Sérülések, törések, balesetek

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Pleco és anci okozta sérülések

Hozzászólás Szerző: SzySza »

Chantall írta:
Maya írta:Mivel vannak egyesek akik nem hisznek senkinek, rászántam magam és a nagy amcsi fórumot átnéztem ahová a világ minden részéről vannak fent axi tulajdonosok.
Köszönöm szépen, hogy utána néztél. Tényleg szörnyű képek. Én hiszek is nektek..sosem állítottam hogy nem mondtok igazat. Hisz itt a fórumon is volt olyan aki írta hogy az ancija megtámadta az axiját. De az én axim nem megy az anci közelébe..a plecót se nagyon veszi észre..olyan nem fodult még elő hogy az anci vagy a pleco rátapadt volna bármelyik axira is...nem is engedném..magam venném ki a halat, ha meglátnám, hisz tudom hogy bajt okozhat..de ilyen nem volt...és amíg nem látom hogy bármilyen gond lenne (elég egy kis nyom is, vagy hogy arrébb zavarja az axit), addig az anci és a plecó marad.
Egy kis nyom... vagy egy perc amíg nem vagy ott, nem látod (gondolom nem őrzöd az akváriumot 0-24) és az axi súlyos sebet szerezhet , amit akár te észre sem fogsz venni egyből. Veszélyes játékot játszol, ugye azt tudod? Ahogy észre vettem, rajtam kívül elég sokan nem értenek egyet veled. Intő példa kéne legyen az angol fórumon látott képsorozat (amit én is köszönök Mayának, mert tanulságos esetek). Nem fogok vitatkozni, semmi értelme, de ha nekem valaki ilyet mutatna, egyből venném ki a halakat..Nem kockázatatnám egy olyan állat életét , aki nem tudja magát úgymond megvédeni ettől. Ne lepődj meg, ha egyszer baj lesz..
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Pleco és anci okozta sérülések

Hozzászólás Szerző: Maya »

Szerintem téma lezárva, mi ismertettük a veszélyeket, innét mindenkinek a maga felelőssége/döntése mit tesz, nem tartunk senki fejéhez pisztolyt, hogy márpedig ezt így csinálod. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
gelledina
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.01.16. 19:04
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Pleco és anci okozta sérülések

Hozzászólás Szerző: gelledina »

Chantall írta:
Maya írta:Mivel vannak egyesek akik nem hisznek senkinek, rászántam magam és a nagy amcsi fórumot átnéztem ahová a világ minden részéről vannak fent axi tulajdonosok.
Köszönöm szépen, hogy utána néztél. Tényleg szörnyű képek. Én hiszek is nektek..sosem állítottam hogy nem mondtok igazat. Hisz itt a fórumon is volt olyan aki írta hogy az ancija megtámadta az axiját. De az én axim nem megy az anci közelébe..a plecót se nagyon veszi észre..olyan nem fodult még elő hogy az anci vagy a pleco rátapadt volna bármelyik axira is...nem is engedném..magam venném ki a halat, ha meglátnám, hisz tudom hogy bajt okozhat..de ilyen nem volt...és amíg nem látom hogy bármilyen gond lenne (elég egy kis nyom is, vagy hogy arrébb zavarja az axit), addig az anci és a plecó marad.
Szia! Tudod az a baj, hogy én is pont így álltam hozzá. Néhányszor feltűnt, hogy az algaevő körözik körülötte, de úgy voltunk vele, hogy ténylegesen nem rajta lóg. Aztán mégis megtörtént a baj. Szépen lassan leszedegette a bőrt róla, és mi csak akkor akkor vettük észre, amikor már nem az volt, hogy egy foltban nincs bőr, hanem egy foltban van... :(

Egyébként én is rengeteget kuttam ilyen fórumok után, de valahogy nem sikerült példákra bukkanni, úgyhogy tőlem is megy egy hatalmas köszi Mayának, amiért kigyűjtötte és megosztotta velünk!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.04.20. 22:18-kor.
Ok: Túlzott enter használat miatt, töröltem a fölösleges üres sorokat, legközelebb légyszi figyelj erre is oda, köszi!
gelledina
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: 3métert zuhant

Hozzászólás Szerző: Maya »

Nos, 2 nap múlva lesz fél éve, hogy történt Siwon balesete, igaz az eset után 2 hónappal már kutya baja se volt, de megmutatom milyen lett a sebe mostanra. Nagyjából a helyét még látni az új fehér bőre még eléggé rikít. Kicsit számszerűsítettem a dolgokat egy mérőszalaggal. Valamikor este Siwon vándorútra indult, pontosan 2,5 métert haladván megfordult 3 méter vissza, majd megtalálta az egyetlen rést ahol le tudott esni, egész jól tippeltem pontosan 280cm-et esett, valahol félúton koccant a korláttal is majd leesett a kőre. Hajnali 2, puffanás. Nyomok alapján még 2,5 métert mászott majd megállt, 6 óra múlva reggel 8-kor rátaláltunk, innentől mindenki ismeri a sztorit 9 nap hűtő, 1 hónap hideg vizes fürdő, él és virul. Mi szerencsések voltunk.
PICT0030.JPG
PICT0034.JPG
Levont tanulság: Mindig legyen tető.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
anarock
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.05.21. 13:15

cső baleset

Hozzászólás Szerző: anarock »

a jobboldali
a jobboldali
Sziasztok!
A kérdésről már olvastam,de a mi esetünk kevésbé drasztikus. Velem is megesett az a szörnyű baleset, hogy beszivta a cső az egyiküket! Figyeltem rájuk, de mivel pipettával etetem őket így kajának vélte a csövet és odasuhant és a fejét és a teste egy részét beszívta a cső, enyhén nagyon óvatosan megfújtam a másik végét, és egy tiszta hidegvizes edénybe tettem.Végtagjai, kopoltyúja nem sérült, viszont a hátán és a buksiján véraláfutások lettek. Olvastam a hűtős módszert de nem tudom eldönteni, hogy szükség van e jelen esetben erre. Nem szeretném, hogy baja legyen, remélem menthető. Kérlek segítsetek!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: cső baleset

Hozzászólás Szerző: Sendy »

anarock írta:
DSC00229.JPG
Sziasztok!
A kérdésről már olvastam,de a mi esetünk kevésbé drasztikus. Velem is megesett az a szörnyű baleset, hogy beszivta a cső az egyiküket! Figyeltem rájuk, de mivel pipettával etetem őket így kajának vélte a csövet és odasuhant és a fejét és a teste egy részét beszívta a cső, enyhén nagyon óvatosan megfújtam a másik végét, és egy tiszta hidegvizes edénybe tettem.Végtagjai, kopoltyúja nem sérült, viszont a hátán és a buksiján véraláfutások lettek. Olvastam a hűtős módszert de nem tudom eldönteni, hogy szükség van e jelen esetben erre. Nem szeretném, hogy baja legyen, remélem menthető. Kérlek segítsetek!
Szia!

Ha csak néhány véraláfutás, akkor szükségtelennek látom. Amit javaslok, hogy a víz inkább 19-20 fokos legyen, tehát 1-2 fokkal hűvösebb mint szokott. Ha egyéb tünet is van, akkor vagy hűtő vagy orvos, de mindenképp a következő lépés előtt konzultációt javaslok. A képen nem sok látszik sajnos, és amennyit látok, az nem tűnik vészesnek, de hangsúlyozom, hogy elég rossz a kép sajnos egy pontosabb diagnózishoz. Amíg minden más rendben van (étvágy, farokvég, nincs nagyobb bőrelváltozás, agresszív gombásodás, kedvtelenség....) csak figyelgetném.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Cső okozta úszóhártyasérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Nos mindenki lehet óvatos, meg hiheti, hogy vele nem történhet meg ilyesmi, aztán mégis. Általában nem veszem ki az axikat takarításkor, elég nagy az akvárium átterelem őket a másik végébe. Most is épp terelgettem őket, egyik kezembe a cső, másikkal lökdöstem őket. Aztán a vaksi visszafordult és belelökte a fehéret a csőbe, ami kicsit megkapta megszakadt az úszóhártyája. Komolyabb baja nem lett, nagy axik lábát véletlenül már bekapta régebben, szerencsére semmi bajuk nem lett. (Néha békákat kap meg vagy át is mennek, semmi bajuk nincs tőle) Pár napot lent hűsölt, aztán visszaraktam, de csak sikerült továbbszakítani és most már sokkal nagyobb és rondább, mint volt...kíváncsi leszek mennyi idő lesz mire összeheged. Most ismét lent van és hűsöl.

Levont tanulság: Takarításkor vegyük ki az axikat
PICT0034.JPG
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cső okozta úszóhártyasérülés

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Maya írta:...kíváncsi leszek mennyi idő lesz mire összeheged
Mordin hasonlóan nézett ki decemberben, ha emlékszel a képre. Még most is hiányzik egy darab a hátúszójából, de már össze van nőve, csak ott ahol a seb volt, kicsit "bemegy" a hártya. Szóval nekem 20 fokon is több, mint fél év - és a mai napig nem tudom, hogy történt (szerintem összeharaptak).
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Cső okozta úszóhártyasérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

PBorsó írta:
Maya írta:...kíváncsi leszek mennyi idő lesz mire összeheged
Mordin hasonlóan nézett ki decemberben, ha emlékszel a képre. Még most is hiányzik egy darab a hátúszójából, de már össze van nőve, csak ott ahol a seb volt, kicsit "bemegy" a hártya. Szóval nekem 20 fokon is több, mint fél év - és a mai napig nem tudom, hogy történt (szerintem összeharaptak).
Igen, csak őkelme sikerrel továbbszakította, bemászott a vasfa vagy növények alá és beakadt. Szépfiúnak régen az eséséből származó faroksérülésénél a bőre jóval vastagabb lett, szerinte ez is olyan lesz... Majd teszel fel róla képet milyen lett? (Nem sürgős)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
szenner
Fórumozó
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.05.01. 22:46

Algaevő bekapása

Hozzászólás Szerző: szenner »

Sziasztok!

Ma reggel láttam, hogy a kis axim, elkapott egy algaevőt. Ez volt kb 5 órája, és azóta sem tudta lenyelni, de nem is köpi ki. Azóta többször úszott, és sétálgat a talajon, de aggódok, hogy mi lesz vele. Hogy tudnék rajt segíteni?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Algaevő bekapása

Hozzászólás Szerző: Sendy »

szenner írta:Sziasztok!

Ma reggel láttam, hogy a kis axim, elkapott egy algaevőt. Ez volt kb 5 órája, és azóta sem tudta lenyelni, de nem is köpi ki. Azóta többször úszott, és sétálgat a talajon, de aggódok, hogy mi lesz vele. Hogy tudnék rajt segíteni?
Algaevőnek vannak szarvai/tüskéi, könnyen lehet, hogy fennakadt az axi szájában és oda van fúródva. Fogalmam sincs, mivel tennél jót vagy rosszat, mert ha elkezded kicincálni belőle, felsértheti a száját belül, viszont az se jó ha órák óta ugyanott van, nem tudom hogy az algázó pl él-e még, mert ha az még él és a szájával elkezdi harapdálni az axit, annak se lesz jó vége. Megpróbálhatod megpiszkálni az axit, hátha attól ahogy hozzáérsz, megijedsz talán kiköpi. Kéne egy kép, hogy mennyire súlyos a helyzet.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Algaevő bekapása

Hozzászólás Szerző: Maya »

szenner írta:Sziasztok!

Ma reggel láttam, hogy a kis axim, elkapott egy algaevőt. Ez volt kb 5 órája, és azóta sem tudta lenyelni, de nem is köpi ki. Azóta többször úszott, és sétálgat a talajon, de aggódok, hogy mi lesz vele. Hogy tudnék rajt segíteni?
A fő kérdés, hogy mekkora az axi és mekkora az algaevő. Ha túl nagy és lenyelni már nem tudja, akkor megpróbálnám finoman kiszedni, tényleg finoman mert lehetséges, hogy az algaevő megkapaszkodott, így kiköpni se tudja. Számtalanszor kiemeltük már, hogy axis akváriumba axi lehet, táplálékhalak és csigák, másnak nincs helye.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Algaevő bekapása

Hozzászólás Szerző: SzySza »

szenner » Tegnap, 12:05 írta:Sziasztok!

Ma reggel láttam, hogy a kis axim, elkapott egy algaevőt. Ez volt kb 5 órája, és azóta sem tudta lenyelni, de nem is köpi ki. Azóta többször úszott, és sétálgat a talajon, de aggódok, hogy mi lesz vele. Hogy tudnék rajt segíteni?
A többiek már leírták előttem a lényeget, én pedig visszafogottan csak annyit mondok, hogy várjuk a képeket és a fejleményt.
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Hártyaszakadás gyógyulása

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Így 5 és fél hónap után gondoltam felpakolok egy képet, hogy milyen lett Mordin farka. Gyógyulgatunk, gyógyulgatunk :D
Csatolmányok
akkor
akkor
P8020377.JPG (23.21 KiB) Megtekintve 15570 alkalommal
most
most
marcsi
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.03.23. 14:04

Feji púp

Hozzászólás Szerző: marcsi »

sziasztok!
pár napja megjelent az axim fején egy csúnya dudor, ugy néz ki mint egy hatalmas gennyes pattanás. szinte a semmiből jött. előtte rendesen evett szúnyoglárvát meg halakat. most elkülönítettem egy másik akváriumba teljesen ki is pucoltam. elvégeztem egy víztesztet : (ph magas -ezzel mit csináljak? >8,4, KH:10°, GH:>7° és >14° között, NO2 mg/l:0, NO3 mg/l :0) mi lehet az ok? talán túl melege van? állandóan hűtöm a vizét olyan 22-23° ra.
Csatolmányok
IMAG1703.jpg
IMAG1711.jpg
IMAG1708.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.07.31. 18:21-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Feji púp

Hozzászólás Szerző: Maya »

marcsi » Ma, 17:12 írta:sziasztok!
pár napja megjelent az axim fején egy csúnya dudor, ugy néz ki mint egy hatalmas gennyes pattanás. szinte a semmiből jött. előtte rendesen evett szúnyoglárvát meg halakat. most elkülönítettem egy másik akváriumba teljesen ki is pucoltam. elvégeztem egy víztesztet : (ph magas -ezzel mit csináljak? >8,4, KH:10°, GH:>7° és >14° között, NO2 mg/l:0, NO3 mg/l :0) mi lehet az ok? talán túl melege van? állandóan hűtöm a vizét olyan 22-23° ra.
Témacím-témacím...
Úgy néz ki, hogy lefejelt valamit a drága és attól lett. Vagy elmúlik magától vagy kifakad belőle a genny. Bármit képesek lefejelni, még nem is kell veszélyes tárgynak lennie, bújó-hőmérő-kövek, megfelelő lendülettel már ott a baj. A másik kérdésedet pedig kérlek a "akvarisztikai kémia"-tipikba tedd fel, majd ott válaszolunk rá (Nem szeretnénk, ha témák keverednének) Hősokk tünete is lehetne de az jóval 22-23fok fölött keletkezik, kb. 25-26fok fölött.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Feji púp

Hozzászólás Szerző: Sendy »

marcsi » Ma, 17:12 írta:sziasztok!
pár napja megjelent az axim fején egy csúnya dudor, ugy néz ki mint egy hatalmas gennyes pattanás. szinte a semmiből jött. előtte rendesen evett szúnyoglárvát meg halakat. most elkülönítettem egy másik akváriumba teljesen ki is pucoltam. elvégeztem egy víztesztet : (ph magas -ezzel mit csináljak? >8,4, KH:10°, GH:>7° és >14° között, NO2 mg/l:0, NO3 mg/l :0) mi lehet az ok? talán túl melege van? állandóan hűtöm a vizét olyan 22-23° ra.
Mayával értek egyet így első nekifutásra. A púp színe mindig ilyen volt? Én vélek felfedezni ott némi lilás, pirosas árnyalatot is ami miatt még inkább ütődésnek titulálnám, de tény, hogy nagyon jól beverte. Figyelgesd, és amint van bármi változás, jelentkezz! Egyelőre többet nem nagyon tudok jobbat kitalálni. Eszik? Kedve milyen? Farka legvége nem kunkorodik? Változik-e a púp színe, formája és ha igen, hogyan.... Ezekre a kérdésekre válaszolva már jobban tudok tapogatózni.
A vízkérdésedre válaszoltam: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=9&t=164&p=4374#p4374
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Feji púp

Hozzászólás Szerző: Chantall »

marcsi » 2013.07.31. 17:12 írta:sziasztok!
pár napja megjelent az axim fején egy csúnya dudor, ugy néz ki mint egy hatalmas gennyes pattanás. szinte a semmiből jött. előtte rendesen evett szúnyoglárvát meg halakat. most elkülönítettem egy másik akváriumba teljesen ki is pucoltam. elvégeztem egy víztesztet : (ph magas -ezzel mit csináljak? >8,4, KH:10°, GH:>7° és >14° között, NO2 mg/l:0, NO3 mg/l :0) mi lehet az ok? talán túl melege van? állandóan hűtöm a vizét olyan 22-23° ra.
Szia!
Az egyik aximnak pont ilyene volt. A meleg az egyik kiváltó ok, a másik hogy neki ütközhetett valaminek. Ki fog fakadni. Nekem kb egy hét volt mire kifakadt miután észrevettem a púpot. Egyszercsak egyik pillanatról a másikra kijön belölle a cuccos. Jobb ha amíg el nem múlik, addig külön van egy vödörbe kevés vízben. Naponta többször vizet kell cserélni, hogy a púpban lévő genny nehogy valami gondot okozhasson. 3 nap alatt kitisztult. Van étvágya az axidnak?
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Feji púp

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Chantall » 42 perccel ezelőtt írta:
marcsi » 2013.07.31. 17:12 írta:sziasztok!
pár napja megjelent az axim fején egy csúnya dudor, ugy néz ki mint egy hatalmas gennyes pattanás. szinte a semmiből jött. előtte rendesen evett szúnyoglárvát meg halakat. most elkülönítettem egy másik akváriumba teljesen ki is pucoltam. elvégeztem egy víztesztet : (ph magas -ezzel mit csináljak? >8,4, KH:10°, GH:>7° és >14° között, NO2 mg/l:0, NO3 mg/l :0) mi lehet az ok? talán túl melege van? állandóan hűtöm a vizét olyan 22-23° ra.
Szia!
Az egyik aximnak pont ilyene volt. A meleg az egyik kiváltó ok, a másik hogy neki ütközhetett valaminek. Ki fog fakadni. Nekem kb egy hét volt mire kifakadt miután észrevettem a púpot. Egyszercsak egyik pillanatról a másikra kijön belölle a cuccos. Jobb ha amíg el nem múlik, addig külön van egy vödörbe kevés vízben. Naponta többször vizet kell cserélni, hogy a púpban lévő genny nehogy valami gondot okozhasson. 3 nap alatt kitisztult. Van étvágya az axidnak?
De hozzátenném, hogy oda kell figyelni ebben a hőségben hogy egy vödör víz hőmérséklete közel se kontrollálható egy akváriummal ellentétesen és ha felkúszik a hőmérséklet, akkor a hőguta nagyobb problémát fog okozni, mint a mostani, szóval meggondolandó vödrözni ebben a nagy hőségben.

És ugye hálós tető ha már vödör, nehogy kiugorjon, amire van elég sok példa itt a fórumon.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Feji púp

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sendy » Ma, 19:00 írta:
Chantall » 42 perccel ezelőtt írta:
marcsi » 2013.07.31. 17:12 írta:sziasztok!
pár napja megjelent az axim fején egy csúnya dudor, ugy néz ki mint egy hatalmas gennyes pattanás. szinte a semmiből jött. előtte rendesen evett szúnyoglárvát meg halakat. most elkülönítettem egy másik akváriumba teljesen ki is pucoltam. elvégeztem egy víztesztet : (ph magas -ezzel mit csináljak? >8,4, KH:10°, GH:>7° és >14° között, NO2 mg/l:0, NO3 mg/l :0) mi lehet az ok? talán túl melege van? állandóan hűtöm a vizét olyan 22-23° ra.
Szia!
Az egyik aximnak pont ilyene volt. A meleg az egyik kiváltó ok, a másik hogy neki ütközhetett valaminek. Ki fog fakadni. Nekem kb egy hét volt mire kifakadt miután észrevettem a púpot. Egyszercsak egyik pillanatról a másikra kijön belölle a cuccos. Jobb ha amíg el nem múlik, addig külön van egy vödörbe kevés vízben. Naponta többször vizet kell cserélni, hogy a púpban lévő genny nehogy valami gondot okozhasson. 3 nap alatt kitisztult. Van étvágya az axidnak?
De hozzátenném, hogy oda kell figyelni ebben a hőségben hogy egy vödör víz hőmérséklete közel se kontrollálható egy akváriummal ellentétesen és ha felkúszik a hőmérséklet, akkor a hőguta nagyobb problémát fog okozni, mint a mostani, szóval meggondolandó vödrözni ebben a nagy hőségben.

És ugye hálós tető ha már vödör, nehogy kiugorjon, amire van elég sok példa itt a fórumon.
Sendynek teljesen igaza van. A vödörben lévő vizet is hűteni kell, jégakkukkal, vagy ahogy csak tudjuk. De fontos az is hogy a vödör lehetőleg a földön legyen így hűvösebb marad a víz benne. Illetve a tető is nagyon fontos, mert amikor áthelyezzük az axit akkor megijedhet és akár ki is ugorhat.
Chantall
gizikataszabo
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.08.11. 20:25

Folyamatos támadás

Hozzászólás Szerző: gizikataszabo »

Szia! Csütörtökön vettem egy új axit mingyárt beraktam a másik mellé. Semmi gond nem volt az etetésig,ahol a már megvolt halam Csibész megtámadta az újat és azóta nem eszik,szinte alig mozog,emellett farka meg van tépázva,amit már akkor észrevettem mikor hazahoztam,valószínűleg a szállítás alatt sérülhetett meg, vagy esetleg rossz körülmények között tartották.
A fején lévő bimballók(kopoltyúja) a jobb oldalon mintha be lennének pöndörödve, Csibész állandóan mögötte,előtte,alatta,felette járkál néha nekitámad.
Mit tudnék tenni az ellen,hogy ne támadják egymást és hogy végre egyen a kis szörnyetegem?
Segítsetek légyszi,nagyon aggódom! :(
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Folyamatos támadás

Hozzászólás Szerző: Maya »

gizikataszabo » 7 perccel ezelőtt írta:Szia! Csütörtökön vettem egy új axit mingyárt beraktam a másik mellé. Semmi gond nem volt az etetésig,ahol a már megvolt halam Csibész megtámadta az újat és azóta nem eszik,szinte alig mozog,emellett farka meg van tépázva,amit már akkor észrevettem mikor hazahoztam,valószínűleg a szállítás alatt sérülhetett meg, vagy esetleg rossz körülmények között tartották.
A fején lévő bimballók(kopoltyúja) a jobb oldalon mintha be lennének pöndörödve, Csibész állandóan mögötte,előtte,alatta,felette járkál néha nekitámad.
Mit tudnék tenni az ellen,hogy ne támadják egymást és hogy végre egyen a kis szörnyetegem?
Segítsetek légyszi,nagyon aggódom! :(
Első és legfontosabb, hogy kizárólag ugyanakkora axolotl-okat rakunk össze, a nagyobb gyakran megtépi vagy megöli a kisebbet, fél éves korukig kannibálok képesek megenni egymást, fontos a minél tágasabb tér és sok táplálék ilyenkor. Nem írtad, hogy mekkora axolotl-okról van szó, így a helyzet komolyságáról sem tudok, nagyobbak gyakran stresszesek a szállítástól és új helyre kerüléstől, fiatalabbak jobban tűrik. A másik ok, hogy a másik axi antiszociálisabb személyisége miatt támadta meg, illetve a felnőttek ritkán, kis helyen, területvédőek. Kopoltyújáról jobb lenne ha feltennél képet, egy kép többet ér ezer szónál.

13 perc alatt én se tudom végigolvasni a fórumot. Ennyi idő telt el a regisztrálásod és első bejegyzésed között, gondolom tüzetesen végigolvastad a házirendet. Egyébként kérdéseid fele már megtalálható a fórumon sokan vették a fáradságot, hogy leírják, te is vedd kérlek, hogy végigolvasod.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Folyamatos támadás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » 10 perccel ezelőtt írta:
gizikataszabo » 7 perccel ezelőtt írta:Szia! Csütörtökön vettem egy új axit mingyárt beraktam a másik mellé. Semmi gond nem volt az etetésig,ahol a már megvolt halam Csibész megtámadta az újat és azóta nem eszik,szinte alig mozog,emellett farka meg van tépázva,amit már akkor észrevettem mikor hazahoztam,valószínűleg a szállítás alatt sérülhetett meg, vagy esetleg rossz körülmények között tartották.
A fején lévő bimballók(kopoltyúja) a jobb oldalon mintha be lennének pöndörödve, Csibész állandóan mögötte,előtte,alatta,felette járkál néha nekitámad.
Mit tudnék tenni az ellen,hogy ne támadják egymást és hogy végre egyen a kis szörnyetegem?
Segítsetek légyszi,nagyon aggódom! :(
Első és legfontosabb, hogy kizárólag ugyanakkora axolotl-okat rakunk össze, a nagyobb gyakran megtépi vagy megöli a kisebbet, fél éves korukig kannibálok képesek megenni egymást, fontos a minél tágasabb tér és sok táplálék ilyenkor. Nem írtad, hogy mekkora axolotl-okról van szó, így a helyzet komolyságáról sem tudok, nagyobbak gyakran stresszesek a szállítástól és új helyre kerüléstől, fiatalabbak jobban tűrik. A másik ok, hogy a másik axi antiszociálisabb személyisége miatt támadta meg, illetve a felnőttek ritkán, kis helyen, területvédőek. Kopoltyújáról jobb lenne ha feltennél képet, egy kép többet ér ezer szónál.

13 perc alatt én se tudom végigolvasni a fórumot. Ennyi idő telt el a regisztrálásod és első bejegyzésed között, gondolom tüzetesen végigolvastad a házirendet. Egyébként kérdéseid fele már megtalálható a fórumon sokan vették a fáradságot, hogy leírják, te is vedd kérlek, hogy végigolvasod.
Tedd át a sérültet egy másik akváriumba és tegyél rá feltétlen szúnyoghálót vagy csipkés függöny tetőt. Ha nincs akvárium akkor egy kellő méretű tiszta ecettel majd szódabikarbónával majd ismét ecettel kitakarított vödör is megteszi holnapig míg veszel egy akváriumot.

Összeeresztéskor fontos szabályok vannak, többek között az állat antiszocializáltságát, méretét, habitusát figyelembe kell venni. A szoktatáskor célszerű szúnyoghálóval elválasztott akváriumot létrehozni és ott szoktatni őket napokig, vagy ha csak barátságos érdeklődés van az első 24 órában, akkor felügyelet mellett összeengedhetőek.

Nem írtad a színűket, a méreteiket, a nemüket, sem azt hogy mekkora akváriumban vannak, így sajnos sok okosat nem tudok mondani. Ha komoly sérülései vannak a sérültnek akkor viszont figyelni kell a gombásodásra illetve további lépéseket kell megtenni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Folyamatos támadás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sendy » Tegnap, 21:10 írta:Nem írtad a színűket, a méreteiket, a nemüket, sem azt hogy mekkora akváriumban vannak, így sajnos sok okosat nem tudok mondani. Ha komoly sérülései vannak a sérültnek akkor viszont figyelni kell a gombásodásra illetve további lépéseket kell megtenni.
Képek és egy részletes mindenre kitérő leírás után tudunk segíteni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Farok sérülés

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Sziasztok!

Az előbb megálltam az akváriumunk mellett, mert olyan kis gyönyörűséges ma Fuhur haja, és akkor vettem észre, hogy hiányzik a farka vége. Tegnap ettek, van étvágyuk, jól tápláltak, és nem lakik jelenleg senki velük (már csiga sem). Mivel már volt sérülésünk, nem vagyok annyira kétségbeesve, de gondoltam, felrakom a képet, hátha láttok valamit, amire oda kellene figyelnem. Szerintetek lehet, hogy tegnap a nagy kajálás közepette Mordin harapta meg őt (ő nagyon zabagép, és mikor kisebbek voltak, is volt, hogy odakapott)? Az akváriumban nincs semmi új, semmi balesetveszélyes.
Ha hazajön a párom, azért lemetilénezzük a sebet, hogy ellenőrizzük a gombát. A ph-nk elvileg jó, a vízhőfok is, remélem nem lesz baj.
Csatolmányok
PC291077.JPG
PC291077.JPG (213.54 KiB) Megtekintve 15208 alkalommal
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Farok sérülés

Hozzászólás Szerző: Sendy »

PBorsó » Ma, 16:25 írta:Sziasztok!

Az előbb megálltam az akváriumunk mellett, mert olyan kis gyönyörűséges ma Fuhur haja, és akkor vettem észre, hogy hiányzik a farka vége. Tegnap ettek, van étvágyuk, jól tápláltak, és nem lakik jelenleg senki velük (már csiga sem). Mivel már volt sérülésünk, nem vagyok annyira kétségbeesve, de gondoltam, felrakom a képet, hátha láttok valamit, amire oda kellene figyelnem. Szerintetek lehet, hogy tegnap a nagy kajálás közepette Mordin harapta meg őt (ő nagyon zabagép, és mikor kisebbek voltak, is volt, hogy odakapott)? Az akváriumban nincs semmi új, semmi balesetveszélyes.
Ha hazajön a párom, azért lemetilénezzük a sebet, hogy ellenőrizzük a gombát. A ph-nk elvileg jó, a vízhőfok is, remélem nem lesz baj.
Hát ez harapásosnak néz ki, de megvárnám Maya véleményét is. Figyelni kéne a gombásodásveszélyt, lemetilénezni nem kéne csak úgy, mert nyílt sebet nem szabad. Ha fennáll a gombásodás, akkor viszont óvatosan igen.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Farok sérülés

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sendy » 17 perccel ezelőtt írta:
PBorsó » Ma, 16:25 írta:Sziasztok!

Az előbb megálltam az akváriumunk mellett, mert olyan kis gyönyörűséges ma Fuhur haja, és akkor vettem észre, hogy hiányzik a farka vége. Tegnap ettek, van étvágyuk, jól tápláltak, és nem lakik jelenleg senki velük (már csiga sem). Mivel már volt sérülésünk, nem vagyok annyira kétségbeesve, de gondoltam, felrakom a képet, hátha láttok valamit, amire oda kellene figyelnem. Szerintetek lehet, hogy tegnap a nagy kajálás közepette Mordin harapta meg őt (ő nagyon zabagép, és mikor kisebbek voltak, is volt, hogy odakapott)? Az akváriumban nincs semmi új, semmi balesetveszélyes.
Ha hazajön a párom, azért lemetilénezzük a sebet, hogy ellenőrizzük a gombát. A ph-nk elvileg jó, a vízhőfok is, remélem nem lesz baj.
Hát ez harapásosnak néz ki, de megvárnám Maya véleményét is. Figyelni kéne a gombásodásveszélyt, lemetilénezni nem kéne csak úgy, mert nyílt sebet nem szabad. Ha fennáll a gombásodás, akkor viszont óvatosan igen.
Axolotl harapás egyértelműen. Hátulról egyenesen ritkán harapnak, félig meddig akaratlagos volt, a leírtak alapján nagy valószínűséggel kajára célzott (és az a mozgó valami finomnak tűnt) de elvétette, ilyen kis falánkoknál megesik. Amikor figyelmeztetni szokták a másikat (vagy megijednek), esetleg véletlenül odakapnak, oldalasabb a harapás vagy a felső vagy az alsó hártyát érinti. Szóval a harapás nem mindig támadás, ha bántani akarta volna nem egyszer harapta volna meg, hanem egymás után többször. Ilyen kis apróbb esetek nálam is előfordulnak időről-időre, de gyorsan begyógyul. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
PBorsó
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2012.09.15. 00:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Farok sérülés

Hozzászólás Szerző: PBorsó »

Maya » Tegnap, 20:04 írta:
Sendy » 17 perccel ezelőtt írta:
PBorsó » Ma, 16:25 írta:Sziasztok!

Az előbb megálltam az akváriumunk mellett, mert olyan kis gyönyörűséges ma Fuhur haja, és akkor vettem észre, hogy hiányzik a farka vége. Tegnap ettek, van étvágyuk, jól tápláltak, és nem lakik jelenleg senki velük (már csiga sem). Mivel már volt sérülésünk, nem vagyok annyira kétségbeesve, de gondoltam, felrakom a képet, hátha láttok valamit, amire oda kellene figyelnem. Szerintetek lehet, hogy tegnap a nagy kajálás közepette Mordin harapta meg őt (ő nagyon zabagép, és mikor kisebbek voltak, is volt, hogy odakapott)? Az akváriumban nincs semmi új, semmi balesetveszélyes.
Ha hazajön a párom, azért lemetilénezzük a sebet, hogy ellenőrizzük a gombát. A ph-nk elvileg jó, a vízhőfok is, remélem nem lesz baj.
Hát ez harapásosnak néz ki, de megvárnám Maya véleményét is. Figyelni kéne a gombásodásveszélyt, lemetilénezni nem kéne csak úgy, mert nyílt sebet nem szabad. Ha fennáll a gombásodás, akkor viszont óvatosan igen.
Axolotl harapás egyértelműen. Hátulról egyenesen ritkán harapnak, félig meddig akaratlagos volt, a leírtak alapján nagy valószínűséggel kajára célzott (és az a mozgó valami finomnak tűnt) de elvétette, ilyen kis falánkoknál megesik. Amikor figyelmeztetni szokták a másikat (vagy megijednek), esetleg véletlenül odakapnak, oldalasabb a harapás vagy a felső vagy az alsó hártyát érinti. Szóval a harapás nem mindig támadás, ha bántani akarta volna nem egyszer harapta volna meg, hanem egymás után többször. Ilyen kis apróbb esetek nálam is előfordulnak időről-időre, de gyorsan begyógyul. :)
Köszönöm a válaszotokat!

Hál Istennek nem gombás, jó a kedve, de azért odafigyelek rá. És megdöbbentően szépen állnak most a kopoltyúi, mióta közel egy éve velem vannak, azóta nem volt ilyen, de örülök neki :D
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Törés..?

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Sziasztok!
Azért írok, mert fontos problémám van. Az egyik kis axolotlnak a boltunkban furcsán áll a lába, már 19.-e óta. Amióta meg van, nem fogtuk meg, nincsenek mellette veszélyes tereptárgyak sem. Kisebb is mint a testvére, de szerencsére eszik és véleményem szerint a kopoltyúi is szépek. Szerintem valamikor eltörhetett a lába és rosszul forrt össze, esetleg valamitől kifordulhatott neki. Még evezget is vele, a "lábfejét" tudja mozgatni, de mivel nem tudja letenni a földre állandóan a jobb oldalára dölöngél járás közben. Mit tudnék tenni érte?
DSC_0338.jpg
DSC_0338.jpg (1.12 MiB) Megtekintve 15066 alkalommal
DSC_0340.jpg
DSC_0340.jpg (1.13 MiB) Megtekintve 15066 alkalommal
Ibrakadabra
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 23:32

Láb törés(?)

Hozzászólás Szerző: Ibrakadabra »

Sziasztok!
Tegnap elött vettem észre hogy az egyik axim bal mellsö lábán van egy seb a lábfeje eléggé visszahajlott. Nem tudom ez mennyire zavarja, az úszáshoz ugyanúgy használja mint a másik lábát a viselkedésén sem látok változást ma délután evett is de amikor csak ácsorog akkor nem teszi le a földre. Szerintetek eltört? Mi a teendö ilyenkor?
Csatolmányok
image.jpg
image.jpg (116.77 KiB) Megtekintve 15047 alkalommal
image.jpg
image.jpg (92.71 KiB) Megtekintve 15047 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Láb törés(?)

Hozzászólás Szerző: Maya »

Ibrakadabra » 2013.12.30. 19:56 írta:Sziasztok!
Tegnap elött vettem észre hogy az egyik axim bal mellsö lábán van egy seb a lábfeje eléggé visszahajlott. Nem tudom ez mennyire zavarja, az úszáshoz ugyanúgy használja mint a másik lábát a viselkedésén sem látok változást ma délután evett is de amikor csak ácsorog akkor nem teszi le a földre. Szerintetek eltört? Mi a teendö ilyenkor?
Hello!
Elnézést a kései válaszért, mostanság mindegyikünk elég elfoglalt volt.
A kérdés valóban az, hogy eltört vagy csak egy seb? Tudnál képet készíteni a sebről, szemből bal oldalról? Kicsivel élesebbet mint ez. Lábujjai megvannak-e? Látsz kilógó csontot? Ha csak seb/sérülés sok teendőd nincs, be fog gyógyulni idővel (1hónapon belül nyoma se lesz), kicsit duzzadtnak látom, de nem aggasztóan. Arra figyelj, hogy ne fertőződjön el vagy gombásodjon be, napi 30% vízcsere javallott és gyakori aljzatporszívózás. Rendszerint hamar helyrejönnek. Ha viszont törés már más helyzet, lassabb a regeneráció, nálam még nem történt ilyen (nagyon nehéz lábat törni, egyetlen módja ha dobálod az állatot), szerintem 3-4 hónap, betegesebb axinál max. 6 hónap a teljes regeneráció.

Társa van-e? Ha igen, jól kijönnek-e? Mert ez már aggasztó támadás, ilyen durván, agresszívan nagyon ritkán lépnek fel egymással szembe. Apró figyelmeztető jellegű odacsípések szoktak lenni, nevelő célzattal. Viszont ez durva támadásnak tűnik, valami nagy balhé lehetett. Talán még beakadhatott két kő közé, amit ügyesen "axisan"magára görgetett. Ezt kinézem belőlük, teljesen üres akváriumba is össze tudják törni magukat.

A lényeg hogy ne aggódj, szerintem simán rendbejön, figyelgesd hogy ne fertőződjön el/gombásodjon be és hogy gyógyulgat-e.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Törés..?

Hozzászólás Szerző: Maya »

KatViki » 2013.12.27. 19:33 írta:Sziasztok!
Azért írok, mert fontos problémám van. Az egyik kis axolotlnak a boltunkban furcsán áll a lába, már 19.-e óta. Amióta meg van, nem fogtuk meg, nincsenek mellette veszélyes tereptárgyak sem. Kisebb is mint a testvére, de szerencsére eszik és véleményem szerint a kopoltyúi is szépek. Szerintem valamikor eltörhetett a lába és rosszul forrt össze, esetleg valamitől kifordulhatott neki. Még evezget is vele, a "lábfejét" tudja mozgatni, de mivel nem tudja letenni a földre állandóan a jobb oldalára dölöngél járás közben. Mit tudnék tenni érte?
A DSC_0338.jpg csatolmány már nem érhető el.
A DSC_0340.jpg csatolmány már nem érhető el.
Hello
Bocsi a kései válaszért, de mind el voltunk havazva.
Ha jól emlékszem 19-én vittem nektek, 20-án pedig már írtad, hogy furcsán áll a lába. Mégha el is tört volna szállítás közben a lába, amit kétlek mert már több mint 100 axit szállítottam le lábtörés nélkül, akik utána utaztak 8-10 órát, még Romániába is vitték őket, ahová egészségesen megérkeztek. Ilyen gyors még az ő regenerációjuk sincs, hogy egy hét alatt összeforrjanak a csontok. Duzzanatot nem látok, valószínűleg nem csonttörés (csonttörés ilyen piciknél 1-3hónap alatt összeforr, körülményektől függően). Nálunk 14-én volt az utolsó nagy axi vizit, mindegyikük tüzetesen meglett vizsgálva, méretre, kopoltyúra, mindenre, akkor még mind egészséges volt. (Illetve egynek lecsippentette valamelyik tesója a kopoltyúja végét-legjobb családokban is előfordul) Véleményem szerint nem törés, pláne nem rosszul összeforrt törés. Inkább rándulás vagy ficam. Tapasztalt, finom kézzel meg kéne próbálni, hogy alaphelyzetbe tudod-e állítani. Ehhez előbb figyelgesd a mozgásukat, mennyire hajlanak, merre hajlik a láb, mert egy apró mozdulattal kárt tehetsz bennük. De lehet, gyermekkori viselkedés is, ennél kicsivel fiatalabb korukban, Yesung és Heechul állandóan feltartották a lábukat, össze-vissza, tudnék még egy rakat képet mutatni, hogyan, akár órákig így maradtak. Felnőttek már, időről-időre előfordul, de egészséges felnőttek lettek ettől. Pedig mindkettejük két külön tenyészetből származik, Heechul közel 2, Yesung pedig másfél éves.
PICT0120.JPG
PICT0120.JPG (2.01 MiB) Megtekintve 15025 alkalommal
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Törés..?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya » Ma, 17:08 írta:
KatViki » 2013.12.27. 19:33 írta:Sziasztok!
Azért írok, mert fontos problémám van. Az egyik kis axolotlnak a boltunkban furcsán áll a lába, már 19.-e óta. Amióta meg van, nem fogtuk meg, nincsenek mellette veszélyes tereptárgyak sem. Kisebb is mint a testvére, de szerencsére eszik és véleményem szerint a kopoltyúi is szépek. Szerintem valamikor eltörhetett a lába és rosszul forrt össze, esetleg valamitől kifordulhatott neki. Még evezget is vele, a "lábfejét" tudja mozgatni, de mivel nem tudja letenni a földre állandóan a jobb oldalára dölöngél járás közben. Mit tudnék tenni érte?
DSC_0338.jpg
DSC_0340.jpg
Hello
Bocsi a kései válaszért, de mind el voltunk havazva.
Ha jól emlékszem 19-én vittem nektek, 20-án pedig már írtad, hogy furcsán áll a lába. Mégha el is tört volna szállítás közben a lába, amit kétlek mert már több mint 100 axit szállítottam le lábtörés nélkül, akik utána utaztak 8-10 órát, még Romániába is vitték őket, ahová egészségesen megérkeztek. Ilyen gyors még az ő regenerációjuk sincs, hogy egy hét alatt összeforrjanak a csontok. Duzzanatot nem látok, valószínűleg nem csonttörés (csonttörés ilyen piciknél 1-3hónap alatt összeforr, körülményektől függően). Nálunk 14-én volt az utolsó nagy axi vizit, mindegyikük tüzetesen meglett vizsgálva, méretre, kopoltyúra, mindenre, akkor még mind egészséges volt. (Illetve egynek lecsippentette valamelyik tesója a kopoltyúja végét-legjobb családokban is előfordul) Véleményem szerint nem törés, pláne nem rosszul összeforrt törés. Inkább rándulás vagy ficam. Tapasztalt, finom kézzel meg kéne próbálni, hogy alaphelyzetbe tudod-e állítani. Ehhez előbb figyelgesd a mozgásukat, mennyire hajlanak, merre hajlik a láb, mert egy apró mozdulattal kárt tehetsz bennük. De lehet, gyermekkori viselkedés is, ennél kicsivel fiatalabb korukban, Yesung és Heechul állandóan feltartották a lábukat, össze-vissza, tudnék még egy rakat képet mutatni, hogyan, akár órákig így maradtak. Felnőttek már, időről-időre előfordul, de egészséges felnőttek lettek ettől. Pedig mindkettejük két külön tenyészetből származik, Heechul közel 2, Yesung pedig másfél éves.
PICT0120.JPG
Nekem Ling-ling igen gyakran tartja így a lábát, már én is aggódtam, hogy baj van, de aztán láttam, hogy simán tudja használni, csak épp neki úgy volt kényelmes napokig tartani a lábát. Figyelgesd, hogy tudja-e, használja-e rendesen amikor szüksége van rá, és esetleg csak pihenéskor állítja felfele. Jellemzően ezt csak hátsó lábbal csinálják eü probléma nélkül.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Törés..?

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Maya » Tegnap, 17:08 írta:
KatViki » 2013.12.27. 19:33 írta:Sziasztok!
Azért írok, mert fontos problémám van. Az egyik kis axolotlnak a boltunkban furcsán áll a lába, már 19.-e óta. Amióta meg van, nem fogtuk meg, nincsenek mellette veszélyes tereptárgyak sem. Kisebb is mint a testvére, de szerencsére eszik és véleményem szerint a kopoltyúi is szépek. Szerintem valamikor eltörhetett a lába és rosszul forrt össze, esetleg valamitől kifordulhatott neki. Még evezget is vele, a "lábfejét" tudja mozgatni, de mivel nem tudja letenni a földre állandóan a jobb oldalára dölöngél járás közben. Mit tudnék tenni érte?
DSC_0338.jpg
DSC_0340.jpg
Hello
Bocsi a kései válaszért, de mind el voltunk havazva.
Ha jól emlékszem 19-én vittem nektek, 20-án pedig már írtad, hogy furcsán áll a lába. Mégha el is tört volna szállítás közben a lába, amit kétlek mert már több mint 100 axit szállítottam le lábtörés nélkül, akik utána utaztak 8-10 órát, még Romániába is vitték őket, ahová egészségesen megérkeztek. Ilyen gyors még az ő regenerációjuk sincs, hogy egy hét alatt összeforrjanak a csontok. Duzzanatot nem látok, valószínűleg nem csonttörés (csonttörés ilyen piciknél 1-3hónap alatt összeforr, körülményektől függően). Nálunk 14-én volt az utolsó nagy axi vizit, mindegyikük tüzetesen meglett vizsgálva, méretre, kopoltyúra, mindenre, akkor még mind egészséges volt. (Illetve egynek lecsippentette valamelyik tesója a kopoltyúja végét-legjobb családokban is előfordul) Véleményem szerint nem törés, pláne nem rosszul összeforrt törés. Inkább rándulás vagy ficam. Tapasztalt, finom kézzel meg kéne próbálni, hogy alaphelyzetbe tudod-e állítani. Ehhez előbb figyelgesd a mozgásukat, mennyire hajlanak, merre hajlik a láb, mert egy apró mozdulattal kárt tehetsz bennük. De lehet, gyermekkori viselkedés is, ennél kicsivel fiatalabb korukban, Yesung és Heechul állandóan feltartották a lábukat, össze-vissza, tudnék még egy rakat képet mutatni, hogyan, akár órákig így maradtak. Felnőttek már, időről-időre előfordul, de egészséges felnőttek lettek ettől. Pedig mindkettejük két külön tenyészetből származik, Heechul közel 2, Yesung pedig másfél éves.
PICT0120.JPG
Hali!
Lehet, hogy mikor bekerült az akváriumba és elbújt, akkor történt vele valami. Az is előfordulhat, hogy őt pont én raktam át és rosszul fogtam meg.
Azért gondolom, hogy nem csak "hóbortból" csinálja, mert folyamatosan úgy tartja, vagyis már 2 hete. Most a tanácsodra óvatosan megfogtam és megpróbáltam természetes irányba tolni a lábát finoman, de megakadt a vízszintes helyzetnél ezért nem erőltettem tovább.
Ibrakadabra
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 23:32

Re: Láb törés(?)

Hozzászólás Szerző: Ibrakadabra »

Maya » Tegnap, 16:42 írta:
Ibrakadabra » 2013.12.30. 19:56 írta:Sziasztok!
Tegnap elött vettem észre hogy az egyik axim bal mellsö lábán van egy seb a lábfeje eléggé visszahajlott. Nem tudom ez mennyire zavarja, az úszáshoz ugyanúgy használja mint a másik lábát a viselkedésén sem látok változást ma délután evett is de amikor csak ácsorog akkor nem teszi le a földre. Szerintetek eltört? Mi a teendö ilyenkor?
Hello!
Elnézést a kései válaszért, mostanság mindegyikünk elég elfoglalt volt.
A kérdés valóban az, hogy eltört vagy csak egy seb? Tudnál képet készíteni a sebről, szemből bal oldalról? Kicsivel élesebbet mint ez. Lábujjai megvannak-e? Látsz kilógó csontot? Ha csak seb/sérülés sok teendőd nincs, be fog gyógyulni idővel (1hónapon belül nyoma se lesz), kicsit duzzadtnak látom, de nem aggasztóan. Arra figyelj, hogy ne fertőződjön el vagy gombásodjon be, napi 30% vízcsere javallott és gyakori aljzatporszívózás. Rendszerint hamar helyrejönnek. Ha viszont törés már más helyzet, lassabb a regeneráció, nálam még nem történt ilyen (nagyon nehéz lábat törni, egyetlen módja ha dobálod az állatot), szerintem 3-4 hónap, betegesebb axinál max. 6 hónap a teljes regeneráció.

Társa van-e? Ha igen, jól kijönnek-e? Mert ez már aggasztó támadás, ilyen durván, agresszívan nagyon ritkán lépnek fel egymással szembe. Apró figyelmeztető jellegű odacsípések szoktak lenni, nevelő célzattal. Viszont ez durva támadásnak tűnik, valami nagy balhé lehetett. Talán még beakadhatott két kő közé, amit ügyesen "axisan"magára görgetett. Ezt kinézem belőlük, teljesen üres akváriumba is össze tudják törni magukat.

A lényeg hogy ne aggódj, szerintem simán rendbejön, figyelgesd hogy ne fertőződjön el/gombásodjon be és hogy gyógyulgat-e.
A labujjaiegvannak es kilogo csontot sem latok.van egy lakotarsa aki kb masfelszer akkor mint o es voltmar labletepes meg kopoltyujabol is evett mar de szerint ez csak a hihetetlen falanksagnak tudhato be nemhiszem hogy ilyen serulest okozna neki. Az egyik barlangjuknak van egy elesebb resze en arra gyanakszom ezert ma le is csiszoltam. Probaltam a leheto legelesebb kepet kesziteni ezuttal.
Csatolmányok
image.jpg
image.jpg (54.54 KiB) Megtekintve 15013 alkalommal
image.jpg
image.jpg (66.33 KiB) Megtekintve 15013 alkalommal
Ibrakadabra
Fórumozó
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 23:32

Re: Sérülések, törések, balesetek

Hozzászólás Szerző: Ibrakadabra »

Talan ez jobb kep
Csatolmányok
image.jpg
image.jpg (59.22 KiB) Megtekintve 15012 alkalommal
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Láb törés(?)

Hozzászólás Szerző: Maya »

Ibrakadabra » 2013.12.30. 19:56 írta:A labujjaiegvannak es kilogo csontot sem latok.van egy lakotarsa aki kb masfelszer akkor mint o es voltmar labletepes meg kopoltyujabol is evett mar de szerint ez csak a hihetetlen falanksagnak tudhato be nemhiszem hogy ilyen serulest okozna neki. Az egyik barlangjuknak van egy elesebb resze en arra gyanakszom ezert ma le is csiszoltam. Probaltam a leheto legelesebb kepet kesziteni ezuttal.
Véleményem szerint nem törés, figyelgesd mert elég csúnya seb. Ha már történt régebben is támadás lehetséges, hogy ez is az. Axik nagyon-nagyon ritkán agresszívak, ahhoz valami nagy dolognak kell történnie. Mekkora az akvárium? Kis akváriumba gyakoribbak az összetűzések. Két felnőttnek min. 100x40cm-es alapterületű akvárium szükséges, axi szerint 20-30cm-es vízmagasság ami min. 120 liter. (Azért sose a minimumra törekedjünk) Illetve érdemesebb lenne még egy barlangot betenni nekik (lehetőleg balesetmenteset), hogy mindkettő eltudjon vonulni a saját zugába. A kiálló részt pedig ezek után reszeld le. Megjegyzem egy új kellően nagy dizájnos barlang 2000-2500ft ami nem nagy pénz, csak egyszer kell megvenni, ezek garantáltan kerekítettek. Illetve ha a másik ennyire falánk próbáld meg őket az akvárium két végében etetni, ha csipeszből vagy kézből adagolod nekik akkor nem is lesz túl sok félreeső darab. Nálam etetésnél is rettentő figyelmesek, a másik lábujjai közül is csak kiszívják a leesett szúnyoglárva szálakat. Gubanc az élő halaknál szokott lenni, ott apró odakapások előfordulnak. De a nagyoknál vér még sosem folyt, kopoltyúvég lecsípés is egyetlen egyszer történt. Nagy méretkülönbségek esetén pedig érdemesebb lenne külön nevelni őket. (Halkan megjegyzem néha némi akvárium átrendezés is segíteni szokott, mert a magányos példányok később az új társukkal szemben területvédőek lehetnek)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
KatViki
Fórumozó
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.12.04. 13:34
Tartózkodási hely: Budapest

Felálló láb

Hozzászólás Szerző: KatViki »

Egyre jobban aggaszt a boltunkba hozott kisaxi állapota. Nem fejlődik olyan ütemben, mint a testvére, szerintem azért, mert a bicegése miatt kisebb hatékonysággal "vadászik" a fagyasztott vörösszúnyogra és a másik eleszi előle. Kicsit le is fogyott, ezért most ideiglenesen hazahoztam, hogy rendbe jöhessen. Azonban a lábprobléma még mindig tart, nem tudja letenni _hetek óta_, vagyis nem csak hóbortból/pihenés ideje alatt csinálja ezt. Javaslatra megpróbáltam természetes helyzetbe fordítani, de azt sem lehet, képet is csináltam róla,hogy mennyi a max ameddig fájdalom vagy roncsolás okozása nélkül le tudom neki nyomni a lábát. Ti mire gondoltok, milyen rendellenesség lehet ez, illetve tudok-e segíteni rajta?
axi1 (3).jpg
axi1 (3).jpg (1.03 MiB) Megtekintve 14999 alkalommal
axi1 (4).jpg
axi1 (4).jpg (1.08 MiB) Megtekintve 14999 alkalommal
Ennyi a max, ameddig le tudtam tolni a lábát, illetve a _talpa_ simul rá az ujjamra
Ennyi a max, ameddig le tudtam tolni a lábát, illetve a _talpa_ simul rá az ujjamra
DSC_0367.jpg (1.01 MiB) Megtekintve 14999 alkalommal
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Felálló láb

Hozzászólás Szerző: Sendy »

KatViki » Tegnap, 21:32 írta:Egyre jobban aggaszt a boltunkba hozott kisaxi állapota. Nem fejlődik olyan ütemben, mint a testvére, szerintem azért, mert a bicegése miatt kisebb hatékonysággal "vadászik" a fagyasztott vörösszúnyogra és a másik eleszi előle. Kicsit le is fogyott, ezért most ideiglenesen hazahoztam, hogy rendbe jöhessen. Azonban a lábprobléma még mindig tart, nem tudja letenni _hetek óta_, vagyis nem csak hóbortból/pihenés ideje alatt csinálja ezt. Javaslatra megpróbáltam természetes helyzetbe fordítani, de azt sem lehet, képet is csináltam róla,hogy mennyi a max ameddig fájdalom vagy roncsolás okozása nélkül le tudom neki nyomni a lábát. Ti mire gondoltok, milyen rendellenesség lehet ez, illetve tudok-e segíteni rajta?
axi1 (3).jpg
axi1 (4).jpg
DSC_0367.jpg
Ficamnak tűnik így most már, ezek nagyon jó képek, látszik rajta rendesen, hogy nem normális. Szie egyetem egzotikus osztályára vagy Sátorhelyi magánrendelőjébe kéne bejelentkezni és elvinni, hogy meg tudják röntgenezni és helyére tudják tenni amennyiben lehetséges. Minden bizonnyal valami baleset érte őt, hogy így tartja a lábát.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
kisvöcsök
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.04.04. 15:07

Vélhetően törött láb

Hozzászólás Szerző: kisvöcsök »

Sziasztok!

Van egy növendék, körülbelül egy éves Albínó és egy vadas színű axim, nagyjából azonos korú. Nem igazán jöttek ki egymással, folyton verekedtek, ezért külön kerültek, viszont a fehérnek egy balhé során valószínűleg eltörött a lába. teljesen ki van neki csavarodva. Látszólag nem zavarja mert ugyanúgy használja és eszik iszik és aktív továbbra is. Csak afelől szeretnék érdeklődni, hogy ezzel lehet-e valamit tenni? Ha nem, így marad neki örökre?:/

Köszönöm előre is a választ
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Vélhetően törött láb

Hozzászólás Szerző: Sendy »

kisvöcsök » Tegnap, 14:12 írta:Sziasztok!

Van egy növendék, körülbelül egy éves Albínó és egy vadas színű axim, nagyjából azonos korú. Nem igazán jöttek ki egymással, folyton verekedtek, ezért külön kerültek, viszont a fehérnek egy balhé során valószínűleg eltörött a lába. teljesen ki van neki csavarodva. Látszólag nem zavarja mert ugyanúgy használja és eszik iszik és aktív továbbra is. Csak afelől szeretnék érdeklődni, hogy ezzel lehet-e valamit tenni? Ha nem, így marad neki örökre?:/

Köszönöm előre is a választ
Szia!

Üdv a fórumon!

Sajnos ilyen esetekben csak hozzáértő állatorvos tud segíteni. Meg kellene röntgenezni, és ha helyre rakható, akkor a röntgenkép alapján helyre rakni. Otthon ilyet nem lehet biztonságosan elvégezni, és nem is kéne így hagyni szegény állatot. Sajnos ennél jobbat nem tudok javasolni. Ez már túllépi az otthoni körülmények között kezelhető betegségeket.

Továbbá... nagy fokú agresszió "érdekes" ebben a korban. Kis korban rendben van, de fél éves korukra el kéne hagyniuk. Mekkora víztömegben voltak együtt (akvárium hossza, széle és vízoszlop magassága)? Milyen gyakran, mennnyi ételt és milyet kaptak?

Üdv:
Sendy
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
gelledina
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.01.16. 19:04
Tartózkodási hely: Szeged

Roncsolódott hátsó láb

Hozzászólás Szerző: gelledina »

Sziasztok!

Ezen a témán belül maradok. Elolvastam, szerintem én is bepróbálkozom a hűtéssel. De azért leírom a bajunkat, és meghallgatnám, hátha más ötlet is van. Tegnap reggel vettük észre, hogy a majd 1 éves axink (fehér) hátsó jobb lába elég csúnyán megsérült. Úgy néz ki, mint ami teljesen összeroncsolódott. Először azt hittük, hogy a vele egy idős/méretű vadas axi volt a bűnös, de az csak nem így nézne ki. Inkább olyan, mint ami kövek közé szorult. Befelé görbül, láthatóan el van törve, véres zúzódások is vannak rajt. Tegnap tettünk metilénkéket is a vízbe, mert elég rég volt cserélve, nehogy begombásodjon a sérülés. Egyébként teljesen aktív, szépen úszik, enni is kért tegnap is, ma is kérne, de nem kap amíg nem döntünk a hűtőről.

Itt van 3 kép, sajnos egyiken se látszik túl jól.
DSC_0789_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSC_0789_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (467.28 KiB) Megtekintve 14701 alkalommal
DSC_0793_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSC_0793_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (858.01 KiB) Megtekintve 14701 alkalommal
DSC_0794_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSC_0794_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (1.05 MiB) Megtekintve 14701 alkalommal

Mi a véleményetek? Hűtő, vagy nem annyira komoly sérülés?

Nagyon szépen köszi előre is a segítséget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.05.18. 19:49-kor.
Ok: Témacímet javítottam, miden új esethez, új témacím szükséges! Képek feltöltésére használjuk a fórum "csatolmány feltöltése" opcióját. Köszi!
gelledina
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Roncsolódott hátsó láb

Hozzászólás Szerző: Maya »

gelledina » 32 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Ezen a témán belül maradok. Elolvastam, szerintem én is bepróbálkozom a hűtéssel. De azért leírom a bajunkat, és meghallgatnám, hátha más ötlet is van. Tegnap reggel vettük észre, hogy a majd 1 éves axink (fehér) hátsó jobb lába elég csúnyán megsérült. Úgy néz ki, mint ami teljesen összeroncsolódott. Először azt hittük, hogy a vele egy idős/méretű vadas axi volt a bűnös, de az csak nem így nézne ki. Inkább olyan, mint ami kövek közé szorult. Befelé görbül, láthatóan el van törve, véres zúzódások is vannak rajt. Tegnap tettünk metilénkéket is a vízbe, mert elég rég volt cserélve, nehogy begombásodjon a sérülés. Egyébként teljesen aktív, szépen úszik, enni is kért tegnap is, ma is kérne, de nem kap amíg nem döntünk a hűtőről....
Hello

Maga a sérülés egyáltalán nem komoly, nem indokolja a hűtőzést, ezzel felesleges stresszelni. Maga a sérülés jellegzetesen félgömb alakú, tehát harapás, nem komoly harapás hanem csak olyan figyelmeztető, megijedős vagy véletlen jellegű. Ha el lenne törve, ennél jóval csúnyábban nézne ki, ha mégis törés magától helyrejön neki.

Maga az axi nincs túl jó állapotban az, hogy 1 évesen csak ekkora azt jelenti, hogy beltenyészetből származik, ezt megerősíti a befelé növő farokvég, ebből kifolyólag meglehet, hogy a lába a harapás előtt is kicsit kacska volt. A sérülés nem vészes, de figyelgessétek. Az axi eléggé vékony viszont. Nincs probléma a táplálkozásával? (Kopoltyúja aprócska)

Metilénkéket nem szabad vízbe locsolni, mert nem fog történni semmi, metilinkéket kizárólag közvetlenül az állat bőrére csepegtetve használunk, nem mellé, hanem rá, a célterületre. Akkor lenne gombásodásveszély, ha nyílt sebről lenne szó, de ez inkább zúzódás jellegű. Tehát nem kell metilénkékezni.

Ui: A képeket lementve, felraktam az oldal szerverére mint "csatolmány feltöltése" opció, ha külső oldalalak használunk, később nem biztos, hogy elérhető lesz a kép.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
gelledina
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.01.16. 19:04
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Roncsolódott hátsó láb

Hozzászólás Szerző: gelledina »

Maya » 2014.05.18. 19:59 írta:
gelledina » 32 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!

Ezen a témán belül maradok. Elolvastam, szerintem én is bepróbálkozom a hűtéssel. De azért leírom a bajunkat, és meghallgatnám, hátha más ötlet is van. Tegnap reggel vettük észre, hogy a majd 1 éves axink (fehér) hátsó jobb lába elég csúnyán megsérült. Úgy néz ki, mint ami teljesen összeroncsolódott. Először azt hittük, hogy a vele egy idős/méretű vadas axi volt a bűnös, de az csak nem így nézne ki. Inkább olyan, mint ami kövek közé szorult. Befelé görbül, láthatóan el van törve, véres zúzódások is vannak rajt. Tegnap tettünk metilénkéket is a vízbe, mert elég rég volt cserélve, nehogy begombásodjon a sérülés. Egyébként teljesen aktív, szépen úszik, enni is kért tegnap is, ma is kérne, de nem kap amíg nem döntünk a hűtőről....
Hello

Maga a sérülés egyáltalán nem komoly, nem indokolja a hűtőzést, ezzel felesleges stresszelni. Maga a sérülés jellegzetesen félgömb alakú, tehát harapás, nem komoly harapás hanem csak olyan figyelmeztető, megijedős vagy véletlen jellegű. Ha el lenne törve, ennél jóval csúnyábban nézne ki, ha mégis törés magától helyrejön neki.

Maga az axi nincs túl jó állapotban az, hogy 1 évesen csak ekkora azt jelenti, hogy beltenyészetből származik, ezt megerősíti a befelé növő farokvég, ebből kifolyólag meglehet, hogy a lába a harapás előtt is kicsit kacska volt. A sérülés nem vészes, de figyelgessétek. Az axi eléggé vékony viszont. Nincs probléma a táplálkozásával? (Kopoltyúja aprócska)

Metilénkéket nem szabad vízbe locsolni, mert nem fog történni semmi, metilinkéket kizárólag közvetlenül az állat bőrére csepegtetve használunk, nem mellé, hanem rá, a célterületre. Akkor lenne gombásodásveszély, ha nyílt sebről lenne szó, de ez inkább zúzódás jellegű. Tehát nem kell metilénkékezni.

Ui: A képeket lementve, felraktam az oldal szerverére mint "csatolmány feltöltése" opció, ha külső oldalalak használunk, később nem biztos, hogy elérhető lesz a kép.
Ismét nem bántam meg, hogy ide írtam előbb és nem kezdtem el hűtőzni. Igazad volt, tényleg harapás. Másnapra laepadt és szépen látszott a vadas axi harapásának nyoma. Előbb lila lett, aztán zöld, aztán sárga, pont mint egy ütés nyoma. Az ujjak kicsit roncsolódtak, de mára teljesen visszanőttek, jól néz ki az egész láb.
Igen, valóban előfordulhat, hogy beltenyészet. Egy budapesti lánytól vettem őket, aki biológus, és elmondása szerint axikkal foglalkozik. 2013.05.31-én hoztuk el őket, akkor voltak 2 cm-esek. Most 10 cm-esek. A befelé növő farokvégen nem tudom mit értesz, de nála az a kis elég fehér, befelé kunkorodó farokvég azért van, mert a kövek közé szorult és leszakadt úgy egy hónappal ezelőtt. Ez most nőtt ki, sőt, már nem is kunkorodik semerre (nem tudom egyről beszélünk-e). A táplálkozásukkal nincs semmi probléma, nagyon jó étvágyuk van. Fagyasztott szúnyoglárvát, fagyasztott bolhát, és szárított tubifexet kapnak felváltva. Lehet, hogy túl kicsi adagot adok nekik? ???
A metilénkéket azért használtam így, mert ezt írta a dobozán. Természetesen, ha gombagyanú volt, akkor ment a kérdéses felületre is.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget még egyszer! Majd írok bemutatkozást is a kicsikről, csak nem jut rá idő sehogy se. :( Meg nem akarok találkozni Lancelot képeivel, úgy hiányzik. :(
gelledina
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Roncsolódott hátsó láb

Hozzászólás Szerző: Maya »

gelledina » Ma, 10:52 írta:Ismét nem bántam meg, hogy ide írtam előbb és nem kezdtem el hűtőzni. Igazad volt, tényleg harapás. Másnapra laepadt és szépen látszott a vadas axi harapásának nyoma. Előbb lila lett, aztán zöld, aztán sárga, pont mint egy ütés nyoma. Az ujjak kicsit roncsolódtak, de mára teljesen visszanőttek, jól néz ki az egész láb.
Igen, valóban előfordulhat, hogy beltenyészet. Egy budapesti lánytól vettem őket, aki biológus, és elmondása szerint axikkal foglalkozik. 2013.05.31-én hoztuk el őket, akkor voltak 2 cm-esek. Most 10 cm-esek. A befelé növő farokvégen nem tudom mit értesz, de nála az a kis elég fehér, befelé kunkorodó farokvég azért van, mert a kövek közé szorult és leszakadt úgy egy hónappal ezelőtt. Ez most nőtt ki, sőt, már nem is kunkorodik semerre (nem tudom egyről beszélünk-e). A táplálkozásukkal nincs semmi probléma, nagyon jó étvágyuk van. Fagyasztott szúnyoglárvát, fagyasztott bolhát, és szárított tubifexet kapnak felváltva. Lehet, hogy túl kicsi adagot adok nekik? ???
A metilénkéket azért használtam így, mert ezt írta a dobozán. Természetesen, ha gombagyanú volt, akkor ment a kérdéses felületre is.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget még egyszer! Majd írok bemutatkozást is a kicsikről, csak nem jut rá idő sehogy se. :( Meg nem akarok találkozni Lancelot képeivel, úgy hiányzik. :(
Örülök, hogy rendbejött. :) Tudom kitől vetted, ismerem azt a tenyésztő lányt. :) Viszont, hogy 1 évesen csak 10cm nagyon-nagy problémára utal, amit tőlem visznek kicsiket (attól függ melyik évjárat) 1éves korukra 30cm-esek lesznek, így talán már érthető, hogy 10cm-esek kb. 4-5hónaposan. Másik apától lettek tavaly kisebbek, de az ő méretük is 23-25cm-körüli. Vannak alapvetően kisebb-nagyobb axik, normális és domborúbb fejű, úszó és mászó lábas. De egyik egészséges axi sem lehet 10cm.

A addig etesd őket amíg kérnek, ha már kövérek lesznek be tudsz állni egy etetési mennyiségre/sémára, de érdemes egy kis zsírt hagyni az állaton, nagyobb az esélye egy esetleges betegség túlélésére. Szárított tubifexet pedig nem adunk axiknak, csak teknősöknek. Tönkremehet tőle a gyomruk és tápanyagot se tudnak kivonni belőle, feleslegesen pörgeti fel a gyomrát és emésztőrendszerét. (Megújult az etetés topikunk kérlek nézz be http://axolotl.hu/viewforum.php?f=44, folyamatosan töltjük fel a cikkeket) Várjuk a kicsikről az irományt. :)
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Roncsolódott hátsó láb

Hozzászólás Szerző: Maya »

Maya » 32 perccel ezelőtt írta:
gelledina » Ma, 10:52 írta:Ismét nem bántam meg, hogy ide írtam előbb és nem kezdtem el hűtőzni. Igazad volt, tényleg harapás. Másnapra laepadt és szépen látszott a vadas axi harapásának nyoma. Előbb lila lett, aztán zöld, aztán sárga, pont mint egy ütés nyoma. Az ujjak kicsit roncsolódtak, de mára teljesen visszanőttek, jól néz ki az egész láb.
Igen, valóban előfordulhat, hogy beltenyészet. Egy budapesti lánytól vettem őket, aki biológus, és elmondása szerint axikkal foglalkozik. 2013.05.31-én hoztuk el őket, akkor voltak 2 cm-esek. Most 10 cm-esek. A befelé növő farokvégen nem tudom mit értesz, de nála az a kis elég fehér, befelé kunkorodó farokvég azért van, mert a kövek közé szorult és leszakadt úgy egy hónappal ezelőtt. Ez most nőtt ki, sőt, már nem is kunkorodik semerre (nem tudom egyről beszélünk-e). A táplálkozásukkal nincs semmi probléma, nagyon jó étvágyuk van. Fagyasztott szúnyoglárvát, fagyasztott bolhát, és szárított tubifexet kapnak felváltva. Lehet, hogy túl kicsi adagot adok nekik? ???
A metilénkéket azért használtam így, mert ezt írta a dobozán. Természetesen, ha gombagyanú volt, akkor ment a kérdéses felületre is.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget még egyszer! Majd írok bemutatkozást is a kicsikről, csak nem jut rá idő sehogy se. :( Meg nem akarok találkozni Lancelot képeivel, úgy hiányzik. :(
Örülök, hogy rendbejött. :) Tudom kitől vetted, ismerem azt a tenyésztő lányt. :) Viszont, hogy 1 évesen csak 10cm nagyon-nagy problémára utal, amit tőlem visznek kicsiket (attól függ melyik évjárat) 1éves korukra 30cm-esek lesznek, így talán már érthető, hogy 10cm-esek kb. 4-5hónaposan. Másik apától lettek tavaly kisebbek, de az ő méretük is 23-25cm-körüli. Vannak alapvetően kisebb-nagyobb axik, normális és domborúbb fejű, úszó és mászó lábas. De egyik egészséges axi sem lehet 10cm.

A addig etesd őket amíg kérnek, ha már kövérek lesznek be tudsz állni egy etetési mennyiségre/sémára, de érdemes egy kis zsírt hagyni az állaton, nagyobb az esélye egy esetleges betegség túlélésére. Szárított tubifexet pedig nem adunk axiknak, csak teknősöknek. Tönkremehet tőle a gyomruk és tápanyagot se tudnak kivonni belőle, feleslegesen pörgeti fel a gyomrát és emésztőrendszerét. (Megújult az etetés topikunk kérlek nézz be http://axolotl.hu/viewforum.php?f=44, folyamatosan töltjük fel a cikkeket) Várjuk a kicsikről az irományt. :)
Kicsit utánatúrva, a folyamatos ammóniamérgezés okozhat törpenövést! Ismerem a kicsik genetikai hátterét és még ők is elérik 1 éves korukra a min. 20-22cm-es testhosszt, de sokuk már 10 hónaposan 30cm. Lenne pár kérdésem a vízről.
- Milyenek a víz értékei, nitrit, nitrát, ammónia?
- Szoktad-e folyamatosan mérni őket?
- Milyen sűrűn van vízcsere és mennyi vizet cserélsz, mivel kezeled?
- Szokott-e elködösödni, elszürkülni a víz időről-időre?
- Szűrőt hogyan és milyen gyakran takarítod?
A válaszok után jobb képet kapunk a biológiáról és rájöhetünk, mi okozza ezt a törpenövést.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Honeybadger
Fórumozó
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.10.08. 21:40

Csonk

Hozzászólás Szerző: Honeybadger »

Üdv.
Nemrég raktam az aximat a hűtőbe, mert az egyik oldala béna volt, és a nagyobbik társa leharapta félig az egyik lábát. A láb még csonkon ott lóg, de használhatatlannak tűnik, már szinte csak a bőr tartja. Ugyanezen aximnak már nőtt vissza lába, 3 lábún került hozzám, a kérdésem annyi lenne, hogy a csonk rendesen meggyógyul, vagy csináljak vele valamit?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Csonk

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Honeybadger » Ma, 18:20 írta:Üdv.
Nemrég raktam az aximat a hűtőbe, mert az egyik oldala béna volt, és a nagyobbik társa leharapta félig az egyik lábát. A láb még csonkon ott lóg, de használhatatlannak tűnik, már szinte csak a bőr tartja. Ugyanezen aximnak már nőtt vissza lába, 3 lábún került hozzám, a kérdésem annyi lenne, hogy a csonk rendesen meggyógyul, vagy csináljak vele valamit?
Kedves Honeybadger!

Ilyen súlyos esetekben azonnal állatorvos vagy állatorvosi ügyelet jöhet szóba. Te nem tudsz semmit tenni az állatért ha már ennyire súlyos. Az hogy korábban tehettél volna, egy másik kérdéskör amit az SOS állatorvoslás után kell átrágni, mert sajnos nagyon kevés axitartónak vannak valós fogalmai arról, hogy mennyire kényes állatot vásárolt, és hogyan is kéne tartani.
Pánikolások helyett próbálj meg lenyugodni és a fórum rendjét, kéréseit követve használni a fórumot. A témába, ahova írtál, piros félkövérrel van beleírva hogy mit lehet oda írni. Idézném formázás nélkül a nyers szöveget:
"Kérnék mindenkit, hogy ebbe a témába csak akkor írjon, ha magával a hűtőzéses eljárás technikai megvalósításával kapcsolatosan van kérdése, mondanivalója. Betegséges dolgok ide ne kerüljenek!"
Ellenben a másik témába még nem válaszoltál a kérdésekre. Ezek hiányában semmi tanácsot nem tudunk adni, ezeket a kérdésetek teszi fel egy rendes orvos is, mielőtt bármit is mond az állat helyzetét illetően. Próbáld meg összeszedni a gondolataidat, képzeld a helyünkbe magadat, hogy semmit nem tudunk rólad sem az akváriumról, így nehéz 2-3 szétszórt mondatra tanácsot adni, mert ha megtesszük és nem jól sül el, mi vagyunk a hibásak, miközben mi csak azzal tudtunk gazdálkodni, amit rendelkezésünkre bocsátottál.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Klaudia
Fórumozó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.12.21. 13:28

Fehér foltok

Hozzászólás Szerző: Klaudia »

Sziasztok,
két napig nem voltam otthon és ma ahogy hazaértek fehér foltokat találtam az axim farkán.
Ez vajon mitől van? Lehet gyógyítani?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2015.02.14. 19:42-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Klaudia
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Fehér foltok

Hozzászólás Szerző: Maya »

Klaudia » Ma, 18:43 írta:Sziasztok,
két napig nem voltam otthon és ma ahogy hazaértek fehér foltokat találtam az axim farkán.
Ez vajon mitől van? Lehet gyógyítani?
Attól függ.
Vadas axik jellemzője a sárga és fehér foltok, ezek kor előrehaladtával jelennek meg. Lehet szó még pigmentációról. Illetve gombásodásról, amiről egyszerűen meggyőződhetsz némi metilénkék segítségével. http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=182#p182 Esetleg lehet még felszíni hámsérülés.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése