Máshova nem sorolható egészségügyi problémák

Moderátor: Axolotl moderátor

Erik0713
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.08.01. 09:39

Hősokk?

Hozzászólás Szerző: Erik0713 »

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A napokban ezek a tünetek jelentek meg az állatomon (képet csatolok). Az aximnak étvágya van (igaz kevesebb), mozog stb., de mostanában elég sokat lebeg is. A napokban igen meleg volt, így a víz hőmérséklete felment 26-27 °C-ra. Mivel lehetnek a legjobban, leghatásosabban lehűteni (komplett vízcsere, jégkockák, vízleszívás és hideg pótlás)? Mit tegyek? Mi lehet a baja?
Csatolmányok
2013-08-01 09.35.10.jpg
2013-08-01 09.35.19.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.08.01. 11:01-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, kérlek figyelj oda erre legközelebb!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hősokk?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Erik0713 » 43 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A napokban ezek a tünetek jelentek meg az állatomon (képet csatolok). Az aximnak étvágya van (igaz kevesebb), mozog stb., de mostanában elég sokat lebeg is. A napokban igen meleg volt, így a víz hőmérséklete felment 26-27 °C-ra. Mivel lehetnek a legjobban, leghatásosabban lehűteni (komplett vízcsere, jégkockák, vízleszívás és hideg pótlás)? Mit tegyek? Mi lehet a baja?
Tipikus hősokk. Lebegés, pirosodás, étvágytalanság és a bőr hólyagosodása. Ha ennyire nem tudod hűteni azt javaslom, hogy tedd át egy kisebb edénybe-vödörbe, nem túl esztétikus-konfortos de hatásos. Komplett vízcserét sose csinálunk, mert azzal a lendülettel a beállt biológiádat is kiöntöd. Jégkockát se használunk.(annyit ér mint halottnak a csók) Fagyassz le 2-1,5literes PET palackot vagy jégakkuk és azt tedd be, ha kiolvad, kb. 3-4óránként cserélgesd. Illetve PC vagy akvarisztikai ventilátorral(vagy sima szobait is a tetejére vághatsz), fújasd a vizet, nem a fújás hűt, hanem a párolgás amit okoz. Ha meglátásod szerint is rettentő állapotban van, hűtőzés. Másfelől az aljzatod ami bent van nem megfelelő, túl apró, ha lenyeli halálos bélelzáródást okozhat, pláne hogy éles-szögletes is, kloáka előreesést okozhat.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hősokk?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » 3 perccel ezelőtt írta:
Erik0713 » 43 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A napokban ezek a tünetek jelentek meg az állatomon (képet csatolok). Az aximnak étvágya van (igaz kevesebb), mozog stb., de mostanában elég sokat lebeg is. A napokban igen meleg volt, így a víz hőmérséklete felment 26-27 °C-ra. Mivel lehetnek a legjobban, leghatásosabban lehűteni (komplett vízcsere, jégkockák, vízleszívás és hideg pótlás)? Mit tegyek? Mi lehet a baja?
Tipikus hősokk. Lebegés, pirosodás, étvágytalanság és a bőr hólyagosodása. Ha ennyire nem tudod hűteni azt javaslom, hogy tedd át egy kisebb edénybe-vödörbe, nem túl esztétikus-konfortos de hatásos. Komplett vízcserét sose csinálunk, mert azzal a lendülettel a beállt biológiádat is kiöntöd. Jégkockát se használunk.(annyit ér mint halottnak a csók) Fagyassz le 2-1,5literes PET palackot vagy jégakkuk és azt tedd be, ha kiolvad, kb. 3-4óránként cserélgesd. Illetve PC vagy akvarisztikai ventilátorral(vagy sima szobait is a tetejére vághatsz), fújasd a vizet, nem a fújás hűt, hanem a párolgás amit okoz. Ha meglátásod szerint is rettentő állapotban van, hűtőzés. Másfelől az aljzatod ami bent van nem megfelelő, túl apró, ha lenyeli halálos bélelzáródást okozhat, pláne hogy éles-szögletes is, kloáka előreesést okozhat.
Csatlakozni tudok az előttem elhangzottakhoz.
Annyit tudnék hozzáfűzni, hogy első ránézésre még akár vedlés is lehetne, de mivel tudjuk hogy gyakorlatilag felforrt az akváriumvíz, ez inkább a hőguta okozta bőrprobléma. Azonnali fokozatos vízhűtés 17-18 fokig. Azaz 2-3 óra alatt fokozatosan érd el ezt a hőmérsékletet és tartsd is ott. Utána pedig ajánlom a fórumot végigolvasni, életmentő tanácsokkal van tele. A házirendet kérlek olvasd el és tartsd be! Köszönöm!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sumesz
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.07.07. 00:38

Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: sumesz »

Sziasztok!
Kezdő axi tartó vagyok, még csak néhány hete vannak nálam a kis szépségeim. Pontosabban két albínó axiról van szó. Az egyikük jobb oldalán egy igen érdekes képződményt figyeltem, meg és ötletem sincs, hogy mi is lehet az. Elolvastam itt az egészségügyi topicot, de nem nagyon leltem megoldásra. Gondoltam gombára, de egyáltalán nem olyan vattaszerű, mint amilyennek itt leírtátok. Inkább olyan, mintha a bőre alatt lenne, legalábbis nekem úgy tűnik. Töltök fel egy képet is, hátha az alapján többet tudtok mondani!
Előre is köszönöm!
Csatolmányok
IMG_20130808_134110.jpg
IMG_20130808_134110.jpg (937.37 KiB) Megtekintve 14141 alkalommal
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: Sendy »

sumesz » 48 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Kezdő axi tartó vagyok, még csak néhány hete vannak nálam a kis szépségeim. Pontosabban két albínó axiról van szó. Az egyikük jobb oldalán egy igen érdekes képződményt figyeltem, meg és ötletem sincs, hogy mi is lehet az. Elolvastam itt az egészségügyi topicot, de nem nagyon leltem megoldásra. Gondoltam gombára, de egyáltalán nem olyan vattaszerű, mint amilyennek itt leírtátok. Inkább olyan, mintha a bőre alatt lenne, legalábbis nekem úgy tűnik. Töltök fel egy képet is, hátha az alapján többet tudtok mondani!
Előre is köszönöm!
Szia!

Hááááát, most vagy valami nagyon durvát látok a képen vagy semmit. A hasi résznél a fehéres talán kicsit sárgás elszíneződésre gondolsz? Közelebbi, élesebb képet tudnál küldeni erről a részről? Hány centisek az axik? Pirosszeműek? Mióta van ott az a folt, növekszik-e változik-e a színe etetésre pl., milyen az étvágya, farka legvége görbe?

Amit viszont látok a képen, ha nem csal, akkor eléggé alultáplált. Jó lenne róla felülnézettből is egy kép meg egy közeli az oldaláról, addig semmit nem mernék mondani.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: Maya »

sumesz » Ma, 15:20 írta:Sziasztok!
Kezdő axi tartó vagyok, még csak néhány hete vannak nálam a kis szépségeim. Pontosabban két albínó axiról van szó. Az egyikük jobb oldalán egy igen érdekes képződményt figyeltem, meg és ötletem sincs, hogy mi is lehet az. Elolvastam itt az egészségügyi topicot, de nem nagyon leltem megoldásra. Gondoltam gombára, de egyáltalán nem olyan vattaszerű, mint amilyennek itt leírtátok. Inkább olyan, mintha a bőre alatt lenne, legalábbis nekem úgy tűnik. Töltök fel egy képet is, hátha az alapján többet tudtok mondani!
Előre is köszönöm!
A kérdés hogy eddig is ott volt-e neki? Ha igen tudjuk mondani, hogy pigmentelváltozás van kint a bőrén. Ha kialakult akkor pedig rengeteg minden lehet, ha tényleg albínó (piros a szeme) fogékonyabb több betegségre. Lehet nyirokbetegség, vese betegség, de ahogy látom a kiinduló pontja a bélben van, bélprobléma...stb. Fiatalka ahogy látom 6-8 hónapos lehet, de egy biztos nem egészséges, rettentő vékony. Ilyen vékony volt mikor vetted?
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sumesz
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.07.07. 00:38

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: sumesz »

Ennél vékonyabb volt, igazából lehet felülnézetből most nincs képem, meg nagyon közelebbi sem, ami élesebb, mert nagyon nehezen tudom lefotózni, állandóan belemozog....De egyébként felülnézetből egy kicsit vékonyabb a hasa, mint a feje. Ez a kép pedig tegnap este készült, és evés előtt, valamint tegnap előtt reggel kaptak enni (meg persze tegnap este is, csak így kb. másfél nap telt el két etetés között). De egyébként jól eszik, sőt mind a ketten jól esznek. Ahogy mértem kb 11 cm-esek és vettem nekik kis halakat is, azt is levadászták nagyon hamar, direkt figyeltem, hogy mind a ketten esznek e. Még csak 3 hete vannak nálam, és ahogy visszaemlékszem ott volt neki ez a "folt". Nem tudom, hogy fontos info e de rendesen szokott kakálni, az biztos, azt is direkt néztem :) Jajj és igen, piros szeműek, valóban albínók és a farka vége szép egyenes, nem hiányos a hártyás rész sem. A kopoltyúján látok még egy kis furcsaságot, legalábbis a pajtásáéhoz képest, a színe az szép piros és szerintem elég jó sűrű is, de olyan, mintha az egyik oldalon a 3ból 2 "ágacska" össze lenne nőve, erről is próbáltam képet lőni, de nem nagyon ment....de próbálkozom még, hátha sikerül!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.08.08. 19:03-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: Maya »

sumesz » 34 perccel ezelőtt írta:Ennél vékonyabb volt, igazából lehet felülnézetből most nincs képem, meg nagyon közelebbi sem, ami élesebb, mert nagyon nehezen tudom lefotózni, állandóan belemozog....De egyébként felülnézetből egy kicsit vékonyabb a hasa, mint a feje. Ez a kép pedig tegnap este készült, és evés előtt, valamint tegnap előtt reggel kaptak enni (meg persze tegnap este is, csak így kb. másfél nap telt el két etetés között). De egyébként jól eszik, sőt mind a ketten jól esznek. Ahogy mértem kb 11 cm-esek és vettem nekik kis halakat is, azt is levadászták nagyon hamar, direkt figyeltem, hogy mind a ketten esznek e. Még csak 3 hete vannak nálam, és ahogy visszaemlékszem ott volt neki ez a "folt". Nem tudom, hogy fontos info e de rendesen szokott kakálni, az biztos, azt is direkt néztem :) Jajj és igen, piros szeműek, valóban albínók és a farka vége szép egyenes, nem hiányos a hártyás rész sem. A kopoltyúján látok még egy kis furcsaságot, legalábbis a pajtásáéhoz képest, a színe az szép piros és szerintem elég jó sűrű is, de olyan, mintha az egyik oldalon a 3ból 2 "ágacska" össze lenne nőve, erről is próbáltam képet lőni, de nem nagyon ment....de próbálkozom még, hátha sikerül!
Most a legfontosabb, hogy hízzon, fiatal 6hónapos lehet mérete alapján, ebben a korba nagyon falánkok és kövérek is. Azt javaslom, hogy naponta etesd, mehet a hizlaló tubi és nyers csirkemell-máj. Kopoltyú összenövést már láttam, tavaszi picijeimnél egyiknek összenőtt 2 ág, esztétikailag nem szép, de semmiféle problémát nem okoz nekik. Egyenlőre hízni és ha semmi baja maradjunk pigmentációnál. (Albínóknál nem túl gyakori, lehetséges hogy "hibás" tenyészetből származik)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sumesz
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.07.07. 00:38

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: sumesz »

Rendben, köszönöm szépen a tanácsokat! Csirkemájat eddig is adtam nekik, de csak hetente egyszer, azt olvastam itt, hogy ebben a korban az a megfelelő, de akkor elég ha egyszer adom? Vagy ebben az esetben lehet többször is? Tényleg nagyon hálás vagyok a segítségért, és remélem, hogy minden rendben lesz!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.08.08. 20:02-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: Maya »

sumesz » 19 perccel ezelőtt írta:Rendben, köszönöm szépen a tanácsokat! Csirkemájat eddig is adtam nekik, de csak hetente egyszer, azt olvastam itt, hogy ebben a korban az a megfelelő, de akkor elég ha egyszer adom? Vagy ebben az esetben lehet többször is? Tényleg nagyon hálás vagyok a segítségért, és remélem, hogy minden rendben lesz!
Heti egynél többször még én se adok a nagyoknak, inkább váltogasd gyirkemellel. Ha van étvágya egy ilyen kis pocakot, 3-4 etetéssel normális állapotba lehet hozni, én pl. sok élő tubit adnék neki azt szeretik is levadászni, amitől meg nő mint a gomba az a vörös szúnyoglárva. Most kutakodok amicsi fórumon pigmentálós esetekért, pár óra múlva lesz eredmény is... a lényeg hogy tudok majd mutatni ehhez hasonlót.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
sumesz
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.07.07. 00:38

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: sumesz »

Nagyon köszönöm Maya, rettentően hálás vagyok! Igyekszem minél hamarabb felhízlalni a kicsikét :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.08.08. 20:51-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Furrcsa hasi képződmény

Hozzászólás Szerző: Maya »

sumesz » 37 perccel ezelőtt írta:Nagyon köszönöm Maya, rettentően hálás vagyok! Igyekszem minél hamarabb felhízlalni a kicsikét :)
Kérlek használj témacímet, új hozzászólásnál a szövegtörzs(ahová írsz) fölötti "Téma:" mezőt töltsd ki az eddig használt címmel. Neked 3 plusz másodperc, viszont nekünk utólag kell javítgatni, köszi! Ha valami nem világos olvasd el a házirendet.

Na meg is vagyok. Átnéztem vagy 3000 hozzászólást, de a fele nem a pigmentációról szolt... Lényeges esetek amiket találtam:

Ez nagyon hasonlít a te esetedre, vadason talán még jobban szembetűnik:
http://www.caudata.org/forum/f46-beginn ... post294872
Véleményem szerint ez is pigmentáció:
http://www.caudata.org/forum/f46-beginn ... post213270
Itt csak a vadas állán látható fehér folt:
http://www.caudata.org/forum/f46-beginn ... post205964
Ő pedig láthatóan fehéredik:
http://www.caudata.org/forum/f46-beginn ... post189070
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Pusztito
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.10.20. 17:09

halál

Hozzászólás Szerző: Pusztito »

Sziasztok !

Lenne egy olyan problémám, hogy bármit csinálunk nálunk mindig elpusztulnak az axelotaink. Pedig rendszeressen takarítjuk a vizét (heti 1x teljes takaritás csinálunk.) Mindig ragtunk a vízbe klór tisztítot. Víztisztitót berendezés is használtunk. A víz hőmérséglete 18C mindig(rendszeresen figyeltük). Enni fagysztott tubiflexet kapott. De kb 1 hónap és kifehéredett az axolotunk. Itt olvastam, hogy nem lehet rendszeressen tubiflexet adni neki és naponta kell etetni. Mi 2 naponta ettetük.

Van valakinek valami ötlete mitől van ez?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: halál

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Pusztito » Ma, 04:47 írta:Sziasztok !

Lenne egy olyan problémám, hogy bármit csinálunk nálunk mindig elpusztulnak az axelotaink. Pedig rendszeressen takarítjuk a vizét (heti 1x teljes takaritás csinálunk.) Mindig ragtunk a vízbe klór tisztítot. Víztisztitót berendezés is használtunk. A víz hőmérséglete 18C mindig(rendszeresen figyeltük). Enni fagysztott tubiflexet kapott. De kb 1 hónap és kifehéredett az axolotunk. Itt olvastam, hogy nem lehet rendszeressen tubiflexet adni neki és naponta kell etetni. Mi 2 naponta ettetük.

Van valakinek valami ötlete mitől van ez?
Kedves Pusztito!

Ötletem annyi van, hogy egy élő 2-3 órás beszélgetés is kevés lenne rá. Írtál is dolgokat, meg sajnos nem is. Nagy vonalakban válaszolok a leírtakra.
1. teljes takarítást csak és kizárólag vész esetén csinálunk, pl súlyos megbetegedés, fertőzés, vagy mérgezés esetén. Hetente pedig karbantartó tisztítást végzünk, ami nem más mint az aljzatról a kosz felszedése, 10-20% vízcsere, belső szűrő esetén hetente javasolt, külső esetén havonta szűrőtakarítás, vigyázva a szűrőbaktériumokra. Ha ezt nem így csinálod, nitrit, ammóniamérgezést kaphatnak könnyen az állataid.
2. mi az a klór tisztító? Antiklór? Azért az egy eléggé elavult szer... rendben... működik, nincs vele baj, csak kevés, ennél már sokkal jobb szerek kaphatók, az általam a fórumon rongyosra emlegetett JBL Biotopol, ami nem csak a klórt, hanem a nehézfémeket is közömbösíti.
3. víztisztító berendezés alatt mit értesz? Szűrő, házi vízlágyító, szűrőkancsó.... és sorolhatnám a lehetőségeket amire konyhanyelven rámondható, hogy víztisztító.
4. a víz hőmérséklete elég alacsony ahhoz, hogy ha nagyon pontatlan hőmérőd van, akkor is hőgutahatárérték alatt van a víz. Ez jó.
5. axolotlot nem etetünk folyamatosan tubifexxel, ahogy olvastad is már, mert zsíros, és nincs benne kellő tápanyag, vitamin stb. Változatosan kell őket koruknak és méretüknek megfelelően etetni, kicsinek naponta, felnőttnek több naponta (állata válogatja). A fagyasztott tubifex borzalmas nyálkás trutty, sose adnék állatnak. Az élő jó, a fagyasztott bemocskolja a vizet is.
6. mivel ez sorozatos probléma nálatok (bár nem írtad, hogy hány eset történt, és hogy a többi hogy halt meg) így vélhetően ti rontotok el valamit nagyon csúnyán. Elég silány mostanában a kapható axolotl-ok genetikai állománya az eszetlen és hozzá nem értők sorozatos tenyésztéseiből, de azért nem ennyire, hogy sorozatosan meghaljanak. Akvarisztikai alapfogalmakkal és módszerekkel szerintem nem vagytok tisztában, ezt nagyon sürgősen kellene pótolni, mert alapfogalmak nem ismeréséből adódóan is könnyen lehet halálesetet csinálni. Az hogy kifehéredik az állat... nos fénykép hiányában, és egy információk hiányában egy dolog jut leginkább az eszembe, az pedig a túlzottan lágy víz használatából adódó vérszegénység. Ezt könnyen lehet GH, KH, vezkép méréssel igazolni, vagy cáfolni, és akkor lehet tovább kutakodni. Mivel országunkban alapjában véve alkalmas a csapvíz axolotl tartásra (némi beavatkozás után), így ezt csak mint első gondolat tartanám meg, és tovább keresném a problémát, de feltétlenül meg kell mérni a vizet.

Mint látod csak a felszínt kapargattam meg és csak említés szinten írtam jó pár dologról (és még lenne mit emlegetni), de már sokkal hosszabb lett, mint amit Te írtál. Ahhoz hogy segíteni tudjunk nagyon pontos, részletes, mindenre kiterjedő leírásra (akvárium mérete, helye, berendezési tárgyai, vízparaméterek, vízkezelés, hogy zajlott egészen pontosan lépésről lépésre a takarítás, milyen technika van (márka és típus), milyen idős volt az állat, honnan származott, hány haláleset volt, mit tapasztaltatok, milyen tünetek voltak...), és képekre (nem egyszer fordult elő, hogy illető váltig állította, hogy biza neki, aztán van szűrője, nagyon jó stb stb, aztán kiderült hogy csak szűrőszivacsa volt, ami ér valamit, de nem sokat, mert nem volt tisztában azzal, hogy amit megnevez, nem is az) van szükségem. Egy szóval minden adatra szükségem van, mintha odamennék és látnám, hogy mi van, meg tudom szagolni a vizet, tudok belőle mérni paramétereket stb stb...
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
SwariSandra
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.11.19. 20:55

Mi lehet ez?

Hozzászólás Szerző: SwariSandra »

Kedves axolotl gazdik!
Volt 2 axim, egy albínó és egy vadas de az albínó pár hete elpusztult. Mikor megvettük már akkor nem volt rendben vele valami, a másik hamar 3x akkora lett és sokkal többet evett. A picuri hol jobban- hol rosszabban evett de nem nagyon nőtt és egyszer csak elkezdett minden végtagja vörösödni és bomlani, "fülei" eltűnni. Sajnos a közelben sehol nem tudok ilyesmire szakosodott állatorvost, de utolsó lehetőség lévén megpróbáltuk a hűtőzést, sajnos 3nap után feladta a harcot. A másiknak eddig nem láttam volna, hogy bármi baja lenne, de most neki is kisebbek lettek a kopoltyúi és valamivel kevesebbet is eszik. Kérlek, segítsetek mi baja lehet? A vízben van valami, esetleg a kaja a ludas? Szúnyoglárvával és néha tubifexel etettem őket. Nem akarom őt is elveszíteni. :( Előre is köszi!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mi lehet ez?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

SwariSandra » 37 perccel ezelőtt írta:Kedves axolotl gazdik!
Volt 2 axim, egy albínó és egy vadas de az albínó pár hete elpusztult. Mikor megvettük már akkor nem volt rendben vele valami, a másik hamar 3x akkora lett és sokkal többet evett. A picuri hol jobban- hol rosszabban evett de nem nagyon nőtt és egyszer csak elkezdett minden végtagja vörösödni és bomlani, "fülei" eltűnni. Sajnos a közelben sehol nem tudok ilyesmire szakosodott állatorvost, de utolsó lehetőség lévén megpróbáltuk a hűtőzést, sajnos 3nap után feladta a harcot. A másiknak eddig nem láttam volna, hogy bármi baja lenne, de most neki is kisebbek lettek a kopoltyúi és valamivel kevesebbet is eszik. Kérlek, segítsetek mi baja lehet? A vízben van valami, esetleg a kaja a ludas? Szúnyoglárvával és néha tubifexel etettem őket. Nem akarom őt is elveszíteni. :( Előre is köszi!
A facebook nem szakmai beszélgetésre van, ott nem fogok válaszolni, elnézést.

Az esetedben sajnos azt sem tudom hol kellene kezdenem. Piszok fáradt vagyok, már feküdni tértem mikor kollegina szólt, hogy rám van szükség, kérlek nézd el ha tömör leszek. Adok irányvonalat, hogy minek kéne utánaolvasnod, tanulnod.

1. szűrés: ekkora akváriumot rendesen 24 órában kell szűrni, ha a szűrőbaktériumok amik lebontják a mérgező dolgokat a vizedben csak akkor maradnak életben, ha folyamatosan kapják a "tápanyagdús" azaz neked nem kívánt vízkémiai elemekkel dúsított vizet. Ha kikapcsolod a szűrőt, meghalnak, és ugyanazzá a méreggé válnak amit eddig eltüntettek volna. Hetente 10-20% vízcsere, etetés után, illetve szükség szerint aljzatszívási tisztítás.

2. kavics: létezik ültetőcserép, növényaljzat bele, táptalaj, tápoldat, illetve van jó pár olyan növény aminek nem kell cserép és elvan axis akváriumban

3. szúnyoglárva, tubi.... mivel nem tudom mekkora az állat, nehéz véleményezni, de ennél jóval többféle ételt kellene kapnia. Axolotl tápot a JBL márkát, ha elég nagy akkor csirkeszív, csirkemáj. Tubiból csak és kizárólag élőt javallom azt is naponta 3-szor alaposan kimosva. Szúnyoglárvából élő, vagy fagyasztott a képes márka, vagy ruto a zacsis magyar az komposztba is gyér minőségű.

4."nálunk elég kemény és klóros a víz" - nos ettől a mondattól megyek falnak :D Mi az a kemény? Mikroszímensz, német keménység, ppm akármilyen mennyiségben kifejezve.... különben nem tudhatod hogy kemény. Klórt mértél? Csak mert nekem csapvízből még soha nem sikerült. A klór lassan olyan mint a 4-es metró. Elnézést az offért, az agyam is offon van már.

Kollegina már megemlítette, hogy értékek, mért adatok kellenek. Azok nélkül nem tudunk tovább lépni, mert lehet magas ammónia, nitrit, nitrát, túl magas, túl alacsony keménység stb stb....
Kezdésnek jbl 6 in 1 teszt (nem azért mert ez a legdrágább, hanem mert ez nitrit, nitrát (ebből nagyjából tudok ammóniaszintre következtetni) keménységi tájékoztató, ph tájékoztató és klór.
Folytatásnak pedig egy teljes körkép adása arról hogy mit hívtok ti akvarisztikának és axis akváriumnak, mert már most elkövettetek olyan hibákat amik kényesebb állatok esetén halálhoz vezetnek könnyedén. Nagyon megijedni nem kell, de azért meg kell szívlelni, hogy az akvarisztikát keményen tanulni kell. Szóval amit jó volna ha megírnál:
Akvárium (méret, liter, vízmagasság, fény, szűrés (típus), légpumpa, berendezési tárgyak, növények + mindezekről képek), vízparaméterek (jbl 6 in 1 kezdésnek, hogy csak 5000-ret hagyj ott, és ha jársz zöldséges fele, jó volna ha vennél vöröskáposztát, úgy is disznótoros idők következnek, és kitűnő phmérőként használható), hogy mennyit, mikor takarítottatok, hogy etettetek pontosan mivel, milyen márka....

Ha ezek az infók és fényképek megvannak, akkor ki tudom értékelni az akváriumodat. Az akvarisztika sajnos nem olyan egyszerű hogy hazaviszem az állatot és berakom valahova és vígan elvan, ilyenekre a hörcsög az ideális állat. Akvarisztikában illik alapszinten tudni a vízkémiát, vízbiológiát. De ha jót akarsz az állatoknak, akkor legalább közép szintre gyúrod a tudásod. Ehhez már íródnak a cikkek, de sajnos lassan haladok velük. Tudom javasolni a sera.hu oktatófüzeteinek letölthető pdf változatait: Az akvárium természethű ápolása címűt nagyon tudom ajánlani, sok jó dolgot leírnak, a sok löttyöt meg nem kell megzabálni :D

Elnézést tömör voltam, és biztosan nem alapos, de már alig látok, de igazából amíg nem kapok teljes körképet, addig annyira nagyon sok hibalehetőség van amiről kb 50 oldalas esszét tudnék írni, ha lenne időm :D
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

nagyon megdagadt de szerencsére eszik már hűtőztettem is de az sem segített
Csatolmányok
Pár napja ilyen belső vérzéshez hasonló dolgok jelentek meg az axin és nagyon csúnyák
Pár napja ilyen belső vérzéshez hasonló dolgok jelentek meg az axin és nagyon csúnyák
Fénykép0500.jpg (202.76 KiB) Megtekintve 13908 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.01.01. 14:24-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

Itt egy másik kép
Csatolmányok
Fénykép0499.jpg
Fénykép0499.jpg (191.35 KiB) Megtekintve 13908 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.01.01. 14:25-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

Utolsó kép
Csatolmányok
Fénykép0502.jpg
Fénykép0502.jpg (128.47 KiB) Megtekintve 13908 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.01.01. 14:25-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

Sziasztok!

Az aximnál kialakultak olyan sebek mint ha belső vérzése lenne és eléggé nyugtalanít mert csúnya is, és meg is duzzad a seb.

Már ráment a lábára(ilyen piros seb) és most kezd átterjedni az állára és a hátára is és a farka is kezd így kunkorodni.
Csatolmányok
Hűtőztettem is de nem nagyon segített.
Hűtőztettem is de nem nagyon segített.
Fénykép0502.jpg (128.47 KiB) Megtekintve 13902 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: Maya »

axifanatikus » 1 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Az aximnál kialakultak olyan sebek mint ha belső vérzése lenne és eléggé nyugtalanít mert csúnya is, és meg is duzzad a seb.

Már ráment a lábára(ilyen piros seb) és most kezd átterjedni az állára és a hátára is és a farka is kezd így kunkorodni.
Szia!
Egyértelműen az általad "dagadásnak" hívott betegség, félvízesedezés. Jelenlegi ismereteink szerint (és nemzetközileg is a nagy amcsi fórum álláspontja alapján is) gyógyíthatatlan. Nagyon apró az esélye, hogy felgyógyul belőle. Ilyenkor az idő a legnagyobb ellenségünk, ahogy jelentkeznek a tünetek az állat elkezd feldagadni, rohanás az állatorvoshoz, antibiotikum kúra és reménykedés. Nagyon sok antibiotikumra nem reagál, viszont ha valaki ismer egy jó orvost, lehet sikeresen rájönnek milyen antibiotikum szükséges és az állat felépülhet. A betegséget a vese vagy nyirokbetegség/probléma okozza(sok minden lehet még a háttérben), aminek millió oka lehet. Viszont nem írtál egy csomó adatot, mennyi idős az állat, mekkora, akvárium mérete, szűrés,étrend. Nem vagyunk távgyógyítók, az orvosnak se annyit mondasz, hogy "beteg vagyok, segítsen". Sokkal több adatra lenne szükségünk. Elsődlegesen azt tanácsolom, hogy sürgősen keress egy állatorvost, Budapesten a SZIE-n Egzotikus osztályát ajánljuk, illetve ExoPet-et, Tatán pedig dr.Márkus Bálintot. Sima állatorvoshoz ne menj, kizárólag egzotikus állatorvoshoz, illetve akinek van ilyen jellegű képesítése. Kutya-macskával foglalkozó állatorvos nem fog hozzájuk érteni, mert nem szakosodott egzotikus állatokra. Még tanácsolnám, hogy az apró kavicsokat váltsd le, le tudja nyelni őket ami bélelzáródást okozhat. Egyébként nem lehetetlen, hogy már evett belőlük, majd a belekben "mozogva" nyomást gyakoroltak a vesékre vagy nyirokcsomókra. Szerencsétlen állat szörnyen néz ki, a bőre már reped szét a félvízesedezéstől. Nem írtad azt sem hány napig és hány fokon hűtőzted. (Ismereteim szerint ilyen jellegű betegségeken nem segít) Ilyen állapotban pedig pláne nem etetném, kopoltyúi is gyalázatos állapotban vannak. Sokáig kiszokták húzni ezzel a betegséggel, akár még 3 hónapig is szenvedhet mire belehal. Számíts rá, ha állatorvosnál jársz, hogy lehetséges jobb lenne neki nem szenvednie tovább, mert Te se akarnál így élni, ilyen fájdalmak között.

Ezenfelül kérlek olvasd el a fórum házirendjét, témacím adás, egy hozzászólásba pedig feltöltheted az összes képedet, ha jól emlékszem 25db-lehet (vagy azóta már többet is) egy hozzászóláson belül. Nem hiszem 3perc alatt sikerült elolvasnod a házirendet, (ennyi idő telt el regisztrálásod és első hozzászólásod közt), én se tudom ennyi idő alatt elolvasni, pedig már kívülről-betéve ismerem. Ha az eseted ennyire sürgős volt, EÜ-n belül van SOS-részlegünk is, itt legtöbbször eltekintünk a szabálytalanságoktól. Ha megkérhetlek próbáld betartani a magyar helyesírás szabályait, mondatkezdő nagybetű, vesszők, pont, alany-állítmány.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: Maya »

Talán a lényeget ki is hagytam. Mióta tart ez az állapot? Hogyan kezdődött, milyen gyorsan dagadt meg stb., minden érdekel.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

Maya » 14 perccel ezelőtt írta:
axifanatikus » 1 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Az aximnál kialakultak olyan sebek mint ha belső vérzése lenne és eléggé nyugtalanít mert csúnya is, és meg is duzzad a seb.

Már ráment a lábára(ilyen piros seb) és most kezd átterjedni az állára és a hátára is és a farka is kezd így kunkorodni.
Szia!
Egyértelműen az általad "dagadásnak" hívott betegség, félvízesedezés. Jelenlegi ismereteink szerint...
Bocsi a sok hibáért csak siettem. Nyíregyházi vagyok és Pestre nemigen tudnám most felvinni, mert itt csak sima állatkórház van.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: Sendy »

axifanatikus » 10 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Az aximnál kialakultak olyan sebek mint ha belső vérzése lenne és eléggé nyugtalanít mert csúnya is, és meg is duzzad a seb.

Már ráment a lábára(ilyen piros seb) és most kezd átterjedni az állára és a hátára is és a farka is kezd így kunkorodni.
Szia!

Sajnos csak csatlakozni tudok kolleginához. Az állat nagyon beteg, SOS állatorvosi ügyeletre kellene vinni azonnal. Sajnos nem vagyunk látnokok, de egy állatorvos se tud semmit kezdeni ennyi infóval amit leírtál sajnos. Egy betegség esetén mindenre kiterjedő részletes leírásra van szükség (állat kora, neme, honnan van - pontosan! azaz tenyésztő neve, vagy bolt neve és helye), mekkora továbbá az élőhelye, mekkora akvárium, milyen szűrés, ismered-e az akvarisztikai biológiát, mit eszik az állat, mennyit, mennyi időközönként, hogy és mikor kezdődtek a tünetek, pontos kórtörténet és fényképek). Egy orvos is csak ezek teljes ismeretében hajlandó egyáltalán kinyitni a száját és mondani valamit, ami legtöbbször az ilyen súlyos eseteknél az, hogy azonnal orvoshoz vinni, hogy személyesen mit tud vele kezdeni. Mivel írtad hogy hűtőzted, és feltételezem, hogy tudod hogyan kell csinálni, akkor ez az állapot hetek óta tart és romlik folyamatosan és már a tünetek kezdetén kellett volna lépni. Sajnos ezeknél az állatoknál rendkívül szegényes a gyógyászati lehetőségek tárháza, főleg ha hagyják elfajulni.

Keress egy egzotikus orvost googlen a közeletekbe, hívd fel mielőtt elindulsz, sokan csak odaírják hogy egzotikus állat, és ez alatt pl a hörcsögöt, vagy az egeret értik, egy ilyen állat láttán viszont sikítófrászban törne ki.

Sajnos többet nem tudok hozzáfűzni, állatorvos, szakszerű hűtőzés, mást már nem tehetsz, jobbulást kívánok, amennyiben ez lehetséges nála még!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

Sendy » 2 perccel ezelőtt írta:
axifanatikus » 10 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Az aximnál kialakultak olyan sebek mint ha belső vérzése lenne és eléggé nyugtalanít mert csúnya is, és meg is duzzad a seb.

Már ráment a lábára(ilyen piros seb) és most kezd átterjedni az állára és a hátára is és a farka is kezd így kunkorodni.
Szia!

Sajnos csak csatlakozni tudok kolleginához. Az állat nagyon beteg, SOS állatorvosi ügyeletre kellene vinni azonnal. Sajnos nem vagyunk látnokok, de egy állatorvos se tud semmit kezdeni ennyi infóval amit leírtál sajnos. Egy betegség esetén mindenre kiterjedő részletes leírásra van szükség (állat kora, neme, honnan van - pontosan! azaz tenyésztő neve, vagy bolt neve és helye), mekkora továbbá az élőhelye, mekkora akvárium, milyen szűrés, ismered-e az akvarisztikai biológiát, mit eszik az állat, mennyit, mennyi időközönként, hogy és mikor kezdődtek a tünetek, pontos kórtörténet és fényképek). Egy orvos is csak ezek teljes ismeretében hajlandó egyáltalán kinyitni a száját és mondani valamit, ami legtöbbször az ilyen súlyos eseteknél az, hogy azonnal orvoshoz vinni, hogy személyesen mit tud vele kezdeni. Mivel írtad hogy hűtőzted, és feltételezem, hogy tudod hogyan kell csinálni, akkor ez az állapot hetek óta tart és romlik folyamatosan és már a tünetek kezdetén kellett volna lépni. Sajnos ezeknél az állatoknál rendkívül szegényes a gyógyászati lehetőségek tárháza, főleg ha hagyják elfajulni.

Keress egy egzotikus orvost googlen a közeletekbe, hívd fel mielőtt elindulsz, sokan csak odaírják hogy egzotikus állat, és ez alatt pl a hörcsögöt, vagy az egeret értik, egy ilyen állat láttán viszont sikítófrászban törne ki.

Sajnos többet nem tudok hozzáfűzni, állatorvos, szakszerű hűtőzés, mást már nem tehetsz, jobbulást kívánok, amennyiben ez lehetséges nála még!
Hát egy olyan 2 hete kezdődött el, én pesten voltam és mire hazajöttem ilyen kis "seb féleségek(eleinte csak a lábán egy kis piros folrocskák)" jelentek meg rajta,aztán napról napra elkezdett dagadni és terjedni(hát,a kopoltyúk mögött,oldala) és két hét alatt érte el ezt az állapotot. A kopoltyúja most kezdett el kifehéredni.

43 literes az akvárium, havonta teljes pucolást csinálok, az axi úgy 3-4 éves lehet pontosan nem tudom se azt sem hogy hol vettük(tesóm vette ezért nem tudom). Tubival etettem szokott kapni szúnyoglárvát de már evett kicsi neonhalatszokott kapni néha csirkehúst(természetesen jól megszoktam mosni) 3 naponta szoktam adni neki eleséget.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: Sendy »

axifanatikus » 24 perccel ezelőtt írta:...43 literes az akvárium, havonta teljes pucolást csinálok...
Nem ismered az akvarisztikai biológiát, ez is vezet időről időre különböző betegségekhez. Olvasd végig kérlek az axikalaúzt, abban az alapok benne vannak.
Az akvárium állatkínzóan kicsi, 100 liter a minimum egy ilyen állatnál.
Az sajnos kitűnik, hogy közel se jól gondoztad az állatot és nem biztosítottad neki a megfelelő életkörülményt. Javaslom a fórum teljes átolvasását ezt illetően.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: Maya »

axifanatikus » Ma, 15:16 írta:Hát egy olyan 2 hete kezdődött el, én pesten voltam és mire hazajöttem ilyen kis "seb féleségek(eleinte csak a lábán egy kis piros folrocskák)" jelentek meg rajta,aztán napról napra elkezdett dagadni és terjedni(hát,a kopoltyúk mögött,oldala) és két hét alatt érte el ezt az állapotot. A kopoltyúja most kezdett el kifehéredni.

43 literes az akvárium, havonta teljes pucolást csinálok, az axi úgy 3-4 éves lehet pontosan nem tudom se azt sem hogy hol vettük(tesóm vette ezért nem tudom). Tubival etettem szokott kapni szúnyoglárvát de már evett kicsi neonhalatszokott kapni néha csirkehúst(természetesen jól megszoktam mosni) 3 naponta szoktam adni neki eleséget.
Ha két hét alatt történt az már elég súlyos, nagy problémára utalhat. "Sebféleségek" is tünetei a felvizesedezésnek, a nyakánál lévő dagadt csomó nagyon aggasztó, ott is találhatóak fontos nyirokcsomók. A veséjükre nagyon kell vigyázni, szinte lehetetlen gyógyítani ha megbetegedik. Veseprobléma is okozhatja, ami abból adódik, hogy nem megfelelő vízben van(hosszú idő óta), nincsenek állandó paraméterek, biológia beálltság, és ki tudja hányszor kapott élete során ammónia vagy akár nitrit-nitrát mérgezést. A képen látható axi biztosan nem 3-4 éves, ahhoz rettentően kicsi. Egy egészséges axolotl 1 évesen minimum 23-25cm, az én Siwonom 28cm volt, most 2 és fél évesen 30. (Kisebb balesetek során megrövidült 2cm-el, amúgy elérné a 32cm-et is). Életük végéig növekednek, igaz egyre kisebb ütemben, talán 4-5évente 0,5-1cm-et akár. Mint tenyésztő, véleményem szerint nincs 3-4éves, ahhoz túl kicsi és "gyerekfeje" van még. A legnagyobb jóindulattal max. 1 éves viszont akkor rettentő silány tenyészetből származik. Ha nem tudod elvinni megfelelő egzotikus állatorvoshoz, akkor javaslom, méltányossági okokból vidd el az állatkórházba, utolsó útjára. Nagyon sokan próbáltak már felvizesedett axikat gyógyítani (főleg amerika és anglia szerte), még nem hallottam konkrét gyógyszerről ami segített volna. (Néhány volt amitől ideiglenesen nem terjedtek a tünetek, nem "dagadt" tovább). Ilyen súlyos esetek gyógyíthatatlanok, otthon nem fogod tudni meggyógyítani, mint egy gombásodásnál például.

Az axikalauzt pedig inkább belinkelem, elég kacifántos megtalálni(megjegyzem keresővel egyszerűbb): http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
axifanatikus
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.01. 13:48

Re: Dagadás és bevérzések

Hozzászólás Szerző: axifanatikus »

Maya » Ma, 16:30 írta:
axifanatikus » Ma, 15:16 írta:Hát egy olyan 2 hete kezdődött el, én pesten voltam és mire hazajöttem ilyen kis "seb féleségek(eleinte csak a lábán egy kis piros folrocskák)" jelentek meg rajta,aztán napról napra elkezdett dagadni és terjedni(hát,a kopoltyúk mögött,oldala) és két hét alatt érte el ezt az állapotot. A kopoltyúja most kezdett el kifehéredni.

43 literes az akvárium, havonta teljes pucolást csinálok, az axi úgy 3-4 éves lehet pontosan nem tudom se azt sem hogy hol vettük(tesóm vette ezért nem tudom). Tubival etettem szokott kapni szúnyoglárvát de már evett kicsi neonhalatszokott kapni néha csirkehúst(természetesen jól megszoktam mosni) 3 naponta szoktam adni neki eleséget.
Ha két hét alatt történt az már elég súlyos, nagy problémára utalhat. "Sebféleségek" is tünetei a felvizesedezésnek, a nyakánál lévő dagadt csomó nagyon aggasztó...
Csak az benne a sajnálatos hogy a tesóm vette és amikor felköltözött pestre akkor maradt a "nyakamon". És szóval ez elég hirtelen jött és hát ez lett belőle, nem voltam felkészülve erre. Nyíregyházi vagyok és hát pestre nagyon nehéz lenne felvinni, és itt csak sima állatkórház van.
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

Sziasztok!November végén férjemtől kaptam 2 axit.Egy vadast és egy arany színűt.Akkor voltak kb. 6-7 cm-ek.56 l akváriumba tettük őket,levegőztetős szűrő van benne és öklömnyi kavicsok meg egy műnövény.A vizük heti egy alkalommal teljesen ki van cserélve.Csirke májat esznek és halat.Most jelenleg a vadas kb. 12-15 cm az arany pedig 8-10 cm-nél megállt.Nem akar nőni,a hasa nagy a farka kicsi.Eszik rendesen.Olyan,mintha követ nyelt volna,mert van egy dudor hasa oldalában,de túl nagy kövek vannak bent ahhoz,hogy le tudja nyelni.Kb. 1 hónapja.Ma reggel amikor etetni akartam őket,észrevettem,hogy az egyik hátsó lába hiányzik és valószínűleg a mellső lába is megsérült,mert szorosan magához tartja.Gondolom a másik axi neki ment :( Segítségeteket kérném.Mi lehet a dudor és a megállt növekedés oka?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

asdyke » 13 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!November végén férjemtől kaptam 2 axit.Egy vadast és egy arany színűt.Akkor voltak kb. 6-7 cm-ek.56 l akváriumba tettük őket,levegőztetős szűrő van benne és öklömnyi kavicsok meg egy műnövény.A vizük heti egy alkalommal teljesen ki van cserélve.Csirke májat esznek és halat.Most jelenleg a vadas kb. 12-15 cm az arany pedig 8-10 cm-nél megállt.Nem akar nőni,a hasa nagy a farka kicsi.Eszik rendesen.Olyan,mintha követ nyelt volna,mert van egy dudor hasa oldalában,de túl nagy kövek vannak bent ahhoz,hogy le tudja nyelni.Kb. 1 hónapja.Ma reggel amikor etetni akartam őket,észrevettem,hogy az egyik hátsó lába hiányzik és valószínűleg a mellső lába is megsérült,mert szorosan magához tartja.Gondolom a másik axi neki ment :( Segítségeteket kérném.Mi lehet a dudor és a megállt növekedés oka?
Az akváriumgondozás nem megfelelő, ez is állhat a háttérben, hogy nem jó a biológia, ez lehet ok fejlődési visszamaradottságra. Oka lehet, hogy nem jó tenyészetből való, ez is nagyon gyakori jelenség. A dudort látni kéne képről, így bármi lehet, lehet szervkidomborodás, kavics, daganat stb. Elsődlegesen látni kellene, utána esetleg röntgen. A lábtépés oka érdekes, ezt Maya kolleginára bíznám, agresszivitás terén ő otthonosabb. De a sérültet mindenképp külön kell tenni, mielőtt a másik az életére törne.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

Sendy » 38 perccel ezelőtt írta:
asdyke » 13 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!November végén férjemtől kaptam 2 axit.Egy vadast és egy arany színűt.Akkor voltak kb. 6-7 cm-ek.56 l akváriumba tettük őket,levegőztetős szűrő van benne és öklömnyi kavicsok meg egy műnövény.A vizük heti egy alkalommal teljesen ki van cserélve.Csirke májat esznek és halat.Most jelenleg a vadas kb. 12-15 cm az arany pedig 8-10 cm-nél megállt.Nem akar nőni,a hasa nagy a farka kicsi.Eszik rendesen.Olyan,mintha követ nyelt volna,mert van egy dudor hasa oldalában,de túl nagy kövek vannak bent ahhoz,hogy le tudja nyelni.Kb. 1 hónapja.Ma reggel amikor etetni akartam őket,észrevettem,hogy az egyik hátsó lába hiányzik és valószínűleg a mellső lába is megsérült,mert szorosan magához tartja.Gondolom a másik axi neki ment :( Segítségeteket kérném.Mi lehet a dudor és a megállt növekedés oka?
Az akváriumgondozás nem megfelelő, ez is állhat a háttérben, hogy nem jó a biológia, ez lehet ok fejlődési visszamaradottságra. Oka lehet, hogy nem jó tenyészetből való, ez is nagyon gyakori jelenség. A dudort látni kéne képről, így bármi lehet, lehet szervkidomborodás, kavics, daganat stb. Elsődlegesen látni kellene, utána esetleg röntgen. A lábtépés oka érdekes, ezt Maya kolleginára bíznám, agresszivitás terén ő otthonosabb. De a sérültet mindenképp külön kell tenni, mielőtt a másik az életére törne.
Érdi állatkereskedésből lettek hozva egyszerre.Megpróbálok képet feltenni,remélem sikerül. http://kepfeltoltes.hu/view/140129/IMG_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140129/IMG_ ... es.hu_.jpg
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

asdyke » 3 perccel ezelőtt írta:
Sendy » 38 perccel ezelőtt írta:
asdyke » 13 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!November végén férjemtől kaptam 2 axit.Egy vadast és egy arany színűt.Akkor voltak kb. 6-7 cm-ek.56 l akváriumba tettük őket,levegőztetős szűrő van benne és öklömnyi kavicsok meg egy műnövény.A vizük heti egy alkalommal teljesen ki van cserélve.Csirke májat esznek és halat.Most jelenleg a vadas kb. 12-15 cm az arany pedig 8-10 cm-nél megállt.Nem akar nőni,a hasa nagy a farka kicsi.Eszik rendesen.Olyan,mintha követ nyelt volna,mert van egy dudor hasa oldalában,de túl nagy kövek vannak bent ahhoz,hogy le tudja nyelni.Kb. 1 hónapja.Ma reggel amikor etetni akartam őket,észrevettem,hogy az egyik hátsó lába hiányzik és valószínűleg a mellső lába is megsérült,mert szorosan magához tartja.Gondolom a másik axi neki ment :( Segítségeteket kérném.Mi lehet a dudor és a megállt növekedés oka?
Az akváriumgondozás nem megfelelő, ez is állhat a háttérben, hogy nem jó a biológia, ez lehet ok fejlődési visszamaradottságra. Oka lehet, hogy nem jó tenyészetből való, ez is nagyon gyakori jelenség. A dudort látni kéne képről, így bármi lehet, lehet szervkidomborodás, kavics, daganat stb. Elsődlegesen látni kellene, utána esetleg röntgen. A lábtépés oka érdekes, ezt Maya kolleginára bíznám, agresszivitás terén ő otthonosabb. De a sérültet mindenképp külön kell tenni, mielőtt a másik az életére törne.
Érdi állatkereskedésből lettek hozva egyszerre.Megpróbálok képet feltenni,remélem sikerül. http://kepfeltoltes.hu/view/140129/IMG_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140129/IMG_ ... es.hu_.jpg
Bocsánat,elfelejtettem hozzá tenni,hogy pár napja lementem abba az állatkereskedésbe megkérdezni,hogy mi lehet az ok.A srác felhívott valakit akinek elmondta a problémát és miután letette csak annyit fűzött hozzá,hogy követ nyelt és a nagyobbik eleszi a kajáját.De elmondtam azelőtt,hogy csipesszel vannak etetve és gondolom nem tud lenyelni öklömnyi kavicsot :( Eddig nem volt jellemző az agresszió a vadasra :( Olyan jól kijöttek egymással és nem is tudom biztosra állítani,hogy ő tehet a láb hiányról,mert nem láttam,hogy történt.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

asdyke » Ma, 11:41 írta:Bocsánat,elfelejtettem hozzá tenni,hogy pár napja lementem abba az állatkereskedésbe megkérdezni,hogy mi lehet az ok.A srác felhívott valakit akinek elmondta a problémát és miután letette csak annyit fűzött hozzá,hogy követ nyelt és a nagyobbik eleszi a kajáját.De elmondtam azelőtt,hogy csipesszel vannak etetve és gondolom nem tud lenyelni öklömnyi kavicsot :( Eddig nem volt jellemző az agresszió a vadasra :( Olyan jól kijöttek egymással és nem is tudom biztosra állítani,hogy ő tehet a láb hiányról,mert nem láttam,hogy történt.
Állatkereskedések.... törvényileg kéne szabályozni hogy mekkora szaktudással kell rendelkezniük, vagy akkor ne adhasson tanácsot...
Nagyon súlyos a helyzete sajnos.
Ha semmi ilyen jellegű tárgy nem volt az akváriumban a dudor (óriási nagy daganat inkább) megjelenése előtt, akkor egyértelműsíthetően nem kavics. Nem is vagyok benne biztos hogy képes volna ekkora kavicsot lenyelni. Vagy ha lenyelte volna, akkor már nem élne szerintem, mert könnyen elzáródást okozott volna, de biztosan nem tudott volna semmit se megenni.
Daganat lesz szerintem, azonnal állatorvos, hogy szövetmintát vegyen, megnézze mi az, és ki tudja operálni. De természetesen az orvos tud majd bármit is mondani amikor hozzáér megfogja, megszúrja, röntgenezi stb stb hogy mi az isten van ott.
Az hogy nem nő, ekkora daganatot növesztett összefügghet rossz vérvonallal, és a helyzet súlyosságát növeli, hogy ezt a másik is megérezte és nekitámadt. A tünetei egyértelműen támadásos jellegűek, egyik láb leszakítva, másik megcsócsálva, látszik hol harapott rá neki a másik.
Te otthon semmit nem tudsz érte tenni, csak orvos, sajnálom. Közvetíts majd légy szíves, hogy mi a helyzet, mit mondott az orvos mit talált, és műtét után légyszi fényképezd le, hogy mi volt ott. Más orvosoknak, nekünk is tanulságosak ezek az információk sajnos.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

Sendy » 23 perccel ezelőtt írta:
asdyke » Ma, 11:41 írta:Bocsánat,elfelejtettem hozzá tenni,hogy pár napja lementem abba az állatkereskedésbe megkérdezni,hogy mi lehet az ok.A srác felhívott valakit akinek elmondta a problémát és miután letette csak annyit fűzött hozzá,hogy követ nyelt és a nagyobbik eleszi a kajáját.De elmondtam azelőtt,hogy csipesszel vannak etetve és gondolom nem tud lenyelni öklömnyi kavicsot :( Eddig nem volt jellemző az agresszió a vadasra :( Olyan jól kijöttek egymással és nem is tudom biztosra állítani,hogy ő tehet a láb hiányról,mert nem láttam,hogy történt.
Állatkereskedések.... törvényileg kéne szabályozni hogy mekkora szaktudással kell rendelkezniük, vagy akkor ne adhasson tanácsot...
Nagyon súlyos a helyzete sajnos.
Ha semmi ilyen jellegű tárgy nem volt az akváriumban a dudor (óriási nagy daganat inkább) megjelenése előtt, akkor egyértelműsíthetően nem kavics. Nem is vagyok benne biztos hogy képes volna ekkora kavicsot lenyelni. Vagy ha lenyelte volna, akkor már nem élne szerintem, mert könnyen elzáródást okozott volna, de biztosan nem tudott volna semmit se megenni.
Daganat lesz szerintem, azonnal állatorvos, hogy szövetmintát vegyen, megnézze mi az, és ki tudja operálni. De természetesen az orvos tud majd bármit is mondani amikor hozzáér megfogja, megszúrja, röntgenezi stb stb hogy mi az isten van ott.
Az hogy nem nő, ekkora daganatot növesztett összefügghet rossz vérvonallal, és a helyzet súlyosságát növeli, hogy ezt a másik is megérezte és nekitámadt. A tünetei egyértelműen támadásos jellegűek, egyik láb leszakítva, másik megcsócsálva, látszik hol harapott rá neki a másik.
Te otthon semmit nem tudsz érte tenni, csak orvos, sajnálom. Közvetíts majd légy szíves, hogy mi a helyzet, mit mondott az orvos mit talált, és műtét után légyszi fényképezd le, hogy mi volt ott. Más orvosoknak, nekünk is tanulságosak ezek az információk sajnos.
Sajnos sejtettem,hogy komoly csak féltem bevallani magamnak.Annyira ki vagyok ha valami baj van az állatainkkal :( Felhívok pár dokit itt Érden,hátha valamelyik tud segíteni.Köszönöm szépen a segítséget és amint többet tudok írok.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

asdyke » 6 perccel ezelőtt írta: Sajnos sejtettem,hogy komoly csak féltem bevallani magamnak.Annyira ki vagyok ha valami baj van az állatainkkal :( Felhívok pár dokit itt Érden,hátha valamelyik tud segíteni.Köszönöm szépen a segítséget és amint többet tudok írok.
Érden biztosan nem lesz. SZIE vagy Sátorhelyi klinikája Exo-Pet, ahol segíteni tudnak.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

Sendy » 3 perccel ezelőtt írta:
asdyke » 6 perccel ezelőtt írta: Sajnos sejtettem,hogy komoly csak féltem bevallani magamnak.Annyira ki vagyok ha valami baj van az állatainkkal :( Felhívok pár dokit itt Érden,hátha valamelyik tud segíteni.Köszönöm szépen a segítséget és amint többet tudok írok.
Érden biztosan nem lesz. SZIE vagy Sátorhelyi klinikája Exo-Pet, ahol segíteni tudnak.
Nem tudom elvinni oda :( Férjem 12 órás,én meg itthon vagyok a gyerekekkel.Nincs autónk.Lehet hülye kérdés,de a hűtőzés nem segítene ebben az esetben?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

asdyke » 3 perccel ezelőtt írta:
Sendy » 3 perccel ezelőtt írta:
asdyke » 6 perccel ezelőtt írta: Sajnos sejtettem,hogy komoly csak féltem bevallani magamnak.Annyira ki vagyok ha valami baj van az állatainkkal :( Felhívok pár dokit itt Érden,hátha valamelyik tud segíteni.Köszönöm szépen a segítséget és amint többet tudok írok.
Érden biztosan nem lesz. SZIE vagy Sátorhelyi klinikája Exo-Pet, ahol segíteni tudnak.
Nem tudom elvinni oda :( Férjem 12 órás,én meg itthon vagyok a gyerekekkel.Nincs autónk.Lehet hülye kérdés,de a hűtőzés nem segítene ebben az esetben?
Nem, csak műtét.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

Köszönöm szépen,meglátjuk mit tudunk tenni ez ügyben :'(
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: Maya »

asdyke » Ma, 10:22 írta:Sziasztok!November végén férjemtől kaptam 2 axit.Egy vadast és egy arany színűt.Akkor voltak kb. 6-7 cm-ek.56 l akváriumba tettük őket,levegőztetős szűrő van benne és öklömnyi kavicsok meg egy műnövény.A vizük heti egy alkalommal teljesen ki van cserélve.Csirke májat esznek és halat.Most jelenleg a vadas kb. 12-15 cm az arany pedig 8-10 cm-nél megállt.Nem akar nőni,a hasa nagy a farka kicsi.Eszik rendesen.Olyan,mintha követ nyelt volna,mert van egy dudor hasa oldalában,de túl nagy kövek vannak bent ahhoz,hogy le tudja nyelni.Kb. 1 hónapja.Ma reggel amikor etetni akartam őket,észrevettem,hogy az egyik hátsó lába hiányzik és valószínűleg a mellső lába is megsérült,mert szorosan magához tartja.Gondolom a másik axi neki ment :( Segítségeteket kérném.Mi lehet a dudor és a megállt növekedés oka?
Hello
Először is ajánlom a fórum olvasgatását, mert vannak olyan dolgok amiket nem tudunk fejből kitalálni, utána kell olvasni. Az albínók nagy része országunkban selejt, beltenyészetes, beteges, genetikailag nagyon sok nyavalyára hajlamosak ez tény. Az, hogy november óta ennyit nőttek még nem vészes, hisz tél van, ilyenkor lassabb a növekedési ütemük (kb. 2szer lassabb), másfelől mert albínó és valószínűleg tényleg nem jó a genetikája. Heti teljes vízcserét pedig nem csinálunk soha, az állatoknak kell a beállt flóra, és a heti folyamatos teljes vízcserékkel könnyen tönkreteheted a veséjüket, ha a vesék egyszer károsodnak/tönkremennek szinte lehetetlen helyrehozni. Sendynek van erről egy nagyon jó cikke az ajánlani tudom. (http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4827#p4827) Csirkemáj és hal nagyon egyoldalú táplálás, nem írtad milyen sűrűn kapnak enni, ilyen piciknek még naponta kell, és változatosabban pl. fagyasztott vörös szúnyoglárva, élő tubifex és vörös szúnyoglárva, élő vizibolha, ezektől rengeteget tudnak nőni. (főleg élő vizibolha és fagyasztott vörös szúnyoglárva (szúnyoglárvánál a márka viszont nem mindegy!)) A harapásnyomok viszont konkrét támadás, nem véletlen odakapás, vagy figyelmeztetés, hanem egyszerűen megtépte. Rengeteg kiváltó oka lehet, érzi hogy a másik beteg, stresszes, nincs elég bujkáló, erős megvilágítás, és végül a kis akvárium. 56 literbe nem tartunk 2db 30cm-re megnövő (és még hiperaktív fiatal) állatot, ez már ránézésre nagyon-nagyon etikátlan. MAF ajánlása (és a törvényileg előírt is!) minimum akvárium mérete 100*30cm és meghatározott vízmagasság. (ez a minimum 1 állatra, és ebben 3db is elfér- http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4832#p4832) A dudor pedig sejtelmesen hasonlít az öreglányom hasfalsérvére, mindenképpen el kéne valahogy jutni orvoshoz vele, kutya-macska állatorvos nem fog tudni vele semmit kezdeni, kétéltűekre az egyetemen szakosodni kell egzotikus állatokra, akinek nincs ilyen jellegű képesítése, sajnos nem fog hozzá érteni. (vagy csak nagyobb kárt tesz az állatban, hallottunk már ilyen állatorvosról is) Sajnos ezt otthon nem fogod tudni kezelni, mindenképpen állatorvosnak kéne látni, mert így csak hosszú szenvedés vár rá.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
asdyke
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.29. 10:06

Re: Lábtépés, növekedés megállás

Hozzászólás Szerző: asdyke »

Maya » Ma, 17:10 írta:
asdyke » Ma, 10:22 írta:Sziasztok!November végén férjemtől kaptam 2 axit.Egy vadast és egy arany színűt.Akkor voltak kb. 6-7 cm-ek.56 l akváriumba tettük őket,levegőztetős szűrő van benne és öklömnyi kavicsok meg egy műnövény.A vizük heti egy alkalommal teljesen ki van cserélve.Csirke májat esznek és halat.Most jelenleg a vadas kb. 12-15 cm az arany pedig 8-10 cm-nél megállt.Nem akar nőni,a hasa nagy a farka kicsi.Eszik rendesen.Olyan,mintha követ nyelt volna,mert van egy dudor hasa oldalában,de túl nagy kövek vannak bent ahhoz,hogy le tudja nyelni.Kb. 1 hónapja.Ma reggel amikor etetni akartam őket,észrevettem,hogy az egyik hátsó lába hiányzik és valószínűleg a mellső lába is megsérült,mert szorosan magához tartja.Gondolom a másik axi neki ment :( Segítségeteket kérném.Mi lehet a dudor és a megállt növekedés oka?
Hello
Először is ajánlom a fórum olvasgatását, mert vannak olyan dolgok amiket nem tudunk fejből kitalálni, utána kell olvasni. Az albínók nagy része országunkban selejt, beltenyészetes, beteges, genetikailag nagyon sok nyavalyára hajlamosak ez tény. Az, hogy november óta ennyit nőttek még nem vészes, hisz tél van, ilyenkor lassabb a növekedési ütemük (kb. 2szer lassabb), másfelől mert albínó és valószínűleg tényleg nem jó a genetikája. Heti teljes vízcserét pedig nem csinálunk soha, az állatoknak kell a beállt flóra, és a heti folyamatos teljes vízcserékkel könnyen tönkreteheted a veséjüket, ha a vesék egyszer károsodnak/tönkremennek szinte lehetetlen helyrehozni. Sendynek van erről egy nagyon jó cikke az ajánlani tudom. (http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4827#p4827) Csirkemáj és hal nagyon egyoldalú táplálás, nem írtad milyen sűrűn kapnak enni, ilyen piciknek még naponta kell, és változatosabban pl. fagyasztott vörös szúnyoglárva, élő tubifex és vörös szúnyoglárva, élő vizibolha, ezektől rengeteget tudnak nőni. (főleg élő vizibolha és fagyasztott vörös szúnyoglárva (szúnyoglárvánál a márka viszont nem mindegy!)) A harapásnyomok viszont konkrét támadás, nem véletlen odakapás, vagy figyelmeztetés, hanem egyszerűen megtépte. Rengeteg kiváltó oka lehet, érzi hogy a másik beteg, stresszes, nincs elég bujkáló, erős megvilágítás, és végül a kis akvárium. 56 literbe nem tartunk 2db 30cm-re megnövő (és még hiperaktív fiatal) állatot, ez már ránézésre nagyon-nagyon etikátlan. MAF ajánlása (és a törvényileg előírt is!) minimum akvárium mérete 100*30cm és meghatározott vízmagasság. (ez a minimum 1 állatra, és ebben 3db is elfér- http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4832#p4832) A dudor pedig sejtelmesen hasonlít az öreglányom hasfalsérvére, mindenképpen el kéne valahogy jutni orvoshoz vele, kutya-macska állatorvos nem fog tudni vele semmit kezdeni, kétéltűekre az egyetemen szakosodni kell egzotikus állatokra, akinek nincs ilyen jellegű képesítése, sajnos nem fog hozzá érteni. (vagy csak nagyobb kárt tesz az állatban, hallottunk már ilyen állatorvosról is) Sajnos ezt otthon nem fogod tudni kezelni, mindenképpen állatorvosnak kéne látni, mert így csak hosszú szenvedés vár rá.
Köszönöm szépen a segítséget,egytől-egyig megfogadom.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

Sziasztok!

Két Axolotlom van (egy vadas 20,5cm, egy fehér 22cm). A vadas mindig falánkabb tipus volt, ezáltal "teltebb" testalkatú (megjegyzem mindig változatos minöségi étrendet biztositok nekik) . Két hónapja már csak minden másnap esznek. Az utóbbi 2-3 hétben azt vettem észre, hogy a vadasom elég "kövér", és a hasa 1 nap koplalás után is pufók maradt. Mivel eddig nem volt sem a hangulatával, sem az étvágyával probléma (bármikor, bármit, mármilyen nagy mennyiségben el tudna fogyasztani, ha lehetösége lenne rá), ugy gondolotam csökkentem a mennyiséget. A hasa állapota azóta nem változott, ugyanolyan dagi. Nem lebeg, nem jön fel gyakrabban levegöért, kavicsot nem nyelhetett mert csak nagy kövek vannak. Ma reggel egy adag félig emésztett májat találtam(tegnapelötti vacsi). Hányás ide vagy oda, az axi hasa még mindig ugyanolyan mint tegnap volt. Székletet minden másnap takaritok, és mindig van valamennyi, csakhát nemtudom melyik állat végterméke. Viztesztet csináltam, minden normális szinten volt, de azért megejtettem egy 30% vizcserét, és átnéztem a szüröt, minden rendben volt. Most kivettem egy lavorba, hogy lássam ürit e egyáltalán (átnéztem az állatot és semmi egyéb rendelleneset nem láttam). Ma megint etetés lenne. Merjek neki adni enni? Leghamarabb jövöhét szerdán vagy csütörtökön tudunk eljutni dokihoz! Tehát az 4-5 nap!
Legyetek szivesek tanácsot adni.
A képek mindjárt jönnek.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

A képek!
Csatolmányok
SDC13257.JPG
SDC13257.JPG (1.69 MiB) Megtekintve 13630 alkalommal
SDC13256.JPG
SDC13256.JPG (1.64 MiB) Megtekintve 13630 alkalommal
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

zuppigabi » Ma, 18:49 írta:A képek!
Szia!

Elég nehéz témakör ez... Azt kéne megtudni, hogy széklete van-e, és milyen, tehát, hogy nincs-e bélzáródás, bélcsavarodás stb. Ha van széklet, akkor az egy jó pont. Ha nincs, akkor 4-5 nap túl távoli orvoshoz vitelhez, és otthoni módszer nincs. Előfordulhat bélgázosodás ami hasonló tünetet produkál, de ennek beállapítására csak orvos képes, és az esetleges mechanikai beavatkozást is orvos végezheti csak el.

Nekem az a problémám, hogy kicsit pufókabb mintha szimpla kövérségről lenne szó. Báááár Mayától származó Szteffim hasonlóan tud kinézni, mert még azt is megeszi, amit más kihány. Egyik visszaköpi, hogy megforgassa a szájában a nagy falatot, és ő meg addig lecsap és kiszippantja a másik szájából... Lehet hogy lamantin vagy bálna példaképe van, nem tudom, de nagyon nehéz úgy etetni, hogy ő csak a diétás adagját kapja meg.

Mennyi kaját kapott eddig? Valahogy próbáld leírni, viszonyítani valamihez a mennyiséget. Ha ez a válasz megvan, akkor megpróbálok valami diétát kitalálni, mert a koplaltatás nem olyan jó, valami picikét kéne 2-3 naponta ennie.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

Hali!

Etetés:
Két naponta etetem öket, ami furcsa, hogy a fehér eggyáltalán nem kövér és nem is sovány. Általában ugyanannyi falatot kapnak, tehát ha a fehér nem kér többet vadaska sem kap. Szunyoglárvából 12 kockát szoktam berakni kettöjüknek, amiböl marad böven szétszorva másnapra a kövek között, azt a kakival eggyütt leszivom. Gilisztából 5-5 közepes hosszuságut kapnak. Fagyasztott kishal husából kb 4x4mm falatokat fejenként 6-7-t, csirkemájból szintén ugyanennyit ugyanilyen méretben. Ezeket felváltva kapják, tehát máj, lárva, giliszta, hal, lárva, máj....... A kaját mindig kisállatkereskedésben veszem, lehetöleg minöségit. Mindig mindent átnézek, és átmosok, megszagolok, a halak uszonyát ollóval levágom.

Tegnap nem adtam enni vadaskának, széklete eddig nem volt, hasa ugyanakkora :( és ez nekem nagyon nem tetszik. Most kapott 2 kocka szunyogot, kicsit meg van szeppenve, de rögtön elkezdett 1-2 szálat eszegetni.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: Maya »

zuppigabi » Ma, 13:02 írta:Hali!

Etetés:
Két naponta etetem öket, ami furcsa, hogy a fehér eggyáltalán nem kövér és nem is sovány. Általában ugyanannyi falatot kapnak, tehát ha a fehér nem kér többet vadaska sem kap. Szunyoglárvából 12 kockát szoktam berakni kettöjüknek, amiböl marad böven szétszorva másnapra a kövek között, azt a kakival eggyütt leszivom. Gilisztából 5-5 közepes hosszuságut kapnak. Fagyasztott kishal husából kb 4x4mm falatokat fejenként 6-7-t, csirkemájból szintén ugyanennyit ugyanilyen méretben. Ezeket felváltva kapják, tehát máj, lárva, giliszta, hal, lárva, máj....... A kaját mindig kisállatkereskedésben veszem, lehetöleg minöségit. Mindig mindent átnézek, és átmosok, megszagolok, a halak uszonyát ollóval levágom.

Tegnap nem adtam enni vadaskának, széklete eddig nem volt, hasa ugyanakkora :( és ez nekem nagyon nem tetszik. Most kapott 2 kocka szunyogot, kicsit meg van szeppenve, de rögtön elkezdett 1-2 szálat eszegetni.
Nekem erősen felvizesedésnek tűnik. Ilyen állapotban én személy szerint nem etetném, 4-5napot simán kibír kaja nélkül, utána meg az orvos megmondja hogyan tovább. Most az a legfontosabb, hogy mielőbb orvos lássa. Sajnos ez a fajta betegség meghaladja a mi tudásunkat.

20cm fölött nyugodtan lehet őket 3-4 naponta is etetni. Annyira nem kell szigorúan minden második nap.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

zuppigabi » Tegnap, 13:02 írta:Hali!

Etetés:
Két naponta etetem öket, ami furcsa, hogy a fehér eggyáltalán nem kövér és nem is sovány. Általában ugyanannyi falatot kapnak, tehát ha a fehér nem kér többet vadaska sem kap. Szunyoglárvából 12 kockát szoktam berakni kettöjüknek, amiböl marad böven szétszorva másnapra a kövek között, azt a kakival eggyütt leszivom. Gilisztából 5-5 közepes hosszuságut kapnak. Fagyasztott kishal husából kb 4x4mm falatokat fejenként 6-7-t, csirkemájból szintén ugyanennyit ugyanilyen méretben. Ezeket felváltva kapják, tehát máj, lárva, giliszta, hal, lárva, máj....... A kaját mindig kisállatkereskedésben veszem, lehetöleg minöségit. Mindig mindent átnézek, és átmosok, megszagolok, a halak uszonyát ollóval levágom.

Tegnap nem adtam enni vadaskának, széklete eddig nem volt, hasa ugyanakkora :( és ez nekem nagyon nem tetszik. Most kapott 2 kocka szunyogot, kicsit meg van szeppenve, de rögtön elkezdett 1-2 szálat eszegetni.
Nekem elég soknak tűnik ez az ételmennyiség. Nekem Szteffi pl 2-3 naponta kap 6x6 mm májból 1db-ot, vagy 1-1,5 kocka szúnyoglárvát és még is dagadék, igaz ő összeszed utána mindent, amit a többi ott hagy. Tudsz küldeni képet a fehér axiról?
Amint lehet, orvos, jobb ötletem nincs, lehet semmi baja, lehet hogy súlyos, nagyon nehéz megállapítani, ez már orvosi témakör.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
zuppigabi
Fórumozó
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2013.11.01. 20:33

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: zuppigabi »

Sziasztok!

A következök történtek az elmúlt másfél hónapban:
Elmentünk a dokihoz, kiderült, hogy az állat oedemás, és ezzel nem igazán tud mit kezdeni valószinüleg genetikailag nem megfelelö...
Viszont bélelzáródása nem volt. Kapott injekciót, meg lett nyomorgatva stb. Emlitettem a hütözést, itt Hollandiában nem javasolják a 10 fok alatti hömérsékletet... :(
Az orvos után még 2 napig elülönitve volt az állat, de ennivalót már nem fogadott el semmit, és széklete sem volt, viszont a hasa egyre csak nött. Ekkor beraktam a hütöbe (ahogy azt irtátok) 10 napot töltött ott, de az oedema nem ment le. Azóta eltelt 1 hónap, visszakerült a helyére, most pont ugyanolyan dagadt mint a képeken láttátok, eszik, vidáman üldögél a növényen, úszkál, van normális széklete, és fájdalma sincs (hagyja hogy megsimogassam a hasát). Minden nap kap enni, de csak sok élö vörösszunyogot, és heti egyszer egy kis adag élö tubit.
Amikor visszaraktam a megdagadt állatot a helyére, a fehér axim finoman szólva ideges. Alig eszik, sokszor idegesen föl le uszkál, nagyon gyakran bevörösödik az egész állat, ha etetésvan vagy ha benyulok az akváriumba a farkát görbiti. Gyakran csinál olyat, hogy a két hátsó lábát teljesen kinyujtja és a farkát felemeli, leginkább akkor jellemzö ha csipesszel gilisztát kinálok neki, amit persze nem fogad el. 2 naponta csinálok viztesztet és normális. Az akvárium mérete, a viz hömérséklete jó, nincs nagy áramlás. Nem szeretném elkülöniteni öket, és nem is tudnám, mert jelenleg nincs másik megfelelö méretü akváriumom. Van valakinek valami ötlete a megoldásra?
Gabi
Don Tomato
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.03.19. 19:28
Tartózkodási hely: Kispest

Bőrelváltozás?

Hozzászólás Szerző: Don Tomato »

Kedves Szerkesztők!

A segítségeteket szeretném kérni, mert az egyik gőtémen kb. egy hete fura bőrelváltozás látható és nem igazán múlik el...
Kezdetben enyhe bevérzés volt a feje jobb oldalán, a szeme alatt - azt hittem hogy felszíni sérülés. De utána a szeme alatt fura (az a tipikus fehér közepű )pattanás szerű kinövés keleletkezett. Nem penész volt mert belülről nőtt nem a bőr felszínén! Azóta ez visszahúzódott és 3 dudor látható a bőre alatt, ami teljesen eltorzítja a jobb oldalát!
Az állat teljesen nyugodt, farkát nem görbíti, kopoltyúja is ép, természetesen viselkedik, rendesen eszik, a testén máshol nincs semmilyen elváltozás!
A gőte 1,5 éves és fél éve 2 másikkal él együtt, akiknek semmi bajuk. A vizet rendszeresen cserélem, a körülmények lassan egy éve változatlanok: műnövények, díszek, szűrő...stb. Az elmúlt 2-3 hónapban főként fagyasztott hallal etettem őket.
Csatolok képet is, hogy érthetőbb legyek!

Várom mielőbbi hozzászólásotokat!

Köszönettel:
DT
Csatolmányok
20140325_113527.jpg
20140325_113527.jpg (2.19 MiB) Megtekintve 13587 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.03.25. 17:45-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: felvizesedés?

Hozzászólás Szerző: Maya »

zuppigabi » Ma, 11:38 írta:Sziasztok!

A következök történtek az elmúlt másfél hónapban:
Elmentünk a dokihoz, kiderült, hogy az állat oedemás, és ezzel nem igazán tud mit kezdeni valószinüleg genetikailag nem megfelelö...
Viszont bélelzáródása nem volt. Kapott injekciót, meg lett nyomorgatva stb. Emlitettem a hütözést, itt Hollandiában nem javasolják a 10 fok alatti hömérsékletet... :(
Az orvos után még 2 napig elülönitve volt az állat, de ennivalót már nem fogadott el semmit, és széklete sem volt, viszont a hasa egyre csak nött. Ekkor beraktam a hütöbe (ahogy azt irtátok) 10 napot töltött ott, de az oedema nem ment le. Azóta eltelt 1 hónap, visszakerült a helyére, most pont ugyanolyan dagadt mint a képeken láttátok, eszik, vidáman üldögél a növényen, úszkál, van normális széklete, és fájdalma sincs (hagyja hogy megsimogassam a hasát). Minden nap kap enni, de csak sok élö vörösszunyogot, és heti egyszer egy kis adag élö tubit.
Amikor visszaraktam a megdagadt állatot a helyére, a fehér axim finoman szólva ideges. Alig eszik, sokszor idegesen föl le uszkál, nagyon gyakran bevörösödik az egész állat, ha etetésvan vagy ha benyulok az akváriumba a farkát görbiti. Gyakran csinál olyat, hogy a két hátsó lábát teljesen kinyujtja és a farkát felemeli, leginkább akkor jellemzö ha csipesszel gilisztát kinálok neki, amit persze nem fogad el. 2 naponta csinálok viztesztet és normális. Az akvárium mérete, a viz hömérséklete jó, nincs nagy áramlás. Nem szeretném elkülöniteni öket, és nem is tudnám, mert jelenleg nincs másik megfelelö méretü akváriumom. Van valakinek valami ötlete a megoldásra?
Gabi
Ödéma és felvizesedés örök testvérek, (tudtommal) a különbség annyi, hogy ödémánál a fej és törzs dagad meg, míg félvízesésnél minden (lábak-törzs). Az ödéma nem biztos, hogy genetika (persze, genetikai hajlama lehet rá...) másik topikunkból idézve, nagyjából ezernyi oka lehet: "bakteriális fertőzés, sérülés, bélelzáródás, pete elakadás, kiszáradás, hőguta, veseprobléma (nem megfelelő genetika, akváriumgondozás, rossz vízparaméterek), nyirokrendszer megbetegedése". (Vérvétellel néhányat ki lehetett volna zárni egyébként..) Aláhúzottak fordulnak elő leggyakrabban, sajnos az ilyen jellegű betegségek 99%-ban halálosak (gyógyíthatatlanok), lassú vagy hirtelen leépülés, több hónapos szenvedés mire az állat belehal, ebben az állapotban gyakran még fél-egy évig is kihúzhatják.

Ezt a hűtős kérdést kicsit tisztázzuk le, akinek volt már dolga hűtős esettel (ahol reális volt a gyógyulás, mert mégse varázslat történik odabent) az csak ajánlani tudja. Még a mexikói állatorvosok is ezt a módszert ajánlják axolotl gyógyításra, a magyar orvosok is SZIE-n ódzkodnak tőle, hogy csak ideiglenes megoldás de, ahány állatorvos, annyi vélemény. Hűtőzés valójában "időnyerés", lelassítjuk az időt, hogy az állat immunrendszere dolgozni tudjon, regeneráció erősödjön. Ezáltal csak olyan esetekbe fog használni, ahol erre a kettőre van szükség, külső/belső bakteriális/parazitális fertőzést esetén (plusz gyógyszeres kezeléssel vagy anélkül), bizonyos nem evős/étvágytalanoknál, rendszerint traumás/ambuláns esetekben (leszakadt láb, leesett a másodikról) ahol az ő immunrendszere/regenerációja helyre hozná a problémát, ha nyerne még egy kis időt és ez életmentő kis idő a hűtő varázslata. Akkor fog használ a hűtőzés, ha csak az a kicsi idő hiányzik az állat felépüléséhez.

Szervi problémáknál, mint amelyen felvizesedés/ödéma, májelégtelenség, veseprobléma, itt nem elég az idő, itt bizony kell plusz gyógyszeres segítség. Az ödéma/felvizesedés pedig a legrosszabb ami egy axis gazdival történhet, én még nem olvastam olyan axiról aki túlélte volna. (Illetve hazudtam volt, de ott az első kisebb puffadásnál rohantak állatorvoshoz és az antibiotikum még hatott...) Ez a fajta betegség nem reagál nagyon sok antibiotikumra, mire a lelkiismeretes állatorvos megtalálja a megfelelőt gyakran menthetetlen az eset. (Egyébként meg tudod írni nekünk milyen injekciót kapott? Utánanéznék...)

Ennyi idő elteltével, nem tudom hatna-e bármilyen gyógyszer... Mellesleg amit leírtál ételadag durván sok, mindennap eszik?! Mennyit? Nem etetném túl ilyen állapotban, nem lehet kellemes, hogy épp a szövetei megvannak nagyobbodva a törzsén, még a gyomra is feszüljön/táguljon. Hitegetni nem foglak, ezt a betegséget szinte lehetetlen gyógyítani.

A fehér viselkedése viszont eléggé stresszes. Teljes bevörösödés/pigmentáció nem aggasztó (önmagában), mozgás közben kitágulnak bőr felszínéhez közel lévő vérerek, ettől tűnik vörösnek/pirosnak, normális jelenség akár napokig is tarthat. (Hőguta és néhány mérgezésnél is előfordulhat, de itt éppen nem áll fenn) Farok végét görbíti? Az már konkrét jelzés az állattól, hogy "mama itt valami nincs rendben". (Nálam egyszer teljesen kiközösítettek egy beteg axit, többször megtámadták a banda nem fogadta be egyszerűen, tudták, hogy beteg) Ha még hajlandó enni és meglátásod szerint, még nincs ki "idegileg" akkor együtt hagynám őket, szokjanak újra egymáshoz, a kialakult helyzethez.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Bőrelváltozás?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Don Tomato » Ma, 11:55 írta:Kedves Szerkesztők!

A segítségeteket szeretném kérni, mert az egyik gőtémen kb. egy hete fura bőrelváltozás látható és nem igazán múlik el...
Kezdetben enyhe bevérzés volt a feje jobb oldalán, a szeme alatt - azt hittem hogy felszíni sérülés. De utána a szeme alatt fura (az a tipikus fehér közepű )pattanás szerű kinövés keleletkezett. Nem penész volt mert belülről nőtt nem a bőr felszínén! Azóta ez visszahúzódott és 3 dudor látható a bőre alatt, ami teljesen eltorzítja a jobb oldalát!
Az állat teljesen nyugodt, farkát nem görbíti, kopoltyúja is ép, természetesen viselkedik, rendesen eszik, a testén máshol nincs semmilyen elváltozás!
A gőte 1,5 éves és fél éve 2 másikkal él együtt, akiknek semmi bajuk. A vizet rendszeresen cserélem, a körülmények lassan egy éve változatlanok: műnövények, díszek, szűrő...stb. Az elmúlt 2-3 hónapban főként fagyasztott hallal etettem őket.
Csatolok képet is, hogy érthetőbb legyek!

Várom mielőbbi hozzászólásotokat!

Köszönettel:
DT
Üdv a fórumon!

Maga az "elváltozás" nekem jellegzetesen, lekoccolós esetnek tűnik. Elő is kotrom az ilyen eseteket, az állat nagy sebességgel nekimehetett egy sziklának, barlangnak utána szokott kijönni ez a dudor (néha ki is fakad). Ha hirtelen megnő (daganatszerűen) vagy nem múlik el/javul heteken belül, akkor utánajárnék micsoda, de így elsőre nem tűnik vészesnek. Mivel albínó a kis szépség, bármi megeshet, számolhatunk lassabb regenerációval is. Ezeknél a kis intelligens lényeknél bármi előfordulhat, megijednek és százzal elindulnak valamerre (hozzáér egy csiga, felkapcsolták a lámpát) vagy szimplán szórakozásból úszott, aztán kopp.
Hasonló esetek:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4372#p4372
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3791#p3791
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=3795#p3795
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4123#p4123

Remélem tudtam segíteni valamennyit.

Másfelől nem kukacoskodásból, de az aljzat nem megfelelő számukra. Könnyen lenyelhető és ha lenyelik szorulást, kloáka előesést, halálos kimenetelű bélelzáródást okozhat. Mivel csak egyszer fognak nekiesni és bezabálni, legyen ott egy apró szál szúnyoglárva vagy szimplán ürülék, ha egy kicsit is csábítónak tűnik nekifekszenek. Ilyenkor jön az, hogy már évek óta ez van alattuk semmi baj nem történt, a baj mindig egyszer történik meg, és gyakran utólag az állat kárán tanulunk belőle, fórumon már nem egy ilyen esetet láttunk. Tekintve, hogy nem az eszükért szeretjük őket, simán elkezdenek követ enni. (Az én Siwonom már megpróbálkozott egy 2,5cm-átmérőjűvel is.)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése