Táplálkozási problémák

Moderátor: Axolotl moderátor

Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

3,5 nap után nem akart enni

Hozzászólás Szerző: Sendy »

TheNicie. írta:Helló!

Van egy axolotlom már lassan két éve. Nincsenek kavicsok az akváriumában(csak mert olvastam h emiatt is lehet a problémám), egyedül van. Kb 30 cm, szép színe van a kopoltyújának, szép a farka(bár gyakran meg van sérülve neki), de összeségében nagyon szép példány. Eddig semmi gond nem volt vele, 2(néha3) naponta kapott egy szép adagnyi élő tubifexet(ha nem volt itthon friss, akkor kapott fagyasztott szunyoglárvát), 2-3 havonta nasinak egy pár élő kis halacskát. Múltkor nem voltam itthon 3 napig, gondoltam nem árt neki ha egy kicsit koplal. 3,5 nap múlva adtam neki enni, amikor észrevettem h kicsit ki van halványulva a kopoltyúja. megnéztem a vizét(általában olyan 20 fokos szokott neki lenni) most 18 volt. öntöttem bele kis meleg vizet, apránként, h ne hirtelen legyen hőmérséklet változás. Pár óra alatt visszajött a kopoltyúja szép színe, viszont... már egy hete nem eszik. Látszik, hogy már be van esve a hasa. 2 napja próbálom úgy etetni, h kicsit kiveszem és próbálom tömködni a szájába a tubit, egy kicsit sikerült is megetetnem vele, de kb teljesen jelentéktelen mennyiséget. Azért próbálom erőltetni az etetést, mert nem akarom h éhen haljon, és magától nem hajlandó enni. Tudom, ez nem jó, de így azért mégis csak vmi jut a szervezetébe.

Szóval a kérdésem az, hogy mi lehet az oka h ennyi ideje nem eszik, pedig előtte imádott falni, és hogy mit tudok ez ellen tenni? Nem szeretném hogy éhen haljon, ő az első "háziállatom", és 2 év alatt nagyon a szívemhez nőtt :(
Kérlek segítsetek! Köszönöm
Szia!
Kicsit tömör leszek. Vegyél víztesztet, nézd meg nem-e lúgos a vized, ha igen, akkor tegyél ellene. Jellemzően a nem evés esetén lúgos a víz, ez felboríthatja a flórát és lehet hogy nem eszik tőle. Ha a csík rendben van, akkor egy fullos akvárium pucerájozást kéne megejteni. Az is lehet hogy valahova berohadt egy adag tubifex vagy lárva vagy akármi.
A tuszkolásos etetéshez írnám: ne vedd ki az állatot. Vedd kézbe a vízben, hogy pont ellepje az állatot. Én fix növendékhaltáp vízzel elpépesített elegyét orrcseppentővel (műanyag) "nyomtam" a szájába. Azaz egy picikét kinyomtam a szája előtt, ha nyitotta a száját, akkor nyomtam egy kis adagot a szájába és megvártam hogy lenyelje. Segíti a nyelét ha az állat kb 45 fokban fejjel felfelé áll a vízben. A tuszkolásos technika nem túl szerencsés, lehet kicsit erőszakodkodni, de esélyt kell hagyni az állatnak hogy kiköphesse. Az is lehet hogy a tubifextől kapott valamiféle fertőzést, gyomorrontást, és csak rontasz a tuszkolásos etetéssel. Ezért is lehet jó a fix haltáp, mert az olyan semmilyen, de mégis táp. Az viszont ha 1 hét alatt beesett a hasa, akkor előtte való táplálásnál is lehetett pici gond. Nálunk 2-3 hétnek kellett mindig eltelni hogy horpadjon a hasuk. Próbálkozz másféle ételekkel is.
Szóval: vízteszt, akváriumpucolás, másfajta kaják. Ha ezek nem válnak be, akkor viszont egzotikus szakdoki. Kéne nézni kakimintát és nyál, gyomormintát hogy milyen a flóra. A házi kezelés pedig a hűtőszekrényes kezelés, nálunk segített időben alkalmazva. Azaz 3 hét nem evés után.
Majd írj, hogy mi a helyzet.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

S.O.S.
Sziasztok!
Van két axolotl-om egy vad és egy albínó kb. egy hónap múlva lesznek egy évesek.
A problémám az lenne, hogy az albínó egy hete nem eszik.. semmiféle táplálékot nem fogad el.
Teljesen kedvtelen, eddig ő volt a kis agresszív, csipkedte az ujjam és bármihez odakapott ami megmozdult körülötte.
Most semmit nem reagál a kezemre se a csipeszre, se semmire. Kicsit oldalra dől, a kopoltyúja teljesen rendben van és a testén sincs nagyon semmilyen észrevehető elváltozás, bár a szemei olyanok mintha be lennének esve, beljebb vannak mint eddig.
Eddig szárított tubifexet ettek, majd áttértünk az élő kajára :tücsökre evvel sem volt semmi gond egy jó ideje.
Azt evett utoljára. A víz pH értéke normális, tisztasága is, kristályvíz tablettával tisztítva, szűrőzve, levegőztetőzve.
Egy pár órája kiszedtem az aksiból és betettem egy tálba 16 fokos vízbe, nemrég megnéztem és kakilt. Az ürülékébe találtam két nagyobb követ, lehet hogy ez volt a baj? bár még most sem eszik:S Kérlek segítsetek minél hamarabb mert nagyon félek hogy elveszítem.
A másik axival semmi gond nincs.
Előre is köszönöm!!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niuska írta:S.O.S.
Sziasztok!
Van két axolotl-om egy vad és egy albínó kb. egy hónap múlva lesznek egy évesek.
A problémám az lenne, hogy az albínó egy hete nem eszik.. semmiféle táplálékot nem fogad el.
Teljesen kedvtelen, eddig ő volt a kis agresszív, csipkedte az ujjam és bármihez odakapott ami megmozdult körülötte.
Most semmit nem reagál a kezemre se a csipeszre, se semmire. Kicsit oldalra dől, a kopoltyúja teljesen rendben van és a testén sincs nagyon semmilyen észrevehető elváltozás, bár a szemei olyanok mintha be lennének esve, beljebb vannak mint eddig.
Eddig szárított tubifexet ettek, majd áttértünk az élő kajára :tücsökre evvel sem volt semmi gond egy jó ideje.
Azt evett utoljára. A víz pH értéke normális, tisztasága is, kristályvíz tablettával tisztítva, szűrőzve, levegőztetőzve.
Egy pár órája kiszedtem az aksiból és betettem egy tálba 16 fokos vízbe, nemrég megnéztem és kakilt. Az ürülékébe találtam két nagyobb követ, lehet hogy ez volt a baj? bár még most sem eszik:S Kérlek segítsetek minél hamarabb mert nagyon félek hogy elveszítem.
A másik axival semmi gond nincs.
Előre is köszönöm!!
Szia!
Várj még 1-2 napot, és próbáld fagyasztott kishallal etetni (állatkereskedésben levőt vegyél). Addig is legyen az akváriumában a másikkal. Ha ez nem válik be, akkor:
3-4 nap 5-7 fokos vízbe tenném alacsony vízszinttel, hogy könnyen tudjon levegőért felmenni. Gondoskodj szellőző tetőről, nehogy a frigóban kiugorjon az edényből. A vizet naponta cseréld (tegyél be minden nap friss akváriumvizet hűlni, amivel tudod frissíteni a vizét). Utána tedd vissza az akváriumba (figyelj hogy 1-2 óra alatt egyenlítsd ki a hatalmas vízhőmérsékletet). Közben jelentkezz, hogy mi a helyzet. Nekem görcsösen görbült az axim és közel 2 hónapig nem evett, iszonyatosan begombásodott, majd a hűtőben tovább gombásodott kezelés ellenére, aztán 2 hét hűtőzés után már kezdett úszkálni, egyenesedni, azóta eszeget, nincs túl jól, mert a kopoltyúja kihullott, de eszik, és jön-megy, nincs életveszélyben és lassan regenerálódik.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

Köszönöm szépen a segítséget, lehet hogy hülyeséget kérdezek, de miért jó nekik az 5-7 fokos víz? Egyébként kihányta azt a két követ amit leírtam , nem lehet hogy még több kő van a gyomrocskájába? És azért dől oldalra egy kicsit? És hogy azért nem fogad el táplálékot mert "tele van a hasa" ?? Hideg vízben kihányhatja őket?? Bocsi a kapkodott fogalmazásért:)
Avatar
liquid
Adminisztrátor
Hozzászólások: 284
Csatlakozott: 2010.12.04. 11:02

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: liquid »

niuska írta:Köszönöm szépen a segítséget, lehet hogy hülyeséget kérdezek, de miért jó nekik az 5-7 fokos víz? Egyébként kihányta azt a két követ amit leírtam , nem lehet hogy még több kő van a gyomrocskájába? És azért dől oldalra egy kicsit? És hogy azért nem fogad el táplálékot mert "tele van a hasa" ?? Hideg vízben kihányhatja őket?? Bocsi a kapkodott fogalmazásért:)
Szia!
A nagyon hideg vízben (mint pl a teknősök télen) hibernációs ciklusba lépnek, ami együtt jár azzal, hogy a még meg nem emésztett ételt stb-t visszaöklendezik és ebben az állapotban a testük sokkal erősebben "javítja" magát. A kőtől magától nem dőlhet oldalra, de a kő okozhat rosszullétet, amitől elveszti az egyensúlyát. Ha erős stressz vagy trauma érte akkor lehet hosszabb ideig nem fog enni. Nekem volt régen nagy baj a vízzel, ami után egy hónapig nem ettek egy falatot sem, de hetente 1X-2X megpróbáltam adni nekik. Aztán egyszer csak újra ettek.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

Értem! Köszönöm Szépen a lényegre törő választ!:) Hozzá is látok a folyamathoz:)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niuska írta:Értem! Köszönöm Szépen a lényegre törő választ!:) Hozzá is látok a folyamathoz:)
Bár nem ide tartozik főként, de ezen betegség lehetséges kiváltó okát is meg kellene szüntetned. Azaz, olyan kavicsot berakni amit nem tud lenyelni, nem tud vele magában kárt tenni. A fórumon részletes leírást találhatsz erről.
Aggódnod pedig csak akkor kell igazán, amikor már 2-3 hónapja nem evett egy falatot sem és már nagyon lefogyott. Nekem 2 havi koplalás után is egészen jól rende jött, igaz a kopoltyúk azóta se (2 hónapja) nőttek vissza, de eszeget, és kezd hízni, nem csak fogy.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

Re:2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

Sendy írta:
niuska írta:Értem! Köszönöm Szépen a lényegre törő választ!:) Hozzá is látok a folyamathoz:)
Bár nem ide tartozik főként, de ezen betegség lehetséges kiváltó okát is meg kellene szüntetned. Azaz, olyan kavicsot berakni amit nem tud lenyelni, nem tud vele magában kárt tenni. A fórumon részletes leírást találhatsz erről.
Aggódnod pedig csak akkor kell igazán, amikor már 2-3 hónapja nem evett egy falatot sem és már nagyon lefogyott. Nekem 2 havi koplalás után is egészen jól rende jött, igaz a kopoltyúk azóta se (2 hónapja) nőttek vissza, de eszeget, és kezd hízni, nem csak fogy.


Rendben köszönöm:))
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

liquid írta:
niuska írta:Köszönöm szépen a segítséget, lehet hogy hülyeséget kérdezek, de miért jó nekik az 5-7 fokos víz? Egyébként kihányta azt a két követ amit leírtam , nem lehet hogy még több kő van a gyomrocskájába? És azért dől oldalra egy kicsit? És hogy azért nem fogad el táplálékot mert "tele van a hasa" ?? Hideg vízben kihányhatja őket?? Bocsi a kapkodott fogalmazásért:)
Szia!
A nagyon hideg vízben (mint pl a teknősök télen) hibernációs ciklusba lépnek, ami együtt jár azzal, hogy a még meg nem emésztett ételt stb-t visszaöklendezik és ebben az állapotban a testük sokkal erősebben "javítja" magát. A kőtől magától nem dőlhet oldalra, de a kő okozhat rosszullétet, amitől elveszti az egyensúlyát. Ha erős stressz vagy trauma érte akkor lehet hosszabb ideig nem fog enni. Nekem volt régen nagy baj a vízzel, ami után egy hónapig nem ettek egy falatot sem, de hetente 1X-2X megpróbáltam adni nekik. Aztán egyszer csak újra ettek.


Sziasztok!!
Nos, tegnap délután beraktam egy 10 literes kannába 14°C fokos vízbe. Figyelgettem és ma cseréltem neki vizet szintén délután, majd megpróbáltam megetetni fagyasztott vörös szúnyoglárvával és elfogadta,(most kapott először) azonban etetés közben észrevettem, hogy nehézkesen mozog és egy kicsit lebegett is. A farkát pedig behajlítva tartotta és buborékokat köp/hány néha. Most vajon mi lehet a baj??? Nem tudom számít-e de tegnap délután óta sötétben volt, levegőztetés nélkül. ://

A választ előre is köszönöm!!!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niuska írta:Sziasztok!!
Nos, tegnap délután beraktam egy 10 literes kannába 14°C fokos vízbe. Figyelgettem és ma cseréltem neki vizet szintén délután, majd megpróbáltam megetetni fagyasztott vörös szúnyoglárvával és elfogadta,(most kapott először) azonban etetés közben észrevettem, hogy nehézkesen mozog és egy kicsit lebegett is. A farkát pedig behajlítva tartotta és buborékokat köp/hány néha. Most vajon mi lehet a baj??? Nem tudom számít-e de tegnap délután óta sötétben volt, levegőztetés nélkül. ://

A választ előre is köszönöm!!!
Kannába? Azt hiszem említettem, hogy alacsony vízállású 5-7 fokos vízbe kell tenni. Nem véletlen. 10 fok alatt kezdenek regenerálódni, a hűtést minimum 3 nappal kell kezdeni, addig csak vizet kell cserélni rajta naponta. Ha az állaton látszik javulás, akkor vissza kell tenni (vízáteresztéses folyamatos lassú melegítéssel) és utána kell megpróbálni etetni. 2 hét után viszont mindeképp ki kell venni a hűtőből, és akváriumba helyezni. Tehát minimum 3 nap, maximum 2 hét. Szigorúan tilos etetni mikor hideg vizes regenerálódásban van! Ezzel a 14 fokkal és hogy még tömni is próbálod, többet ártasz mint használsz. Vagy csináld rendesen, vagy inkább ne csináld! Kannában bizonyára kevés helye van mozogni, rosszul érzi magát, stresszes, ezért begörbíti a farkát, és mivel kevés abban a vízben az oxigén feljár, és levegőt nyel. Ezért kell alacsony vízszint, hogy apró levegőket tudjon könnyedén venni. 14 fokon már lelassul az emésztés és elkezdhet berothadni az étel a gyomrában ha nem hányja ki vagy nem emészti elég gyorsan. Kérlek alaposan olvasd el amiket írunk, és tartsd is be, nem véletlen írunk konkrétumokat, és ha valami nem világos teljesen, akkor válaszolunk.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

Először is.. Olvasgatok mindenhol kétségbeesésemben, egyszer itt azt írjátok hogy próbálgassam etetni..Aztán most meg hogy ártok vele. Másodszor nem tudok a hűtőbe tenni egy kádat hogy elférjen, a kanna és a spejz tűnt a legjobb megoldásnak mellesleg azt is olvastam, hogy 14-18 fokos vízbe nagyon jól érzik magukat, valószínűleg ezért is evett. Nem vagyok tájékozatlan csak tudod nehéz kibogarászni hogy akkor végül is mi a jó és mi nem. Figyelgetve volt és amikor már normálisan úszkált akkor lett neki adva kaja és csodák csodájára evett végül is ezt akartuk elérni hogy egyen végre. Én a kérdéseimre várok választ, nem kioktatást szeretnék, hidd el nem akarom megölni a tudatlanságommal sem, sem a rossz tanácsokkal, sem más tájékozatlanságával, mert az állatkereskedésben a csajszinak 3 éve van axija és ő azt mondta hogy a hűtőbe is nagy vízbe kell tenni mert ha kis vízbe teszem akkor átalakul, eltűnik a kopoltyúja. Úgyhogy ezért mondom hogy én nem tudom kiszívni a kisujjamból, hogy most akkor kinek higgyek egyáltalán. Ezért nem is pontosan csináltam a dolgokat.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 2 hete koplal és bágyadt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niuska írta:Először is.. Olvasgatok mindenhol kétségbeesésemben, egyszer itt azt írjátok hogy próbálgassam etetni..Aztán most meg hogy ártok vele. Másodszor nem tudok a hűtőbe tenni egy kádat hogy elférjen, a kanna és a spejz tűnt a legjobb megoldásnak mellesleg azt is olvastam, hogy 14-18 fokos vízbe nagyon jól érzik magukat, valószínűleg ezért is evett. Nem vagyok tájékozatlan csak tudod nehéz kibogarászni hogy akkor végül is mi a jó és mi nem. Figyelgetve volt és amikor már normálisan úszkált akkor lett neki adva kaja és csodák csodájára evett végül is ezt akartuk elérni hogy egyen végre. Én a kérdéseimre várok választ, nem kioktatást szeretnék, hidd el nem akarom megölni a tudatlanságommal sem, sem a rossz tanácsokkal, sem más tájékozatlanságával, mert az állatkereskedésben a csajszinak 3 éve van axija és ő azt mondta hogy a hűtőbe is nagy vízbe kell tenni mert ha kis vízbe teszem akkor átalakul, eltűnik a kopoltyúja. Úgyhogy ezért mondom hogy én nem tudom kiszívni a kisujjamból, hogy most akkor kinek higgyek egyáltalán. Ezért nem is pontosan csináltam a dolgokat.
Több hűtőzésen túl vagyok, így bizton állíthatom, hogy attól nem fog átalakulni, állatorvos is megerősített ebben. Sokkal előbb fog sózott vízben átalakulni mint hidegben, ezért is nem sózom a vizet. Kád nem kell: elég egy kelesztő tál, nekem is tupperware nagy süteményes tálban voltak a hűtőben, amikor nem volt még kórházakváriumom. 10 literes terráriumom van amit maximum félig szoktam megtölteni hűtőzéskor. Ez akkora vízmagasság amiből könnyedén tud felszínről tüdővel levegőzni. Rakok be mindig 1-2 műnövényt és nagyobb rücskösebb kavicsot amire felkapaszkodva akár folyamatosan ki is dughatja a fejét erőlködés nélkül. Fontos hogy ilyen kis helyeken nehezebben tudnak felúszni levegőért, ezért kell hogy tudjanak mászni. Hűtőzés előtt 1-2 nappal és hűtőzés alatt tilos etetni (nagyon nem célszerű, de elhagyható súlyos esetben a koplaltatás, amikor SOS-ben rakod be a vízbe regenerálódni). Hűtőzés után lassan kell felmelegíteni a vizét és utána célszerűbb 19-20 fokos vízben hagyni az állatot még 1-2 napig, majd felemelni 21-23 fokra amitől begyorsulnak az anyagcsere folyamatok, meghozza az étvágyat. Hűtőzés után azonnal lehet étellel próbálkozni, de egyszerre kisebb falatokat, kis adagokat, hogy a szűkült gyomrot ne terheld túl. - azért írtam le az egészet, hogy egy helyen legyen leírva pontosan, hogyan célszerű hűtőzni.
14 fokos vizet párzási hőmérsékletnek olvastam valahol, de a tapasztalatom azt mutatja hogy 18 fok alatt eléggé lelassulnak. Étvágyuk is csökken, de a regenerálódás nem indult be. Kutatásokban 5-10 fok hőmérsékleten mutatták ki az igazán erőteljes gyógyulási folyamatnak.
Hogy kinek higgy? Szakorvosnak. Tudom ajánlani a pesti egyetemet, vagy dr Márkus Bálintot (bár ők is ezt fogják mondani mint én 99%-ban). Mi ügyelünk itt a fórumon, hogy olyan ne legyen fent amivel ártani tudsz az állatnak. Többször átrágtuk Liquiddel a témákat, legtöbb dolog állatorvossal (egyetem, Bálint, illetve külföldi szakorvosi infó is van) is át lett beszélve. Ezért találhatsz olyan dolgokat, hogy bár xy így csinálja és bevált, állatorvos ilyen olyan indokkal nem ajánlja, illetve más kezelést ajánl, amire pl xy váltig állítja hogy semmit sem ér. Ami bevált, azt leírjuk, amiről tudjuk hogy jó vagy, rossz, leírjuk. Én azt mondom, hogy ez a fórum elég jó és használható infókkal rendelkezik.
Off: Nem kioktatást akartam írni, csak siettem, hogy legyen válasz, mert már majd lecsukódtak a szemeim este, és örültem, hogy nem aludtam be míg beírtam a választ, mert én is tudom, milyen rossz csak várni, mire valamit válaszolnak.
A kérdésedre szerintem benne volt a válasz, abban amit írtam. Vagy tedd be hűtőbe ha annyira rosszul van, úgy ahogy írtam, vagy tedd vissza az akváriumba. Ezt a 14 fokos dolgot én nem erőltetném. Figyelj a vízhő folyamatos kiegyenlítésére, óránként 2-3 fokot emelhetsz maximum és azt sem egy dózisban. Próbáld naponta többször etetni, és megpróbálhatod a fix növendékhaltápos módszer is. A döntés rajtad áll, ha úgy döntesz, akkor hagyhatod akár a 14 fokos vízben is.
Írnám apró betűvel de azt rossz olvasni, így azt mondom, hogy halkan jegyzem meg: én betenném a kitisztított akváriumba 1-2 napra, figyelném, eszik-e, hogy van, és ha úgy ítélem meg, hogy rosszul van, akkor hűtőszekrény a leírt módon.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

Re: 2 hete nem eszik és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

Köszönöm szépen a részletes hosszú választ, megfogadom a tanácsod: ma visszarakom az akváriumába:) Kicserélem az aljzatot bazaltlapokra, az jobb lesz nekik, mint a kő vagy az akvárium üveg alja. És figyelem őt..
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 2 hete nem eszik és bágyadt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niuska írta:Köszönöm szépen a részletes hosszú választ, megfogadom a tanácsod: ma visszarakom az akváriumába:) Kicserélem az aljzatot bazaltlapokra, az jobb lesz nekik, mint a kő vagy az akvárium üveg alja. És figyelem őt..
Még egy apróság: nézd a farka végét. Ha görbül, akkor nincs jól, ha egyenes, akkor nincs nagy baj. A szép kopoltyú és a görbületlen farok az egészség és jó víz jele.
Ha nem élénkül az érdeklődése és nem eszik rendesen, akkor 2-3 nap múlva tedd be hűtőbe. Nem árt ha egy hőmérőt is kérsz kölcsön (ha nincs az akváriumhoz) ellenőrizni egyet, hogy milyen hőmérsékletek uralkodnak a hűtőben, mert 5 fok alá nem kéne lemenni. Ha 5 fok körüli a hőmérséklet akkor érdemes 1-2 fokozattal visszább venni a hűtő erősségéből addig amíg az axi ott van. Az ételeknek nem baj ha nem 5 hanem 7-8 fokon vannak egy ideig. Ha viszont jobban van kicsivel, látható valami javulás, akkor játszadozhatsz a hőmérséklettel 19-22 fok között hogy hol érzi legjobban magát, és állítsd be arra, az akváriumot.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
niuska
Fórumozó
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.02.20. 21:17

Re: 2 hete nem eszik és bágyadt

Hozzászólás Szerző: niuska »

Sendy írta:
niuska írta:Köszönöm szépen a részletes hosszú választ, megfogadom a tanácsod: ma visszarakom az akváriumába:) Kicserélem az aljzatot bazaltlapokra, az jobb lesz nekik, mint a kő vagy az akvárium üveg alja. És figyelem őt..
Még egy apróság: nézd a farka végét. Ha görbül, akkor nincs jól, ha egyenes, akkor nincs nagy baj. A szép kopoltyú és a görbületlen farok az egészség és jó víz jele.
Ha nem élénkül az érdeklődése és nem eszik rendesen, akkor 2-3 nap múlva tedd be hűtőbe. Nem árt ha egy hőmérőt is kérsz kölcsön (ha nincs az akváriumhoz) ellenőrizni egyet, hogy milyen hőmérsékletek uralkodnak a hűtőben, mert 5 fok alá nem kéne lemenni. Ha 5 fok körüli a hőmérséklet akkor érdemes 1-2 fokozattal visszább venni a hűtő erősségéből addig amíg az axi ott van. Az ételeknek nem baj ha nem 5 hanem 7-8 fokon vannak egy ideig. Ha viszont jobban van kicsivel, látható valami javulás, akkor játszadozhatsz a hőmérséklettel 19-22 fok között hogy hol érzi legjobban magát, és állítsd be arra, az akváriumot.
Tegnap este láttam, hogy begörbült a farka vége, ma reggel már egyenes volt és most is az, viszont maga az Axolotl kicsit oldalra dől és az egyik hátsó lábát már kezdi kihajlítani(használni) és arra az oldalára dől amelyik lába még teljesen a testéhez simul, vagy néha a teste alá csúszik. De már sokkal jobban mocorog, úszkál és a vize melegedik fokozatosan és az akvárium vizét is fokozatosan hűtjük, hogy megegyezzen a hőmérséklet és be lehessen rakni végre Edward mellé. Figyeljük 1-2 napig és ha minden rendben akkor próbálkozunk az etetéssel, ha viszont romlik az állapota akkor hűtőt neki!!
Tényleg köszönöm a segítséget:)
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 2 hete nem eszik és bágyadt

Hozzászólás Szerző: Sendy »

niuska írta:Tegnap este láttam, hogy begörbült a farka vége, ma reggel már egyenes volt és most is az, viszont maga az Axolotl kicsit oldalra dől és az egyik hátsó lábát már kezdi kihajlítani(használni) és arra az oldalára dől amelyik lába még teljesen a testéhez simul, vagy néha a teste alá csúszik. De már sokkal jobban mocorog, úszkál és a vize melegedik fokozatosan és az akvárium vizét is fokozatosan hűtjük, hogy megegyezzen a hőmérséklet és be lehessen rakni végre Edward mellé. Figyeljük 1-2 napig és ha minden rendben akkor próbálkozunk az etetéssel, ha viszont romlik az állapota akkor hűtőt neki!!
Tényleg köszönöm a segítséget:)
Ez a test mellé simuló láb, és arra dőlés problémát éltük mi is túl karácsony táján 2 havi nem evéssel és begombásodással. Nekünk 2 hét hűtőszekrény után egyenesedett csak ki, és akkor kezdte el használni a lábait. Etetni már próbálkozhattok 18 fok táján, apró falatokkal. 18 fok alatt nem célszerű erőltetni a dolgot. És próbálj szerezni teknősnek való fagyasztott kishalat. Abban minden benne van, és a fejében van a sok finomság és értékes tápanyag.
Örülnénk ha a fejleményekről tájékoztatnál minket, hogy legyen tapasztalat, mert visszajelzés nélkül nem tudjuk, hogy mi lett végül.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
esxx
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.03.06. 18:18

3 hete nem eszik

Hozzászólás Szerző: esxx »

Sziasztok!

Huba, az én axolotlom már lassan 3 hete nem eszik :(
Gilisztával és csirkemellel próbálom etetni, amiket eddig megevett.
Sőt, ma észrevettem, hogy az, amire csak azt hittem a kloákájánál (fehéres nyákszerűség), hogy kaki, és majd eltűnik, (eddig is ilyen volt ha ürített) már ott van 2 napja, és kicsit mintha gyulladt is lenne a környéke..
Mi lehet?
Megevett valami kavicsot?
Vagy ez is lehet attól, hogy nem megfelelő a phja a víznek?
Lehet, hogy fertőzés?

A választ előre is köszönöm!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 3 hete nem eszik

Hozzászólás Szerző: Sendy »

esxx írta:Sziasztok!

Huba, az én axolotlom már lassan 3 hete nem eszik :(
Gilisztával és csirkemellel próbálom etetni, amiket eddig megevett.
Sőt, ma észrevettem, hogy az, amire csak azt hittem a kloákájánál (fehéres nyákszerűség), hogy kaki, és majd eltűnik, (eddig is ilyen volt ha ürített) már ott van 2 napja, és kicsit mintha gyulladt is lenne a környéke..
Mi lehet?
Megevett valami kavicsot?
Vagy ez is lehet attól, hogy nem megfelelő a phja a víznek?
Lehet, hogy fertőzés?

A választ előre is köszönöm!
Hát nem a legjobban van táplálva, az is okozhat problémát. Próbálkozz fagyasztott kishallal amit állatkereskedéseben veszel mint teknőskaja, illetve fagyasztott vöröszszúnyoglárvával. A fehéres nyák az az éhezés és a nem megfelelő táplálék miatt kialakuló nyálkás váladék. Ezt igencsak érdemes azonnal orvossal megnézetni, hogy mi van a nyákban. Ha nem eszik a felsoroltakból se, nem segít a teljes akvárium kipucolás, akkor hűtő vagy orvos. Ha nem megfelelő méretű és formájú alatta a kavics, akkor pedig állatorvos kéne, aki megröntgenezi. Ha a röntgen nem mutat kavicsot, akkor hűtőszekrényben 3-5 nap minimum. A gyulladt részről ha tudsz fényképet felrakni, jó volna. Azt talán már mondanom sem kell, hisz Te is írtad, egy ph ellenőrzést kell tartani. Ha 7,6 feletti akkor azonnali phbeállítást kell végezni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
esxx
Fórumozó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.03.06. 18:18

Re: 3 hete nem eszik

Hozzászólás Szerző: esxx »

Hát, halat is szokott kapni (élőt és fagyasztottat is) de túl van már egy betegségen, és akkor nem volt hajlandó halat enni, visszaöklendezte folyton.
Próbálkozom, holnap veszek szúnyoglárvát, fagyasztott halat is, aztán meglátom mit szól...
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: 3 hete nem eszik

Hozzászólás Szerző: Sendy »

esxx írta:Hát, halat is szokott kapni (élőt és fagyasztottat is) de túl van már egy betegségen, és akkor nem volt hajlandó halat enni, visszaöklendezte folyton.
Próbálkozom, holnap veszek szúnyoglárvát, fagyasztott halat is, aztán meglátom mit szól...
Nos, a lényeget ezek szerint az előző hozzászólásból kihagytad, vagy én nem vágtam le. Ha túl van egy betegségen, akkor annak rövid leírása kulcsfontosságú lenne jelen esetben. A pár tünet amit leírtál és a tény, hogy már volt nem evés, kísértetiesen hasonlít azokra az esetekre amik nálam otthon voltak.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
tiffani
Fórumozó
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.06.08. 23:15

Normális felnőttként?

Hozzászólás Szerző: tiffani »

Sziasztok!

Az idősebb axim 1 éves a kicsi fél körül jár. A nagy már megvan 22-23 centi,azt hiszem fiú,viszont egy ideje nem eszik rendesen. Este úgy egy óra alatt oda tudok neki adni 2 kishalat,de pl a vörösszúnyoglárvát amit ezelőtt megevett,most nem eszi meg,ennek ellenére nem tűnik soványnak. A kicsi rendesen eszik nagyon sokat vele nincs gond szóval szerintem a vízzel nem lehet baj.
A kérdésem az hogy ez átlagos hogyha már eléri a felnőtt méretet,akkor nincs akkora étvágya mint addig? A kopoltyúja is szép dús,külsőre nincs semmi baja.
Köszi a segítséget!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Normális felnőttként?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

tiffani írta:Sziasztok!

Az idősebb axim 1 éves a kicsi fél körül jár. A nagy már megvan 22-23 centi,azt hiszem fiú,viszont egy ideje nem eszik rendesen. Este úgy egy óra alatt oda tudok neki adni 2 kishalat,de pl a vörösszúnyoglárvát amit ezelőtt megevett,most nem eszi meg,ennek ellenére nem tűnik soványnak. A kicsi rendesen eszik nagyon sokat vele nincs gond szóval szerintem a vízzel nem lehet baj.
A kérdésem az hogy ez átlagos hogyha már eléri a felnőtt méretet,akkor nincs akkora étvágya mint addig? A kopoltyúja is szép dús,külsőre nincs semmi baja.
Köszi a segítséget!
A felnőttek jellemzően leállnak a telhetetlen zabálással. De az is előfordul, hogy ráunnak valamilyen ételre és hetekig nem fogadják el. A tanácsom mindenkinek táplálkozási probléma esetén a naplóvezetés. Van hogy 1-2 hónap telik el mire vészesnek mondható a táplálkozási probléma vagy mire a fogyás beáll, és akkor jó tudni hogy mikor mennyit evett, hol kezdődtek a problémák. Érdemes vezetni a víz hőmérsékletét is mellé, mert erősen befolyásolja a táplálkozási kedvet. Illetve a naplóból kiderül hogy mennyi idő után un rá valamire.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Place
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.10. 21:18

A gyökér válogat

Hozzászólás Szerző: Place »

3 axim van (újfent: fehér, arany, barna) kb egy idősek, a barna kb. egy héttel fiatalabb. 12-16 centisek kb, a barna nem hozta be a lemaradását a másik kettőnél mindig is egy centivel kisebb volt. Ő a KisGyökér: jól megvannak együtt hárman, kivéve kajaosztáskor. A tömbkajálásnál (fagy. vörös szúnyog, tubi stb.) őt harapdálták, zavarták, egyszer a farkát rojtosra ették, DE evett ő is mindig... na nem annyit, mint a másik két feneketlen bendős, de evett...
Most, hogy átálltunk a halra: a két nagy pillanatok alatt lenyeli egészben a halat. A gyökérnek viszont félbe kell vágnom, de még így se akar enni... no, esik néha, de keveset. Kevesebbet, mint a másik kettő. Én viszont azt szeretném, ha a méretét behozná, főleg, le ne maradjon a növésben.
A nagyok röptében kapják el a halat, mint béka a legyet... a KisGyökér, mit csinál?

1. érzékelési kiút az evolúcióból: szaglás
Nekiáll szaglászni a halat. Csak tolja feléje az orrát, és ha húzom előle, követi. Inhalálja a kaját! O_O

2. A NAGY, VÉGTELEN HAL!!!!
Szaglászik tovább a halnál, és mivel én kézből etetem őket (így kommunikálunk, szokjuk egymást), szépen-lassan felmászik a kezemen, csuklómon, karomon, KI A VÍZBŐL! Ijesztő... úgy kell visszatennem a másik kezemmel. O_O

3. melléééé...
Néha, miután már 5 perce a szája előtt tartom a halat, amit már lukasra szimatolt, ráharap... illetve mellé. Talán erőtlen, rosszul céloz, nem tudom... böfög... tud ő harapni is, ha akar, csak hát, nem mindig akar.

4. mégsem ízlik...
Ha mégis netalántán bekapná a kaját, forgat kettőt kiköpi és elsétál, mint kisnyugdíjas a kutyájával kötelességét elfelejtve.

5. kajafoci
A kedvencem. Az üveg mentén az orrával elkezdi tolni a sarokba a kaját, majd addig ügyeskedik, míg újra szabad utat nem kap vele.

Ebből a gyerekből vagy zsonglőr lesz, vagy filozófus...
Az akvárium kívül üveg, belül azonban víz.
Egy szépen berendezett akvárium látványához azért tudunk nagyon ragaszkodni, mert egy darab múltunkból, abból a paradicsomból, amiből kiűzettünk.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: A gyökér válogat

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Place írta:3 axim van ...
Szerintem nem szereti a halat, vagy a bélrendszerével van gond. Naplót írnék mikor mennyit eszik, és változatosan etetném, aztán egy hónap múlva kiértékelném, ha addig nem történik negatív változás. Étvágyat befolyásolja még a víz hőfoka és ph-ja is nagyban, illetve nekem nem ette meg soha a halat egészben, csak apró cafatokban mint kb a halfej, pedig egy fél csirkeszívet be bír nyelni, ha akar. Nekem Ling-ling odáig meg vissza volt a halért, most a szagát se bírja. Megszagolja azt elmegy a fenébe, vagy inkább elkezd engem kóstolgatni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Monique
Mániákus fórumozó
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2012.05.02. 23:48
Tartózkodási hely: Budapest

Re: A gyökér válogat

Hozzászólás Szerző: Monique »

Place írta:3 axim van...
Vegul azert van, hogy meg is eszi a halat? Nekem is hasonlo a tema. A vadas ropteben elkapja, de a feher szaglassza, benacskan raharap de vegul 3-4 harapdalas utan elveszi. Egyebkent en is kezbol etetem az enyemeket. Pont tegnap adtam eloszor az aranyomnak is, o is falank modon kikapta a kezembol.
Viszont a majnal pont forditva van, de azt mar egy ideje nem kaptak, mert olyanra varok amihez van sziv. Sparban szoktam latni nagycsomag csirkeszivet, de miota venni szeretnek azota persze nem arulnak...
Ági
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sziasztok!
Van két axikám..az egyik egy nagy buta fejű...annyit eszik mint két másik...a második..meg picike..nem eszik..ha eszik is minimálisan. Vagy kiköpi, vagy csak szálanként eszi a szúnyoglárvát. Már amikor azt hiszem hogy megette kiköpködi..beszívja és kiköpködi...csipesszel adunk neki hol fagyasztott tubifexet hol meg fagyasztott szúnyolárvát. Illetve a kisebbiknek még száraz vörös szúnyoglárvát is szoktunk adni csipesszel a szájához.
Tudjuk hogy amikor nálunk van a keresztlányunk az megviseli őket. De próbáljuk nem beengedni a kislányt a hálóba így nyugtuk van...le is szoktuk takarni kicsit az akváriumot hogy a villanykapcsolgatás se zavarja őket. ÍGy próbáljuk kiszűrni az őket ért streszt. Sok szép növény van bent..mind a két butafejű imád rajta feküdni. Vannak bent eleséghalak(3 zebradánió-őket még nem ették meg..de sokkal többen voltak) 4 tigris bótia...2 tisztogató rák és néhány cseresznye garnéla meg egy anci...a zebradániókon kívűl egyiket sem akarják megenni. jól elvannak. (mind ez egy 120 lityós akváriumban) Eddig sok gond nem volt a kisebbik bár kevesebbet evett de evett...minden 2. napon kapnak/kaptak enni...de a kisebbik így sem hajlandó. Félek hogy elveszítem. Próbálkozzam az élő eleséggel? Bár a múltkor a tücsköt a csigák ették meg végül... Szóval szerintetek?
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Chantal írta:Sziasztok!
Van két axikám..az egyik egy nagy buta fejű...annyit eszik mint két másik...a második..meg picike..nem eszik..ha eszik is minimálisan. Vagy kiköpi, vagy csak szálanként eszi a szúnyoglárvát. Már amikor azt hiszem hogy megette kiköpködi..beszívja és kiköpködi...csipesszel adunk neki hol fagyasztott tubifexet hol meg fagyasztott szúnyolárvát. Illetve a kisebbiknek még száraz vörös szúnyoglárvát is szoktunk adni csipesszel a szájához.
Tudjuk hogy amikor nálunk van a keresztlányunk az megviseli őket. De próbáljuk nem beengedni a kislányt a hálóba így nyugtuk van...le is szoktuk takarni kicsit az akváriumot hogy a villanykapcsolgatás se zavarja őket. ÍGy próbáljuk kiszűrni az őket ért streszt. Sok szép növény van bent..mind a két butafejű imád rajta feküdni. Vannak bent eleséghalak(3 zebradánió-őket még nem ették meg..de sokkal többen voltak) 4 tigris bótia...2 tisztogató rák és néhány cseresznye garnéla meg egy anci...a zebradániókon kívűl egyiket sem akarják megenni. jól elvannak. (mind ez egy 120 lityós akváriumban) Eddig sok gond nem volt a kisebbik bár kevesebbet evett de evett...minden 2. napon kapnak/kaptak enni...de a kisebbik így sem hajlandó. Félek hogy elveszítem. Próbálkozzam az élő eleséggel? Bár a múltkor a tücsköt a csigák ették meg végül... Szóval szerintetek?
Állatorvos, és kenetmintát kéne nézni. A leírt tünetek ismerősek több helyről, de eddig csak a tünetek egyeztek meg, gyógymódot nem találtunk sajnos, pedig a legjobb orvosok próbálkoztak. Víztesztet csináltál? Esetleg még az okozhat gondot.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sendy írta:
Chantal írta:Sziasztok!
Van két axikám..az egyik egy nagy buta fejű...annyit eszik mint két másik...a második..meg picike..nem eszik..ha eszik is minimálisan. Vagy kiköpi, vagy csak szálanként eszi a szúnyoglárvát. Már amikor azt hiszem hogy megette kiköpködi..beszívja és kiköpködi...csipesszel adunk neki hol fagyasztott tubifexet hol meg fagyasztott szúnyolárvát. Illetve a kisebbiknek még száraz vörös szúnyoglárvát is szoktunk adni csipesszel a szájához.
Tudjuk hogy amikor nálunk van a keresztlányunk az megviseli őket. De próbáljuk nem beengedni a kislányt a hálóba így nyugtuk van...le is szoktuk takarni kicsit az akváriumot hogy a villanykapcsolgatás se zavarja őket. ÍGy próbáljuk kiszűrni az őket ért streszt. Sok szép növény van bent..mind a két butafejű imád rajta feküdni. Vannak bent eleséghalak(3 zebradánió-őket még nem ették meg..de sokkal többen voltak) 4 tigris bótia...2 tisztogató rák és néhány cseresznye garnéla meg egy anci...a zebradániókon kívűl egyiket sem akarják megenni. jól elvannak. (mind ez egy 120 lityós akváriumban) Eddig sok gond nem volt a kisebbik bár kevesebbet evett de evett...minden 2. napon kapnak/kaptak enni...de a kisebbik így sem hajlandó. Félek hogy elveszítem. Próbálkozzam az élő eleséggel? Bár a múltkor a tücsköt a csigák ették meg végül... Szóval szerintetek?
Állatorvos, és kenetmintát kéne nézni. A leírt tünetek ismerősek több helyről, de eddig csak a tünetek egyeztek meg, gyógymódot nem találtunk sajnos, pedig a legjobb orvosok próbálkoztak. Víztesztet csináltál? Esetleg még az okozhat gondot.
Értem én...csak hova? Erre fele merre menjünk? Tegnap átraktuk egy külön helyre a kisebbiket...kaptt növényt meg levegőztetőt. A víztesztet megcsináltam...pont jónak találtam a ph-t. (utánaolvastam hogy mennyi a még jó, és az alapján néztem..a pontos eredményre nem emlékszem...csak arra hogy jó volt.) Reménykedünk hogy követkakál és akkor utána talán majd eszik valamennyit..a haja is kisebb...és sovány....tegnap evett valamennyit..a koportyúja piroslott kicsit ebből jöttünk rá...egyébként eleven..nem bágyadt....jó lenne ha erre fele is lenne egy állatorvos amelyik ért az axikhoz. Veszprém megyeiek vagyunk..Veszprém, Fehérvár, Győr ami nagyobb város és a közelünkben is van esetleg Várpalota...nem tudtok segíteni merre lehet doki?
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Chantal írta:...Veszprém, Fehérvár, Győr ami nagyobb város és a közelünkben is van esetleg Várpalota...nem tudtok segíteni merre lehet doki?
Én is csak annyit tudok tenni, amennyit te tudnál, így googleztam:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=10&p=2522#p2522
Remélem találsz köztük valakit aki jó.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sendy írta:
Chantal írta:...Veszprém, Fehérvár, Győr ami nagyobb város és a közelünkben is van esetleg Várpalota...nem tudtok segíteni merre lehet doki?
Én is csak annyit tudok tenni, amennyit te tudnál, így googleztam:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=10&p=2522#p2522
Remélem találsz köztük valakit aki jó.
Felírtam a veszprémi állatorvos telefonszámát...de ma mintha pirosas lett volna a koportyúja...külön helyen van..nem az akváriumban..egy dánió és 4 csiga társaságában..(a csigák eszik meg a maradék kajáját) tegnap dobtunk be neki egy kis fagyasztott vörös szúnyog lárvát...miután elfordult hogy nem kell odaraktuk a fejéhez...remélhetőleg evett belőle és azért volt vörösesebb a kopoltyúja...szurkolok neki..még a hétvégéig külön lesz utána visszarajuk egy időre a nagy akváriumba mert el kell utaznunk...meg reménykedek hogy hát ha megeszi azt a fránya dániót amit beraktam hozzá...de nem nagyon akarja...próbáljuk minél kevesebb stressznek kitenni...remélem hogy a nyugis hely kicsit jót tesz neki. Mit gondoltok? ha nem változik a helyzet akkor a hosszú hétvége után úgy is elviszem a dokihoz.
Chantall
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Chantal írta:
Sendy írta:
Chantal írta:...Veszprém, Fehérvár, Győr ami nagyobb város és a közelünkben is van esetleg Várpalota...nem tudtok segíteni merre lehet doki?
Én is csak annyit tudok tenni, amennyit te tudnál, így googleztam:
http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=10&p=2522#p2522
Remélem találsz köztük valakit aki jó.
Felírtam a veszprémi állatorvos telefonszámát...de ma mintha pirosas lett volna a koportyúja...külön helyen van..nem az akváriumban..egy dánió és 4 csiga társaságában..(a csigák eszik meg a maradék kajáját) tegnap dobtunk be neki egy kis fagyasztott vörös szúnyog lárvát...miután elfordult hogy nem kell odaraktuk a fejéhez...remélhetőleg evett belőle és azért volt vörösesebb a kopoltyúja...szurkolok neki..még a hétvégéig külön lesz utána visszarajuk egy időre a nagy akváriumba mert el kell utaznunk...meg reménykedek hogy hát ha megeszi azt a fránya dániót amit beraktam hozzá...de nem nagyon akarja...próbáljuk minél kevesebb stressznek kitenni...remélem hogy a nyugis hely kicsit jót tesz neki. Mit gondoltok? ha nem változik a helyzet akkor a hosszú hétvége után úgy is elviszem a dokihoz.
Nem pakolgatnám ide-oda, és már elvittem volna orvoshoz kenetmintára. Ha sokat húzod az időt, annyira legyengül, hogy az orvos se fog tudni mit kezdeni. Én jártam már így. Mindenképp kell ennie, ha más nem akkor cseppentőből szájba cseppentett fix növendékhaltápot kell adni, és nem reménykedni hogy valamit eszik, hanem próbálkozni, etetni és jegyezni, hogy mit eszik.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: Mit csináljak ha nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Chantall »

Sendy írta:
Chantal írta:Felírtam a veszprémi állatorvos telefonszámát...de ma mintha pirosas lett volna a koportyúja...külön helyen van..nem az akváriumban..egy dánió és 4 csiga társaságában..(a csigák eszik meg a maradék kajáját) tegnap dobtunk be neki egy kis fagyasztott vörös szúnyog lárvát...miután elfordult hogy nem kell odaraktuk a fejéhez...remélhetőleg evett belőle és azért volt vörösesebb a kopoltyúja...szurkolok neki..még a hétvégéig külön lesz utána visszarajuk egy időre a nagy akváriumba mert el kell utaznunk...meg reménykedek hogy hát ha megeszi azt a fránya dániót amit beraktam hozzá...de nem nagyon akarja...próbáljuk minél kevesebb stressznek kitenni...remélem hogy a nyugis hely kicsit jót tesz neki. Mit gondoltok? ha nem változik a helyzet akkor a hosszú hétvége után úgy is elviszem a dokihoz.
Nem pakolgatnám ide-oda, és már elvittem volna orvoshoz kenetmintára. Ha sokat húzod az időt, annyira legyengül, hogy az orvos se fog tudni mit kezdeni. Én jártam már így. Mindenképp kell ennie, ha más nem akkor cseppentőből szájba cseppentett fix növendékhaltápot kell adni, és nem reménykedni hogy valamit eszik, hanem próbálkozni, etetni és jegyezni, hogy mit eszik.
sziasztok!
Sajnos vidéken nehéz állatorvost találni...a veszprémit fogjuk felhívni holnap,,ma sikerült a páromnak rávennie hogy ha fagyasztott szúnyoglárvát nem is de 3 falatnyi szárazvörös szúnyoglárvát evett..amit csipesszel adtunk neki..már ennek is örülünk mert így legalább valamennyi tápanyag kerül a szervezetébe.meg fogok próbálkozni a fagyasztott hallal is. Az a baj hogy sokáig dolgozunk mi csak este vagyunk itthon...viszont egy új jelenségnek vagyok a tanúja most. meg a szűrő..azon kívül egy bugyborkékoztató gép is...még is fel fel úszik a felszínre és levegőt nyel...a halak nem jeleznek hogy kevés lenne az oxigén...lehet hogy sok levegőt nyel...mondjuk ezt két napja csinálja... :S Somebody help me, please! :$ Párom most mondja hogy a kopoltyúi kezdenek pirosasak lenni...:) ez legalább egy kis biztató dolog
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsucy 2012.10.19. 11:52-kor.
Ok: Nézd át légyszi a fórum működésével kapcsolatos témát, ott megtalálod, hogyan kell idézni! Köszi.
Chantall
Avatar
Chantall
Megrögzött fórumozó
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2012.10.11. 11:08

Re: kővel teli lehet a pocak azért nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Chantall »

sziasztok!
Tudom tudom az előbb is írtam...de folyamatosan figyeljük a kisebbet...emlékszem olvastam valahol hogy írtátok hogy valamelyikőtök axijának el volt dugulva a bélrendszere...gyanús hogy a mienkénél sincs rendben minden...ez lehet az oka hogy nem eszik? Komolyan eleség halak vannak a fejénél és nem mozdul rájuk...nem értem...és nem csak rájuk nem ...semmire sem.
Chantall
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: kővel teli lehet a pocak azért nem eszik?

Hozzászólás Szerző: Maya »

Chantal írta:sziasztok!
Tudom tudom az előbb is írtam...de folyamatosan figyeljük a kisebbet...emlékszem olvastam valahol hogy írtátok hogy valamelyikőtök axijának el volt dugulva a bélrendszere...gyanús hogy a mienkénél sincs rendben minden...ez lehet az oka hogy nem eszik? Komolyan eleség halak vannak a fejénél és nem mozdul rájuk...nem értem...és nem csak rájuk nem ...semmire sem.
Szerintem rakd külön helyre, és vidd le a hőmérsékletet 16-19fokra, az hogy nincs széklete amiatt is lehet, hogy nem eszik, de így legalább látszódni fog, hogy van-e egyáltalán. A dániók meg túl gyorsak egy axinak, aki nem fog föl le úszkálni értük, a dánió fönt úszik és gyors is. Ajánlom a neonhalt ő lassú és lent úszik vagy a guppit ami lassan úszik csak fönt. (Eddigi tapasztalatom számszerűsítve: 473neon, 137guppi,38dánió/10hónap) A nem evés nem egy katasztrófa, az én fehérem szeptember 8. óta csak 3falatot vagy annyit se hajlandó enni etetésenként. Mindent kipróbáltam, hűtőzés, változatos étrend, nekünk az jött be, hogy ritkásabban etettük őket, 5-6nap, meg persze a tücsök és a giliszta. Mást nem tudok mondani...
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Torzulások, fura végtagok, gnóm/mutáns axik (a hányás)

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Simiadreee írta:Egy aggodalmam van csak a fiú axival kapcsolatban, mikor tegnap este megetettem nagyon mohó volt és nem is mertem neki sokat adni,mert idáig éhezett,hogy ne terheljem meg a gyomrát,bekapta a csipeszt is és alig engedte el...beletelt 2-3percbe mire elengedte és lenyelte a májat...(2 kocka májat kapott)Majd lement az akvárium aljára és pihent...Kb. 30-40perc múlva elkezdett nyugodtan úszkálni,aztán valami olyat láttam amit még soha...HÁTON úszott!!!Először baromira tetszett, aztán mikor kihányta a májkockákat (beleértve a tegnapi kettőt is) már annyira nem tetszett a dolog...Szerintetek ez miért lehet?Remélem nem lesz baja...Mit adjak neki?
Teljes előzmény: http://axolotl.hu/viewtopic.php?f=6&t=62#p2745
Könnyen előfordulhat, hogy túlette magát, mert eddig nem kapott rendesen enni, és silány kaját kapott. Ekkor előfordulhat, hogy kihányja pár percen belül. Normálisnak mondható ha ez csak akkor fordul elő ha sokat evett és csak ritkán fordul elő, és nem sokkal az étkezés után hányja ki. Az is lehet, hogy a csipeszre ráharapás stresszelte, esetleg megnyomta valahol és az is közrejátszott. Legközelebb kisebb és kevesebb falatot adj neki. Ha nagyon éhes még, akkor 1-2 óra múlva kapjon még egy kicsit. Az, hogy miért ilyen sokára hányta ki... lehet hogy próbálta mindenáron lent tartani az ételt, hátha soha többet nem kap ilyen finomat. Egy fontos kérdés van abban, hogy hogyan hányta ki. Öklendezett sokat és miután minden távozott még öklendezett párat, vagy inkább olyasmire hasonlított hogy egy "böffentés" egy kajadarab ki, egy "öklendezés" egy kajadarab ki, majd az utolsó falat után nincs öklendezés, és az állat megy tovább, mint aki jól végezte dolgát, nincs elfáradva, nem piheg, kedve jó?
A csipesznek az oldalába szoktam becsípni az ételt és úgy odatartani, hogy a hegyes végéhez (nekem kerekített tompa amúgy, de akkor is) ne nagyon férjen hozzá sehogyse.
Ha a következő egy-két hétben ez még 3-5 alkalommal előfordul, akkor viszont egy hozzáértő orvosnak meg kéne mutatni, kéne venni száj, gyomor, széklet kenetmintát és megnézni nincs-e valami gubanc, mert van egy rejtélyes "betegség" ami így kezdődik, és nem tudjuk mitől, nem tudjuk hogy lehet meggyógyítani, de a kenetmintákban mindig találunk valami nem teljesen normálisat.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Saskia
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.01.12. 17:56
Tartózkodási hely: Szolnok

Nagyobb axolotl, csökkenő étvágy

Hozzászólás Szerző: Saskia »

Sziasztok!

Nekem egy kb fél éves, 21 cm-es axolotl-om van, amíg kisebb volt naponta adtam neki fagyasztott halat, most már kétnaponta kap 3-5 halat. Eddig ha etettem mindig egyből rákapott a halra és befalta. Most viszont nem akar enni 3. napja, egy fél halat sikerült vele csak megetetnem. Szinte egész nap a kis növényei között ücsörög, és ha etetni próbálom akkor csak a fejét nyomja max a kezembe, de a kajával nem foglalkozik. 60 x 40 x 25-ös akváriuma van, pár csiga van még mellette, növénye van bőven, a kavics alatta 4-6 mm-es, belső szűrője van, a víz hőmérséklete pedig általában 17-18 fok körül szokott lenni.
Szerintetek mi baja lehet? Aggódok szegény Kuro miatt. :(
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Nagyobb axolotl, csökkenő étvágy

Hozzászólás Szerző: Maya »

Saskia írta:Sziasztok!

Nekem egy kb fél éves, 21 cm-es axolotl-om van, amíg kisebb volt naponta adtam neki fagyasztott halat, most már kétnaponta kap 3-5 halat. Eddig ha etettem mindig egyből rákapott a halra és befalta. Most viszont nem akar enni 3. napja, egy fél halat sikerült vele csak megetetnem. Szinte egész nap a kis növényei között ücsörög, és ha etetni próbálom akkor csak a fejét nyomja max a kezembe, de a kajával nem foglalkozik. 60 x 40 x 25-ös akváriuma van, pár csiga van még mellette, növénye van bőven, a kavics alatta 4-6 mm-es, belső szűrője van, a víz hőmérséklete pedig általában 17-18 fok körül szokott lenni.
Szerintetek mi baja lehet? Aggódok szegény Kuro miatt. :(
Ha 21cm akkor szerintem már nem fél éves hanem annál jóval idősebb 9-10hónapos. Próbáld több félével kínálni, 10cm felett 2-3naponta esznek, sőt ha nagyon teleeszik magukat akár 4naponta. Ha kb. két hét múlva se hajlandó enni akkor jobban utánanéznék a problémának. A 4-6mm-es kavics viszont nagyon rossz, 21centisen azt simán le tudja nyelni és bélelzáródást okozhat, azt javaslom hogy cseréld le.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Saskia
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.01.12. 17:56
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Nagyobb axolotl, csökkenő étvágy

Hozzászólás Szerző: Saskia »

Maya írta:
Saskia írta:Sziasztok!

Nekem egy kb fél éves, 21 cm-es axolotl-om van, amíg kisebb volt naponta adtam neki fagyasztott halat, most már kétnaponta kap 3-5 halat. Eddig ha etettem mindig egyből rákapott a halra és befalta. Most viszont nem akar enni 3. napja, egy fél halat sikerült vele csak megetetnem. Szinte egész nap a kis növényei között ücsörög, és ha etetni próbálom akkor csak a fejét nyomja max a kezembe, de a kajával nem foglalkozik. 60 x 40 x 25-ös akváriuma van, pár csiga van még mellette, növénye van bőven, a kavics alatta 4-6 mm-es, belső szűrője van, a víz hőmérséklete pedig általában 17-18 fok körül szokott lenni.
Szerintetek mi baja lehet? Aggódok szegény Kuro miatt. :(
Ha 21cm akkor szerintem már nem fél éves hanem annál jóval idősebb 9-10hónapos. Próbáld több félével kínálni, 10cm felett 2-3naponta esznek, sőt ha nagyon teleeszik magukat akár 4naponta. Ha kb. két hét múlva se hajlandó enni akkor jobban utánanéznék a problémának. A 4-6mm-es kavics viszont nagyon rossz, 21centisen azt simán le tudja nyelni és bélelzáródást okozhat, azt javaslom hogy cseréld le.
Köszönöm a gyors választ. Augusztusban került hozzám kb 5 centisen azért írtam a fél évet. :) Ma próbáltam neki vízbe áztatott marhaszív kockát adni neki, de arra sem reagált semmit. A kavicsot eddig mindig kiköpte ha véletlen azt kapta be, remélem nem zabált be belőle titokban. Most próbálom kicsit felfűteni a vizét hátha aktivizálja magát. :)
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Nagyobb axolotl, csökkenő étvágy

Hozzászólás Szerző: Maya »

Saskia írta:
Maya írta:
Saskia írta:Sziasztok!

Nekem egy kb fél éves, 21 cm-es axolotl-om van...
Ha 21cm akkor szerintem már nem fél éves hanem annál jóval idősebb 9-10hónapos. Próbáld több félével kínálni, 10cm felett 2-3naponta esznek, sőt ha nagyon teleeszik magukat akár 4naponta. Ha kb. két hét múlva se hajlandó enni akkor jobban utánanéznék a problémának. A 4-6mm-es kavics viszont nagyon rossz, 21centisen azt simán le tudja nyelni és bélelzáródást okozhat, azt javaslom hogy cseréld le.
Köszönöm a gyors választ. Augusztusban került hozzám kb 5 centisen azért írtam a fél évet. :) Ma próbáltam neki vízbe áztatott marhaszív kockát adni neki, de arra sem reagált semmit. A kavicsot eddig mindig kiköpte ha véletlen azt kapta be, remélem nem zabált be belőle titokban. Most próbálom kicsit felfűteni a vizét hátha aktivizálja magát. :)
Értem, 5centisen már olyan 4-5 hónapos alapból, mindjárt felnőtt a kicsike. Különösen nem kell vízbe áztatni, elég kiolvasztani, és kissé rágós is, én azt tapasztaltam. Csirkemájjal is próbálkozz a puha és "illatos". A vizet nem kell felfűteni 17-18fok az pont tökéletes nekik. Nagyon veszélyes a lenyelhető méretű kő, ha tudja visszaköpi, de néha kajával együtt lenyeli, ha többet nyel le az közvetlen halált is okozhat.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Sandra
Fórumozó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.01.30. 19:56

Stressz okozta hányás

Hozzászólás Szerző: Sandra »

Sziasztok!
Ma kaptam 2 axit és semmi baj nem volt velük eddig, az egyik sokat úszkált és mászkált (Jack) a másik inkább elbújt és a háttérben kapirgált (Swari). Most viszont miközben figyeltem őket egyszer csak Jack 'rázkódni' kezdett és kihányt egy kis darab kukacot. Én még nem etettem őket. A kérdésem az, lehet valami baja? Vagy ez csak a szállítás miatti stressz? Az akváriumom aljában színes kövek vannak, az ugye nem lehet káros rájuk nézve? Mióta hányt ugyanúgy mászkál, nincs semmi külső jele betegségnek. Segítsetek, még nagyon kezdő vagyok. :(
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.01.30. 20:13-kor.
Ok: " Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!"
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: Stressz okozta hányás

Hozzászólás Szerző: Maya »

Sandra írta:Sziasztok!
Ma kaptam 2 axit és semmi baj nem volt velük eddig, az egyik sokat úszkált és mászkált (Jack) a másik inkább elbújt és a háttérben kapirgált (Swari). Most viszont miközben figyeltem őket egyszer csak Jack 'rázkódni' kezdett és kihányt egy kis darab kukacot. Én még nem etettem őket. A kérdésem az, lehet valami baja? Vagy ez csak a szállítás miatti stressz? Az akváriumom aljában színes kövek vannak, az ugye nem lehet káros rájuk nézve? Mióta hányt ugyanúgy mászkál, nincs semmi külső jele betegségnek. Segítsetek, még nagyon kezdő vagyok. :(
Minden kérdésedre megtalálható a válasz a fórumon, ajánlom átolvasását. (Vagy a jobb felső sarokban a keresést) Stressztől tudnak hányni, de a túletetéstől is. Gondolom a színes kavics 2-3mm-es, ami nagyon nem jó mert lenyelhetik és bélelzáródást okozhat, ami halálos. Egy hányás még nem SOS.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Maya 2013.01.30. 20:22-kor.
Ok: " Nem adtál meg témacímet! Javítottam, de kérlek olvasd el a házirend ezen részét és alkalmazd is a jövőben! Köszi!"
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: Stressz okozta hányás

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Maya írta:
Sandra írta:Sziasztok!
Ma kaptam 2 axit és semmi baj nem volt velük eddig, az egyik sokat úszkált és mászkált (Jack) a másik inkább elbújt és a háttérben kapirgált (Swari). Most viszont miközben figyeltem őket egyszer csak Jack 'rázkódni' kezdett és kihányt egy kis darab kukacot. Én még nem etettem őket. A kérdésem az, lehet valami baja? Vagy ez csak a szállítás miatti stressz? Az akváriumom aljában színes kövek vannak, az ugye nem lehet káros rájuk nézve? Mióta hányt ugyanúgy mászkál, nincs semmi külső jele betegségnek. Segítsetek, még nagyon kezdő vagyok. :(
Minden kérdésedre megtalálható a válasz a fórumon, ajánlom átolvasását. (Vagy a jobb felső sarokban a keresést) Stressztől tudnak hányni, de a túletetéstől is. Gondolom a színes kavics 2-3mm-es, ami nagyon nem jó mert lenyelhetik és bélelzáródást okozhat, ami halálos. Egy hányás még nem SOS.
Egy hányás normális, ha csak az étel jön vissza. 2-3 hányás után már figyelni kell az állatot, vagy ha egy héten belül egynél többször is előfordult. Ez esetben naplóírás, lentebb van ezekről szó, van időd végigolvasni az eddigi tanácsokat, nem kell hirtelen most megijedni. A kavicsokra figyelj oda, mert nagyon nem mindegy mi van alattuk, illetve a hálós akváriumtető is hihetetlenül fontos, mert kiugorhatnak könnyedén, elég sok ilyen eset volt már a fórumon.
Ajánlom hogy az egész fórumot olvasd át, egy délután alatt megvan, és teljes képet kaphatsz az axik tartásáról, gyakoribb betegségeiről, kezeléséről. A boltok eszméletlen sok baromságot mondanak el az embernek ami könnyen halálos lehet egy axi számára, ők nem halak, nem karmos békák, máshogy kell velük bánni.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Gitta
Fórumozó
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2013.02.11. 21:45

nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Gitta »

Sziasztok! Mint ahogyan már említettem Nessie is eléggé rossz evő, bár csütörtök óta minden nap kapott enni, de közel sem eszik meg annyit, amennyiről ti itt beszélgettek... :( Nessie 15-16 centis, vörösszúnyoglárvát adtam eddig csak neki, amit egyébként szeret, és eléggé falánk, de egy-egy nagyobb falat után jön vissza neki - bár én úgy látom, hogy egyelőre csak köpködi. Ma csináltam egy teljes alzattisztítást és sok kakit kipucoltam, azokon nem vettem észre semmi különöset, bár nem is tudom mit nézzek, hogyan kellene kinéznie egy 2-3 napos székletnek? Egyébként készítettem Nessie-ről fotót, szerintem vékonyka, de jó lenne, ha ti is mondanátok róla véleményt és esetleg tanácsot, hogy ez mitől lehet. Köszike!
Nessie
Nessie
Avatar
Maya
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1054
Csatlakozott: 2012.03.18. 21:46
Milyen minőségben vagy a fórumon: Tenyésztő
Tartózkodási hely: Dány

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Maya »

Gitta írta:Sziasztok! Mint ahogyan már említettem Nessie is eléggé rossz evő, bár csütörtök óta minden nap kapott enni, de közel sem eszik meg annyit, amennyiről ti itt beszélgettek... :( Nessie 15-16 centis, vörösszúnyoglárvát adtam eddig csak neki, amit egyébként szeret, és eléggé falánk, de egy-egy nagyobb falat után jön vissza neki - bár én úgy látom, hogy egyelőre csak köpködi. Ma csináltam egy teljes alzattisztítást és sok kakit kipucoltam, azokon nem vettem észre semmi különöset, bár nem is tudom mit nézzek, hogyan kellene kinéznie egy 2-3 napos székletnek? Egyébként készítettem Nessie-ről fotót, szerintem vékonyka, de jó lenne, ha ti is mondanátok róla véleményt és esetleg tanácsot, hogy ez mitől lehet. Köszike!
P1020143.JPG
Vékonyka de nem életveszélyesen, próbálnám mindennap minél változatosabb kajákkal etetni, menj végig az adható étel listán és próbálgasd végig. Lehet, hogy ő nem szereti a vörös szúnyoglárvát, máj és mell közül valamelyik tuti betalál majd neki, fagyasztott kishal, tücsök, giliszta, többfélével, napjába többször, csipesszel lóbáld az orra előtt, hogy ráharapjon, nem elég csak beszórni. Még új neki a hely ez is közrejátszik. Amikor visszaköpi akkor vagy nagy neki a falat, vagy nem ízlik neki.
Maya
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Gitta
Fórumozó
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2013.02.11. 21:45

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Gitta »

Maya írta:
Gitta írta:Sziasztok! Mint ahogyan már említettem Nessie is eléggé rossz evő, bár csütörtök óta minden nap kapott enni, de közel sem eszik meg annyit, amennyiről ti itt beszélgettek... :( Nessie 15-16 centis, vörösszúnyoglárvát adtam eddig csak neki, amit egyébként szeret, és eléggé falánk, de egy-egy nagyobb falat után jön vissza neki - bár én úgy látom, hogy egyelőre csak köpködi. Ma csináltam egy teljes alzattisztítást és sok kakit kipucoltam, azokon nem vettem észre semmi különöset, bár nem is tudom mit nézzek, hogyan kellene kinéznie egy 2-3 napos székletnek? Egyébként készítettem Nessie-ről fotót, szerintem vékonyka, de jó lenne, ha ti is mondanátok róla véleményt és esetleg tanácsot, hogy ez mitől lehet. Köszike!
P1020143.JPG
Vékonyka de nem életveszélyesen, próbálnám mindennap minél változatosabb kajákkal etetni, menj végig az adható étel listán és próbálgasd végig. Lehet, hogy ő nem szereti a vörös szúnyoglárvát, máj és mell közül valamelyik tuti betalál majd neki, fagyasztott kishal, tücsök, giliszta, többfélével, napjába többször, csipesszel lóbáld az orra előtt, hogy ráharapjon, nem elég csak beszórni. Még új neki a hely ez is közrejátszik. Amikor visszaköpi akkor vagy nagy neki a falat, vagy nem ízlik neki.
Most ettünk...hát a hirtelen falánksága megmaradt, a csipeszről egy az egyben lerántotta az egy kockányi lárvát... :D Nem kis feladat lesz az apránkénti evéshez hozzászoktatni, de holnap beszerzek egy fecskendőt, mert minden ilyen nagy falat után jön a büfi... :| Bár, nem hagyja azt se veszni, egyből visszahúzza a pofijába... :D Kereskedésből jött, hát, nem volt túletetve, az tuti...holnap veszek neki egy kis szívet, májat, hátha az is nyerő lesz...:) Köszi a tippeket, szép estét!
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Gitta írta:...Most ettünk...hát a hirtelen falánksága megmaradt, a csipeszről egy az egyben lerántotta az egy kockányi lárvát... ...
Nem teljesen világos a leírásodból hogy milyen állapotban adod a lárvát ezért leírnám a fagyasztottal való etetést. A fagyasztott lárvát nem egészben és fagyasztva szabad adni, hanem akkor amikor még nagyjából egybe van de már csak a jó isten tartja egybe az egészet annyira ki van olvadva. Akkor sokkal könnyebben tudja nyelni, igaz malacabbul eszik ilyenkor, de azt így szokás adni vagy előre kiolvasztani, felszívni valamivel vastag szájú cseppentővel(fecskendővel ne is próbálkozz, eltömíti) és úgy a vízbe szórni a szája előtt.
A büfit próbáld meg elkerülni mindenképp. Nehogy reflexé váljon nála, bár ez lehet csak embereknél működik. Viszont van az a normális mozdulatsor amikor még nem jól van helyezkedve a kaja és feljebb köpi, majd elrendezi és úgy nyeli le. De az nem büfi, nem hányás, azon látszik, hogy azért köpi fel hogy elrendezze.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Gitta
Fórumozó
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2013.02.11. 21:45

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Gitta »

Sendy írta:
Gitta írta:...Most ettünk...hát a hirtelen falánksága megmaradt, a csipeszről egy az egyben lerántotta az egy kockányi lárvát... ...
Nem teljesen világos a leírásodból hogy milyen állapotban adod a lárvát ezért leírnám a fagyasztottal való etetést. A fagyasztott lárvát nem egészben és fagyasztva szabad adni, hanem akkor amikor még nagyjából egybe van de már csak a jó isten tartja egybe az egészet annyira ki van olvadva. Akkor sokkal könnyebben tudja nyelni, igaz malacabbul eszik ilyenkor, de azt így szokás adni vagy előre kiolvasztani, felszívni valamivel vastag szájú cseppentővel(fecskendővel ne is próbálkozz, eltömíti) és úgy a vízbe szórni a szája előtt.
A büfit próbáld meg elkerülni mindenképp. Nehogy reflexé váljon nála, bár ez lehet csak embereknél működik. Viszont van az a normális mozdulatsor amikor még nem jól van helyezkedve a kaja és feljebb köpi, majd elrendezi és úgy nyeli le. De az nem büfi, nem hányás, azon látszik, hogy azért köpi fel hogy elrendezze.
Szia! Megáztatva kapta a lárvát, épp, hogy még bírtam a csipesszel fogni, de a pipetta jó ötlet, köszi! Egy egész nagy falat ment le (ez a lárva amit kapok - egy kocka (fagyasztott )olyan másfél kockacukor nagyságú, és ezt kevés híján egyben kirántotta a csipeszből, és benyelte..ekkor "jött vissza" 1-2 szál, de azt még be is kapkodta. Viszont miután már írtam ide, hogy minden oké, szóval az etetés után olyan negyed órára volt kis hányás is.... :( Figyeltem, hál'istennek akkor is csak 1-2 szál jött vissza, nem az egész nagy falat, de hogy később mi történt - hányt-e még nem tudom, mert elvonult, láthatóan nem volt jól.... :( Viszont kaki rendben, szépen gömbölyödik, és ma reggelre mintha kicserélték volna, jött az akvárium falához, mikor meglátott, két lábra állt, mosolygott, úszkált, láthatóan jó kedvű volt, nekem úgy tűnt, mintha várna megint kajcsit...szerintetek próbáljak egy kőtesztet, nem-e az előző helyén nyelt, vagy koplaltassam kicsit, esetleg merjek neki szívet, májat adni? Tanácstalan vagyok...nehéz ügy ez a gyerek... :D
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Gitta írta:Szia! Megáztatva kapta a lárvát, épp, hogy még bírtam a csipesszel fogni, de a pipetta jó ötlet, köszi! Egy egész nagy falat ment le (ez a lárva amit kapok - egy kocka (fagyasztott )olyan másfél kockacukor nagyságú, és ezt kevés híján egyben kirántotta a csipeszből, és benyelte..ekkor "jött vissza" 1-2 szál, de azt még be is kapkodta. Viszont miután már írtam ide, hogy minden oké, szóval az etetés után olyan negyed órára volt kis hányás is.... :( Figyeltem, hál'istennek akkor is csak 1-2 szál jött vissza, nem az egész nagy falat, de hogy később mi történt - hányt-e még nem tudom, mert elvonult, láthatóan nem volt jól.... :( Viszont kaki rendben, szépen gömbölyödik, és ma reggelre mintha kicserélték volna, jött az akvárium falához, mikor meglátott, két lábra állt, mosolygott, úszkált, láthatóan jó kedvű volt, nekem úgy tűnt, mintha várna megint kajcsit...szerintetek próbáljak egy kőtesztet, nem-e az előző helyén nyelt, vagy koplaltassam kicsit, esetleg merjek neki szívet, májat adni? Tanácstalan vagyok...nehéz ügy ez a gyerek... :D
Kezdj el etetési naplót vezetni: nap, hány órakor kapott enni, hányszor, mit, mennyit, mennyit evett meg belőle, visszaöklendezte-e, ha igen, ez hány percig tartott, mennyi jött vissza, széklete milyen, a hányás milyen állagú, színű. Ha az állapota ilyen marad, akkor 2-3 hét múlva tudunk majd valami okosat talán mondani, de egy biztos, addigra lesz egy kép, hogy ő hogyan táplálkozik.
Próbáld minden nap többször kisebb falatokkal etetni, mindig ugyanannyit. Könnyen lehet hogy csak az a baj hogy eddig nem kapott ennyit enni és túlhabzsolja magát, még kicsi a gyomra. Nagyon remélem, hogy csak ez a baja, és nem egy másik dolog amire nem szívesen gondolnék.
Kőtesztre a röntgen való. Ha van benne apró kavics akkor az 2 hét alatt ki fog pucolódni a táplálékkal kaka formában. Ha táplálóbbat kap enni mint a vörösszúnyog (csirkemájra gondolok elsősorban) akkor másabb a széklete, és azzal úgy vettem észre hogy jobban kidolgozódik a kavics.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Gitta
Fórumozó
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2013.02.11. 21:45

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Gitta »

Sendy írta:
Gitta írta:Szia! Megáztatva kapta a lárvát, épp, hogy még bírtam a csipesszel fogni, de a pipetta jó ötlet, köszi! Egy egész nagy falat ment le (ez a lárva amit kapok - egy kocka (fagyasztott )olyan másfél kockacukor nagyságú, és ezt kevés híján egyben kirántotta a csipeszből, és benyelte..ekkor "jött vissza" 1-2 szál, de azt még be is kapkodta. Viszont miután már írtam ide, hogy minden oké, szóval az etetés után olyan negyed órára volt kis hányás is.... :( Figyeltem, hál'istennek akkor is csak 1-2 szál jött vissza, nem az egész nagy falat, de hogy később mi történt - hányt-e még nem tudom, mert elvonult, láthatóan nem volt jól.... :( Viszont kaki rendben, szépen gömbölyödik, és ma reggelre mintha kicserélték volna, jött az akvárium falához, mikor meglátott, két lábra állt, mosolygott, úszkált, láthatóan jó kedvű volt, nekem úgy tűnt, mintha várna megint kajcsit...szerintetek próbáljak egy kőtesztet, nem-e az előző helyén nyelt, vagy koplaltassam kicsit, esetleg merjek neki szívet, májat adni? Tanácstalan vagyok...nehéz ügy ez a gyerek... :D
Kezdj el etetési naplót vezetni: nap, hány órakor kapott enni, hányszor, mit, mennyit, mennyit evett meg belőle, visszaöklendezte-e, ha igen, ez hány percig tartott, mennyi jött vissza, széklete milyen, a hányás milyen állagú, színű. Ha az állapota ilyen marad, akkor 2-3 hét múlva tudunk majd valami okosat talán mondani, de egy biztos, addigra lesz egy kép, hogy ő hogyan táplálkozik.
Próbáld minden nap többször kisebb falatokkal etetni, mindig ugyanannyit. Könnyen lehet hogy csak az a baj hogy eddig nem kapott ennyit enni és túlhabzsolja magát, még kicsi a gyomra. Nagyon remélem, hogy csak ez a baja, és nem egy másik dolog amire nem szívesen gondolnék.
Kőtesztre a röntgen való. Ha van benne apró kavics akkor az 2 hét alatt ki fog pucolódni a táplálékkal kaka formában. Ha táplálóbbat kap enni mint a vörösszúnyog (csirkemájra gondolok elsősorban) akkor másabb a széklete, és azzal úgy vettem észre hogy jobban kidolgozódik a kavics.
Most kezdtem az ételnaplót, egyelőre megint szunyilárvát kapott, de nagyon keveset - még a kocka egyharmadát se - tüneteket ugyanazok: evés után öklendezés, pici visszajön, nagyon rossz közérzet, farka behajlítva, lassan mozog, fejét előre buktatja, most bebújt a barlangjába, nagyon szomorú... :( komolyan kezdek aggódni.... :( mikor hazaértem, evés előtt még jó kedve volt, de azt már észrevettem rajta, hogy úszna, de nincs ereje, délben felúszott, de levegőt se vett, és visszapottyant... :( mit csináljak? erőltessem egyáltalán az ételt? nem lenne most jobb a diéta?
Avatar
Sendy
MAF tanácsadó:
MAF tanácsadó:
Hozzászólások: 1561
Csatlakozott: 2010.12.04. 23:24
Milyen minőségben vagy a fórumon: Szakértő
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kapcsolat:

Re: nem sokat eszik és vékonyka

Hozzászólás Szerző: Sendy »

Gitta írta:Most kezdtem az ételnaplót, egyelőre megint szunyilárvát kapott, de nagyon keveset - még a kocka egyharmadát se - tüneteket ugyanazok: evés után öklendezés, pici visszajön, nagyon rossz közérzet, farka behajlítva, lassan mozog, fejét előre buktatja, most bebújt a barlangjába, nagyon szomorú... :( komolyan kezdek aggódni.... :( mikor hazaértem, evés előtt még jó kedve volt, de azt már észrevettem rajta, hogy úszna, de nincs ereje, délben felúszott, de levegőt se vett, és visszapottyant... :( mit csináljak? erőltessem egyáltalán az ételt? nem lenne most jobb a diéta?
Ettől féltem...
Oké, akkor mást adj neki, tubi, kishal, táp valami ilyesmit, és meg kell nézni az lent marad-e. Lehet a lárvát nem bírja. Ha más is visszajön akkor gáz van. Mondom amit én tennék: azonnali (azaz ma vagy holnap) sera komplett vízteszter, akvárium kipucolása, átfőzése és teszt hogy hány-e és másnap hány-e. Ha igen egzotikus hozzáértő állatorvos és száj, széklet, gyomorkenet és flóravizsgálat mikroszkóp alatt. Ha negatív akkor hepi, akkor röntgen. Ha negatív akkor jó esélyeitek vannak. Ha még mindig hány: hűtőszekrény a fórumon már ezerszer ismertetett módon 3-5 napig. Utána ételpróba minőségi kajával: értem, otthon szépen kiválogatott élő vörösszúnyoglárva, agyonmosott tubifex, állatkereskedésben teknősöknek gyártott fagyasztott hal húsa (nem koponya, hanem a húsa) és ezekből pici falat, inkább kevesebb és inkább 2-3 percenként kapjon egy egy apró falatot. Ha utána is hány, akkor több tippem nincs.
Sendy
Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem és tisztelem az állatokat.
A házirend be nem tartása büntetést von maga után!
Leggyakoribb hibák: túl sok enter, nem megfelelő témába írás, témacím elhagyása.
Válasz küldése