás eset

Hozzászólás Szerző: Maya »

baxter » 21 perccel ezelőtt írta:
baxter » 2014.02.08. 10:17 írta:Van feketetőzeg granulátumunk, ill. Tetra pH/KH minus. A tippet köszönöm, kezdek lassan, finoman savanyítani.
Tegnap a ph csökkentés hatására magától levált a gomba, örülök, hogy így nem kellett lemetilénezni a lurkót.
Ennek örülünk, de figyelgesd még egy jópár napig (hétig) mert könnyen visszatérhet a gomba!
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Gombás szem és kopoltyú

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni! Párommal pár hete vettünk egy axolotl-t. Vettünk hozzá a kereskedésben ajánlott apró kavicsokat, de attól nagyon elkoszolódott a víz, így még aznap kivettük és megtisztítottuk az egész akváriumot. Utána nem is volt semmi baj, de ma észrevettem, hogy az axi egyik szemén van valami. Olyan, mintha egy fehér hártya lenne, de oldalról nézve ki is áll a szeméből, pamacsszerűen. Talán gomba? Ilyen cafatok egyébként a vízben is megjelentek, de mivel elég hirtelen és elég nagyok, azt hittem az ételét tépte szét. Tegnap is láttam egy ilyen pamacsot a kopoltyúja tetején, de mára lejött,csak sajnos úgy tűnik egy-két "szál" is lejött vele a kopoltyújáról. Nagyon aggódom érte, nem tudom hova vigyem itt Debrecenben, mit tegyek. Egyelőre sajnos nem tudok képet feltölteni, de később pótolhatom!
Szia!

Üzenem mindenkinek, hogy tanácsadás kizárólag a fórumon történik, facebook-os megkereséseket itt folytassuk, mivel itt egyszerűbb visszakeresni és jóval átláthatóbb a topikoknak és témacímeknek köszönhetően.

Itt több problémáról is van szó.
Első körben ajánlanám a MAF Axikalauzát ami egy 4 oldalas tömör tartási útmutató kezdőknek: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491
Utána pedig a fórum olvasgatását: http://axolotl.hu/viewforum.php?f=4

Gombásodásról és kezeléséről:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=182#p182

Amit tapasztalsz az biza gomba lesz, metilénkékkel hatásosan kezelhető - viszont nem tartja távol örökre a gombát, ezért a gombásodást kiváltó okot kell megszüntetni a felületi kezelés után. Lehet az túl magas ph, legyengült beteg immunrendszerű állat(ilyenkor halálos is lehet egy gyors 1-2óra alatt lefutó teljes gombásodás), esetleg egy gombás bomló kajamaradék, vagy fa dekoráció. Legtöbb esetben könnyedén lejön metilénkékkel, emellett csökkenteni kell a ph-t. (és keménységet - ehhez ajánlom AVCS cikkeit: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=5&t=204)

Apró kavicsot pedig nem ajánlunk, mert lenyelve könnyen halálos bélelzáródást okozhat. Másfelől ezeket a bolti kavicsokat át kell mosni első használat előtt (tele van zúzalékkal és morzsalékkal), ezt mindegyik feltünteti a zacskóján és illene legalább egyszer kifőzni (vagy legalább forrázni).

- Feltéve ha valódi kavics és nem műanyag, festett borzadály, azokat tilos főzni.

Kicsit sietésben vagyok, estig tudnék írni, de a cikkekbe minden benne van.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Brigi
Fórumozó
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:54

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Brigi »

Sziasztok

Tanácsot szeretnék kérni Tőletek, mert nagyon aggódom. Ma reggelre mind a 4 axim elkezdett elég durván vakarózni, látszik, hogy nagyon viszketnek.
Akárhogy néztem egyiken sem látok semmi gombára utalót. A kopoltyújuk is teljesen tisztának néz ki.
Metilénkékem van otthon, de sajnos munka előtt nem volt már időm lekezelni őket, főleg így, hogy azt se tudom mit kezeljek le.

Így, hogy nem látszik rajtuk semmi, biztos, hogy gomba lesz? Ha igen, akkor mit tudok vele kezdeni? Az egész állatot csepegtessem le, hátha valahol elszíneződik?

Pár napja vettem guppikat, az a gyanúm, hogy tőlük kaphatták el szegénykék.

Előre is köszönöm a segítséget.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Brigi » 51 perccel ezelőtt írta:Sziasztok

Tanácsot szeretnék kérni Tőletek, mert nagyon aggódom. Ma reggelre mind a 4 axim elkezdett elég durván vakarózni, látszik, hogy nagyon viszketnek.
Akárhogy néztem egyiken sem látok semmi gombára utalót. A kopoltyújuk is teljesen tisztának néz ki.
Metilénkékem van otthon, de sajnos munka előtt nem volt már időm lekezelni őket, főleg így, hogy azt se tudom mit kezeljek le.

Így, hogy nem látszik rajtuk semmi, biztos, hogy gomba lesz? Ha igen, akkor mit tudok vele kezdeni? Az egész állatot csepegtessem le, hátha valahol elszíneződik?

Pár napja vettem guppikat, az a gyanúm, hogy tőlük kaphatták el szegénykék.

Előre is köszönöm a segítséget.
Teljesen lehetséges. Legtöbbször 2 fajtát látni mikroszkóp alatt van a "tömör vastag szálas" és a "vékony hosszú szálas" gomba. Az első "láthatatlan" gombás esetet mindannyian körberöhögtük, hogy ilyen nincs, aztán én is elkezdtem tapasztalni a jelenséget, a gomba szemmel nem látható, de metilénkék hatására elszíneződik és leválik. Ilyenkor az a legjobb, ha ismerjük az állatunkat, a mi esetünkben ránéztem Siwonra és mondtam, hogy itt valami nincs rendben, Siwon ismerjük már egymást nem tegnap óta, látom, hogy bajod van és lám kiderült, hogy "láthatatlan" gombánk van. Ez a láthatatlan fajta szokott lenni a vékony szálas gomba. Próbáld ki, hogy színezi-e. Ennek a topiknak az első hozzászólása.

Guppiknak, halnak, csigának min. 2 hét KÖTELEZŐ karantén, mert nagyon könnyen bevihető velük valami nyavaja, de elég az eltérő baktériumkultúra is.

Mint első tippet a gombát meglehetne nézni, ha nem jött be, pedig a vízminőségben kell keresgélni.

(Kopoltyú és köröm tájékon jelenik meg a legtöbbször gomba, ezeket a területeket érdemes lekezelni 1-2 csepp ezekre a területekre, majd lesimítva a kékséget, apró kék darabkák válhatnak le, illetve maradhatnak elszÍneződött foltok. Külön vödörben vagy akváriumban, víz alatt vagy fölött - gyenge metilénkkéknél bolti 2,3 töménységnél én inkább víz fölött enyhén fél cm-re kiemelve a vízből kezelem őket.)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Brigi
Fórumozó
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:54

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Brigi »

Maya » 5 perccel ezelőtt írta:
Brigi » 51 perccel ezelőtt írta:Sziasztok

Tanácsot szeretnék kérni Tőletek, mert nagyon aggódom. Ma reggelre mind a 4 axim elkezdett elég durván vakarózni, látszik, hogy nagyon viszketnek.
Akárhogy néztem egyiken sem látok semmi gombára utalót. A kopoltyújuk is teljesen tisztának néz ki.
Metilénkékem van otthon, de sajnos munka előtt nem volt már időm lekezelni őket, főleg így, hogy azt se tudom mit kezeljek le.

Így, hogy nem látszik rajtuk semmi, biztos, hogy gomba lesz? Ha igen, akkor mit tudok vele kezdeni? Az egész állatot csepegtessem le, hátha valahol elszíneződik?

Pár napja vettem guppikat, az a gyanúm, hogy tőlük kaphatták el szegénykék.

Előre is köszönöm a segítséget.
Teljesen lehetséges. Legtöbbször 2 fajtát látni mikroszkóp alatt van a "tömör vastag szálas" és a "vékony hosszú szálas" gomba. Az első "láthatatlan" gombás esetet mindannyian körberöhögtük, hogy ilyen nincs, aztán én is elkezdtem tapasztalni a jelenséget, a gomba szemmel nem látható, de metilénkék hatására elszíneződik és leválik. Ilyenkor az a legjobb, ha ismerjük az állatunkat, a mi esetünkben ránéztem Siwonra és mondtam, hogy itt valami nincs rendben, Siwon ismerjük már egymást nem tegnap óta, látom, hogy bajod van és lám kiderült, hogy "láthatatlan" gombánk van. Ez a láthatatlan fajta szokott lenni a vékony szálas gomba. Próbáld ki, hogy színezi-e. Ennek a topiknak az első hozzászólása.

Guppiknak, halnak, csigának min. 2 hét KÖTELEZŐ karantén, mert nagyon könnyen bevihető velük valami nyavaja, de elég az eltérő baktériumkultúra is.

Mint első tippet a gombát meglehetne nézni, ha nem jött be, pedig a vízminőségben kell keresgélni.

(Kopoltyú és köröm tájékon jelenik meg a legtöbbször gomba, ezeket a területeket érdemes lekezelni 1-2 csepp ezekre a területekre, majd lesimítva a kékséget, apró kék darabkák válhatnak le, illetve maradhatnak elszÍneződött foltok. Külön vödörben vagy akváriumban, víz alatt vagy fölött - gyenge metilénkkéknél bolti 2,3 töménységnél én inkább víz fölött enyhén fél cm-re kiemelve a vízből kezelem őket.)
Köszönöm a segítséget!

Így viszont 2 opcióra tudok gondolni, Te melyiket ajánlanád?
1.opció
- A halakat és a csiguszokat kiveszem egy külön akváriumba és lekezelem őket is metilénkékkel (a vízben feloldva), majd később visszapakolom őket, ha már tuti egészségesek
- Az axolotlokat lecsepegtetem metilénkékkel és maradnak az eredeti helyükön
- Egy nagy takarítás, plusz minél nagyobb vízcsere

2. opció
- Az axikat teszem ki egy kisebb (50literes) akváriumba, előtte lekezelem őket.
- A nagy akváriumban maradnak a halak, csigák és a teljes akvit lekezelem metilénkékkel
- Egy teljes vízcsere után visszaköltöznek az axik pár nap múlva
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Brigi » 20 perccel ezelőtt írta:
Maya » 5 perccel ezelőtt írta:
Brigi » 51 perccel ezelőtt írta:Sziasztok

Tanácsot szeretnék kérni Tőletek, mert nagyon aggódom. Ma reggelre mind a 4 axim elkezdett elég durván vakarózni, látszik, hogy nagyon viszketnek.
Akárhogy néztem egyiken sem látok semmi gombára utalót. A kopoltyújuk is teljesen tisztának néz ki.
Metilénkékem van otthon, de sajnos munka előtt nem volt már időm lekezelni őket, főleg így, hogy azt se tudom mit kezeljek le.

Így, hogy nem látszik rajtuk semmi, biztos, hogy gomba lesz? Ha igen, akkor mit tudok vele kezdeni? Az egész állatot csepegtessem le, hátha valahol elszíneződik?

Pár napja vettem guppikat, az a gyanúm, hogy tőlük kaphatták el szegénykék.

Előre is köszönöm a segítséget.
Teljesen lehetséges. Legtöbbször 2 fajtát látni mikroszkóp alatt van a "tömör vastag szálas" és a "vékony hosszú szálas" gomba. Az első "láthatatlan" gombás esetet mindannyian körberöhögtük, hogy ilyen nincs, aztán én is elkezdtem tapasztalni a jelenséget, a gomba szemmel nem látható, de metilénkék hatására elszíneződik és leválik. Ilyenkor az a legjobb, ha ismerjük az állatunkat, a mi esetünkben ránéztem Siwonra és mondtam, hogy itt valami nincs rendben, Siwon ismerjük már egymást nem tegnap óta, látom, hogy bajod van és lám kiderült, hogy "láthatatlan" gombánk van. Ez a láthatatlan fajta szokott lenni a vékony szálas gomba. Próbáld ki, hogy színezi-e. Ennek a topiknak az első hozzászólása.

Guppiknak, halnak, csigának min. 2 hét KÖTELEZŐ karantén, mert nagyon könnyen bevihető velük valami nyavaja, de elég az eltérő baktériumkultúra is.

Mint első tippet a gombát meglehetne nézni, ha nem jött be, pedig a vízminőségben kell keresgélni.

(Kopoltyú és köröm tájékon jelenik meg a legtöbbször gomba, ezeket a területeket érdemes lekezelni 1-2 csepp ezekre a területekre, majd lesimítva a kékséget, apró kék darabkák válhatnak le, illetve maradhatnak elszÍneződött foltok. Külön vödörben vagy akváriumban, víz alatt vagy fölött - gyenge metilénkkéknél bolti 2,3 töménységnél én inkább víz fölött enyhén fél cm-re kiemelve a vízből kezelem őket.)
Köszönöm a segítséget!

Így viszont 2 opcióra tudok gondolni, Te melyiket ajánlanád?
1.opció
- A halakat és a csiguszokat kiveszem egy külön akváriumba és lekezelem őket is metilénkékkel (a vízben feloldva), majd később visszapakolom őket, ha már tuti egészségesek
- Az axolotlokat lecsepegtetem metilénkékkel és maradnak az eredeti helyükön
- Egy nagy takarítás, plusz minél nagyobb vízcsere

2. opció
- Az axikat teszem ki egy kisebb (50literes) akváriumba, előtte lekezelem őket.
- A nagy akváriumban maradnak a halak, csigák és a teljes akvit lekezelem metilénkékkel
- Egy teljes vízcsere után visszaköltöznek az axik pár nap múlva
Szerintem elsőre nézd meg az axikat gombára, halak-csigákat nem kell. (Akváriumon kívül)
Vízben feloldott metilénkék semmit se ér, annyi mint, halottnak a csók, azért használjuk mi is közvetlen csepegtetve.
Nálam a metilénes vödör 1,5 l ha jól tudom, arra a 3-5mp-re míg lekezelem őket tökéletes.
(Metilénkékkel vigyázni ruhádat ne fogja meg(!) mert lehet aztán mosni, kőről, kézről bizonyos sikálási idő után lejön.)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Annyit szeretnék az előttem elhangzottakhoz hozzátenni, hogy az is lehet, hogy valami parazitafertőzést kaptak el a guppiktól, ami vakarózással jár. Pl egy finom darakór vagy bármi más ami viszketéssel járhat. Amíg a gomba be nem igazolódik, sajnos ezt a lehetőséget se szabad mellőzni. Ha a gomba nem egyértelműen bizonyítható, akkor a szemmel látható viszkető helyről kaparékot kell venni az állat bőréről és mikroszkóp alatt megnézni, mi van ott. A kaparék annyi hogy műanyaglappal picit megkaparod a bőrfelszínt. Nem véresre, nem sebesre, csak úgymond egy kicsi felső "védőhámot". Ilyenkor nagyon jó bármely játékmikroszkóp :D mert azokkal is látszódnak ezek a lények, sőt a gomba is.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Brigi
Fórumozó
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:54

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Brigi »

Sendy » Ma, 16:37 írta:Annyit szeretnék az előttem elhangzottakhoz hozzátenni, hogy az is lehet, hogy valami parazitafertőzést kaptak el a guppiktól, ami vakarózással jár. Pl egy finom darakór vagy bármi más ami viszketéssel járhat. Amíg a gomba be nem igazolódik, sajnos ezt a lehetőséget se szabad mellőzni. Ha a gomba nem egyértelműen bizonyítható, akkor a szemmel látható viszkető helyről kaparékot kell venni az állat bőréről és mikroszkóp alatt megnézni, mi van ott. A kaparék annyi hogy műanyaglappal picit megkaparod a bőrfelszínt. Nem véresre, nem sebesre, csak úgymond egy kicsi felső "védőhámot". Ilyenkor nagyon jó bármely játékmikroszkóp :D mert azokkal is látszódnak ezek a lények, sőt a gomba is.
Sziasztok

Na hazajöttem és még mindig nem tudom, mi bajuk lehet.
Reggel folyamatosan vakaróztak, minden mp-ben kb., egyszerre mind a négyen. Most már lassan fél órája nézem őket és semmi. Egyik sem vakarózott.
Viszont valószínűleg hányt az egyikük. Nem tudom, lehet-e összefüggés, de leírom, hátha. Tegnapelőtt este csirkehúst kaptak, most először, mert nem sikerült fagyasztott halat vennem, vadászni meg nem nagyon sikerült nekik. Imádták egyébként. Szerintem nem ettek többet, mint eddig a halból, de lehet lassabban emésztik meg a csirkét, mert tegnap este csak egyikük evett és csak egy kis darabot. Na most vagy teleették magukat tényleg, vagy már a betegség miatt nem ettek De szerintem inkább az első opció, mert nagy a pocijuk.

Kivenni nem sikerült őket, mert kettő nem akar előjönni a barlangból, az egyikük már akkor szívinfarktust kapott, amikor hazaértem. A negyediknek tetszett amikor simogattam, de miután megpróbáltam kivenni, csatlakozott a barlang lakókhoz. Így a víz alatt cseppentettem rá közelről metilénkéket. De nem festette meg őket egyáltalán sehol.

Darakóros halam már volt régebben, úgyhogy azt felismerném, de egyik halon meg axik sem látok semmi hasonlót, pedig a kis guppikon könnyű lenne észrevenni. Szóval most tanácstalan vagyok. Ötletek van esetleg?

-------
Az egyikükön megis elszinezodott egy kis folt. Kb. 2mm-es csak. Bár elég halvány és hamar eltűnt, de megismeteltem és ismét ugyanott bekékült. Úgyhogy figyelgetem meg kezelgetem őket.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Brigi » Ma, 18:53 írta:
Sendy » Ma, 16:37 írta:Annyit szeretnék az előttem elhangzottakhoz hozzátenni, hogy az is lehet, hogy valami parazitafertőzést kaptak el a guppiktól, ami vakarózással jár. Pl egy finom darakór vagy bármi más ami viszketéssel járhat. Amíg a gomba be nem igazolódik, sajnos ezt a lehetőséget se szabad mellőzni. Ha a gomba nem egyértelműen bizonyítható, akkor a szemmel látható viszkető helyről kaparékot kell venni az állat bőréről és mikroszkóp alatt megnézni, mi van ott. A kaparék annyi hogy műanyaglappal picit megkaparod a bőrfelszínt. Nem véresre, nem sebesre, csak úgymond egy kicsi felső "védőhámot". Ilyenkor nagyon jó bármely játékmikroszkóp :D mert azokkal is látszódnak ezek a lények, sőt a gomba is.
Sziasztok

Na hazajöttem és még mindig nem tudom, mi bajuk lehet.
Reggel folyamatosan vakaróztak, minden mp-ben kb., egyszerre mind a négyen. Most már lassan fél órája nézem őket és semmi. Egyik sem vakarózott.
Viszont valószínűleg hányt az egyikük. Nem tudom, lehet-e összefüggés, de leírom, hátha. Tegnapelőtt este csirkehúst kaptak, most először, mert nem sikerült fagyasztott halat vennem, vadászni meg nem nagyon sikerült nekik. Imádták egyébként. Szerintem nem ettek többet, mint eddig a halból, de lehet lassabban emésztik meg a csirkét, mert tegnap este csak egyikük evett és csak egy kis darabot. Na most vagy teleették magukat tényleg, vagy már a betegség miatt nem ettek De szerintem inkább az első opció, mert nagy a pocijuk.

Kivenni nem sikerült őket, mert kettő nem akar előjönni a barlangból, az egyikük már akkor szívinfarktust kapott, amikor hazaértem. A negyediknek tetszett amikor simogattam, de miután megpróbáltam kivenni, csatlakozott a barlang lakókhoz. Így a víz alatt cseppentettem rá közelről metilénkéket. De nem festette meg őket egyáltalán sehol.

Darakóros halam már volt régebben, úgyhogy azt felismerném, de egyik halon meg axik sem látok semmi hasonlót, pedig a kis guppikon könnyű lenne észrevenni. Szóval most tanácstalan vagyok. Ötletek van esetleg?

-------
Az egyikükön megis elszinezodott egy kis folt. Kb. 2mm-es csak. Bár elég halvány és hamar eltűnt, de megismeteltem és ismét ugyanott bekékült. Úgyhogy figyelgetem meg kezelgetem őket.
Miben nyilvánul meg a vakarózás?
Én azt hiszem, másfél éve nem adtam csirkeszármazékot az axiknak, pontosan mely alkatrészét adtad nekik? Remélem nem mellett mert az kissé megterhelő első husis élmény egy axipocaknak, én pulykamájra esküszöm, pulykaszív vagy marhaszív. Más nyers húst nálam nem kapnak (részlet kérdés mert szinte csak nyers husit kapnak, hal, tubi, szlárva...). Ha csak egyszer hányt valamelyik nem minősül még krónikusnak, de figyelgesd őket, ha szaporodik a hányás utánajárnék ki a bűnös. (Tudom ennyi állatnál nem egyszerű...)

Állatorvos javaslatára, pedig ne simogassuk őket, az emberi kéz könnyen kárt tesz a külső védelmi nyálkahártyarétegben (én egy ideje csak gumikesztyűvel nyúlok hozzájuk), csak sos vagy kezelés miatt.

Bevallom őszintén sose támogattam a víz alatti metilénkezelést, hiszen a bolti 2,1-2,3 töménységű egy vicc, egy erősebb gombásodás 4 hétig elhúzódhat vele, míg kikevert 9-10-es töménységűvel 5 perc, a víz alatt még tovább hígítva a bolti nagyjából a semmi plusz egy kevés.

Ötlet van bőven, főleg sok-sok kérdés, amit utálnak és általában a segítség nyújtás itt meg is szokott szakadni.
Nos mérgező vegyületek szintjei? Nitrit, nitrát, ammónia, esetleg ph, keménység (GH és KH)? Ezután jobb képet kapunk a vízről.
Esetleg még mivel szoktál etetni?
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Brigi
Fórumozó
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:54

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Brigi »

Maya » Tegnap, 20:31 írta:
Brigi » Ma, 18:53 írta:
Sendy » Ma, 16:37 írta:Annyit szeretnék az előttem elhangzottakhoz hozzátenni, hogy az is lehet, hogy valami parazitafertőzést kaptak el a guppiktól, ami vakarózással jár. Pl egy finom darakór vagy bármi más ami viszketéssel járhat. Amíg a gomba be nem igazolódik, sajnos ezt a lehetőséget se szabad mellőzni. Ha a gomba nem egyértelműen bizonyítható, akkor a szemmel látható viszkető helyről kaparékot kell venni az állat bőréről és mikroszkóp alatt megnézni, mi van ott. A kaparék annyi hogy műanyaglappal picit megkaparod a bőrfelszínt. Nem véresre, nem sebesre, csak úgymond egy kicsi felső "védőhámot". Ilyenkor nagyon jó bármely játékmikroszkóp :D mert azokkal is látszódnak ezek a lények, sőt a gomba is.
Sziasztok

Na hazajöttem és még mindig nem tudom, mi bajuk lehet.
Reggel folyamatosan vakaróztak, minden mp-ben kb., egyszerre mind a négyen. Most már lassan fél órája nézem őket és semmi. Egyik sem vakarózott.
Viszont valószínűleg hányt az egyikük. Nem tudom, lehet-e összefüggés, de leírom, hátha. Tegnapelőtt este csirkehúst kaptak, most először, mert nem sikerült fagyasztott halat vennem, vadászni meg nem nagyon sikerült nekik. Imádták egyébként. Szerintem nem ettek többet, mint eddig a halból, de lehet lassabban emésztik meg a csirkét, mert tegnap este csak egyikük evett és csak egy kis darabot. Na most vagy teleették magukat tényleg, vagy már a betegség miatt nem ettek De szerintem inkább az első opció, mert nagy a pocijuk.

Kivenni nem sikerült őket, mert kettő nem akar előjönni a barlangból, az egyikük már akkor szívinfarktust kapott, amikor hazaértem. A negyediknek tetszett amikor simogattam, de miután megpróbáltam kivenni, csatlakozott a barlang lakókhoz. Így a víz alatt cseppentettem rá közelről metilénkéket. De nem festette meg őket egyáltalán sehol.

Darakóros halam már volt régebben, úgyhogy azt felismerném, de egyik halon meg axik sem látok semmi hasonlót, pedig a kis guppikon könnyű lenne észrevenni. Szóval most tanácstalan vagyok. Ötletek van esetleg?

-------
Az egyikükön megis elszinezodott egy kis folt. Kb. 2mm-es csak. Bár elég halvány és hamar eltűnt, de megismeteltem és ismét ugyanott bekékült. Úgyhogy figyelgetem meg kezelgetem őket.
Miben nyilvánul meg a vakarózás?
Én azt hiszem, másfél éve nem adtam csirkeszármazékot az axiknak, pontosan mely alkatrészét adtad nekik? Remélem nem mellett mert az kissé megterhelő első husis élmény egy axipocaknak, én pulykamájra esküszöm, pulykaszív vagy marhaszív. Más nyers húst nálam nem kapnak (részlet kérdés mert szinte csak nyers husit kapnak, hal, tubi, szlárva...). Ha csak egyszer hányt valamelyik nem minősül még krónikusnak, de figyelgesd őket, ha szaporodik a hányás utánajárnék ki a bűnös. (Tudom ennyi állatnál nem egyszerű...)

Állatorvos javaslatára, pedig ne simogassuk őket, az emberi kéz könnyen kárt tesz a külső védelmi nyálkahártyarétegben (én egy ideje csak gumikesztyűvel nyúlok hozzájuk), csak sos vagy kezelés miatt.

Bevallom őszintén sose támogattam a víz alatti metilénkezelést, hiszen a bolti 2,1-2,3 töménységű egy vicc, egy erősebb gombásodás 4 hétig elhúzódhat vele, míg kikevert 9-10-es töménységűvel 5 perc, a víz alatt még tovább hígítva a bolti nagyjából a semmi plusz egy kevés.

Ötlet van bőven, főleg sok-sok kérdés, amit utálnak és általában a segítség nyújtás itt meg is szokott szakadni.
Nos mérgező vegyületek szintjei? Nitrit, nitrát, ammónia, esetleg ph, keménység (GH és KH)? Ezután jobb képet kapunk a vízről.
Esetleg még mivel szoktál etetni?
Sziasztok

Vakarózás: a hátsó lábukkal a kopoltyújukat vagy annak környékét vakarták. Plusz látszott, hogy fel-alá úszkáltak és egyértelműen viszkettek.

Csirke: eddig én sem adtam nekik, mivel a való életben sem fognak csirkére vadászni, de itt a fórumon olvastam, hogy ehetnek, ezért kipróbáltam. Szerették, de tényleg nehezebb kaja, mint a hal. Combból kaptak picire vágott falatokat.

Simogatás: Nem egy negyed órás wellness masszást kaptak, csak épphogy 2-3 szor megsimítottam az egyiket, hátha ki tudom venni. De remélem ezzel még nem ártottam neki, óvatos voltam :) Kivenni viszont így sem tudtam, így maradt a víz alatti metilkékezés, közvetlen közelről. Plusz aztán vizet cseréltem. Csak az egyikükön volt egy elszíneződött folt. Ma este megnézem majd újból. Végre sikerül megkülönböztetni őket.

Reggel nézegettem őket, de továbbra sem vakaróztak, jól vannak látszólag ők is, meg a halak is.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Brigi » Ma, 13:08 írta: Sziasztok

Vakarózás: a hátsó lábukkal a kopoltyújukat vagy annak környékét vakarták. Plusz látszott, hogy fel-alá úszkáltak és egyértelműen viszkettek.

Csirke: eddig én sem adtam nekik, mivel a való életben sem fognak csirkére vadászni, de itt a fórumon olvastam, hogy ehetnek, ezért kipróbáltam. Szerették, de tényleg nehezebb kaja, mint a hal. Combból kaptak picire vágott falatokat.

Simogatás: Nem egy negyed órás wellness masszást kaptak, csak épphogy 2-3 szor megsimítottam az egyiket, hátha ki tudom venni. De remélem ezzel még nem ártottam neki, óvatos voltam :) Kivenni viszont így sem tudtam, így maradt a víz alatti metilkékezés, közvetlen közelről. Plusz aztán vizet cseréltem. Csak az egyikükön volt egy elszíneződött folt. Ma este megnézem majd újból. Végre sikerül megkülönböztetni őket.

Reggel nézegettem őket, de továbbra sem vakaróztak, jól vannak látszólag ők is, meg a halak is.
Ha még intenzív lesz vakarózás, muszáj lesz egy víz fölötti kezelést is kipróbálni, ha érdekel végig tudom fotózni nálam ez, hogy zajlik. Ha nem tudod őket megfogni, akkor a víz alá meríts egy vödröt, egyikkel kezeddel a vödröt fogod, a másikkal pedig az axit tereled a vödörbe, vödörbe bemegy és kiemeld.

Csirke combot semmilyen körülmények között senki axijának se ajánlok, szerintem inkább maradjunk a máj+szív tájékon. (...és keressünk természetesebb táplálékokat, illetve ha valaki ragaszkodik a csirkeölő axikhoz, minél ritkábban próbáljon nekik nyers csirkét adni)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Brigi
Fórumozó
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:54

Re: Viszketés látszólag gomba nélkül?

Hozzászólás Szerző: Brigi »

Maya » 17 perccel ezelőtt írta:
Brigi » Ma, 13:08 írta: Sziasztok

Vakarózás: a hátsó lábukkal a kopoltyújukat vagy annak környékét vakarták. Plusz látszott, hogy fel-alá úszkáltak és egyértelműen viszkettek.

Csirke: eddig én sem adtam nekik, mivel a való életben sem fognak csirkére vadászni, de itt a fórumon olvastam, hogy ehetnek, ezért kipróbáltam. Szerették, de tényleg nehezebb kaja, mint a hal. Combból kaptak picire vágott falatokat.

Simogatás: Nem egy negyed órás wellness masszást kaptak, csak épphogy 2-3 szor megsimítottam az egyiket, hátha ki tudom venni. De remélem ezzel még nem ártottam neki, óvatos voltam :) Kivenni viszont így sem tudtam, így maradt a víz alatti metilkékezés, közvetlen közelről. Plusz aztán vizet cseréltem. Csak az egyikükön volt egy elszíneződött folt. Ma este megnézem majd újból. Végre sikerül megkülönböztetni őket.

Reggel nézegettem őket, de továbbra sem vakaróztak, jól vannak látszólag ők is, meg a halak is.
Ha még intenzív lesz vakarózás, muszáj lesz egy víz fölötti kezelést is kipróbálni, ha érdekel végig tudom fotózni nálam ez, hogy zajlik. Ha nem tudod őket megfogni, akkor a víz alá meríts egy vödröt, egyikkel kezeddel a vödröt fogod, a másikkal pedig az axit tereled a vödörbe, vödörbe bemegy és kiemeld.

Csirke combot semmilyen körülmények között senki axijának se ajánlok, szerintem inkább maradjunk a máj+szív tájékon. (...és keressünk természetesebb táplálékokat, illetve ha valaki ragaszkodik a csirkeölő axikhoz, minél ritkábban próbáljon nekik nyers csirkét adni)
Többet tuti nem kapnak, így is megijesztettél.Nem akarom, hogy bajuk legyen, főleg ne miattam. Ma végre jött hal, félretetettem 20 zacsi fagyasztott halat, úgyhogy visszatérünk arra. Ezenkívül vörös szúnyog lárvát szoktam adni, de azt ritkán, mert még a kis kavicsok vannak az akviban és nem akarom, hogy szedegessék a maradékot a földről.

Egyelőre nem vakaróznak, remélem nem is fognak. De ha mégis kipróbálom ezt a vödrös módszert.

Köszönöm a tanácsokat.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Gomba és gomba közötti különbség

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Volt már szó a "láthatatlan" gombáról, ami valójában csak az emberi szemnek láthatatlan, mikroszkóp alatt viszont igen jól mutatja tényleges létezését. Az alábbi két felvételt dr. Márkus Bálint biztosította nekünk, hogy mindenki láthassa, hogy mi az amit látni szokott, mi az amit pedig nem.
Kis képen és elsőre talán nem is látszódnak az áttetsző, finom vékony fonalak, de ha rákattintunk a képre, egyből látni fogjuk.
Kis képen és elsőre talán nem is látszódnak az áttetsző, finom vékony fonalak, de ha rákattintunk a képre, egyből látni fogjuk.
saprolegniasis_2_s_MB.jpg (227.14 KiB) Megtekintve 14338 alkalommal
Jól láthatóak a vastagabb és a nagyon vékony áttetsző gombafonalak
Jól láthatóak a vastagabb és a nagyon vékony áttetsző gombafonalak
saprolegniasis_s_MB.jpg (196.95 KiB) Megtekintve 14338 alkalommal
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Melis26
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2016.01.19. 11:40

Gombásodás megelőzése

Hozzászólás Szerző: Melis26 »

Sziasztok :)
Külföldi oldalon láttam, hogy a gombás betegségre, meg megelőzésre, szinte mindig ajánljàk a fekete teás fürdetést, illetve az akváriumba àztatni teafiltert... valaki próbálta màr?
Valamint valamilyen mandulafa levelet is emlegetnek
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.01.28. 13:54-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Gombásodás megelőzése

Hozzászólás Szerző: Maya »

Melis26 » Ma, 10:05 írta:Sziasztok :)
Külföldi oldalon láttam, hogy a gombás betegségre, meg megelőzésre, szinte mindig ajánljàk a fekete teás fürdetést, illetve az akváriumba àztatni teafiltert... valaki próbálta màr?
Valamint valamilyen mandulafa levelet is emlegetnek
Szia!
Nagyon sokszor leírtuk és szerintem én személy szerint millió helyen.

A legtöbb gomba amivel mi találkozunk axis viszonylatba rendszerint alacsonyabb Ph szinten (nem savas, semleges közeli) legyengül és elhal, ezek a növények természetes ph csökkentő szerek. Hazánkba a legtöbb helyen a csapvíz ph-ja 8 körül vagy fölötte van, ami enyhén lúgos és rettentően kedvező a gombáknak, axis viszonylatában a legjobb lenne a 7,2-7,4-es ph ahol a gombák kevésbé szaporodnak. Legtöbbször ezért javasolunk gombásodás esetén ph csökkentést, a metilénkékkel való kezelés mellé.
Önmagában a ph csökkentés nem tudja megelőzni a gombásodást, hiszen vannak annyira erős fajták, amiknek inkább kedvez. Viszont a gazok nagyon jó kisegítő kezelésnek, tehát először a metilénkékhez kell nyúlni.

Indiai mandula levél/catappa levél/tebang levél - és még jópár neve van. Természetes ph csökkentő, gombaölő, antibakteriális hatású gaz. (Kizárólag a száraz barna levelek, a zölden frissen letépett és szárított zöld levelek nem alkalmasak). Alkalmas lehet még az égertoboz (óvatosan mert nagyon színez), illetve a tőzeg és azon belül a feketetőzeg granulátum.

Személy szerint van egy nagyon jó kombóm ami nagyon-nagyon sokszor bizonyított már: tebang levél + égertoboz + diólevél. Ez a három "gaz" szigorúan mint kisegítő kezelés (antibiotikum kúra mellett pl), több betegség esetében is lerövidítette a gyógyulási folyamatot legyen az sokk, gombásodás, bélfertőzés, bőrbetegség.

Fekete teáról nem halottam még, de valószínűleg van valami kedvező hatása, személy szerint nem a filterest venném, ami önmagában egy hulladék minőség (gaz és ágak vannak ledarálva, minőség legalja), hanem akkor egy teljes tisztaságú 100% fekete tealevelet, nem ismeretlen darálékot. De emellett még van egy sor növény, főleg falevelek amiket különböző hatásaik miatt szeretünk és használunk az akváriumban. :)

(UI: Ph csökkentés kizárólag összkeménység csökkentéssel egyidőben lesz működőképes, különben a pufferhatás miatt a Ph megsem fog mozdulni. :)


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
darkencike
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.02.11. 14:34

Gombás sérülés

Hozzászólás Szerző: darkencike »

Sziasztok!
Azért írok ide mert saját hibámból beteg lett a kis albínó axolotlom.. :( Betettem egy ancit az akváriumába és több hónapig semmi gond nem volt, de egyik nap azt vettem észre, hogy nagyon rátapadt és üldözte szegény kis aximat. Aznap délután tudtam csak elkülöníteni őket és addigra volt rajta pár piros kis folt, de nem tűnt komolynak. Gondoltam majd begyógyul neki, de másnapra nagy fehér foltok dudorodtak ki rajta ahol eddig a piros foltok voltak. Utánanéztem és úgy tűnt gomba..Hűtőbe tettem és minden nap rá csepegtetek a sebére metilénkéket, és 2-szer cserélem a vizét.. Már 4 napja 4-5 fokon van a hűtőben de semmi változás nincs :( Mit tudok még tenni érte?
Most így néz ki:

http://kepfeltoltes.hu/view/160211/1271 ... es.hu_.jpg
12717713_960254907388385_6057303371340350311_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
12717713_960254907388385_6057303371340350311_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (55.4 KiB) Megtekintve 12977 alkalommal
http://kepfeltoltes.hu/view/160211/1274 ... es.hu_.jpg
12744154_960254937388382_6128282296239729373_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
12744154_960254937388382_6128282296239729373_n_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (56.08 KiB) Megtekintve 12977 alkalommal
sajnálom, de még nem találtam meg, hogy kell képet feltölteni
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2016.02.11. 15:45-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Gombás sérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

darkencike » 44 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Azért írok ide mert saját hibámból beteg lett a kis albínó axolotlom.. :( Betettem egy ancit az akváriumába és több hónapig semmi gond nem volt, de egyik nap azt vettem észre, hogy nagyon rátapadt és üldözte szegény kis aximat. Aznap délután tudtam csak elkülöníteni őket és addigra volt rajta pár piros kis folt, de nem tűnt komolynak. Gondoltam majd begyógyul neki, de másnapra nagy fehér foltok dudorodtak ki rajta ahol eddig a piros foltok voltak. Utánanéztem és úgy tűnt gomba..Hűtőbe tettem és minden nap rá csepegtetek a sebére metilénkéket, és 2-szer cserélem a vizét.. Már 4 napja 4-5 fokon van a hűtőben de semmi változás nincs :( Mit tudok még tenni érte?
Most így néz ki:

http://kepfeltoltes.hu/view/160211/1271 ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/160211/1274 ... es.hu_.jpg

sajnálom, de még nem találtam meg, hogy kell képet feltölteni
Szia!

Annyira nem vészes a helyzet, a seb valóban begombásodott, de mivel a kezelés már elkezdődött nem indulunk rossz helyzetből. A hűtőzést még folytatnám 2 hétig minimum. Napi metilénkékes csepegtetést is (igen-igen, gyűlölik - Siwimnek a hasát kellett - nem volt leányálom). Bolti metilénkékkel nem kell spórolni a töménysége nagyon minimális (2,1-2,2), nyugodtan lehet "locsolni" a sebet. Inkább a gombás felület legyen kék, és semmiképp az állatot sötétkék vízben tartsuk, ez nagyon fontos.

Amit még tudnál tenni érte az egy enyhe savasítás, alacsonyabb ph-n (7,2-4) a gomba sokkal lassabban növekszik, ami nagy segítség lenne az egy Maya féle gazos kúra: tehát a vízbe kéne tenni égertobozt (3-4 toboz! nem ág!), tebang levél más neveim catappa/indiai mandula (1 db vagy ha nagy akkor fél), illetve diólevél (1 db) vagy tőzeget lehet használni ennek a mennyisége granulátumtól függ. Ezek a növények természetes gombaölők és természetes ph csökkentő szerek, ezen felül egy tucat jótékony hatásuk van, számtalanszor bizonyították, hogy képesek lecsökkenteni egy gyógyulási időtartamot.

Mindig elmondjuk, hogy axit maximum másik axival tartunk együtt, ezen felül táplálékhalaknak/táplálékgarnéláknak és csigáknak van maximum helyük! Több élőlénnyel nem kompatibilisek! Sem igényben, sem mentalitásban! (Maximum laposférgek és apró bevándorlók maradhatnak.)

Kép feltöltés: Itt alul a hozzászólásnál ahol van egy olyan sor hogy - Piszkozat elmentése - Elölnézet - Elküld alatt rögtön vagy egy olyan fül, hogy "Opciók" mellette mégegy, hogy "Csatolmány felöltése" kattints a csatolmány feltöltésére és innentől egyértelmű - Fájl kiválasztása majd állomány hozzáadása (ez néhány pillanatig-percig eltarthat, hogy feltöltse).

Alapvetően nem látom SOS-nek a helyzetet, a kezelés elkezdődött ami nagyon jó! Mivel a seben keresztül a gombásodás simán a véráramba juthatott volna, majd elterjed az állat egész szervezetében ami lassan de biztosan a halálát okozta volna.

Én a gyógyulást úgy 1-2 hónapra tenném. :) Drukkolok!


Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
darkencike
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.02.11. 14:34

Re: Gombás sérülés

Hozzászólás Szerző: darkencike »

Hú.. akkor jó :O
Igen, már tudom és nagyon bánom, hogy betettem hozzá. Ha teljesen meggyógyul majd kap egy fajtabeli barátot :)
Sajnos ebből csak a diófalevelet tudom beszerezni, de tudok venni tőzeg granulátumot is. Ebből hány db ajánlatos a vízbe? Most elég kevés vízben van mert ugye hűtőzik (olyan 3 liter körül)
Olvastam, hogy ilyenkor ne is etessem.. Nem lesz semmi baja addig kaja nélkül?
Bocsi a sok kérdésért, csak aggódok érte.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Gombás sérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

darkencike » 30 perccel ezelőtt írta:Hú.. akkor jó :O
Igen, már tudom és nagyon bánom, hogy betettem hozzá. Ha teljesen meggyógyul majd kap egy fajtabeli barátot :)
Sajnos ebből csak a diófalevelet tudom beszerezni, de tudok venni tőzeg granulátumot is. Ebből hány db ajánlatos a vízbe? Most elég kevés vízben van mert ugye hűtőzik (olyan 3 liter körül)
Olvastam, hogy ilyenkor ne is etessem.. Nem lesz semmi baja addig kaja nélkül?
Bocsi a sok kérdésért, csak aggódok érte.
Granulátumból egy fél (női) maréknyi elegendő lesz, valami hálóba kéne rakni vagy igény szerint zárható teafűáztatóizébe, én pl harisnyába szoktam. Tőzeg nagyon gyorsan tud ph-t csökkenteni, erősen színezi a vizet, ettől nem kell megijedni. A másik kettő éger és tebang amelyeknek van inkább gombaölő hatása. (Égert ha szükséges tudok adni/postázni.)
Ahogy látom a kisasszony jó súlyban van, 2 hetet bőven ki fog bírni. :) Illetve minimálisat kaphat (gazdi úgysem tudja majd megállni), tehát a normál etetésének 1/4-ét nagyjából 3-4 falatka valamit, 4-5 naponta. :) Ezek az állatok hónapokat túlélnek élelem nélkül.

(Illetve egyel elkapcsolnám a hűtőt, ne igazán menjen a hőmérséklet 5 alá, inkább 5-9 között maradjon.)
2 naponta pedig legyen rajta 100% vízcsere, ha van széklet azt pedig aznap ki kell takarítani, érdemes a hűtőbe tárolni még egy palacknyi csere vizet, így azonos hőmérsékletűre lesz cserélve. Gazokat nem kell 1 használat után kidobni, új vízbe is újra beáztathatóak (max. 2-3 alkalommal).

Inkább mindenki kérdezzen, azt szoktam tanácsolni. :)


Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
darkencike
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.02.11. 14:34

Re: Gombás sérülés

Hozzászólás Szerző: darkencike »

Maya » Tegnap, 20:49 írta: Granulátumból egy fél (női) maréknyi elegendő lesz, valami hálóba kéne rakni vagy igény szerint zárható teafűáztatóizébe, én pl harisnyába szoktam. Tőzeg nagyon gyorsan tud ph-t csökkenteni, erősen színezi a vizet, ettől nem kell megijedni. A másik kettő éger és tebang amelyeknek van inkább gombaölő hatása. (Égert ha szükséges tudok adni/postázni.)
Ahogy látom a kisasszony jó súlyban van, 2 hetet bőven ki fog bírni. :) Illetve minimálisat kaphat (gazdi úgysem tudja majd megállni), tehát a normál etetésének 1/4-ét nagyjából 3-4 falatka valamit, 4-5 naponta. :) Ezek az állatok hónapokat túlélnek élelem nélkül.

(Illetve egyel elkapcsolnám a hűtőt, ne igazán menjen a hőmérséklet 5 alá, inkább 5-9 között maradjon.)
2 naponta pedig legyen rajta 100% vízcsere, ha van széklet azt pedig aznap ki kell takarítani, érdemes a hűtőbe tárolni még egy palacknyi csere vizet, így azonos hőmérsékletűre lesz cserélve. Gazokat nem kell 1 használat után kidobni, új vízbe is újra beáztathatóak (max. 2-3 alkalommal).

Inkább mindenki kérdezzen, azt szoktam tanácsolni. :)


Maya
Hát igen... imádja a szívet :D még ma kicsit fentebb vesszük a hőmérsékletet.
Akkor ha a granulátumtól se javul akkor lehet igényt tartanék majd az égerre :)
Köszönöm szépen a segítséget! ^_^
Válasz küldése