Táplálkozási problémák

Moderátor: Axolotl moderátor

Gitta
Fórumozó
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2013.02.11. 21:45

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Gitta »

Sendy írta:
Gitta írta:Most kezdtem az ételnaplót, egyelőre megint szunyilárvát kapott, de nagyon keveset - még a kocka egyharmadát se - tüneteket ugyanazok: evés után öklendezés, pici visszajön, nagyon rossz közérzet, farka behajlítva, lassan mozog, fejét előre buktatja, most bebújt a barlangjába, nagyon szomorú... :( komolyan kezdek aggódni.... :( mikor hazaértem, evés előtt még jó kedve volt, de azt már észrevettem rajta, hogy úszna, de nincs ereje, délben felúszott, de levegőt se vett, és visszapottyant... :( mit csináljak? erőltessem egyáltalán az ételt? nem lenne most jobb a diéta?
Ettől féltem...
Oké, akkor mást adj neki, tubi, kishal, táp valami ilyesmit, és meg kell nézni az lent marad-e. Lehet a lárvát nem bírja. Ha más is visszajön akkor gáz van. Mondom amit én tennék: azonnali (azaz ma vagy holnap) sera komplett vízteszter, akvárium kipucolása, átfőzése és teszt hogy hány-e és másnap hány-e. Ha igen egzotikus hozzáértő állatorvos és száj, széklet, gyomorkenet és flóravizsgálat mikroszkóp alatt. Ha negatív akkor hepi, akkor röntgen. Ha negatív akkor jó esélyeitek vannak. Ha még mindig hány: hűtőszekrény a fórumon már ezerszer ismertetett módon 3-5 napig. Utána ételpróba minőségi kajával: értem, otthon szépen kiválogatott élő vörösszúnyoglárva, agyonmosott tubifex, állatkereskedésben teknősöknek gyártott fagyasztott hal húsa (nem koponya, hanem a húsa) és ezekből pici falat, inkább kevesebb és inkább 2-3 percenként kapjon egy egy apró falatot. Ha utána is hány, akkor több tippem nincs.
Sziasztok! Hát, elindultunk a kezelések útján... A PH nagyon lúgos volt, most alakul, holnap még állítok rajta, mert egyszerre többet nem ajánlanak....teljes pucolás megvolt, kifőzve minden, szörnyike meg is szenvedte, eléggé stresszes volt, míg várakozott az ideiglenes helyén...állatdoki: nem egyszerű, mert én vásárhelyi vagyok, a közelben Szeged a legnagyobb város, egyelőre ott sem találtam megfelelő állatorvost, így egy ismerősöm ajánlotta dr. Németh József budapesti alternatív állatogyógyászt, aki így, a távolból is sok okos dolgot mondott - a javaslatai teljes mértékben megegyeztek a Sendy-ével: teljes vízcsere, PH állítás, másik fajta ételek, apránkénti adagolásban, és javasolt egy homeopátiás szert, amit még nem próbáltam ki, és kíváncsi vagyok, hogy közületek használt-e valaki hasonlót? Kipróbáltatok már homeo szereket az állatoknál? Egy vásárhelyi tenyésztő nagyon esküszik rá, ugyanis az első állatkáját neki is félrekezelték antibiotikummal, és abba pusztult bele végül...Viszont azt mondja, hogy több emésztési problémát is megoldottak már homeopátiás szerekkel a teknőseiknél és az axiknál is...(nekik két párjuk van, és most született meg a harmadik szaporulat - sajnálom, hogy nem vártam meg, míg az övéik felnőnek...) A jelenlegi állás: tegnap (még aksi pucolás előtt, az ma volt) két kis fagyasztott hal húsa lent maradt, de mivel ráment ezek után falánkan az egyik csiguszra, így hoztam még neki egy kis halhusit, az viszont már kijött, tünetek ugyanazok... :( A tenyésztővel, állatkereskedés vezetőjével és az orvossal való tanácskozás után egyre biztosabb, hogy beteg állatot vásároltam... :( Az állatorvos szerint ha nem javul, mindenképpen fel kell keresnem a nagykereskedést, mert gyakorlatilag amióta nálam van, nincs jól, és már eleve eléggé vékonykán hoztam el, már sajnálom, hogy akkor nem figyeltem, hogy milyen kis vékony... :( De még nem adjuk fel, szeretnék mindent megpróbálni, így küzdünk - hozzáteszem Nessie is, mert látom rajta...nagy harcos! Szorítsatok! :(
Askuli
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.02.26. 21:57

Fehér nyálkás hányás

Hozzászólás Szerző: Askuli »

Sziasztok!

Karácsonyra kapták a gyerekeim az első axolotl-ukat. Eddig minden ok volt vele, de kb. 1 hete nem eszik. Teljesen le van soványodva szegényke. Tegnap is próbáltunk neki enni adni, és látszik, h enne, evett is egy kis tubit, de utána elkezdett öklendezni és vmi fehéres "nyálkás" cucc jött ki belőle. Megvizsgálva az akváriumot, láttam még 1-2 ilyen jellegű pici csomócskát. Egyébként mozgékony, a farka nincs behajlítva, a kopoltyúján is a szálacskák megvannak, nincs rajta sérülés, csak nem eszik. Jah, és a szája sincs nyitva. Ma elkülönítettük egy vödörbe, ahol hidegebb a víz. Hétvégén átmossuk az akváriumot és kivesszük a kavicsokat, mert olvastam, h lehet h az a baja, h lenyelt belőle, amikor kajált?! Még mit tudok tenni az érdekében? Mit figyeljek, a vödörben? itt is próbáljam etetni? Köszönöm a válszt!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Fehér nyálkás hányás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Askuli írta:Sziasztok!

Karácsonyra kapták a gyerekeim az első axolotl-ukat. Eddig minden ok volt vele, de kb. 1 hete nem eszik. Teljesen le van soványodva szegényke. Tegnap is próbáltunk neki enni adni, és látszik, h enne, evett is egy kis tubit, de utána elkezdett öklendezni és vmi fehéres "nyálkás" cucc jött ki belőle. Megvizsgálva az akváriumot, láttam még 1-2 ilyen jellegű pici csomócskát. Egyébként mozgékony, a farka nincs behajlítva, a kopoltyúján is a szálacskák megvannak, nincs rajta sérülés, csak nem eszik. Jah, és a szája sincs nyitva. Ma elkülönítettük egy vödörbe, ahol hidegebb a víz. Hétvégén átmossuk az akváriumot és kivesszük a kavicsokat, mert olvastam, h lehet h az a baja, h lenyelt belőle, amikor kajált?! Még mit tudok tenni az érdekében? Mit figyeljek, a vödörben? itt is próbáljam etetni? Köszönöm a válszt!
Szia!

Lentebb már minden le van írva a problémádra, de címszavakban ismét leírom. Akváriumot ma kéne kitakarítani, nem hétvégén, mert előfordulhat könnyen, hogy már most is késő. Mindent átfőzni, amit átfőzhető. Axi vizét 18-20 fokra lehűteni, és minőségi kajával megpróbálni etetni. A tubi nem az, a vörösszúnyoglárva már nagyjából jobb, de mondjuk axikaja, csirkemáj, fagyasztott (állatkereskedésben kapható -bolti akármi nem jó!-) kishal húsa. Egzotikus szakállatorvos azonnal, nem majd valamikor, hanem azonnal amint rendel és fogad. Széklet, hányásmintát vinni, és az orvos nézze meg, illetve szájból, gyomorból kéne kenetmintát nézni. Kenetminta eredményének hiányában sötétben tapogatózás van csak. A kavicsok miatt röntgen is erősen ajánlott. Ha az állat takarítás után folytatja ezt, és az orvos tanácstalan, akkor azonnal hűtőszekrény (fórumon külön topik van erre, olvasd el) 5 napra 7-8 fokra, 3 nap után ott meg kell próbálni nagyon kis falatokkal etetni, tényleg csak pár szál lárvával, és megnézni, visszahányja-e. Ha nem akkor még egy nap hűtő, aztán akváriumba vissza folyamatos vízhőmérséklet kiegyenlítéssel. Ha még hány, akkor még három nap, és ha utána is, nem tudok mit mondani. Eddig az igazolt esetekből (pár darab csak, a többi nem volt orvosilag alátámasztva) egy axi sem gyógyult meg sajnos az orvosi kezelések ellenére sem. Az eset igazolására pedig orvosi eredmény szükséges, addig csak hasonló tünetekről beszélünk. Akárhova is rakod, tető legyen, mert kiugorhat. A szájat végső stádiumban nyitják ki, akkor max pár nap van hátra eddigi tapasztalatom szerint. De akkor látszik már az állaton hogy nem jókedvében van nyitva a szája és nem egészséges, normális szájtátás.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Askuli
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.02.26. 21:57

Re: Fehér nyálkás hányás

Hozzászólás Szerző: Askuli »

Köszönöm az infót!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.02.27. 15:56-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Fehér nyálkás hányás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Askuli írta:Köszönöm az infót!
Igazán nincs mit! Arra megkérnélek, hogy időnként légyszi tájékoztass minket hogy alakul az állapota.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Gitta
Fórumozó
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2013.02.11. 21:45

Nessie ma nem hányt

Hozzászólás Szerző: Gitta »

Atyaég! Tudom, hogy ez még nem sokat jelent, de adott egy kis reményt...a víz már majdnem teljesen okés, sokat csökkent a lúgossága, és most (kedd óta) úgy tűnik a biológiai egyensúly is beállt, mert Nessie iszonyú aktív, nagyon jó kedvű, még ennyit nem bohóckodott és úszkált, mint ma! :D Éééés, a legjobb hír, hogy ma nem hányt!!!! :D Vacsi volt, igaz egy kevés, este nyolc után tíz perccel fejeztük be (persze még mindig iszonyat falánk), és úgy fest, hogy benne marad! (Eddig minden kajcsi után legkésőbb húsz perccel jöttek az öklendezések és a hányás, most túl vagyunk egy órán, nincs befordulva, mint szokott, nem rossz kedvű, sőőőőt!! Úszkál, bohóckodik, figyel folyamatosan, mosolyog! :D Tudom, hogy ez még nem jelenti azt, hogy minden rendben lesz, de a remény hal meg utoljára... A menüje egy fagyasztott kishal húsa volt, jól átmosva, fejétől, farkától megszabadítva, sőt, még a gerinc részét is kibogarásztam belőle, szóval tényleg csak a szín húst kapta. Most is itt van, mosolyog, sőt, van egy közös élményünk is: két napja beleült a tenyerembe, és kapaszkodott a kis lábaival az ujjaimba, hogy le ne csússzon! :D
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Nessie ma nem hányt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Gitta írta:Atyaég! Tudom, hogy ez még nem sokat jelent, de adott egy kis reményt...
Ez hatalmas siker, csak így tovább! Talán az egészben az a legjobb hír, hogy jókedvű volt utána is. Tehát ezek szerint nem fájt a hasa evés után.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Dorka03
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.04.04. 00:05

Étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: Dorka03 »

Sziasztok!
Több mint egy évesek az axolotljaim és nem igazán akarnak mostanában enni. Már lassan két hete és nagyon aggódom. Eddig csak csirkemájjal és csirkemellel próbálkoztam. Nem tudtok valami tanácsot mivel lehetne rávenni őket, hogy egyenek?
A választ előre is köszi!
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SzySza 2013.04.04. 08:43-kor.
Ok: Témacímet nem adtál. Pótoltam, de kérlek nézd át a fórum szabályzatát.
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: SzySza »

Dorka03 írta:Sziasztok!
Több mint egy évesek az axolotljaim és nem igazán akarnak mostanában enni. Már lassan két hete és nagyon aggódom. Eddig csak csirkemájjal és csirkemellel próbálkoztam. Nem tudtok valami tanácsot mivel lehetne rávenni őket, hogy egyenek?
A választ előre is köszi!
Szia!

Kérlek olvasd végig ezt a topicot, mert sokaknak volt hasonló problémája. Az axik étrendjén változtatni kell, nem szabad csak egyféle kaját adni nekik mert különféle kajákban különféle vitaminok vannak. Próbáld meg a RUTO márkájú vörös szúnyoglárvát, néha tubifexet is adhatsz, fő a változatosság. Elképzelhető, hogy már unják a kaját azért nem eszik, te se ennél szívesen egy féle kaját hónapokig. Akváriumot mikor takarítottad utoljára, víz milyen? PH? Körülmények?
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Étvágyfokozó

Hozzászólás Szerző: Place »

Kicsi hasonló a kérdés, kicsit nem:

Létezik-e axiknak étvágyfokozó?

Félek, hogy a vízhőmérséklet növelésével (amitől jön az étvágy) csak rosszabb lesz a helyzet... ha beindul az emésztés, de nincs benne mit emészteni, mert már egy hónapja csontszoványan vegetál, csak az ellenkezőjét érem el.
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Étvágyfokozó

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place írta:Kicsi hasonló a kérdés, kicsit nem:

Létezik-e axiknak étvágyfokozó?

Félek, hogy a vízhőmérséklet növelésével (amitől jön az étvágy) csak rosszabb lesz a helyzet... ha beindul az emésztés, de nincs benne mit emészteni, mert már egy hónapja csontszoványan vegetál, csak az ellenkezőjét érem el.
Tudtommal nem létezik. Kézből fecskendővel etetés az létezik, ügyességet és iszonyatosan türelmet igényel, és azzal talán valami indul. A vizedből csináltál tesztet? Nem rohad semmi? Hűtőzés megvolt? Állatorvos? Hányás, nyákminta...
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

Re: Étvágyfokozó

Hozzászólás Szerző: Place »

Sendy írta:Tudtommal nem létezik. Kézből fecskendővel etetés az létezik, ügyességet és iszonyatosan türelmet igényel, és azzal talán valami indul. A vizedből csináltál tesztet? Nem rohad semmi? Hűtőzés megvolt? Állatorvos? Hányás, nyákminta...
A víz éppen be van rohadva. Mitől, nem tudjuk, mivel nem maradt benne semmi és két hete volt teljes vízcsere és texturakifőzés. Hogy nem a vízzel van a gond, bizonyítja, hogy az éhségsztrájk egy hónapja kezdődött, a vele együtt lakó folyamatosan falánk társ mellett. Székletet produkált-e? Nem tudom, mert a 2 tesó mellett ez nem mérhető.

Tubit bekapja, kiköpi, talán abból marad benne néhány.
Mélyfagyasztott dolgokra nem reagál.
Májtól, haltól elfordul, esetleg ráharap és lemond róla, elbújik.

Mivel amúgy szép és egészséges, ráadásul annyira vészesen végülis nem sovány, nem gondolkodnék még az állatorvoson, vagy bármi gondon a kedvetlenségen kívül, de egy hónap végén már lassan aggaszt a helyzet, hogy ez nem sima, ideiglenes depresszió.

Most leválasztottam a tesóktól, megfigyelés alatt tartom. Hűtőbe nem tenném még, mert azon kívül, hogy nem eszik, más betegségre utaló jelet nem produkált. Mivel most az a cél, hogy egyen, inkább befűtenék neki, hogy beinduljon az anyagcseréje és az éhségérzete is.
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Dorka03
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.04.04. 00:05

Re: Étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: Dorka03 »

SzySza írta:
Dorka03 írta:Sziasztok!
Több mint egy évesek az axolotljaim és nem igazán akarnak mostanában enni. Már lassan két hete és nagyon aggódom. Eddig csak csirkemájjal és csirkemellel próbálkoztam. Nem tudtok valami tanácsot mivel lehetne rávenni őket, hogy egyenek?
A választ előre is köszi!
Szia!

Kérlek olvasd végig ezt a topicot, mert sokaknak volt hasonló problémája. Az axik étrendjén változtatni kell, nem szabad csak egyféle kaját adni nekik mert különféle kajákban különféle vitaminok vannak. Próbáld meg a RUTO márkájú vörös szúnyoglárvát, néha tubifexet is adhatsz, fő a változatosság. Elképzelhető, hogy már unják a kaját azért nem eszik, te se ennél szívesen egy féle kaját hónapokig. Akváriumot mikor takarítottad utoljára, víz milyen? PH? Körülmények?
Nagyon köszönöm a választ! Az akváriummal biztos hogy nincsen semmi gond, mert 3 axim van. 2db egy éves (albino, és egy vadszínű) meg júniusban vettem egy arany axolotlot is, de ő normálisan eszik mindent, sőt zabálja. Múltkor vettem fagyasztott halat, arra rögtön rákaptak a nagyok is, de csak egyet voltak hajlandóak enni, az viszont az aranynak nagyon nem tetszett. Szeretném kipróbálni az élő halakat is, hátha az izgalmasabb nekik.
Másik pedig az, hogy baromi hosszú folyamat, mire megetetem őket, mert ha esznek egy két falatot a nagyok, akkor is egy csirkemell kocka 3perc, mire odakap érte...na mind1.
Átolvasom az egész topicot :)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: Maya »

Dorka03 írta: Nagyon köszönöm a választ! Az akváriummal biztos hogy nincsen semmi gond, mert 3 axim van. 2db egy éves (albino, és egy vadszínű) meg júniusban vettem egy arany axolotlot is, de ő normálisan eszik mindent, sőt zabálja. Múltkor vettem fagyasztott halat, arra rögtön rákaptak a nagyok is, de csak egyet voltak hajlandóak enni, az viszont az aranynak nagyon nem tetszett. Szeretném kipróbálni az élő halakat is, hátha az izgalmasabb nekik.
Másik pedig az, hogy baromi hosszú folyamat, mire megetetem őket, mert ha esznek egy két falatot a nagyok, akkor is egy csirkemell kocka 3perc, mire odakap érte...na mind1.
Átolvasom az egész topicot :)
Biztos, hogy minden érték rendbe van. Ph, keménység, ammónia,nitrát szint, minden rendbe van, néztél tesztet? A vized beállt? Mert ha ezek rendbe, akkora valami stresszelő körülmény jöhet szóba. Az adható ételek listáját fusd át, szerintem elég sok minden adható nekik, próbáld meg naponta többször, többfélével.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya írta:
Dorka03 írta: Nagyon köszönöm a választ! Az akváriummal biztos hogy nincsen semmi gond, mert 3 axim van. 2db egy éves (albino, és egy vadszínű) meg júniusban vettem egy arany axolotlot is, de ő normálisan eszik mindent, sőt zabálja. Múltkor vettem fagyasztott halat, arra rögtön rákaptak a nagyok is, de csak egyet voltak hajlandóak enni, az viszont az aranynak nagyon nem tetszett. Szeretném kipróbálni az élő halakat is, hátha az izgalmasabb nekik.
Másik pedig az, hogy baromi hosszú folyamat, mire megetetem őket, mert ha esznek egy két falatot a nagyok, akkor is egy csirkemell kocka 3perc, mire odakap érte...na mind1.
Átolvasom az egész topicot :)
Biztos, hogy minden érték rendbe van. Ph, keménység, ammónia,nitrát szint, minden rendbe van, néztél tesztet? A vized beállt? Mert ha ezek rendbe, akkora valami stresszelő körülmény jöhet szóba. Az adható ételek listáját fusd át, szerintem elég sok minden adható nekik, próbáld meg naponta többször, többfélével.
Halaknál magas nitrát okoz étvágytalanságot (saját tapasztalat az elmúlt 1-2 hétből). Axinál még nem tapasztaltam, mert az enyém egy bélpoklos, a többi pedig beteg volt mikor nem evett, akkor a nitrit, nitrát nem volt magas, de biztos axiknál is okozhat efféle problémákat.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
havica
Fórumozó
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.03.10. 12:47
Tartózkodási hely: Oroszlány

Tartós étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: havica »

Segítsetek, mit tegyek? Nyolc hónaposak nagyjából a porontyaim, az egyik vadas, a másik arany színű. Kb. 6 hete kezdődtek a problémák azzal, hogy az arany axim "haja" eltűnt. Azonnal nagytakarítást végeztem. Nem történt semmi, viszont egyre étvágytalanabb lett. Azt gondoltam, hogy talán kavicsot nyelt, mert egy alkalommal bekapott egy falatka csirkemájat, aztán kiköpte, majd bokákolt addig, míg ki nem hányt mindent, úgy láttam, mintha két apró kavics is kiürült volna, de nem merem határozottan állítani. (Nem láttam újra hányni.) Akkor a kavicsot kiszedtem, és nagy köveket tettem helyette az akváriumba. Az étvágytalanság egyre aggasztóbb méreteket ölt. 2 napja elég sokat lebeg a vízfelszín közelében, és olyan pici sovány, hogy meghasad a szívem! Kínálom csirkemájjal, csirkemellel, artémiarákkal, vörösszúnyoglárvával. Előfordul, hogy bekapja, aztán kiköpi, de sokszor egyszerűen elfordítja a fejét. Volt, hogy bebújt Poronty hóna alá, hogy hagyjam már békén. Poronty már majd kipukkad (hál' Istennek), a haja is gyönyörű. Amit Kicsiporonty otthagy, azt gondolkodás nélkül bekebelezi.
Készítettem videót és fotókat is, hátha a felvételek többet elárulnak annál, amit leírtam. A videó első perce február végén készült, amikor hozzám kerültek, a két állókép és a többi rész pár napos.
http://www.youtube.com/watch?v=1KOUYjIaRSc
http://poronty.havica.fotoalbum.hu/
A vizet 2-3 naponta tiszítom, kb. felmosóvödörnyi mennyiséget cserélek. Szűrőkancsós vizet használok, ha nem, 1 napig szellőztetem a szűretlen vizet. Eleinte éjszakára kikapcsoltam a szűrőt, aztán olvastam, hogy nem szabad, azóta folyamatosan megy. Időnként bedobok kristálytablettát is a vízbe.
Segítsetek, hívjak állatorvost? Próbáljam meg mesterségesen táplálni?
Éva
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Tartós étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: Maya »

havica írta:Segítsetek, mit tegyek? Nyolc hónaposak nagyjából a porontyaim, az egyik vadas, a másik arany színű. Kb. 6 hete kezdődtek a problémák azzal, hogy az arany axim "haja" eltűnt. Azonnal nagytakarítást végeztem. Nem történt semmi, viszont egyre étvágytalanabb lett. Azt gondoltam, hogy talán kavicsot nyelt, mert egy alkalommal bekapott egy falatka csirkemájat, aztán kiköpte, majd bokákolt addig, míg ki nem hányt mindent, úgy láttam, mintha két apró kavics is kiürült volna, de nem merem határozottan állítani. (Nem láttam újra hányni.) Akkor a kavicsot kiszedtem, és nagy köveket tettem helyette az akváriumba. Az étvágytalanság egyre aggasztóbb méreteket ölt. 2 napja elég sokat lebeg a vízfelszín közelében, és olyan pici sovány, hogy meghasad a szívem! Kínálom csirkemájjal, csirkemellel, artémiarákkal, vörösszúnyoglárvával. Előfordul, hogy bekapja, aztán kiköpi, de sokszor egyszerűen elfordítja a fejét. Volt, hogy bebújt Poronty hóna alá, hogy hagyjam már békén. Poronty már majd kipukkad (hál' Istennek), a haja is gyönyörű. Amit Kicsiporonty otthagy, azt gondolkodás nélkül bekebelezi.
Készítettem videót és fotókat is, hátha a felvételek többet elárulnak annál, amit leírtam. A videó első perce február végén készült, amikor hozzám kerültek, a két állókép és a többi rész pár napos.
http://www.youtube.com/watch?v=1KOUYjIaRSc
http://poronty.havica.fotoalbum.hu/
A vizet 2-3 naponta tiszítom, kb. felmosóvödörnyi mennyiséget cserélek. Szűrőkancsós vizet használok, ha nem, 1 napig szellőztetem a szűretlen vizet. Eleinte éjszakára kikapcsoltam a szűrőt, aztán olvastam, hogy nem szabad, azóta folyamatosan megy. Időnként bedobok kristálytablettát is a vízbe.
Segítsetek, hívjak állatorvost? Próbáljam meg mesterségesen táplálni?
A probléma elég komplex. Megnéztem a videót a pirosság és ez a levegőért való feljárkálás, túl sok nitrátra utalt. Nagytakarítás alatt pedig mit értesz? Mennyi vizet veszel le, stb. Víztesztet csináltál? Levegőztetős szűrőd van amit nem győzök hangsúlyozni, hogy nem elég, nem elég erős, kéne mellé még egy légpumpa, akkor a puffadás megszűnne.(a vadas is fel van puffadva kissé) Albínókkal nagyon nehéz, érzékenyek minden vízváltozásra, kajára főleg. Próbáld végig az adható étel listát, mesterséges táplálást megpróbálhatod. Viszont ez a fokozatos nem evés bélproblémákra utal, állatorvos(igazán hozzáértő, nem olyan akinek az egyetemről rémlik valami). Ugyanígy ment el legutóbb a goldenem. Mire észreveszed már rég nyakadon a baj.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Tartós étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: Sendy »

havica írta:Segítsetek, mit tegyek? Nyolc hónaposak nagyjából a porontyaim, az egyik vadas, a másik arany színű. Kb. 6 hete kezdődtek a problémák azzal, hogy az arany axim "haja" eltűnt. Azonnal nagytakarítást végeztem. Nem történt semmi, viszont egyre étvágytalanabb lett. Azt gondoltam, hogy talán kavicsot nyelt, mert egy alkalommal bekapott egy falatka csirkemájat, aztán kiköpte, majd bokákolt addig, míg ki nem hányt mindent, úgy láttam, mintha két apró kavics is kiürült volna, de nem merem határozottan állítani. (Nem láttam újra hányni.) Akkor a kavicsot kiszedtem, és nagy köveket tettem helyette az akváriumba. Az étvágytalanság egyre aggasztóbb méreteket ölt. 2 napja elég sokat lebeg a vízfelszín közelében, és olyan pici sovány, hogy meghasad a szívem! Kínálom csirkemájjal, csirkemellel, artémiarákkal, vörösszúnyoglárvával. Előfordul, hogy bekapja, aztán kiköpi, de sokszor egyszerűen elfordítja a fejét. Volt, hogy bebújt Poronty hóna alá, hogy hagyjam már békén. Poronty már majd kipukkad (hál' Istennek), a haja is gyönyörű. Amit Kicsiporonty otthagy, azt gondolkodás nélkül bekebelezi.
Készítettem videót és fotókat is, hátha a felvételek többet elárulnak annál, amit leírtam. A videó első perce február végén készült, amikor hozzám kerültek, a két állókép és a többi rész pár napos.
http://www.youtube.com/watch?v=1KOUYjIaRSc
http://poronty.havica.fotoalbum.hu/
A vizet 2-3 naponta tiszítom, kb. felmosóvödörnyi mennyiséget cserélek. Szűrőkancsós vizet használok, ha nem, 1 napig szellőztetem a szűretlen vizet. Eleinte éjszakára kikapcsoltam a szűrőt, aztán olvastam, hogy nem szabad, azóta folyamatosan megy. Időnként bedobok kristálytablettát is a vízbe.
Segítsetek, hívjak állatorvost? Próbáljam meg mesterségesen táplálni?
6 hét... általában azt szoktam mondani, hogy nem kell kétségbe esni ha 1 esetleg 2 hétig nem eszik és más tünet nem nagyon van, de most pont az ellentéte áll fent. Nem szabad ennyit várni, hogy lesoványodjon. 2 hét után irány állatorvos, főleg Neked, mert Tatán ott van Bálint, tudsz hova fordulni sokakkal ellentétben, akiknél 80-100 km-en belül nincs hozzákonyító orvos. Bálint már 2 ilyen esetet is látott nálam, próbálta kezelni, ismeri a tüneteket, tud mintákat venni, ki tudja értékelni, tud próbálkozni, tudja mit kell keresni. Igazán nagyon jó szakember, végtelenül elhivatott, megbízható.
Jelenleg egy tanácsom van:felhívni a rendelőt, megkérdezni bent van-e, mikor van bent, és vinném azonnal,ahogy elérhető. Ha épp bent van amikor telefonálsz, akkor beszélj vele, hogy mit vigyél, mit ne stb stb. Tanácsot nem szükséges adnom, hogy mit nézzen, ő tényleg tudja. Tud röntgent is csinálni, kenetmintát, tudja antibiotikummal kezelni stb stb. Ha volt széklete aznap, azt mindenképpen vidd magaddal. A vizsgálat eredménye függvényében tudok tanácsolni, bár szerintem úgy is elkezdi a gyógyszeres kezelést. De elnézve, mennyire csonttá van fogyva... most már elég nagy csoda szükséges sajnos, de nincs veszve minden. Csúnya dolgot fogok most írni. Amennyiben meghalna, mindenképpen kérj boncolást, mert nagyon hasznos infókat lehet belőle nyerni. Könnyen lehet, hogy egyszer csak a másik is elkezdi ezeket a tüneteket, és akkor már lesz hova nyúlni. Nálam is így volt, az első boncolása után a másikban akinél 1-2 hónappal később jöttek a tünetek, már egyből tudtuk keresni mi a baj, be is igazolódott (sajnálatos mód) és jóval korábban el tudtunk kezdeni egy másik kezelést ami az előzőnél fel se merült mert nem igazán volt kézzel fogható elváltozás, betegségnyom. De arra készülj, hogy az állat árát simán ott hagyod a kezelésekre már az első alkalommal, főleg ha kell röntgenezni is, mert az eleve 5000 Ft körül van.
Egy apróság: Bálint nem egy mosolygós, csevegős doki, és szereti a negatív dolgokkal kezdeni a beszédeit.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
havica
Fórumozó
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.03.10. 12:47
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Tartós étvágytalanság

Hozzászólás Szerző: havica »

Maya írta:
havica írta:Segítsetek, mit tegyek? Nyolc hónaposak nagyjából a porontyaim, az egyik vadas, a másik arany színű. Kb. 6 hete kezdődtek a problémák azzal, hogy az arany axim "haja" eltűnt. Azonnal nagytakarítást végeztem. Nem történt semmi, viszont egyre étvágytalanabb lett. Azt gondoltam, hogy talán kavicsot nyelt, mert egy alkalommal bekapott egy falatka csirkemájat, aztán kiköpte, majd bokákolt addig, míg ki nem hányt mindent, úgy láttam, mintha két apró kavics is kiürült volna, de nem merem határozottan állítani. (Nem láttam újra hányni.) Akkor a kavicsot kiszedtem, és nagy köveket tettem helyette az akváriumba. Az étvágytalanság egyre aggasztóbb méreteket ölt. 2 napja elég sokat lebeg a vízfelszín közelében, és olyan pici sovány, hogy meghasad a szívem! Kínálom csirkemájjal, csirkemellel, artémiarákkal, vörösszúnyoglárvával. Előfordul, hogy bekapja, aztán kiköpi, de sokszor egyszerűen elfordítja a fejét. Volt, hogy bebújt Poronty hóna alá, hogy hagyjam már békén. Poronty már majd kipukkad (hál' Istennek), a haja is gyönyörű. Amit Kicsiporonty otthagy, azt gondolkodás nélkül bekebelezi.
Készítettem videót és fotókat is, hátha a felvételek többet elárulnak annál, amit leírtam. A videó első perce február végén készült, amikor hozzám kerültek, a két állókép és a többi rész pár napos.
http://www.youtube.com/watch?v=1KOUYjIaRSc
http://poronty.havica.fotoalbum.hu/
A vizet 2-3 naponta tiszítom, kb. felmosóvödörnyi mennyiséget cserélek. Szűrőkancsós vizet használok, ha nem, 1 napig szellőztetem a szűretlen vizet. Eleinte éjszakára kikapcsoltam a szűrőt, aztán olvastam, hogy nem szabad, azóta folyamatosan megy. Időnként bedobok kristálytablettát is a vízbe.
Segítsetek, hívjak állatorvost? Próbáljam meg mesterségesen táplálni?
A probléma elég komplex. Megnéztem a videót a pirosság és ez a levegőért való feljárkálás, túl sok nitrátra utalt. Nagytakarítás alatt pedig mit értesz? Mennyi vizet veszel le, stb. Víztesztet csináltál? Levegőztetős szűrőd van amit nem győzök hangsúlyozni, hogy nem elég, nem elég erős, kéne mellé még egy légpumpa, akkor a puffadás megszűnne.(a vadas is fel van puffadva kissé) Albínókkal nagyon nehéz, érzékenyek minden vízváltozásra, kajára főleg. Próbáld végig az adható étel listát, mesterséges táplálást megpróbálhatod. Viszont ez a fokozatos nem evés bélproblémákra utal, állatorvos(igazán hozzáértő, nem olyan akinek az egyetemről rémlik valami). Ugyanígy ment el legutóbb a goldenem. Mire észreveszed már rég nyakadon a baj.
Kedves Maya, köszönöm a választ! A nagytakarításkor teljesen leengedtem a vizet, forróvizes szivaccsal kitöröltem az akváriumot, az élő növényen kívül mindent folyó forró vízzel mostam le. A többi alkalommal (hetente kétszer-háromszor) kb. 10 liternyi vizet engedek le, mire összeszedegetem az ételmaradékot/ürüléket. Sajnos a sziklabújó alá nem érek be rendesen, ki kéne emelnem minden alkalommal? Csak ph-t mértem, az megfelelő volt. Légpumpát pont tegnap vettem sera porszívóval együtt. Meg tebang levelet, két almacsigát, és két pici neonhalat, ők mára eltűntek... biztos Poronty pocakjában vannak :)
Bizakodom még, hogy rendbejön Kicsiporonty!
Éva
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Kisporonty kezelése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

havica » 2013.05.27. 22:00 írta:Segítsetek, mit tegyek? Nyolc hónaposak nagyjából a porontyaim, az egyik vadas, a másik arany színű. Kb. 6 hete kezdődtek a problémák azzal, hogy az arany axim "haja" eltűnt. Azonnal nagytakarítást végeztem. Nem történt semmi, viszont egyre étvágytalanabb lett. Azt gondoltam, hogy talán kavicsot nyelt, mert egy alkalommal bekapott egy falatka csirkemájat, aztán kiköpte, majd bokákolt addig, míg ki nem hányt mindent, úgy láttam, mintha két apró kavics is kiürült volna, de nem merem határozottan állítani. (Nem láttam újra hányni.) Akkor a kavicsot kiszedtem, és nagy köveket tettem helyette az akváriumba. Az étvágytalanság egyre aggasztóbb méreteket ölt. 2 napja elég sokat lebeg a vízfelszín közelében, és olyan pici sovány, hogy meghasad a szívem! Kínálom csirkemájjal, csirkemellel, artémiarákkal, vörösszúnyoglárvával. Előfordul, hogy bekapja, aztán kiköpi, de sokszor egyszerűen elfordítja a fejét. Volt, hogy bebújt Poronty hóna alá, hogy hagyjam már békén. Poronty már majd kipukkad (hál' Istennek), a haja is gyönyörű. Amit Kicsiporonty otthagy, azt gondolkodás nélkül bekebelezi.
Készítettem videót és fotókat is, hátha a felvételek többet elárulnak annál, amit leírtam. A videó első perce február végén készült, amikor hozzám kerültek, a két állókép és a többi rész pár napos.
http://www.youtube.com/watch?v=1KOUYjIaRSc
http://poronty.havica.fotoalbum.hu/
A vizet 2-3 naponta tiszítom, kb. felmosóvödörnyi mennyiséget cserélek. Szűrőkancsós vizet használok, ha nem, 1 napig szellőztetem a szűretlen vizet. Eleinte éjszakára kikapcsoltam a szűrőt, aztán olvastam, hogy nem szabad, azóta folyamatosan megy. Időnként bedobok kristálytablettát is a vízbe.
Segítsetek, hívjak állatorvost? Próbáljam meg mesterségesen táplálni?
Ismét eltelt nagyjából két hét. 10 napot volt hűtőben a beteg, de semmit nem evett. Elmentem havicához, hogy megnézzem mi a helyzet. Kivettük a kicsit a hűtőből és próbáltam etetni. Mivel mutatott némi hajlandóságot (nem fordult el az étel elöl sőt dugta bele az orrát és 1-2 mmnyit nyitotta a száját és próbálta beszívni az ételt. Egy kis "szaftot" beszívott és le is nyelte, így arra jutottunk, hogy hazahozom és itthon gondozom pár napig, hátha megerősödik.
Péntek este: nagyon minimális (2-3 mákszemnyi őrölve) tápmennyiséget sikerült belekönyörögni, a szőlőcukor eléggé megpörgette, és érdeklődővé vált.
Szombat kora reggel: a vacsorája nyálkás fehér géles széklet formájában szinte teljesen emésztetlenül hagyta el az állatot. A tápok szemcsemérete és színe is kivehető. Reggelire elég jól evett (vacsora kétszeresét+ egy db harmadba vágott vörösszúnyogot), továbbá 4 db fagyasztott vízibolhát is lenyelt. Ezt onnan tudom ilyen pontosan, hogy néhány órával később minden távozott nyálkás széklet formájában, és alaposan szemügyre tudtam venni, hogy mi volt benne.
Szombat napközben: 3-5 alkalommal próbáltam etetni, kisebb nagyobb sikerekkel, volt amikor pár porszemnyi táp után idegesen elúszott, máskor kiköpte.
Szombat este: elég jó étvágya volt önmagához képest, ez az első vacsorájának 3 szorosát jelenti, azaz nagyjából 2 cseppnyi vízben áztatott híg táp.
Vasárnap reggel: csak nyálkás székletet találtam, a vacsora nem volt benne, se a vízben. Reggelinél eléggé élénk volt, megpróbálta az ujjam is bekapni, viszont válogatós volt, szőlőcukrosabbra kellett készítenem a pépet, mert addig nem volt hajlandó enni.
Vasárnap napközben: eléggé finnyáskodott napközben és nem is evett annyit mint előző nap, de amit evett az távozott is pár órával később. Próbálkoztam vízibolhával, nem kellett neki, vörösszúnyognak meg szinte csak a leve, májat próbáltam neki pépesíteni késsel, azt kicsit szopogatta, majd kiköpte mert túl nagy falat volt, pedig csak fél szúnyoglárva méretű volt a cafat.
Vasárnap este: nagyjából egy bors mennyiségű szemcsés tápmennyiséget evett meg, de hamar nyűgössé vált.
Hétfő reggel: a vacsora sajnos ismét eléggé emésztetlenül távozott, de talán kicsit jobban meg volt emésztve mint eddig, és kevesebb nyálkás rész vette körül, de találtam az edényében olyan székletet is amiben semmi nem volt csak nyálka. Reggelire keveset evett, igaz időm is kevés volt háromnegyed 5-kor.
Megfigyeltem, hogy 20-22 fok táján nagyon keveset eszik, és elfordítja a fejét, viszont amikor felkúszik 23-24-re, és volt hogy 25 fok, akkor viszont határozottan jobb étvágya volt. Mivel kevés vízben van, ezért hamar felkúszik nála a hőmérséklet a jégakkuk ellenére is, de 1-2 óránál tovább nincs 23-24 fok nála, utána leviszem. Sajnos eléggé ingadozik a hőmérséklet, de úgy fest, nem zavarja, sőt ha hidegebbre vágyik megy a jégakkuhoz, máskor meg a melegebb részekre. Ma kap egy nagyobb edényt, több vízzel, ott majd stabilabb lesz a hőmérséklet.
Hétfő délután-este: délután nem akart enni, csak pár porszemcsényi tápot evett meg. Állatorvosunktól kaptunk egy szondás táplálás útján is adható speciális macskakonzervet, hogy ezt próbáljuk meg módjával adni, továbbá kaptunk még vénás tápszert. A vénásra elfordította a fejét, igaz keveretlenül próbálkoztam vele. A macskakaja viszont bejött neki és eddig ekkor ette a legtöbb ételt meg, de ez is késhegynyiben, vagy cseppekben mérhető.
Kedd: reggelre nem nagyon akart enni, pár mákszemnyi macskakaja ment le, délután nyűgösebb volt, a tápra elfordította a fejét, macskakaját módjával ette, kicsivel többet mint reggel. Vacsorakor, a táp nem kellett neki, macskakajából majdnem annyit evett mint előző este.
Szerda: reggelire alig tudtam pár szemcsényi tápos macskakaját belerimánkodni. Mostanra úgy veszem észre, hogy inkább 22-23 fokon van jobb étvágya, 24-25 foknál már nem akar enni, eddig a fordítottja volt. Széklete a macskakonzerv mellett eleinte nem tartalmazott semmit, mintha eltűnt volna az étel, ma reggelre viszont már fellelhető emésztőfélben levő táplálék is volt benne. Naponta 3 alkalommal legalább van széklet, hol az géles fehér nyálka, hol van benne valami, hol pedig kezdeti székletszerű. Most már megfigyelhető hogy étkezés után fél-egy órával mindig van, és egyre gyakrabban indul meg a széklet, az etetés vége előtt is már, de nem az jön ki, amit épp etetek vele, hanem az előző étkezéskori. Délután nem nagyon akart enni, de azért csipegette a macskakaját. Este szintén ezt kapott, akkor már jobb étvággyal ette. Mostanra 2-3-szor többet eszik mint az első napon, és 3-4-szer nagyobb szemcséket is le tud már nyelni.
Csütörtök: Reggelire a változatosság kedvéért tápot kapott, nagyon szépen ette, többet reggelizett mint máskor ennyi idő alatt. Lehet kicsit később még evett volna, de indulnom kellett munkába. Most már úgy veszem észre, hogy jelezgeti, ha éhes, mert akkor a doboz elejéhez jön és engem figyel, máskor pedig elbújik hátra vagy a jégakku alá. A cseppentőt is nagyon jól ismeri már, jön oda hozzá ha dugom be a vízbe. Délután visszakerül havicához, és ő fogja tovább gondozni. Hatalmas eredmény, hogy már szőlőcukor nélkül is hajlandó enni.

Etetésre visszaszoktatóban levő beteg táplálása: Egy etetés nagyjából fél-egy órányi 5-10 percenkénti könyörgés, hogy egyen, azaz egy etetés legalább 5-szöri próbálkozás. Ha elfordítja a fejét, akkor várok 5-10 percet, majd újra kínálom, általában sikeresen. Ha már nem kér többet, akkor a maradékokat leszívom, és friss vizet kap. Ez naponta 3-5 alkalommal történik az első napokban (2-3 nap). Ha már jobb az étvágya, akkor meg kell próbálni kevesebbszer többet lenyeletni vele, és picivel nagyobb szemcséket (porból a mákszem felé haladva). Pár nap bevezető után át lehet lassan állni hogy napi háromszor kap ételt, így jobban ki is van éhezve, igyekezzünk a rendszerességre, mindig nagyjából ugyanabban az órában kezdjük el etetni, hogy megmaradjon egy rendszeresség, ez nagyon fontos. Ha már elkezdett rendesen enni, rendes a széklet és kezd hízni, akkor elkezdhetjük csökkenteni a reggeli étkezés adagját és növelni a vacsoráét (vagy amikor a legjobban van időnk őt etetni) a lényeg, hogy fokozatosan csökkentve az egyik illetve növelni a másik étkezési időt elérjük hogy a végén naponta egyszer rendesen egyen. Napközben kaphat "nasit", de a fő étkezés legyen egyszer egy nap. Ha már minden rendben van akkor úgy lehet etetni, ahogy az egészséges társakat.

A pép amivel etetem:
Axitáp, Fix3 (zöld), sera vipachips tápokat mozsárban porrá töröm. Lehetnek más tápok is, a lényeg, hogy ne növényevőnek való legyen. A Fix3 eddig már háromszor bevált, így az mindig van otthon, nem tudom mi van benne, de kedvelik. Axitápot és a Fix3 1:1,5 arányban és ennek a keverék kb 10-20%-ának megfelelő vipachipset.
Minden etetéskor frissen készítem a pépet ebből a porból pár csepp víz adagolásával, illetve körömmel megkapargatom kicsit a natúr szőlőcukrot felette. Ezt hagyom állni pár percig, közbe kevergetem, hogy puhuljon. Adok hozzá még 2-3 csepp vizet, majd cseppentőbe felszívom és megpróbálom az állattal megetetni. Időnként variálom picit több szőlőcukorral, vagy vörösszúnyoglárva aprítékkal, vízibolhával...

A macskakaja:
http://www.hillspet.hu/hi_termek_lap.php?te_id=1092

Videó:
http://vimeo.com/68807599
Az etetés töredéke látszik rajta. Annak akinek még nem volt ilyen beteg axija, ez szinte nem is etetés, nem ételmennyiség, pedig lehet hogy életet ment a módszer. Az etetés után 5-10 perccel ki kell szívni a lehullott szemetet. Az ilyen táplálás során jobban koszolódik a víz, ezért a napontai részleges és pár napontai teljes vízcserére fel kell készülni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Kisporonty kezelése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Sendy » 2013.06.15. 06:49 írta: Videó:...
http://vimeo.com/68807599
Az etetés töredéke látszik rajta időben, de ki nézve végig egy fél órás ilyen videót... Annak akinek még nem volt ilyen beteg axija, ez szinte nem is etetés, nem ételmennyiség, pedig lehet hogy életet ment a módszer. Az etetés után 5-10 perccel ki kell szívni a lehullott szemetet. Az ilyen táplálás során jobban koszolódik a víz, ezért a napontai részleges és pár napontai teljes vízcserére fel kell készülni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niki0611
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.29. 14:48

Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: niki0611 »

Szia !
egy hónapja kaptam egy kb 5 cm-es albínó axolotl-t. Eleinte lelkesen evett, de amióta a nagy melegben magas volt a víz hőmérséklete, már egyáltalán nem evett. A vizét minden nap próbáltam hűteni hideg, állott csapvízzel, de nem sokat segített, közel 26 °C-fok volt a vize. Próbálkoztam nyers csirkemellel, amit először elfogadott másodjára viszont 2 nap után visszaöklendezett. Azóta egy hét telt el és semmit nem evett, hiába próbálkozom vörös szúnyoglárvával, illetve vettem neki egy kisebb guppit, de nem foglalkozik vele.
Valamint a kopoltyúja sem az igazi amióta elhoztuk. Egyre kisebb és már szinte alig van. Az axim testén pici fehér foltok vannak főként a hasa és a farka tájékán, de ez akkor is ilyen volt, mikor megkaptam.
Remélem tudtok nekem segíteni, mert nagyon féltem. Előre is köszönöm!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.06.29. 23:31-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, javítottam! Kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó pontját! Köszi!
Avatar
SzySza
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2013.02.15. 20:18
Tartózkodási hely: Kartal

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: SzySza »

niki0611 » 33 perccel ezelőtt írta:Szia !
egy hónapja kaptam egy kb 5 cm-es albínó axolotl-t. Eleinte lelkesen evett, de amióta a nagy melegben magas volt a víz hőmérséklete, már egyáltalán nem evett. A vizét minden nap próbáltam hűteni hideg, állott csapvízzel, de nem sokat segített, közel 26 °C-fok volt a vize. Próbálkoztam nyers csirkemellel, amit először elfogadott másodjára viszont 2 nap után visszaöklendezett. Azóta egy hét telt el és semmit nem evett, hiába próbálkozom vörös szúnyoglárvával, illetve vettem neki egy kisebb guppit, de nem foglalkozik vele.
Valamint a kopoltyúja sem az igazi amióta elhoztuk. Egyre kisebb és már szinte alig van. Az axim testén pici fehér foltok vannak főként a hasa és a farka tájékán, de ez akkor is ilyen volt, mikor megkaptam.
Remélem tudtok nekem segíteni, mert nagyon féltem. Előre is köszönöm!
Szia!
Először is kellene egy kép amin jól látszik. Másfelől a hideg állott csapvíz semmit nem fog érni, és 26 fok neki már nagyon nem egészséges! Hűteni én másfél - két literes lefagyasztott pet palackokkal szoktam, illetve jégakku, ha kell napi 3-4 alkalommal palack csere. 24 fok főlé ne menjen a hőmérséklet semmi képpen!
Visszaöklendezés és nem evés az én gyanúm szerint pont a meleg víztől lesz. Víztesztet csináltál? Ph érték? JBL easy test 6 in 1 beszerzését javaslom mindenképpen!
SzySza
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niki0611 » Ma, 15:05 írta:Szia !
egy hónapja kaptam egy kb 5 cm-es albínó axolotl-t. Eleinte lelkesen evett, de amióta a nagy melegben magas volt a víz hőmérséklete, már egyáltalán nem evett. A vizét minden nap próbáltam hűteni hideg, állott csapvízzel, de nem sokat segített, közel 26 °C-fok volt a vize. Próbálkoztam nyers csirkemellel, amit először elfogadott másodjára viszont 2 nap után visszaöklendezett. Azóta egy hét telt el és semmit nem evett, hiába próbálkozom vörös szúnyoglárvával, illetve vettem neki egy kisebb guppit, de nem foglalkozik vele.
Valamint a kopoltyúja sem az igazi amióta elhoztuk. Egyre kisebb és már szinte alig van. Az axim testén pici fehér foltok vannak főként a hasa és a farka tájékán, de ez akkor is ilyen volt, mikor megkaptam.
Remélem tudtok nekem segíteni, mert nagyon féltem. Előre is köszönöm!
A pöttyökről jó lenne kép, mert szerintem az a zsírmirigyei lesznek amire gondolsz.
A nagy melegben vélhetően hőgutát kapott szegény. Teljes akváriumtakarítást csinálnék azonnal és a vizét belőném 18-20 fokra. Ha a következő egy hétben sem eszik egy falatot sem, akkor hűtőbe tenném (hűtőzéses topikban van részletes leírás) és egy hétre ott hagynám. Mielőtt ezt megteszed, beszéljük át azért az egy hét eseményeit. Nagy melegben az állott víz nem hűt sajnos, fagyasztott vízzel, jégakkukkal, pet palackokkal, ventillátorokkal hűtjük őket itt a fórumon, kinek mi válik be, mire van lehetősége. Nagy melegben meleg vízzel vizet cserélni talán rosszabb mint hideg friss csapvízzel. Ez a tipikus esete a melyik ujjamba harapjak témának, de ha szerzel biotopol vízelőkészítőt akkor csak 5 percet kell állni hagyni a vizet, és már mehet is az akváriumba, és ez a víz jobb minőség mint a szellőztetett, mert ebből is hiányzik a klór, de a nehézfémek is meg vannak kötve.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niki0611
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.29. 14:48

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: niki0611 »

Szia. Köszönöm, hogy ilyen hamar válaszoltál.
Az akváriumot 1 napja takarítottam ki teljesen, mindent újra kifőztem, mert új aljzatot is kapott. a vizet szintén hagytam neki álli.
Nagyon meleg pár napig volt csak a vize azóta 21-22 °C-fok, de ez már a takarítás és a teljes vízcsere előtt is annyi volt.
Képet sajnos nem tudok róla küldeni, mert egyik képen sem látszik vakuzni meg nem nagyon merek neki, de ha szabad akkor megpróbálok jól kivehető képet csinálni róla.
És minél előbb megpróbálok szerezni neki, amit ajánlottál, hogy milyen a vize. Vagy akváriumba való klórtalanítót esetleg ne tegyek bele neki?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.06.29. 23:32-kor.
Ok: Nem adtál meg témacímet, javítottam! Kérlek olvasd el a házirend erre vonatkozó pontját! Köszi!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niki0611 » Tegnap, 19:19 írta:Szia. Köszönöm, hogy ilyen hamar válaszoltál.
Az akváriumot 1 napja takarítottam ki teljesen, mindent újra kifőztem, mert új aljzatot is kapott. a vizet szintén hagytam neki álli.
Nagyon meleg pár napig volt csak a vize azóta 21-22 °C-fok, de ez már a takarítás és a teljes vízcsere előtt is annyi volt.
Képet sajnos nem tudok róla küldeni, mert egyik képen sem látszik vakuzni meg nem nagyon merek neki, de ha szabad akkor megpróbálok jól kivehető képet csinálni róla.
És minél előbb megpróbálok szerezni neki, amit ajánlottál, hogy milyen a vize. Vagy akváriumba való klórtalanítót esetleg ne tegyek bele neki?
Vakuzni nyugodtan vakuzhatsz, csak ne 20-at a képébe. Néhány vakuzástól baja nem lesz, maximum megijed kicsit.
Klórtalanítót fölösleges venni, az csak nátrium-tioszulfát, JBL Biotopolban az is van egy csomó más dolgon kívül ami megköti a nehézfémet, a klórt, meg van benne aloe vera (csak tudnám minek) meg hegyvidéki holdtöltei békanyál és hasonló vajákos szerek.
Jbl 6 in 1 teszttől túl nagy eredményt nem kell várni, ha nagyon gáz a vized alapparamétere, akkor az kimutatja, de mivel ki lett pucolva az egész, nem nagyon lesz benne semmi túl magas, maximum a klór szint, de mivel szellőztetve volt a víz, így az se lehet vészes.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niki0611
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.29. 14:48

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: niki0611 »

Szia. Ez a lehető legjobb kép sajnos, amit csinálni tudtam, remélem nagyjából kivehető a kopoltyúja és a fehér pöttyök rajta.
Azóta sem evett egy falatot sem, hiába mozgatom előtte a kaját, pedig a vize 21°C fok és most lett teljesen kicserélve is. Holnapra ha sikerül tudok venni neki, amit ajánlottál, hogy nem a víz klórjával van e gond.
Csatolmányok
DSCF1426.JPG
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niki0611 » 13 perccel ezelőtt írta:Szia. Ez a lehető legjobb kép sajnos, amit csinálni tudtam, remélem nagyjából kivehető a kopoltyúja és a fehér pöttyök rajta.
Azóta sem evett egy falatot sem, hiába mozgatom előtte a kaját, pedig a vize 21°C fok és most lett teljesen kicserélve is. Holnapra ha sikerül tudok venni neki, amit ajánlottál, hogy nem a víz klórjával van e gond.
Vélhetően nem a víz klórjával van a gond, hanem hogy hőgutát kapott. Ezért írtam, hogy akváriumpucolás után egy hétig próbálkozni finomságokkal, minden félével ami adható, és ha nem, akkor hűtőbe tenném 5 napra.
A képen arany albínó axi van, a fehér foltok teljesen természetesek, neki ez a mintázata. A kopoltyúja eszméletlen gyér sajnos, látszik, hogy nem érzi jól magát. A kavics ami bent van viszont balesetveszélyes, ajánlom a fórumon átolvasni az aljzatos topikot minél előbb, és belátásod szerint cselekedni.
http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=8&t=19#p4088 elrettentésül itt egy nem is olyan régi eset...
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niki0611
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.29. 14:48

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: niki0611 »

Szia. közel 2 hét evés nélkül ma újra evett az Axim, igaz csak két pici tubifexet. Köszönöm a tanácsaidat és hogy rögtön tudtál válaszolni. Szerintem már a kopoltyúi is jobban néznek ki és remélem nemsokára többet is fog enni, majd még olvasgatom a fórumon, hogy szerintetek mi még a legjobb neki, mert itthon még csak vörös szúnyoglárva van.
Nagyon szépen köszönöm még egyszer! niki
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Meleg okozta nem evése

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niki0611 » Tegnap, 22:27 írta:Szia. közel 2 hét evés nélkül ma újra evett az Axim, igaz csak két pici tubifexet. Köszönöm a tanácsaidat és hogy rögtön tudtál válaszolni. Szerintem már a kopoltyúi is jobban néznek ki és remélem nemsokára többet is fog enni, majd még olvasgatom a fórumon, hogy szerintetek mi még a legjobb neki, mert itthon még csak vörös szúnyoglárva van.
Nagyon szépen köszönöm még egyszer! niki
Két kicsi tubifex nem valami nagy lakoma. Ruto márkát ajánlom meleg szívvel ha fagyasztott eleségről van szó. Pontosan leírnád, hogy evett? Érdeklődött-e, próbálkozott-e, nem köpködte-e ki stb stb. Ha a következő 1-2 napban nem kezd el rendesen enni, kezdj el etetési naplót vezetni és naponta többször, több dologgal kínáld meg enni. Egy hét naplóvezetés után térjünk vissza, mikor megosztod, hogy mikor mennyit evett, miből. Havicával épp tegnap teszteltük a vörös planktont, meglátjuk a napokban milyen sikerrel, ugyanis ilyenkor jellemzően a nagy falatokat nem szeretik megenni, csak csipegetni, így lenyelhető táplálék után kell nézni.

A fórum olvasgatása közben légyszi térj ki a házirendre is, mert sorozatosan megsértetted a témacím adás elhagyásával. Köszönöm!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niki0611
Fórumozó
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.29. 14:48

Táplálkozási napló

Hozzászólás Szerző: niki0611 »

Kicsit mozgott neki az orra előtt utána pedig egy hirtelen mozdulattal elkapta és megette. Ma ugyan úgy próbálkoztam és csipesszel adtam neki tubifexet, ( egyenlőre ez van itthon, amit megeszik) és kis mozgatás után 5-ször is evett belőle.
A biztonság kedvéért felírtam, hogy mikor, mennyit kezdett el enni, így egy hét után vissza fogom tudni nézni, hogy mennyit javult.

Köszönöm szépen még egyszer, a témacím elhagyását pedig sajnálom, most már odafigyelek rá.
Állatkertilány
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.01.03. 14:46

Lebeg és beteg

Hozzászólás Szerző: Állatkertilány »

Beteg a kis axim. Régóta nem eszik, alig van kopoltyúja, lebeg. Mit tegyek? Jó darabig nincs lehetőségen állatorvoshoz vinni. Segítség kellene!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Lebeg és beteg

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Állatkertilány » 38 perccel ezelőtt írta:Beteg a kis axim. Régóta nem eszik, alig van kopoltyúja, lebeg. Mit tegyek? Jó darabig nincs lehetőségen állatorvoshoz vinni. Segítség kellene!
Kedves Állatkertilány!

Sem képet nem küldtél sem semmi olyan információt amivel bármit is tudnánk javasolni. Ha lenne szuper képességünk, biztos kitalálnánk mi a baj, de sajnos nincs. 20 oldalas esszét tudnék írni, hogy mi a baja, de arra itt van a fórum, itt mind elolvasható az adott topikokban. Ahhoz, hogy bármit is mondani tudjon egy orvos, vagy mi, az kell hogy a következőkre részletesen válaszolj:
  • állat kora, színe, hány cm, honnan vetted (mely tenyésztő vagy bolt név szerint), mikor vetted, egyedül vagy többen vannak, ha többen akkor axikkal vagy más állatokkal, ha másokkal, akkor mivel? Mivel eteted alapjában véve, mikor evett utoljára és mit?
  • életkörülmények pontos leírása: mekkora akvárium (cmxcm alapterület cm vízmagasság), milyen felszereltség van az akváriumban, levegőztető, szűrő, márka és típus mindkettőnél, milyen aljzat pontosan körbeírva, méret, anyaga, formája, milyen tereptárgyak, milyen növények
  • mikor kezdődtek a tünetek, mi történt előtte megelőzőleg egy hétben, mit evett, volt-e takarítás, ha igen milyen (részleges vízcsere, aljzatpucolás, netalántán teljes akváriumpuccolás, szűrőtisztítás), milyen kórtörténete van pontosan milyen tünet mikor jött, görbíti-e a farkát, mikor tűnt el a kopoltyúja.
  • fénykép az állatról amikor még jól volt, továbbá fénykép mostani állapotáról, illetve lakhelyéről, mert egy kép többet ér ezer szónál, nagyon sokszor egy fényképről 3-4 súlyos hibát vélünk felfedezni az akváriumban.
A házirendet kérlek olvasd el, illetve az eü szabályzatot, mert a hozzászólásod tartalma nem indokolja az SOS témát, hiszen régen elhúzódó betegségről van szó ezek szerint. Ha ilyen régóta beteg, minden bizonnyal már átrágtad a fórum érintett témáit, és magadnak is kellene tudni a választ a kérdésedre.

Amennyiben viszont az állat állapota súlyos, hiába nem tudod orvoshoz vinni, mi nem tudunk csoda ráolvasást csinálni sajnos, sem állatorvosi országos ügyeletünk nincs, hogy segíteni tudjunk. Neked kell orvoshoz vinned! A fórum sajnos nem csodatévő hely, nincsenek csodatrükkök, az ilyen állatok orvoslása gyerekcipőben van még nagyon, egyszerű apróságoknál tudunk tanácsot adni és segíteni, de ez nagyjából olyan, mint amikor valaki megfázik és mézes, citromos teát és fekvést javasolnak neki. Ártani nem tud vele, a gyógyulását elősegíti, de semmi több igazán.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Állatkertilány
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.01.03. 14:46

Re: Lebeg és beteg

Hozzászólás Szerző: Állatkertilány »

Az axi még nincs egy éves kb. 10 hónapos lehet (a dabasi Díszállat kereskedésből vettem a nyáron, júniusban, ott sem tudták megmondani a korát) sötét színű, 17cm. Egyedül van egy 13x35x24, 11L akváriumban, nagyszemű kavicsaljzat, 3db műnövény és egy kő, amin szeret elhasalni, általában 25-30cm vízmagasság. Továbbá Atman típusú 2,5W 2l/min levegőztető és Resun típusú 200l/h 4W szűrő tompított üzemmódban. Alapjában véve fagyasztott szűnyoglárvát eszik, kétnaponta egy nagyobb adagot. Két héttel ezelőtt kezdett kevesebbet enni, nem hányt, nem öklendezett, egyszerűen csak nem ette meg a szokásos adagját. Négy nappal ezelőtt kezdett eltűnni a kopoltyú, azóta nem eszik.
Semmiféle változás nem történt a tüneteket megelőzően, sem az akvárium helye, sem a vízhőmérséklet nem változott, az akváriumba semmilyen új tárgy vagy idegen anyag nem került. Takarítás hetente vízcserével és aljzatpucolással, teljes, átfogó takarítás két-három hetente az akvárium állapotától függően. A tünetek kezdetekor és ma is teljes takarításra került sor. Nem tudom, mennyire kell görbének lennie a farkának, neki mindig is görbe volt egy kicsit.
P1030051.JPG
P1030051.JPG (3.5 MiB) Megtekintve 14295 alkalommal
P1030053.JPG
P1030053.JPG (3.36 MiB) Megtekintve 14295 alkalommal
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Lebeg és beteg

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Állatkertilány » Ma, 18:12 írta:Az axi még nincs egy éves kb. 10 hónapos lehet (a dabasi Díszállat kereskedésből vettem a nyáron, júniusban, ott sem tudták megmondani a korát) sötét színű, 17cm. Egyedül van egy 13x35x24, 11L akváriumban, nagyszemű kavicsaljzat, 3db műnövény és egy kő, amin szeret elhasalni, általában 25-30cm vízmagasság. Továbbá Atman típusú 2,5W 2l/min levegőztető és Resun típusú 200l/h 4W szűrő tompított üzemmódban. Alapjában véve fagyasztott szűnyoglárvát eszik, kétnaponta egy nagyobb adagot. Két héttel ezelőtt kezdett kevesebbet enni, nem hányt, nem öklendezett, egyszerűen csak nem ette meg a szokásos adagját. Négy nappal ezelőtt kezdett eltűnni a kopoltyú, azóta nem eszik.
Semmiféle változás nem történt a tüneteket megelőzően, sem az akvárium helye, sem a vízhőmérséklet nem változott, az akváriumba semmilyen új tárgy vagy idegen anyag nem került. Takarítás hetente vízcserével és aljzatpucolással, teljes, átfogó takarítás két-három hetente az akvárium állapotától függően. A tünetek kezdetekor és ma is teljes takarításra került sor. Nem tudom, mennyire kell görbének lennie a farkának, neki mindig is görbe volt egy kicsit.
P1030051.JPG
P1030053.JPG
Sajnálatos módon nem sokat tudok hozzáfűzni. Ez az állat kifejezhetetlenül csont sovány, a szívem szorult össze a látványától. Teljes mértékben a teste felélte önmagát. Ez nem két hét leépülése, bélproblémás két hónapja egy falatot sem evett állatok is ezerszer különbül néznek ki mint ő sajnos. Sajnos úgy néz ki, mint aki sose kapott/evett rendesen. Sajnos nem nagyon látok esélyt, hogy meggyógyuljon, hónapokkal késtél el segítség kérésével. Az hogy mi vagy ki hibája, lehetne nyomozni, ha van rá igény, akkor sorra vehetjük ezeket, de ettől sajnos jobban nem lesz. Az is lehet, hogy sajnos a bélbeteg axik közé tartozik, az is lehet, hogy gondozó gondatlansága is erősen közrejátszott (hiszen ekkora akvárium még egy halnak is kicsi, nem hogy egy ilyen állatnak), de ennek utána lehet járni, ha van rá igény. Jó pár hasonló eset van a fórumon, ahol az állat nem hajlandó enni, én is két állattal + havica Sobreviviente (korábban Kisporonty) axijával is megküzdöttem ezzel a problémával és sajnos nem jutottam sokkal előrébb.
Egyet tudok javasolni, a kézzel való táplálást speciális keverékkel, hátha:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4143#p4143 itt részletes leírást, és videót is találsz
Ha rá tudod venni hogy naponta 3-5 alkalommal egyen pár apró falatot, talán van némi kevés esély.

Mellé olvasd el a fórum szaktopikjait, hogy hogyan kellene egy ilyen állatot tartani, gondozni.

Jobbulás kívánok, amennyiben ez lehetséges!
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Állatkertilány
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.01.03. 14:46

Re: Lebeg és beteg

Hozzászólás Szerző: Állatkertilány »

Reggelre kelve elmentem melózni, majd lementem a Díszállatba és feltankoltam a javasolt eledelekből. Tubifexet is vettem, mert azt nagyon szereti. Fél egy körül etettem meg. Evett két falatot, majd öklendezett, és egy fura, fehér gombócot hányt ki. Azóta nem lebeg, és mintha könyebben mozogna. Most megint evett egy falatot, azt nem hányta ki.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Lebeg és beteg

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Állatkertilány » 8 perccel ezelőtt írta:Reggelre kelve elmentem melózni, majd lementem a Díszállatba és feltankoltam a javasolt eledelekből. Tubifexet is vettem, mert azt nagyon szereti. Fél egy körül etettem meg. Evett két falatot, majd öklendezett, és egy fura, fehér gombócot hányt ki. Azóta nem lebeg, és mintha könyebben mozogna. Most megint evett egy falatot, azt nem hányta ki.
A lényeg, hogy a lehető legtöbb étellel kell kínálni a lehető legtöbbször, ha kell, ott kell mellette ülni órákat és próbálkozni. Figyeld a székletét, hogy emésztve, vagy szinte emésztetlenül távozik belőle az étel. A fehér góc még jönni fog széklet formában is, igazából nem tudom az mi, de ilyen nem evésnél sajnos jellegzetes tünet. Falat alatt milyen mértékegységet értesz? Nálunk jelenleg a falat, a nagyjából 1,5-2 kockacukor nagyság, szóval sajnos nem megfogható mértékegység, mindenkinek mást jelent. Pár szál tubifex, vagy egy 2-3 mm átmérőjű tubigombóc, vagy 6-8 tört szemcseméretű táp... esetleg 0,1 ml táplálék... Idegtépő, fájdalmas, körülményes és borzasztóan hosszadalmas egy ilyen beteg állat kezelése. Kezd el táplálkozási naplót vezetni egy füzetbe a következőkkel: Nap és óra, hogy mikor evett, micsodát, és kifejezhető pontos mennyiséget, hogy mennyit. Pár nap után már látszódni fog, hogy mennyit eszik, mikor van rosszabb állapotban, mikor jóban. A naplóba vezesd, hogy aznap hányt-e, ha igen mindent kihányt-e, milyen volt a széklete és mennyi. Ezt vezetheted akár a bemutatkozó topikba is, ha csinálsz magadnak egyet.

Ezt a betegséges esetet most áthelyezem a táplálkozási problémákba, mert oda való, ott folytassuk: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=12
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Állatkertilány
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.01.03. 14:46

Szőlőcukor összetevők

Hozzászólás Szerző: Állatkertilány »

Olvastam, hogy szőlőcukrot tehetek az axikajába. Kicsit aggasztanak az összetevők. Nem vagyok se kémikus, se biológus, nem tudom, ezek az összetevők ártanak-e az axinak: dextróz-monohidrát, talkum(E553B) magnézium-stearát (E470B)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Szőlőcukor összetevők

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Állatkertilány » 2014.01.06. 22:20 írta:Olvastam, hogy szőlőcukrot tehetek az axikajába. Kicsit aggasztanak az összetevők. Nem vagyok se kémikus, se biológus, nem tudom, ezek az összetevők ártanak-e az axinak: dextróz-monohidrát, talkum(E553B) magnézium-stearát (E470B)
dextróz-monohidrát - azaz szőlőcukor (60g/liter töménységnél halálos halakra)

talkum - magnézium-szilikát-hidrát, az emberi szervezet sem felvenni sem pedig hasznosítani nem tudja; átalakulás nélkül kiürül a szervezetből. Meggátolja az összetapadást az ételekben: reszelt sajt, rizs, rágó, só... (nem toxikus szer, sehol se jegyzik veszélyesnek, de találtam halálos adagot: 100g/l hal esetén, még a cukornál is veszélytelenebb)

magnézium-sztearát - térfogatnövelő szer gyógyszerekben, hintőporban, ételekben... nem találtam halra való mérgezési adatot, és ökológiai toxicitást nem jegyeztek elő ennél a szernél.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
nasa
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.11.22. 21:18

2 hete nem eszik

Hozzászólás Szerző: nasa »

Kedves Fórumozók!

Kb. 1,5 éve tartok axikat, jelenleg 3-at. Eddig semmilyen problémán nem volt a táplálkozásukkal, azonban kb 2 hete az egyik axim (a legidösebb, aki már 1,5 éve van meg) nem eszik. Eddig lisztkukaccal, fagyasztott hallal, néha csirke májjal és csirkemellel etettem öket. Néha vettem vettem nekik élő kishalat, azokat is megették néhány nap alatt.
Tehát kb 2 hete nem hajlandó enni, csak egy minimális csirkemellet tudtam 'beleerőszakolni' kb 4 napja.
Testalkatra nem változott, jó húsban van. A kopoltyúja szép nagy, a testén nincsenek sérülés nyomok, kitüremkedések. Teljes vizcserét kaptak 2 napja. A vizük 20 C-os. Az akvárium mérete 70x40x50cm, már kb 3 hónapja kis méretű (0,5-1cm átmérőjű) kavicsok vannak benne.

Ha az alábbi adatok alapján valaki tudja mi lehet a probléma, kérem ossza meg velem! Ha kell képet küldök/csatolok holnap délután.

Köszönettel,
N.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.11.23. 01:08-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: 2 hete nem eszik

Hozzászólás Szerző: Maya »

nasa » Tegnap, 22:34 írta:Kedves Fórumozók!

Kb. 1,5 éve tartok axikat, jelenleg 3-at. Eddig semmilyen problémán nem volt a táplálkozásukkal, azonban kb 2 hete az egyik axim (a legidösebb, aki már 1,5 éve van meg) nem eszik. Eddig lisztkukaccal, fagyasztott hallal, néha csirke májjal és csirkemellel etettem öket. Néha vettem vettem nekik élő kishalat, azokat is megették néhány nap alatt.
Tehát kb 2 hete nem hajlandó enni, csak egy minimális csirkemellet tudtam 'beleerőszakolni' kb 4 napja.
Testalkatra nem változott, jó húsban van. A kopoltyúja szép nagy, a testén nincsenek sérülés nyomok, kitüremkedések. Teljes vizcserét kaptak 2 napja. A vizük 20 C-os. Az akvárium mérete 70x40x50cm, már kb 3 hónapja kis méretű (0,5-1cm átmérőjű) kavicsok vannak benne.

Ha az alábbi adatok alapján valaki tudja mi lehet a probléma, kérem ossza meg velem! Ha kell képet küldök/csatolok holnap délután.

Köszönettel,
N.
Szia!
Üdv a fórumon!

Első körben szükséges volna, egy kép, hogy az axi milyen állapotban van jelenleg, pontosabban milyen súlyban, sokáig lehet házi praktikákkal próbálkozni (gyakran sikertelenül), de a legjobb megoldás az állat állapotától függően, az állatorvos. Budapesten Exo-Pet-et tudom javasolni és azon belül is Schütz Évát, neki már van tapasztalata 'nem evős'-bélproblémás bakteriális és egysejtű fertőzött axik gyógyításában. Hozzá első alkalommal állattal és székletmintával kell menni, később elég csak székletminta. A táplálkozásuk elég szegényes, lisztkukacnak semmilyen tápértéke sincs az ő szervezetük esetében, hiszen ahogy megeszik, egy az egyben úgy jön ki belőlük, se a gyomor, se a bél nem tudja megemészteni, ilyenkor csak üres menetbe felesleges járatja magát a szervezet. Némi változatosságot felvinnék az étlapra, szúnyoglárva, tubifex, giliszta. (természetesen nem ilyen veszélyesen apró aljzat mellett). 2 hét még nem nagy valami axis viszonylatban, egészségesen kövér vagy sportos állat esetében, de egy kicsit gyengébb immunrendszerű girnyó axi esetében már igen veszélyes. Az aljzatot, ahogy tudod cseréld le, elég piti dolog szokott lenni mikor axik bélelzáródásba halnak bele, pedig egyszerűen megelőzhető lenne, kb. 3-4cm átmérőjű köveket javaslok. (azzén drága sokeszű Siwonom torkából már kioperáltam 2,5cm átmérőjűt is). Az akvárium mérete elég kicsi (törvényileg, etikára is), nem egészséges ekkorában 3 állatot tartani.

Teljes vízcserét pedig nem értem, hiszen egy táplálkozási probléma esetén aminek a kiváltó oka leggyakrabban a gyomorban és bélben keresendő valamely fertőzés, miért kell fertőtlenítő, drasztikus teljes vízcserét csinálni? Ha eddig csak ennyi volt a probléma, most a következő 4 hétben könnyen előfordulhat a nem evés mellett egészen biztosan, (ammóniacsúcs) nitritcsúcs és nitrát túltengés, ami az a teljesen egészséges állatokat is megviselheti. Hacsak nem indítottad újra a régi szűrő bacijaival és régi vízzel + némi (istenajándéka) greenbacterrel. A következő napokban szerintem figyelgesd az értékeket és legyenek meg a kellő vízcserék is.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sony
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.12.06. 21:25

Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Sony »

Sziasztok!
Pénteken hoztam haza az első axolotlomat, Sonyt. Kb. 12 centis, erős lurkó.
Szombaton reggel kapott először enni, biotop szíves-húsos tablettás díszhaltápot. A kereskedésben azt mondták, hogy ezt eszi, ezt vegyem meg. Napi felet adjak.Most másuk nincs, ami neki jó. A termékleírásban az áll, hogy növényi alapanyagokat is tartalmaz, ezért fenntartással, de megvettem. Szombaton szereztem lisztkukacot is, de azt nem fogadta el, viszont megevett egy fél tablettás tápot, de még kért, úgyhogy kapott még egy felet. A lisztkukac azóta sem téma nála. Vasárnap nem kért semmit. Hétfőn reggel etetéshez előjött, de a táptól elordította a fejét, este immel-ámmal mégis bekapott egy felet. Tegnap vettem fagyasztott apróhalat, arra felpörögtek az események: Kapott 2 kicsi darabot, majd este egyet. Nagyon elégedett volt etetés után. Ma szinte repült a kezemhez, amikor reggel adtam neki egy kicsit. Még kért volna, de nem akartam túletetni, ezért már nem kapott. Aztán este kapott egy pindurkát. annyira várta, hogy gyakorlatilag felúszott érte, és úgy kapta ki a kezemből. Aztán az aljzatra érve nagyokat próbált nyelni. Láttam, hogy tele van, de erőlteti lefelé a halacskát, ami egyébként nem látszott ki a szájából. Kb. 15 perce hányni kezdett. Kijött belőle minden, amit hétfő reggel óta evett, még a tablettás táp is szinte egyben volt. A teljes kihányt mennyiség kisebb, mint a kisujjam, szóval nem kevés, de annyira nem is sok. Azonnal kivettem az akváriumból a hányadékot, de közben az egyik visszaeső halacskát el akarta kapni. Most sem bújik el, szerintem nincs már rosszul, én viszont komolyan aggódom érte. Lehet, hogy túletettem? Főleg a tegnapi halakon látszott, hogy már megkezdte az emésztésüket, viszont a táp felázott ugyan, de szinte egyben maradt. Lehet, hogy nem tudja emészteni a növénytartalma miatt? Lehet, hogy még apróhalat sem kellene neki adnom? Mit adjak neki enni legközelebb, mennyit és mikor?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2014.12.10. 22:30-kor.
Ok: Nem adtál témacímet, javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét! Köszi!
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sony » 21 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Pénteken hoztam haza az első axolotlomat, Sonyt. Kb. 12 centis, erős lurkó.
Szombaton reggel kapott először enni, biotop szíves-húsos tablettás díszhaltápot. A kereskedésben azt mondták, hogy ezt eszi, ezt vegyem meg. Napi felet adjak.Most másuk nincs, ami neki jó. A termékleírásban az áll, hogy növényi alapanyagokat is tartalmaz, ezért fenntartással, de megvettem. Szombaton szereztem lisztkukacot is, de azt nem fogadta el, viszont megevett egy fél tablettás tápot, de még kért, úgyhogy kapott még egy felet. A lisztkukac azóta sem téma nála. Vasárnap nem kért semmit. Hétfőn reggel etetéshez előjött, de a táptól elordította a fejét, este immel-ámmal mégis bekapott egy felet. Tegnap vettem fagyasztott apróhalat, arra felpörögtek az események: Kapott 2 kicsi darabot, majd este egyet. Nagyon elégedett volt etetés után. Ma szinte repült a kezemhez, amikor reggel adtam neki egy kicsit. Még kért volna, de nem akartam túletetni, ezért már nem kapott. Aztán este kapott egy pindurkát. annyira várta, hogy gyakorlatilag felúszott érte, és úgy kapta ki a kezemből. Aztán az aljzatra érve nagyokat próbált nyelni. Láttam, hogy tele van, de erőlteti lefelé a halacskát, ami egyébként nem látszott ki a szájából. Kb. 15 perce hányni kezdett. Kijött belőle minden, amit hétfő reggel óta evett, még a tablettás táp is szinte egyben volt. A teljes kihányt mennyiség kisebb, mint a kisujjam, szóval nem kevés, de annyira nem is sok. Azonnal kivettem az akváriumból a hányadékot, de közben az egyik visszaeső halacskát el akarta kapni. Most sem bújik el, szerintem nincs már rosszul, én viszont komolyan aggódom érte. Lehet, hogy túletettem? Főleg a tegnapi halakon látszott, hogy már megkezdte az emésztésüket, viszont a táp felázott ugyan, de szinte egyben maradt. Lehet, hogy nem tudja emészteni a növénytartalma miatt? Lehet, hogy még apróhalat sem kellene neki adnom? Mit adjak neki enni legközelebb, mennyit és mikor?
Szia!
Üdv a fórumon!

Abból amit leírtál, eddig szerencsétlen kis axi csak a halból tudott tápanyagokat felvenni. Díszhaltáp....díszhaltáp, egy kétéltűnek? A kutya és a kecske is a föld felett jár mégis különböző az étrendjük, mivel két külön faj, ugyanígy az axolotl és a hal sem egyenlő. Díszhaltáp semmire nem jó, annyit értél el vele, hogy tönkretetted az emésztését, haltáp képes teljesen kinyírni a bélbolyhokat, az állat nem tudja megemészteni, a bélrendszer feleslegesen járatja magát, és eközben sérül is, részben a növényi részecskék, részben a minőség teljes hiánya, részben a szárítás során szinte minden tápérték elveszik ezekből. Nem tudom milyét rugdosnám meg az ilyen hozzánemértő, de okoskodó boltosnak. Lisztkukac másik fele, váza túl kemény még egy felnőtt egészséges axolotl se tudja megemészteni, szintúgy járatja a belet, és mivel nem kezdődik meg az anyagcsere az állatban 0 tápértékhez jut a szervezet.
Fagyasztott kishal volt eddig az egyedüli ami konkrétan neki való lenne, ámbár én babáknál túl sűrűn nem erőltetem.

A fórum néminemű olvasgatását ajánlanám, az ifjonc axik étrendjét milliárdszor leírtam, de ismét nagyon szívesem megteszem:
Mivel a kicsi ramaty állapotban van, kb. 17cm-es koráig NAPI szintű etetés.
Heti:
kb. 4-5x vörös szúnyoglárva - fagyasztottból (Ruto vagy képes márka, semmikép se a magyar kis zacskós) vagy élő - SZÁRÍTOTT TILOS
vagy kb. 4-5x élő tubifex - SZÁRÍTOTT TILOS - fagyasztott nem ajánlott mert nagyon mocskos rajta a lé
vagy kb. 4-5x élő vizibolha - SZÁRÍTOTT TILOS - fagyasztottat nem igazán kedvelik mivel apró és nem mozog, emellett nagyon koszos rajta a lé
vagy 1x csirke/pulyka máj - frissen vagy fagyasztóból - nem újrafagyasztva, nem főzve, nem párolva - NYERSEN KIZÁRÓLAG! - és ne túl sokat/sűrűn
vagy 1x fagyasztott kishal - heti 1x meglehet próbálni, de kis axik nem igazán fanyalodak rá, normális étrend mellett
vagy 3x biogiliszta - bio, nem horgászbolti, nem útszélén szedett, NEM EGÉSZBEN, az axi méreteihez szabva kb. fél cm-es darabokba

Nagyjából egy elég nagy menüt sorakoztattam fel, az élő kajákat természetesen alaposan át kell mosni. Fagyasztottakból a mennyiség kb. 4 kocka egyenlőre, ha többet kérne, nyugodtak kaphat. Etetni pedig addig kell amíg szép kerek nem lesz a pocak, maximum fejszélességgel megegyezően.

A fő probléma, hogy nem tájékozódtál eléggé az általad tartani kívánt állatról és egy hozzánemértő boltos szavára hagyatkoztál. Az axi nemhogy túletetve, de kb. annyira volt etetve mint a kutya salátával vagy falevéllel.

Bármiben szívesen segítünk/tanácsot adunk, kicsit siettem és morcosabbnak tűnhettem, de nem szántam bántásnak.

Üdv,
Maya
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sony
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.12.06. 21:25

Re: Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Sony »

Maya » 35 perccel ezelőtt írta:
Sony » 21 perccel ezelőtt írta:Sziasztok!
Pénteken hoztam haza az első axolotlomat, Sonyt. Kb. 12 centis, erős lurkó.
Szombaton reggel kapott először enni, biotop szíves-húsos tablettás díszhaltápot. A kereskedésben azt mondták, hogy ezt eszi, ezt vegyem meg. Napi felet adjak.Most másuk nincs, ami neki jó. A termékleírásban az áll, hogy növényi alapanyagokat is tartalmaz, ezért fenntartással, de megvettem. Szombaton szereztem lisztkukacot is, de azt nem fogadta el, viszont megevett egy fél tablettás tápot, de még kért, úgyhogy kapott még egy felet. A lisztkukac azóta sem téma nála. Vasárnap nem kért semmit. Hétfőn reggel etetéshez előjött, de a táptól elordította a fejét, este immel-ámmal mégis bekapott egy felet. Tegnap vettem fagyasztott apróhalat, arra felpörögtek az események: Kapott 2 kicsi darabot, majd este egyet. Nagyon elégedett volt etetés után. Ma szinte repült a kezemhez, amikor reggel adtam neki egy kicsit. Még kért volna, de nem akartam túletetni, ezért már nem kapott. Aztán este kapott egy pindurkát. annyira várta, hogy gyakorlatilag felúszott érte, és úgy kapta ki a kezemből. Aztán az aljzatra érve nagyokat próbált nyelni. Láttam, hogy tele van, de erőlteti lefelé a halacskát, ami egyébként nem látszott ki a szájából. Kb. 15 perce hányni kezdett. Kijött belőle minden, amit hétfő reggel óta evett, még a tablettás táp is szinte egyben volt. A teljes kihányt mennyiség kisebb, mint a kisujjam, szóval nem kevés, de annyira nem is sok. Azonnal kivettem az akváriumból a hányadékot, de közben az egyik visszaeső halacskát el akarta kapni. Most sem bújik el, szerintem nincs már rosszul, én viszont komolyan aggódom érte. Lehet, hogy túletettem? Főleg a tegnapi halakon látszott, hogy már megkezdte az emésztésüket, viszont a táp felázott ugyan, de szinte egyben maradt. Lehet, hogy nem tudja emészteni a növénytartalma miatt? Lehet, hogy még apróhalat sem kellene neki adnom? Mit adjak neki enni legközelebb, mennyit és mikor?
Szia!
Üdv a fórumon!

Abból amit leírtál, eddig szerencsétlen kis axi csak a halból tudott tápanyagokat felvenni. Díszhaltáp....díszhaltáp, egy kétéltűnek? A kutya és a kecske is a föld felett jár mégis különböző az étrendjük, mivel két külön faj, ugyanígy az axolotl és a hal sem egyenlő. Díszhaltáp semmire nem jó, annyit értél el vele, hogy tönkretetted az emésztését, haltáp képes teljesen kinyírni a bélbolyhokat, az állat nem tudja megemészteni, a bélrendszer feleslegesen járatja magát, és eközben sérül is, részben a növényi részecskék, részben a minőség teljes hiánya, részben a szárítás során szinte minden tápérték elveszik ezekből. Nem tudom milyét rugdosnám meg az ilyen hozzánemértő, de okoskodó boltosnak. Lisztkukac másik fele, váza túl kemény még egy felnőtt egészséges axolotl se tudja megemészteni, szintúgy járatja a belet, és mivel nem kezdődik meg az anyagcsere az állatban 0 tápértékhez jut a szervezet.
Fagyasztott kishal volt eddig az egyedüli ami konkrétan neki való lenne, ámbár én babáknál túl sűrűn nem erőltetem.

A fórum néminemű olvasgatását ajánlanám, az ifjonc axik étrendjét milliárdszor leírtam, de ismét nagyon szívesem megteszem:
Mivel a kicsi ramaty állapotban van, kb. 17cm-es koráig NAPI szintű etetés.
Heti:
kb. 4-5x vörös szúnyoglárva - fagyasztottból (Ruto vagy képes márka, semmikép se a magyar kis zacskós) vagy élő - SZÁRÍTOTT TILOS
vagy kb. 4-5x élő tubifex - SZÁRÍTOTT TILOS - fagyasztott nem ajánlott mert nagyon mocskos rajta a lé
vagy kb. 4-5x élő vizibolha - SZÁRÍTOTT TILOS - fagyasztottat nem igazán kedvelik mivel apró és nem mozog, emellett nagyon koszos rajta a lé
vagy 1x csirke/pulyka máj - frissen vagy fagyasztóból - nem újrafagyasztva, nem főzve, nem párolva - NYERSEN KIZÁRÓLAG! - és ne túl sokat/sűrűn
vagy 1x fagyasztott kishal - heti 1x meglehet próbálni, de kis axik nem igazán fanyalodak rá, normális étrend mellett
vagy 3x biogiliszta - bio, nem horgászbolti, nem útszélén szedett, NEM EGÉSZBEN, az axi méreteihez szabva kb. fél cm-es darabokba

Nagyjából egy elég nagy menüt sorakoztattam fel, az élő kajákat természetesen alaposan át kell mosni. Fagyasztottakból a mennyiség kb. 4 kocka egyenlőre, ha többet kérne, nyugodtak kaphat. Etetni pedig addig kell amíg szép kerek nem lesz a pocak, maximum fejszélességgel megegyezően.

A fő probléma, hogy nem tájékozódtál eléggé az általad tartani kívánt állatról és egy hozzánemértő boltos szavára hagyatkoztál. Az axi nemhogy túletetve, de kb. annyira volt etetve mint a kutya salátával vagy falevéllel.

Bármiben szívesen segítünk/tanácsot adunk, kicsit siettem és morcosabbnak tűnhettem, de nem szántam bántásnak.

Üdv,
Maya
Köszönöm a választ! Holnap korrigálom a hibát. A halboltos hétfőn kétszer is elmondta, hogy a fagyasztott hal nem lesz jó neki, még szerencse, hogy kötöttem az ebet a karóhoz. A tubifex-el viszont az a baj, hogy ahányszor ebben a boltban vásároltam, mindig felütötte valami betegség a fejét a halaim között, ezért onnan nem szívesen hoznék, a másik bolt, ami nem ezé a tulajdonosé, az meg a város másik végében van. A többi beszerzésével nem lesz gond. Tényleg köszönöm a segítséget!
Üdv, Sony nem túl okos gazdija
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sony » 16 perccel ezelőtt írta:Köszönöm a választ! Holnap korrigálom a hibát. A halboltos hétfőn kétszer is elmondta, hogy a fagyasztott hal nem lesz jó neki, még szerencse, hogy kötöttem az ebet a karóhoz. A tubifex-el viszont az a baj, hogy ahányszor ebben a boltban vásároltam, mindig felütötte valami betegség a fejét a halaim között, ezért onnan nem szívesen hoznék, a másik bolt, ami nem ezé a tulajdonosé, az meg a város másik végében van. A többi beszerzésével nem lesz gond. Tényleg köszönöm a segítséget!
Üdv, Sony nem túl okos gazdija
Két apróbb tanács ami csak zuhanyzás közben jutott eszembe. Próbáld meg csipeszből etetni, jobban látod mennyi eszik és mennyit hagy ott, mert ha beszórod gyakran nem találják meg a kaját. Míg picik és napi etetésen vannak a legjobb ha nincs az akváriumba vagy félig van aljzat és a nem aljzatos részen eteted, így a kajamaradék nem száll be a kövek közé. A kajamradékokat néha megeszik néha nem, viszont fél nap elteltével ki kell venni, mert könnyen bomlásnak vagy gombásodásnak indulhat. Az élő kaja meg nyugodtan maradhat bent, nos ameddig él. :D Tubi nálam takarításig elvan a kövek/gazok között, szúnyoglárva kikel az nem igazán zavar, a bolha pedig vagy továbbszaporodik vagy meghal. (Halboltos barátunknak pedig add át kérlek szívből jövő rúgásaimat). Akkor a tubifex kiesik, de szerintem még így is bő a lista, még meglehetne próbálni a másik boltból hozni tubit 1-2-3hetente akár, mert nagyon fontos része a táplálkozásuknak. (Én mindent 45km-ről hozok pl. - távolság nem kifogás) Most a legfontosabb, hogy újra életrekeltsd az emésztését, még fiatalka, tehát nagyon gyorsan fog regenerálódni a megfelelő táplálékon.

A kezdeti hibákkal semmi baj, mindannyian elkövettünk párat, az a fontos, hogy az ember hajlandó legyen tanulni és változtatni. Egyikünk se axolotl szakiként született...

UI: Furkálgatja a bordácskámat melyik bolt volt ez (üzletrontás címen max. privátba megsúghatnád nekem), illetve boltos barátunk mivel indokolta, hogy egy kétéltű ne egyen halat? :D De díszhaltápot igen?
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sony
Fórumozó
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.12.06. 21:25

Re: Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Sony »

Maya » Ma, 01:04 írta:
Sony » 16 perccel ezelőtt írta:Köszönöm a választ! Holnap korrigálom a hibát. A halboltos hétfőn kétszer is elmondta, hogy a fagyasztott hal nem lesz jó neki, még szerencse, hogy kötöttem az ebet a karóhoz. A tubifex-el viszont az a baj, hogy ahányszor ebben a boltban vásároltam, mindig felütötte valami betegség a fejét a halaim között, ezért onnan nem szívesen hoznék, a másik bolt, ami nem ezé a tulajdonosé, az meg a város másik végében van. A többi beszerzésével nem lesz gond. Tényleg köszönöm a segítséget!
Üdv, Sony nem túl okos gazdija
Két apróbb tanács ami csak zuhanyzás közben jutott eszembe. Próbáld meg csipeszből etetni, jobban látod mennyi eszik és mennyit hagy ott, mert ha beszórod gyakran nem találják meg a kaját. Míg picik és napi etetésen vannak a legjobb ha nincs az akváriumba vagy félig van aljzat és a nem aljzatos részen eteted, így a kajamaradék nem száll be a kövek közé. A kajamradékokat néha megeszik néha nem, viszont fél nap elteltével ki kell venni, mert könnyen bomlásnak vagy gombásodásnak indulhat. Az élő kaja meg nyugodtan maradhat bent, nos ameddig él. :D Tubi nálam takarításig elvan a kövek/gazok között, szúnyoglárva kikel az nem igazán zavar, a bolha pedig vagy továbbszaporodik vagy meghal. (Halboltos barátunknak pedig add át kérlek szívből jövő rúgásaimat). Akkor a tubifex kiesik, de szerintem még így is bő a lista, még meglehetne próbálni a másik boltból hozni tubit 1-2-3hetente akár, mert nagyon fontos része a táplálkozásuknak. (Én mindent 45km-ről hozok pl. - távolság nem kifogás) Most a legfontosabb, hogy újra életrekeltsd az emésztését, még fiatalka, tehát nagyon gyorsan fog regenerálódni a megfelelő táplálékon.

A kezdeti hibákkal semmi baj, mindannyian elkövettünk párat, az a fontos, hogy az ember hajlandó legyen tanulni és változtatni. Egyikünk se axolotl szakiként született...

UI: Furkálgatja a bordácskámat melyik bolt volt ez (üzletrontás címen max. privátba megsúghatnád nekem), illetve boltos barátunk mivel indokolta, hogy egy kétéltű ne egyen halat? :D De díszhaltápot igen?
Még egyszer köszönöm a jó tanácsokat!Az élszaka felét átbőgtem, mert kiderült, hogy tudatlanságból napokig kínoztam szegény Sonyt. :( Ő meg egyáltalán nem is haragszik rám. Hajnalban kínomban kifiléztem a maradék fagyasztott halacskákat, levágtam a fejüket, farkukat és csak a gerinc alatti miniatűr részeket adtam neki, de még azokat is csíkoztam, szinte finom pép lett az egészből. Megette, hányás nem volt. Aztán délelőtt vettem fagyasztott vörösszúnyoglárvát, és megkockáztattam az élő tubifexet is. Más most nem volt a listáról. Egy társat is kapott jutalmul a kitartásáért. Egy fehér kislányt, de neki még nincsen neve, mert nem magamnak, hanem Sonynak vettem. Azt hiszem, hogy jó döntés volt, mert összeeresztés előtt megpróbáltam megetetni Sonyt tubifexel, de nem igazán kellett neki. Aztán betettem mellé a vele egyméretű fehéret, és vártam. Sony majd megveszett. Láttam, hogy végre igazán örül. Mint az őrült mászott rá, keresztül-kasul. Persze az új jövevénynek kisebb gondja is nagyobb volt annál, hogy most ismerkedjen. Ő inkább azt nézte, hogy hová bújhat el. 10 perc múlva kínáltam egy falat tubit, de Sonyt még mindig nem érdekelte, viszont a fehér azonnal jött és elvette. Erre Sony is akart. A zacskó tubifexből most kapott ötödször ma, holnapra gyakorlatilag egy falat maradt. A vörösszúnyoglárvából megevett egy felengedett kockát, a másik egy felet. Egyébként sokat mozog, figyel rám, ha akarom, meg is érinthetem, simogathatom a hasát is. Elég hamar megszokta. Ma még adok neki vörösszúnyoglárvát, hagy hízzon. Fél óránként adok neki enni, mert nem akarom, hogy a gyors evésnek újabb hányás legyen a vége. A másik axi mellett látszik, hogy a testük, a pocijuk, a szép nagy 'hajuk' ugyanakkora, de Sony lábacskái és a nyaka is vékonyabb. Amikor megvettem is nézegettem, hogy milyen vékony kis lábacskái vannak, de mivel akkor nem volt mellette másik, és axit előtte csak képen meg videón láttam, azt hittem, hogy ez csak azért van, mert még gyerek. Még dicsekedtem is vele az édesanyámnak, aki alig várja, hogy láthassa a gyereklábú víziszörnyecskémet. Most már tudom, hogy ez csak soványság. Ezzel nem dicsekedtem. A lényeg az, hogy ma megtapasztaltam a feneketlen bendőt. :) Csipesszel etetek, vagy a kezemből. Kézből jobb, de nem mindent lehet úgy. Ételt nem szórok a vízbe. Az aljzatom jelenleg még nem jó, és nem akarom, hogy onnan egyen akármit is. A lehulló ételdarabot is azonnal felkapom, nem engedem, hogy felvegye.
A kereskedés nevét nem írom le, aki betér oda, hasonlóakat tapasztal. A halakhoz egyébként nagyon értenek ott, csak ne félnék a tubijuktól... A fagyasztott hal ellen az volt a kifogás, hogy még nem eszi meg. Vihetem, de úgysem fogja megenni. Ma egyébként másik eladó volt a boltban. Neki elmondtam, hogy a táp borzasztó ötlet volt. Ő csodálkozott ezen, de azt mondta, hogy most adott enni az újaknak, ma tubifexet kaptak. Elsoroltam neki a menüsort, meg a vízhőmérsékletet és a 7 fokos hűtőt, meg az aljzatot is. Remélem, hogy sikerült javítanom a jövőben odakerülő axit sorsán azzal, hogy beszéltem a fórumról, és az itt olvasott javaslatokról. Nagyon-nagyon jó, hogy van ez a fórum.
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sony » Tegnap, 23:29 írta:Még egyszer köszönöm a jó tanácsokat!Az élszaka felét átbőgtem, mert kiderült, hogy tudatlanságból napokig kínoztam szegény Sonyt. :( Ő meg egyáltalán nem is haragszik rám. Hajnalban kínomban kifiléztem a maradék fagyasztott halacskákat, levágtam a fejüket, farkukat és csak a gerinc alatti miniatűr részeket adtam neki, de még azokat is csíkoztam, szinte finom pép lett az egészből. Megette, hányás nem volt. Aztán délelőtt vettem fagyasztott vörösszúnyoglárvát, és megkockáztattam az élő tubifexet is. Más most nem volt a listáról. Egy társat is kapott jutalmul a kitartásáért. Egy fehér kislányt, de neki még nincsen neve, mert nem magamnak, hanem Sonynak vettem. Azt hiszem, hogy jó döntés volt, mert összeeresztés előtt megpróbáltam megetetni Sonyt tubifexel, de nem igazán kellett neki. Aztán betettem mellé a vele egyméretű fehéret, és vártam. Sony majd megveszett. Láttam, hogy végre igazán örül. Mint az őrült mászott rá, keresztül-kasul. Persze az új jövevénynek kisebb gondja is nagyobb volt annál, hogy most ismerkedjen. Ő inkább azt nézte, hogy hová bújhat el. 10 perc múlva kínáltam egy falat tubit, de Sonyt még mindig nem érdekelte, viszont a fehér azonnal jött és elvette. Erre Sony is akart. A zacskó tubifexből most kapott ötödször ma, holnapra gyakorlatilag egy falat maradt. A vörösszúnyoglárvából megevett egy felengedett kockát, a másik egy felet. Egyébként sokat mozog, figyel rám, ha akarom, meg is érinthetem, simogathatom a hasát is. Elég hamar megszokta. Ma még adok neki vörösszúnyoglárvát, hagy hízzon. Fél óránként adok neki enni, mert nem akarom, hogy a gyors evésnek újabb hányás legyen a vége. A másik axi mellett látszik, hogy a testük, a pocijuk, a szép nagy 'hajuk' ugyanakkora, de Sony lábacskái és a nyaka is vékonyabb. Amikor megvettem is nézegettem, hogy milyen vékony kis lábacskái vannak, de mivel akkor nem volt mellette másik, és axit előtte csak képen meg videón láttam, azt hittem, hogy ez csak azért van, mert még gyerek. Még dicsekedtem is vele az édesanyámnak, aki alig várja, hogy láthassa a gyereklábú víziszörnyecskémet. Most már tudom, hogy ez csak soványság. Ezzel nem dicsekedtem. A lényeg az, hogy ma megtapasztaltam a feneketlen bendőt. :) Csipesszel etetek, vagy a kezemből. Kézből jobb, de nem mindent lehet úgy. Ételt nem szórok a vízbe. Az aljzatom jelenleg még nem jó, és nem akarom, hogy onnan egyen akármit is. A lehulló ételdarabot is azonnal felkapom, nem engedem, hogy felvegye.
A kereskedés nevét nem írom le, aki betér oda, hasonlóakat tapasztal. A halakhoz egyébként nagyon értenek ott, csak ne félnék a tubijuktól... A fagyasztott hal ellen az volt a kifogás, hogy még nem eszi meg. Vihetem, de úgysem fogja megenni. Ma egyébként másik eladó volt a boltban. Neki elmondtam, hogy a táp borzasztó ötlet volt. Ő csodálkozott ezen, de azt mondta, hogy most adott enni az újaknak, ma tubifexet kaptak. Elsoroltam neki a menüsort, meg a vízhőmérsékletet és a 7 fokos hűtőt, meg az aljzatot is. Remélem, hogy sikerült javítanom a jövőben odakerülő axit sorsán azzal, hogy beszéltem a fórumról, és az itt olvasott javaslatokról. Nagyon-nagyon jó, hogy van ez a fórum.
Annyit szólnék hozzá, hogy axiknál érdemes karanténozni minden új jövevényt, táplálék halat, csigát, másik axit, mert az új jövevény hordoz magával az előző helyről egy meglévő baktréiumkultúrát ami könnyen veszélyes lehet a régire és ugyanez fordítva, egy teljesen más baktréiumkultúrába kerülhet be a kicsi, amivel lehet nem fog tudni megbirkózni, (spanyol nátha-indiánok) emellett könnyen hordozhat betegséget, ezért mindenkinek javaslom, aki a jövőben új axit visz haza, 2 hét karantén ennyi idő alatt kijönnek az esetleges betegségek. Most már ne vedd ki természetesen, ez csak a jövőre egy jótanács. Nagyon örülök, hogy elkezdett enni. A gyors zabálásnak nem sűrűn hányás a vége, inkább akkor hánynak, ha túlették magukat. De van olyan gyerekem, Heechul aki hányásig zabálja magát mindig, és miután kihányja jön pislogni, hogy ő biza még éhes. Simogatáshoz még egy apróság, mint minden kétéltűnek és halnak, nekik is van egy védelmi nyálkahártya rétegük, nem látni, de ez megvédi őket baciktól, kiszáradástól stb. emberi kéz könnyen kárt tesz ebben a rétegben, ezért csak akkor fogdossuk, pakolgassuk őket, ha muszáj. Jó hízást a kicsiknek, ha bármi problémád van szívesen segítünk. :) Szociális viselkedésük fogságban nagyon jellegzetes, én minden axi mellé legalább 3-4 társat javasolnék, természetesen megfelelő méretű akváriumba.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Hányás és problémák

Hozzászólás Szerző: Sendy »

A tubizáshoz annyit fűznék, hogy javasolt 3-4 napig csak mosni őket, esetleg paradicsommal, főtt répával etetni hogy kitisztuljanak, mert sose tudni hogy honnan szedik, mi van a belükben. A tubit gyakran olyan helyről szedik, amit ha látnál, az életbe nem vennél többet :)
A boltnak pedig el lehet küldeni az axikalauzunkat nyugodtan, azzal a megjegyzéssel hogy egy ilyen jellegű tájékoztatót ír elő a törvény (najó, egy pont hiányzik belőle ami axolotl esetén nem játszik, a következő változatban már benne lesz, hogy ez axolotl esetén nem fordul elő), továbbá származási igazolást kellene adniuk minden egyes állathoz amit a hatóság ír elő.
Axikalauz: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491
Származási igazolásról hatósági állásfoglalás: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=1768#p1768
Mivel látszik némi akvarisztikai hiányosság, ezért javasolnám ráfeküdni az akvarisztikai kémiára és biológiára, mert sajnos axolotlt ezek nélkül igen nehéz tartani.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
szimivok
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.12.26. 14:23

Nem eszik

Hozzászólás Szerző: szimivok »

Szia!

Ma egy hete ,hogy kaptam 2 axit es tegnap (penteken) kezdodott az ,hogy nem esznek ,farokgorbuletuk van es a kopoltyuik osszementek
nagyon aggodom ertuk :(
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Nem eszik

Hozzászólás Szerző: Maya »

szimivok » Ma, 07:35 írta:Szia!

Ma egy hete ,hogy kaptam 2 axit es tegnap (penteken) kezdodott az ,hogy nem esznek ,farokgorbuletuk van es a kopoltyuik osszementek
nagyon aggodom ertuk :(
Szia!
Üdv a fórumon!
Az információ amit megadtál enyhén kevés, ahhoz, hogy bármiféle épkézláb tanácsot adjunk. Feltehetném most a kérdéseket, de hogy ne kelljen milliárdszor nekünk is körmölni, kérlek válaszolja az itt szereplő kérdésekre:
Olvasd el mielőtt bármit írnál! Eü házirend!: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=535#p535 (Betegség esetén amit feltétlenül írj meg - bekezdés szerint)
(+ kép nagy segítség lenne)

MAF Axikalauz, alap tartási információk az axolotl-okról, csupán 4 oldalas olvasmány: http://axolotl.hu/viewtopic.php?p=4491#p4491

Axolotl nem az ideális ajándék, ezennel mindenkit lebeszélnék róla, hogy össze-vissza élő állatot ajándékozzanak. Szegény Pangi mentvényem is így került hozzám, valaki nagyon jó ajándéknak gondolta, ám új gazdija szembesült vele, hogy nincs elegendő kapacitása felnevelni, tartani, gondozni. Csak az akvárium és felszerelései nagyon nehezen hozhatóak ki 150e-nél kevesebből, persze ezután is lesznek havi fenntartási költségek, emellett egy nagyon igényes és haladó akvarisztikai szintű tudást igénylő faj. Minimum alap vízkémia és vízbiológia ismeretekkel kell rendelkezni, és nagy fokú hajlandóságot kell mutatni tanulás/fejlődés után. Senki ne essen abba a hiú ábrándba, hogy "áhh akvarisztika: víz kell meg hal bele" - ennél jóval több komponensről van szó, és egy hatalmas összefüggő apró ökoszisztémáról, ahol az természet munkáját az embernek kell elvégeznie.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése