SOS kérdések

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Átlátszó eres hólyag

Hozzászólás Szerző: Maya »

Regina » 10 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! Két napra itthon hagytuk az axinkat, és amikor hazajöttünk, azt vettük észre, hogy az egyik hátsó lába mögött, a farka alatt kijött egy átlátszó hólyag, amiben vékony piros erek látszódnak. Nem találtam a neten sehol ilyet, itt sem olvastam hasonló kérdést. Más baja nincs - vagy legalábbis nem látszik - nincs puffadás, szája csukva, farka sincs begörbítve. Van valami ötletetek, hogy mi lehet a baja?
Csatolok képet, így néz ki?
A kloákájából lóg ki a hólyagszerű valami? A képen szereplő öreglánynak petézés közben kloáka előesése volt, viszont neki magától rendeződött a dolog 1 órán belül. Milyen aljzatod van, ilyen fajta előesést tud okozni homokos vagy apró szermű kavics aljzat lenyelése, majd kinyomása.
Ha nem rendeződik hamarosan a probléma, akkor sürgősen EGZOTIKUS állatorvos.

Esetleg tudsz csatolni képet?
Csatolmányok
IMG_4939.JPG
IMG_4939.JPG (542.95 KiB) Megtekintve 14628 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Regina
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.03.09. 14:08

Re: Átlátszó eres hólyag

Hozzászólás Szerző: Regina »

Maya » Ma, 14:28 írta:
Regina » 10 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! Két napra itthon hagytuk az axinkat, és amikor hazajöttünk, azt vettük észre, hogy az egyik hátsó lába mögött, a farka alatt kijött egy átlátszó hólyag, amiben vékony piros erek látszódnak. Nem találtam a neten sehol ilyet, itt sem olvastam hasonló kérdést. Más baja nincs - vagy legalábbis nem látszik - nincs puffadás, szája csukva, farka sincs begörbítve. Van valami ötletetek, hogy mi lehet a baja?
Csatolok képet, így néz ki?
A kloákájából lóg ki a hólyagszerű valami? A képen szereplő öreglánynak petézés közben kloáka előesése volt, viszont neki magától rendeződött a dolog 1 órán belül. Milyen aljzatod van, ilyen fajta előesést tud okozni homokos vagy apró szermű kavics aljzat lenyelése, majd kinyomása.
Ha nem rendeződik hamarosan a probléma, akkor sürgősen EGZOTIKUS állatorvos.

Esetleg tudsz csatolni képet?
Igen, pontosan ugyanez van neki. Nagyon köszönöm a választ, egy picit megnyugtattál. Most bebújt a barlangjába, de amikor előjön, megnézem, hogy elmúlt-e már neki. Hívtuk már az egzotikus állatorvost, de csak néhány nap múlvára tudnak időpontot adni, és féltem, hogy addig komolyabb baja lesz. A mienknek nem tudom, mikor jött ki pontosan, de miután posztoltam a kérdést, már sokkal kisebbnek tűnt. Egyébként nemrég váltottunk nagyobb kavicsra, pont azért, hogy ne tudja lenyelni, de lehet, hogy ez történt. Remélem, elmúlik, és köszi a segítséget. :)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Átlátszó eres hólyag

Hozzászólás Szerző: Maya »

Regina » 14 perccel ezelőtt írta:Igen, pontosan ugyanez van neki. Nagyon köszönöm a választ, egy picit megnyugtattál. Most bebújt a barlangjába, de amikor előjön, megnézem, hogy elmúlt-e már neki. Hívtuk már az egzotikus állatorvost, de csak néhány nap múlvára tudnak időpontot adni, és féltem, hogy addig komolyabb baja lesz. A mienknek nem tudom, mikor jött ki pontosan, de miután posztoltam a kérdést, már sokkal kisebbnek tűnt. Egyébként nemrég váltottunk nagyobb kavicsra, pont azért, hogy ne tudja lenyelni, de lehet, hogy ez történt. Remélem, elmúlik, és köszi a segítséget. :)
Ha csak ennyire van előesve neki mint az öreglánynak, talán az még magától rendbejöhet. Ezekkel max. annyit tud csinálni az állatorvos, hogy vagy ő manuálisan visszarakja vagy ha olyan nagy akkor már csak műtéti úton. De fontos, hogy a manuális visszarakást inkább állatorvos végezze el, nehogy kárt tegyünk az állatban. Ha 1 napon belül nem rendezők neki, akkor muszáj lesz dokihoz menni, mert a kifordult kloáka közvetlenül van kitéve baciknak-fertőzésnek. Ilyen előesést nagy erőlködés tud előidézni, petézés, homok-kavics kinyomása, nagy kemény táplálék (gondolok rovarokra tücsök stb.), bélelzáródás. Majd figyelgessétek a székletét, ha meg akarjátok tudni mi okozta az előesést.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Cafty
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.21. 11:56
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Párizsival való etetés

Hozzászólás Szerző: Cafty »

(Elore is bocsanat, telefonrol irok) Sziasztok, baj van. Ma reggel az egyik aximat halottan talaltam az akvariumban. Eddig minden rendben volt, de hibaztam... 4 napja elfogyott a tubifex, es mar nem volt idom venni, ezert adtam nekik parizsit amit apro darabokra felszeltem. Eleinte ugy tunt ez rendben van, mert nagyon ették. Aztan tegnap lattam,hogy gyanusan kisebb lett a hasuk (szerintem kihanytak) tegnap mar enni sem akartak, ma reggel meg az egyik megdoglott (alhasi tajon felduzzadt, es voros szinu). A masik se nez ki valami ragyogoan, de mentem ami mentheto, csak nem akar enni meg mindig... sovany, a kopoltyuja kicsi es feher lett, kordinatlanul mozog.. mit tehetek erte? Itt van par kep rola.
20140513_111157.jpg
20140513_111157.jpg (580.45 KiB) Megtekintve 14569 alkalommal
20140513_111209.jpg
20140513_111209.jpg (806.57 KiB) Megtekintve 14569 alkalommal
20140513_111115.jpg
20140513_111115.jpg (856.6 KiB) Megtekintve 14569 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Párizsival való etetés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Cafty » Ma, 11:21 írta:(Elore is bocsanat, telefonrol irok) Sziasztok, baj van. Ma reggel az egyik aximat halottan talaltam az akvariumban. Eddig minden rendben volt, de hibaztam... 4 napja elfogyott a tubifex, es mar nem volt idom venni, ezert adtam nekik parizsit amit apro darabokra felszeltem. Eleinte ugy tunt ez rendben van, mert nagyon ették. Aztan tegnap lattam,hogy gyanusan kisebb lett a hasuk (szerintem kihanytak) tegnap mar enni sem akartak, ma reggel meg az egyik megdoglott (alhasi tajon felduzzadt, es voros szinu). A masik se nez ki valami ragyogoan, de mentem ami mentheto, csak nem akar enni meg mindig... sovany, a kopoltyuja kicsi es feher lett, kordinatlanul mozog.. mit tehetek erte? Itt van par kep rola.
20140513_111157.jpg
20140513_111209.jpg
20140513_111115.jpg
Amit tehetsz érte, hűtőzés, melynek menete(hogy is csináljamja?): http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1782#p1782
Nem jósolok neki sokat, a hűtő az egyetlen esélye, viszont ne nagyon reménykedj.

Nem tudom tisztában vagy-e vele micsoda is a párizsi, miből készült, milyen anyagok vannak bele (emugálószerek, tartósítók) de, főleg, hogy miből is van.
Bocsánat mindenkitől aki nem érdekel Maya néni "okosítása" de csak olvassátok el:
Párizsi
"Először is, ami egyikből sem hiányozhat: vágóhídi bőr. Ez hulladéknak számít, mivel a bőripar nem tudja felhasználni (az állat levágása közben darabolódik). Van tehát jó sok (pl.) szarvasmarhából származó bőrhulladék, amit alaposan feldarálnak, emulgeálják, hogy ne legyen darabos.A nagy kondér darált és simára kevert bőrbe kell még egy kis fehérje is, így öntenek bele albumint, amit a vágóhídon leölt állatok véréből vonnak ki. Ezek után egy kis vágóhídi szalonna (háj) kerül az anyagba, valamint 2-3% hulladékhús is (a hulladékhús nem azt jelenti, hogy fogyasztásra nem alkalmas, csupán önállóan nem értékesíthetők, mivel senki nem venné meg). A kialakuló masszát kell valami ami összefogja, így kerülnek a keverékbe a különböző stabilizátorok (egy rakás E...) valamint íz is kellene, szóval aromákat és ízfokozókat is használnak dögivel..."

Akinek sikerült végigolvasni rájöhetett, hogy szinte emberi fogyasztásra SEM ajánlanám, pláne nem egy érzékeny élőlénynek, amelyik nem bírja egyáltalán a vegyszereket, tartósítókat stb. De számtalan helyen le is van írva a fórumon, hogy kizárólag NYERS (nem hatmilliószor átdolgozott E-vel telenyomott) hús adható pl. csirke máj, mell. Lemértem 15 másodperc volt ezt az információ megtudni a fórumról. :) Najó legyen maximum 1perc. (Etetés -> FIGYELEM! Ételfajták! ill. Ételfajták ismertetése-> Tilos és ellenzett táplálékok )

1perc időt nem szántál a SAJÁT állatodra, megtudni, hogy mit is ehet, illetve mielőtt odaadtad volna neki a párizsit, megnézhetted volna itt is, hogy lehet-e.

4 nap éhezést túléltek volna (habár egyszerűbb az ilyen picuriknak fagyóba vörösszúnyogt betárazni fájdalmas 420ft/tábla), viszont a teljes érdektelenség amit a saját állatod iránt mutattál, egyszerűen megölte. (Ezek után nem is részletezem, mennyire is fájdalmas halála volt...mérgezés lassan kinyírta a gyomrot és az emésztést)

(Mindenkitől elnézést a hangvételért, de nem szeretem, mikor ennyire közvetlenül tojnak más munkájára...ami értetek és az axikért van :) )
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Jutka
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.08.15. 12:20

Szájnyílás alatti kinövés

Hozzászólás Szerző: Jutka »

Sziasztok!

van egy kis problémám.az egyik axolotlomnál pár napja kinovést vettem észre a szájnyílása alatt.olyan kis 2-3 mm-es nem is tudom mihez hasonlítani.eloszor azt hittem valami log ki a szájábol de nem az egy borkinovés.mi lehet az oka?ilyennel még nem találkoztam és nem is olvastam ilyenrol.kérlek segitsetek.
koszonom!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.08.15. 16:02-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó pontjai! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szájnyílás alatti kinövés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Jutka » Ma, 12:29 írta:Sziasztok!

van egy kis problémám.az egyik axolotlomnál pár napja kinovést vettem észre a szájnyílása alatt.olyan kis 2-3 mm-es nem is tudom mihez hasonlítani.eloszor azt hittem valami log ki a szájábol de nem az egy borkinovés.mi lehet az oka?ilyennel még nem találkoztam és nem is olvastam ilyenrol.kérlek segitsetek.
koszonom!
Szia!

Nagyon sok információ kimaradt, előzőleg volt-e ott valami, milyen gyorsan nőtt oda a dudor, más tünet volt-e? A legjobb pedig egy kép lenne, az többet mondd ezer szónál, akkor mi is feltudjuk mérni mennyire is súlyos. Ha nagyon, tehát az állat életét veszélyezteti akkor állatorvos, ha egyszerű zsírszövet megnagyobbodás akkor az elfog múlni magától. De lehetséges a szájába belülről van beakadva idegen test, illetve hogy hőgutás hólyagosodás. Azt hiszem volt hasonló eset a fórumon...majd előtúrom, a legfontosabb lenne egy kép és mellé néhány paraméter az axiról, akváriumról, vízről stb. http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=535#p535

Más egyenlőre nem tudunk tenni.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Szájnyílás alatti kinövés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Maya » 9 perccel ezelőtt írta:
Jutka » Ma, 12:29 írta:Sziasztok!

van egy kis problémám.az egyik axolotlomnál pár napja kinovést vettem észre a szájnyílása alatt.olyan kis 2-3 mm-es nem is tudom mihez hasonlítani.eloszor azt hittem valami log ki a szájábol de nem az egy borkinovés.mi lehet az oka?ilyennel még nem találkoztam és nem is olvastam ilyenrol.kérlek segitsetek.
koszonom!
Szia!

Nagyon sok információ kimaradt, előzőleg volt-e ott valami, milyen gyorsan nőtt oda a dudor, más tünet volt-e? A legjobb pedig egy kép lenne, az többet mondd ezer szónál, akkor mi is feltudjuk mérni mennyire is súlyos. Ha nagyon, tehát az állat életét veszélyezteti akkor állatorvos, ha egyszerű zsírszövet megnagyobbodás akkor az elfog múlni magától. De lehetséges a szájába belülről van beakadva idegen test, illetve hogy hőgutás hólyagosodás. Azt hiszem volt hasonló eset a fórumon...majd előtúrom, a legfontosabb lenne egy kép és mellé néhány paraméter az axiról, akváriumról, vízről stb. http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=535#p535

Más egyenlőre nem tudunk tenni.

Üdv,
Maya
Mivel épp unatkozok túlóra közben, előtúrtam pár esetet.
Kitülemkedés, sajnos nem derült ki az eset vége: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=992#p992
Szintén, nem derült ki az eset vége: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4840#p4840
Hősokk szerű bőrelváltozás: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4376#p4376
Lekoccolós, valahová beverte: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4372#p4372 - a hólyag kifakadása után, 100% begyógyul a seb
Szintén koccolás: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5022#p5022
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Sziasztok! 3 axim van, 2 egészséges, jól esznek, szépen nőnek. A harmadik egy ideje nem akar enni, ha élő halat adok neki azt igen, de minden mást kiköpköd, a szivet időnként megeszi. Sajnos emiatt lassabban is nő egy ideje. Tegnap este láttam meg, hogy valami kitüremkedik a kloákájából. Ez mára sem múlt el. Mi lehet ez? Nem találtam sehol ehhez hasonlót sem. Sajnos ma is és holnap is egész nap dolgozom, leghamarabb pénteken tudom elvinni dokihoz. Mit csináljak vele addig? Előre is köszi a választ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.10.08. 22:20-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Sendy »

nemeo » 31 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! 3 axim van, 2 egészséges, jól esznek, szépen nőnek. A harmadik egy ideje nem akar enni, ha élő halat adok neki azt igen, de minden mást kiköpköd, a szivet időnként megeszi. Sajnos emiatt lassabban is nő egy ideje. Tegnap este láttam meg, hogy valami kitüremkedik a kloákájából. Ez mára sem múlt el. Mi lehet ez? Nem találtam sehol ehhez hasonlót sem. Sajnos ma is és holnap is egész nap dolgozom, leghamarabb pénteken tudom elvinni dokihoz. Mit csináljak vele addig? Előre is köszi a választ.
Szia!

Egy fénykép nagyon sokat segítene. Szokott előfordulni kloákaelőreesés, de végbéljárati "dugulás" is szokott hasonlóan kinézni. Piros, gyulladt?
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Sendy » 6 perccel ezelőtt írta:
nemeo » 31 perccel ezelőtt írta:Sziasztok! 3 axim van, 2 egészséges, jól esznek, szépen nőnek. A harmadik egy ideje nem akar enni, ha élő halat adok neki azt igen, de minden mást kiköpköd, a szivet időnként megeszi. Sajnos emiatt lassabban is nő egy ideje. Tegnap este láttam meg, hogy valami kitüremkedik a kloákájából. Ez mára sem múlt el. Mi lehet ez? Nem találtam sehol ehhez hasonlót sem. Sajnos ma is és holnap is egész nap dolgozom, leghamarabb pénteken tudom elvinni dokihoz. Mit csináljak vele addig? Előre is köszi a választ.
Szia!

Egy fénykép nagyon sokat segítene. Szokott előfordulni kloákaelőreesés, de végbéljárati "dugulás" is szokott hasonlóan kinézni. Piros, gyulladt?
Este nem volt az. Egy òra mùlva haza érek és csinàlok képet. Normàlis volt a mérete is.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Maya »

nemeo » Ma, 21:20 írta:Sziasztok! 3 axim van, 2 egészséges, jól esznek, szépen nőnek. A harmadik egy ideje nem akar enni, ha élő halat adok neki azt igen, de minden mást kiköpköd, a szivet időnként megeszi. Sajnos emiatt lassabban is nő egy ideje. Tegnap este láttam meg, hogy valami kitüremkedik a kloákájából. Ez mára sem múlt el. Mi lehet ez? Nem találtam sehol ehhez hasonlót sem. Sajnos ma is és holnap is egész nap dolgozom, leghamarabb pénteken tudom elvinni dokihoz. Mit csináljak vele addig? Előre is köszi a választ.
Szia!
Itt valószínűleg összetett problémák lesznek nem evés, lassú növekedés, kloáka probléma mind-mind külön egy-egy problémára utalnak vagy többre is. Kloáka előesés a tipp mindenkinek elsőre, fórumon már volt pár eset, előzetesen ajánlom a Betegség felismerése gyűjteményt: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1038#p1038. Képekkel illusztrálva szövegesen a leggyakoribbak. Kép és további információ pedig sokat segítene, ennyi információból szinte semmi következtetést nem lehet levonni.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Maya » 35 perccel ezelőtt írta:
nemeo » Ma, 21:20 írta:Sziasztok! 3 axim van, 2 egészséges, jól esznek, szépen nőnek. A harmadik egy ideje nem akar enni, ha élő halat adok neki azt igen, de minden mást kiköpköd, a szivet időnként megeszi. Sajnos emiatt lassabban is nő egy ideje. Tegnap este láttam meg, hogy valami kitüremkedik a kloákájából. Ez mára sem múlt el. Mi lehet ez? Nem találtam sehol ehhez hasonlót sem. Sajnos ma is és holnap is egész nap dolgozom, leghamarabb pénteken tudom elvinni dokihoz. Mit csináljak vele addig? Előre is köszi a választ.
Szia!
Itt valószínűleg összetett problémák lesznek nem evés, lassú növekedés, kloáka probléma mind-mind külön egy-egy problémára utalnak vagy többre is. Kloáka előesés a tipp mindenkinek elsőre, fórumon már volt pár eset, előzetesen ajánlom a Betegség felismerése gyűjteményt: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1038#p1038. Képekkel illusztrálva szövegesen a leggyakoribbak. Kép és további információ pedig sokat segítene, ennyi információból szinte semmi következtetést nem lehet levonni.

Üdv,
Maya
Szia! Elolvastam mielőtt írtam, de ilyet nem láttam. Borzasztó válogatós, ha olyan van ami épp nem tetszik neki, nem eszik. Élő halat bármikor, de pl a fagyasztottat is kiköpi. A víz 19-20 fokos, kb 1 hónapja költöztettem be őket a kertből (ott is akváriumban voltak), ott 17-19 fokos volt a víz. Ő régen sem evett olyan sűrűn mint a többiek. Mostanra az úszóhártyája is össze ment, ami pár napja még normális volt.
Csatolmányok
Névtelen2.jpg
Névtelen2.jpg (78.7 KiB) Megtekintve 14457 alkalommal
Névtelen.jpg
Névtelen.jpg (200.78 KiB) Megtekintve 14457 alkalommal
DSCF2093.jpg
DSCF2093.jpg (250.17 KiB) Megtekintve 14457 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Maya »

nemeo » 35 perccel ezelőtt írta:
Maya » 35 perccel ezelőtt írta:
nemeo » Ma, 21:20 írta:Sziasztok! 3 axim van, 2 egészséges, jól esznek, szépen nőnek. A harmadik egy ideje nem akar enni, ha élő halat adok neki azt igen, de minden mást kiköpköd, a szivet időnként megeszi. Sajnos emiatt lassabban is nő egy ideje. Tegnap este láttam meg, hogy valami kitüremkedik a kloákájából. Ez mára sem múlt el. Mi lehet ez? Nem találtam sehol ehhez hasonlót sem. Sajnos ma is és holnap is egész nap dolgozom, leghamarabb pénteken tudom elvinni dokihoz. Mit csináljak vele addig? Előre is köszi a választ.
Szia!
Itt valószínűleg összetett problémák lesznek nem evés, lassú növekedés, kloáka probléma mind-mind külön egy-egy problémára utalnak vagy többre is. Kloáka előesés a tipp mindenkinek elsőre, fórumon már volt pár eset, előzetesen ajánlom a Betegség felismerése gyűjteményt: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1038#p1038. Képekkel illusztrálva szövegesen a leggyakoribbak. Kép és további információ pedig sokat segítene, ennyi információból szinte semmi következtetést nem lehet levonni.

Üdv,
Maya
Szia! Elolvastam mielőtt írtam, de ilyet nem láttam. Borzasztó válogatós, ha olyan van ami épp nem tetszik neki, nem eszik. Élő halat bármikor, de pl a fagyasztottat is kiköpi. A víz 19-20 fokos, kb 1 hónapja költöztettem be őket a kertből (ott is akváriumban voltak), ott 17-19 fokos volt a víz. Ő régen sem evett olyan sűrűn mint a többiek. Mostanra az úszóhártyája is össze ment, ami pár napja még normális volt.
Ííííí, crypto/bakteriális/parazitás fertőzés ide mondom. Ami a kloákájából lóg ki az a nyálkás fehér a széklete, pontosabban egy nem egészséges beteg széklet. (Akár 3 napig is lóghat ott mire magától leesik.) Az állat kórosan sovány, még a farokúszóhártyája is le van fogyva, hát mit ne mondjak ez nem 1 hónapja kezdődött. Azonnal egzotikus állatorvos mégpedig Exo-Pet - szakszerű, axolotl-ok gyógyítása terén már sikeres tapasztalattal rendelkeznek! Dr. Schütz Évát keresd! A fehér nyálkás székletet vidd magaddal (addig hűtőben tárold), az fogja eldönteni végül milyen kezelést fog kapni. Nem jósolok neki túl sokat, az ilyen jellegű betegségekből nehéz felgyógyítani őket, egy biztos ez a probléma nem most kezdődött hanem elég régen. Tapasztalataink szerint az ilyen jellegű megbetegedéseket főleg a rossz genetika vagy rossz életkörülmények okozzák. (Első ránézésre az axi nem hozza a standard kinézetet, jópár genetikai hiba ütközik ki rajta, ami még nem lenne baj, de ezek mellé gyenge immunrendszer szokott társulni.)

Teendő: Állatorvos.

Ilyen állapotban még 1-2 hónapig tud elszenvedni magától. De mikor már ennyire megemésztetlen nyálkás széklet szokott jönni, az a bélrendszer és gyomor teljes feladása, tönkremenése, ebből az állapotból nehéz szinte lehetetlen kihozni őket, és újra egészségesen beindítani a szervezetüket. Sok sikert kívánok a kezeléshez, a fejleményekről majd légyszíves tájékoztass minket, ha nem nagy gond. Gyógyulást, kitartást! (Ha majd kezedben lesz a gyógyszer tudunk adni néhány hasznos tippet.)

(Lehet kicsit durván fogalmaztam helyenként, de nagyon is közelről ismerem ezt a betegséget, jó pár hozzám került "selejtes" axit vitt el, akikért hiába küzdöttem. A másik pedig, hogy sikerélményünk van az Exo-Pet-tel folyamatosan, sikerrel zártunk egy 4 hónapos kezelést, illetve az utolsó kis betegemnek még mindig folyik.)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Köszi. Sejtettem hogy genetika. Nyáron találtam egy német oldalt, az ott olvasott mutációkat az összes axolotlomon felfedeztem. Ez egyébként elég elkeserítő, mert szinte mindegyik betegségre pár évet jósol maximum. Ő kicsi kora óta nem eszik normálisan, itt utána olvastam mit lehet tenni, a változatos etetés jött be úgy ahogy. szeptembertől már az se. De Napi 3 halat evett meg ha össze zártam velük, így annyira nem aggódtam. Szegény most meg szenved. A többieket nem fertőzi meg? Ők szépek és rengeteget esznek, de nem szeretném ha nekik is bajuk lenne mert nem veszek valamit észre. Köszi a segítséget!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Maya »

nemeo » 57 perccel ezelőtt írta:Köszi. Sejtettem hogy genetika. Nyáron találtam egy német oldalt, az ott olvasott mutációkat az összes axolotlomon felfedeztem. Ez egyébként elég elkeserítő, mert szinte mindegyik betegségre pár évet jósol maximum. Ő kicsi kora óta nem eszik normálisan, itt utána olvastam mit lehet tenni, a változatos etetés jött be úgy ahogy. szeptembertől már az se. De Napi 3 halat evett meg ha össze zártam velük, így annyira nem aggódtam. Szegény most meg szenved. A többieket nem fertőzi meg? Ők szépek és rengeteget esznek, de nem szeretném ha nekik is bajuk lenne mert nem veszek valamit észre. Köszi a segítséget!
Igen, köszönhető a össze-vissza szaporításnak, beltenyészetnek, szelektálás hiányának, mert sokan csak a pénzért szaporítanak, mások meg sajnálják a pénzt a minőségi állatra... :( Valószínűleg ő már genetikailag defektes. Általában az ilyen kis nem evős nyeszlettek 1-2év alatt meghalnak.

Attól függ, hogy mit talál benne az állatorvos, könnyen továbbtudja őket fertőzni bármivel, szóval külön kéne tenni - min. 10 literes, szűrő nem muszáj, levegőztetés és vízcsere legyen biztosított. Bakteriális vagy egysejtű fertőzés lesz, vagy egyszerre mindkettő, az ilyen még egy egészséges genetikájú axinak is min. 2-3 hónap.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Maya » Tegnap, 08:34 írta:
nemeo » 57 perccel ezelőtt írta:Köszi. Sejtettem hogy genetika. Nyáron találtam egy német oldalt, az ott olvasott mutációkat az összes axolotlomon felfedeztem. Ez egyébként elég elkeserítő, mert szinte mindegyik betegségre pár évet jósol maximum. Ő kicsi kora óta nem eszik normálisan, itt utána olvastam mit lehet tenni, a változatos etetés jött be úgy ahogy. szeptembertől már az se. De Napi 3 halat evett meg ha össze zártam velük, így annyira nem aggódtam. Szegény most meg szenved. A többieket nem fertőzi meg? Ők szépek és rengeteget esznek, de nem szeretném ha nekik is bajuk lenne mert nem veszek valamit észre. Köszi a segítséget!
Igen, köszönhető a össze-vissza szaporításnak, beltenyészetnek, szelektálás hiányának, mert sokan csak a pénzért szaporítanak, mások meg sajnálják a pénzt a minőségi állatra... :( Valószínűleg ő már genetikailag defektes. Általában az ilyen kis nem evős nyeszlettek 1-2év alatt meghalnak.

Attól függ, hogy mit talál benne az állatorvos, könnyen továbbtudja őket fertőzni bármivel, szóval külön kéne tenni - min. 10 literes, szűrő nem muszáj, levegőztetés és vízcsere legyen biztosított. Bakteriális vagy egysejtű fertőzés lesz, vagy egyszerre mindkettő, az ilyen még egy egészséges genetikájú axinak is min. 2-3 hónap.
Ma voltunk a dokinál. 2 hét antibiotikum kúra lett volna neki, de szegény feladta mire haza értünk.. :'( Jövő héten szerintem viszek mintát a többiektől nehogy nekik is bajuk legyen. Azt még mindig nem tudom mi volt pontosan a baja, mert csak nyálka lógott belőle, széklet nem. Abban meg nem volt csak vörös és fehér vérsejt. Gondolom őt is el kéne vinnem megmutatni hátha meg akarja nézni. Köszi mindent, majd megírom ha megtudom pontosan mi volt ez. :-(
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Sendy »

nemeo » 21 perccel ezelőtt írta:.. de szegény feladta mire haza értünk.. :'( ...
Részvétem! Sajnálom :(
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Maya »

nemeo » 24 perccel ezelőtt írta:
Maya » Tegnap, 08:34 írta:
nemeo » 57 perccel ezelőtt írta:Köszi. Sejtettem hogy genetika. Nyáron találtam egy német oldalt, az ott olvasott mutációkat az összes axolotlomon felfedeztem. Ez egyébként elég elkeserítő, mert szinte mindegyik betegségre pár évet jósol maximum. Ő kicsi kora óta nem eszik normálisan, itt utána olvastam mit lehet tenni, a változatos etetés jött be úgy ahogy. szeptembertől már az se. De Napi 3 halat evett meg ha össze zártam velük, így annyira nem aggódtam. Szegény most meg szenved. A többieket nem fertőzi meg? Ők szépek és rengeteget esznek, de nem szeretném ha nekik is bajuk lenne mert nem veszek valamit észre. Köszi a segítséget!
Igen, köszönhető a össze-vissza szaporításnak, beltenyészetnek, szelektálás hiányának, mert sokan csak a pénzért szaporítanak, mások meg sajnálják a pénzt a minőségi állatra... :( Valószínűleg ő már genetikailag defektes. Általában az ilyen kis nem evős nyeszlettek 1-2év alatt meghalnak.

Attól függ, hogy mit talál benne az állatorvos, könnyen továbbtudja őket fertőzni bármivel, szóval külön kéne tenni - min. 10 literes, szűrő nem muszáj, levegőztetés és vízcsere legyen biztosított. Bakteriális vagy egysejtű fertőzés lesz, vagy egyszerre mindkettő, az ilyen még egy egészséges genetikájú axinak is min. 2-3 hónap.
Ma voltunk a dokinál. 2 hét antibiotikum kúra lett volna neki, de szegény feladta mire haza értünk.. :'( Jövő héten szerintem viszek mintát a többiektől nehogy nekik is bajuk legyen. Azt még mindig nem tudom mi volt pontosan a baja, mert csak nyálka lógott belőle, széklet nem. Abban meg nem volt csak vörös és fehér vérsejt. Gondolom őt is el kéne vinnem megmutatni hátha meg akarja nézni. Köszi mindent, majd megírom ha megtudom pontosan mi volt ez. :-(
Részvétem, végül melyik dokinál voltál bent?
Jól teszed, hogy viszel mintát a többitől, mert könnyen megeshet, hogy fertőző is volt. (De a legjobb lenne egy boncolás, így 100% kiderülne a baj)
Ebben a beteg állapotba az a nyálka=széklet, beteg axitól nem is várható más, nálam volt olyan példány akinek gombás volt a bélrendszere.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Maya » Ma, 20:29 írta:Részvétem, végül melyik dokinál voltál bent?
Jól teszed, hogy viszel mintát a többitől, mert könnyen megeshet, hogy fertőző is volt. (De a legjobb lenne egy boncolás, így 100% kiderülne a baj)
Ebben a beteg állapotba az a nyálka=széklet, beteg axitól nem is várható más, nálam volt olyan példány akinek gombás volt a bélrendszere.
Köszi. Dr Schütz Évánál voltam. Betettem szegényt a fagyasztóba, amint tudom elviszem őt is. Feldagadt mire haza értem vele. De már a dokinál is mintha vastagabb lett volna, mondtam is hogy szerintem kezd feldagadni. Nálad is így volt? Mert az első axim pont így pusztult el, csak belőle nem lógott semmi, és a kloákája sem volt begyulladva. Bevörösödtek a végtagjai, megdagadt, és pár óra múlva már nem élt. Lehet ugyan az a nyavalya, úgyhogy mindenképp boncoltatom. Az sem túl jó, hogy egyiket sem tudom honnan van. Kaptam őket.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: Maya »

nemeo » 53 perccel ezelőtt írta:
Maya » Ma, 20:29 írta:Részvétem, végül melyik dokinál voltál bent?
Jól teszed, hogy viszel mintát a többitől, mert könnyen megeshet, hogy fertőző is volt. (De a legjobb lenne egy boncolás, így 100% kiderülne a baj)
Ebben a beteg állapotba az a nyálka=széklet, beteg axitól nem is várható más, nálam volt olyan példány akinek gombás volt a bélrendszere.
Köszi. Dr Schütz Évánál voltam. Betettem szegényt a fagyasztóba, amint tudom elviszem őt is. Feldagadt mire haza értem vele. De már a dokinál is mintha vastagabb lett volna, mondtam is hogy szerintem kezd feldagadni. Nálad is így volt? Mert az első axim pont így pusztult el, csak belőle nem lógott semmi, és a kloákája sem volt begyulladva. Bevörösödtek a végtagjai, megdagadt, és pár óra múlva már nem élt. Lehet ugyan az a nyavalya, úgyhogy mindenképp boncoltatom. Az sem túl jó, hogy egyiket sem tudom honnan van. Kaptam őket.
Évi számomra a legjobb, elmúlt 4 hónapban 3 axim életét mentette meg.
A felvizesedés/ödéma benne van a betegség leírósba, annál többet ami ott van nem tudok elmondani, nálunk még nem fordult elő.
Akik elmentek, Zansonsha - beltenyészet, gerincferdülés, feltorlódott szervek, bélelzáródás. Teuk - rossz tenyészet, gyomor-bélrendszeri betegség, gombásodás. Vaksi - beltenyészet, gyomor-bélrendszeri fertőzés. Yesung - gyomor-bélrendszeri fertőzés. Kangin - rossz tenyészet, gyomor-bélrendszeri fertőzés, gombásodás. Nálam az ilyen jellegű betegeket mindig egy fertőzés vitte el, bakteriális vagy egysejtűs. Felvizesedős esetekben közrejátszhat főként a genetika és a vízminőség is. Remélhetőleg boncolással többet megtudsz majd. Axolotl-t csak minőségi helyről érdemes venni, mert különben ez lesz, rohangálás az állatorvoshoz és hiába minden erőfeszítés, temetés lesz a vége.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
BriiiGitta
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.10.13. 22:41

Esti kifakulás

Hozzászólás Szerző: BriiiGitta »

Sziasztok!
Mielőtt regisztráltam elolvastam jó pár bejegyzést és kedvem támadt megnézni az én kis Snoop-om, ez azért lényeges mert kb 5 perce tettem ezt és észrevettem, hogy az egyébként barna szinű babám ki van világosodva! Az előbbi megtekintésem előtt kb 7kor voltam bent megnézni és nem vettem észre rajta semmit, most viszont nagyon is látom, furák a kis "csillói" mintha zsugorodtak volna picit, a színe viszont döbbenetesen világosodott! :( :( nem tudom ilyen későn fent van-e még valaki, de kérem ha tudna valaki tanácsot adni tegye meg minél előbb :( Vízre vigyázom, etetéssel semmi gond, nincs mellette semmi állat, ha nem eszi meg az élő kishalat egy órán belül akkor kiveszem így egyedül van!! Levegőztetés is úgy gondolom hogy jó, van saját barlangja-növénye a székletet egyből amikor tudom hogy idő közi kiveszem a vízből! Nagyon nagyon megszerettem és aggódom! Feltételezem a vad színű axololt nem vált át egyik napról a másikra albínóra...???? Köszönöm előre is! :(
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.10.14. 00:30-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Esti kifakulás

Hozzászólás Szerző: Maya »

BriiiGitta » Tegnap, 23:01 írta:Sziasztok!
Mielőtt regisztráltam elolvastam jó pár bejegyzést és kedvem támadt megnézni az én kis Snoop-om, ez azért lényeges mert kb 5 perce tettem ezt és észrevettem, hogy az egyébként barna szinű babám ki van világosodva! Az előbbi megtekintésem előtt kb 7kor voltam bent megnézni és nem vettem észre rajta semmit, most viszont nagyon is látom, furák a kis "csillói" mintha zsugorodtak volna picit, a színe viszont döbbenetesen világosodott! :( :( nem tudom ilyen későn fent van-e még valaki, de kérem ha tudna valaki tanácsot adni tegye meg minél előbb :( Vízre vigyázom, etetéssel semmi gond, nincs mellette semmi állat, ha nem eszi meg az élő kishalat egy órán belül akkor kiveszem így egyedül van!! Levegőztetés is úgy gondolom hogy jó, van saját barlangja-növénye a székletet egyből amikor tudom hogy idő közi kiveszem a vízből! Nagyon nagyon megszerettem és aggódom! Feltételezem a vad színű axololt nem vált át egyik napról a másikra albínóra...???? Köszönöm előre is! :(
Szia!
Az esti világosodás illetve időszakos kopoltyú és bőr kifakulás teljesen normális jelenség. Az állat nyugalmi állapotában kevesebb vér áramlik a kopoltyúba ezért jóval fakóbbnak tűnhet. Gyakran 2 etetés között is kifakulnak axik, ez is természetes jelenség. Viszont ami nem mindegy milyen körülmények között zajlik a kifakulás. Az én Yesungom anno stressz hatására (új akvárium - nagy költözés) spontán hullaszürkére fakult, de miután megnyugodott visszaváltott.

Hamár állatot tartunk ismerjük már az alkatrészeit és ne használjunk olyan szavakat amik teljesen mást jelentenek, axolotl-ok csillóval nem rendelkeznek, külső kopoltyúval inkább, rajta pedig kopoltyúszőrökkel. "Vízre vigyázom" - legutóbbi mért értékek? NO2, NO3, NH3 v 4....? "Levegőztetés is úgy gondolom hogy jó" - konkrétabban + szűrésről is. Végezetül, ugyanannyira fog albínóra váltani mint te vagy én, genetikát utólag nehéz megbatyni.

Egyébként amit leírtam benne van a "Betegség felismerése" -> http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1038#p1038 topikban, rögtön alatta a házirenddel, legközelebb témacím.

Puszi,
Maya
Csatolmányok
Előtte
Előtte
elszürkülés.JPG (105.26 KiB) Megtekintve 14410 alkalommal
Utána
Utána
PICT0015.JPG (564.5 KiB) Megtekintve 14410 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
BriiiGitta
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.10.13. 22:41

Re: Esti kifakulás

Hozzászólás Szerző: BriiiGitta »

Kedves Maya! Köszönöm szépen a válaszod! "Csilló" teljes mértékben tudom hogy az a légző szerve :) de akkor is úgy néz ki és ettől olyan kis vicces. Rengeteg mindent elolvastam az Axik-ról ahogy azt a bejegyzéseteket is, de abban sem találtam semmi ilyet! Valószínű hogy ez a tegnap esti hirtelen aggodalom annak köszönhető hogy még egy éjszaka sem volt lehetőségem megnézni, így nem tudhattam hogy éjszaka előfordulnak ilyen jelenségek, erről nem olvastam sehol! Köszönöm szépen a választ! Ma reggelre ismét semmi baja és remélem így is marad! =)
Csatolmányok
Snoop
Snoop
IMG_20140930_135744[1].jpg (2.79 MiB) Megtekintve 14405 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Esti kifakulás

Hozzászólás Szerző: Maya »

BriiiGitta » 25 perccel ezelőtt írta:Kedves Maya! Köszönöm szépen a válaszod! "Csilló" teljes mértékben tudom hogy az a légző szerve :) de akkor is úgy néz ki és ettől olyan kis vicces. Rengeteg mindent elolvastam az Axik-ról ahogy azt a bejegyzéseteket is, de abban sem találtam semmi ilyet! Valószínű hogy ez a tegnap esti hirtelen aggodalom annak köszönhető hogy még egy éjszaka sem volt lehetőségem megnézni, így nem tudhattam hogy éjszaka előfordulnak ilyen jelenségek, erről nem olvastam sehol! Köszönöm szépen a választ! Ma reggelre ismét semmi baja és remélem így is marad! =)
A kopoltyúi tényleg nem egészségesek. A problémát a víz minőségében keresd.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
teszter
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.10.25. 19:19

Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: teszter »

Sziasztook!

A nagyobbik (kb 9 hónapos) axinknak az elmúlt 2 hétben eléggé megduzzadt a "nemi szerve". :O Azért írom idézőjelbe, mert nem vagyok benne biztos, hogy az van megdagadva... de az biztos, hogy azóta eléggé depressziós. A hangulata is szomorkás, egész nap a sarokba néz befelé, és a kopoltyúi sem a régiek. Felfelé állnak, pirosak is, de nem olyan szép bolyhosak, mint szoktak. Gondoltunk rá, hogy lehetséges, hogy nem tud üríteni, ezt sajnos nem látjuk, mert ketten vannak, de minden héten van szép nagy végtermék az akváriumban. Azóta kétszer cseréltünk már vizet, a hőmérséklete nagyjából fix 20 fok. A helyi állatorvos inkább csak kutya-cica-nyuszi témában jártas, ezért fordultam ide segítségért. Enni azért szokott, nem akkora étvággyal, de csipeget. A kicsi társa kb 5 hónapos, folyton oda megy hozzá, böködi az orrával, meg ráfekszik, egyértelműen látja ő is, hogy valami nincs rendben... Esetleg tud valaki tanácsot adni, hogy hogyan segíthetnénk rajta??
Köszönjük: Eszti és Tomi
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: Maya »

teszter » Ma, 19:44 írta:Sziasztook!

A nagyobbik (kb 9 hónapos) axinknak az elmúlt 2 hétben eléggé megduzzadt a "nemi szerve". :O Azért írom idézőjelbe, mert nem vagyok benne biztos, hogy az van megdagadva... de az biztos, hogy azóta eléggé depressziós. A hangulata is szomorkás, egész nap a sarokba néz befelé, és a kopoltyúi sem a régiek. Felfelé állnak, pirosak is, de nem olyan szép bolyhosak, mint szoktak. Gondoltunk rá, hogy lehetséges, hogy nem tud üríteni, ezt sajnos nem látjuk, mert ketten vannak, de minden héten van szép nagy végtermék az akváriumban. Azóta kétszer cseréltünk már vizet, a hőmérséklete nagyjából fix 20 fok. A helyi állatorvos inkább csak kutya-cica-nyuszi témában jártas, ezért fordultam ide segítségért. Enni azért szokott, nem akkora étvággyal, de csipeget. A kicsi társa kb 5 hónapos, folyton oda megy hozzá, böködi az orrával, meg ráfekszik, egyértelműen látja ő is, hogy valami nincs rendben... Esetleg tud valaki tanácsot adni, hogy hogyan segíthetnénk rajta??
Köszönjük: Eszti és Tomi
Sziasztok!

A probléma valószínűleg kloáka előesés, vizesedés/ödéma vagy éppen fertőzés. Bármiről is legyen szó otthoni gyógyítása nem lehetséges, orvosi kezelés nélkül pedig bármelyik halálos. Szóval sos egzotikus állatorvos kéne - pláne, hamár 2 hete is húzódik a dolog - akit ajánlani tudok Tata - http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=10#p356 és Budapesten Exo-Pet http://www.exopet.hu/. Itt szakszerű általunk is tesztelt állatorvosokkal találkozhatsz.

Esetleg még bélelzáródás is szóba jöhet, ezt az állatorvos pláne látni fogja röntgen vagy kontrasztos röntgen útján. De itt muszáj rákérdezni az aljzat típusára, nagy folyami kavicsotok van 3-4cm átmérőjű, homok, vagy apróbb 1-2cm-es kavics?

Diagnózis felállítását nagyban könnyítené egy éles, jó minőségű kép. Az ilyen problémákkal nem érdemes várni, tünetek jelentkezése után azonnal szakemberhez kell fordulni.

"...egész nap a sarokba néz befelé" - ezt megmosolyogtam, mert ez kérem egészséges axolotl viselkedés, ne várjunk tőlük egy egyfolytában nyüzsgő-mozgó akváriumot, egy egészséges axolotl gyakran reggel beül a sarok felé és biza van, hogy 10-12 órán át megse moccan. :D

" Azóta kétszer cseréltünk már vizet, a hőmérséklete nagyjából fix 20 fok." - vízről tudnál esetleg pontosabb adatokat adni, mert nagyjából 20 tényezőt tudnék megnevezni amit éppenséggel hiányolok. Kétszeri vízcserét nem is tudom mihez viszonyítani, heti? havi? időszakos? hány százalékos? paraméterek?

Egy kép és némi több adat után jobb diagnózis "tippecskét" tudunk felállítani, de természetesen sos állatorvoshoz citálás.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
teszter
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.10.25. 19:19

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: teszter »

Csatolok képet, azokon is látszik, hogy le van kicsit fogyva, és dagadt a farka alatt. A vizet az elmúlt 3 hétben cseréltük le kétszer, teljesen és átmostuk a köveket, növényeket. Egyébként tisztának tűnik. A kövek nagyok, de mikor volt kisebb, és bekapták őket, egyből ki is köpködték.
A sarokba fordulást pedig azért írtam, mert eddig nem csinált ilyet, szóval azért aktívak szoktak lenni, úszkálnak, mászkálnak, nézegetnek, kergetik a kishalakat :)
Csatolmányok
IMAG1367.jpg
IMAG1367.jpg (944.89 KiB) Megtekintve 14368 alkalommal
IMAG1354.jpg
IMAG1354.jpg (865.43 KiB) Megtekintve 14368 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: Maya »

teszter » 11 perccel ezelőtt írta:Csatolok képet, azokon is látszik, hogy le van kicsit fogyva, és dagadt a farka alatt. A vizet az elmúlt 3 hétben cseréltük le kétszer, teljesen és átmostuk a köveket, növényeket. Egyébként tisztának tűnik. A kövek nagyok, de mikor volt kisebb, és bekapták őket, egyből ki is köpködték.
A sarokba fordulást pedig azért írtam, mert eddig nem csinált ilyet, szóval azért aktívak szoktak lenni, úszkálnak, mászkálnak, nézegetnek, kergetik a kishalakat :)
Oké így képek alapján egyértelmű a dolog. A kloáka azért van megduzzadva mert az állat hím és tele van spermatofórával, teljesen normális jelenség, lesz majd nagyobb, aztán majd kiürül. Nagyjából ebben a korban kezd látható válni melyik nőstény melyik hím.

Viszont a nagyobb probléma, az állatok soványak, rettentően soványak, fél lábbal már a sírban van mindkettő. A kopoltyúik borzalmasak, arról árulkodnak, hogy a vízminőség gyatra. 3 hét alatt 2 teljes vízcsere? Az brutálisan kevés, heti 30% legyen minimum, pláne kicsiknél ahol még napi etetés javasolt. A másik, hogy sosem csinálunk 100% vízcserét, 4 hét kell minimum a biológia beállásának, nálad valószínűleg egyszer sem ment végbe ez a folyamat, a 100% vízcserével a már beállni készülő biológiát öntötted ki egy mozdulattal, ennek következtében a vízben valószínűleg több mérgező anyag is felhalmozódhatott.
Ajánlom sos akvarisztikai alapismereteket: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=5&t=204#p5078 és AVCS további cikkeit: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=47&t=210
Kedvenc vízbiológiás cikkem Sendytől: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4827#p4827

Ilyen vízcserék mellet kíváncsi lennék NH3, NO2, NO3 szintre, márha van valami stabil biológia a vízben. A látható kis Fan szűrő harmat kevés, egy pofon a semminek, normális szűrő beszerzését javasolom, lehetőleg külső szűrőt.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
teszter
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.10.25. 19:19

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: teszter »

Huhh.. Köszönjük a segítséget! Általában minden nap, de legkésőbb minden másnap kapnak 1-1kocka fagyasztott szúnyog lárvát, és állandóan van 3-4 neon halacska, amiket meg is esznek. Eddig nem is voltak soványak, sőt néha aggódtunk, hogy nem túl kövér e a nagyobbik. Mióta felduzzadt, azóta fogyott le, és lekókadtak a kopoltyúi.A picinek nagyon jó az étvágya, egy ilyen kockát egybe benyom, és a kisebb halakat Ő is simán elkapja. De akkor kicsit nagyobb adagokat adunk majd nekik, és mindenképp beszerzünk egy jobb szűrőt. Ezt egy pesti kisállat kereskedésben vettük, a leányzó azt mondta, neki is vannak axijai és ez a szűrő akár 80 literes akváriumba is elég... ezek szerint nagyon nem :(
Azt nem tudtam, hogy egy hónap kell a víznek, de akkor oda fogok rá figyelni! Köszönöm a linkeket és a gyors segítséget, reméljük hamarosan kivirulnak!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: Maya »

teszter » Ma, 15:48 írta:Huhh.. Köszönjük a segítséget! Általában minden nap, de legkésőbb minden másnap kapnak 1-1kocka fagyasztott szúnyog lárvát, és állandóan van 3-4 neon halacska, amiket meg is esznek. Eddig nem is voltak soványak, sőt néha aggódtunk, hogy nem túl kövér e a nagyobbik. Mióta felduzzadt, azóta fogyott le, és lekókadtak a kopoltyúi.A picinek nagyon jó az étvágya, egy ilyen kockát egybe benyom, és a kisebb halakat Ő is simán elkapja. De akkor kicsit nagyobb adagokat adunk majd nekik, és mindenképp beszerzünk egy jobb szűrőt. Ezt egy pesti kisállat kereskedésben vettük, a leányzó azt mondta, neki is vannak axijai és ez a szűrő akár 80 literes akváriumba is elég... ezek szerint nagyon nem :(
Azt nem tudtam, hogy egy hónap kell a víznek, de akkor oda fogok rá figyelni! Köszönöm a linkeket és a gyors segítséget, reméljük hamarosan kivirulnak!
Az a mennyiség amit leírtál rettentő kevés, nagyjából a létminimumon tartod az állatokat jelenleg. Ne csodálkozz, ha egésznap gubbasztanak, mert miből is lenne energiájuk? Ez a mennyiség olyan, mintha egy 10éves gyereknek egész napra(vagy másnapokra) adnál egy vajas zsömlét - tessék kisfiam nőjél/fejlődjél, legyen energiád, legyél egészséges. Baromi kevés 1 kocka? 1 kockát én egy 3-4cm-es 2 hónapos apróságnak adok, de nem majdnem felnőtt lovaknak. Ezek az állatok gebék, de nem most lettek ilyen gebék hanem hosszú hetek alatt. Mennyiség azonnal emelni és változatos étrendet beiktatni, egy axit addig kell etetni amíg szép kerek nem lesz a pocakja vagy már nem kér többet enni, elfordítja a fejét vagy visszaköpdösi. Ha szemmel láthatóan vékony az állat és enni se kér, akkor beteg, illetve azelőtt abbahagyná az étkezést, hogy igazán szép kerek lenne. Természetesen hájas axiknál nem mérvadó a has kereksége, ilyenkor tapasztalatból kell etetni. Leányzó nagy valószínűséggel csak eladni akart neked. Mindig mondjuk boltosnak, Juliska néninek, szomszéd Marikának nem hiszünk.

Ezek után nem tudom megmerjem-e kérdezni az akvárium méretét, ha egy 80 l-es szűrő elegendő hozzá... Ezzel a kis Fan szűrővel ez a nagy probléma amit AVCS cikkébe olvashatsz, baromi kicsi a szűrőfelülete alig tud rajta képződni valamiféle biológia szűrés, inkább csak egy apró mechanikai szűrést végez, a kémiait megse említem hiszen, hová tennéd a szűrőanyagokat? Axolotl-oknál elengedhetetlen az erős és minőségi szűrés, ennek a hiánya arányosan látszik is az állatok kopoltyúin.

Némi referencia egészséges állatokról:

UI: Összes képeken szereplő axi nálam úszkál, él és növöget.
Növendék banda:
Pangi az axanathic albínó 8 hónapos 20cm-es.
a két vadas Seungri és Taeyang 100% beltenyészetből származnak, ennek ellenére kicsattannak az egészségtől, 6 hónaposak 20,5cm.
a két fehér Jiyong és Seunghyun alig 5 hónaposak 16 és 17cm-esek.

Próbáltam olyan axikat összeválogatni amik kb. korra vagy méretre egyeznek a tieiddel, ha le tudod őket mérni gramm pontosan ideális gramm értékeket tudok mondani.
Egészséges növendék gyerek
Egészséges növendék gyerek
PICT0020.JPG (1.46 MiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Egészséges testsúly
Egészséges testsúly
PICT0030.JPG (1.82 MiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Teli pocakok
Teli pocakok
PICT0029.JPG (1.88 MiB) Megtekintve 14361 alkalommal
PICT0021.JPG
PICT0021.JPG (1.63 MiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Pangi
Pangi
IMG_1226.JPG (455.06 KiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Jiyong
Jiyong
IMG_2676.JPG (407.46 KiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Jiyong
Jiyong
IMG_2677.JPG (386.25 KiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Taeyang
Taeyang
IMG_1502.JPG (485.04 KiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Pangi "lassú" növekedése
Pangi "lassú" növekedése
1.JPG (171.9 KiB) Megtekintve 14361 alkalommal
Nokori kopoltyú visszanövesztése
Nokori kopoltyú visszanövesztése
1111.JPG (59.97 KiB) Megtekintve 14361 alkalommal
De lehet, hogy én csinálom rosszul és a boltosnak van igaza. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
teszter
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.10.25. 19:19

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: teszter »

Pfff ez durva, most teljesen le vagyok sokkolódva :O még szerencse, hogy írtam ide. Ezek szerint teljesen félre tájékoztattak azok is, akiktől az állatokat vettük, és azok is, akiktől az akváriumi kellékeket, bár egyáltalán nem értem, hogy miért. Mi meg örvendeztünk, hogy milyen szépen nődögélnek, közben már kétszer ekkorának kellene lenniük :( :( Teljesen elszomorodtam. Konkrétan éheztettük a "gyerekeinket". Pedig olvastunk is róluk elég sokat, de most visszagondolva mennyiségek nem igazán voltak sehol leírva, csak az hogy miket egyen. És adtunk szúnyogot, halacskákat, csigákat, csirkemellet...de iszonyú keveset.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: Maya »

teszter » 22 perccel ezelőtt írta:Pfff ez durva, most teljesen le vagyok sokkolódva :O még szerencse, hogy írtam ide. Ezek szerint teljesen félre tájékoztattak azok is, akiktől az állatokat vettük, és azok is, akiktől az akváriumi kellékeket, bár egyáltalán nem értem, hogy miért. Mi meg örvendeztünk, hogy milyen szépen nődögélnek, közben már kétszer ekkorának kellene lenniük :( :( Teljesen elszomorodtam. Konkrétan éheztettük a "gyerekeinket". Pedig olvastunk is róluk elég sokat, de most visszagondolva mennyiségek nem igazán voltak sehol leírva, csak az hogy miket egyen. És adtunk szúnyogot, halacskákat, csigákat, csirkemellet...de iszonyú keveset.
Figyelj, a múlton már nem lehet változtatni, de most az a fontos, hogy a jövőben mindent jól fogtok csinálni. Remélhetőleg az axikban nem okozott túl nagy károsodást ez a tápanyagszegény időszak. Itt a fórumon minden le van írva kicsit szájbarágósabban is helyenként, más hiteles magyar forrást nem is tudok javasolni axikhoz, csak kizárólag a fórumot. Sajnos nagyon kevesen értenek hazánkban axikhoz, mert mindenki halhoz vagy éppen más gőtékhez próbálja őket hasonlítani, vagy egyszerűen "szarik rája" alapon neveli őket, minimál körülmények között. Mivel sokan abban a hitben élnek egy 700ft-os (silány szaporítótól származó) állatra minek költsön sokat? Több tízezres szűréstechnika, hatalmas akvárium, vízkezelés? Hát kinek éri meg egy ilyen olcsó állat esetében. Pedig, ha az mondanám egy egészséges jó minőségű tenyésztett axi piaci ára 25-30e lenne, sokkal többen megbecsülnék és hozzájuk méltó körülményeket biztosítanák. Nagyon kevesek itthon azok, akik ténylegesen értenek hozzájuk, nagyon sok a kókler és átverős emberke, akit csak a haszon éltet, illetve kérés nélkül ontja a hibás és életveszélyes információit.

Fórumon a régi etetős tájékoztató: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=74#p74 és az új folyamatosan frissülő (kissé még gyerekcipőben): http://axolotl.hu/viewforum.php?f=44.

Ha esetleg még kérdésed van bármiről akkor a megfelelő topikba ejtsük meg, illetve nyugodtan rámírhatsz privátban.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Feldagadt nemi szerv

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » Tegnap, 20:02 írta:Ha esetleg még kérdésed van bármiről akkor a megfelelő topikba ejtsük meg, illetve nyugodtan rámírhatsz privátban.
Én is rendelkezésre állok természetesen ha inkább az én területemhez tartozik a kérdés (pl: vízkémia, vízbiológia, illegálisok, növények...).

teszter:
Nehéz meghatározni, hogy mennyit egyen egy állat. Mi pont ezért csak gyakoriságokat, ételfajtákat és ideális testalkatot határozunk meg. Mert axiknál is van aki hízékonyabb, van aki sportosabb. Hiányosságként fedeztem fel, hogy sajnos jelenleg egy helyen írtunk pontos meghatározást, melyet pótolni fogunk a táplálkozás topicban is. http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491 2. oldalon jobb oldalt le van írva milyen az ideális axolotl testalkat.
Fel a fejjel, tömd őket jól kajával, hogy legyen egy kis súlyuk, és rá kéne állni a víz beállítására is mert a kopoltyúk sajnos borzalmasak. A legtöbbünket félretájékoztatják az eladók/tenyésztők ha ezekről az állatokról van szó. Aki itt a fórumon alaposan utánaolvas, beszél velünk mondjuk facebookon, igen gyakran lemond arról, hogy neki ilyen állat kell.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nemeo
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.04.01. 11:55

Re: Kloáka probléma

Hozzászólás Szerző: nemeo »

Sziasztok! Elvittem dokihoz a másik kettő bélsàr mintàjàt, addigra a vadszínűből is lògott a nyàlka. Valòszìnűleg baktérium okozta, kiderült, hogy egyàltalàn nincs bélflòràjuk. A boncolásbòl nem derült ki semmi, mert sajnos lefagyasztottam.. Antibiotikumba kellett tenni őket, és 2 hét elteltével makk egészségesek! Kár hogy nem mentem elöbb, akkor még talàn menthető lett volna Axel is.Szòval köszi mindent, és ha dokihoz kell menni, ajànlom dr Schütz Èvàt az Exo-pet àllatgyògyàszati centrumban! :D
livcike
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.10.26. 21:30

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: livcike »

Sziasztok!
Egy kérdéssel fordulok hozzátok...nagyon megijedtem,ugyanis 10 perce még nem volt semmi baja az aximnak,viszont most láttam meg,hogy az egyik kopoltyúja végén egy óriási vérzés keletkezett. Mi tévő legyek? Mit csináljak? Mitől lehet?
Előre is köszönöm a választ.
IMG_20141112_221915.JPG
IMG_20141112_221915.JPG (367.19 KiB) Megtekintve 14339 alkalommal
IMG_20141112_221826.JPG
IMG_20141112_221826.JPG (293.16 KiB) Megtekintve 14339 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Ez kérlek szépen gomba, ami szépen megszívta magát vérrel. Bejutott az állat szervezetébe is AZONNAL metilénkékkel kezelni! Segít még a ph csökkentés is (+ tebang levél!) Ha a gomba bejut a szervezetbe isten se űzi ki onnét, alap betegség, főleg legyengült immunrendszerű állatoknál.

Metilénkékes kezelés menete: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=182#p182
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
livcike
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.10.26. 21:30

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: livcike »

Köszönöm a gyors választ. Pedig nagyon figyeltem a kopoltyúját és nem láttam vattaszerű pamacsot rajta. Tebang levelet hol tudok venni? Metilénkéket simán csak rácsöppentem? Hányszori alkalommal történjen?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Ámbár le van írva a menete, gyorsan leírom a Mayás módszert. Én akváriumba nem öntögetek metilénkéket, állat ki kisebb vödörbe, állat enyhén kiemel 1cm-re a víztől, 3-4 csepp mindkét oldalán lévő kopoltyúira 5-10 másodperc múlva nagyon-nagyon-nagyon finoman lesimítom róla a kékséget és ilyenkor válnak le a gomba darabok, ez sos helyzetbe nálam beválik, ha még nem jött le, még egyszer nyakonöntöm a gombát, ha pedig jó nagy és meglehet fogni a gombát, akkor csipesszel finoman (ezmár haladóknak javallott módszer) leszedem, könnyen kitéphető vele néhány kopoltyúszőr de adj isten az egész. Tebangot Rájába pl, Rája díszhalkereskedés Visegrádi utca, Nyugati mellett. (Illetve AquaDepoba de ők épp átalakulnak) Ha a mostani adag lejött róla, holnap rakj rá, mert előszeretettel visszatér. Valami nincs rendben ha megjelenik a gomba, legyengült állat vagy túl magas ph esetleg sok bomló maradvány.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
livcike
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.10.26. 21:30

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: livcike »

Maya » 4 perccel ezelőtt írta:Ámbár le van írva a menete, gyorsan leírom a Mayás módszert. Én akváriumba nem öntögetek metilénkéket, állat ki kisebb vödörbe, állat enyhén kiemel 1cm-re a víztől, 3-4 csepp mindkét oldalán lévő kopoltyúira 5-10 másodperc múlva nagyon-nagyon-nagyon finoman lesimítom róla a kékséget és ilyenkor válnak le a gomba darabok, ez sos helyzetbe nálam beválik, ha még nem jött le, még egyszer nyakonöntöm a gombát, ha pedig jó nagy és meglehet fogni a gombát, akkor csipesszel finoman (ezmár haladóknak javallott módszer) leszedem, könnyen kitéphető vele néhány kopoltyúszőr de adj isten az egész. Tebangot Rájába pl, Rája díszhalkereskedés Visegrádi utca, Nyugati mellett. (Illetve AquaDepoba de ők épp átalakulnak) Ha a mostani adag lejött róla, holnap rakj rá, mert előszeretettel visszatér. Valami nincs rendben ha megjelenik a gomba, legyengült állat vagy túl magas ph esetleg sok bomló maradvány.
Köszönöm.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Szívesen, kicsit kapkodtam mert épp fürödni készülök. Lehet még kálium-permanganáttal is csinálni de az már nagyon haladó szint (és még nekem se jött össze vele...), metilénkékkel a legegyszerűbb, állat immunrendszerétől függően előfordulhat folyamatos 4 hetes gombásodás is. Agresszív gomba lehet, ha megjelenése után rögtön már bejut a szervezetbe (vérrel telítődik).
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
livcike
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.10.26. 21:30

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: livcike »

Leesett magától a kopoltyújáról!hogy lehet?
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Lemetilénezted? Lesimítottad szimplán? Valaminek történnie kellett...

Viszont homokon axit tartani nem túl célszerű.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
livcike
Fórumozó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.10.26. 21:30

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: livcike »

Maya » kevesebb mint egy perce írta:
livcike » 4 perccel ezelőtt írta: Leesett magától a kopoltyújáról! Hogy lehet?
Lemetilénezted? Lesimítottad szimplán? Valaminek történnie kellett...
Viszont homokon axit tartani nem túl célszerű.
Most értem haza a tescoból, ahol épp kaptam is...neki készültem, hogy kiveszem, úszkált egy kicsit és egyszer csak nézem nincs rajta a kopoltyúján és az aktív szénen volt rajta ez a vérgombóc. A kopoltyúja egyáltalán nem sérült. Leápolom a szerrel mindenképp... A víz pH-ját mivel tudnám normalizálni? Használok vízelőkeszítőt és baktérium kultúrát.
Készül az új akvárium, napok kérdése.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: kopoltyú vérzés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

livcike » Ma, 01:29 írta:
Maya » kevesebb mint egy perce írta:
livcike » 4 perccel ezelőtt írta: Leesett magától a kopoltyújáról! Hogy lehet?
Lemetilénezted? Lesimítottad szimplán? Valaminek történnie kellett...

Viszont homokon axit tartani nem túl célszerű.
Most ertem haza a tescobol,ahol epp kaptam is..neki keszultem,hogy kiveszem,uszkalt egy kicsit es egyszer csak nezem nincs rajta a kopoltyujan es az aktiv szenen volt rajta ez a vergomboc.A kopoltyuja egyaltalan nem serult. Leapolom a szerrel mindenkepp... A viz phjat mivel tudnam normalizalni?hasznalok viz elokeszitot es bakterium kulturat.
Keszul az uj akvarium,napok kerdese.
Egy-két apróságot hozzá fűznék:
Kálium-permanganátos kezelés csak akkor, ha nem tud az ember metilénkékhez jutni és SOS helyzet állt elő. A kálium-permanganátos kezeléstől kisebb sokk alakulhat ki az állatban, nem mindegyik tolerálja, továbbá mivel kábítószerkészítési alapanyag, így csak orvossal lehet felíratni 1-2 grammot és patikában kiváltani.
Néha, szerencsés esetben a gomba képes "magától" leválni. Az állatnak fáj, viszket, így megpróbál megszabadulni, ügyesebbek maguknak letépik a hátsó lábukkal, vagy tereptárgyakhoz dörgölőznek, míg le nem szakad. Ettől függetlneül a területet le kell "fertőtleníteni" és figyelni kell, mert visszajöhet. Fontos, hogy nyílt, vérző sebbe nem kerülhet metilénkék, ott külön konzultáció szükséges. Már nem vérző sérülésnél használható, de víz alatt. Tehát nem szárazon csepegtetsz az állatra, hanem víz alatt nyomsz oda 1-2 cseppet, így nem annyira maró hatású, viszont fertőtlenít.

Ui: szeretnélek kérni, hogy egy mondatvégi jelet használj! Tiltott a fórumon a sorminta (pl: Leesett magatol a kopoltyújáról!!!!!!hogy lehet????). Továbbá mondatkezdőnek kérlek használj nagybetűket. Az ékezeteket is használd a magyar helyesírásnak megfelelően! Amennyiben ez nem megoldható, akkor jelezd felénk, hogy problémáid vannak az ékezet használatával (pl: külföldi billentyűzet, olyan a telefon amin sokkal bonyolultabb ékezettel mint nélküle ....) Ez a fórum egységes szerkezete és külsőleges megítélése miatt fontos. Továbbá a szóközt is a magyar helyesírásnak megfelelőn kérlek alkalmazd pl: mondat után, vessző után szóköz való. Valaki idejön, meglátja, hogy itt még egy mondatot se tudnak helyesen leírni, a fórum veszít a hírnevéből, és nem tőlünk fog tanácsot elfogadni, mikor itt hozzáértők vannak. A hozzászólásaidban és a válaszokban javítottam.Több mint fél óra munka volt javítani!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Honeybadger
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.10.08. 21:40

Hányás és nem reagál

Hozzászólás Szerző: Honeybadger »

Bocsi, későn van, de az egyik aximat láttam kiöklendezni valamit, ami úgy nézett ki, mint a maradék kaja (tápot kapnak) ami felduzzadt idővel (a barlangban maradt valszeg, onnan nem tudom kiszedni), azonnal klórtalanítottam vízet, átraktam, a többivel együtt, de azóta nem mozog sokat, koordinálatlan nagyon, a kopoltyúi egy kicsit visszahajlottak (főképp azért félek, mert nemrég halt meg a legkisebb, őt betegen vettem, és neki is visszahajlottak), és nagyon piros lett (alapból fehér), most néztem rá, és lebegett a víz tetején, de ha megfogom, nem reagál túl sokat, csak mozog egy kicsit a lába.

Nagyon félek, lehet hogy a víz a ludas, mert egy hete tisztítottam, de lehet elromlott a víztisztító, és nem vettem észre, és elég koszos, vagy a kaja, amit megevett?
ugye nem kell félnem?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.12.12. 08:33-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Honeybadger
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.10.08. 21:40

Hányás és nem reagál

Hozzászólás Szerző: Honeybadger »

Oké, már úgy tűnik jobban van, bocsi a pánikolásomért.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.12.12. 08:33-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hányás és nem reagál

Hozzászólás Szerző: Maya »

Honeybadger » Ma, 00:23 írta:Bocsi, későn van, de az egyik aximat láttam kiöklendezni valamit, ami úgy nézett ki, mint a maradék kaja (tápot kapnak) ami felduzzadt idővel (a barlangban maradt valszeg, onnan nem tudom kiszedni), azonnal klórtalanítottam vízet, átraktam, a többivel együtt, de azóta nem mozog sokat, koordinálatlan nagyon, a kopoltyúi egy kicsit visszahajlottak (főképp azért félek, mert nemrég halt meg a legkisebb, őt betegen vettem, és neki is visszahajlottak), és nagyon piros lett (alapból fehér), most néztem rá, és lebegett a víz tetején, de ha megfogom, nem reagál túl sokat, csak mozog egy kicsit a lába.

Nagyon félek, lehet hogy a víz a ludas, mert egy hete tisztítottam, de lehet elromlott a víztisztító, és nem vettem észre, és elég koszos, vagy a kaja, amit megevett?
ugye nem kell félnem?
Szia!

Kevés az információ, ennyivel nem lehet túl messzire elindulni, kb. lenne még egy millió kérdésem, ezért kérlek olvasd el a " Olvasd el mielőtt bármit írnál! Eü házirend!" - topikot ->
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=535#p535

Táp alatt mit értesz egészen konkrétan, axolotl táp JBL NovoLotl L, XL ? Vagy valami más?
Mit jelent, hogy "klórtalanítottam a vizet"??? Normális esetbe az állat már a klórtalanított/kezelt vízbe kerül be, azután, hogy az istenbe kerülne bele ismét klór? (Vannak kivételes esetek, sózás, némely vízlágyító eljárások). Hova raktad át, milyen vízbe, milyen kezelőket használtál? A koordinálatlan mozgás nekem valamiféle sokknak tűnik, lehetséges, hogy a vízben felhalmozódtak a mérgező elemek és vegyületek? NO2, NO3, NH3? Ezekről illene tudni valamit.

Víztisztító alatt a szűrőre gondolsz? Az pedig az akvárium lelke, szűrés nélkül nehezen van meg egy axolotl-os akvárium... "elég koszos" pedig miben nyilvánul meg, szürke, zavaros?
Úgy vélem elég sok a hiányosságod, kérlek olvasgasd a fórumot, főként néhány topikot:
AVCS cikkek minden a vízről:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5078#p5078
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4546#p4546
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4553#p4553
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=5084#p5084
Sendytől az egyik kedvenc biológiás cikkem: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4827#p4827
4 oldalas alap tájékoztató: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491
Ételfajták ismertetése új-bővülő: http://axolotl.hu/viewforum.php?f=44
Ételfajták ismertetése régi: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=74#p74
Axolotthon: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=177
Betegséges felismerése: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1038#p1038

Kérlek próbáljuk betartani a magyar helyesírás szabályait, mondatkezdő nagybetű, mondat végén pont és vesszővel tagolás, ez nem fa*búk, kérlek tiszteld, meg legalább ennyire a fórumot.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Vali
Fórumozó
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2014.06.16. 10:19

Hányás, nem evés

Hozzászólás Szerző: Vali »

Sziasztok!

Az a problémám, hogy a fél éves axolotom tegnap öklendezett 1-2 percig. Lehet csinált már ilyet korábban is, de sosem láttam nála ezt. Ezen kívül tegnap óta nem fogad el ételt, előtte 1-2 nappal is már keveset evett, a Jbl axi tápot is kiköpi, lassabban mozog. Amúgy jól táplált a hasa olyan széles majdnem mint a feje. A napi etetgetés mellett neonhalakkal és gubikkal tartom, azokat rendszeresen pusztítja. Az utóbbi 2-3 hétben 1 guppi és 7 neonhal fogyott el. A másik ami aggaszt, hogy szokta ugyan engedni hogy megfogjam, de nem ennyire nyugodtan, általában ha a hasához nyúlok elúszik, most pedig engedte. A vize 22-23 °C az ajzaton 3-4-5 cm-s folymai kövek vannak, az akvárium 110 l de körülbelül 90l víz van csak beletöltve és egy Eheim pick up 160 van benne ami egész nap megy ezen kívül 2 levegőztető akármi. A vizet 2 napja cseréltem 20%-ot kb. Mit kellene tennem? És melyik orvost tudnám meglátogatni vagy idehívni? Az Örs vezér terénél lakom. A választ előre is köszönöm.

Ui: és kicsit puhábbnak érzem, nem olyan feszes a hasa mint szokott.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2015.01.21. 08:49-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, a hibát javítottam de, kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó részét!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hányás, nem evés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Vali » 10 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Az a problémám, hogy a fél éves axolotom tegnap öklendezett 1-2 percig. Lehet csinált már ilyet korábban is, de sosem láttam nála ezt. Ezen kívül tegnap óta nem fogad el ételt, előtte 1-2 nappal is már keveset evett, a Jbl axi tápot is kiköpi, lassabban mozog. Amúgy jól táplált a hasa olyan széles majdnem mint a feje. A napi etetgetés mellett neonhalakkal és gubikkal tartom, azokat rendszeresen pusztítja. Az utóbbi 2-3 hétben 1 guppi és 7 neonhal fogyott el. A másik ami aggaszt, hogy szokta ugyan engedni hogy megfogjam, de nem ennyire nyugodtan, általában ha a hasához nyúlok elúszik, most pedig engedte. A vize 22-23 °C az ajzaton 3-4-5 cm-s folymai kövek vannak, az akvárium 110 l de körülbelül 90l víz van csak beletöltve és egy Eheim pick up 160 van benne ami egész nap megy ezen kívül 2 levegőztető akármi. A vizet 2 napja cseréltem 20%-ot kb. Mit kellene tennem? És melyik orvost tudnám meglátogatni vagy idehívni? Az Örs vezér terénél lakom. A választ előre is köszönöm.

Ui: és kicsit puhábbnak érzem, nem olyan feszes a hasa mint szokott.
Üdv a fórumon!

1-2 öklendezés talán időről időre még normálisnak mondható, de nagyon kéne rá figyelni, ez a két apró hányás/öklendezés miatt még nem kell orvoshoz fordulni, de erősen figyelni kell a kiváltó okot. Az ilyen fajta viselkedés gyakran lehet a túl evés, vagy olyat evett amit nem kellett volna(levél, nővény, dekoráció), illetve különböző fertőzéseknek vannak ilyen tünetei. Próbáld meg jelenleg több félével kínálni, finomabbnál finomabb ételek sorakoztass fel előtte és csinálj még egy 30% vízcserét - a vizet lehetőség szerint JBL Biotopol-al kezeld. És nem ártana rámérni a mérgező vegyületek mennyiségére NO2, NO3 főnként. 110 litert lehetetlen egészségesen szűrni egy olyan apró szűrővel, szinte alig van szűrőtérfogata, ahol a hasznos bacik dolgozhatnának. Ekkora akváriumba pl. egy Eheim EccoPro 300-at javasolnék, az bőven megbírkózik vele. Ha fogyatkoznak a halak valószínűleg eszik, viszont ha a következő 2-3 etetésen még mindig nem hajlandó enni, akkor erősen után kell járni a probléma kiváltó okának. Puha has a normális egyébként, a feszes általában evés vagy emésztés közben inkább, nyugalmi állapotban puha.

(Örshöz legközelebb az ExoPet van 32-es busszal Béke tér és onnét 3 perc séta a Jász utcában - orvos nem megy házhoz)

Axolotl-t nem is értem miért kell fogdosni... ezt már annyiszor leírtam, de ismét megteszem, még az állatorvosom figyelmeztetett, hogy nagyon vigyázzak, hogy minnél ritkábban érjek az axikhoz, mint minden halnak és kétéltűnek az axiknak is van egy láthatatlan védelmi nyálkahártyarétegük, ez főként a baciktól és kiszáradástól védi őket, a sok simogatástól és érdektelen kiemelgetésektől, ez a réteg sérülhet vagy eltűnhet. Mindenki csak akkor fogdossa az axikat, ha életbevágóan muszáj, minden más árt, és könnyen melegágyat nyújthat egy fertőzésnek.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése